PDA

View Full Version : Ktm 950 Adventure



ZAHAR24
29/03/2008, 21:55
MΑΓΚΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΤΜ 950 ADVENTURE!EXΩ ΕΝΑ ΤDM 900 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 950 ADVENTURE,AN KAI ΔEN TO EXΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡO!!!OΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΣ ΔΕΙ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.

1) ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!(ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ)

2)ΓΙΑ SERVICE-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΚΟΣΤΟΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ!

3)ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

4)ΤΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ

ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ!!!:rotflmao:

tdm900
31/03/2008, 12:46
Εγώ σου προτείνω να μην βαριέσαι και να διαβάσεις το φόρουμ.

Αντε όλα στο χέρι τα θέλετε!!!:smilea:

BILL VUZAS
31/03/2008, 13:04
Λογω και δικου μου ενδιαφεροντος για 950-990,εμαθα τα εξης.
Οτι παιδικες ασθενιες ειχε(συμπλεκτης κτλ) εχουν λυθει με ανακλησεις της εταιριας.
Προβλημα για εντος των τοιχων η υπερβολικη ζεστη του κινητηρα,και μαλιστα σε τιμωρει η μαμα ΚΤΜ οταν βαζεις συνεπιβατη (καιγεται ο ερμος).
Αυτονομια,καιει οσο και τα χιλιαρια με το αντιστοιχο βαρος 7-9 λιτρα.
Ανθεκτικο μοτερ σε κανιβαλισμους.
Το μεγαλο κλαμα ειναι στα σερβις,απαιτητικα και πανακριβα.
Συγκριτικα με το GS περιπου επι τρια.
Ενα αλλο προβλημα ειναι τα ελαστικα,λογω της σαμπρελας που φοραει οι επιλογες ειναι λιγες,και ειδικα αν εισαι περισσοτερο ασφαλτινος.
Αυτα εμαθα μεχρι τωρα.
Για το στησιμο το μηχανακι ειναι σε αλλο επιπεδο,δεν συγκρινεται με κανενα.

bpang
31/03/2008, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS

Το μεγαλο κλαμα ειναι στα σερβις,απαιτητικα και πανακριβα.


Δε νομίζω να έχεις δίκιο σε αυτό.. Εγώ μια χαρά τα είχα βρει όταν πήγαινα το δικό μου. Πολύ Normal τιμές, και σε σχέση με κάτι τιμές που ακούω για service tdm μη σου πω και φτηνά!

figo-migo
31/03/2008, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZAHAR24
MΑΓΚΕΣ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΛΥΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΚΤΜ 950 ADVENTURE!EXΩ ΕΝΑ ΤDM 900 ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ 950 ADVENTURE,AN KAI ΔEN TO EXΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΦΙΛΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗ ΟΤΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ!!!ΣΤΟ ΧΩΜΑ ΔΕ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡO!!!OΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΕ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΣ ΔΕΙ ΒΙΝΤΕΑΚΙΑ ΣΤΟ YOUTUBE.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ.

1) ΕΧΕΙ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!(ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ)

2)ΓΙΑ SERVICE-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ-ΚΟΣΤΟΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ!

3)ΣΕ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΩ

4)ΤΙ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΣΕ ΤΑΞΙΔΙ

ΟΠΟΙΟΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥ!!!:rotflmao:
Φίλε αν είσαι ήσυχος, της βόλτας που λέμε και κυκλοφορείς ταξιδάκια με τη γυναίκα πίσω κράτα καλύτερα το ΤDM 900 γιατί θα έχεις πολύ γκρίνια ειδικά με την σέλα την εντουράδικη.
Απο την άλλη καμμιά μηχανή δεν πάει απο μόνη της χώμα. Το 950 είναι μια βαριά και ψηλή μηχανή και θέλει πολύ προσοχή. Και για να κάνεις αυτά που βλέπεις στα βιντεάκια θέλει πολύ δουλεία και μάθηση με ελαφρά μηχανάκια στην αρχή αν δεν θές να καταλήξεις εσύ σε κανά νοσοκομείο και το 950 σε καμιά ρεματιά.
Για τα μηχανικά διάβασε το φόρουμ οπωσδήποτε. Μην κολλάς όμως σε βλάβες τύπου συμπλέκτη γιατί είναι πταίσμα γιαυτό το μηχανάκι που πράγματι προσφέρει πολλά σε κάποιον που ξέρει και έχει τα καρύδια (εγώ λόγω ηλικίας και παιδιού δεν τα έχω πιά) να το πιέσει σε κάθε έδαφος.
Μάθε αν βρείς κανένα καλό 950 τι έχει γίνει σε βολάν, γρανάζι μίζας και γενικά αν έχει κάνει όλες τις ανακλήσεις της ΚΤΜ (ειδικά μοντέλο 2003)και τα service του. Κοίτα κεφαλές και αν δεις διαρροές μείνε μακρυά όπως επίσης αν είναι στουκαρισμένη. Και επειδή οι τιμές που βλέπω είναι να σου πέφτουν τα μαλλιά προς θεού μην δώσεις πάνω απο 9000-9500 για το καλύτερο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα. Για ένα πολύ καλό 8000-8500 είναι μια χαρά.
Στα service επίσης θέλει προσοχή γιατι πέφτει πολύ αλητεία. Το μηχανάκι δεν είναι δύσκολο ούτε πολύπλοκο και σε αυτό τον τομέα, αλλά τα περισσότερα συνεργεία το πουλάνε σαν προιόν πολυτελείας. Έπίσης υπάρχουν και αρκετοί άσχετοι που μπορεί να στο διαλύσουν το μηχανάκι. Γενικά να βρείς μάστορα που να το γνωρίζει το 950 καλά και να του έχεις και εσύ εμπιστοσύνη. Μεγάλο service μέχρι 300 Ε, μικρό (λάδια φίλτρο) 60-80 Ε ανάλογα το τύπο λαδιού. Οι κουφές τιμές που ακούγονται κατά καιρούς είτε είναι αποτέλεσμα εκμετάλευσης ή επιπλέον βλάβες που αποκαθίστανται με το service ή ράδιο αρβύλα που γιαυτό το μηχανάκι έχει πολύ πράμα δυστηχώς.
Για την αυτονομία που ρωτάς το δικό μου (με εξατμίσεις after) ανάβει λαμπάκι ρεζέρβας στα 250 με 260 Km. Αυτά εν περιλήψη από εμένα και ελπίζω να σε βοήθησα κάπως:wave2:

gefr
02/04/2008, 13:22
Τα service λαδιών είναι στα 90ευρώ και τα service των 15χιλ χλμ στα 230. Δεν ξέρω από άλλαμηχανάκια για να κάνω σύγκριση, αλλά τελευταία παρακολούθησα αλλαγή λαδιών by the book και κουφάθηκα... Χρειάζεται να ανοίξουν 5 σημεία, που περιλαμβάνουν την αφαίρεση του δεξιού τεπόζιτου και της ποδιάς. Μάλλον για περίπλοκο μου φαίνεται. Άν έχεις προστατευτικά κάγκελα γίνεται ακόμα πιό περίπλοκο.
Το πιό μεγάλο service που έκανα στα 60χιλ. χλμ. κόστισε 400ευρώ με κάποιες αντικαταστάσεις σε φλάντζες στα καλύματα των βαλβίδων και λύσιμο εμπρόσθιων αναρτήσεων. Η κατανάλωσή μου χωρίς να έχω βγάλει το σύστημα για τους ρύπους, αλλά με Wings εξατμίσεις είναι στα 9-10 λιτ/100χλμ εντός των τοιχών και το φωτάκι ανάβει στα 200χλμ. Εκτός πόλης βλέπω ως και 6,7λιτ/100χλμ.
Για γκάζια και κατανομή βάρους είναι κορυφαίο.
Για αξιοπιστία έχω γράψει όλο το ιστoρικό μου στο σχετικό thread και δεν είναι ευκαταφρόνητο.
Η τιμές που βλέπω για μοντέλο 2003 στα 8500? με 24χιλ χλμ πώς σας φαίνεται; Άψογο οπτικά αλλά παλιό. Ίσως είναι λίγο στα ψηλά; Να σκεφτείς οτι εξατμίσεις και σέλλα θα πρέπει να πειράξεις όπως και δήποτε κατά την ταπεινή μου γνώμη γιά άνεση καί τα δύο.
Γειάαα.

ZAHAR24
03/06/2008, 12:04
ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΕΒΓΑΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!! :D

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ 950 ADVENTURE ΑΣΗΜΙ
ΜΕ

ACRAPOVIC ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΟΡΕΙΝΟ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ!ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!ΠΑΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΛΑΦΡΥ ΣΤΗΝ

ΟΔΗΓΗΣΗ (ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΑΠΟ ΤΟ TDM 900) ΠΟΥ ΕΧΩ, Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΧΕΙ ΑΦΘΟΝΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ,ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ,ΔΕΝ

ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΕ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ

ΒΓΕΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ

ΚΑΘΟΛΟΥ,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

BILL VUZAS
03/06/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZAHAR24
ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΕΒΓΑΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!! :D

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ 950 ADVENTURE ΑΣΗΜΙ
ΜΕ

ACRAPOVIC ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΟΡΕΙΝΟ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ!ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!ΠΑΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΛΑΦΡΥ ΣΤΗΝ

ΟΔΗΓΗΣΗ (ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΑΠΟ ΤΟ TDM 900) ΠΟΥ ΕΧΩ, Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΧΕΙ ΑΦΘΟΝΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ,ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ,ΔΕΝ

ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΕ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ

ΒΓΕΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ

ΚΑΘΟΛΟΥ,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:


Φιλε εισαι πολυ καυλομενος (ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ) χα!χα!χα!χα!

ZAHAR24
03/06/2008, 13:40
BILL VUZA EXEIΣ ΔΙΚΙΟ!!!!ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΒΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

taxydromos
03/06/2008, 14:54
ζαχαρ, προσεχε με το γκαζι γιατι δεν ειναι tdm..
η στροφη ερχεται πολυ γρηγορα...:wave2:

sonik
04/06/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZAHAR24
ΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΤΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ,ΕΒΓΑΛΑ ΑΡΚΕΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ!!! :D

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ 950 ADVENTURE ΑΣΗΜΙ
ΜΕ

ACRAPOVIC ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΒΟΛΤΙΤΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΛΕΙΣΤΟ ΟΡΕΙΝΟ ΣΤΡΟΦΙΛΙΚΙ!ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!ΠΑΡΑ ΤΟ ΥΨΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΓΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΕΛΑΦΡΥ ΣΤΗΝ

ΟΔΗΓΗΣΗ (ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΥ ΑΠΟ ΤΟ TDM 900) ΠΟΥ ΕΧΩ, Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑ ΕΧΕΙ ΑΦΘΟΝΗ ΔΥΝΑΜΗ

ΑΠΟ ΧΑΜΗΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ,ΟΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ,ΔΕΝ

ΚΟΥΝΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗ ΣΤΡΟΦΗ!ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΕ

ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΕ ΧΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕΙ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΡΦΩΘΕΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΝΑ

ΒΓΕΙ. ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΖΕΣΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ

ΚΑΘΟΛΟΥ,Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΟΥ ΑΣ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!!!!!!!!!!


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :smokin:

Δλδ, μετα απο αυτα που έγραψες υπάρχει περίπτωση να σου αλλάξει κανείς γνώμη???
το μονο που θα σου πω ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ!!!:beer:

MikeG
04/06/2008, 10:35
Καλορίζικο λοιπόν.
Συμβουλή μου να πάρεις μοντέλο μετά το 2004.

:wave2:

BILL VUZAS
04/06/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZAHAR24
BILL VUZA EXEIΣ ΔΙΚΙΟ!!!!ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ!!!ΠΕΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΒΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!!!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΖΑΧΑΡΙ,Εχω αλλαξει πολλες μοτοσυκλετες,ενα θα σου πω,νοιωθω πολυ χαρουμενος που οδηγω αυτην την υπεροχη μοτοσυκλετα.Εχω το 990/2006,το πηρα μεταχειρω.Ενα βασικο στοιχειο στην οδηγηση του 950/990 ειναι η ασφαλεια που νοιωθεις οδηγωντας την.Ολα τα κανει ευκολα,μονον μην παρασυρθεις.Στριβει σαν σουπερ σπορ,φρεναρει με αισθηση και ακριβεια,προστατευει απο τα στοιχεια της φυσης,για βρωμιαρηδες βγαζει και αγωνα εντουρο,ειναι τσαχπινα και δεν την βαριεσαι.Τι αλλο να πω?Αντε,καλοταξιδη!

ZAHAR24
04/06/2008, 14:09
ΜΑΓΚΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ!950 Η' 990!

ΚΑΙ ΑΝ 950 ΤΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ!ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ ΚΤΜ RIDERS!!!!!!!!!!!!:sun: :lol: :winka: :cool:

sonik
05/06/2008, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από ZAHAR24
ΜΑΓΚΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ!ΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ!950 Η' 990!

ΚΑΙ ΑΝ 950 ΤΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ!ΒΑΣΙΚΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΣΕΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ ΚΤΜ RIDERS!!!!!!!!!!!!:sun: :lol: :winka: :cool:


αν πας για 950 πηγαινε για '04 και ανω.
αν πας για 990 θα εχεις injection, ABS και πιο ηπιο γκαζι. Αλλοι τα θεωρουν υπερ αλλοι κατά, η επιλογή ειναι καθαρά δική σου και της τσέπης σου.

Οτι και να επιλέξεις καλά χλμ να 'χεις....:beer: :beer: :beer:

Α!!! με το 990 θα έχεις και λιγότερη ζέστη στα ποδια

figo-migo
09/06/2008, 21:12
950 και ξερό ψωμί. Άσε το 990 να το πάρει άλλος. Εσύ είσαι πολύ κ@υλ@μένος....
Σιγά- σιγά στην αρχή. Μην μπείς για enduro με την μία σε κλειστά μονοπάτια προτίμησε φλαταδούρες στην αρχή. Επίσης παίξε με τις αναρτήσεις σε άσφαλτο ειδικά στα πολλά χλμ γιατί αν τις αφήσεις μαλακές είναι επικίνδυνο. Και εγώ όπως σε κόβω....άντε και καλοτάξειδη :wave2: :wave2:

akamarinos
10/06/2008, 00:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Μην μπείς για enduro με την μία σε κλειστά μονοπάτια προτίμησε φλαταδούρες στην αρχή.

για αστειο το ειπες αυτο ή το εννοεις??

dez
10/06/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Η κατανάλωσή μου χωρίς να έχω βγάλει το σύστημα για τους ρύπους, αλλά με Wings εξατμίσεις ...
εισαι ευχαριστημενος με τις Wings? Οταν λες "το σύστημα για τους ρύπους" εννοεις τον καταλυτικο μετατροπεα? Δεν ειναι στα τελικα αυτο?

gefr
10/06/2008, 21:56
μετατροπέα, υπάρχει και ένα σύστημα που εμπλουτίζει με οξυγόνο τα καυσαέρια και τους επιτρέπει να καίγονται καλύτερα, ώστε να περνάει τους ελέγχους ρύπων. Αυτό περιλαμβάνει κάτι σωληνάκια και φιλτράκια που βρίσκονται στο πίσω μέρος του φιλτροκουτιού. Αυτά εννοώ.
Οι Wings, ήταν σημαντικά οικονομικότερες από τις Akrapovic αλλά το ίδιο όμορφες, οπότε είμαι ευχαριστημένος. Μειώθηκε η ζέστη στα πόδια μου και στου συνεπιβάτη και σταμάτησαν οι φούσκες στα αυτοκόλλητα στα πλαστικά καπάκια.

figo-migo
11/06/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
για αστειο το ειπες αυτο ή το εννοεις??

...το αστείο είναι ότι κάποιοι μπορεί να την "δούν" πολύ νωρίς Sala αλλά όταν βρεθείς σε δύσκολη θέση δεν θα είναι και τόσο αστείο. Για να προλαβαίνω απλώς κάποιους πολύ κ@λ@μένους...

ZAHAR24
23/07/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
...το αστείο είναι ότι κάποιοι μπορεί να την "δούν" πολύ νωρίς Sala αλλά όταν βρεθείς σε δύσκολη θέση δεν θα είναι και τόσο αστείο. Για να προλαβαίνω απλώς κάποιους πολύ κ@λ@μένους...





ΠΑΙΔΙΑ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ,ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΡΩΤΑΡΗΣ,ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ 4 ΜΗΧΑΝΕΣ!

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΤΡΑΒΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΑ

ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΧΕΙΡΩ

950 ADVENTURE!Α ΡΕ ΑΘΗΝΑ!ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΕΥΧΟΣ ΤΟΥ

ΜΟΤΟ!MEGA ON OFF TEST ΣΤΗ ΣΕΡΒΙΑ.ΜΑΝΤΕΨΤΕ ΠΙΟ ΒΓΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!ΤΑ ΕΥΚΟΛΩΣ

ΕΝΟΟΥΜΕΝΑ.......!!!ΘΑ ΤΡΟΖΑΘΩ ΡΕΕΕ!!!
:
rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

DimChios
31/07/2008, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sonik

αν πας για 990 θα εχεις injection, ABS και πιο ηπιο γκαζι. Αλλοι τα θεωρουν υπερ αλλοι κατά, η επιλογή ειναι καθαρά δική σου και της τσέπης σου.


ε? :confused:

ποσο πιο ηπιο δλδ? και γιατι?

:confused:

Mr.Bean
31/07/2008, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
ε? :confused:

ποσο πιο ηπιο δλδ? και γιατι?

:confused:

Πιο ήπιο γιατί, μετά από τις συναντήσεις αναμεταξύ των, αναφωνούν "άσε μεγάλε, τον Ήπια"

socratis
31/07/2008, 16:13
Είμαι κάτοχος 950 ADV΄04 πρώτο χέρι με 65000 χλμ.
Βλάβες που παρουσίασε:
Τρόμπα συμπλέκτη κάτω (3 φορές) περίπου κάθε 20000χλμ αν το κυκλοφορείς συνέχεια στην πόλη (συχνή χρήση+ζέστη) Τώρα κουβαλάω πάντα μία μαζί μου μαζί με υγρά.
Τρόμπα συμπλέκτη επάνω 1 φορά (όχι συχνή βλάβη)
Τάπα ψυγείου που κολλούσε η εξαέρωση.
Τρόμπα βενζίνης 2 φορές (πιθανόν να ζεσταίνεται εκεί που είναι - στα 990 που την έχουν στο ρεζερβουάρ δεν παρουσιάζουν πρόβλημα)
Ανορθωτής μία φορά
Επίσης έχουν αλλαχτεί στην εγγύηση οι παξιμαδοροδέλες στην κεφαλη, η τρόμπα του πίσω φρένου (άνάκληση-για να μην βράζουν τα υγρά), μία βαλβίδα στο κύκλωμα του λαδιού, και κάτι στον συμπλέκτη (από 990) για να δουλεύει ομαλότερα. Αλλάχτηκαν προληπτικά στα 50000 χλμ οι βαλβίδες εξαγωγής με τις νέες βελτιωμένες γιατί πολλά 950 τις έκοβαν και επίσης τα ελατήρια των βαλβίδων (δεν χρειαζόταν αλλά αφού λύθηκε...) και επιθεωρήθηκε το μοτέρ που ήταν σε άριστη κατάσταση.
Kάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα γράψω ένα πλήρες ιστορικό με χρονολογίες, χιλιόμετρα και εργασίες. Κατά τα άλλα ισχύουν ότι έγραψαν οι παραπάνω. Υπέροχη μοτοσικλέτα, με ορισμένα προβληματικά περιφεριακά και ανάγκη για σχολαστική συντήρηση και επιτήρηση. Κοινώς δεν βάζουμε μόνο βενζίνη και ξεχνάμε τα υπόλοιπα, αλλά είπαμε δεν είναι Honda!

DimChios
31/07/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από socratis
Είμαι κάτοχος 950 ADV΄04 πρώτο χέρι με 65000 χλμ.
Βλάβες που παρουσίασε:
Τρόμπα συμπλέκτη κάτω (3 φορές) περίπου κάθε 20000χλμ αν το κυκλοφορείς συνέχεια στην πόλη (συχνή χρήση+ζέστη) Τώρα κουβαλάω πάντα μία μαζί μου μαζί με υγρά.
Τρόμπα συμπλέκτη επάνω 1 φορά (όχι συχνή βλάβη)
Τάπα ψυγείου που κολλούσε η εξαέρωση.
Τρόμπα βενζίνης 2 φορές (πιθανόν να ζεσταίνεται εκεί που είναι - στα 990 που την έχουν στο ρεζερβουάρ δεν παρουσιάζουν πρόβλημα)
Ανορθωτής μία φορά
Επίσης έχουν αλλαχτεί στην εγγύηση οι παξιμαδοροδέλες στην κεφαλη, η τρόμπα του πίσω φρένου (άνάκληση-για να μην βράζουν τα υγρά), μία βαλβίδα στο κύκλωμα του λαδιού, και κάτι στον συμπλέκτη (από 990) για να δουλεύει ομαλότερα. Αλλάχτηκαν προληπτικά στα 50000 χλμ οι βαλβίδες εξαγωγής με τις νέες βελτιωμένες γιατί πολλά 950 τις έκοβαν και επίσης τα ελατήρια των βαλβίδων (δεν χρειαζόταν αλλά αφού λύθηκε...) και επιθεωρήθηκε το μοτέρ που ήταν σε άριστη κατάσταση.
Kάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα γράψω ένα πλήρες ιστορικό με χρονολογίες, χιλιόμετρα και εργασίες. Κατά τα άλλα ισχύουν ότι έγραψαν οι παραπάνω. Υπέροχη μοτοσικλέτα, με ορισμένα προβληματικά περιφεριακά και ανάγκη για σχολαστική συντήρηση και επιτήρηση. Κοινώς δεν βάζουμε μόνο βενζίνη και ξεχνάμε τα υπόλοιπα, αλλά είπαμε δεν είναι Honda!



φτου...αλλαγη πλευσης μαλλον...

:sad:

sas
31/07/2008, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
φτου...αλλαγη πλευσης μαλλον...

:sad:

Γιατί ρε Δημητράκη?
και εγώ με 04 μοντέλο, πρώτο χέρι 60000χλμ με καθημερινή χρήση στην πόλη
1 τρόμπα συμπλέκτη και έναν ανορθωτή

όπως έχουμε πει είναι μη σου κάτσει:wave2:

panos26
01/08/2008, 08:43
η βαλβιδα στο κυκλωμα λαδιου τι σου παρουσιασε και την αλλαξες;

socratis
01/08/2008, 09:12
Σπανίως κολλούσε για λίγο και έκανε έναν εκνευριστικό θόρυβο, (τον ίδιο που κάνουν όταν η στάθμη λαδιού πέσει χαμηλά) ενώ παράλληλα αναβόσβηνε στο καντράν η λυχνεία του λαδιού.

panos26
01/08/2008, 10:36
σε ρωτησα γιατι τωρα τελευταια μου το κανει και εμενα
thanks :wave2:

quazar
01/08/2008, 10:42
Ιδιοκτήτης 950 ΜΥ2003 και 53.000χλμ. Από βλάβες.... στην αρχή τα πάντα!!!!Όποια βλάβη μπορούσες να σκεφτείς....την είχε βγάλει!!!! Πέρα από την πλάκα έχουμε και λέμε:
1. Αλλαγή παξιμαδιών κεφαλής (ανάκληση)
2. Κατεύασμα σασμάν, αλλαγή σε κανά δυο φουρκέτες στην προσπάθεια να δούμε τί φταίει και κολλάνε οι ταχύτητες στα κατεβάσματα. Μετά από πειράματα της αντιπροσωπείας (ήταν τελείως άσχετοι στην αρχή με τη συγκεκριμένη μηχανή), καταλάβαμε ότι απλά δουλεύει έτσι και το αφήσαμε στην ησυχία του.
3. Ρήγμα στον σωλήνα εξαγωγής (εγγύηση)
4. 1 φορά τρόμπα συμπλέκτη (εγγύηση)
5. Αλλαγή clutch booster, μεταλλικών και fiber δίσκων καμπάνας (όλα εγγύηση) στην προσπάθεια να φτιάξουμε τα κολλήματα στα κατεβάσματα. Τέλος αλλάξαμε και ολόκληρη την καμπάνα (εγγύηση). Το φαινόμενο παρέμεινε. Έμαθα να ζώ με αυτό.
6. 1 φορά τρόμπα νερού (εκτός εγγύησης)
7. 2-3 φορές ρουλεμάν λαιμού (βλ. σούζες)
8. Αισθητήρας ρεζέρβας (εγγύηση)

Μετά από όλες τις παραπάνω βλάβες (ή τρεχάματα από ανακλήσεις και πειράματα), η μηχανή ξαφνικά σταμάτησε να ζητάει το οτιδήποτε. Εδώ και 2 χρόνια (περίπου 30.000χλμ) δεν μου έχει κάνει ούτε τσικ. Λαδάκια (~50Ε) και μεγάλο σερβις (~180Ε στον Πουλόπουλο βεβαίως βεβαίως!) και είναι έτοιμο για 100.000χλμ!

socratis
01/08/2008, 11:31
Φίλε panos26, τσέκαρε πρώτα αν η μοτοσικλέτα έχει την σωστή ποσότητα λαδιού και να προσπαθείς πάντα να την σταθμεύεις στο κεντρικό σταντ (δηλ ίσια) γιατί η κολοβαλβίδα αυτή επιρρεάζεται. Αν συνεχίσει να στο κάνει, τότε άλλαξε την!

panos26
01/08/2008, 12:20
φιλε socrati τα γνωριζω αυτα που αναφερεις περι λαδι και σταυθμευσης στο διπλο,
την μηχανη την εχω 2 χρονια και βαλε.

κανει τον θορυβο που
κανει ο τεντωτηρας αλλα με μεγαλυτερη διαρκεια και οχι παντα!

εγω πιστευω πως ειναι η βαλβιδα που ειπες ή ο τεντωτηρας καθως εχω αρκετα χλμ.

sas
01/08/2008, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Γιατί ρε Δημητράκη?
και εγώ με 04 μοντέλο, πρώτο χέρι 60000χλμ με καθημερινή χρήση στην πόλη
1 τρόμπα συμπλέκτη και έναν ανορθωτή

όπως έχουμε πει είναι μη σου κάτσει:wave2:

Παράθεση στον εαυτό μου....καλό ΕΕΕΕΕΕΕ!!!!:lol:

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη πεις που λένε :(

Ξεκίνησε από χθες, όταν είμαι σταματημένος με πρώτη και αμπραγιαριστός το μηχανάκι πάει βόλτα. Η για τρόμπα συμπλέκτη το βλέπω ή για δίσκους :bigcry:

ZAHAR24
02/08/2008, 00:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Τα service λαδιών είναι στα 90ευρώ και τα service των 15χιλ χλμ στα 230. Δεν ξέρω από άλλαμηχανάκια για να κάνω σύγκριση, αλλά τελευταία παρακολούθησα αλλαγή λαδιών by the book και κουφάθηκα... Χρειάζεται να ανοίξουν 5 σημεία, που περιλαμβάνουν την αφαίρεση του δεξιού τεπόζιτου και της ποδιάς. Μάλλον για περίπλοκο μου φαίνεται. Άν έχεις προστατευτικά κάγκελα γίνεται ακόμα πιό περίπλοκο.
Το πιό μεγάλο service που έκανα στα 60χιλ. χλμ. κόστισε 400ευρώ με κάποιες αντικαταστάσεις σε φλάντζες στα καλύματα των βαλβίδων και λύσιμο εμπρόσθιων αναρτήσεων. Η κατανάλωσή μου χωρίς να έχω βγάλει το σύστημα για τους ρύπους, αλλά με Wings εξατμίσεις είναι στα 9-10 λιτ/100χλμ εντός των τοιχών και το φωτάκι ανάβει στα 200χλμ. Εκτός πόλης βλέπω ως και 6,7λιτ/100χλμ.
Για γκάζια και κατανομή βάρους είναι κορυφαίο.
Για αξιοπιστία έχω γράψει όλο το ιστoρικό μου στο σχετικό thread και δεν είναι ευκαταφρόνητο.
Η τιμές που βλέπω για μοντέλο 2003 στα 8500? με 24χιλ χλμ πώς σας φαίνεται; Άψογο οπτικά αλλά παλιό. Ίσως είναι λίγο στα ψηλά; Να σκεφτείς οτι εξατμίσεις και σέλλα θα πρέπει να πειράξεις όπως και δήποτε κατά την ταπεινή μου γνώμη γιά άνεση καί τα δύο.
Γειάαα.


ΦΙΛΕ GERF ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΟΥ,ΒΡΗΚΑ ΕΝΑ 950 ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ,ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΞΕΣΟΥΑΡ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ,ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.ΑΥΤΟΣ (ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΙΔΙΩΤΗΣ) ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ORIGINAL ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΟΣ,ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ-ΑΝΘΡΑΚΙ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΨΑΞΑ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΜΗΠΩΣ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΤΙ,ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΨΙΝ ΣΟΥ ΤΙΠΟΤΑ?


138324

akamarinos
02/08/2008, 02:59
δεν ειναι εργοστασιακο το χρωμα
αυτος το εχει βαψει

akamarinos
02/08/2008, 03:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από panos26
φιλε socrati τα γνωριζω αυτα που αναφερεις περι λαδι και σταυθμευσης στο διπλο,
την μηχανη την εχω 2 χρονια και βαλε.

κανει τον θορυβο που
κανει ο τεντωτηρας αλλα με μεγαλυτερη διαρκεια και οχι παντα!

εγω πιστευω πως ειναι η βαλβιδα που ειπες ή ο τεντωτηρας καθως εχω αρκετα χλμ.

τα παιξε η γρια σου πανουλη:rotflmao: :rotflmao:


μηπως ειναι καμια καμπανα?
οταν πατας τον συμπλεκτη με νεκρα σταματαει?
η βαλβιδα να κανει φασαρια, δεν πιστευω

ZAHAR24
02/08/2008, 03:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από akamarinos
δεν ειναι εργοστασιακο το χρωμα
αυτος το εχει βαψει


ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ,ΑΥΤΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΑΠΟ
ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΩΜΑ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΞΕΡΩ 4 ΧΡΩΜΑΤΑ(ΑΣΗΜΙ-ΜΑΥΡΟ,ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΜΑΥΡΟ,ΜΑΥΡΟ ΚΑΙ ΜΠΛΕ).ΜΑΛΛΟΝ ΛΕΕΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ Ο ΤΥΠΟΣ!

akamarinos
02/08/2008, 03:27
ειναι σιγουρο αυτο που σου λεω

το μηχανακι ειναι 950
2003 ή αρχες 2004

και δεν εχει βγει τετοιο χρωμα απο την κτμ

panos26
02/08/2008, 09:06
δεν καταλαβαινει τιποτα η γρια αργυρη :wave2:

δεν κανει θορυβο η βαλβιδα απλα σκεφτομαι μηπως κολαει και δεν στελνει
σωστη ποσοτητα λαδιου με αποτελεσμα να ακουγεται ο τεντωτηρας

καμπανα δεν ειναι, δεν σταμαει ο θορυβος πατωντας συμπλεκτη :nono:





στην φωτο ειναι 950 με αυτοκολλητα απο 990
:beer:

gefr
03/08/2008, 10:08
κατ'αρχήν λυπάμαι για την αργοπορημένη απάντηση ZAHAR24 αλλά δεν έτυχε να δώ την ερώτησή σου. Το χρώμα του τύπου στη Γερμανία είναι σίγουρα καστομιά και μάλιστα όχι η ομορφότερη που έχω δεί. Και το ψέμα δεν είναι η καλύτερη αρχή για μία επιτυχυμένη συναλλαγή. Επιστήνω την προσοχή για τα πρώτα 950 στο ράγισμα του πλαισίου δεξιά, κάτω χαμηλά στη βάση του κεντρικού στάντ, πράγμα που δεν μπορείς να ελέγξεις από μακριά. Εμένα μου βγάλαν την Παναγία να μου αλλάξουν πλαίσιο στην εγγύηση, είναι να ολοκληρωθεί όπου να'ναι και τρέμω το μοντάρισμα.
Για βλαβολόγιο υπάρχει ειδικό θρέντ με πλούσιο υλικό :
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1067402#post1067402

Ακόμα μία παρατήρηση για το φωτάκι πίεσης λαδιού που αναβοσβήνει σε συνδυασμό με το κροτάλισμα της αλυσίδας εκκεντροφόρων. Είναι ένδειξη διαρροής ψυκτικού στο κύκλωμα λαδιού. Το φίλτρο λαδιού στουπώνει και εμποδίζει τη ροή λαδιού στο κύκλωμα. Αποτέλεσμα είναι οι αναφερόμενοι θόρυβοι στις βαλβίδες και το φωτάκι να μένει αναμμένο. Σε πιό προχωρημένο στάδιο μπορεί να μείνει χωρίς λάδι ο κινητήρας με καταστροφικά αποτελέσματα. Η διάγνωση γίνεται εύκολα αν ανοίξουμε το καπάκι του συμπλέκτη και δούμε αφρό από μίξη λαδιού-ψυκτικού.

Υ.Γ. Το κάναμε το θρέντ πολυσυλλεκτικό...:dizzy:

sas
04/08/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από sas
Παράθεση στον εαυτό μου....καλό ΕΕΕΕΕΕΕ!!!!:lol:

Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη πεις που λένε :(

Ξεκίνησε από χθες, όταν είμαι σταματημένος με πρώτη και αμπραγιαριστός το μηχανάκι πάει βόλτα. Η για τρόμπα συμπλέκτη το βλέπω ή για δίσκους :bigcry:

Ξανά παράθεση στον εαυτό μου....

τρόμπα συμπλέκτη καθαρή, από δίσκους που είχαν στεγνώσει προερχόνταν(λαδώθηκαν κι όλα οκ) και από την μανέτα που θέλει αλλαγή γιατί δεν απομονώνει σωστά.

αυτιά...

gefr
04/08/2008, 17:01
Ελειπής απομόνωση. Μία ανάκληση της ΚΤΜ ήταν να τοποθετηθεί ένα ζιγκλεράκι που λαδώνει τους δίσκους, στην δεξιά πλευρά κοντά στο μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας. Αν είναι στεγνοί οι δίσκοι σου θα πρέπει να ελέγξεις αν έχει τοποθετηθεί το εν λόγω ζιγκλεράκι στη θέση πλαστικής τάπας. Έχει αναφερθεί επίσης να βουλώνει το εν λόγω ζιγκλεράκι, αφού η οπή του έχει διάμετρο 0.30χιλ. Το λάδωμα που ανέφερες συνεφέρνει το συμπλέκτη μόνο προσωρινά. Η μανέτα δεν έχει πολύ σχέση με την απομόνωση του συμπλέκτη αλλά με την περιοχή λειτουργίας της απεμπλοκής στην κίνηση του χεριού. Και αυτό ρυθμίζεται από τον κόκκινο ρεγουλατόρο. Γειά χαρά.

sas
04/08/2008, 17:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ελειπής απομόνωση. Μία ανάκληση της ΚΤΜ ήταν να τοποθετηθεί ένα ζιγκλεράκι που λαδώνει τους δίσκους, στην δεξιά πλευρά κοντά στο μπροστινό γρανάζι της αλυσίδας. Αν είναι στεγνοί οι δίσκοι σου θα πρέπει να ελέγξεις αν έχει τοποθετηθεί το εν λόγω ζιγκλεράκι στη θέση πλαστικής τάπας. Έχει αναφερθεί επίσης να βουλώνει το εν λόγω ζιγκλεράκι, αφού η οπή του έχει διάμετρο 0.30χιλ. Το λάδωμα που ανέφερες συνεφέρνει το συμπλέκτη μόνο προσωρινά. Η μανέτα δεν έχει πολύ σχέση με την απομόνωση του συμπλέκτη αλλά με την περιοχή λειτουργίας της απεμπλοκής στην κίνηση του χεριού. Και αυτό ρυθμίζεται από τον κόκκινο ρεγουλατόρο. Γειά χαρά.

ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τσεκάρω το θέμα με το ζιγκλεράκι.:wave2:

MikeG
19/03/2009, 05:03
Το ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια.:D :D

Όπως καταλαβαίνεται είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω κίνηση.

KTM 950 Adventure 2004, 40000 χλμ.

Ερωτήσεις & σκέψεις.

Προβληματίζομαι κάπως για τα χιλιόμετρα, όχι τόσο για το μοτερ, όσο για τα περιφερειακά (ρουλεμάν, αλυσογράναζα, μπλα μπλα).
Θεωρείτε τα χιλιόμετρα αυτά πολλά? Το μηχανάκι το παίρνω για να μείνει τουλάχιστον 4 χρόνια & θα είναι το καθημερινό μου εργαλείο.

Επίσης σκέφτομαι από την άλλη, ότι αν μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα, τότε είναι απίθανο να παρουσιάσει στο μέλλον. Οκ, το θέμα με τη τρόμπα συμπλέκτη το λύνω, αν παρουσιάσει όμως κάτι άλλο τι κάνω?
Τσεκάρω service book, ανακλήσεις που έγιναν, το βλέπει μηχανικός.
Υπάρχει κάποιο tip το οποίο μπορώ και μόνος να τσεκάρω & θεωρείτε βασικό.
Αυτή τη στιγμή έχω BMW F650GS & πραγματικά το μηχανάκι είναι σκυλί.

Επίσης, service κάθε 5000 (λάδια, φίλτρα) & κάθε 10000 μεγάλο (βαλβίδες, λάδια, φίλτρα)?

Για πείτε ρε αδέρφια. Μήπως να κοιτάξω για κάτι νεότερο?
Το budget παίζει μέχρι 8000 max.


:wave2:

Stergios69
19/03/2009, 05:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG

Το budget παίζει μέχρι 80000 max.


:wave2:
Με 80 χιλιάρικα Mike εγώ λέω να πάρεις καμια 5-6 καινούργια, να μου κάνεις και εμένα το ένα δώρο...
:rotflmao: :wave2:

MikeG
19/03/2009, 05:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Με 80 χιλιάρικα Mike εγώ λέω να πάρεις καμια 5-6 καινούργια, να μου κάνεις και εμένα το ένα δώρο...
:rotflmao: :wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Μικρό λαθάκι :wacko:

MikeG
19/03/2009, 08:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Το ξαναφέρνω το θέμα στην επιφάνεια.:D :D

Όπως καταλαβαίνεται είμαι σχεδόν έτοιμος να κάνω κίνηση.

KTM 950 Adventure 2004, 40000 χλμ.

Ερωτήσεις & σκέψεις.

Προβληματίζομαι κάπως για τα χιλιόμετρα, όχι τόσο για το μοτερ, όσο για τα περιφερειακά (ρουλεμάν, αλυσογράναζα, μπλα μπλα).
Θεωρείτε τα χιλιόμετρα αυτά πολλά? Το μηχανάκι το παίρνω για να μείνει τουλάχιστον 4 χρόνια & θα είναι το καθημερινό μου εργαλείο.

Επίσης σκέφτομαι από την άλλη, ότι αν μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει προβλήματα, τότε είναι απίθανο να παρουσιάσει στο μέλλον. Οκ, το θέμα με τη τρόμπα συμπλέκτη το λύνω, αν παρουσιάσει όμως κάτι άλλο τι κάνω?
Τσεκάρω service book, ανακλήσεις που έγιναν, το βλέπει μηχανικός.
Υπάρχει κάποιο tip το οποίο μπορώ και μόνος να τσεκάρω & θεωρείτε βασικό.
Αυτή τη στιγμή έχω BMW F650GS & πραγματικά το μηχανάκι είναι σκυλί.

Επίσης, service κάθε 5000 (λάδια, φίλτρα) & κάθε 10000 μεγάλο (βαλβίδες, λάδια, φίλτρα)?

Για πείτε ρε αδέρφια. Μήπως να κοιτάξω για κάτι νεότερο?
Το budget παίζει μέχρι 8000 max.


:wave2:


Λοιπόν....?:wave2:

LOUKILOUK
19/03/2009, 12:14
γεια χαρα φιλαρακι
σαν πολυ φρεσκος κατοχος 990 μεταχειρο με 21.000 κμ εχω την εντυπωση οτι με τα 8 χιλιαρικα που διαθετεις μπορεις να βρεις ενα καλο μηχανακι αρκει να εχεις και λιγη υπομονη και να ψαξεις αρκετα... μεσω του αριθμου πλαισιου μπορει ο μηχανικος σου να διαπιστωσει αρκετα και να φανουν τυχον αγορες ανταλακτικων ωστε να ξερεις τι εχει παιχτει με το μηχανακι που ζαχαρωνεις...:winka:
Γνωμη μου απο αυτα που εμαθα ψαχνωντας ειναι να αποφυγεις τα μοντελα του 03 και να προτιμησεις 05 -06, τα 04 ειναι καπου στη μεση... ακομα καλυτερα τα 990 που ξεπερασαν αρκετες παιδικες ασθενεις που απασχολουσαν τα 950. Μεγαλη σημασια εχουν και τα εχτρα αξεσουαρ που θα εχουν πανω τα μηχανακια που θα βρεις... καγκελα, εξατμησεις κτλ αν σε ενδιαφερουν εχουν αρκετο κοστος αν τα παρεις μετα την αγορα της μοτο.
καλο ψαξιμο και καλες αγορες φιλαρακι...
υ.γ. αν το παρεις ισως να το κρατησεις για παραπανω απο 4 χρονια που υπολογιζεις...εγω πλεον δεν βλεπω να λιγουρευομαι να αποκτησω αλλο μηχανακι για καιρο...:winka:
:wave2:

EKEINOS
19/03/2009, 14:33
Συγνωμη που μιλαω αλλα {KTM 950 Adventure & θα είναι το καθημερινό μου εργαλείο.}
φιλε μου νομιζω λαθος μηχανακι παιρνεις,και θα πονεσεις

stavrouliasp
19/03/2009, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
......Τσεκάρω service book, ανακλήσεις που έγιναν, το βλέπει μηχανικός.....


...πες και στον ασφαλιστή σου να τσεκάρει την πινακίδα για να δεις εάν το μηχανάκι έχει εμπλακεί σε κανένα ατύχημα......:)

KOSTAS-ER6
19/03/2009, 16:47
ριξε εδω μια ματια μηπως βρεις κατι καλυτερο....
κ λιγο παραπανω αν το ζητανε απο αυτα που διαθετεις, παζαρεψετο μπορει να υπαρχει περιθωριο για κατι καλυτερο...



http://www.car.gr/classifieds/bikes/?quick=no&ca=&ma=288&va=adventure&bpr=200&tpr=10000&so=dm&bre=&tre=2006&rg=&ben=750&ten=&bmi=&tmi=&bpo=&tpo=&cr=&hi=&ag=&fu=&co=

gefr
23/04/2009, 07:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από EKEINOS
Συγνωμη που μιλαω αλλα {KTM 950 Adventure & θα είναι το καθημερινό μου εργαλείο.}
φιλε μου νομιζω λαθος μηχανακι παιρνεις,και θα πονεσεις

μπορεί και να σου βγεί απροβλημάτιστο. Με αντλία βενζίνας, νερού μόλις χρειαστεί - έχει βγεί νέα βελτιωμένη έκδοση άξονα για το 2009- και πιστονάκι συμπλέκτη μπορεί να μην έχεις προβλήματα.
Αλυσογράναζο πρέπει να θέλει άμεσα. Εμένα με πήγε 45 χιλ χλμ με Scotoiler. Χωρίς ίσως να βρίσκεται στο δεύτερο σετάκι.
Γειά χαρά.

GEORGE-26
14/05/2009, 23:09
ΔΕΝ ΘΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΠΟΤΕ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΙΑΠΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΚΤΜ 950 ADVENTURE . ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΜΕ ΕΛΛΑΤΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ . ΟΣΟ ΓΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΤΛ... ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ ( ΑΝ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΛΟΓΙΚΑ ). ΤΕΤΟΙΑ ΓΚΟΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΠΟΤΕ !!!!

gefr
15/05/2009, 00:52
Ίσα μωρή χαμούρη, που θα συγκρίνεις το ΚΤΜ950 με γιαπωνέζικο μηχανάκι!!!
και αν χαλάει χαλάλι του...

Αλήθεια, χθές έμαθα γιά δεύτερη περίπτωση κιβωτίου ταχυτήτων που χάλασε σε Suzuki V-Strom!!!
Και το εκπληκτικό!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! στα 15χιλ χλμ. Δεν υπάρχει πιά τίποτα σταθερό σ'αυτόν τον κόσμο;;;;;;;;;;;

Αρχίζω να πιστεύω οτι τα Κουτούμια είναι λίγο ευαισθητούλια και τα μαστόρια τα μαγαρίζουν...
πέρα από συμπλέκτη, αντλία νερού και αντλία βενζίνας που είναι Κατέμικα από μάνα. Άαα να βάλω και το πλαίσιο.
Γειά χαρά.

KOSTAS-ER6
15/05/2009, 20:24
πουλαει φιλος 950 μαυρο με λιγοτερο απο 20000 χλμ συγκεκριμενα 18000 αλλα δεν ειμαι σιγουρος 05 μοντελο με αδεια 06....
Τον τελευταιο μηνα εφτιαξε συμπλεκτη - αντλια - τσιμουχες μπροστα κ ειναι κομλπε απο service λαστιχα κτλ.
Η τιμη που το ζηταει ειναι 8000 (αν δεν κανω λαθος), αν σε ενδιαφερει στειλε πμ να αλλαξουμε τηλεφωνα