PDA

View Full Version : Ήχοι απο το μοτέρ...



ter
14/12/2004, 13:57
Έχω το fazeraki μου γύρω στους 5 μήνες και απο τα πρώτα χιλιόμετρα μου φάνηκε οτι ο κινητήρας είναι κάπως θορυβώδης. Ειδικά γύρω στις 3.000 - 3.500 στροφές οπου άκουγα ένα ψιλο-βαλβίδισμα. Όσο περνούσε ο καιρός ακουγόταν όλο και πιο πολυ όταν ζεσταινόταν και τώρα που έχω γράψει γύρω στα 9.500 χλμ, στις ίδιες στροφές και με 3-4 γραμμές στην θερμοκρασία ακούγεται σαν κουδουνίστρα!
Ο τύπος στο service αν και αρχικά παραδέχτηκε οτι υπάρχει πρόβλημα άλλαξε ως δια μαγείας γνώμη και προσπαθεί να με πείσει με διάφορα επιχειρήματα οτι είναι φυσιολογικό. Το καλύτερο που άκουσα είναι οτι φταίει η super αμόλυβδη που έβαζα η οποία είναι υπερβολικά καθαρή και δεν αφήνει κατάλοιπα! Άκουσον άκουσον... (Το μόνο που άλλαξε βέβαια όταν άρχισα να βάζω απλή αμόλυβδη ήταν 3-4 ευρω παραπάνω στην τσέπη μου σε κάθε γέμισμα!)
Αν εξαιρέσεις τον ήχο (ειδικά στις υψηλές θερμοκρασίες), το μοτέρ δουλευει ρολοί...

Σας έχει τύχει κάτι παρόμοιο?

bartman
14/12/2004, 16:30
...το ψιλοβαλβιδιασμα το ακουω και εγω μερικες φορες....ειναι ανεπαισθητος αλλά ακούγεται αν εχεις τον νου σου...ειδικα σε κλειστα ορεινα κομματια που οι ταχυτητες ειναι μικρες και ανεβαζει θερμοκρασια.....φιλε εγω δεν δινω σημασια....το θεωρω λεπτομερεια...

lazy
14/12/2004, 17:05
Παντως κάνε μια κουβεντα στην μοτοδυναμική.
Προσπαθώντας να βρω τα service του μεταχειρισμένου που αγόρασα , ηταν πολυ καλοί......

Θάνος
14/12/2004, 18:14
Ή στο μοτοδίκτυο στην Καλλιρόης. Έχουν καλό και σοβαρό μηχανικό.

ter
14/12/2004, 23:12
Φίλε bartman, είναι αρκετά δυνατός ο ήχος και ακούγεται ξεκάθαρα μέσα στην κίνηση της πόλης ακόμα και με κλειστό κράνος.

Το πήρα απο την Μοτοδυναμική στην Καλλιθέα και είναι πράγματι αρκετά καλοί (αν εννοείς αυτούς Lazy) αλλα δεν έχουν service.

Thanos_ , απο καιρό θέλω να αλλάξω μηχανικό αλλά δεν ήξερα κανένα καλό. Ευχαριστώ.

THEOD
14/12/2004, 23:55
Χωρίς να ληφθεί ως διαφήμιση θα σου πρότεινα τον Τσεσμελή στην οδό Θεοφιλοπούλου. Εξουσιοδοτημένο και μέχρι στιγμής δεν έχω βγάλει κίτρινη κάρτα... Ιδωμεν

morpheus
15/12/2004, 08:42
Η πρώτη φορά που ανησύχησε ένας τέτοιος θόρυβος ήταν πριν 3 χρόνια περίπου όταν τον άκουσα από το αυτοκίνητό μου. Όταν ρώτησα, ο μηχανικός μου είπε ότι δεν είναι οι βαλβίδες αλλά τα καρβουνάκια από το δυναμό.

Στο fazer υπέθεσα ότι είναι το ίδιο και δεν ανησύχησα.

Αν είναι βαλβίδες, ελπίζω να τα φτύσουν γρήγορα μαζί με τον εκκεντροφόρο για να βάλω του R6!... Νομίζω ότι το συνολικό παλτό θα είναι περίπου στα ίδια λεφτά με τις αλλαγές που προτείνετε για εξατμίσεις σε άλλο topic!