PDA

View Full Version : power commander σε VFR



trifonas
26/03/2008, 14:06
ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ power commander ΣΕ VFR
ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΕΙ ΠΩΣ ΠΑΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ
ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ V-TEC?

sniper
26/03/2008, 14:19
γιατί να το κάνεις αυτό; :confused:

trifonas
26/03/2008, 18:43
ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΛΙΓΟ Η ΑΠΟΔΟΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΣΤΥΩ ΟΤΙ 15-20 ΑΛΟΓΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

sotokan
26/03/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΓΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΙΓΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΛΙΓΟ Η ΑΠΟΔΟΣΗ.
ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΙΑ Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΙΣΤΥΩ ΟΤΙ 15-20 ΑΛΟΓΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΟΥΣΑΝ ΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΟΥΤΕ ΘΑ ΕΧΑΝΕ ΤΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΗΣ.


:wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:


Κοίτα να δεις φίλε trifona ,συμφωνώ μαζί σου στο καλύτερο μίγμα ώστε να δουλεύει πιό ομαλά το μηχανάκι,να κλείσεις κάποιες τρύπες και στην τελική να πάρεις και μερικά αλογάκια,αλλά τα 15-20 που λες είναι πάρα πολλά και δεν τα παίρνεις που να χτυπάς τον κ...ο σου κάτω (τουλάχιστον όχι μόνο με το commander).
Αν ψαχτείς και διαβάσεις λίγο το vfrdiscussion.com (οι τρελοαμερικάνοι έχουν δοκιμάσει τα πάντα στα μοτόρια τους),η καλύτερη (και πιό αξιόπιστη βέβαια) βελτίωση που παίρνει το vfr vtec είναι,ελεύθερη εξάτμιση,power commander ή rabid bike,ελεύθερο φίλτρο και μόντα στο φιλτροκούτι και τέλος ,κατάργηση του καταλύτη αλλάζοντας το χταπόδι με ένα της motech. Με όλα αυτά καταφέρνεις να φτάσεις τα 110 άλογα τροχό,δλδ κέρδος 13-14 άλογα,νούμερο καθόλου άσχημο θα λεγα για την Βέφα.......
Anyway πολύ σύντομα θα ξέρω να σου πω αφου έχω σκοπό και εγώ να το δοκιμάσω (το commander ) μιας που άλλαξα τα τελικά με aftermarket(το φίλτρο είχε φύγει εδω και καιρό).......

salute...

Tpap
26/03/2008, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
............ να πάρεις και μερικά αλογάκια,αλλά τα 15-20 που λες είναι πάρα πολλά και δεν τα πέρνεις που να χτυπάς τον ........................


αφού τόσα του λείπουν, εσύ γιατί μας τα χαλάς τώρα?

sotokan
26/03/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αφού τόσα του λείπουν, εσύ γιατί μας τα χαλάς τώρα?

Το ξέρω φίλε,όλοι οι κάτοχοι των vfr το χουμε ξαναπεί ότι αν αυτό το μηχανάκι είχε 15-20 άλογα ακόμα ,θα ήταν η κορυφή (όχι ότι και τώρα δεν το θεωρούμε,αλλά ας μην γελιόμαστε,δεν ξηλώνει και την άσφαλτο )

kprearis
26/03/2008, 22:07
Καλά όλες αυτές οι μετατροπές δεν έχουν παρενέργειες στην μηχανή; Δηλαδή, ο ανορθωτής (όσον αφορά το power commander) και ο κινητήρας (όσον αφορά το φίλτρο) θα την βγάλουν καθαρή;
Τα μπουζί ιριδίου δεν δίνουν κάτι;

sniper
26/03/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από kprearis
.....
Τα μπουζί ιριδίου δεν δείνουν κάτι;

Δίνουν....



Μια ανάλαφρη αίσθηση στο πορτοφόλι σου....



Για τα 15-20 άλογα.... πες μας ρε φίλε πως θα το κάνεις, να το κάνουμε κι εμείς που ψάχνουμε τα άλογα με το κυάλι και κάποιοι δίνουν 3-4.000Ε για 2-3 άλογα στην ρόδα τους......

sotokan
27/03/2008, 00:05
Tην ανάλαφρη αίσθηση την έχουμε και έτσι και αλλιώς στο τσεπάκι αφού φοράει ΜΟΝΟ ιριδίου από μαμά HONDA to VTEC........


Ξέρεις κάποιον που έδωσε 3-4 χιλιάρικα για 2-3 άλογα ρόδα,να μας πει πως το έκανε δλδ ?????


Φίλε kprearis o ανορθωτής δεν νομίζω να έχει να κάνει σε τίποτα με το commander,και όσον αφορά το φίλτρο δεν το καταργείς εντελώς .......

kostasdirt
27/03/2008, 00:31
Εγώ έχω rapid bike χταπόδι χωρίς καταλύτη τελικά leovince φίλτρο DNA με αρκετό ψάξιμο στους χάρτες είδαμε καλή διαφορά αλλά σίγουρα όχι 15 άλογα...θα ανεβάσω τη δυναμομέτρηση κάποια στιγμή..

trifonas
27/03/2008, 10:32
ΔΕΝ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΠΑΙΔΙΑ 15 ΑΛΟΓΑ ΑΠΟ ΦΙΛΤΡΟ-ΕΞΑΤΜΗΣΗ-POWER COMMANDER ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΙΧΕ 15-20 ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ 10 ΑΛΟΓΑ.
ΕΒΑΛΑ ΦΙΛΤΡΟ DNA ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΗΧΟ(ΠΟΛΥ Γ@Μ@ΤΟΣ).
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΣΕ ΞΕΝΑ SITE ΕΙΝΑΙ Η ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΚΑΤΑΛΥΤΗ ΑΦΟΥ ΠΝΙΓΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ.
ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΩΑΣΕΙ ΟΤΙ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ 10 ΑΛΟΓΑ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ.

sniper
27/03/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
...


Ξέρεις κάποιον που έδωσε 3-4 χιλιάρικα για 2-3 άλογα ρόδα,να μας πει πως το έκανε δλδ ?????

.....


Ναι αρκετούς αλλά δεν έχουν VFR....

Ο μόνος τρόπος για να πάρει ιπποδύναμη το VFR είναι να το πουλήσεις και να αγοράσεις ένα άλλο μηχανάκι.

byron
27/03/2008, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αρκετούς αλλά δεν έχουν VFR....

Ο μόνος τρόπος για να πάρει ιπποδύναμη το VFR είναι να το πουλήσεις και να αγοράσεις ένα άλλο μηχανάκι.

Τι λες βρε sniper; :look:

Να βελτιώσουν την απόδοση θέλουν, όχι να κοντράρουν τα CBR-RR στο δρόμο. 10 αλογάκια είναι κακά δλδ; :confused:

sniper
27/03/2008, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι λες βρε sniper; :look:

Να βελτιώσουν την απόδοση θέλουν, όχι να κοντράρουν τα CBR-RR στο δρόμο. 10 αλογάκια είναι κακά δλδ; :confused:

Ζητήσανε άλογα και τους είπα τον τρόπο..... ποια απόδοση ρε byr0n σε μηχανάκι 250 κιλα με 100 άλογα; θα πάει στα 110 ονομαστικά και τι έγινε; θα σκάβουν τον δρόμο; Φορτωμένοι δικάβαλλοι σε ανηφόρα θα λύνουν σταυρόλεξα να περάσει η ώρα.... :rolleyes:

sotokan
27/03/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Τι λες βρε sniper; :look:

Να βελτιώσουν την απόδοση θέλουν, όχι να κοντράρουν τα CBR-RR στο δρόμο. 10 αλογάκια είναι κακά δλδ; :confused:


Ακριβώς αυτό φίλε byr0n.......



sniper νομίζω πως έχεις χάσει λίγο την μπάλα....Το είπαμε και παραπάνω ότι το ξέρουμε πως δεν θα ξηλώνει την άσφαλτο, αλλά που είναι το "κακό" στο να προσπαθείς να δώσεις 10-12 ουσιαστικά άλογα και όχι ονομαστικά σ ένα μηχανάκι που είναι 97-100 άλογα τροχό,άλλωστε αυτό είναι βελτίωση της τάξης του 10-12% με σχετικά μικρό κόστος......
Όσο για τους "πολλούς" που δώσαν 3-4 χιλιάρικα για 2-3 άλογα........no comment

sniper
27/03/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Ακριβώς αυτό φίλε byr0n.......



sniper νομίζω πως έχεις χάσει λίγο την μπάλα....Το είπαμε και παραπάνω ότι το ξέρουμε πως δεν θα ξηλώνει την άσφαλτο, αλλά που είναι το "κακό" στο να προσπαθείς να δώσεις 10-12 ουσιαστικά άλογα και όχι ονομαστικά σ ένα μηχανάκι που είναι 97-100 άλογα τροχό,άλλωστε αυτό είναι βελτίωση της τάξης του 10-12% με σχετικά μικρό κόστος......
Όσο για τους "πολλούς" που δώσαν 3-4 χιλιάρικα για 2-3 άλογα........no comment

Χωρίς καμία διάθεση αντιπαράθεσης, νομίζω ότι έχετε χάσει εντελώς την μπάλα.....

Θέλετε να πάρει ένα μηχανάκι που βγάζει 109 άλογα στρόφαλο (καμιά 95ρια ρόδα το πάρα πολύ και με αισιόδοξο δυναμόμετρο) 10 με 12 άλογα τροχό;;;;;;;;;;;;;;;

Δλδ τα 1000ρια με 170-180 άλογα στρόφαλο (150+ ρόδα) πόσα άλογα μπορούν να πάρουν με ένα τελικό και ένα PC; 30-40; :lol: :lol: :lol:

Που είναι εκείνος που αλλάζει εκκεντροφόρους, κάνει ροϊκή (αφού έχει βάλει ολόσωμη, PC κλπ) μπας και δει 8-9 άλογα στο 1300 μηχανάκι του; :rolleyes:

Tpap
27/03/2008, 12:22
αυτό που προσπαθεί να σας πει ο σνιπερ, είναι οτι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο σε τέτοιου είδους μοτεράκια να πάρεις ΑΚΟΜΑ 10-15 άλογα...

Από που θα τα ξεζουμίσεις?
και αν τα καταφέρεις --που το βλέπω δύσκολο, με απλές κ φθηνές λύσεις-- κατά πόσον θα είναι συμφέρουσα αυτή η επιλογή?
Συμφέρουσα από πλευράς κόστους υλικών, εργατικών, δυναμόμετρου και έπειτα αυξημένης κατανάλωσης (οπωσδήποτε)..

(τα άλογα δεν είναι πασατέμπος, και δεν βρίσκονται εν αφθονία --ή σκόρπια-- μεσα στα μπλοκ).

@kostasdirt: δεν ενδιαφέρει κανέναν αν θα βάλεις μια δυναμομέτρηση, φίλε.
Θα ενδιέφερε όμως ΠΟΛΛΟΥΣ αν έβαζες μια δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ από οτιδήποτε κάνεις και ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΤΑ.. και εννοείται στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο.

trifonas
27/03/2008, 12:25
MHN ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΡΕ SNIPER.
TO KANOYN KAI AYTOI ΠΟΥ 150-180 ΑΛΟΓΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ 10 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΓΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ VFR,
250ΚΜ/H ΔΕΝ EINAI KAI AΣΧΗΜΑ.
ΕΞΑΛΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ.ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΕΣΗ ΦΙΛΕ.ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

gixxerpap
27/03/2008, 12:31
με φώναξε κανείς?:smokin:

για να δειτε 10 άλογα στη ροδα σε μια μοτοσυκλετα χρειαζεστε τουλαχιστον

- μια ολόσωμη εξάτμιση
- φίλτρο αέρα
- power commander ή αντίστοιχο μπλιμπλικι
- μια χαρτογραφηση της προκοπης

αυτή και άλλες μοναδικές συνταγες, απο το βιβλιο της Βεφα σε επιλεγμενα βιβλιοπωλεια:lol:

αλήθεια, ποσο λέτε να κοστίζουν τα παραπάνω?

τωρα για τα επομενα 5-10 άλογα, πάει μακρια η βαλιτσα και πλεον μιλαμε μονο για μοτοσυκλετες σπορ προσανατολισμου που έχουν βαθια κρυμμενα μερικα ακομα καθαροαιμα ...

byron
27/03/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
με φώναξε κανείς?:smokin:

για να δειτε 10 άλογα στη ροδα σε μια μοτοσυκλετα χρειαζεστε τουλαχιστον

- μια ολόσωμη εξάτμιση
- φίλτρο αέρα
- power commander ή αντίστοιχο μπλιμπλικι
- μια χαρτογραφηση της προκοπης

αυτή και άλλες μοναδικές συνταγες, απο το βιβλιο της Βεφα σε επιλεγμενα βιβλιοπωλεια:lol:

αλήθεια, ποσο λέτε να κοστίζουν τα παραπάνω?

1,5 με 2 χιλιάρικα βαριά βαριά.

sniper
27/03/2008, 12:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
1,5 με 2 χιλιάρικα βαριά βαριά.

Εσύ σταμάτα να ψωνίζεις απο το Lidl :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
MHN ΤΡΕΛΕΝΕΣΑΙ ΡΕ SNIPER.
TO KANOYN KAI AYTOI ΠΟΥ 150-180 ΑΛΟΓΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΝΑ ΖΗΤΑΣ 10 ΑΛΟΓΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ.ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΡΓΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ VFR,
250ΚΜ/H ΔΕΝ EINAI KAI AΣΧΗΜΑ.
ΕΞΑΛΟΥ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟ ΕΙΠΑΝΕ.ΓΚΑΖΙ ΚΑΙ ΑΝΕΣΗ ΦΙΛΕ.ΚΑΙ ΑΣΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΡΑ.

1. Δεν τρελαίνομαι....
2. Αυτοί με τα 180 άλογα το κάνουν γιατί τους αρέσει να πειράζουν τα μηχανάκια τους είτε γιατί είναι Speed Freaks (μάλλον για επιταχύνσεις), είτε γιατί είναι κοντράκηδες είτε γιατί θέλουν να κάνουν το μηχανάκι τους αδύνατο να οδηγηθεί (από τον μέσο αναβάτη τέτοιου είδους μηχανής)
3. Το να ζητάς 10 άλογα παραπάνω δεν είναι καθόλου κακό.... Είναι πολύ δύσκολο να τα βρεις όμως.
4. Δεν είναι αργό το VFR. Κανένα σύγχρονο μηχανάκι δεν είναι αργό. Αλλά, όπως λέτε κι εσείς που τα έχετε, του λείπει δύναμη.... Κάνει άλλα πράγματα πολύ καλά (όπως στην κατανάλωση σε Cruising speeds στο όριο των 200) αλλά τα κάνουν κι άλλα μηχανάκια καλύτερα. Τώρα για το 250χλμ/ώρα ας μην το συζητήσουμε.... το θέμα δεν είναι η τελική... και το παπί μου βλέπει καμμιά φορά 100χαω αλλά δεν το φωνάζω κιόλας.
5. Touring δεν το είπε ποτέ κανένας.... Sport Touring το λένε αλλά..... με τόσα άλογα στα 250 κιλά πάει και ο σπορ χαρακτήρας του.... εκτός αν μιλάμε για τίποτα στροφιλίκια με λιγότερα χλμ οπότε και το δουλεύεις στον ωφέλιμο χώρο στροφών του.... και πάλι... δύσκολα....

noe13
27/03/2008, 13:34
Αυτο ισως δεν εχει ξαναγινει σε αλλο φορουμ.Ανοιξε ενα παλικαρι ενα thread για power commander σε VFR και παει να καταληξει στις διαμαχες.Ελεος βρε παιδια!Δεν γινεται μια φορα να περιοριστουμε σε απαντησεις στενα συνδεδεμενες με την ερωτηση?Γιατι πρεπει να γινεται ολοκληρη συζητηση περι ανεμων και υδατων και γιατι να θελει 10 αλογα παραπανω απο τη βεφα κ.α!Προσβλητικο ειναι δε καταλαβα!Ας ηρεμησουμε λιγο ολοι!

ermisVFR
27/03/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Αυτο ισως δεν εχει ξαναγινει σε αλλο φορουμ.Ανοιξε ενα παλικαρι ενα thread για power commander σε VFR και παει να καταληξει στις διαμαχες.Ελεος βρε παιδια!Δεν γινεται μια φορα να περιοριστουμε σε απαντησεις στενα συνδεδεμενες με την ερωτηση?Γιατι πρεπει να γινεται ολοκληρη συζητηση περι ανεμων και υδατων και γιατι να θελει 10 αλογα παραπανω απο τη βεφα κ.α!Προσβλητικο ειναι δε καταλαβα!Ας ηρεμησουμε λιγο ολοι!

Έχεις δίκιο φίλε συμφορουμίτη. :sad:

Ίσως η ερώτησή σου να μην παίρνει απάντηση (εκτός της ψυχοπαθολογίας).

Την τελευταία φορά πάντως κάναμε να γράψουμε, οι περισσότεροι, πάνω από έξη μήνες. Και μόλις πρόσφατα λόγω πανελλήνιας ξαναρχίσαμε.

Ίσως αν δεν απαντάμε να βαρεθούν αν και δεν το βλέπω.

Μην χαλιέσαι και κράτα την διάθεσή σου για το Περτούλι και τα Μετέωρα. Εγώ από την περσινή εκδρομή απόχτησα εξαιρετικούς φίλους και μοιράστηκα μαζί τους 15000χλμ υπέροχων διαδρομών.
:sun: :sun: :sun:

noe13
27/03/2008, 14:13
Δεν νομιζω οτι το να μην απανταμε ειναι λυση.Ειμαι νεος κατοχος βεφας και εχω ενα καρο αποριες που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας αλλα αυτη δεν ειναι συμπεριφορα!Και το θεμα της λιγης παραπανω δυναμης εχει απασχολησει και μενα!Αλλα με τι κουραγιο να γραψεις οταν παιρνεις τετοιες απαντησεις.Υποτιθεται οτι οι κατοχοι βεφας ειναι κατασταλλαγμενοι μοτοσυκλετιστες με ωριμη σκεψη!Αντε να δουμε!

sniper
27/03/2008, 14:17
Τα έχετε μπερδέψει όλα!

Κανένας δεν είπε ότι το VFR είναι για πέταμα. Αντίθετα κάνει πολλά πράγματα πολύ καλύτερα από άλλα μηχανάκια αλλά και δεν κάνει κάποια άλλα.

Το ότι δεν έχει δύναμη το VFR είνια γνωστό από πριν το αγοράστε. Μην γυρνάτε τωρα σαν τις θλιμμένες χήρες και ζητάτε να σας δώσει το μηχανάκι 10-15 άλογα ακόμα (με "φτηνές και γρήγορες" όπως ειπώθηκε πριν λύσεις) γιατί απλά δεν θα τα βρείτε πουθενά!

Πολύ μυγιάγγιχτοι είτε οι κατασταλαγμένοι μοτοσυκλετιστές με την ώριμη σκέψη!

ermisVFR
27/03/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Δεν νομιζω οτι το να μην απανταμε ειναι λυση.Ειμαι νεος κατοχος βεφας και εχω ενα καρο αποριες που θα ηθελα να συζητησω μαζι σας αλλα αυτη δεν ειναι συμπεριφορα!Και το θεμα της λιγης παραπανω δυναμης εχει απασχολησει και μενα!Αλλα με τι κουραγιο να γραψεις οταν παιρνεις τετοιες απαντησεις.Υποτιθεται οτι οι κατοχοι βεφας ειναι κατασταλλαγμενοι μοτοσυκλετιστες με ωριμη σκεψη!Αντε να δουμε!

Απαντάνε οι πάντες.
Οπως εσύ και εγώ θα μπορούσαμε να απαντάμε για την οδiκή συμπεριφορά των Moto Guzzi (τυχαίο). :rotflmao: :rotflmao:

gixxerpap
27/03/2008, 14:24
ενα δικιο το εχεις, ζητω συγνωμη, αλλα παρασυρθηκαμε μαλλον ...

η τοποθετηση του commander εχει νοημα μονο εφοσον αλλαξεις τουλαχιστο και την εξατμιση σου με κατι πιο ελευθερο ...

απο μονο του δεν προκειται ποτε να σου δωσει παραπανω αλογα ...

ουτως η αλλως οτι αλογα κερδισεις θα ειναι βασικα απο την εξατμιση, η βασικη δουλεια του commander ειναι να σου φτιαξει την καμπυλη της ιπποδυναμης σε ολο το φασμα των στροφων, ωστε να εχεις ενα ομοιογενες και ευκολοδηγητο μηχανακι χωρις να καις τζαμπα βενζινη...

η σωστη διαχειριση καυσιμου ειναι σημαντικη στην απροβληματιστη λειτουργια ενος μοτερ

υπαρχει πιο ειδικος για να σου απαντησει βεβαια πανω σε αυτο, καποια στιγμη θα παρει χαμπαρι το θρεντ και θα σου απαντησει...;)

noe13
27/03/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τα έχετε μπερδέψει όλα!

Κανένας δεν είπε ότι το VFR είναι για πέταμα. Αντίθετα κάνει πολλά πράγματα πολύ καλύτερα από άλλα μηχανάκια αλλά και δεν κάνει κάποια άλλα.

Το ότι δεν έχει δύναμη το VFR είνια γνωστό από πριν το αγοράστε. Μην γυρνάτε τωρα σαν τις θλιμμένες χήρες και ζητάτε να σας δώσει το μηχανάκι 10-15 άλογα ακόμα (με "φτηνές και γρήγορες" όπως ειπώθηκε πριν λύσεις) γιατί απλά δεν θα τα βρείτε πουθενά!

Πολύ μυγιάγγιχτοι είτε οι κατασταλαγμένοι μοτοσυκλετιστές με την ώριμη σκέψη!
Εισαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!κΑΤΑΡΧΗΝ η παρατηρηση μου αφορα και αλλα θεματα στο φορουμ με παρομοιο περιεχομενο!Και για να καταλαβω ο μαγκας εισαι εσυ με χαρακτηρισμους σαν τους παραπανω?

sniper
27/03/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Απαντάνε οι πάντες.
Οπως εσύ και εγώ θα μπορούσαμε να απαντάμε για την οδiκή συμπεριφορά των Moto Guzzi (τυχαίο). :rotflmao: :rotflmao:

Την ειρωνεία σας μπορείτε να την κρατήσετε για το παρεάκι σας.

Αν ρωτάγατε για κάτι σχετικό με το VFR δεν θα μίλαγε κανένας!

Όταν λέτε όμως ότι θα σας δώσε ένας κινητήρας 10-15 άλογα τροχό με Power commander κι ένα τελικό, ε τότε να ακούτε κι άλλους που έχουν προσπαθήσει... και δεν τα είδαν αυτά τα άλογα ποτέ.

sniper
27/03/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Εισαι ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ!κΑΤΑΡΧΗΝ η παρατηρηση μου αφορα και αλλα θεματα στο φορουμ με παρομοιο περιεχομενο!Και για να καταλαβω ο μαγκας εισαι εσυ με χαρακτηρισμους σαν τους παραπανω?


Ελληνικά μιλάμε και γράφουμε κι έχουμε πρόβλημα συννενόησης; :rolleyes:

Καθόλου μάγκας και μακάρι το VFR να έβγαινε 1000ρι (ή και παραπάνω) να σταματάγαν όλοι οι υπόλοιποι να λένε ότι έχουν ST Μηχανάκια.... αλλά στην Χόντα μαλακίζονται εδώ και χρόνια....

Αντίθετα με ότι κατάλαβες, δεν γράφουμε εδώ μέσα (Μοντέλα) για να τσακωθούμε, ουτε να την πουμε σε κάποιο άλλο μοντέλο... απλά η πραγματικότητα είναι διαφορετική απο αυτό που πιθανώς να θέλαμε...

byron
27/03/2008, 14:31
Το thread θα καθαριστεί σε λίγο, μιας και μπερδέψαμε τα μπούτια μας. :wave2:

noe13
27/03/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ενα δικιο το εχεις, ζητω συγνωμη, αλλα παρασυρθηκαμε μαλλον ...

η τοποθετηση του commander εχει νοημα μονο εφοσον αλλαξεις τουλαχιστο και την εξατμιση σου με κατι πιο ελευθερο ...

απο μονο του δεν προκειται ποτε να σου δωσει παραπανω αλογα ...

ουτως η αλλως οτι αλογα κερδισεις θα ειναι βασικα απο την εξατμιση, η βασικη δουλεια του commander ειναι να σου φτιαξει την καμπυλη της ιπποδυναμης σε ολο το φασμα των στροφων, ωστε να εχεις ενα ομοιογενες και ευκολοδηγητο μηχανακι χωρις να καις τζαμπα βενζινη...

η σωστη διαχειριση καυσιμου ειναι σημαντικη στην απροβληματιστη λειτουργια ενος μοτερ

υπαρχει πιο ειδικος για να σου απαντησει βεβαια πανω σε αυτο, καποια στιγμη θα παρει χαμπαρι το θρεντ και θα σου απαντησει...;) Αυτη την αισθηση εχω κι εγω.Με ολα αυτα εχω ακουσει για το πολυ 3-4 αλογα.Αλλα δε μπορει καπου θα κρυβονται ακομα 10 αλογακια:D

sniper
27/03/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το thread θα καθαριστεί σε λίγο, μιας και μπερδέψαμε τα μπούτια μας. :wave2:

Ασε ρε συ να τα δει κι hornet να μας πει κι εκείνος την γνώμη του....

sniper
27/03/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Αυτη την αισθηση εχω κι εγω.Με ολα αυτα εχω ακουσει για το πολυ 3-4 αλογα.Αλλα δε μπορει καπου θα κρυβονται ακομα 10 αλογακια:D

τωρα μάλιστα.... αλλά για να τα βρεις είσαι διατεθιμένος να βάλεις ΠΟΛΥ βαθιά το χέρι στην τσέπη;

noe13
27/03/2008, 14:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
τωρα μάλιστα.... αλλά για να τα βρεις είσαι διατεθιμένος να βάλεις ΠΟΛΥ βαθιά το χέρι στην τσέπη; Δε διαφων.Αντε ρε παιδια κανεις που να εχει κανει ενα βημα παραπανω!Αντε να μαθαινουμε κι εμεις οι νεοτεροι!

byron
27/03/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
Δε διαφων.Αντε ρε παιδια κανεις που να εχει κανει ενα βημα παραπανω!Αντε να μαθαινουμε κι εμεις οι νεοτεροι!

Κάτσε να φωνάξω το ιππικό. :wave2:

Tpap
27/03/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από noe13
.Αλλα δε μπορει καπου θα κρυβονται ακομα 10 αλογακια:D

ρε, άμα δεν πληρώσει ο Έλληνας δεν μαθαίνει...
Πάντως και 10 αλογάκια καπου βρίσκονται και 40 και 60...

Δεν είπε κανένας σας μέχρι τώρα -τουλ από εκείνους που θέλουν ΑΛΟΓΑ- ΠΌΣΑ χρήματα είναι διατεθημένος να δώσει.

Και τι υπαναχωρήσεις είναι επίσης διατεθημένος να κάνει...

έχω πληρώσει και ''το έχω πληρώσει'' έτσι έχω μια ιδέα για το τι λέω.

Tpap
27/03/2008, 15:38
αλλά από την άλλη θα μου πεις εδώ υπάρχουν άτομα που βελτιώνουν χαγιαμπούσες -και πληρώνουν γερά- για 10-20 άλογα.. μιας και τα 150/180 είναι λίγα.

εσείς γιατί να μη θέτε μερικά ακόμη..?
σωστά.
(ματαιότης ματαιοτήτων...)

sniper
27/03/2008, 15:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αλλά από την άλλη θα μου πεις εδώ υπάρχουν άτομα που βελτιώνουν χαγιαμπούσες -και πληρώνουν γερά- για 10-20 άλογα.. μιας και τα 150/180 είναι λίγα.

εσείς γιατί να μη θέτε μερικά ακόμη..?
σωστά.
(ματαιότης ματαιοτήτων...)

Και να πεις οτι τα κρατάνε κιόλας; Με το που τα φτιάχνουν.... τα πουλάνε! :lol:

reinmeister
27/03/2008, 16:02
εγω ποτε δεν προσπαθω να εκλογικευσω την κ@βλα του καθενος...ειτε εχει παπι ειτε αεροπλανο εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να το κανει πυραυλο καθως και να ρωτησει το πως γινεται...

στο δια ταυτα...καποια μηχανακια ειναι τρομερα φιμωμενα απο το εργοστασια(βλ. CB1300, GSX1400 κλπ) τα οποια με την προσθηκη μια αξιοπρεπους εξατμισης και ενος απλου set up τροφοδοσιας παιρνουν ακομη και 20 πολυ φθηνα αλογα εν αντιθεσει με καποια σπορ μοτο που πρεπει υπο συνθηκες να ιδρωσουν για να αποδωσουν τα επιπλεον...

η βεφα ειναι καπου στην μεση...10 αλογακια πανω κατω ειναι εφικτα με περιφερειακες αλλαγες...το commander δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο vtec...χωρις περαιτερω συζητηση αυτο...η προσθηκη ολοκληρης εξατμισης με την κατ επεκτασιν αφαιρεση του καταλυτη , θα βοηθησει παρα πολυ και ειδικοτερα θα ριξει αισθητα την θερμοκρασια λειτουργιας η οποια ειναι τραγικη(οι κατοχοι με καταλαβαινετε νομιζω:sad: )...απο κει και περα τοποθετηση καυσαναλυτη σε συνθηκες δρομου,σωστη χαρτογραφηση και θα νομιζετε οτι πηρατε καινουριο μοτοσακο...:D

p.s. εμενα ας πουμε το παρακατω μου φαινεται απλως αξιοπρεπες...αλλα που θα μου παει...θα το φτιαξω...:cool:να φτασει πρωτα τα 1000 ,να κανω καμια βαλβιδα και να φτιαξω και καναν χαρτη της προκοπης...


125268

sniper
27/03/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
....

Το πουλάς το VFR σου φιλαράκι; :lol:

gixxerpap
27/03/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και να πεις οτι τα κρατάνε κιόλας; Με το που τα φτιάχνουν.... τα πουλάνε! :lol:


σιγα μην υπαρχει τετοιος μαλακας ...:lol: :lol: :lol:

sotokan
27/03/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εγω ποτε δεν προσπαθω να εκλογικευσω την κ@βλα του καθενος...ειτε εχει παπι ειτε αεροπλανο εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να το κανει πυραυλο καθως και να ρωτησει το πως γινεται...
στο δια ταυτα...καποια μηχανακια ειναι τρομερα φιμωμενα απο το εργοστασια(βλ. CB1300, GSX1400 κλπ) τα οποια με την προσθηκη μια αξιοπρεπους εξατμισης και ενος απλου set up τροφοδοσιας παιρνουν ακομη και 20 πολυ φθηνα αλογα εν αντιθεσει με καποια σπορ μοτο που πρεπει υπο συνθηκες να ιδρωσουν για να αποδωσουν τα επιπλεον...

η βεφα ειναι καπου στην μεση...10 αλογακια πανω κατω ειναι εφικτα με περιφερειακες αλλαγες...το commander δεν δημιουργει κανενα προβλημα στο vtec...χωρις περαιτερω συζητηση αυτο...η προσθηκη ολοκληρης εξατμισης με την κατ επεκτασιν αφαιρεση του καταλυτη , θα βοηθησει παρα πολυ και ειδικοτερα θα ριξει αισθητα την θερμοκρασια λειτουργιας η οποια ειναι τραγικη(οι κατοχοι με καταλαβαινετε νομιζω:sad: )...απο κει και περα τοποθετηση καυσαναλυτη σε συνθηκες δρομου,σωστη χαρτογραφηση και θα νομιζετε οτι πηρατε καινουριο μοτοσακο...:D


p.s. εμενα ας πουμε το παρακατω μου φαινεται απλως αξιοπρεπες...αλλα που θα μου παει...θα το φτιαξω...:cool:να φτασει πρωτα τα 1000 ,να κανω καμια βαλβιδα και να φτιαξω και καναν χαρτη της προκοπης...


πέστα χρυσόστομε , όλη μέρα αυτά προσπαθούμε να πούμε,αλλά στου κουφού την πόρτα ...................................................................και στην κορφή κανέλλα.......
Anyway ,RESPECT φίλε reinmeister για την τεκμηριωμένη απάντηση , όπως και για το εργαλείο σου βεβαίως βεβαίως

sotokan
27/03/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap


@kostasdirt: δεν ενδιαφέρει κανέναν αν θα βάλεις μια δυναμομέτρηση, φίλε.
Θα ενδιέφερε όμως ΠΟΛΛΟΥΣ αν έβαζες μια δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ από οτιδήποτε κάνεις και ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΤΑ.. και εννοείται στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο.


Καλά μην το λες,υπάρχουν και κάποιοι που τους ενδιαφέρει να δουν ,έστω και το "μετά" μόνο,καλό θα ήταν βέβαια να έχουμε και μιά μέτρηση πριν όπως λες,αλλά και αν δεν ...it s ok...
Άλλωστε αν δεν κάνω λάθος είναι άμεσα σχετικό με το όλο thread και σίγουρα σχετικό με τα ΜΟΝΤΕΛΑ-->Honda VFRs ....:wave2:

SOL-VFR-VTEC
27/03/2008, 22:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Έχεις δίκιο φίλε συμφορουμίτη. :sad:



Μην χαλιέσαι και κράτα την διάθεσή σου για το Περτούλι και τα Μετέωρα. Εγώ από την περσινή εκδρομή απόχτησα εξαιρετικούς φίλους και μοιράστηκα μαζί τους 15000χλμ υπέροχων διαδρομών.
:sun: :sun: :sun:

ΑΦΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΒΡΕ ΤΑΣΟ.....

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ =ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ-ΤΑ ΦΡΕΝΤΑΚΙΑ...ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΑΡΚΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ..ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΚΟΜΑ......:beer: :beer: :beer:

ΟΛΟΙ ΣΤΗΣ 10 ΜΑΙΟΥ......ΝΑ ΤΑ ΣΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ........ΣΑΣ ΕΧΩ :rotflmao: :rotflmao:

kostasdirt
28/03/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αυτό που προσπαθεί να σας πει ο σνιπερ, είναι οτι ΔΕΝ είναι καθόλου εύκολο σε τέτοιου είδους μοτεράκια να πάρεις ΑΚΟΜΑ 10-15 άλογα...

Από που θα τα ξεζουμίσεις?
και αν τα καταφέρεις --που το βλέπω δύσκολο, με απλές κ φθηνές λύσεις-- κατά πόσον θα είναι συμφέρουσα αυτή η επιλογή?
Συμφέρουσα από πλευράς κόστους υλικών, εργατικών, δυναμόμετρου και έπειτα αυξημένης κατανάλωσης (οπωσδήποτε)..

(τα άλογα δεν είναι πασατέμπος, και δεν βρίσκονται εν αφθονία --ή σκόρπια-- μεσα στα μπλοκ).

@kostasdirt: δεν ενδιαφέρει κανέναν αν θα βάλεις μια δυναμομέτρηση, φίλε.
Θα ενδιέφερε όμως ΠΟΛΛΟΥΣ αν έβαζες μια δυναμομέτρηση ΠΡΙΝ από οτιδήποτε κάνεις και ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΕΤΑ.. και εννοείται στο ΙΔΙΟ δυναμόμετρο. Ακριβώς αυτό σκεπτόμουν να κάνω για να δείτε τη διαφορά στη καμπύλη ειδικά πριν το vtec.

zolotas
30/03/2008, 00:40
ο φιλος θελει να αυξησει τα αλογα ........εγω θελω να τα μειωσω :lol: αντιθετως, διοτι ειναι σκυλι μαυρο το τιμημενο και σε καθε γκαζια φευγει με χιλιααααααααααα............

και μου τολεγαν γμτ........αυτο ηταν το πιο ζωηρο :uplate:

noe13
30/03/2008, 05:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
ο φιλος θελει να αυξησει τα αλογα ........εγω θελω να τα μειωσω :lol: αντιθετως, διοτι ειναι σκυλι μαυρο το τιμημενο και σε καθε γκαζια φευγει με χιλιααααααααααα............

και μου τολεγαν γμτ........αυτο ηταν το πιο ζωηρο :uplate: Πως το καταφερες?

VFoR_VEngines
30/03/2008, 12:00
Είναι απλό : χρησιμοποιεί ποιό επιθετικά τό χαλινάρι καί τά σπιρούνια .
:D :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

reinmeister
31/03/2008, 16:41
μια εποχη ψηνομουν ασχημα για βεφα...(μιλαω για το πρωτο 800 το φουλ γραναζωτο)...ηθελα να το κανω τουμπανο συνολικα,φαση superbike δρομου, μια και μοιραζεται πολλα με το rc45, αλλα μολις εμαθα οτι εκαναν τον στροφαλο 180αρη απο 360 ξενερωσα...:sad:

hornet
21/04/2008, 09:50
Οι βασικες μοντιφες για ενα vfr vtec ειναι οι εξης:

1.Ο2 elliminators...στην εξαγωγη και συγκεκριμενα στο πρωτο καζανακι εχει δυο αισθητηρες οι οποιοι ελεγχουν τα καυσαερια και ρυθμιζουν το μιγμα εισοδου κατα περιπτωση επισης σε πολλους οδηγους ειναι γνωστη η επιδραση αυτου του συστηματος μιας και μεσταθερο γκαζι πολλες φορες νοιωθουμε σαν να χανουμε λιγο ισχυ.Αυτο το after market δεν ειναι τιποτα αλλο απο αντιστασεις που δινουν μια σταθερη τιμη στον εγκεφαλο και ετσι δεν εχουμε το παραπανω φαινομενο

2.Αλλαγη φιλτρο και σε μερικες περιπτωσεις καταργηση του συστηματος που κλεινει ενα μερος του φιλτροκουτιου ,πρεπει να μεινει μονιμα ανοιχτο

3.Power commander,σε συνδυασμο με τα υπολοιπα ειναι η μεγαλυτερη και καλυτερη μετατροπη,παρα πολλοι αμερικανοι αλλα και ευρωπαιοι εχουν δινει τεραστια διαφορα στην αποκριση του ψεκασμου ο οποιος ομολογουμενως ειναι ολιγον τι αργος!Αυτο που θα βελτιωθει ειναι το ανοιγμα γκαζιου οπου θα γινει ομαλοτερο ,τελος τα αποτομα τιναγματα και επισης πολυ ομαλοτερη η μεταβαση απο 8 σε 16 βαλβιδες.Επισης το vfr vtec για να ειναι συμβατο με το euro3 φιμωθηκε ασχημα και στην 8 βαλβιδη λειτουργια και κυριων εκει γυρω στις 5000 στροφες εχει φτωχοτατο μειγμα για να τον ανωθι λογο.Το τελευταιο θα βελτιωσει τις θερμοκρασιες του κινητηρα με τον εμπλουτισμο του .

4.Αλλαγη εξατμισεων ,πρωτον απο θεμα αναπνοης και δευτερον απο βαρος,μιας και οι μαμισιες ειναι πανιβαρες.

Αυτα τα 4 σταδια μετατροπης περαν απο την καλυτερη και ομαλοτερη λειτουργια του κινητηρα θα αποδωσουν και 6-7 αλογα το πολυ!!!Μην περιμενουνμε θαυματα με τετοιου ειδους μετατροπες ,για περισσοτερα αλογα πρεπει να παμε σε πολυ δραστικοτερες αλλαγες οποτε δεν συμφερει τον μεσο οδηγο

trifonas
16/06/2008, 18:26
Και να υποθεσω φιλε hornet οτι αν αλλαξω χταποδι μαζι με εξατμιση δεν χρειαζονται τα Ο2 eliminators αφου αφαιρουνται.Ετσι?

sotokan
16/06/2008, 18:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
Και να υποθεσω φιλε hornet οτι αν αλλαξω χταποδι μαζι με εξατμιση δεν χρειαζονται τα Ο2 eliminators αφου αφαιρουνται.Ετσι?


Λάθος υποθέτεις............:wave2:

trifonas
24/06/2008, 12:08
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Λάθος υποθέτεις............:wave2: [/QUO

Μαλιστα και τι γινεται τα eliminators?

sotokan
24/06/2008, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Οι βασικες μοντιφες για ενα vfr vtec ειναι οι εξης:

1.......................................................Αυτο το after market δεν ειναι τιποτα αλλο απο αντιστασεις που δινουν μια σταθερη τιμη στον εγκεφαλο και ετσι δεν εχουμε το παραπανω φαινομενο




Όπως είπε και ο Στάθης παραπάνω επειδή ακριβώς καταργείς του αισθητήρες,χρειάζονται αυτές οι παπαριές για να μην χτυπάει λάθος ο εγκέφαλος.....Το κόστος είναι σχετικά μικρό πάντως..:beer:

kostasdirt
24/06/2008, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
Λάθος υποθέτεις............:wave2: [/QUO

Μαλιστα και τι γινεται τα eliminators? Τα φοράω στο δικό μου λόγω παράλληλου δεν είναι τίποτα σε κόστος όπως είπε και ο Σωτήρης αλλού είναι τα λεφτά (στον παράλληλο);)

Viking
20/02/2009, 07:56
Επαναφέρω το θεματάκι μιας και χρειάζομαι μια διευκρίνιση για τα oxygen sensor eliminators.

Το VFR χρειάζεται 2 σωστά?

Και kostasdirt, εκείνη η δυναμομέτρηση θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!!

Χρησιμοποίησες έτοιμο χάρτη της dynojet ή πήγες για ρύθμιση σε καυσαναλυτή και δυναμόμετρο?

Επίσης αν μπορεί κάποιος ας πει 2 λογάκια για την μετατροπή στο φιλτροκούτι.Είναι αναστρέψιμη ή κόβουμε κάποιο κομμάτι και δεν μπορούμε να το έχουμε στην αρχική του κατάσταση?

:beer:

kostasdirt
20/02/2009, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Επαναφέρω το θεματάκι μιας και χρειάζομαι μια διευκρίνιση για τα oxygen sensor eliminators.

Το VFR χρειάζεται 2 σωστά?

-Σωστά

Και kostasdirt, εκείνη η δυναμομέτρηση θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα!!

-Θα επανέλθω γιατί ετοιμάζεται νέος χάρτης..

Χρησιμοποίησες έτοιμο χάρτη της dynojet ή πήγες για ρύθμιση σε καυσαναλυτή και δυναμόμετρο?

-Δεν έχω power commander έχω Rapid Bike! άρα το δέυτερο..

Επίσης αν μπορεί κάποιος ας πει 2 λογάκια για την μετατροπή στο φιλτροκούτι.Είναι αναστρέψιμη ή κόβουμε κάποιο κομμάτι και δεν μπορούμε να το έχουμε στην αρχική του κατάσταση?

-Δεν το έχω κάνει αλλά από ότι ξέρω κλείνεις ένα σωληνάκι άρα είναι αναστρέψιμη
Κάποιοι αφαιρούν και την οξυγόνωση..
:beer: [COLOR=blue]

Viking
10/03/2009, 14:40
Λοιπόν φίλοι μου,έβαλα το power commander III usb με χάρτη που κατέβασα από την dynojet για leovince slip on,φίλτρο αέρα και oxygen sensor eliminators.

-χαμηλά σίγουρα ΔΕΝ έχασε καθόλου όπως μου λέγανε οι περισσότεροι (και όταν λέμε χαμηλά εννοούμε κάτω από 4000 στροφές)

-πάνω από 4000 στροφές ο κινητήρας ζωντάνεψε πολύ και τραβάει πολύ πιο δυνατά

-το vtec φαίνεται να μπαίνει πιο ομαλά

-από εκεί και πάνω νομίζω ότι οδηγώ SS (νομίζω λέμε..:D )

Συμπερασματικά,νομίζω ότι αξίζει σαν μετατροπή.Σαφώς και θα πάμε σε δυναμόμετρο για να δούμε τι ισχύ έχουμε πιάσει (καθαρά από περιέργεια... αν ήθελα επιδόσεις θα αγόραζα κάτι άλλο..)

Λογικά θα αυξήσει την κατανάλωση σε συχνά ανοιγοκλεισίματα του γκαζιού.Ίδωμεν :beer:

DrBig
10/03/2009, 15:31
Κοιτα και για αλλαγη γραναζωματος. Βοηθαει πολυ.

kostasdirt
10/03/2009, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrBig
Κοιτα και για αλλαγη γραναζωματος. Βοηθαει πολυ.
ΣΩΣΤΟΣ ήδη έχω παραγγείλει γρανάζια και αναμένονται!

kostas_1100gs
10/03/2009, 16:26
Eίχα δει εδώ στις αγγελίες και εξάτμιση και κομάντερ να πουλιούνται. Για δες το λίγο.

+Arxiereas+
25/04/2009, 13:45
Καλώς σας βρήκα παλικάρια. Καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιοι!

Είμαι υποψήφιος αγοραστής VFR και η αλήθεια είναι ότι το μόνο μελανό σημείο που εντόπισα απ όσα έχω διαβάσει, είναι ο "αναιμικός" του κινητήρας αλλά και τα πολλά κιλά. Προφανώς δεν προορίζεται για χρήση SS γιατί θέλει πολλή δουλειά ακόμα όπως διαπίστωσα οδηγώντας του Lazaros32 που το πουλάει (βλ. αναρτήσεις), αλλά οι περισσότεροι υποθέτω καταλήγουμε σ αυτό μετά από SS μηχανάκια και μας λείπει το κάτι παραπάνω το οποίο αυτά έχουν. Ή μήπως το κάτι παρακάτω...?

Αναφέρομαι στα κιλά και ο συνειρμός που κάνω είναι ο εξής:
Το προηγούμενο μηχανάκι μου ήταν R6 '99 στα 168kg στεγνό σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
Σαφώς η πολυστροφία του κινητήρα συντελεί στη μεγάλη ιπποδύναμη και τελική αλλά δεν νομίζω μέχρι τις 10000rpm που ρόπιαζε να βοηθούσαν ο κινητήρας με τα 99 αλόγατα στη ρόδα του. Πόσο μάλλον το ότι είναι 4κύλινδρος σε σειρά. Αυτό που το έκανε να πετάει στο δρόμο και είναι χαρακτηριστικό όλων των SS ήταν τα λίγα κιλά του. Διαπιστώνω στο πέρασμα των χρόνων ότι ακόμα και όταν ένας κατασκευαστής έχει βελτιώσει στο έπακρο τον κινητήρα του, την επόμενη χρονιά το αδυνατίζει, κατάσταση που συνέβη με το cbr1000rr 05>, το gsxr κ.ά. της κατηγορίας αυτής.
Πίσω στο R6, όταν αφαιρέθηκε η μαμά εξάτμιση και μπήκε ολόσωμη akrapovic, μαζί με τα 7 περίπου άλογα που πήρε (σύμφωνα με τον akrapovic), έχασε ακόμη 6 μπορεί και παραπάνω κιλά! Καταλήγουμε λοιπόν σε μεγαλύτερη αναλογία ίππων/κιλών, κάτι το οποίο σε κάθε μηχανάκι έχει πολλαπλάσια αξία στο δρόμο από τα άλογα που θα γράψει το δυναμόμετρο! Υπό αυτή την έννοια λοιπόν θέλω να πιστεύω ότι ΚΑΙ στο VFR μια καλή ολόσωμη εξάτμιση μπορεί να βοηθήσει σημαντικά στην αύξηση της αναλογίας αυτής. Και επειδή μια εξάτμιση μόνη είναι "μπουνταλάδικη δουλειά", σε συνδυασμό με φίλτρο-PC και ελάφρωμα όπου και αν μπορεί να γίνει, θα συντελέσει δραματικά στην βελτίωσή του και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ πεταμένα χρήματα για όποιον δεν σκέφτεται να πάρει κάτι άλλο.

Γενικά επειδή έχωσα πολλά στο R6 ενώ κάλλιστα θα μπορούσα να πάω σε 1000 αλλά δεν ήθελα να χάσω το παιχνιδιάρικο ύφος και τα κιλά του (τότε), είμαι κατά της βελτίωσης με την προϋπόθεση ότι υπάρχει κάτι καλύτερο, κάτι που δεν συμβαίνει στην περίπτωση του vfr που είναι μόνο του στον ανταγωνισμό και που θεωρώ ένα από τα πιο όμορφα (αν όχι το ομορφότερο) και χρηστικά μηχανάκια.

gasoil
25/04/2009, 20:53
Καλώς ήρθες φίλε και σύ πάντα όρθιος.
Ολους τους κατόχους να ρωτήσεις θα πάρεις τόσες γνώμες όσοι και οι κάτοχοι.
Μείνε στα δεδομένα. Το VFR είναι περίπου 230 κιλά με 108(στα χαρτιά) 98 πραγματικά άλογα.
Καμμία σχέση με SS. Επίσης λογω του V4 έχει και μεγαλύτερο μεταξόνιο. Ειναι πολύ ακριβό (καινούργιο) και πολύ φτηνό (μεταχειρισμένο). Εχει μεγάλη αξιοπιστία και αντέχει στον χρόνο. Σκέψου οτι από το 02 είναι σχεδον το ιδιο. Και φοβερά φρένα.
Ξέρω περίπου 30 κατόχους. Σε όλους αρέσουν τα ταξίδια και βόλτες και αυτό κάνουν. Μερικοί τα ψιλοχώνουν κιόλας. Το μηχανάκι δεν λέει όχι. Ενας μάλιστα τολμώ να πώ ότι ρίχνει και σε SS.
Κανείς δεν ξέρει αν είχε SS τι θα κανε. Στο εξωτερικό κυκλοφορεί πολύ περισσότερο από ότι εδώ.
Λες ότι το έκανες βόλτα. Αν σου άρεσε το image, η ροπή , ο ήχος και δεν θες να κυνηγάς τα SS πάρτο. Καινούργιο χωρίς να είσαι σίγουρος μην το κάνεις γιατί θα χάσεις πολλά στην μεταπώληση.
Προσωπική μου άποψη: είναι μηχανή turism-sport που μετά από καιρό καταλήγεις και αράζεις. Κάτι σαν τον γάμο.
:beer:

Vvag
25/04/2009, 21:40
Το βάρος του πάντως ξέρει να το κρύβει ΠΟΛΥ καλά... ;) ;) ;)

kostas_1100gs
26/04/2009, 12:48
Το vfr είναι πολύ καλή μοτο. Α και ξεκούραστη.
Πολλές φορές τρελενόμαστε με τα ςς με τα άλογα, τα κιλά κλπ. και είναι όλα λίγο άχρηστα.
Όταν έδωσα το ςς έμεινα κανένα χρόνο χωρίς μοτο, μόνο με το σκούτερ. Πήρα το 1100 gs έπειτα λόγω χρημάτων. Πραγματικά το χάρηκα καθημερινά.
Όλα αυτά τα λέω για την χρήση της μοτοσυκλέτας. Πέρνουμε κάτι και δεν μπορούμε να εκμεταλευτούμε όυτε το 40% των δυνατοτήτων της μοτο. Διότι το θέλουμε για άλλη χρήση.

Βασικά πρέπει να αγοράζουμε κάτι, ανάλογα την χρήση του.

+Arxiereas+
29/04/2009, 22:48
Από περιέργεια έμαθα για το χταπόδι της motad σε επικοινωνία μου με το site (ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε). Η ερωταπάντηση ήταν η εξής:

- Dear Sirs,
I would like to be informed about the weight loss after changing stock pipes with the ones you sell and the hp-torque gain if there is any.
Kind regards

- Hi,
thanks for the enquiry,our stainless steel replacement system for the VFR800 V-Tec is developed as a direct replacement for the original parts,you can ecxpect to gain a 5-10% power increase but this will mainly be in the mid range. You can expect to save approx 1kilo with our system purely because ours does away with the Catalyst, it still has the fittings for the oxygen sensors.
Motad Sales

Με λίγα λόγια κύριοι μην περιμένει κανείς τρελλά άλογα από την εξάτμιση- άντε να πάρει κανα 2-3 από τα τελικά (πού 'σαι ρε Ακράπα θεε...). Το κέρδος σε ροπή όμως είναι αδιαμφισβήτητο και σε συνδυασμό με τα -6kg (με τελικά LeoVince) έχουμε μια αισθητή διαφορά στο δρόμο που θέλω να πιστεύω ότι θα βοηθήσει στο γέμισμα της 6ης ταχύτητας (για την οποία διαβάζω ότι δεν φορτώνει) και άρα θα συμβάλλει στην αύξηση και της τελικής. Φυσικά όλα αυτά με PC και φίλτρο αλλά υπολογίζω να φτάσει το πολύ στα +10hp (ρόδα πάντα) τα οποία όμως ανεβάζουν κατά 15% την αναλογία ίππων/κιλών (0,41 πριν, 0,47 μετά). Κόστος με εργασία περίπου 1,5 χιλιάρικο. Το αν αξίζει το κρίνει ο καθένας διαφορετικά.

Να απαντήσω στον φίλο sniper ότι σαν πρώην κάτοχος SS το οποίο δούλευε κυρίως πίστα χρειάστηκε να συνειδητοποιήσω το "ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος". Το εργοστάσιο έχει ήδη ξεζουμίσει ένα σπορ μηχανάκι γι αυτό το να βρεις άλογα είναι δύσκολο και ιδιαίτερα δαπανηρό στην κατηγορία SS. Εκεί όμως αφού κάναμε μια βελτιωση 1ου σταδίου Φ.Ε.Π. (dynojet στην περίπτωσή μου) υπάρχει το "μετά" σε έτοιμα αγωνιστικά ΚΙΤ (ελατήρια, βαλβίδες κτλ) πριν φτάσουμε σε ροϊκή και/ή υπερκυβισμό. Στη Βεφα περιορίζεσαι στο 1ο στάδιο και πετάς περιττά βάρη (καθρέπτες, κεντρικό σταντ, γυναίκα :) άλλα ελατήρια εμπρός, λιγότερα καύσιμα στο ρεζερβουάρ) πράγματα δηλαδή που δε συμβαδίζουν με το χαρακτήρα της μηχανής.

2 ερωτήσεις για το τέλος.
Οι LeoVince carbon έχουν καλύτερη απόδοση από τις αλουμινίου?
Οι αλουμινίου ζεσταίνονται όσο οι carbon ή περισσότερο?