PDA

View Full Version : Δημοψήφισμα για το Ασφαλιστικό



ermiss
26/03/2008, 19:53
http://www.petitiononline.com/syn0803/petition.html


"ΠΡΟΣ ΤΗ ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ
Ο ΑΓΩΝΑΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
ΛΕΜΕ ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΑΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ
ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑ ΓΙΑ ΔΗΜΟΨΗΦΙΣΜΑ


Όλο το προηγούμενο διάστημα αγωνιστήκαμε μέσα από τα συνδικάτα μας, συμμετείχαμε στις απεργίες και τις κινητοποιήσεις των κλάδων μας κάναμε σαφές πως δεν θα αφήσουμε να περάσει η διάλυση του ασφαλιστικού συστήματος.
Η κυβέρνηση κάνει πως δεν καταλαβαίνει αγνοώντας τους εκατοντάδες χιλιάδες εργαζόμενους που βρέθηκαν στον δρόμο στα μεγαλειώδη συλλαλητήρια της Τετάρτης 19 Μαρτίου και προκαλώντας τελικά το λαϊκό αίσθημα.
Με αυτό το κείμενο στηρίζουμε την πρωτοβουλία για διενέργεια δημοψηφίσματος και καλούμε την, τόσο σίγουρη για τον εαυτό της, κυβέρνηση να παγώσει την διαδικασία όπως προβλέπει το Σύνταγμα και να θέσει το νομοσχέδιο στην κρίση του λαού.

Ο αγώνας αυτός πρέπει να έχει νικητή
κι αυτό είναι υπόθεση και ευθύνη όλων μας.

Η συλλογή των υπογραφών θα συνεχιστεί μέχρι την Πέμπτη 27/3 και κατόπιν θα υποβληθούν στο προεδρείο της Βουλής."



Αντιγραφή από άλλο forum,
έχει διπλασιάσει τις υπογραφές σε 24 ώρες.

Και αν φοβάστε ότι απλά μαζεύουν emails απλά μην βάλετε το σωστό ;)

EVI
26/03/2008, 20:05
Δεν προκειτε ποτε να στειλω μειλ για κατι που εχει γινει ετσι και αλλιως ,που η επομενη κυβερνηση θα το αλλαξει, που σε 30 χρονια απο τωρα μπορει να μην ζω καν η να ζουμε στην ερημο σαν τον μαντ μαξ και που εχει πολιτικο χρωμα ΕΛΕΟΣ δε προκειτε να παιξω το παιχνιδι κανενος δε μπορω να πιστεψω οτι δεν υπαρχουν ομαδες ανθρωπων που δεν εχουν πολιτικο χρωμα και δε μπορουν να συνταξουν ενα τοσο απλο κειμενο γιατι πρεπει να πηγαινω σε πορειες και μπροστα μου να μπαινει μια κοκκινη (κιτρινι φουξια νο ματερ) σημαια?γιατι να στειλω μαιλ μεσω του ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΥ? ουτε καν του ΚΚΕ που στο τελος τελος τους συμπαθω και περισσοτερο απο τους πλουσιους αριστερους :yuck:

ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΘΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚ@Τ@ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ


ευχαριστω πολυ




υσ δεν κανει μια πληροφορηση για το νερακι ο συνασπισμος/κκε/νδ/πασοκ/τα@μου κουνιουντε:smokin: /κλπ ???



υσ2 φυσικα φιλε που ποσταρες το μαιλ δε μιλω σε σενα ετσι?καμμια σχεση εσυ ειχες ολη την καλη διαθεση να μεταφερεις κατι που επιφανειακα ειναι πολυ σωστο

ermiss
26/03/2008, 20:21
The ΟΧΙ ΣΤΟ ΑΝΤΙΑΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ Petition to ΒΟΥΛΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ was created by and written by Πολιτική Γραμματεία του Συνασπισμού (webmaster@syn.gr).

Έχεις δίκιο, μόλις παρατήρησα την υπογραφή μετά το σχόλιο σου.

Εν μέρη διαφωνώ και εγώ με την "αντίσταση" με μερικά κλικ, πίσω απο μιά οθόνη.

Παρόλα αυτά πίσω απο μια οθόνη ξεκίνησαν και οι διαμαρτυρίες για τις πυρκαγιές το καλοκαίρι, μέσω emails, fora, sms κατέβηκαν μερικές χιλιάδες στο δρόμο χωρίς σημαίες, μπλοκ, κομματόσκυλα κλπ...

Ίσως είναι και αυτός ένας τρόπος να αρχίσουν να δραστηριοποιηθούν ορισμένοι, πρώτα μια υπογραφή, μετά ένα εμαιλ που καλεί σε αντίδραση και που ξέρεις... ίσως αύριο μερικές ακόμα χιλιάδες στο δρόμο για το ασφαλιστικό, που θα τους έχουν ξανά καλέσει blogs,fora,emails sms Κλπ

apav
27/03/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΒΡΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΘΩ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΚ@Τ@ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΩ ΚΑΠΟΙΑΣ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ

εκ των έσω! :smokin:

b_bong12
27/03/2008, 10:36
και εκατομμυρια υπογραφες να μαζευτουν

αν δεν υπαρχουν οι 180 ψηφοι βουλευτων,δημοψηφισμα δεν γινεται.

lost cause

el_hymador
27/03/2008, 10:40
Λυπαμαι, ειχαμε την ευκαιρια μας στις εκλογες...

Τωρα οσο και να χτυπαμετον κολο μας κατω με δημοιψηφισματα δεν γινεται τιποτα...

mats8282
27/03/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από b_bong12
και εκατομμυρια υπογραφες να μαζευτουν

αν δεν υπαρχουν οι 180 ψηφοι βουλευτων,δημοψηφισμα δεν γινεται.

lost cause

Οταν ομως βγαζεις στην φορα αυτους που πανε κοντρα στο 75% που δεν θελουν το συγκεκριμενο νομοσχεδιο.....Το πολιτικο κοστος ειναι τουλαχιστον πιο εμφανες με αυτον τον τροπο κατα την γνωμη μου...Οποτε καλα κανανε....Κακο δεν ειναι..



ΥΓ Κακο ειναι ομως το κατα επιλογη θαψιμο αλλων θεματων...Οπως η συμφωνια ΓΣΕΕ-ΣΕΒ για τις αυξησεις σε βαθος διετιας....Κοινωνικη ειρηνη το ονομαζουνε....Οι αυξησεις ειναι 1 ευρω την μερα τωρα και 1 ευρω ακομα αργοτερα....

mats8282
27/03/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI



Εσυ δεν εισαι που δεν ασχολεισαι με πολιτικα στο φορουμ :confused:


εεεεεεεεεεεε???


:p