PDA

View Full Version : Ανάρτηση VFR 800



kprearis
23/03/2008, 14:54
Γεια χαρά παιδιά.

Έχω ενα VFR 800 1998 με 70000χλμ και νομίζω ότι αντιμετωπίζω πρόβλημα με την ανάρτηση. Σε γενικές γραμμές μετά από λίγη ώρα οδήγηση με πονάει πολύ η μέση μου. Όταν βάζω την ανάρτηση στην πιο μαλακή σκάλα δεν μ'αρέσει η συμπεριφορά της μηχανής και όταν την βάζω πιο σκληρή γίνεται η μέση μου κομμάτια.

Μετά από μπόλικη έρευνα κατέληξα στα αμορτισέρ της hyperpro: http://www.hyperprousa.com/catalog.php?cat=Shocks&make=Honda http://www.hyperpro.com/home/index.asp
Βρήκα ένα μαγαζί που τα δουλεύει, το Κ-Shock στην Ραγκαβή πίσω από την Ευελπίδων στην Αθήνα, όπου μου πρότειναν απλά να βάλω προοδευτικά ελατήρια μπρος-πίσω ( http://www.hyperpro.com/products/springkits.asp ) με συντήρηση στο πίσω αμορτισερ. Η όλη ιστορία θα κοστίσει γύρω στα 350? απ'ό,τι φαίνεται. Μου είπαν πως το πίσω αμορτισερ θέλει συντήρηση κάθε 40000χλμ και ότι η συγκεκριμένη λύση είναι η καλύτερη δυνατή αν δεν σκοπέυω να βάλω upside-down μπροστά και ανάρτηση με υδραυλική προφόρτιση πίσω. Πρέπει να πω πως τα συγκεριμένα ελατήρια δεν χαλαρώνουν με την χρήση.

Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας επί του θέματος και κυρίως εμπειρίες από ανάρτηση VFR.

Ευχαριστώ

Acanthor
24/03/2008, 10:15
Περίπου στις 30.000χλμ οι αναρτήσεις μου, είχαν φτάσει σε σημείο να μην έχουν άλλα περιθώρια για σφίξιμο. Μπροστά είχα ελατήρια WP (προοδευτικά)

Το έψαξα πάρα πολύ τότε το θέμα για επισκευές στο πίσω και αλλαγή ελατηριού με Hyperpro, αλλά προτίμησα τελικά να αλλάξω ελατήρια μπροστά με Ohlins και όλη την πίσω ανάρτηση με μια Ohlins με υδραυλική προφόρτιση. Ήθελα να είναι γραμμικά και όχι προοδευτικά, γιατί από συζητήσεις με γνώστες του είδους είχα καταλήξει στο ότι τα προοδευτικά με την πάροδο του χρόνου και το σφίξιμο θα άλλαζαν και συμπεριφορά, καθώς όσο το σφίγγεις φτάνεις και σε πιο σφιχτές σπείρες του ελατηρίου, άσε που ανάλογα με το φόρτωμα της μηχανής επηρεάζεται και η συμπεριφορά της, ενώ με τα γραμμικά απλά τις σφίγγεις λίγο κι έχεις την ίδια συμπεριφορά (θεωρητικά πάντα). Έτσι μόνο στην αρχή θα είχες τα θετικά ένός προοδευτικού ελατηρίου.

Δεν μετάνοιωσα καθόλου για τα ohlins, αφού το μηχανάκι έγινε πάρα πολύ σταθερό, μου εμπνέει εμπιστοσύνη απλά και μόνο με τις σωστές ρυθμίσεις και δε με κουράζει καθόλου. Άσε που την προφόρτιση την έχω στο δεξί μου χέρι και την αλλάζω κατά βούληση ανάλογα με το βάρος και τη διαδρομή που κάνω...

Μιλάμε φυσικά για τα διπλάσια χρήματα από όσα λες και παραπάνω αλλά σίγουρα το ίδιο θα έκανα και πάλι. Αν το οικονομικό είναι αυτό που μετράει πρώτα, τότε θα επέλεγα γραμμικά ελατήρια μπρος-πίσω με επισκευή της μπουκάλας πίσω.

Ψάξτο όσο μπορείς όμως. Το αξίζει το μηχανάκι...

Καλή αναζήτηση!

kprearis
24/03/2008, 11:04
Ευχαριστώ πολύ Acanthor για την απάντηση.

Συζητώντας με τον μηχανικό που δουλεύει τα Hyperpro, μου είπε πως τα συγκεκριμένα δεν χρειάζονται παραπάνω της αρχικής ρυθμισής γιατί δεν χαλαρώνουν με τον καιρό ώστε να χρειάζονται όλο και πιο σφιχτές σκάλες. Μου είπε πως αυτο έχει να κάνει με την Hyperpro και όχι με τα προοδευτικά γενικά, αφου τα WP π.χ. χαλάρώνουν με την χρήση.

Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν το πρόβλημα με τα προοδευτικά είναι η αλλαγή συμπεριφοράς τους ανάλογα με το βάρος ή τελικα ανάλογα με την φθορά τους. Αν δεν μεταβάλεται η ελαστικότητα του ελατηρίου, όπως λέει ο Hyperpro, σημαίνει πως θα έχω καλές αναρτήσεις για πολλά πολλά χιλιόμετρα;

Τα προοδευτικά προσαρμόζονται στο συνολικό βάρος της μηχανής. Αν και ακούγεται τεχνολογικά προηγμένο, δεν είμαι σίγουρος πως αυτο μεταφράζεται στον δρόμο.

Acanthor
24/03/2008, 11:31
Απ'όσο μου έχουν πει κι εμένα δεν υπάρχει καλύτερο-χειρότερο (γραμμικό VS προοδευτικό). Έχει να κάνει περισσότερο με τον τρόπο οδήγησης του καθενός, τη μηχανή του, τη χρήση για την οποία προορίζεται και γενικώς το τί τελικά τον βολεύει τον καθέναν από μας.

Σίγουρα, η αλλαγή όλης της πίσω ανάρτησης είναι κάτι που αξίζει και με το παραπάνω πάντως.

Δε γνωρίζω τόσες τεχνικές λεπτομέρειες για να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου, δυστυχώς, αλλά μου φαίνεται λίγο περίεργο να μη χαλαρώνουν ποτέ τα ελατήρια με την επιβάρυνση που δέχονται από τους δρόμους μας σε συνδυασμό με τις συνεχείς αλλαγές του βάρους (φορτωμένη, δικάβαλη-μονοκάβαλη, γεμάτο ρεζερβουάρ-άδειο κλπ). Δε νομίζω ότι υπάρχει μέταλλο που να μην αλλάζει η ελαστικότητά του πάντως όταν δέχεται τόσες πιέσεις...


Τα προοδευτικά προσαρμόζονται στο συνολικό βάρος της μηχανής. Αν και ακούγεται τεχνολογικά προηγμένο, δεν είμαι σίγουρος πως αυτο μεταφράζεται στον δρόμο.

Προφανώς, όταν προορίζεται ένα ελατήριο για τη μηχανή μας ο κατασκευαστής έχει ήδη υπολογίσει το βάρος της. Βέβαια όπως είπα και παραπάνω το βάρος είναι κάτι που αλλάζει συνεχώς...


Ελπίζω να βρεθεί κάποιος πιο ειδικός επί του θέματος και να μας διαφωτίσει!

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω περισσότερο φίλε μου :winka:

kprearis
24/03/2008, 14:22
Ευχαριστώ και πάλι.

Κάτι άλλο προς όσους θέλουν να αλλάξουν πίσω ανάρτηση χωρίς όμως υδραυλική προφόρτιση. Ο εν λόγω μηχανικός μου είπε πως δεν αξίζει τον κόπο να δωσω χρήματα για να αλλάξω το αμορτισερ της showa, που φοράει το Βεφάκι, με ένα ανίστοιχο (χωρίς υδραυλική προφόρτιση δηλαδή) άλλης μάρκας (Hyperpro, Ohlins, WP, Wilbers, κλπ). Ο λόγος είναι ότι τα αντιστοιχα αμορτισέρ αναμιγνύουν το άζωτο με το λάδι στον ίδιο θάλαμο, κάτι που με την θερμότητα καταλήγει να γίνει σαν σαπουνάδα, ενώ το showa τα έχει ξεχωριστά. Συμπέρασμα: Αν είναι λοιπόν να αλλάξω πίσω αμορτισέρ θα πρέπει να είναι με υδραυλική προφόρτιση.

sapila racing
24/03/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από kprearis
Ο λόγος είναι ότι τα αντιστοιχα αμορτισέρ αναμιγνύουν το άζωτο με το λάδι στον ίδιο θάλαμο, κάτι που με την θερμότητα καταλήγει να γίνει σαν σαπουνάδα, ενώ το showa τα έχει ξεχωριστά. Συμπέρασμα: Αν είναι λοιπόν να αλλάξω πίσω αμορτισέρ θα πρέπει να είναι με υδραυλική προφόρτιση.

Και η Ohlins και η Hyperpro και η WP και όλοι οι σοβαροί κατασκευαστές αναρτησεων εχουν και αμορτισέρ με ξεχωριστό δοχείο, απλά είναι πιο ακριβά και φυσικά είναι κλασεςι ανώτερα απο τα Showa που βάζει η Honda.

Αν θέλεις και υδραυλικά ρυθμιζόμενη προφόρτιση τότε θέλεις αλλο ενα δοχείο.

Φοβάμαι οτι κάπου τα μπέρδεψες, αφού απoκλείεται να σου τα είπε ετσι κ Κ Shock.

Αλλο το δοχείο αζώτου και άλλο το δοχείο της υδραυλικής προφόρτισης. Το δευτερο εχει ως σκοπό να σε βοηθάει να ρυθμίζεις την προφόρτιση ευκολα χωρίς δηλαδή να χρησιμοπιείς κλειδιά για να σφίξεις/ξεσφίξεις το ελατήριο.

:wave2:

kprearis
24/03/2008, 14:35
Μάλλον τα μπέρδεψα. Μην πάρω και τον άνθρωπο στον λαιμό μου.

sapila racing
24/03/2008, 14:41
Επίσης να σου πω οτι μετα από 50.000 χλμ τα ελατήρια πηρουνιού Hyperpro που ειχα βάλει σε προηγούμενη μοτο, ηταν μια χαρά!

Θα σου έλεγα να ψάξεις και λίγο στο ebay, μπορεί να βρείς αμορτισέρ Ohlins σε πολύ καλή τιμή.
Εγω εβαλα στο Hornet 900 ενα Ohlins (το φτηνό χωρίς χωριστό δοχείο αζώτου) και δεν εχει καμμία σχέση με το Showa που ειχε χωριστό δοχείο.
Η μέρα με τη νύχτα.

Και πιο άνετο είναι και πιο σφιχτό ταυτόχρονα, και ειναι και ισαμε 3 κιλά ελαφρύτερο!

kprearis
24/03/2008, 15:03
Το έχω κοιτάξει στο ebay και το ohlins το απλό είναι γύρω στα 650$(420ευρώ) +μεταφορικά. Αν όπως λες αλλάζει πολύ από το Showa, τότε φαντάζομαι πως με μπροστινά ελατήρια hyperpro θα πάει γύρω στα 700?. Δεν είναι και απαγορευτικό το κόστος.

Μετά από μπόλική έρευνα στο διαδίκτυο έιχα καταλήξει στα Wilbers http://www.wilbers.de/2008/englisch/html/produkte.htm. Ούτε που θυμάμαι όμως γιατί, αφού πάει καιρός από τότε που έιχα κοιτάξει το θέμα.

sapila racing
24/03/2008, 15:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από kprearis
Το έχω κοιτάξει στο ebay και το ohlins το απλό είναι γύρω στα 650$(420) +μεταφορικά. Αν όπως λες αλλάζει πολύ από το Showa, τότε φαντάζομαι πως με μπροστινά ελατήρια hyperpro θα πάει γύρω στα 700?. Δεν είναι και απαγορευτικό το κόστος.

Μετά από μπόλική έρευνα στο διαδίκτυο έιχα καταλήξει στα Wilbers http://www.wilbers.de/2008/englisch/html/produkte.htm. Ούτε που θυμάμαι όμως γιατί, αφού πάει καιρός από τότε που έιχα κοιτάξει το θέμα.

Tα Hyperpro για μπροστά εχουν 140-150 Ευρω μαζί με τα λάδια (περιλαμβάνονται στο κιτ) σε μαγαζιά στην Αθήνα.

Τα Wilbers είναι καλή λύση, είναι λίγο πιο φτηνα απο τις τοπ μάρκες και πιστευω οτι αξίζουν.
Στην ουσία εχει γινει ενα μπλέξιμο μεταξύ των Wilbers-Hyperpro-Technoflex με αλλαξοκωλιές μεταξύ τους.
Οι Technoflex τελος, συνεχίζουν οι άλλοι.

Εχω ενα σετ Wilbers προοδευτικά που τα αγόρασα να τα βάλω στο BMW μου αλλά δεν τα εχω βάλει ακόμα να σου ελεγα πως είναι.

Αν βάλεις το Ohlins (το φτηνό) δίπλα στο Showa, θα καταλάβεις...

kprearis
25/03/2008, 00:43
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.
Προς το παρόν κοιτάω και μία παλιά ενότητα στα τεχνικά αυτού του φόρουμ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418
Έχει εκτενείς αναφορές σε τεχνικά ζητήματα.
Ελπίζω να βγάλω άκρη. Όταν τελικά επιλέξω θα γράψω εντυπώσεις.
Εν τω μεταξύ όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες.

macrozan
12/01/2009, 04:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kprearis
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.
Προς το παρόν κοιτάω και μία παλιά ενότητα στα τεχνικά αυτού του φόρουμ http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=12418
Έχει εκτενείς αναφορές σε τεχνικά ζητήματα.
Ελπίζω να βγάλω άκρη. Όταν τελικά επιλέξω θα γράψω εντυπώσεις.
Εν τω μεταξύ όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες.


τελικα τί έβαλες?

GLYSTRAS
12/01/2009, 10:08
Με το που την πρωτοπήρα το πρώτο πράγμα που άλλαξα ήταν τα ελατήρια έβαλα hyperpro προοδευτικά. Μεγάλη διαφορά. Αλλά άρχισα να πηγαίνω πιστά όπου δεν έκαναν και άλλαξα σε ohlins.
Και οι δυο είναι κορυφαίες εταιρίες και δεν τίθεται θέμα να μαλακώσουν ή οτιδήποτε (εννοείτε σε λογικά πλαίσια χιλιομέτρων).
Πιο αναλυτικά τώρα.
Hyperpro πολύ καλά στους δρόμους πολύ καλή άνεση με καλό φρενάρισμα και feedback. Όσο τα πίεζες τοσο σκλήραιναν αλλά στα σαμαράκια δεν κτύπαγαν, για μένα ότι καλύτερο για το vfr.
Στην πιστά όμως και συγκεκριμένα στις Σέρρες που είναι γρήγορη στις πολύ γρήγορες στροφές δεν κατάφερναν να συμπιεστούν τόσο ώστε να σκληρύνουν και να δουλέψουν σωστά έτσι αλλάχτηκαν με ohlins. Στα μεγαρα που είναι κλειστή δεν είχα κανένα πρόβλημα
Με τα ohlins σε πίστα δουλεύει ποιο καλά αλλά έχω χάσει την άνεση στο δρόμο και τολμώ να πω ότι στα αργά κομμάτια με σαμάρια πέρναγε καλύτερα η μηχανή από πάνω τους με τα hyperpro. Στα πολύ γρήγορα κομμάτια όμως τα ohlins παίρνουν το αίμα τους πίσω με καλή πληροφόρηση και κράτημα. Αποφασίζεις ανάλογα αλλά να ξέρεις ότι όταν λέμε ανοιχτή στροφή με πολλά λέμε πολλά …επικίνδυνα και ανόητα πολλά

Πίσω έχω βάλει αμορτισέρ ohlins το απλό μιας και το μαμά μετά από 5 γύρους στην πίστα γινόταν σούπα. Η υδραυλική προσφορτιση έχει να κάνει μόνο με την ευκολία ρύθμιση της προσφορτισης, με στρίβεις στρόφιγγα, χωρίς μπλέκεις με εργαλεία. Το ohlins χωρίς ξεχωριστό δοχείο για το άζωτο ποτέ δεν έχει ζεσταθεί στην πίστα ακόμα και καλοκαίρι απλά είναι απίστευτο…..έχει ξεχωριστό δοχείο, απλά είναι μέσα στο κυρίως σώμα.

kprearis
14/01/2009, 14:08
Τελικά έβαλα προοδευτικά ελατήρια Hyperpro εμπρός, με συντήρηση του μαμα-πίσω στο K-Shock και τοποθέτηση προοδευτικού ελατηρίου Hyperpro. Οι εντυπώσεις μου είναι περίπου ίδιες με του Βασίλη.
Αν και η Hyperpro σου δίνει ένα βιβλιαράκι με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις, εγώ ρύθμισα το Sag για τα πολλά περιτά κιλά μου. Η μηχανή δίνει καλύτερη πληροφόρηση στο δρόμο, κάτι που το καταλαβαίνω περισσότερο στο φρενάρισμα. Δεν άλλαξε εντυπωσιακά το στήσιμο της, αλλά απορροφά καλύτερα τις ανωμαλίες του δρόμου και γενικά συμπεριφέρεται πιο σωστά και δεν με κουράζει όπως οι παλιές κακοσυντηρημένες αναρτήσεις του. Αν καταφέρω να πάω κανένα ταξίδι, θα γράψω εντυπώσεις.
Σε γενικές γραμμές είναι μία φθηνή λύση με πολύ καλά αποτελέσματα, κυρίως στην περίπτωση που η μηχανή έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα με τις μαμά-αναρτήσεις. Αν θυμάμαι καλά συντήρηση πίσω ανάρτησης και σετ ελατηρίων πρέπει να κόστισε περίπου 250?.

CHRISPANT
23/02/2009, 09:39
Κάνουν αυτά για μπροστά???

http://www.motorcycle-road-and-race.co.uk/catalog/popup_image.php?pID=403105

ermisVFR
23/02/2009, 20:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISPANT
Κάνουν αυτά για μπροστά???

http://www.motorcycle-road-and-race.co.uk/catalog/popup_image.php?pID=403105

Τα μαμά είναι προοδευτικά 0,75kgr/mm.
ΑΛΛΑ νομίζω ότι είναι κυρίως αναγκαστική λύση καθώς η εταιρία δεν γνωρίζει το βάρος του αναβάτη.

Δες σχετικό άρθρο (http://www.sonicsprings.com/catalog/straight_vs_prog_tech_article.php)

Εγώ τοποθέτησα Sonic Springs 1Kgr/mm και το νοιώθω, στα λίγα χιλιόμετρα που έκανα, άνετο και στιβαρό.

Επίσης σημασία έχουν και τα λάδια..... αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία και υπάρχει αρκετό υλικό στο moto.gr