PDA

View Full Version : ρυθμιση καρμπυρατερ vulcan



BEEF
29/03/2008, 20:29
Γεια!!!! Είμαι καινούργιος στο forum και θέλω μια πληροφορία γιατι θα τρελαθώ
Έχω ένα Kawasaki vulcan classic 400 από το 1998.Πρίν ένα μήνα του έβαλα καινούργιο καρμπυρατέρ "μαμά" αλλά κανέις δεν ξέρει να το ρυθμίσει.Είναι ένα kEIHIN CVK 32MM .
Μπορεί κάποιος να μου δώσει οδηγίες για το πώς να το ρυθμίσω γιατί έχω χαρτζιλικώσει καμιά δεκαριά "μάστορες" από το Ηράκλειο και δουλεια δεν κάνουν

lamoun
29/03/2008, 20:46
Αφού λές οτι τα καρμπιρατέρ είναι τα μαμά, βρές ένα μάνουαλ της μηχανής σου και δες τις ρυθμίσεις και τα νούμερα τον ζιγκλέρ. Απο'κεί και πέρα ή τα κάνεις μόνος σου, (δεν είναι δύσκολο) ή τα πάς σε ένα μάστορα μαζί με το manual.

BEEF
30/03/2008, 11:09
Έχω ψάξει παντού και δεν μπορώ να βρω το service manual!!!!!!!!Βρίσκω μόνο για το 800

lamoun
30/03/2008, 12:32
Τα παλιά καρμπυρατέρ τα έχεις;; Έχεις πειράξει τις ρυθμίσεις τους;; Το μηχανάκι σου φοράει κάτι έξτρα ή είναι μαμά;;

Τα καινούρια τα πήρες απο ίδιο μηχανάκι;; ήταν πειραγμένο (εξατμίσεις - φίλτρα ή μαμά);; Ή απλά πήρες τον ίδιο τύπο, απο άλλη μηχανή που το φορούσε;;

Και τί κάνει και θεωρείς οτι είναι αρρύθμιστα;;

(Σε πονοκεφάλιασα ή όχι ακόμα;; :lol: )

BEEF
30/03/2008, 16:06
Το καρμπυρατέρ το πήρα από την αντιπροσωπεία. Είναι το δικό του, δεν είναι aftermarket.
Το μηχανάκι όταν είναι κρύο δεν ακούει το γκάζι(αργεί), κάτι που δεν έκανε παλιότερα. Όσο για το παλιό καρμπυρατέρ το άλλλαξα γιατί έσπασαν οι βάσεις του φλοτερ (άγνωστο πως).
Για να καταλάβεις πώς λειτουργούσε το μηχανάκι , φαντάσου ότι δεν είχα ανοίξει πότέ τον αέρα!!
όταν είναι ζεστό δουλεύει κανονικά. Κοίταξα τα μπουζί, και είναι σε καλή κατάσταση
(δεν είναι μαυρισμένα)

lamoun
30/03/2008, 19:34
Με αυτά που μου λές μπορώ να σου πώ οτι μάλλον, το μηχανάκι σου παλαιότερα ήταν ρυθμισμένο πολύ πλούσιο. Άν το αφήσεις έτσι θα δείς διαφορά στην κατανάλωση.

Τώρα αυτά που μπορείς να κάνεις είναι να κλείσεις λίγο (ισόποσα) τις βίδες αέρα των καρμπς (ή να ανοίξεις τις βίδες μείγματος, αναλόγως τί έχει). Έτσι θα ξεκινάει καλύτερα κρύο, και θα έχεις καλύτερη απόκριση στο γκάζι αλλά σε χαμηλές στροφές.

Άν θέλεις και και σε υψηλότερες στροφές, μπορείς να ανεβάσεις λίγο τις βελόνες.

Άν έχεις τα παλιά καρμπυρατέρ μπορείς να τσεκάρεις πόσες στροφές βιδωμένες είναι οι βίδες που αναφέρω πιο πάνω και να ρυθμίσεις κατευθείαν τα καινούρια. Το ίδιο με τις βελόνες.

Υ.Γ. Δε μπορούσες να πάρεις μόνο φλοτέρ;;;

BEEF
01/04/2008, 08:43
Οι βάσεις του φλοτερ που είχαν σπάσει στο παλιό είναι ένα με το σώμα του καπμπυρατέρ οπότε έπρεπε να αλλάξω όλο το καρμπυρατέρ!
Άσε φίλε έχω περάσει τα πάνδεινα με το μηχανάκι από τη μέρα που το τράκαρα!
Ισχύει αυτό που μου είπαν στην αντι προσωπεία ότι μπορεί το παλιό καρμπυρατέ να μην ήθελε τον αέρα ενώ το καινούργιο να τον χρειάζεται?

OldMan
01/04/2008, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από BEEF
Ισχύει αυτό που μου είπαν στην αντι προσωπεία ότι μπορεί το παλιό καρμπυρατέ να μην ήθελε τον αέρα ενώ το καινούργιο να τον χρειάζεται?
Τι ακούει κανείς στις αντιπροσωπείες ....:look:

BEEF
04/04/2008, 20:55
Πάντως από τη αντιπροσωπεία επιμε΄νουν ότι το μηχανάκι όταν είναι κρύο πρέπει να πέρνει μπροστά με τον αέρα , παράτο ότι εγώ δεν τον είχα χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί δεν είχε ανάγκη.
Μήπως μπορεί κάπιος να με βοηθήσει? Κάποιος που να ξέρει τις ρυθμίσεις στη συγκεκριμένη μηχανή?