PDA

View Full Version : Ρουλεμάν τροχών στο ΧΤ660



kaps
24/03/2008, 12:10
Εχετε αλλάξει τα ρουλεμάν των τροχών στο ΧΤ σας ; Αν ναι μετά από πόσα χιλιόμετρα χρήσης ..στο δικό μου παρατήρησα ένα πολύ ελαφρύ τζόγο όταν κουνάω τον τροχό δεξιά αριστερά ...Επειδή δε θα κάνω σέρβις σε 2000χμ έχει πρόβλημα αν τα αφήσω να τα αλλάξω τότε;

mai_tai
24/03/2008, 16:32
Αν κινησαι μες την αθηνα δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα-αλλα για ταξιδι δεν ειναι κ οτι καλυτερο για την ασφαλεια σου...-δεν ειναι δυσκολο να αλλαχτουν -ουτε κ ειναι ακριβα σαν κοστος!μην το σκεφτεσαι λοιπον κ βουρ στο μηχανικο σου

kaps
28/03/2008, 22:32
Tελικά η διάγνωση έβγαλε πως τα ρουλεμάν δεν είχαν πρόβλημα αλλά το κέντρο του πίσω τροχού και συγκεκριμένα στη φωλιά του ρουλεμάν που βλέπει στο δισκόφρενο έχει παρουσιάσει τζόγο .....Η λύση είναι αλλαγή του κέντρου ή μια ειδική προσθήκη στη φωλιά του ρουλεμάν και έτσι να μην κολυμπάει το ρουλεμάν ( κάπως έτσι τέλος πάντων)

xtxknight
01/04/2008, 23:36
filaraki exw akousei oti an exei tzogo to piso rouleman otan exei taxutita mesa 8eleis allagei twn sunemplok twra egw ekana allagei kai twn duo rouleman kai alisida sta 25000!protino ana kaneis kapoia stigmh allagei na baleis thn xrush einai ligo akribi alla aksizei ta lefta ths!! :beer: :beer:

kaps
02/04/2008, 07:58
Λοιπόν πήγα στο MOTOWHEEL και βγάλαμε πίσω τροχό . Υπόψην πως γραναζιέρα και ρουλεμάν γραναζιέρας γρανάζια και αλυσίδα έχω αλλάξει προ τριμήνου . Επειδή είμαι και σπαστικός ψείρας με την συμπεριφορά της μηχανής στο δρόμο , έλεγα σε φίλους πως νοιώθω κάποιες φορές να με τραβάει μηχανή ή ακόμα να μην μου κάθεται καλά στις στροφές ...Από την αλλαγή των ρουλεμάν μπρος και πίσω διαπίστωσαμε πως τα μπροστινά είχαν τζόγο αλλά οι φωλιές των κέντρων πίσω είχαν και οι δύο τζόγο . Μου έβαλε μια ειδική κόλλα και πιστέψτε με είναι σαν να άλλαξε η μηχανή . Εχει τεράστια διαφορά πια . Είναι απλά κλικαρισμένη εκεί που στρίβεις .. στις ευθείες δεν αισθάνομαι πια αυτό το γλύστριμα του πίσω τροχού . Τώρα ποιά είναι η αιτία του προβλήματος . Εχω βάψει με ανοδίωση τα κέντρα των τροχών με αποτέλεσμα από τις υψηλε΄ς θερμοκρασίες που τις επεξεργάστηκαν διαστέλησαν τα μέταλλα και εξου το πρόβλημα .

motaba
02/04/2008, 08:19
Γειά χαρά!

Η διαφορά μεταξύ ανοδίωσης και βαφής... Δεν ξέρω μόνο αν επιρεάζει το μέταλλο ως προς την σκληρότητά του..

:wave2:


126193

kaps
03/04/2008, 08:39
Δηλαδή ;:confused:

motaba
04/04/2008, 08:52
Γειά χαρά!

Νομίζω ότι η ανοδίωση επιρεάζει το ίδιο το μέταλλο ενώ η βαφή όχι..

Μπορεί το ζόρι που τραβάνε η φωλιές των ρουλμάν να έχει σχέση με την ανοδίωση μιας και το μέταλλο έχει αλλάξει δομή..



:wave2: