PDA

View Full Version : MotoGP και SBK στην δορυφορική



stako
27/03/2008, 14:36
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

τι επιλογές έχουμε για να μπορέσουμε να βλέπουμε MotoGP και SBK σε δορυφορική?

Προφανώς εκτός Nova που κοστίζει όσο το full racing kit ενός SBK σε δόσεις κάθε μήνα (οκ, που λέει ο λόγος)..........;)

Έχω στήσει ένα HTPC στο σαλόνι και σκέφτομαι να του βάλω μια κάρτα για να έχω δορυφορική. Κόστος μαζί με πιάτο, καλωδιώσεις κτλ δεν είναι πάνω από 150-200?. Το ερώτημα είναι υπάρχει ελεύθερο κανάλι που να δείχνει MotoGP, να το πιάνουμε με πιάτο λογικής διαμέτρου και χωρίς να παίζουμε συνέχεια με την κατεύθυνση της κεραίας (εαν πχ σήμερα το δείχνει αυτό το κανάλι και την άλλη βδομάδα άλλο κανάλι σε άλλο δορυφόρο που πρέπει να κουνήσεις κεραία για να το πιάσεις).

Τι λέτε?!? Γίνεται?

gkmaggas
27/03/2008, 15:06
Εγω βλεπω συνηθως HOTBIRD 13E,εχει το Eurosport 1,2(κλειδωμενα) και το καλητερο
και αγαπημενο μου motors Tv.

To moto GP καλυπτεται απο το eurosport1 ολο το τριημερο,ανεπισημα,επισημα δοκιμαστικα
και αγωνα με σχετικα λιγες διαφημησεις.:wave2:

vangelis 64
27/03/2008, 15:19
Νομίζω πως το γερμανικό Eurosport είναι ελεύθερο.

gkmaggas
27/03/2008, 15:24
Νομιζω ναι πως ειναι ελευθερο αλλα το ελληνικο ειναι πιο ωραιο να ακους την περιγραφη
,κανα ρεπορταζ κτλ...



Α οποιος ειναι πραγματικα αρρωστος με το moto gp και χρησιμοποιει PC να το ΠΕΙ....:sun:

gkmaggas
27/03/2008, 15:26
Και Μηχανοκινητος αθλητισμος δεν ειναι μονο το moto gp, εχουμε πολλους αγωνες,παρα
πολλους...σκετη τρελα,ολη μερα γκαζια βενζινες....:winka:

stako
27/03/2008, 15:29
Μισό λεπτά παιδιά να ανακεφαλαιώσουμε!

Το Αγγλικό Eurosport (1, 2) το δείχνουν αλλά είναι κλειδωμένα.
Το Γερμανικό το δείχνει και είναι free αλλά στα Γερμανικά.
Το Motors TV δεν κατάλαβα, το δείχνει ή όχι? Είναι free ή όχι?

Σε PC θα την στήσω όλη την φάση, από υπολογιστές γνωρίζω μερικά πράγματα καθώς είναι η δουλειά μου, από δορυφορικά όμως δεν ξέρω τίποτα! Αλλά αν γίνεται να παίξει σπασμένο σε PC και αξίζει τον κόπο πιστεύω μπορώ να το στήσω... Επειδή όμως κάτι τέτοιο είναι παράνομο να περιγραφεί στο φόρουμ αν θες gkmaggas στείλε μου σχετικά σε ΠΜ.

Ευχαριστώ :)

GIXXERAKIAS
27/03/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Νομιζω ναι πως ειναι ελευθερο αλλα το ελληνικο ειναι πιο ωραιο να ακους την περιγραφη
,κανα ρεπορταζ κτλ...



Α οποιος ειναι πραγματικα αρρωστος με το moto gp και χρησιμοποιει PC να το ΠΕΙ....:sun:
Gia pes to eipa ego.:D :D

Nai to omologo eimai arrostos!!:D

gkmaggas
27/03/2008, 15:47
κυριοι check pm

stako
27/03/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
κυριοι check pm

Thanks!!! :wave2: :wave2: :wave2:

gkmaggas
27/03/2008, 15:57
Φιλε αυριο εχει ελευθερα δοκιμαστικα JEREZ προλαβαινεις..........:rotflmao: :rotflmao:

argi6argi
27/03/2008, 16:38
Για πες κι εδώ, για πες...:D

GIXXERAKIAS
27/03/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
κυριοι check pm

Ωραιγιος αλλα τοσο κακο για το τιποτα ρε αδερφε,τα κατεβαζω μετα απο 3 ωρες και τα βλεπω αμα λαχει!:D :smokin:

Νομιζα οτι θα εστελνες κανα λινκ για απευθειας αλλα εσυ το εκαψες βρε αδερφε!:rotflmao:


Ευχαριστω παντως man!Θα το εχω στα υποχιν αυτο.:winka: :beer:

gkmaggas
27/03/2008, 19:23
Φιλε gixxer ειπαμε μηχανοκινητος αθλητισμος δεν ειναι μονο moto gp kai sbk....

gkmaggas
27/03/2008, 19:29
Και μετα απο τρεις ωρες μπαγιατικο ειναι.......:wave2:

LIVE ρρρρρρρρρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

stako
27/03/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Φιλε gixxer ειπαμε μηχανοκινητος αθλητισμος δεν ειναι μονο moto gp kai sbk....

Εννοείται αυτό και επίσης ΑΛΛΟ το live!!!

Και Γιάννη (gix) δεν είναι 3 ώρες, είναι 3 ώρες να το ανεβάσει ο πρώτος, μετά πέφτουν με τα μούτρα όλοι και έχουμε αναλογία seeders προς leechers χέσε μέσα οπότε μιλάμε για 6-7 μπορεί και 10 ώρες και κάποιες φορές και παραπάνω!

............σας αφήνω τώρα γιατί στο ένα χέρι κρατάω το πιάτο και με το άλλο γράφω, στήνω το κόλπο για να προλάβω αύριο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

GIXXERAKIAS
28/03/2008, 08:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
....σας αφήνω τώρα γιατί στο ένα χέρι κρατάω το πιάτο και με το άλλο γράφω, στήνω το κόλπο για να προλάβω αύριο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Na ypotheso oti to piato einai gemato me makaronia e??:D :D

stako
28/03/2008, 09:25
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)

Τελικά θα πάρω ένα πιάτο γύρω στο 1-1,20 και μία Skystar 2. Τα στήνω και ξεκινάμε το ψάξιμο!

PS. Γιάννη δεν σε πιάνω, ποιά μακαρονάδα?!? :confused:

GIXXERAKIAS
28/03/2008, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Καταρχάς ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! :)

Τελικά θα πάρω ένα πιάτο γύρω στο 1-1,20 και μία Skystar 2. Τα στήνω και ξεκινάμε το ψάξιμο!

PS. Γιάννη δεν σε πιάνω, ποιά μακαρονάδα?!? :confused:
Afou tin exafanises apo to piato apo exthes re!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

astiaki itan.:D

700_Thespieis
28/03/2008, 14:21
οχι μονο για μοτοgp αλλα και για ο,τι αλλο αθλημα φανταστεις υπαρχουν 2 πολυ ωραια sites..www.myp2p.eu kai www.rojadirecta.com..Απο κει και περα πρεπει να κατεβασεις ενα προγραμμα απο ολα οσα εχει(8α δεις ενα καταλογο απο προγραμματα που αναμεταδιδουν στο net τον αγωνα)..εγω εχω κατεβασει 2-το sopcast kai to tvants..και αν δεν το παιζει με κανενα απο τα 2(σπανιο) βαζω mediaplayer..αν 8ες αλλες πληροφοριες πες μ..

700_Thespieis
28/03/2008, 14:22
τζαμπα ολα,γιαυτο στα λεω/

gkmaggas
28/03/2008, 16:05
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

n1k3man
28/03/2008, 20:47
την συμβολη μου προς τους ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ συμφορουμιστες!

http://www.racing-underground.com/

http://www.bhmotorsports.com/downloads

gkmaggas στειλε πουμου

:beer: :wave2:

argi6argi
29/03/2008, 01:08
Χωρίς να το έχω ψάξει,
όποιος θέλει ας ρίξει μια ματιά σ'αυτό το προγραμματάκι εδώ (http://www.box.net/shared/imfzvbwcg8)

stako
29/03/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
την συμβολη μου προς τους ΑΡΡΩΣΤΟΥΣ συμφορουμιστες!

http://www.racing-underground.com/

http://www.bhmotorsports.com/downloads

gkmaggas στειλε πουμου

:beer: :wave2:

Το πρώτο το χρησιμοποιώ, έχους όλους τους αγώνες MotoGP και SBK από το 2006. :D

Το δεύτερο δεν το ήξερα, χρήσιμο κι αυτό!

Αλλά με αυτά δεν βλέπεις live....;)

Τα υπόλοιπα από το νετ καλά κι αυτά αλλά με χαμηλή ποιότητα εικόνας και σχετικά αναξιόπιστα...;)

felter
29/03/2008, 11:52
Για όποιους έχουν ADSL υπάρχει δορυφορικός δέκτης που κατεβάζει όλα τα κλειδιά για κανάλια όχι μόνο τα nova αλλά και όλα τα υπόλοιπα πληροφορίες εντός
Πληρώνεις το δέκτη μόνο και τίποτα άλλο για παντα

:smokin:

felter
29/03/2008, 12:32
Εγώ το βρήκα ενδιαφέρον
Αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση από εσάς
Μόνο εγώ χάρηκα όταν το έμαθα
Έχω παραγγείλει έναν

:rotflmao:

GIXXERAKIAS
29/03/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Εγώ το βρήκα ενδιαφέρον
Αλλά δεν βλέπω ανταπόκριση από εσάς
Μόνο εγώ χάρηκα όταν το έμαθα
Έχω παραγγείλει έναν

:rotflmao:

Αφου εχεις πμ ρε συ κοιτα καλα ενδιαφερομαι εγω.:winka:

felter
29/03/2008, 13:09
εχεις πμ :wave2:

felter
30/03/2008, 00:49
n1k3man το πμ σου ειναι τιγκα

argi6argi
30/03/2008, 02:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Για όποιους έχουν ADSL υπάρχει δορυφορικός δέκτης που κατεβάζει όλα τα κλειδιά για κανάλια όχι μόνο τα nova αλλά και όλα τα υπόλοιπα πληροφορίες εντός
Πληρώνεις το δέκτη μόνο και τίποτα άλλο για παντα

:smokin:
κι εγω θελω!!!
:D

n1k3man
30/03/2008, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
n1k3man το πμ σου ειναι τιγκα

felter το ειδα, εσβησα 7-8 αλλα το πουμου σου δεν εχει ερθει ακομα και εχουν περασει ωρες απο τοτε που τα σβησα.

ΕΝΙΣΤΑΜΑΙ κυριοι μοδιστροι! :lol:

nocarder
30/03/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Για όποιους έχουν ADSL υπάρχει δορυφορικός δέκτης που κατεβάζει όλα τα κλειδιά για κανάλια όχι μόνο τα nova αλλά και όλα τα υπόλοιπα πληροφορίες εντός
Πληρώνεις το δέκτη μόνο και τίποτα άλλο για παντα

:smokin:

Το "για πάντα" το εγγυάσαι εσυ?

felter
30/03/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Το "για πάντα" το εγγυάσαι εσυ?

Ξέρω αρκετούς που έχουν και δεν υπάρχει πρόβλημα κανένα
Έχει και ο soteas από το moto forum αρκετό καιρό ας μας πει και αυτός την άποψη του
(αν και από τότε που το πείρε όλο σπίτι στην TVείναι. μηχανή τίποτα ΠΟΥΛ ΠΟΥΛ ΠΟΥΛ κοτούλα)
Σε κάποιες συνδέσεις ADSL δεν δουλεύει αυτό μαθαίνετε εύκολα όμως
Για πάντα. έτσι μου είπαν έτσι λέω.

SaraMaritis
30/03/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
...moto gp και χρησιμοποιει PC να το ΠΕΙ....:sun:
Για πε... :smokin:
:beer: :wave2: :beer:

n1k3man
30/03/2008, 16:39
δεν υπαρχει μελος με το ονομα soteask. μηπως εννοεις αυτον? http://www.moto.gr/forums/member.php?action=getinfo&userid=1820

felter
30/03/2008, 16:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
δεν υπαρχει μελος με το ονομα soteask. μηπως εννοεις αυτον? http://www.moto.gr/forums/member.php?action=getinfo&userid=1820

οχι λαθος soteas BMWκιας ξέρεις τώρα:a018:

nocarder
30/03/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
Για πάντα. έτσι μου είπαν έτσι λέω.

Λάθος σου τα είπαν, λάθος τα λες...

felter
30/03/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nocarder
Λάθος σου τα είπαν, λάθος τα λες...

Ο.Κ.Εγώ τα λέω αλλά εσύ τι ξέρεις και δεν μας λες γιατί μου φαίνεται ότι όλο μπλα μπλα μπλα :a017:

n1k3man
30/03/2008, 20:42
και τελικα ποιος τα λεει σωστα!? :confused: :look: :hypnotize :hypnotize :eyepop: :dizzy: :wacko:

GIXXERAKIAS
30/03/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
εχεις πμ :wave2:

Αμ δεν εχω!:confused:

felter
30/03/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
και τελικα ποιος τα λεει σωστα!? :confused: :look: :hypnotize :hypnotize :eyepop: :dizzy: :wacko:

Δουλεύει παίδες

stako
31/03/2008, 08:40
Η λύση του felter αν δουλεύει, δουλεύει περίπου σαν την λύση με το PC, την Skystar 2 και το προσωπικό ψάξιμο για να το ξεκλειδώσεις. Στην πρώτη περίπτωση τα παίρνεις όλα έτοιμα με ένα κόστος, στην δεύτερη τα φτιάχνεις μόνος σου. Αν έχετε όρεξη και γνώσεις κάντε το δεύτερο. Απλά μην ζητάτε πληροφορίες για το ΠΩΣ να το κάνετε σε ανοιχτά φόρουμ, είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ.

Όταν φτιάξω το σύστημα θα ανεβάσω έναν πλήρη οδηγό για το τι και πως μέχρι το σημείο των ελεύθερων καναλιών. Από εκεί και πέρα Google is your friend........;)

n1k3man
31/03/2008, 08:43
ναι αλλα με τη skystar θελεις HTPC αν θες να ταιριαξει σωστα στο συστημα στο σαλονακι το ομορφο και να μην τρεχουν καλωδιομπαγλαμαδες απο δω και απο κει! οχι πως η skystar δεν αξιζει καθε αλλο...

stako
31/03/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
ναι αλλα με τη skystar θελεις HTPC αν θες να ταιριαξει σωστα στο συστημα στο σαλονακι το ομορφο και να μην τρεχουν καλωδιομπαγλαμαδες απο δω και απο κει! οχι πως η skystar δεν αξιζει καθε αλλο...

Ναι αλλά με το HTPC έχεις επίσης όλα σου τα βίντεο σε ένα μέρος, κατεβάζεις και βλέπεις 720p και 1080p ταινίες χωρίς να πληρώνεις 30? για το HDDVD ή το BluRay δισκάκι, έχεις όλη σου την μουσική μέσα, γράφεις βίντεο κάνοντας το DVR................. Καλώδια? Ένα ρεύμα, ένα HDMI και ένα για το ασύρματο ποντίκι-πληκτρολόγιο (που τα έχεις χωμένα κάπου και ΑΝ χρειάζεται τα βγάζεις). Υπάρχουν και ασύρματα που ο πομποδέκτης είναι σαν USB stick. Οπότε τα καλώδια μάλλον τα ίδια ακριβώς είναι...;)

Το κουτί που πήρα μου κόστισε 56? και είναι απόλυτα οκ από θέμα design, airflow και χώρου.

n1k3man
31/03/2008, 08:55
καλα συφωνω, και γω για HTPC παω αλλα οχι ακομα. Προς το παρων θα συμβιβαστω με ενα φτηνιαρικο δεκτη. Ισως παρω και την skystar2 HD σε pci για το παλιο deskop αλλα με τον amd 3000+ σε 754 socket παιζει και να σερνεται και δευτερον βαριεμαι τωρα να τραβαω καλωδια απο το desktop στην οθονη. Γι αυτο και το επομενο pc θα ειναι HTPC με HDMI. Με 600euro εχεις καθαρισει. Εννοειται χωρις οθονη. Ποιο κουτι του πηρες?

stako
31/03/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
καλα συφωνω, και γω για HTPC παω αλλα οχι ακομα. Προς το παρων θα συμβιβαστω με ενα φτηνιαρικο δεκτη. Ισως παρω και την skystar2 HD σε pci για το παλιο deskop αλλα με τον amd 3000+ σε 754 socket παιζει και να σερνεται και δευτερον βαριεμαι τωρα να τραβαω καλωδια απο το desktop στην οθονη. Γι αυτο και το επομενο pc θα ειναι HTPC με HDMI. Με 600euro εχεις καθαρισει. Εννοειται χωρις οθονη. Ποιο κουτι του πηρες?

Αυτό είναι το κουτί:

http://www.jsp-tech.com/_english/2_products/2_detail.php?hMainTypeID=1&hSubTypeID=12&hProdID=189
http://www.cosmodata.gr/product_b.php?Lang=gr&id=2&cicid=116&cid=55&mid=32&pid=12911

Βασικά παίζουν και καλύτερες επιλογές αλλά δεν μπορούσα να βρω κανένα άλλο στην ελληνική αγορά που να με βολεύει από άποψη μεγέθους (έπρεπε να χωρέσεις σε έπιπλο με 15cm ύψος), κόστους και να χωράει Full ATX. Το πήρα με ένα μικρό ρίσκο αλλά τελικά βγήκε πολύ καλό. Μόνη παρέμβαση στα πλάγια που έχω βάλει 2 120ρηδες ανεμιστήρες έχω κόψει τις γρίλιες γιατί ήταν πολύ πυκνές και έκανε έξτρα θόρυβο ο αέρας περνώντας από μέσα. Ο ένας ανεμιστήρας τραβάει μέσα και ο άλλος έξω. Αυτός που τραβάει μέσα είναι σχεδόν δίπλα στην CPU οπότε κατήργησα και τον ανεμιστήρα της με ελάχιστο κόστος στην θερμοκρασία, 3-4 βαθμούς σε peak.

Για την SkystarHD δεν ξέρω τι απαιτήσεις έχει αλλά με 3άρη CPU είσαι οκ μέχρι 720p.

n1k3man
31/03/2008, 11:18
γιατι δεν πηρες καποιο με οθονη lcd πανω?

stako
31/03/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
γιατι δεν πηρες καποιο με οθονη lcd πανω?

Γιατί έχουν από 500? και πάνω........ Και δεν την θεωρώ ιδιαίτερα σημαντική.... Πιο πολύ για μούρη είναι...:)

n1k3man
31/03/2008, 21:54
Εγω λεω να συνδυασω αυτα εδω

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650622
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650506

Eπεξεργαστη AMD Phenom 9600 Quad Core
RAM 4GB
Mητρικη Asus ASUS M3N78-EMH HDMI http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522611
Integrated NVIDIA GeForce Series DirectX10 graphics processor, Maximus shared memory εως 256MB, Υποστήριξη HDMI interface με HDCP compliant (max. resolution εως 1920x1200), Υποστήριξη D-Sub (max. resolution εως 1920x1440 @ 75Hz).

Αργοτερα αν χρειαστει του κοτσαρω και μια PCI Express ΗDMI/DVI.

Δισκο κλασσικα πια απο μισο tera και πανω

Και τωρα για DVB-S σκεφτομαι την Skystar 2 HD ή εξωτερικο δεκτη Skymaster 2 CI με toslink εξοδο.
Εκει παιζω πια αφου πιατο χτυπησα ενα Giberdini 105x110 στα 60euro. Μες στη βδομαδα ελπιζω να το στησω.

Συνολικο κοστος δεν θα ξεπερνα τα 700.

stako
01/04/2008, 08:43
Ο QuadCore ίσως να είναι λίγο overkill για HTPC... Κατά τα άλλα συμφωνώ, μια χαρά είναι όλα. Το κουτί αν σου ταιριάζει σε κύβο μια χαρά είναι! Δεν ξέρω βέβαια οι μικροί ανεμιστήρες τι θόρυβο θα κάνουν.....

n1k3man
01/04/2008, 10:54
θα ειναι και υποκαταστατο του desktop γι αυτο quad. Eτσι μικρο οπως θα ναι θα το πηγαινω μια στο γραφειο και οταν θελω ταινια στο σαλονι.

stako
01/04/2008, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
θα ειναι και υποκαταστατο του desktop γι αυτο quad. Eτσι μικρο οπως θα ναι θα το πηγαινω μια στο γραφειο και οταν θελω ταινια στο σαλονι.

Σωστός τότε αν το γουστάρεις.....:)

Εδώ πρέπει να πω όμως ότι εγώ για dekstop και games έκανα πρόσφατα (τον Δεκέμβρη) την αναβάθμιση στον πιο φτηνό CoreDuo που έπαιζε στην αγορά και τώρα απλά τρέχει με 90% overclock...:) Πάει και 100% αλλά είπα να μην τον πιέσω! :rotflmao: Όλα τα games παίζουν τέλεια (ας είναι καλά η κάρτα δλδ) και όλα καλά! :D

n1k3man
01/04/2008, 11:19
μπα δεν θελω να ασχολουμαι πολυ με o/c. χωρια που θελω να παρω μονο AMD. Intel εχω στο laptop και λεω να κρατησω τις ισορροπιες! :p