PDA

View Full Version : Διαφορετικές χρεώσεις στα διόδια!!!



WebD
25/03/2008, 23:12
Μόλις γύρισα από ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να αναφέρω το παράλογο του Ελληνικού δημοσίου.

Στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου πλήρωσα 1,3?!!!!! τη στιγμή που τα Ι.Χ. πληρώνανε 2? ενώ στα υπόλοιπα διόδια το κόστος ήταν 1?. Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!

Πως είναι δυνατόν λοιπόν στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου οι μηχανές να πληρώνουν 1,3 περισσότερο δηλαδή από το μισό κόστος των Ι.Χ.;

Από τις μηχανές θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα;;; Και πως μηχανές περνάνε δηλαδή την ημέρα και το κάνανε αυτό;; Άσε που οι μηχανές ούτε χώρο πιάνουν στον δρόμο αλλά ούτε και φθείρουν την άσφαλτο όπως τα Ι.Χ.

Αντί να μας αφήνουν να περνάμε δωρεάν όπως κάνουν (απ' ότι φαίνεται) στα Μάλγαρα μας αυξάνουν και το κόστος ενώ στα Ι.Χ. μένει το ίδιο.

Ρε δεν πάτε να ^$#$@%

Υ.Γ. Στην γέφυρα Ρίου οι μηχανές πληρώνουν 1,7 ενώ τα Ι.Χ. 10,9 εκεί πως δηλαδή μπορούν και χρεώνουν λιγότερο από το μισό κόστος των Ι.Χ.;

xampos
26/03/2008, 00:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!




klasika :lol: :lol:

emeis to kseroyme to kolpo kai apla xairetame , de stamatame ;)

b_bong12
26/03/2008, 08:26
προς βορρα σε λιγους μηνες να δειτε τι εχετε να πληρωσετε μεχρι την κατερινη.

Κ πηγαινε κ ελα.

xampos
26/03/2008, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
προς βορρα σε λιγους μηνες να δειτε τι εχετε να πληρωσετε μεχρι την κατερινη.

Κ πηγαινε κ ελα.


:wacko: :wacko: :confused:

b_bong12
26/03/2008, 13:08
μαλιακος-κλειδι.

τουνελ στα τεμπη κ αλλα πολλα.

ηδη στα διοδια λιγο μετα το βολο(προς λαρισα) εχουν αναρτησει πινακιδες ωστε να αρχισει η λειτουργια των διοδιων που μεχρι τωρα δεν πληρωνες.
αμα βαλουν κ μπαρες στους καινουργιους σταθμους την πουλεψαμε.

giorgoskoz
26/03/2008, 13:53
Πράγματι το κομμάτι μαλιακού - κλειδί το ανέλαβε ιδιωτική εταιρία που σημαινει ότι πληρώνεις υποχρωτικά μιας και τα άτομα που είναι μέσα είναι υπάλληλοι..Προχθές που κατέβαινα λαμία (από Θεσ/κη) δεν πλήρωσα στα μάλγαρα αλλά πλήρωσα στα άλλα δύο μετά.Τους είπα ότι δεν πληρώναμε παλιά και μου είπαν ότι έχουν αλλάξει τα πραγματα.
Έχω πάντος πολλά μονά, 2 και 5 λεπτά που θέλω να ξεφορτωθώ και ντρεπόμουν να τα δώσω καπου. Να η ευκαιρία!

apav
27/03/2008, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από giorgoskoz
Έχω πάντος πολλά μονά, 2 και 5 λεπτά που θέλω να ξεφορτωθώ και ντρεπόμουν να τα δώσω καπου. Να η ευκαιρία!

:bigcry: :bigcry: :bigcry:

ΥΓ Γιατί ντρέπεσαι; :wacko:

devil's animal
27/03/2008, 14:46
πισω απο κουτι και μολις ανοιξει η μπαρα...

γεια σας...
:wave2:

Tigas
27/03/2008, 16:11
Το πρωί άκουσα ότι οι εθνικές θα δοθούν σε ιδιώτες και τα διόδια θα πάρουν 100% επάνω.
Άν τις φτιάξουν κιόλας πάει στο καλό αλλά εάν τις αφήσουν στην κατάσταση που είναι, βράσε ρύζι θα δουλέψει επαρχιακός full

costas81
27/03/2008, 16:48
απο παντου μας μαμανε!!
ημαρτον πια!

:mad:

tifoefs
28/03/2008, 18:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
απο παντου μας μαμανε!!
ημαρτον πια!

:mad:

Oxi akoma..... perimeve ! Mn biazesai !

:uplate:

n1k3man
28/03/2008, 20:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
πισω απο κουτι και μολις ανοιξει η μπαρα...

γεια σας...
:wave2:

και αν ο περιπολαρχης παραμονευει!? :rotflmao: :rotflmao:

Κανένας
22/08/2008, 11:53
Παράνομη η είσπραξη διοδίων...
.
...εδώ και χρόνια!
.
Γράφει ο Ανδρέας Σπάρτας
.
ΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΣΠΡΑΞΗΣ ΔΙΟΔΙΩΝ!!!
Σας ενημερώνω ότι κατόπιν προσφυγής μου στα δικαστήρια κατά του σημερινού συστήματος είσπραξης διοδίων, έχω δικαιωθεί δύο φορές και κάνοντας χρήση των δικαστικών αποφάσεων, πληρώνω κάθε φορά που περνάω διόδια το αναλογούν αντίτιμο (αναλογικά) των χιλιομέτρων μέχρι του σημείου που ταξιδεύω και όχι το συνολικό μέχρι του τέλους κάθε αυτοκινητοδρόμου.
Στο δικαστήριο, που οδηγήθηκα κατόπιν της αρνήσεώς μου να πληρώσω διόδι α στον αυτοκινητόδρομο Αθήνας –Πάτρας ισχυρίστηκα ακριβώς τα παρακάτω και δικαιώθηκα: «Εφ' όσον όταν χρησιμοποιώ κάθε δημόσιο μέσο μεταφοράς πληρώνω το αναλογούν εισιτήριο για τον τόπο προορισμού μου, πώς είναι δυνατόν να πληρώνω στη Κόρινθο το ποσό για διόδια μέχρι τη Πάτρα, όταν εγώ κατευθύνομαι μόνον μέχρι το Κιάτο;;;» . Δικαιώθηκα και κάθε φορά που περνώ τα διόδια τους παραδίδω μια φωτοτυπία της απόφασης και 0,50 λεπτά αντί των 2 ευρώ. Μου δίδουν ιδιόχειρη απόδειξη και περνάω.
Το ξεπούλημα των διοδίων στους ιδιώτες σημαίνει και νέες αυξήσεις στα διόδια. Αν εγώ δικαιώθηκα στη διαμάχη με το ΤΕΟ (Εθνικό Ταμείο Οδοποιϊας) η αντιπαράθεση με τους ιδιώτες είναι περισσότερο εύκολη. Τα δικαστήρια τους αντιμετωπίζουν σκληρότερα απο όσο αντιμετώπιζαν αυτό το ίδιο το Κράτος.Οι ιδιωτικές εταιρείες πρέπει να πάρουν το μαθημά τους!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΚΑΝΤΕ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ ΣΤΑ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΑ – ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΝΟΜΙΚΑ! :beer:

Κανένας
22/08/2008, 11:57
Αν και τα νήματα για τα διόδια είναι πολλά διάλεξα αυτό στην τύχη



Το περίεργο είναι ότι οι δικηγόροι του του είπαν ότι η απόφαση ισχύει μόνο για αυτόν




Αγαπητοί φίλοι, η απόφαση ισχύει μόνο για μένα που έκανα τη μήνυση και μόνο για τη συγκεκριμένη διαδρομή. ΄Ετσι ήταν πιο εύκολο τότε για το δικαστήριο ΝΑ ΔΙΚΑΙΩΣΕΙ ΜΕΝ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΔΙΑΚΑΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΘ ΕΑΥΤΟ. (Έτσι τουλάχιστον λέει ο δικηγόρος μου). Ωστόσω με συζητήσεις που έκανα αργότερα κατέληξα στο συμπέρασμα ότι, εάν κατατεθούν ομαδικές αγωγές- μηνύσεις κατά των εταιρειών που διαχειρίζονται τα διόδια είναι δυνατόν να αναγκαστούν αυτές - κάτω και απο πολιτικες πιέσεις - να αλλάξουν πολιτική, έστω επι το δικαιότερον. Στην ουσία κανένα διόδιο δεν έπρεπε να πληρώνουμε γιατί ΕΜΕΙΣ έχουμε πληρώσει την κατασκευή των δρόμων. Τέλος πάντων αυτή είναι άλλη ιστορία...αλλά και η ουσία, όμως επι του πρακτέου χρειάζεται να αντιδράσουμε και νομικά. Ρωτείστε όσοι ενδιαφέρεστε και νομικολυς δικούς σας. Αν απαοφασίσουμε μέσα απο τα blogs να βρεθούμε και να συνυπογράψουμε μαζικές αγωγές στα δικαστήρια μπορούμε να κερδίσουμε αυτή τη μάχη.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΠΑΡΤΑΣ

Το πλήρες κείμενο http://press-gr.blogspot.com/2008/08/blog-post_1409.html


139399

Tropeas
22/08/2008, 11:57
Μπορείς να αναδημοσιεύσεις ολόκληρη την απόφαση του δικαστηρίου ή και να μας δώσεις τα στοιχεία της να την βρούμε? Αριθμό πρωτοκόλου ημ/νία και αρχή?:confused:

Κανένας
22/08/2008, 12:24
το ίδιο του ζητούν και άλλοι αλλά μέχρι στιγμής δεν την έχει δώσει

θα έχει όμως εξαιρετικό ενδιαφέρον αν όντως είναι αληθινό

(γιατί συνήθως υπάρχουν κάποιοι που βάζουν τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα )

Tropeas
22/08/2008, 12:28
αν δεν την δωσει,
ομαδική δικογραφία δεν μπορεί να σχηματιστεί που να βασίζεται έστω στην δική του απόφαση και να ισχύσει πιο κεντρικά...
δεν έχει λόγο να μην την ποστάρει εφόσον το διακυρήτει έτσι ανοιχτά...
αφού όντως είναι μόνο για την περίπτωσή του αυτός δεν βλάπτεται αν απλά την δώσει...
οπότε ή κοροϊδεύει... ή είναι παρτάκιας και φοβάται μην χάσει αυτό που έχει αν το έχει νομότυπα...:rolleyes:

bartlal
22/08/2008, 12:37
αφου μας το λενε ξεκαθαρα... :mad: :sick: :( :sad:


139403

tai
22/08/2008, 12:43
"Στην ουσία κανένα διόδιο δεν έπρεπε να πληρώνουμε γιατί ΕΜΕΙΣ έχουμε πληρώσει την κατασκευή των δρόμων."



Στηριζόμενος στο πιο πάνω, έχουμε ΠΡΟΠΛΗΡΏΣΕΙ και εξακολουθούμε να ΠΡΟΠΛΗΡΏΝΟΥΜΕ σαν Έλληνες πολίτες, την κατασκευή-επισκευή του (όποιου) δρόμου, που δεν είναι κατασκευασμένος εξ αρχής απο ιδιώτη.
Αν λοιπόν "πάρει" ενας ιδιώτης τον Κορίνθου-Πατρών, θα πρέπει να εισπράττει διόδια ΜΟΝΟ για το τμήμα που έχει παραδώσει.
ΚΑΙ ΕΦΌΣΟΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΊ Ο ΔΡΌΜΟΣ ΣΤΗΝ ΠΙΝΑΚΊΔΑ: :smokin: {δρόμος ταχείας κυκλοφορίας}πχ και οχι δρόμος ταχείας αυτοκτονίας:sick:

Aggelos_SV
22/08/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis

Στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου πλήρωσα 1,3?!!!!! τη στιγμή που τα Ι.Χ. πληρώνανε 2? ενώ στα υπόλοιπα διόδια το κόστος ήταν 1?. Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!

Πως είναι δυνατόν λοιπόν στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου οι μηχανές να πληρώνουν 1,3 περισσότερο δηλαδή από το μισό κόστος των Ι.Χ.;



Μπα? το μείωσαν?

Εγώ την τελευταία φορά που πέρασα από εκεί ,στα τέλη Ιουλίου,το αντίτιμο για μοτοσυκλέτες ήταν 1,9€:eyepop: :eyepop: και για τουτού 2,75€:eyepop:
Πλήρωσα κανονικά στις Αφίδνες (και όλο έλεγα "είναι κλέφτες...είναι πούστηδες...κλπ").
Στο Σχηματάρι όταν βλέπω ΚΑΙ εκεί 1,90 ,παρότι δικάβαλος, λέω ε άντε και γαμηθείτε και ακολούθησε η υλοποίηση της Devilίσιας συμβουλής:lol: :lol:

javrar6
23/08/2008, 22:47
Ρε παιδια γιατι πληρωνουμε τελη κυκλοφωρειας ???????
Και που πανε αυτα τα λευτα???
Και τα δημοτικα τελη?????
και.....
και.......
και.........
και..........και.......και.......και..........

???? ???? ???? ????? ?????? ?????

και γιατι σε ενα μεγαλο κωματι τις εθνηκης δεν εχει βενζιναδικο.....ασθενοφωρο......μπατσικο????

και γιατι εχει μεγαλα οχηματα που κανουν οτι τους κατευουν????

αυτο δεν ειναι εθνηκο δικτιο ειναι ο γυρος του θανατου απι πληρωμης .........


ολα για τον θεο λοιπον το ΧΡΗΜΑ>>>>

Road67
25/08/2008, 14:26
Η αποψη μου ειναι οτι εφ' οσον σε παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχει παραλληλα με το εθνικο δικτυο και το παλιο εθνικο δικτυο, πρεπει να φτιαξουν το παλιο εθνικο δικτυο αποκλειστικα και μονο για να κινουνται τα φορτηγα αυτοκινητα και οι ΕΟ για ολους τους υπολοιπους. Ειναι η πρωτη προυποθεση. Η δευτερη αφορα την ολικη ανακατασκευη του δικτυου. Τοτε ισως να εχουν νοημα τα διοδια.

pektis
25/08/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gigenis
Μόλις γύρισα από ταξίδι στη Θεσσαλονίκη και θα ήθελα να αναφέρω το παράλογο του Ελληνικού δημοσίου.

Στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου πλήρωσα 1,3?!!!!! τη στιγμή που τα Ι.Χ. πληρώνανε 2? ενώ στα υπόλοιπα διόδια το κόστος ήταν 1?. Μάλιστα στα διόδια των Μαλγάρων δεν πλήρωσα ούτε όταν πήγαινα ούτε όταν γυρνούσα. Σταματούσα κανονικά και μου λέγανε φύγε!!

Πως είναι δυνατόν λοιπόν στα διόδια Αφιδνών και Σχηματαρίου οι μηχανές να πληρώνουν 1,3 περισσότερο δηλαδή από το μισό κόστος των Ι.Χ.;

Από τις μηχανές θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα;;; Και πως μηχανές περνάνε δηλαδή την ημέρα και το κάνανε αυτό;; Άσε που οι μηχανές ούτε χώρο πιάνουν στον δρόμο αλλά ούτε και φθείρουν την άσφαλτο όπως τα Ι.Χ.

Αντί να μας αφήνουν να περνάμε δωρεάν όπως κάνουν (απ' ότι φαίνεται) στα Μάλγαρα μας αυξάνουν και το κόστος ενώ στα Ι.Χ. μένει το ίδιο.

Ρε δεν πάτε να ^$#$@%

Υ.Γ. Στην γέφυρα Ρίου οι μηχανές πληρώνουν 1,7 ενώ τα Ι.Χ. 10,9 εκεί πως δηλαδή μπορούν και χρεώνουν λιγότερο από το μισό κόστος των Ι.Χ.;


Στην γέφυρα Ρίου οι μηχ.πληρώνουν 1,8!!

LARISEOS
25/08/2008, 15:55
αρε πληρονουμε στα διοδια? εγω νωμηζα ητανε κανα εργο καλαβολτα......

αρε περαστε και πατατε τουσ και κορνα τωρα που ειναι ιδιοτικα ,,,,,κιολασ? η αστυνομια-τροχαια δεν εχει κανενα δικαιομα να σε κηνυγησει η να σε γραψει για τα διοδια.....ασε που τα εχουν σπασει μαζι τουσ γιατι υποχρεουνται να πληρωσουν και αυτοι,,,,




:beer:

επισησ νομικα υπαρει κενο με αποτελεσμα ουτε να σε κανουνε τπτ,,,,,,τοο πολυ να ερ8ει ενα χαρτι στο σπιτι,,,,,!

mourgakos
25/08/2008, 20:41
μια επισημανση...
τα της γεφυρας Ριου ειναι 11,20 για κουτι.
το φερυ στα 6.00.
προσωπικα ,παντα πηγαινω απο τον παλιο και μετα ξαναβγαινω στο νεο
για να μην πληρωνω διοδια,,,
απο πατρα,παω απο παλιο και βγαινω απο λογγο,
και μετα απο λουτρακι και βγαινω αγιους η και πιο χαμηλα...
απο αθηνα ,απο τα διοδια,βγαινω παλιο και μπαινω απο την εξπρες σερβις
και μετα απο κορινθο και μπαινω λιγο παρακατω...

αφου ειναι αλητες...

mikros boudas
27/08/2008, 18:44
αν ειναι γυναικες στα διοδια δε πληρωνω:winka:

υγ η νεα γεφυρα καπου στις θερμοπυλες ειναι σκατα