PDA

View Full Version : kammena mpouzi



Yatohoma
24/03/2008, 00:10
χαιρετώ την όμορφη παρέα στο forum ,
από ότι είδα υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις και παίρνω το θάρρος να ρωτήσω γιατί καίγεται το μπουζί στο ΥΖ μου,όταν πάω με σχετικά χαμηλές στροφές.
Παίζω με την pilot valve αλλά πάλι το βλέπω αρκετά βρεγμένο (δεν εχω δει στεγνό μπουζί)
το standard ειναι br9eg και δοκίμασα br8eg , επίσης μέσα σ όλα διαπιστωσα οτι το λάδι του κιβωτίου λιγοστέυει χωρίς να βλέπω διαρροή -ερώτηση (μη γελάσετε )υπάρχει περίπτωση να λαδώνει το μπουζί απο το λάδι του σασμάν ?
μπορεί να φταίει το υψος της βενζίνης στο καρμπιρατέρ?
έχω ρυθμίσει αρκετά φτωχό το μίγμα δηλαδή 2 στροφές εξω η pilot valve αντι για 1 1/2 που λέει το manual

ευχαριστώ για τη βοήθειά σας εκ των προτέρων


:wave2:

FZR1000
24/03/2008, 14:54
Το μπουζι καιγεται εντελως ή απλα βραχυκυκλωνει?


υπάρχει περίπτωση να λαδώνει το μπουζί απο το λάδι του σασμάν ?

δυσκολο αλλα οχι απιθανο...


επίσης μέσα σ όλα διαπιστωσα οτι το λάδι του κιβωτίου λιγοστέυει χωρίς να βλέπω διαρροή λιγοστευει αλλα ποσα ml/100 χλμ περιπου?

Zid
24/03/2008, 14:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
χαιρετώ την όμορφη παρέα στο forum ,
από ότι είδα υπάρχουν άνθρωποι με γνώσεις και παίρνω το θάρρος να ρωτήσω γιατί καίγεται το μπουζί στο ΥΖ μου,όταν πάω με σχετικά χαμηλές στροφές.
Παίζω με την pilot valve αλλά πάλι το βλέπω αρκετά βρεγμένο (δεν εχω δει στεγνό μπουζί)
το standard ειναι br9eg και δοκίμασα br8eg , επίσης μέσα σ όλα διαπιστωσα οτι το λάδι του κιβωτίου λιγοστέυει χωρίς να βλέπω διαρροή -ερώτηση (μη γελάσετε )υπάρχει περίπτωση να λαδώνει το μπουζί απο το λάδι του σασμάν ?
μπορεί να φταίει το υψος της βενζίνης στο καρμπιρατέρ?
έχω ρυθμίσει αρκετά φτωχό το μίγμα δηλαδή 2 στροφές εξω η pilot valve αντι για 1 1/2 που λέει το manual

ευχαριστώ για τη βοήθειά σας εκ των προτέρων


:wave2: Χμμ όταν λες το βλέπεις βρεγμένο... είναι τελείως μαύρο? Τότε το μείγμα είναι πλούσιο.. αρκετα...

Yatohoma
24/03/2008, 16:52
Για το λάδι του σασμάν υπολογίζω 100ml σε 10 ώρες περίπου στο βουνό (που πάει αυτό το λάδι?) βάζω 10w40 transmision oil λέει 2stroke , δεν βλέπω πουθενά διαρροή , εκτός και αν το φτύνει απο κάτι σωληνάκια που έχει που δεν ξέρω τι είναι (νομίζω ενα βγαίνει απο το ypvs)
Είναι λογικό? Το σασμάν δεν ειναι κλειστό κουτί?

Οσο για το μπουζί το βλέπω μαύρο και βρεγμένο ,
αν τερματίσω την pilot valve που σύμφωνα με το owners manual ρυθμίζει το μίγμα στίς χαμηλές στροφές και συνεχίσει να βρέχεται το μπουζί τι άλλη ρύθμιση παίρνει ?
Επιμένω ότι φταίνε οι χαμηλές γιατι το καίει όταν πάω αργά και το αφήνω ρελαντί .
Νομίζω ότι άλλες φορές τα καίει εντελώς ενω άλλες φορές απλά βραχυκυκλώνει.
και για το λόγο αυτό πιστεύω ότι μάλλον δεν φταίει ο πολλαπλασιαστής .

sakisvolos
24/03/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
Για το λάδι του σασμάν υπολογίζω 100ml σε 10 ώρες περίπου στο βουνό (που πάει αυτό το λάδι?) βάζω 10w40 transmision oil λέει 2stroke , δεν βλέπω πουθενά διαρροή , εκτός και αν το φτύνει απο κάτι σωληνάκια που έχει που δεν ξέρω τι είναι (νομίζω ενα βγαίνει απο το ypvs)
Είναι λογικό? Το σασμάν δεν ειναι κλειστό κουτί?

Καλησπέρα!:wave2:

Εφ' όσον ''χάνεται'' το λάδι του σασμάν χωρίς να υπάρχει εξωτερικά διαρροή και βρίσκεις και το
μπουζί πάντα βρεγμένο το πρόβλημα είναι από τσιμούχα στροφάλου!

Yatohoma
24/03/2008, 17:29
Φίλε Σάκη αυτό σκέφτηκα αλλά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω και δεν ήθελα να το πιστέψω γιατί δεν εχω ανοίξει μοτέρ να δω πώς είναι ,
όμως το ελατήριο λαδιού στο πιστόνι δεν κάνει δουλειά ,δεν θα έπρεπε να τα κρατάει ?
Με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια ?
Οπότε λές να ανοίξω στρόφαλο ?
Ξέρει κανείς κόστος για αυτό , είναι δύσκολη δουλειά ?(δηλαδή οποισδήποτε μάστορας την αλλάζει ή θέλει κάποιον που να ασχολείται με ρεκτιφιέ κλπ)

sakisvolos
24/03/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
Φίλε Σάκη αυτό σκέφτηκα αλλά δεν μπορώ να το ερμηνεύσω και δεν ήθελα να το πιστέψω γιατί δεν εχω ανοίξει μοτέρ να δω πώς είναι ,
όμως το ελατήριο λαδιού στο πιστόνι δεν κάνει δουλειά ,δεν θα έπρεπε να τα κρατάει ?
Με ένα σμπάρο δυο τρυγώνια ?
Οπότε λές να ανοίξω στρόφαλο ?
Ξέρει κανείς κόστος για αυτό , είναι δύσκολη δουλειά ?(δηλαδή οποισδήποτε μάστορας την αλλάζει ή θέλει κάποιον που να ασχολείται με ρεκτιφιέ κλπ)


Το μοτέρ σου έχει δυο τσιμούχες στο στρόφαλο μια από τη μεριά του βολάν για να μην παίρνει ατμοσφαιρικό
αέρα και μια από τη μεριά που δίνει την κίνηση στο σασμάν!
Αυτή από τη μεριά του συμπλέκτη μάλλον έχει χαλάσει και κατά τον χρόνο της συμπίεσης- εισαγωγής
(τότε δημιουργείτε υποπίεση στο στροφαλοθάλαμο) τότε λοιπόν ''ρουφάει'' από την χαλασμένη (μάλλον)
τσιμούχα λάδι μέσα στο στροφαλοθάλαμο και το καίει!
Επίσης το δίχρονο το μοτέρ ΔΕΝ έχει ελατήριο λαδιού γιατί απλούστατα στον στροφαλοθάλαμο ΔΕΝ
υπάρχει λάδι όπως σε ένα τετράχρονο!

Εφ' όσον δεν υπάρχει εξωτερικά διαρροή (το ξαναλέω) έχεις χαλασμένη τσιμούχα στροφάλου ΑΛΛΑ
συνήθως όταν χαλάει αυτή πρόωρα (τουλάχιστον) ελέγχουμε διεξοδικά και τα ρουλεμάν έδρασης του
στροφάλου για ανοχές! Αν και καλά είναι επειδή δεν γλιτώνουμε το άνοιγμα του κινητήρα για την αλλαγή της τσιμούχας αυτής
να τοποθετηθούν και νέα ρουλεμάν !

Υ.Γ. Λογικά τώρα με αυτό σου το πρόβλημα θα πρέπει να καπνίζει αρκετά περισσότερο!

Yatohoma
24/03/2008, 18:12
Καλά τα λές μάλλον θα υιοθετήσω την άποψη σου γιατί τώρα που το ξανασκέφτομαι το κάψιμο των μπουζί ήταν συχνότερο όταν μόλις ειχα γεμίσει λάδι στο σασμάν !!!
Μάλλον θα το ανοίξω να τις αλλάξω εκτός και αν προσωρινά το αφήσω με λίγο λιγότερο λάδι στο σασμάν .
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το λάδι που έχει μέσα (10w40) με βαρβολίνη 80w ή 90w
φαντάζομαι οτι αν η βαρβολίνη ειναι πιο παχυρευστη ίσως δεν ανεβαίνει στο θάλαμο καύσης.
Η honda εχει ενα τετοιο λαδι κοκκινο.
Ισχύει οτι το 80 w ειναι πιο παχύρευστο απο το 10w40 ή λέω λαλακίες .

ΥΓ: ουδέν μονιμότερο του προσωρινού
ΥΓ2: Η πενία τέχνας κατεργάζεται

Ολα αυτά μέχρι να παω στο μάστορα φυσικά :)

sakisvolos
24/03/2008, 18:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
Καλά τα λές μάλλον θα υιοθετήσω την άποψη σου γιατί τώρα που το ξανασκέφτομαι το κάψιμο των μπουζί ήταν συχνότερο όταν μόλις ειχα γεμίσει λάδι στο σασμάν !!!
Μάλλον θα το ανοίξω να τις αλλάξω εκτός και αν προσωρινά το αφήσω με λίγο λιγότερο λάδι στο σασμάν .
Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το λάδι που έχει μέσα (10w40) με βαρβολίνη 80w ή 90w
φαντάζομαι οτι αν η βαρβολίνη ειναι πιο παχυρευστη ίσως δεν ανεβαίνει στο θάλαμο καύσης.
Η honda εχει ενα τετοιο λαδι κοκκινο.
Ισχύει οτι το 80 w ειναι πιο παχύρευστο απο το 10w40 ή λέω λαλακίες .

ΥΓ: ουδέν μονιμότερο του προσωρινού
ΥΓ2: Η πενία τέχνας κατεργάζεται

Ολα αυτά μέχρι να παω στο μάστορα φυσικά :)

Καλύτερα (νομίζω) να μη βάλεις άλλο λάδι για να μην γίνει και καμιά ζημιά αλλού όπως στο συμπλέκτη
ας πούμε!

Έτσι κι' αλλιώς και το πιο παχύρρευστο θα το κάψει και αυτό λίγο πιο δύσκολα αλλά θα στο φάει!

Yatohoma
24/03/2008, 19:18
χμ , να το δωσω να πάρω μια Harley και να πάρω και ρέστα?
(είσαι και συνονόματος με ον πρωταθλητή βλέπω)

sakisvolos
24/03/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Yatohoma
χμ , να το δωσω να πάρω μια Harley και να πάρω και ρέστα?
(είσαι και συνονόματος με ον πρωταθλητή βλέπω)


Ποιον πρωταθλητή?:confused:

hidefnick
24/03/2008, 23:27
Με βαλβολινούλα θα κάνεις δουλειά, αλλά αν το γεμίσεις γράσσο είναι καλύτερα....

Επίσης μπορείς να βάζεις το λάδι της μίξης στο σαζμάν και ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος.

ΜΗΝ ΒΑΛΕΙΣ ΒΑΛΒΟΛΙΝΗ στο σαζμαν. Πήγαινε σε ένα μηχανικό να διαπιστώσει τι από όσα ανέφεραν οι υπόλοιποι έχει χαλάσει και φτιάχτο.

Τα 100cc σε 10 ώρες δεν είναι τρελό νούμερο, αλλά τα ρουλεμάν του στροφάλου δεν είναι φτιαγμένα να λιπαινονται από τόσο χοντρό λάδι το οποίο σου γεμίζει "κατακάθια" την κάσα, την οποία θα πάρεις στο χέρι αν δεν πας μηχανικό.

Yatohoma
25/03/2008, 12:55
το Βασικό είναι να μη χάνουμε το χιούμορ και το κέφι !απλά είναι μεγάλη εργασία να κατεβάσεις κινητήρα και να ανοιξεις στρόφαλο ,
anyway ευχαριστώ για τα tips

Saki κανε search για Βασιλη siafarix ειναι ελληνας πολυπρωταθλητης scramble ή enduro

Yatohoma
25/03/2008, 13:00
'Επίσης μπορείς να βάζεις το λάδι της μίξης στο σαζμάν και ο κόσμος μας θα γίνει καλύτερος.'

Αυτό πάντως θα ήταν επανάσταση,

KLE
26/03/2008, 18:50
Αλλη μια εκδοχη (σπανια βεβαια,αλλα την εχω δει).

Ειχε σπασει ποτε πιστονι και το αλλαξες;
Αν ναι, μπορει καποιο κομματι του να ραγισε εσωτερικα το καρτερ και να γλυφει λαδι απο το καρτερ. Εχω δει τετοια ζημια σε KX.

Αλλα ο,τι και να ειναι απο τσιμουχα εως ραγισμα, το "κατεβασμα" κινητηρα δεν το γλυτωνεις.