PDA

View Full Version : Συμβουλές για βόλτες



hornet
16/12/2004, 09:48
Θα ηθελα να εκφρασω ορισμενες αποψεις:

Το γεγονος του οτι σε μια βολτα τραβαμε-τραβιομαστε σε ρυθμους που μερικες φορες δεν θελουμε ειναι γνωστο ,το εχουμε κανει ολοι και ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω.
Απο εκει και περα δεν ειναι αναγκη μονο να το λεμε στα γραπτα μας εδω αλλα να το κανουμε και πραξη γενικοτερα...!

Οι βολτες που κανουμε ιδιως οταν οι μηχανες ειναι ανομοιομορφες πρεπει να γινονται στο μετρο της ασφαλειας και των δυο αναβατων.
Πολλες φορες τα στρητ- supersport εχουν τραβηξει αλλους να πηγαινουν γρηγοροτερα σε διαδρομες που τους ταιριαζουν και αρκετες φορες τα motard εχουν παιξει και αυτα το ρολο τους.

Αν θελετε να παμε γρηγορα συννενοηθειτε πηγαινουμε ομοιομορφα μηχανακια βολτα και ευχαριστιομαστε

Μην κανετε βολτες (κανουμε!!!) προσπαθωντας να αποδειξουμε κατι σε εαυτους αλλα και στο φορουμ με το γραψουμε την επομενη μερα περιτεχνα να πηγαινα στην ουρα αυτουνου η μου εκλεινε πορτες και τον ειχα η ημουν μπροστα και δεν με επιανε και ο αλλος ερχοταν ζω πεθαινω!

Και αυτο που θα πω να το χωνεψουμε καλα........
Σε καμια περιπτωση ενας μεσος οδηγος ον - οφφ δεν θα πιασει εναν αλλο μεσο οδηγο με στρητ σε διαδρομες μπραλλου αρτεμισιου κλπ αντιστοιχα και αν το κανει τοτε ο πρωτος σαφως πιεζει τη μοτοσυκλεττα παραπανω δηλαδη αφηνει λιγοτερα περιθωρια ασφαλειας.

Αυτα που λετε εδω και μερικες μερες οτι τραλαλα να πηγαινουμε να βλεπουμε τα τοπια να στε σιγουροι τα εχω πει και εγω ουκ ολιγες φορες εντουτοις εχω παει πολεμικες βολτες και εγω και παρεσυρομουν σε σημεια που να στιβω οσο μπορω το τοτε hornet και (χωρις να αγχωνομαι η να αγχωνω αλλους κωστα!) αλλα ....ποτε δεν ειχαμε διαφορετικα μηχανακια.

Συμφωνω απιστευτα με τα λεγομενα του Θαναση οτι απαξ και θελει να παει ο αλλος γρηγορα ενω εχει συμφωνηθει το αργα και ομορφα του αξιζει απομονωση διοτι δεν εχει κανενας διαθεση να στεναχωρειται και τελικα να κακοπερναει επειδη καποιος αλλος θελει να παει γρηγορα προς τερψην και θεαθηναι!

Στο θεμα τωρα του κολλαω πισω απο τον αλλον ειναι ενα θεμα που αποδεικνειεται εσφαλεμνο μιας και κρυβονται παρα πολλοι κινδυνοι.Απο το να πατησει λαδια,νερα μεχρι φρενα και να πατησει και το δευτερο (εαν ειναι κιολας υποδεεστερο στα φρενα) να κολλησει επανω στο πρωτο.Αυτο ειναι το τεχνικο κομματι του κινδυνου.
Τωρα το ψυχολογικο..
1.καταρχην γεμιζουμε καθρεπτες και αποσπαμε την προσοχη του προπορευομενου οδηγου με ολα τα επακολουθα αυτου.
2.Ασκουμε ψυχολογικη πιεση στο μπροστα ετσι ωστε σε καποιο σημειο να κανει μοιραια λαθος ο προπορευομενος οδηγος!

Αυτα τα δυο σκεφτειτε παρα πολυ καλα...θα σας πω κατι...:

Στους αγωνες οι αναβατες δεν εχουν καθρεπτες για τον πρωτο λογο.
Οι αγωνιζομενοι εφαρμοζουν το δευτερο σαν τακτικη.

Εαν θελουμε να παμε γρηγορα και μας κοβει ο μπροστα τοτε σε ευθεια κορναρουμε -φλας η νοημα και οχι σε σημεια στροφων να κυνηγαμε την εσωτερικη αυτου δεν κανουμε αγωνες και δεν παιζουμε παιχνιδακια οταν παμε βολτα.

Τωρα στο φαγητο σιγουρα θα παιξει και κανα ποτηρακι ...καλο ειναι να ειμαστε φιδωλοι και να μην παρασυρθουμε απο τη παρεα και στο αλκοολ.Εαν καποιος εχει πιει και θελει να παει εναλλακτικα μην τον αποπαιρνει κανενας ουτε για πλακα.Την επομενη φορα δεν θα το κανει και θα οδηγησει και εαν ..... τοτε θα υπαρχει σιγουρα προβλημα.


Το παρων κειμενο φαινομενικα δειχνει καποιους μιας και καποια απο αυτα τα πραγματα τα εχουν πει η κανει.....Θα θερμοπαρακαλουσα να μην το παρουν προσωπικα απλα ειναι αφορμες για να ειπωθουν καποια πραγματα που ουτως η αλλως επρεπε να ειχαν γινει παλαιοτερα!

Ευχαριστω πολυ
Σταθης

crs-k
16/12/2004, 09:55
Προσυπογραφοντας ...

:) :) :winka: :beer: :wave2:

gmakris
16/12/2004, 14:27
Συμφωνω και εγω - γι 'αυτο πολλοι εδω μεσα δεν δηλωνουν συμμετοχη στις βολτες διοτι θελουν να κινηθουν ποιο γρηγορα και ο ρυθμος της βολτας δεν τους εκφραζει (και καλα κανουν).

Σε μια βολτα η μεγαλυτερη βλακεια ειναι να προσπαθεις να φτασεις καποιον ποιο γρηγορο απο σενα ή οταν καθεσαι πισω απο εναν ποιο αργο οδηγο και τον πιεζεις χωρις να τον περασεις (εδω σημασια εχει η αποσταση)

Διορθωση > στους αγωνες καθρεφτες κλπ λειπουν για αλλους λογους (πτωση = γεμιζω πιστα με πλαστικα, γυαλια και αλλα επικυνδυνα) και οχι για να μην αποσπουν την προσοχη του οδηγου.....

PSIHAKIAS
17/12/2004, 01:34
SYMFONO APOLITA. EGO EXO 2 MIXANES TO MORO MOY STIN FOTO KAI MIA PIO GRIGORI TIS DOULIAS POY TIN KABALAO 10 ORES THN HMERA KAI THN SKIZO STIN TAXHTHTA OXI OTI PIANEI ORISMENES APO AYTES POY KIKLOFOROUN ALLA TA 180 TA PAEI AKSIOPREPOS (META APO PIRAGMA) ALLA OTAN PAO BOLTA THELO NA KSEFEYGO KAI NA APOLAYANO TIN DIADROMI ME TIN GINEKA MOY POY EXO SINODIGO KAI TOYS YPOLIPOYS AMA ITAN NA KANO KONTRES PIGENA KAI SE KAMIA PISTA KAI SE MIA SINADISI POY EIXA STON LAINOPOYLO ME MERIKOYS APO ESAS KAI MOY IPAN GIA TIS BOLTES TOYS APADISA OTI DEN MPORO NA TOYS AKOLOYTHISO GIAYTO DEN ERXOME.

free rider
17/12/2004, 08:32
Στάθη ομολογώ ότι κείμενό σου με βρίσκει σύμφωνο σε όλα εκτός από:


Συμφωνω απιστευτα με τα λεγομενα του Θαναση οτι απαξ και θελει να παει ο αλλος γρηγορα....... ενω εχει συμφωνηθει...... το αργα και ομορφα του αξιζει απομονωση διοτι δεν εχει κανενας διαθεση να στεναχωρειται και τελικα να κακοπερναει επειδη καποιος αλλος θελει να παει γρηγορα προς τερψην και θεαθηναι!


Η άποψη του Θανάση είναι σεβαστή όμως σκεφτείτε και κάποια λίγο διαφορετική....
Και εξηγούμαι παραθέτοντας την άποψη της sara-mara club….
Δεν υπάρχουν προσυμφωνίες και δεν πιέζουμε κανένα να πάει με κάποιο ρυθμό.
Αναλύω για να είμαι περισσότερο κατανοητός.
Καθώς οι μηχανές που έχει ο καθένας μας είναι αρκετά διαφορετικές στρηταδικα, εντουρο ακόμη και τσόπερ, αν σε κάποιο κομμάτι κάποιος θέλει να τρέξει μεγιά του με χαρά του, απομακρύνεται , τα χώνει ...πως να το πω ξελυσάει αν θέλεις....και μετά το κομμάτι αυτό στην ακρούλα του δρόμου περιμένει και τους άλλους (κατά την προσφιλή έκφραση φίλου και γνωστού σας «άιντε τρέχα να δούμε που θα πάς...») .
Επί του πρακτέου αυτό έχει αποδειχθεί λιγάκι ασύμφορο διότι έτσι είναι πανεύκολο να χαθεί ο ένας από τον άλλο. Από εκεί και η γνωστή φράση : πάαααλι χαθήκαμε??? Παρ όλα αυτά με τον τρόπο αυτό τεκμηριώνεται η ανεξαρτησία και ελευθερία που πρέπει να νιώθουμε πάνω στην μηχανή.
Γενικότερα τοποθετούμαι στο ότι κάθε οδηγός μηχανής είναι καλό να αντιμετωπίζεται με τις ιδιαιτερότητες του και να δεχόμαστε την παρέα μας όχι γιατί έχει την ίδια μηχανή με εμάς ..αλλά γιατί «θέλουμε» να είμαστε μαζί και αυτό είναι το ισχυρό κίνητρο για να συμβαδίζουμε στον δρόμο.
Είναι ένα από τα σημεία στα οποία διαφωνώ με τις εκδρομές λεσχών όπου δεν δέχομαι να μου «επιβάλλεται» να τηρώ σειρά ή σχηματισμό και νιώθω ότι μου στερείται η ελευθερία που δικαιούμαι μια και οδηγώ μηχανή.....

Επιπρόσθετα παραθέτω τις βασικές αρχές του σαρα-μάρα κλαμπ....

Το "κλάμπ" λοιπόν υπάρχει μόνο σαν ονομασία και οι βασικές αρχές του είναι

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει...
Αν ξεκινήσουν γιά ταξίδι από δύο άτομα και πάνω, το πιθανότερο είναι να χαθούν στο δρόμο...
Δεν υπάρχει "αρχηγός", "ιδρυτές", κλπ, ή οποιαδήποτε έννοια "αρχής"...
Τώρα αγαπητέ Στάθη θα μου πεις έτσι δεν γίνεται εκδρομή πολλών μηχανών μαζί........ δεκτό , και γι αυτό πάμε όσοι πιστοί προσέλθετε...

Περισσότερες πληροφορίες για το κλαμπ στο site… www.sara-mara.gr

Υστερόγραφο:


Και αυτο που θα πω να το χωνεψουμε καλα........
Σε καμια περιπτωση ενας μεσος οδηγος ον - οφφ δεν θα πιασει εναν αλλο μεσο οδηγο με στρητ σε διαδρομες μπραλλου αρτεμισιου κλπ αντιστοιχα και αν το κανει τοτε ο πρωτος σαφως πιεζει τη μοτοσυκλεττα παραπανω δηλαδη αφηνει λιγοτερα περιθωρια ασφαλειας.


Αυτό το τμήμα με το οποίο ο αγαπητός crs-k συμφώνησε ας καταγραφεί στα πρακτικά....παρακαλώ
Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.....
Θα ακολουθήσει ποστ για ανάλυση στούς Εντουροστρητάδες....
περιμένω...

Φιλικά
Χρήστος

crs-k
17/12/2004, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
....................

Και αυτο που θα πω να το χωνεψουμε καλα........
Σε καμια περιπτωση ενας μεσος οδηγος ον - οφφ δεν θα πιασει εναν αλλο μεσο οδηγο με στρητ σε διαδρομες μπραλλου αρτεμισιου κλπ αντιστοιχα και αν το κανει τοτε ο πρωτος σαφως πιεζει τη μοτοσυκλεττα παραπανω δηλαδη αφηνει λιγοτερα περιθωρια ασφαλειας.

Αυτό το τμήμα με το οποίο ο αγαπητός crs-k συμφώνησε ας καταγραφεί στα πρακτικά....παρακαλώ
Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε.....
..................

Η εννοια "μεσος" οδηγος δεν ειναι σαφης.
Μπορει να υπαρχουν διαφορες ...

Σαφως ομως ενα ss εχει μεγαλυτερα περιθωρια και δυναμη απο ενα On-Off, και αυτο ειναι το νοημα του κειμενου.

Οσο για σενα ψηλε ...
Σε περιμενω στην γωνια!

:lol: :rotflmao: :lol:

free rider
17/12/2004, 09:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Η εννοια "μεσος" οδηγος δεν ειναι σαφης.
Μπορει να υπαρχουν διαφορες ...

Σαφως ομως ενα ss εχει μεγαλυτερα περιθωρια και δυναμη απο ενα On-Off, και αυτο ειναι το νοημα του κειμενου.

Οσο για σενα ψηλε ...
Σε περιμενω στην γωνια!

:lol: :rotflmao: :lol:


καλημέρα....
στους ενδουροστρητάδες.....
γρήγορα

να μην χαλάσουμε το ποστ....
:rotflmao: :rotflmao:

crs-k
17/12/2004, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
καλημέρα....
στους ενδουροστρητάδες.....
γρήγορα

να μην χαλάσουμε το ποστ....
:rotflmao: :rotflmao:

Το ειδα και το "μαζεψα" κι εγω ...

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
17/12/2004, 10:26
Προσωπικά το βλέπω ως έξεις

Όταν ανακοινώνουμε μια βόλτα παραθέτουμε όσες περισσότερες πληροφορίες μπορούμε, όπως διαδρομή και τον χάρτη της αν είναι δυνατόν, έχουμε προσημειώσει της στάσεις αν είναι δυνατόν και παραθέτουμε της προϋπόθεσης για την συμμετοχή του κάθε ένα στην βόλτα

Δηλαδή λεμε αν δεν έχετε καλά λάστιχα πχ μην συμμετέχετε
Γιατί παρ’ όλη την ανεξαρτησία που θέλουμε μερικοί, αν φυγή κανείς σε καμία στροφή εκτός του ότι θα χαλάσει η βόλτα, αν δεν πάθη κατή σοβαρό ο άτυχος οδηγός κάποιος-κάποιοι πρέπει να τον φροντίσουν, αν πάθη κατή σοβαρό και ανεπανόρθωτο τότε κανείς δεν ξερή μέχρι που μπορεί να φτάσει η θλίψη και η στεναχώρια μας.

Καλύτερα λιπών να συμμετέχει ως συνοδηγός,
Φυσικά δεν θα βγει κανείς να ψαχνή τα ελαστικά τον μοτοσικλετών αλά από την στιγμή που έχει ανακοινωθεί ο όρος νομίζω ότι θα γίνει συνείδηση στο μυαλό όλων

Φυσικά πρέπει να εξεταστούν και άλλη παράγοντες που πρέπει να προσεχθούν για ένα ασφαλές και χαρούμενο συλλογικό ταξίδι.

Ένα άλλο θέμα που πρέπει να πρόκυψη είναι το πρόβλημα με άτομα που πίνουν αλκοόλ και που ίσος πάρα πίνουν και οδηγούν και όπως ξέρουμε το αλκοόλ είναι ψυχοτροπικό, δηλαδή ανάλογα με την διάθεση σου σε επηρεάζει φτιάχνεσαι...
Μπορεί να πιεις μια μπίρα και να γίνεις φέσι μπορεί όχι
Και σε περίπτωση που κάποιος έχει μεθύσι δεν πρέπει να οδηγάει
Και αν δεν υπάρχει κάποιος να οδηγήσει την μηχανή του πρέπει να περιμένει όλη η ομάδα να συνέλθει

Όπως και να έχει αυτό είναι ένα πρόβλημα
Για αυτό είναι καλό να θέτουμε προϋποθέσεις του τύπου, οδηγοί επιρρεπείς στο ποτό η να αποφασίζουν να μην συμμετέχουν σε εκδρομές η να συμμορφώνονται με αυτόν τον κανόνα
Γιατί όσο και αν έχουν μια έπαρση στο θέμα της οινοποσίας και να μην καταλαβαίνουν σε τι κίνδυνο βάζουν τους εαυτούς τους, ας πηγαίνουν μόνοι τους η με όμοιους τους
Και ας μην υποχρεώνουν τρίτους να είναι υπεύθυνοι για τυχών σφάλματα τους.

Σε κάθε περίπτωση που ο κάθε ένας αισθάνεται ότι είναι ελεύθερος να κάνη ότι θέλει και να συμπεριφέρεται όπως θέλει, δεν έχει κατανoηση την ένια της ομάδας και δεν έχει καμία θέση σε αυτή

Σε μια βόλτα συλλογική καλό είναι να υπάρχει ένα υποτυπώδες προσχέδιο και μια συμπεριφορά από όλους που να μην φέρνει σε δύσκολη θέση κανένα

Αν υπάρχουν περιπτώσεις όπου κάποιος οι κάποιοι θέλουν να οδηγήσουν επιθετικά καλό είναι να το δηλώνουν στην ομάδα .

Και τα σημεία στάθμευσης στον χάρτη θα εξυπηρετούν και αυτήν την περίπτωση, οι οδηγοί που έφυγαν μπροστά να απολαύσουν αυτό το κομμάτι τις διαδρομής θα περιμένουν στο προκαθορισμένο σημείο στάθμευσης του υπόλοιπους αναβάτες

Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακή μια μικρή οργάνωση στο θέμα της βόλτας
Και μην την μπερδεύεται με την βόλτα μεταξύ 2-5 φίλων που θέλουν να ξεδώσουν με της μηχανές τους

Αλά την βόλτα που θα έρθει όλο το φόρουμ με διαφορετικού τύπου και κυβισμού μηχανές

crs-k
17/12/2004, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
Προσωπικά το βλέπω ως έξεις
......................


:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:

Μισο λεπτο, να συνελθω για να συμφωνησω ...

Ελληνικα ηταν αυτα ή μου φανηκε ?

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
17/12/2004, 10:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:eek: :eyepop: :eek: :eyepop: :eek:

Μισο λεπτο, να συνελθω για να συμφωνησω ...

Ελληνικα ηταν αυτα ή μου φανηκε ?

:lol: :rotflmao: :lol:

filarako otan milame se olous ke sovara grafoume elinika
akoma den to exis pari xampari
:eyepop:

SaraMaritis
17/12/2004, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
...παραθέτοντας την άποψη της sara-mara club...
:eyepop: :( :mad:
Ψηλε...ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ !!!

hornet
17/12/2004, 11:24
Αντε και ξεκιναω:

gmakris εννοειται οτι ειναι ΚΑΙ για τα κρυσταλλα αλλα βασικος κανονας αγωνιζομενου ειναι να μην ενδιαφερεται για το τι ερχεται πισω του.Αποκλειστικη ευθυνη του πισω για την προσπεραση και τελωςπαντων ας μην το αναλυσουμε γιατι εγω δεν ειμαι αγωνιζομενος εαν εσυ εισαι τοτε σεβομαι τη παρατηρηση.

Χρησταρα ο λογος που μπηκε αυτο ειναι ο εξης:

Το προβλημα ειναι οταν πας βολτα να εχεις ενα θερμοαιμο στην παρεα που καθε λιγο και λιγακι πρεσσαρει και τσαμπουκαλευει και τους αλλους για να δημιουργησει καθεστως κοντρας ,φυσικα και δεν κλεινεται καποιος σε κλοιο κανει οτι θελει,αλλα το ξαναλεω οτι αν ο Α οδηγος την εχει δει ροσσι εκεινη την ημερα και δεν του καθεται με τιποτα ομως, δεν χρωστανε οι υπολοιποι τιποτα να τον μαζευουν με τα κουταλακια απο καμια ρεμματια.Γιατι μην το ξεχναμε αυτο βολτα βγαινουμε για να ξεφυγουμε απο την καθημερινοτητα.Αυτα ολα ειναι στη σφαιρα του γνωριζομαστε και παμε με ανθρωπους που ξερουμε πως πανε,εγω πχ δεν θα ηθελα με τιποτα σε βολτα στην ουρα μου ειδικα ανθρωπους σαν και αυτους που περιεγραψα.
Επισης οι αρχες του sara mara club με κανουν και προβληματιζομαι γιατι μπορω να το παω και αλλιως!(θα στο εξηγησω παρακατω)
Φυσικα δεν ξερεις πως γινονταν οι βολτες του moto.gr οταν γινονταν οποτε ειναι λογικο να διατυπωνεις πραγματα τα οποια ουτως η αλλως εγω ο ιδιος τα απαιχθανομαι...εχω δηλαδη δηλωσει εδω και παρα πολυ καιρο οτι απαιχθανομαι καθε ειδος λεσχης η club για το λογο που προαναφερες οποτε δεν θελω τωρα να με βαζουν σε αυτη τη συνομοταξια για κανενα λογο

Απο εκει και περα δεν θελω και ανθρωπους στη βολτα του στυλ εγω παω οπου θελω και στα @ρχιδι@ μου σας γραφω διοτι ηταν καποτε τετοιος σε βολτα που πηγαινε ταπα συνεχεια (εμπιπτει στο κανω οτι θελω) αλλα οταν επεσε κολλητος και τρεχαμε στα νοσοκομεια ειπε γεια και δεν τον ξαναδαμε ουτε ενδιαφερθηκε τι επαθε ο αλλος!!!(Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω !!!!!!)


Λεωνιδα σωστα!
Δεν υπαρχουν κανονες απλα λεμε παιδια τι διαθεση υπαρχει..μπα εγω δεν εγω διαθεση να τρεξω οκ ουτε εγω αρα παμε χαλαρα αυτο ομως και μεχρι εκει.Δεν μπαινω και απο την αλλη στο τριπακι να κανονισω εκδρομη με στοπ σημεια και αν δεν γινει να καποιο να βρεθω απολογουμενος γιατι δεν εγινε η εκδρομη συμφωνα με το προγραμμα,ουτε και να κανω το τσομπανη στα προβατα επ εσυ που πας ελα εδω κλπ

Χρηστο η εννοια μεσος οδηγος ειναι αυτη δεν εχει παραθυρα...ο μεσος οδηγος ειναι ο καθημερινος οδηγος που δεν ειναι αγωνιζομενος αλλα ουτε και ασχετος


Αυτα τα ολιγα

SaraMaritis
17/12/2004, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
:eyepop: :( :mad:
Ψηλε...ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ !!!
Κυριε free rider, μολις καταφερα να διαβασω ολο το κειμενο
σου και νομιζω οτι επιβεβαιωνεται η αρχικη μου (καπως αυθορμητη)
εκτιμηση για αυτα που γραφεις...

Νομιζω οτι αντι να προσπαθεις να μιλησεις για τα υπολοιπα σαραμαρο-ρεμαλια
καλυτερα να εκφραζεις τις αποψεις σου σαν δικες σου...
(μιας και το ΣαραΜαρα ΔΕΝ ειναι ομαδα, ειναι ΑΤΟΜΑ !!!)

Εξαλου δεν νομιζω οτι χρειαζεται η οποιουδηποτε ειδους διαφημιση...
(Δεν υπαρχει αναγκη...οι "πιστοι" προσερχονται και μονοι τους) :smokin:

Τεσπα...ΣαραΜαρας δεν εισαι ???...τι περιμενεις !!!
Γεια μας... :beer:

afrotwin
17/12/2004, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Αντε και ξεκιναω:


Λεωνιδα σωστα!
Δεν υπαρχουν κανονες απλα λεμε παιδια τι διαθεση υπαρχει..μπα εγω δεν εγω διαθεση να τρεξω οκ ουτε εγω αρα παμε χαλαρα αυτο ομως και μεχρι εκει.Δεν μπαινω και απο την αλλη στο τριπακι να κανονισω εκδρομη με στοπ σημεια και αν δεν γινει να καποιο να βρεθω απολογουμενος γιατι δεν εγινε η εκδρομη συμφωνα με το προγραμμα,ουτε και να κανω το τσομπανη στα προβατα επ εσυ που πας ελα εδω κλπ



Αυτα τα ολιγα

den nomizo oti ti8ete 8ema tsopani oute oti prepi na ise stin tsita gia to ti 8a kani o ka8e enas
aloste tin volta tin pas ke gia sena
to 8ema ine na gini stik enas mpousoulas stis sinantisis ke apo eki ke pera o 8eos voi8os
ekgite stin 8elisi ke tin siniditopioisi tou ka8e ena to pos 8a simperifer8i se mia volta

gia mena kalo 8a itan na ginonte merika pragmatakia apo empirous odigous pros apirous
na dixnonte i grames se apirous ke ala mikra tetia
pos iparxi skoupa stis voltes?
toso diskolo ine
den xriazete na analamvani kanis ef8ines ala na kseroun oloi ti rolo exoun apo moni tous den ine diskolo ke fortiko afto nomizo mia mikri mazoksi apo empirous odigous xriazete ke na para8esoun oloi tis gnosis tous se ena silogiko mpousoula ke opios 8ali ton diavazi ton ma8eni ke ton akolou8i
afto mono

free rider
17/12/2004, 11:55
Στάθη νομίζω ότι δεν έχουμε καμιά διαφωνία ....και απλά εκεί που συμφωνούμε ιδιαίτερα είναι...


Απο εκει και περα δεν θελω και ανθρωπους στη βολτα του στυλ εγω παω οπου θελω και στα @ρχιδι@ μου σας γραφω διοτι ηταν καποτε τετοιος σε βολτα που πηγαινε ταπα συνεχεια (εμπιπτει στο κανω οτι θελω) αλλα οταν επεσε κολλητος και τρεχαμε στα νοσοκομεια ειπε γεια και δεν τον ξαναδαμε ουτε ενδιαφερθηκε τι επαθε ο αλλος!!!(Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω !!!!!!)

Και σίγουρα η όλη αναφορά μου δεν έχει να κάνει με πιθανή οργανωμένη εκδρομή του μοτό. Αλλά με τον τρόπο εκδρομής μίας παρέας και μέχρι εκεί.

Πιστεύω ότι όλα βασίζονται στον σεβασμό που πρέπει να έχουμε για τους συνανθρώπους μας και ιδιαίτερα στους συνάδελφους μοτοσικλετιστές.

Επιπρόσθετα θα συμφωνήσω με τις αξιόλογες παρατηρήσεις του Λεωνίδα που δείχνουν ότι έχει τρέξει εντουροβόλτες παλιότερα.....

dela
17/12/2004, 12:03
είναι να έχεις κατασταλάξει με ποιους
θα πηγαίνεις τις βόλτες σου που συνήθως είναι και
τα φιλαράκια σου όπου και βεβαίως γνωρίζεις πώς κινητέ
και πράττει ο κάθε ένας από αυτούς ξεχωριστά.

Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο και διασπάτε πάντα
όποτε κάποιος από την παρέα απλά πει ότι θα έρθει
και ο τάδε μοτοσικλετιστής μαζί μας .
Αυτόματος όλοι γνωρίζουμε ότι για να το πει
Θα είναι "δικό μας παιδί" και απλά το αποδεχόμαστε
χωρίς δεύτερη κουβέντα!!!

Αντιλαμβάνεστε ότι για να γίνει αυτό δεν είναι απλά μια
παρέα που πάνε βόλτες αλλά μια παρέα φίλων
που πάνε βόλτες.

Νομίζω αυτό είναι και το ιδανικό.


Τώρα το να μαζεύετε ένα πλήθος μοτοσικλετιστών
εμένα και δεν μου κάνει και με αγχώνει και δεν υπάρχει λόγος δεν
πάμε στα μπουζούκια.

Έχω ούτος η άλλως το άγχος του δρόμου κτλ να μην
έχω και του μπουλουκιού.

Μάγκες λίγοι και καλοί!!!

hornet
17/12/2004, 12:04
Χρηστε σωστος!!!!

periklisk
17/12/2004, 12:13
Εγώ θα συμφωνήσω με τα παιδιά και να προσθέσω πως για μένα το σημαντικότερο όλων είναι κανείς να μην πιέζει κανέναν για να ακολουθήσει το ρυθμό που είτε δεν μπορεί, είτε δεν θέλει να ακολουθήσει.....

Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε αν και αυτό που έχω δει είναι ότι οι μεγάλες παρέες δύσκολα κουμαντάρονται. Θέλει καλή διάθεση από όλους να μη δίνουν σημασία στα ευτράπελα που γίνονται του στυλ "που χάθηκες ρε", "ρε από δω στρίβουμε που πας ευθεία ρε καραμήτρο" κτλ.....

Άντε και καλές βόλτες!

free rider
17/12/2004, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
:eyepop: :( :mad:
Ψηλε...ΕΙΣΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ !!!

ρε κώστα
πιστεύω οτι είναι σωστό να δείχνουμε σε όλους πως σκεφτόμαστε και πως τοποθετούμαστε σε καθημερινά θέματα...

απλά διαμορφώνει και κάποιες άλλες απόψεις δηλ.
είναι καλό νομίζω να λέμε οτι κάτι μπορεί να γίνει και με αυτόν τον τρόπο
εφόσον αφορά μια μικρή παρέα που γνωρίζονται μεταξύ τους.
Ακόμη συζήτηση πάνω σε αυτά τα θέματα είναιι επικοδομητική αφού όσο τα αναλύουμε τοσο ολοκληρόνονται οι απόψεις μας.

free rider
17/12/2004, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
είναι να έχεις κατασταλάξει με ποιους
θα πηγαίνεις τις βόλτες σου που συνήθως είναι και
τα φιλαράκια σου όπου και βεβαίως γνωρίζεις πώς κινητέ
και πράττει ο κάθε ένας από αυτούς ξεχωριστά.

Αυτό βέβαια δεν είναι απόλυτο και διασπάτε πάντα
όποτε κάποιος από την παρέα απλά πει ότι θα έρθει
και ο τάδε μοτοσικλετιστής μαζί μας .
Αυτόματος όλοι γνωρίζουμε ότι για να το πει
Θα είναι "δικό μας παιδί" και απλά το αποδεχόμαστε
χωρίς δεύτερη κουβέντα!!!

Αντιλαμβάνεστε ότι για να γίνει αυτό δεν είναι απλά μια
παρέα που πάνε βόλτες αλλά μια παρέα φίλων
που πάνε βόλτες.

Νομίζω αυτό είναι και το ιδανικό.


Τώρα το να μαζεύετε ένα πλήθος μοτοσικλετιστών
εμένα και δεν μου κάνει και με αγχώνει και δεν υπάρχει λόγος δεν
πάμε στα μπουζούκια.
Έχω ούτος η άλλως το άγχος του δρόμου κτλ να μην
έχω και του μπουλουκιού.

Μάγκες λίγοι και καλοί!!!

πάντως ναι,
είναι πολύ δύσκολη η οργάνωση ενός μπουλουκιού από μηχανές αν μη τι άλλο αδύνατη και πάρα πολύ επικίνδυνη.......
απ΄ την άλλη ρε φίλε dela
είναι μεγάλη μαγεία να είσαι προς το τέλος της ουράς και να βλέπεις το φίδι με την σειρά των μοτοσικλετών ας πούμε είκοσι μηχανές .....να ξετυλίγεται μπροστά σου ,
Κώστα θυμάσαι την επιστροφή απ’ την Πανελλήνια στο Γύθειο?

dela
17/12/2004, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
πάντως ναι,
είναι πολύ δύσκολη η οργάνωση ενός μπουλουκιού από μηχανές αν μη τι άλλο αδύνατη και πάρα πολύ επικίνδυνη.......
απ΄ την άλλη ρε φίλε dela
είναι μεγάλη μαγεία να είσαι προς το τέλος της ουράς και να βλέπεις το φίδι με την σειρά των μοτοσικλετών ας πούμε είκοσι μηχανές .....να ξετυλίγεται μπροστά σου ,
Κώστα θυμάσαι την επιστροφή απ’ την Πανελλήνια στο Γύθειο?

Μια χαρά τα λες....

Και εγώ όπως και οι περισσότεροι από εμάς έχουμε
βρεθεί σε group των 20 και τον 10 και τον 30
και αντιλαμβάνομαι τι μου λες δεν είναι κάτι το πρωτόγνωρο
και μας μανούλα μας γέννησε.

Όμως το είδες μια ,το είδες δυο ,το είδες χίλιες ε δεν βαρέθηκες άσε που πριν
βαρεθείς έχεις ξενερώσει από πολλά αλλά πράγματα έχεις ωριμάσει και
αναζητάς το κάτι παραπάνω!!!

Ο κάθε ένας πορεύετε όπως γουστάρει και αγαπά άλλωστε!!!

SaraMaritis
17/12/2004, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
ρε κώστα
πιστεύω οτι είναι σωστό να δείχνουμε σε όλους πως σκεφτόμαστε και πως τοποθετούμαστε σε καθημερινά θέματα...

απλά διαμορφώνει και κάποιες άλλες απόψεις δηλ.
είναι καλό νομίζω να λέμε οτι κάτι μπορεί να γίνει και με αυτόν τον τρόπο
εφόσον αφορά μια μικρή παρέα που γνωρίζονται μεταξύ τους.
Ακόμη συζήτηση πάνω σε αυτά τα θέματα είναιι επικοδομητική αφού όσο τα αναλύουμε τοσο ολοκληρόνονται οι απόψεις μας.
Φιλε Χρησταρα,
πιστευω οτι καταλαβες οτι δεν σου κανω μαθημα (δεν ειναι, και
ποτε δεν ητανε το στυλ μου αλλωστε),
απλα αυτο που δεν μ'αρεσει ειναι να μου φορανε "καπελακια"...
Αν θελω μπορω να φορεσω και μονος μου (παντως ετσι κι αλλιως
νομιζω οτι δεν μου πανε), αλλα ως τωρα "δοξα τον Μανιτου" ευτυχως
δεν εχω αισθανθει την αναγκη !!! :smokin:

Υγ. Τωρα για τα "μπλουζακια" ειναι μια αλλη ιστορια !!! :rotflmao:

Τελος...Ληξη συναγερμου !!!
(ετσι κι αλλιως καπου θα σε "πετυχω) :D
:beer: :beer: :beer:

afrotwin
17/12/2004, 12:59
ta pragmata ine aploustera ton aplon

an den mas aresoun i megales parees proton den simetexoume
ke defteron den protinoume-organonoume teties voltes
ke den exo noima na leme emena den mou aresoun giati ine kalitera me tous kolitous..

edo omos pou ine ena polisilektiko forum apo tin apopsi ton an8ropon kirios pou tous enoni to idio endiaferon ke isos koultoura tis mixanis (as to poume etsi) nio8oun tin anagki na vre8oun me atoma tis idias koultouras na kanoun parea na perasoun liges stigmes diaforetikes pou 8a tous kanoun xaroumenous opos ke ginete ka8e fora kirios me kenouria atoma pou simetexoun se voltes ke den ine to fidi tou psilou pou vlepis i i magkies pou 8a kanis mono ine genikos mia kenouria ke efxaristi empiria olo to skiniko

ego na po oti exo gnorisi polous ke aksiologous an8ropous me elaxistes ekseresis ke xoris na ine koliti mou pernao kala mazi tous exi ena megalo endiaferon i oloi siniparksi mazi tous
ke as ine merika pragmata provlepsima

tora osi 8elete na ksexineste stin asfalto ke na trexete moni sas ke na vgenete defteroi...
den ti8ete 8ema ke oute 8a sas krini kanenas gia afto
den katalaveno giati prepi na to sizitisoume?
mipos gia na mas pite me ifos magkias ego den xriazome kanenan..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mpravo sas ke na sinexisete etsi

edo milame gia aftous pou 8eloun na pigenoun parea mia iliolousti mera i oxi ke na kanoun tin volta tous ite exoun 250cc i 1000cc ke ka8e idous mixanis ke den tous xaraktirizi i magkia tis odigisis ala i aploikotita tis siniparksis tis pareas paralila me merika ala

apla pragmatakia ine

SaraMaritis
17/12/2004, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
...Κώστα θυμάσαι την επιστροφή απ’ την Πανελλήνια στο Γύθειο?
Χεχε...ολα τα θυμαμαι (λεμε τωρα)...εμεις τα "νιατα" το εχουμε
γλιτωσει προς το παρον το "αλτσχαϊμερ" !!! :rotflmao:

Για πες, ειναι κατι θολο στην μνημη σου που θελει διευκρινηση ???
:lol: :rotflmao: :lol:

YPVS
17/12/2004, 13:05
Οταν αποφασισω να παω βολτα με πολλα και κυριως Αγνωστα Ατομα θα προσαρμοστω στην παρεα και θα προσπαθησω συνολικα να πορευομαι , θα μπω στο κλιμα του Μ.Ο της Ταχυτητας και θα κανω κεφι με την παρεα και την διαδρομη , απο κει και περα αν θελει καποιος να εξαφανιστει και να εχει τους δικους του ρυθμους εχει καθε δικαιωμα να το κανει ...,, δεν θα με ενοχλησει καθολου , ξεκιναω εχοντας στον νου μου προκαταβολικα πως ειμαι με παρεα αλλα μπορει να ειμαι και μονος...

"Διαφορετικη" βολτα θα παω με 5-6 Ανθρωπους που ξερω ,και κυριως ξερω πως δεν πορωνονται και θα κανουμε το κεφι μας ειτε οδηγω την βολτα ειτε ειμαι πισω και τους ψαχνω με τα Κυαλια ..

Ξερω πολυ καλα πως μολις διαπιστωσουν-με πως καποιος εχει μεινει πισω αρκετα θα κοψουμε να περιμενουμε η θα γυρισουμε πισω μηπως και εχει συμβει κατι...

SaraMaritis
17/12/2004, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
...το φίδι με την σειρά των μοτοσικλετών ας πούμε είκοσι μηχανές .....να ξετυλίγεται μπροστά σου ,...
Αααα, μολις το θυμηθηκα :evil:
Καπου πρεπει να εχω κατι φωτο απο τη βολτα στην συγκεντρωση
στην Χαλκιδικη, θα τις βρω και θα σε βαλω μαζι με το οχημα σου !!!
:lol: :rotflmao: :bawl: :rotflmao: :lol:

dela
17/12/2004, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ta pragmata ine aploustera ton aplon

an den mas aresoun i megales parees proton den simetexoume
ke defteron den protinoume-organonoume teties voltes
ke den exo noima na leme emena den mou aresoun giati ine kalitera me tous kolitous..

edo omos pou ine ena polisilektiko forum apo tin apopsi ton an8ropon kirios pou tous enoni to idio endiaferon ke isos koultoura tis mixanis (as to poume etsi) nio8oun tin anagki na vre8oun me atoma tis idias koultouras na kanoun parea na perasoun liges stigmes diaforetikes pou 8a tous kanoun xaroumenous opos ke ginete ka8e fora kirios me kenouria atoma pou simetexoun se voltes ke den ine to fidi tou psilou pou vlepis i i magkies pou 8a kanis mono ine genikos mia kenouria ke efxaristi empiria olo to skiniko

ego na po oti exo gnorisi polous ke aksiologous an8ropous me elaxistes ekseresis ke xoris na ine koliti mou pernao kala mazi tous exi ena megalo endiaferon i oloi siniparksi mazi tous
ke as ine merika pragmata provlepsima

tora osi 8elete na ksexineste stin asfalto ke na trexete moni sas ke na vgenete defteroi...
den ti8ete 8ema ke oute 8a sas krini kanenas gia afto
den katalaveno giati prepi na to sizitisoume?
mipos gia na mas pite me ifos magkias ego den xriazome kanenan..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

mpravo sas ke na sinexisete etsi

edo milame gia aftous pou 8eloun na pigenoun parea mia iliolousti mera i oxi ke na kanoun tin volta tous ite exoun 250cc i 1000cc ke ka8e idous mixanis ke den tous xaraktirizi i magkia tis odigisis ala i aploikotita tis siniparksis tis pareas paralila me merika ala

apla pragmatakia ine

Είσαι σχεδόν εκτός θέματος όμως προσπαθείς αρκετά
να το προσεγγίσεις και αυτό στο αναγνωρίζω!!!

Πάντως (πρωτοφανές) συμφωνώ με το κείμενο σου γιατί
πολύ απλά σχολιάζεις τα ευκόλως εννοούμενα !!!

free rider
17/12/2004, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από SaraMaritis
Φιλε Χρησταρα,
πιστευω οτι καταλαβες οτι δεν σου κανω μαθημα (δεν ειναι, και
ποτε δεν ητανε το στυλ μου αλλωστε),
απλα αυτο που δεν μ'αρεσει ειναι να μου φορανε "καπελακια"...
Αν θελω μπορω να φορεσω και μονος μου (παντως ετσι κι αλλιως
νομιζω οτι δεν μου πανε), αλλα ως τωρα "δοξα τον Μανιτου" ευτυχως
δεν εχω αισθανθει την αναγκη !!! :smokin:

Υγ. Τωρα για τα "μπλουζακια" ειναι μια αλλη ιστορια !!! :rotflmao:

Τελος...Ληξη συναγερμου !!!
(ετσι κι αλλιως καπου θα σε "πετυχω) :D
:beer: :beer: :beer:

Δεν πάω να σου φορέσω καπελάκια και ούτε είσαι απ τους ανθρώπους που τα φοράνε απλά θέλω να πω οτι υπάρχει και άλλους τρόπος ζωής ....
αυτό και μόνο...
λοιπόν κερνάς......
:beer:

free rider
17/12/2004, 13:28
Ο κάθε ένας πορεύετε όπως γουστάρει και αγαπά άλλωστε!!! [/B][/QUOTE]

εδω συμφωνώ απόλυτα....

:beer:

afrotwin
17/12/2004, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dela
Είσαι σχεδόν εκτός θέματος όμως προσπαθείς αρκετά
να το προσεγγίσεις και αυτό στο αναγνωρίζω!!!

Πάντως (πρωτοφανές) συμφωνώ με το κείμενο σου γιατί
πολύ απλά σχολιάζεις τα ευκόλως εννοούμενα !!!

iparxi kati krifo piso apo afta pou 8igoume?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke an ime ektos 8ematos i an ime sto 8ema pou endiaferi emena ke merikous alous afto mpori na 8eti esena ektos 8ematos

ke genikos sas efxaristoume pou mas protimisate
elpizoume na fanoume antaksioi tis empistosinis sas...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
17/12/2004, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από free rider
Ο κάθε ένας πορεύετε όπως γουστάρει και αγαπά άλλωστε!!!

εδω συμφωνώ απόλυτα....

:beer: [/B][/QUOTE]

agpitoi ke misiti sinan8ropoi:rotflmao:
den xriazete na to grafete afto
ine san na lete katouriomouna ke piga ke katourisa

edo to 8ema ine an mporoume na organosoume ligo mia katastasi voltas ekdromis oupou simetexoun poli an8ropoi mazi apo diaforetikes files....
ke to apotelesma kani o ka8e enas oti goustari ine atopo ektos asxeto peraste avrio min mas parete 8a sas paroume emis ke ala tetia asxeta..
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ala apo oti fenete i leksi organosi den iparxi sto DNA?-stin idosigkrasia tou elina..
:rotflmao: :rotflmao:

imaste 10 ekatomiria 8eei
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Stabak
17/12/2004, 13:45
Καλά είναι να βγαίνεις με φιλαράκια λίγοι και καλοί. Μπορεί και να μαζευτούν πολλοί όμως οπότε μπαίνεις μπροστά και δίνεις ρυθμό. Αν μείνει κάποιος τον μαζεύει το πίσω γκρουπ.

οπως στην φωτό με τα φιλαράκια μου!


6662

ZazouKaravaki
17/12/2004, 14:16
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ξεχασες να αφαιρεσεις τα φλας!!! :rotflmao:

:beer:

antonis111
17/12/2004, 14:53
ομολογώ να παρδεχτώ πως τελικά σας έκανα καλό!
άντε και να δείτε που στο τέλος θα σας αγαπήσω.
έτσι μπράβω.

jimbar
05/01/2005, 23:36
την καλησπέρα μου και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψή μου [αν μου επιτραπεί φυσικά].

Ίσως να είμαι από τους ανθρώπους στο Forum που να έχουν την πιο μικρή μοτοσικλετιστική εμπειρία. Αλλά έχω κάνει διάφορα μικρά ταξίδια [αν φυσικά αυτά μπορούν να θεωρηθούν ταξίδια – Αθήνα / Πρέβεζα 400 σχεδόν χιλιόμετρα, Αθήνα / Καλαμπάκα 350km, Αθήνα / Αθανάσιος Διάκος 250km και άλλα τέτοια].

Το πιο εποικοδομητικό όμως ήτανε αυτό στον Αθανάσιο διάκο μιας και ήτανε το πρώτο μου. Εκεί έμαθα τι σημαίνει «αναγνώριση» όταν οι άλλοι πίνουν καφέ, «σκούπα», «διάβασμα δρόμου», «ένδειξη η [ταμπέλα]» και «πόρτα». Φυσικά υπάρχουν και άλλες ορολογίες, ας μην τα βγάλουμε όλα διότι θα μου πείτε πάλι ότι γράφω πολλά και κουράζω. Ο Στάθης και ο Julius, τα παραπάνω τα γνωρίζουν καλά, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να τα μάθουν και οι άλλοι.

Σε ένα ταξίδι προσδιορίζουμε εξ αρχής, το «συγκεντρωτικό σημείο αναχώρησης» που, για τους Αθηναίους, είναι η το ΤΣΑΦ, η το περίπτερο και το τελικό σημείο που είναι ο τελικός προορισμός.

Π.Χ: Καλαμπάκα.
Σημείο αναχώρησης: ΤΣΑΦ.
Ώρα: από 08:00 έως 08:30 [παράδειγμα είναι μην κολλάμε].
Απόσταση: 350 χιλιόμετρα
Ώρες ταξιδιού χωρίς στάσεις: 04:40’
Ώρες ταξιδιού με στάσεις: ανάλογα τον αριθμό στάσεων υπολογίζοντας τα πιο μικρά ντεπόζιτα για ανεφοδιασμό .. [αλλά αυτό είναι λίγο λούκι ..]
1η στάση [λέμε τώρα] Σκάλα. 140 χιλιόμετρα. Χρόνος διαδρομής: 01:30.
2η στάση [και πάει λέγοντας] έτσι αν κάποιος ΔΕΝ θελήσει να σταματήσει σε κάποιο βενζινάδικο πριν το σημείο συνάντησης τότε μπορεί να περιμένει στο προαποφασισμένο σημείο.

Στάθη & Julius, αν κάνω λάθος διορθώστε με ..

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ: [το λέει και η λέξη] είναι ο/οι εθελοντής/ες της παρέας που ενώ οι άλλοι θα κάτσουν να πιούνε καφέ σε κάποιο σημείο, θα πάνε προς αναγνώριση της διαδρομής που έχει επιλεχθεί εκτός προκαθορισμένου ταξιδιού.

ΣΚΟΥΠΑ: είναι ο τελευταίος, ο οποίος συνήθως είναι αυτός που έχει την πιο γρήγορη μηχανή [και όχι Transalp-και αλλά μου αρέσει να είμαι σκούπα] .. για να μπορεί να προλαβαίνει τους μπροστινούς αν κάποιος προς το τέλος της παρέας έχει κάποιο πρόβλημα, και έτσι του δίνετε η όποια βοήθεια μπορεί να προσφερθεί χωρίς να σκορπιστούν όλοι.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΡΟΜΟΥ: ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ’ ΟΛΟΥΣ !!!!! στην ουσία ο πρώτος που είναι γύρο στα πενήντα μέτρα από τον δεύτερο, βλέπει στην διαδρομή μια επικίνδυνη λακκούβα στο δρόμο [λέμε τώρα βρε αδερφέ], άρα την αποφεύγει ενώ δείχνει με το χέρι του το επικίνδυνο σημείο. Ο δε δεύτερος στον τρίτο και πάει λέγοντας .. μέχρι τον τελευταίο. Θεωρώ μαλακία να μην το δείξει κάποιος σε συνάδελφό του, διότι το γράφει στα παπάρια του. Είμαι σίγουρος ότι αν έπεφτε αυτός μέσα και τρανταζόταν αρκετά, για παράδειγμα, δεν θα του άρεσε. Άρα να είναι και αυτός υπεύθυνος.
ΕΝΔΕΙΞΗ [ ή ΤΑΜΠΕΛΑ]: όταν σε ορεινές διαδρομές υπάρχει αλλαγή κατεύθυνσης, και οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα φτάσει τους πρώτους, τότε κάποιος περιμένει τον μέχρι και τον τελευταίο και παίρνει αυτός την θέση του τελευταίου. Έτσι γίνονται εναλλαγές θέσεων και δεν χάνετε, ούτε μπερδεύετε, κανείς.

ΠΟΡΤΑ: [για σένα Nimbusάκι] όταν κάποιο μικρού κυβισμού μηχανάκι μπαίνει στην αριστερή πλευρά της τέρμα ΔΕΞΙΑΣ λωρίδας [εκεί που συνορεύει η δεξιά με την αριστερή], ενώ οι υπόλοιποι είναι με μικρή ταχύτητα μεν, αλλά στην λωρίδα «εκτάκτων», τότε υποχρεούται κάποιο μεγάλο σε όγκο μηχανάκι να κάτσει πίσω του για να «καλύψει την πισινή» της μικρής μηχανής, έχοντας απόσταση ασφαλείας.

Για να έχετε μια ιδέα για τους αγχωμένους σαν κι εμένα, φανταστείτε ότι στην διαδρομή μας για Πόρο, ήμουν ο μόνος που είχα πάρει μαζί μου φαρμακείο, ντίζα συμπλέκτη, μπροστινή σαμπρέλα TransAlp [διότι για κάποια χιλιόμετρα η μπροστινή μπορεί να μπει και μπροστά και πίσω], μπουζί x4, λάμπα, αμπούλες και ένεση για tubless, τρόμπα με αμπούλες για σαμπρέλες, fast και διάφορα άλλα.

Για να καταλήξω λοιπόν θα πω το εξής: και εγώ έχω κάνει μαλακίες με την μηχανή μου και μάλιστα μία από αυτές παραλίγο να μου κοστίσει τα πόδια μου. Απλά καλό είναι όταν είμαστε μια παρέα, να σεβόμαστε αν όχι τους άλλους, τουλάχιστον τον εαυτό μας.. και θα συμφωνήσω με τον Θανάση για άλλη μια φορά .. φτού μου

Αυτά .. Φιλούμπες !!!

Arhaios
10/01/2005, 17:48
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνήσω μαζί σου.
Σε μια χαλαρή βόλτα, όταν οι ρυθμοί απο κάποια μελη της παρέας ανέβουν υπερβολικά, απλά κόβω ακόμα περισότερο τον ρυθμό μου.
Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα εξής:
1) Εάν παρελπίδα συμβεί κάποιο δυστυχημα δεν θα έχω τύψεις, πως φέρω κι εγώ μεγάλο μερίδιο ευθύνης.
2) ΣΥΝΗΘΩΣ μετά απο λίγο μειώνουν έως ένα βαθμό, τον ρυθμό τους για να ''πηγαίνουμε παρέα''.
3) Με λούζουν, στην πρώτη στάση, με διάφορα κοσμητικά... (κότα, λουλού, χελώνα κλπ κλπ)
4) Τους απαντώ χαμογελαστά πως εάν θέλουν να με ''πατήσουν'' τα Μέγαρα είναι κοντά...

Ειδικά στην περίπτωση που είμαστε δικάβαλοι, θεωρώ ''υποχρέωσή μας'' να προστατεύσουμε τους συνεπιβάτες μας στο μέγιστο δυνατό βαθμό, έτσι ώστε και αυτοί να ευχαριστηθούν, τη βόλτα.

Αν πάντως έχει συμφωνήσει η παρέα εκ των προτέρων ''βόλτα Ταλιμπάν'', τότε ο καθένας πηγαίνει όσο θέλει-μπορεί-έχει όρεξη.

crs-k
16/03/2005, 21:46
Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

α. Γενικα

1. Σκηνη αδιαβροχη
2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
3. Υποστρωμα
4. Φακος
5. Εφεδρικες μπαταριες
6. Σουγιας
7. Αναπτηρας
8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
11. Πυξιδα (προαιρετικα)
12. Γκαζακι (προαιρετικα)
13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
15. Κυαλια (προαιρετικα)
16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


β. Ρουχισμος

1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
7. Γαντια μαλλινα ή fleece
8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
9. Καπελο για το καλοκαιρι


γ. Τροφιμα

1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
6. Καφες και ζαχαρη
7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


δ. Φαρμακα

1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


ε. Μηχανη

1. Καποια εργαλεια
2. Λιγο συρμα
3. Ενα Fast
4. Μονωτικη ταινια
5. Σπρεϊ Αλυσιδας


στ. Συσκευασια

1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


Και ...
Καλο σας ταξιδι! :wave2:

powerphot
16/03/2005, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

Και ...
Καλο σας ταξιδι! :wave2:

Ωραίοςςςςςς:sun: :sun: :sun: :wave2:

siokatas
18/03/2005, 00:26
:wave2:

Καταρχην γεια σε ολους.....
ειμαι νεος αναβατης και απειρος πανω απολλα (και δεν μου αρεσει να το κρυβω) θα ηθελα να πω ενα μπραβο σε καποιους μεσα στο forum(hornet k.a.) που ανοιγουν τετοιες συζητησεις λεω για την πρωτη δημοσιευση και μυραζονται καποιες γνωσεις τους αλλα και λενε και
καποια σωστα πραγματα....με αφορμη οτι τα διαβαζουν και πιτσιρικαδες που ειναι και πιο θερμοκεφαλη... εχω ακουσει καποιον μεσα στο νετκαφε που παω οτι το πατησε 280 και κατι τετοια( 19 χρονον ο σπορος και εχει ενα R1) και ελεγε με καμαρι θα το γραψω στο φορουμ...καταλαβενετε πως ξεσηκωνονται με αυτα που διαβαζουν...

<<καλο το γκαζι αρκει να ξερεις να το δουλευεις κιολας>>

(εγραψα ολα αυτα γιατι πριν λιγες μερες καθαρα δευτερα
εγινε ενα δυστηχημα ενα παληκαρι 23 καρφωθηκε μαζι με την αδερφη του24 με 220 πανω σε ενα αμαξι μετοπικη λεμε και οπως καταλαβενετε δεν εμεινε τιποτα)στην χακιδικη εγινε ...........

hornet
09/04/2005, 10:33
Τι μεγαλο δικιο φιλε μου....και τι κριμα για τα παιδια!!!!:(

nikoskkk
09/04/2005, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

α. Γενικα

1. Σκηνη αδιαβροχη
2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
3. Υποστρωμα
4. Φακος
5. Εφεδρικες μπαταριες
6. Σουγιας
7. Αναπτηρας
8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
11. Πυξιδα (προαιρετικα)
12. Γκαζακι (προαιρετικα)
13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
15. Κυαλια (προαιρετικα)
16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


β. Ρουχισμος

1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
7. Γαντια μαλλινα ή fleece
8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
9. Καπελο για το καλοκαιρι


γ. Τροφιμα

1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
6. Καφες και ζαχαρη
7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


δ. Φαρμακα

1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


ε. Μηχανη
1. Καποια εργαλεια
2. Λιγο συρμα
3. Ενα Fast
4. Μονωτικη ταινια
5. Σπρεϊ Αλυσιδας


στ. Συσκευασια

1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


Και ...
Καλο σας ταξιδι! :wave2:



ME MOTO???????????:confused: :confused: :confused: :confused: :confused: :confused:

Smith
22/03/2006, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimbar
την καλησπέρα μου και Χρόνια Πολλά.

Θα ήθελα και εγώ να καταθέσω την άποψή μου [αν μου επιτραπεί φυσικά].

Ίσως να είμαι από τους ανθρώπους στο Forum που να έχουν την πιο μικρή μοτοσικλετιστική εμπειρία. Αλλά έχω κάνει διάφορα μικρά ταξίδια [αν φυσικά αυτά μπορούν να θεωρηθούν ταξίδια – Αθήνα / Πρέβεζα 400 σχεδόν χιλιόμετρα, Αθήνα / Καλαμπάκα 350km, Αθήνα / Αθανάσιος Διάκος 250km και άλλα τέτοια].

Το πιο εποικοδομητικό όμως ήτανε αυτό στον Αθανάσιο διάκο μιας και ήτανε το πρώτο μου. Εκεί έμαθα τι σημαίνει «αναγνώριση» όταν οι άλλοι πίνουν καφέ, «σκούπα», «διάβασμα δρόμου», «ένδειξη η [ταμπέλα]» και «πόρτα». Φυσικά υπάρχουν και άλλες ορολογίες, ας μην τα βγάλουμε όλα διότι θα μου πείτε πάλι ότι γράφω πολλά και κουράζω. Ο Στάθης και ο Julius, τα παραπάνω τα γνωρίζουν καλά, αλλά είναι μια καλή ευκαιρία να τα μάθουν και οι άλλοι.

Σε ένα ταξίδι προσδιορίζουμε εξ αρχής, το «συγκεντρωτικό σημείο αναχώρησης» που, για τους Αθηναίους, είναι η το ΤΣΑΦ, η το περίπτερο και το τελικό σημείο που είναι ο τελικός προορισμός.

Π.Χ: Καλαμπάκα.
Σημείο αναχώρησης: ΤΣΑΦ.
Ώρα: από 08:00 έως 08:30 [παράδειγμα είναι μην κολλάμε].
Απόσταση: 350 χιλιόμετρα
Ώρες ταξιδιού χωρίς στάσεις: 04:40’
Ώρες ταξιδιού με στάσεις: ανάλογα τον αριθμό στάσεων υπολογίζοντας τα πιο μικρά ντεπόζιτα για ανεφοδιασμό .. [αλλά αυτό είναι λίγο λούκι ..]
1η στάση [λέμε τώρα] Σκάλα. 140 χιλιόμετρα. Χρόνος διαδρομής: 01:30.
2η στάση [και πάει λέγοντας] έτσι αν κάποιος ΔΕΝ θελήσει να σταματήσει σε κάποιο βενζινάδικο πριν το σημείο συνάντησης τότε μπορεί να περιμένει στο προαποφασισμένο σημείο.

Στάθη & Julius, αν κάνω λάθος διορθώστε με ..

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ: [το λέει και η λέξη] είναι ο/οι εθελοντής/ες της παρέας που ενώ οι άλλοι θα κάτσουν να πιούνε καφέ σε κάποιο σημείο, θα πάνε προς αναγνώριση της διαδρομής που έχει επιλεχθεί εκτός προκαθορισμένου ταξιδιού.

ΣΚΟΥΠΑ: είναι ο τελευταίος, ο οποίος συνήθως είναι αυτός που έχει την πιο γρήγορη μηχανή [και όχι Transalp-και αλλά μου αρέσει να είμαι σκούπα] .. για να μπορεί να προλαβαίνει τους μπροστινούς αν κάποιος προς το τέλος της παρέας έχει κάποιο πρόβλημα, και έτσι του δίνετε η όποια βοήθεια μπορεί να προσφερθεί χωρίς να σκορπιστούν όλοι.

ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΡΟΜΟΥ: ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠ’ ΟΛΟΥΣ !!!!! στην ουσία ο πρώτος που είναι γύρο στα πενήντα μέτρα από τον δεύτερο, βλέπει στην διαδρομή μια επικίνδυνη λακκούβα στο δρόμο [λέμε τώρα βρε αδερφέ], άρα την αποφεύγει ενώ δείχνει με το χέρι του το επικίνδυνο σημείο. Ο δε δεύτερος στον τρίτο και πάει λέγοντας .. μέχρι τον τελευταίο. Θεωρώ μαλακία να μην το δείξει κάποιος σε συνάδελφό του, διότι το γράφει στα παπάρια του. Είμαι σίγουρος ότι αν έπεφτε αυτός μέσα και τρανταζόταν αρκετά, για παράδειγμα, δεν θα του άρεσε. Άρα να είναι και αυτός υπεύθυνος.
ΕΝΔΕΙΞΗ [ ή ΤΑΜΠΕΛΑ]: όταν σε ορεινές διαδρομές υπάρχει αλλαγή κατεύθυνσης, και οι υπόλοιποι δεν έχουν ακόμα φτάσει τους πρώτους, τότε κάποιος περιμένει τον μέχρι και τον τελευταίο και παίρνει αυτός την θέση του τελευταίου. Έτσι γίνονται εναλλαγές θέσεων και δεν χάνετε, ούτε μπερδεύετε, κανείς.

ΠΟΡΤΑ: [για σένα Nimbusάκι] όταν κάποιο μικρού κυβισμού μηχανάκι μπαίνει στην αριστερή πλευρά της τέρμα ΔΕΞΙΑΣ λωρίδας [εκεί που συνορεύει η δεξιά με την αριστερή], ενώ οι υπόλοιποι είναι με μικρή ταχύτητα μεν, αλλά στην λωρίδα «εκτάκτων», τότε υποχρεούται κάποιο μεγάλο σε όγκο μηχανάκι να κάτσει πίσω του για να «καλύψει την πισινή» της μικρής μηχανής, έχοντας απόσταση ασφαλείας.

Για να έχετε μια ιδέα για τους αγχωμένους σαν κι εμένα, φανταστείτε ότι στην διαδρομή μας για Πόρο, ήμουν ο μόνος που είχα πάρει μαζί μου φαρμακείο, ντίζα συμπλέκτη, μπροστινή σαμπρέλα TransAlp [διότι για κάποια χιλιόμετρα η μπροστινή μπορεί να μπει και μπροστά και πίσω], μπουζί x4, λάμπα, αμπούλες και ένεση για tubless, τρόμπα με αμπούλες για σαμπρέλες, fast και διάφορα άλλα.

Για να καταλήξω λοιπόν θα πω το εξής: και εγώ έχω κάνει μαλακίες με την μηχανή μου και μάλιστα μία από αυτές παραλίγο να μου κοστίσει τα πόδια μου. Απλά καλό είναι όταν είμαστε μια παρέα, να σεβόμαστε αν όχι τους άλλους, τουλάχιστον τον εαυτό μας.. και θα συμφωνήσω με τον Θανάση για άλλη μια φορά .. φτού μου

Αυτά .. Φιλούμπες !!!



ME 1000 ΣΩΣΤΟΣ.... ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...:alien: :alien: :alien:

SUPERMARIO
22/03/2006, 23:04
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
[B]Θα ηθελα να εκφρασω ορισμενες αποψεις:

Το γεγονος του οτι σε μια βολτα τραβαμε-τραβιομαστε σε ρυθμους που μερικες φορες δεν θελουμε ειναι γνωστο ,το εχουμε κανει ολοι και ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω.
-----------------------------------------------------------------------------



μια πετρα ρε παιδια...:smokin:

rsp
26/03/2006, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο λογος για τα "εφοδια" για διαβιωση στην υπαιθρο και δη "ανοιξιατικους" μηνες ...

α. Γενικα

1. Σκηνη αδιαβροχη
2. Υπνοσακκος "χειμερινος" (αν δεν υπαρχει "χειμερινος" υπολογιστε ρουχα με τα οποια θα κοιμηθητε)
3. Υποστρωμα
4. Φακος
5. Εφεδρικες μπαταριες
6. Σουγιας
7. Αναπτηρας
8. Χαρτι υγειας ή Χαρτομαντηλα
9. Φωτογραφικη μηχανη με εφεδρικο φιλμ ή μπαταριες αν ειναι ψηφιακη (προαιρετικα)
10. Χαρτες (οσο πιο "φρεσκους") της περιοχης που πατε (ειδικα οταν πηγαινετε μονοι σας) (προαιρετικα).
11. Πυξιδα (προαιρετικα)
12. Γκαζακι (προαιρετικα)
13. Κυπελακι ή καποιο αλλο μικρο τσιγκινο σκευος ωστε να μπορειτε να βρασετε νερο (προαιρετικα)
14. Αλτιμετρο (προαιρετικα)
15. Κυαλια (προαιρετικα)
16. Θερμομετρο (προαιρετικα)
17. Μικρο τρανζιστορ (προαιρετικα)
18. Φωτοβολιδες (προαιρετικα)


β. Ρουχισμος

1. Καποια "χοντρα" ρουχα, για την ωρα του "καθησιου"
2. Δευτερη εσωτερικη μπλουζα.
3. Κανα-δυο ζευγαρια καλτσες χοντρες
4. Οσοι δεν εχουν "χειμερινο" υπνοσακκο, καποιες "φορμες" με τις οποιες θα κοιμηθουν μεσα στον "απλο"
6. Αδιαβροχα γι' αυτους που δεν εχουν αδιαβροχες στολες (πανω-κατω)
7. Γαντια μαλλινα ή fleece
8. Σκουφος μαλλινος ή fleece
9. Καπελο για το καλοκαιρι


γ. Τροφιμα

1. Παγουρι(α) για νερο (κι ενα 1,5λιτρο μπουκαλι κανει)
2. Μπισκοτα (αποροφανε γρηγορα τα υγρα απο το στομαχι, σαν "προχειρο" γευμα)
3. Σταφιδες (1/4 κιλου) ή μελι, για τυχουσα "υπογλυκαιμια" που ερχεται μετα απο κουραση (το ζαχαρο τους ειναι αυτο που απορροφαται πιο γρηγορα απο τον οργανισμο) και δυο σοκολατες
4. Αμυγδαλα ή φυστικια (1/4 κιλου) ψημενα κι αλατισμενα (βοηθανε στην κατακρατηση των υγρων, που συνηθως χανει με γοργους ρυθμους σε περιπτωσεις "δυσκολιων", τον οργανισμο)
5. Απο τροφιμα μπορει να παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα να φροντησει να μην "χυνονται". Καποια κονσερβα πιθανον. Λιγο ψωμι ειναι μαλλον επιθυμητο. Τα τελευταια χρονια, ειτε σε λιγοημερες, ειτε σε πολυημερες πορειες, εγω παιρνω μαζι μου ΜΟΝΟ "ψωμοτυρι" (ψωμι και κεφαλογραβιερα). Κραταει αρκετες μερες και ειναι αρκουντως χορταστικο.
6. Καφες και ζαχαρη
7. Λιγο Κονιακ ή τσιπουρο (ενα το ΠΟΛΥ δυο ποτηρακια) διαστελλει τα αγγεια και αυξανει την "θερμανση" του σωματος. ΠΡΟΣΟΧΗ! Μεγαλυτερη καταναλωση προκαλει περαιτερο διαστολλη των αγειων με αποτελεσμα να "αποβαλλεται" ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ η θερμοτητα και να εχουμε σαν συνεπειες μεχρι και ΚΡΥΟΠΑΓΗΜΑΤΑ!


δ. Φαρμακα

1. Πρωτες βοηθειες (ελαστικο επιδεσμο, λευκοπλαστ, αποστειρωμενες γαζες, βαμα ιωδιου τουλαχιστον)
2. Καποιο αναλγητικο, αντιπυρετικο, και αντιφλεγμονοδες (πχ η ασπιρινη ειναι λιγο απ' ολα αυτα μαζι).
3. Τα "ιδιαιτερα" φαρμακα του, αν καποιος εχει καποια "ιδιαιτερη" αναγκη.
4. Σουφλαμιδοσκονη ή αιμοστατικος επιδεσμος


ε. Μηχανη

1. Καποια εργαλεια
2. Λιγο συρμα
3. Ενα Fast
4. Μονωτικη ταινια
5. Σπρεϊ Αλυσιδας


στ. Συσκευασια

1. Ολα τα πραγματα μας ΠΡΕΠΕΙ να ειναι μεσα σε πλαστικες σακουλες (απο Super Market), ακομα κι αν βρισκονται μεσα σε μπαγκαζιερες. Ειναι πολυ δυσαρεστο, να ανακαλυψετε οταν θελετε να αλλαξετε μια μπλουζα, οτι ξαφνικα η μπαγκαζιερα σας "αποφασισε" να βαλει νερα, ή οτι τα παγουρια ΔΕΝ ηταν καλα κλεισμενα κι ανακατεψαν το περιεχομενο τους με τα τροφιμα και τον υπνοσακκο ...
2. Αν δεν εχετε μπαγκαζιερες μπορειτε να χρησιμοποιησετε "λουκανικο" αδιαβροχο ή οποιοδηποτε αδιαβροχο σακκιδιο, αλλα τα πραγματα ΠΑΝΤΑ σε σακκουλες.
3. Στην περιπτωση που καποια πραγματα (πχ σκηνη και υποστρωμα) δεν χωρανε στις μπαγκαζιερες ή δεν εχουμε καποιο αδιαβροχο σακκιδιο, τοτε τα βαζουμε μεσα σε σακκουλα(ες) σκουπιδιων, κατα προτιμηση διπλες. Το πλαστικο της σακκουλας που περισσευει το πιανουμε σε κοντινες αποστασεις με λαστιχακια (οχι ταινια, για να μπορουμε να ξανασυσκευασουμε), ωστε να μην κτυπιεται απο τον αερα και σκιστει.


Και ...
Καλο σας ταξιδι! :wave2:




ή απλα περνουμε το Χρηστο μαζι και τα εχει ολα μαζι του!!:D :D :wave2:

oxidisingDeamon
03/03/2007, 03:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από siokatas
:wave2:

Καταρχην γεια σε ολους.....
ειμαι νεος αναβατης και απειρος πανω απολλα (και δεν μου αρεσει να το κρυβω) θα ηθελα να πω ενα μπραβο σε καποιους μεσα στο forum(hornet k.a.) που ανοιγουν τετοιες συζητησεις λεω για την πρωτη δημοσιευση και μυραζονται καποιες γνωσεις τους αλλα και λενε και
καποια σωστα πραγματα....με αφορμη οτι τα διαβαζουν και πιτσιρικαδες που ειναι και πιο θερμοκεφαλη... εχω ακουσει καποιον μεσα στο νετκαφε που παω οτι το πατησε 280 και κατι τετοια( 19 χρονον ο σπορος και εχει ενα R1) και ελεγε με καμαρι θα το γραψω στο φορουμ...καταλαβενετε πως ξεσηκωνονται με αυτα που διαβαζουν...

<<καλο το γκαζι αρκει να ξερεις να το δουλευεις κιολας>>

(εγραψα ολα αυτα γιατι πριν λιγες μερες καθαρα δευτερα
εγινε ενα δυστηχημα ενα παληκαρι 23 καρφωθηκε μαζι με την αδερφη του24 με 220 πανω σε ενα αμαξι μετοπικη λεμε και οπως καταλαβενετε δεν εμεινε τιποτα)στην χακιδικη εγινε ...........

toulaxiston to palikari dikiologite... itan 19 kai psilodikeologite... to xirotero einai otan kanoun to idio atoma pou eprepe na exei piksei to mialo tous... ;)

Daemon
08/04/2009, 14:24
Βιντεακι για την οδηγηση σε γκρουπ απο την MSF (http://msf-usa.org) :winka:


http://www.youtube.com/watch?v=erpkyD7SMfw&feature=channel

:wave2:

Dark_Menace
12/08/2009, 21:05
Φιλε Daemon μονο που το ειδα το vid αγχωθηκα! πρεπει δηλαδη καποιος να τα ξέρει όλα αυτα?

Simon_says
04/03/2014, 03:53
Δεν μπορώ παρα να συμφωνήσω.

sniper
04/03/2014, 11:03
Το θρεντ φάντασμα...

Ένα ποστ κάθε 2 χρόνια...

nikos_abel
04/03/2014, 11:54
Το θρεντ φάντασμα...

Ένα ποστ κάθε 2 χρόνια...

Το δράμα είναι ότι το τελευταίο ήταν το 2009 :(

Pan (dvs)
04/03/2014, 15:33
Θα επανελθω το 2016.

Bladerunner
04/03/2014, 16:48
Δεν έχει νόημα να το συνεχίσουμε. :a3: