PDA

View Full Version : Πρόβλημα με ZX-9R



tolis_glx
16/12/2004, 14:52
Ψιλοάσχετο αλλά για να μην ανοίγω νέο θέμα...

πριν λίγες μέρες ο κολλητός μου @$#@$ το μοτέρ του... (ZX9R'96 B3) πάνω σε αλλαγή απο 3η σε 4η (η 3η ήταν λίγο πριν τον κόφτη αλλά όχι στον κόφτη) το μοτέρ άρχισε να πέφτει και να πηγαίνει 3κύλινδρο...

Μερικές μέρες και 120κμ νωρίτερα είχε γίνει service και αλλάξανε και τα μπουζί γιατί το ένα ήταν καμένο.

Αποτέλεσμα... καρφωμένες βαλβίδες, σπασμένη κεφαλή, τρυπιμένο πιστόνι και σπασμένα 2 χιτώνια λόγω των νερών που πέσαν μέσα, επίσης έσπασε και ο άξονας της αντλίας νερού.

Η μηχανή ήταν μεταχ. με 35000κμ και 6μήνες εγγύηση απο μηχανικά προβλήματα.

Στην αντιπροσωπεία λένε ότι πέζει να φταίει το χέρι του κολλητού μου, στο μηχανουργείο ότι απλά ήταν να γίνει και αφου η αντιπροσωπεία καλλύπτει τα εργατικά να μη μιλάμε καθόλου... ο τύπος που πέρνω εγώ ανταλλακτικά είπε ότι πέζει να κάνανε μλκία στο service και να ήταν κλειστές οι βαλβίδες.

Το θέμα είναι ότι το παιδί πήρε μηχανή και μηχανή δεν έχει...

Το μηχανουργείο θέλει 400Ε για την κεφαλή και 2 χιτώνια, χώρια τα πιστόνια, οι βαλβίδες, ίσως καμια μπιέλα κλπ κλπ. Βρήκαμε μοτέρ απο '98 1600Ε με 15500κμ (πολλά Ε :( )

Έχει κανείς καμιά ιδέα, κάνα φθηνότερο μοτέρ ? Κάποιος μου είπε για μοτέρ απο γερμανία με 300Ε...

Περιμένω γνώμες... (σόρρυ για το μεγάλο ποστ)

periklisk
16/12/2004, 15:05
Καταρχήν του 96 και με 35000χλμ..... χμμμμ είναι σίγουρο αυτό?

Εν πάσει περιπτώσει αν ανεξάρτητα από το ποιός ή τι φταίει για τη ζημιά, φθηνότερα θα του έρθει αν φτιάξει το μοτέρ παρά να πάρει κάποιο άλλο.... ειδικά αν ο μάστορας που θα το φτιάξει ξέρει από τέτοια και δεν είναι του βιβλίου ή κανας άσχετος είναι η καλύτερη λύση.

Άσε που και άλλο μοτέρ να πάρεις ΔΕΝ μπορείς να είσαι σίγουρος ούτε για τα χλμ που έκανε, ούτε για την κατάστασή του!

tolis_glx
16/12/2004, 15:16
περικλή το 9αρι ήταν ενός φίλου του παιδιού στην αντιπροσωπεία, είχε ενα 7αρι σαν το δικό μου παλιά, και πήρε το 10 τώρα, δεν έκανε και πολλά κμ (υποτίθετε πάντα)

βασικά φτάνουμε στα ίδια λεφτά με το να φτιάξουμε το μοτέρ ή να πάρουμε άλλο... μιλάμε πάντα για πάνω απο 1000Ε...

είναι έμπιστη μια κολημένη κεφαλή με φτιαγμένα και τα 4 έδρανα των βαλβίδων?

(τελικά έγινε νέο τοπικ :) )

όσο για τον μάστορα... να σου πω την αλήθεια αυτός στην αντιπροσωπεία δεν μου γέμισε το μάτι... (άσε που κάτι άκουσα για την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία, ότι δεν είναι και τόσο καλή... τεσπα) όσο για το μηχανουργείο... η τιμή που πήραμε ήταν απο γνωστό μηχανουργείο στην Θεσ/νίκη - το μόνο που "ξέρει" βασικά - αλλά αυτός στην αντιπροσωπεία λέει καλύτερα να τα στείλουμε σε έναν άλλον στην Αθήνα...

εμείς καταλήξαμε ότι η καλύτερη λύση είναι άλλο μοτέρ, αλλά το ψάχνουμε ακόμα γιατι δεν υπάρχουν και λεφτά για πέταμα :bawl:

GyPsy
16/12/2004, 15:31
Αν δεν εχουνε περασει οι 6 μηνες της εγγυησης
να παει και να τους γ@μησει...
Ακου μονο εργατικα και μ@λ@κιες....
Να τους κανει και μυνηση...

periklisk
16/12/2004, 15:38
Αν είναι αξιόπιστη δεν μπορώ να σου το πω γιατί δεν είμαι μηχανικός.....

Μπορώ να σου πω όμως πως εξαρτάται από το πόσο χτυπημένη είναι η κεφαλή (το σημαντικότερο),και από το χέρι του μάστορα.....

Να σου προτείνω μια άλλη λύση? Αν η κεφαλή είναι χάλια κοίτα στην αγορά για μτχ κεφαλή......

Επαναλαμβάνω πως το μτχ μοτέρ είναι γουρούνι στο σακί......

η άποψή μου έτσι?

periklisk
16/12/2004, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Αν δεν εχουνε περασει οι 6 μηνες της εγγυησης
να παει και να τους γ@μησει...
Ακου μονο εργατικα και μ@λ@κιες....
Να τους κανει και μυνηση...

Αυτά είναι τα νομικά της υπόθεσης!

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό σκουρόδερμο:D

tolis_glx
16/12/2004, 15:45
gypsy δεδομένου ότι η αντιπροσωπεία δεν αναλαμβάνει το φταίξιμο, και λέει ότι ήταν να γίνει θα βγάλουμε άκρη έτσι? ούτε τρίμηνο δεν πέρασε και συνολικά λιγότερο απο 1200κμ...

περικλή δεν διαφωνώ σ'αυτό που λές, αλλα έτσι κι αλλιώς και το μοτέρ που έχει τώρα πάνω είναι για τον @$#$@#$ :rolleyes:

συγκεκριμένα στο θέμα της εγγύησης ειπώθηκε αυτό: (ήμουνα μπροστά)

Κ. Κολλητός μου, Α. Αντιπροσωπεία

Κ.Αν βγάλει μηχανικό πρόβλημα?
Α.Δλδ?
Κ.Πχ αν βαρέσει μπιέλα?
Α.Αν έχει λάδι μέσα το μοτέρ τότε είναι δικό μας το πρόβλημα

Οι βαλβίδες που βάρεσαν πιανού πρόβλημα είναι? Το ότι δεν έσβησε την μηχανή μετά και την πήγε οδηγώντας στην αντιπροσωπεία κατευθείαν?

αυταααααααα

CyBeRseXX
16/12/2004, 15:47
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=1152&highlight=%E5%E3%E3%F5%E7%F3%E7

tolis_glx
16/12/2004, 15:49
ενδιαφέρον φένετε ... εφαρμογή έχει???????

GyPsy
16/12/2004, 15:54
Αυτα ειναι παπαριες...
Τι σημαινει ΑΝ εχει λαδι μεσα?
ΕΣΥ κ.Αντιπρωσωπε το ελεγξες και εδωσες ΕΓΓΥΗΣΗ οτι
θα εχει...και γενικα ΕΓΓΥΗΘΗΚΕΣ για την ΣΩΣΤΗ λειτουργεια
της μηχανης....Το πηγα σε αλλον?ΟΧΙ
Το λειτουργουσα μεσα στα ορια του κατασκευαστη?ΝΑΙ
Αρα ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ ΑΝΤ/ΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΙΚΩΝ...
Αυτο λεει ο νομος.Τελος...

tolis_glx
16/12/2004, 16:26
Για να κινηθούμε νομικά, δεν πρέπει η εγγύηση να είναι ΓΡΑΠΤΗ? δεν πείραμε κάτι τέτοιο στα χέρια μας :( την πατήσαμε? :(

GyPsy
16/12/2004, 16:40
Μονο με το τιμ/γιο αγορας αποδεικνειεις συμφωνα με το νομο
ποτε την αγορασες και αν ειναι μεσα στην εγγυηση...

tolis_glx
16/12/2004, 20:55
gypsy σ'ευχαριστώ! θα το ψάξουμε το θέμα :winka:

S16
17/12/2004, 01:54
Λοιπον ειναι το πρωτο μου post και αν και δεν ηθελα να αρχισω με κακα ας πω τη γνωμη μου.
Προσωπικα δε θα εφτιαχνα αυτο το μοτερ. Θα πηγαινα για αλλο μεταχειρισμενο. Επισης καποια μαγαζια στην Αθηνα σε συνδιασμο με τον μαστορα δινουν εγγυηση για το μοτερ. Δεν δινουν χρονικη εγγυηση, αλλα σου λενε πως αν το μοτερ μπει πανω και δεν ειναι οκ τοτε το παιρνουν πισω και σου δινουν αλλο.
Επισκευη σε τετοια μοτερ αξιζει μονο αν μαστορας και μηχανουργειο ειναι αστερια. Περιπτωση πολυ σπανια ως αδυνατη στην Ελλαδα.

tolis_glx
17/12/2004, 02:30
λολ μπέρδεμα... θα δείξει τελικά ;)

Κανένας
17/12/2004, 12:16
μια συμβουλή μπορείς να πάρεις στο ΜΟΤ.Ε.Κ. (Μοτοσυκλετιστική Ένωση Μοτοσυκλετιστών) φιλοξενείται από τη ΜΟΤ.Ο.Ε. στη διεύθυνση Λαγουμιτζή 44 Ν. Κόσμος, Αθήνα. Τηλ. 210 9230082 & 210 9212588.

http://www.motoe.gr/arthra/prostasia.htm

ελπιζω να ειναι ενεργο
και αν πάρεις, πες μας τι σου είπαν

είναι η διεύθυνση του λινκ που σου ανέφεραν

έχε υποψιν, ότι μεταχειρισμένο είναι και πιθανώς κλεμμένο και ότι γίνεσαι κρίκος σε μια αλυσίδα :(

tolis_glx
18/12/2004, 21:48
Την δευτέρα θα πάρουμε τηλ στην ΜΟΤ.Ο.Ε. ... θα ενημερώσω για νεότερα ;)

Σας ευχαριστώ όλους ;)

tolis_glx
19/01/2005, 18:14
Ύστερα από πολύ ψάξιμο και τρέξιμο και με λίγα λόγια...

αφού δεν υπάρχει γραπτή εγγύηση ας πρόσεχες!

τελικά ο κολλητός μου θα σκάσει 1000-1200Ε για αλλαγή μοτερ... τα εργατικά τα βάζει η αντιπροσωπεία και γύρω στα 300-500Ε απ'το μοτέρ....

Η απάντηση ενός πολύ γνωστού ατόμου στον χώρο:

"Δεν ήξερες, δεν ρώταγες..." απόλυτα σωστή! να προσέχετε στις αγορές σας παιδιά!!!

wrenchfzr
19/03/2005, 20:40
πριν χρονια με ενα fzr 15 μερες μετα την αγορα, παρουσιαστικαν κραδασμοι και απιδειχθηκε πως απο πτωση ειχε στραβο στροφαλο και βολαν .απο κει που το αγορασα εκανε τον μαλακα.τοτε δεν ηξερα τα δικαιωματα μου και μου ανοιξε τα ματια καποιος ομοιοπαθης.καποιος νομος οριζει πως 6 μηνες μετα την αγοραπωλησια ο πωλητης ειναι υπευθυνος για μη εμφανη προβληματα. η γνωμη μου ΣΗΜΕΡΑ μετα απο αυτα που εχω παθει απο τους εμπορους ειναι να τους πηδηξεις.εχουμε δικαιωματα,οταν πουλα αγοραζε βγαζει 1000-1500 ευρω ο εμπορος. να επομισθει και τις ευθυνες.και κατι αλλο η μεγαλυτερη απειλη ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.απο την αντιπροσωπεια ως το μαγαζι.καντους βουκινο

tolis_glx
21/03/2005, 11:42
Τελικά ύστερα απο τόσο καιρό πριν λίγες μέρες ο κολλητός μου οδήγησε την μηχανή... προσοχή... ΔΕΝ την πήρε ακόμα... απλά την οδήγησε...

Σε γενικές γραμμές κατέληξε να τοποθετήσουν το μοτέρ που είχε βρεθεί στην αρχή και δε το ήθελε ο άλλος στην αντιπροσωπεία (ενώ τελικά το τοποθέτησε απο μόνος του), αφού ακυρώθηκαν 2 άλλα μοτερ τα οποία "δεν ήταν καλά" "και όχι το μοτέρ του 98 μου είπε ο μηχανικός μου ότι ταιριάζει, είδα και τα νούμερα, αλλά τελικά δε τεριάζει", "θα φτιάξουμε τελικά το δικό σου μοτέρ"...

Ύστερα απο φασαρία, ο υπεύθυνος της αντιπροσωπείας (επιτέλους εμφανίστηκε) λέει "φτιάξτε το μοτερ, χωρίς εργατικά, να το κάνουμε σαν καινούριο, να κάνουμε τις καλύτερες τιμές για ανταλλικτά - κόστος αγοράς κ έκπτωση γιατί είναι στοκ, να δώσουμε κ ένα χρόνο εγγύηση στο παιδί να μην τρέχει πάλι"

έπειτα ο ίδιος επειδή τσατίστηκε με την συμπεριφορά του κολλητού μου (που πιστεύω είχε δίκιο να είναι νευριασμένος) έβαλε το άλλο μοτερ (αυτό που στην αρχή δε το δεχόταν γιατί είχε βρεθεί μέσω άλλης αντιπροσωπείας κ ήταν ξαναφτιαγμένο όπως ακούστηκε), παραδέχτηκε 2-3 φορές ότι το παλιό μοτερ είχε πρόβλημα (αν και όταν το βάλαν στον εγκέφαλο φαινόταν για καλό - στον πιο? έχει τέτιο πράγμα το 9 του '94? που?(τολης)) αλλά επειδή τσατίστηκε θέλει τα 1700Ε του μοτερ στο χέρι αλλιώς μηχανή δεν δίνει.

φυσικά ούτε καμια εγγύηση...

Η ιστορία είναι τεράστια και θα την γράψω με ΟΛΕΣ τις λεπτομέρειες όταν έρθει απο εδώ ο κολλητός να μην ξεχάσω τίποτα...

το όνομα της "αντιπροσωπείας" μπορώ να το γράψω?

αυτή τη στιγμή είναι μέσα η μηχανή. αν δεν πάρουν τα λεφτά στο χέρι δε την δίνουν, αν δεν την πάρει για 2-3 μέρες να δει ότι δουλεύει ο κολλητός μου, λεφτά δε δίνει...

αυταααααααα

Busa71
14/04/2005, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GyPsy
Αν δεν εχουνε περασει οι 6 μηνες της εγγυησης
να παει και να τους γ@μησει...
Ακου μονο εργατικα και μ@λ@κιες....
Να τους κανει και μυνηση...

Bre paidia ti to sizitate? Einai egguhsh kai terma. Den prepei to palikari na analabei to kostos.

Busa71
14/04/2005, 18:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από wrenchfzr
πριν χρονια με ενα fzr 15 μερες μετα την αγορα, παρουσιαστικαν κραδασμοι και απιδειχθηκε πως απο πτωση ειχε στραβο στροφαλο και βολαν .απο κει που το αγορασα εκανε τον μαλακα.τοτε δεν ηξερα τα δικαιωματα μου και μου ανοιξε τα ματια καποιος ομοιοπαθης.καποιος νομος οριζει πως 6 μηνες μετα την αγοραπωλησια ο πωλητης ειναι υπευθυνος για μη εμφανη προβληματα. η γνωμη μου ΣΗΜΕΡΑ μετα απο αυτα που εχω παθει απο τους εμπορους ειναι να τους πηδηξεις.εχουμε δικαιωματα,οταν πουλα αγοραζε βγαζει 1000-1500 ευρω ο εμπορος. να επομισθει και τις ευθυνες.και κατι αλλο η μεγαλυτερη απειλη ειναι το ΙΝΤΕΡΝΕΤ.απο την αντιπροσωπεια ως το μαγαζι.καντους βουκινο

O filos exei dikio kai malista bouno