PDA

View Full Version : Help για την μέση



xrlantz
31/03/2008, 14:36
Ξέρεις τι ανακάλυψα...

στην αρχή σκαρφαλώνοντας στο motori είχα κάτι κράμπες...
στην πορεία ότι πονάει λίγο το αριστερό μπράτσο...
μετά ότι έχει γίνει τούμπανο...
ύστερα....
μετά......
....




Σήμερα το μικρό μου πόνυ κλείνει τις 10 μέρες...




Πονάω...... έχω πιαστεί........

Πιο πολύ με ενοχλεί η μέση... (επειδή και ο ορθοπεδικός μου είχε πει παλιότερα να την «προσέχω»)
φαντάζομαι δεν θα είμαι η μόνη που υποφέρει από την μέση και το motori ... γνωρίζει κανένας τι υπάρχει έξω στην αγορά για αντίστοιχες περιπτώσεις??

Θενκς προκαταβολικά..!


:a42:

p@nos
31/03/2008, 14:45
Ρε συ ποσο χρονων εισαι και σε ποναει η μεση σου???

και το λεω γιατι ενδεχομενως να ειναι σοβαρο το προβλημα σου και να χρειαστει να το δωσεις και να πας σε αλλη κατηγορια:sad:




Για προσπαθησε να εισαι καμπουριασμενη πανω στη μηχανη και να μην κρατας τον κορμο σου τελειως ορθιο...

sober
31/03/2008, 14:46
Αποφευγε τις λακουβες...:rolleyes:

xrlantz
31/03/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε συ ποσο χρονων εισαι και σε ποναει η μεση σου???

και το λεω γιατι ενδεχομενως να ειναι σοβαρο το προβλημα σου και να χρειαστει να το δωσεις και να πας σε αλλη κατηγορια:sad:




Για προσπαθησε να εισαι καμπουριασμενη πανω στη μηχανη και να μην κρατας τον κορμο σου τελειως ορθιο...

28 και με ιστορικό αρκετών τραυματισμών στην μέση.. από βλακείες και από κουβάλημα..

Ήμουν με scooter και όλα οκ, τώρα πήρα super motard και όσο να’ναι κάθομαι όρθια....



Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αποφευγε τις λακουβες...:rolleyes:
όσο μπορώ

:rotflmao:

αλλά δεν έχω μετρίσει πολλές..

SpineshankD
31/03/2008, 14:53
για την μεση ,κλασικα μια ζωνη...μεσης!,που πουλανε σε καταστηματα για μηχανες

να εχει και υποστηριξη με μπανελες. φοραω πολλες φορες και ιδιαιτερα στα ταξιδια ειναι μανουλα


τωρα για τα πιασιματα.... θα σου προτεινα να κανεις διαφορες ασκησουλες απλουστατες

τεντωματα και stretching πραγματα,αν βλεπεις οτι καθε φορα γινονται τα ιδια

-το κανω για το ποδηλατο-και οχι μονο:blush: :D και πιανει!

αν δεν εχεις παλι αποτελεσμα ,οζονοθεραπεια !:lol:


:wave2:

Trans
31/03/2008, 14:55
ζώνη για την μέση...

έχω μια της dainese (wave νομίζω λέγεται). Βγαίνει σε δύο τύπους. Ένας "χειμερινός" με πλαστικά προστατευτικά ενιαία και έναν με διάτρητο το προστατευτικό (ΒΛΠΕ ΦΩΤΟ). Για την χώρα μας θα σου πρότεινα την wave (διάτρητη).

Αυτό που θα πρέπει να προσέχεις είναι τη συνεχόμενη χρήση της. Έχω ακούσει (και δεν ξέρω αν είναι αλήθεια) ότι δεν κάνει να την φοράς συνέχεια (οποιαδήποτε ζώνη μέσης) διότι χαλαρώνουν οι μυες. Τώρα αν ισχύει δεν το ξέρω. Παρόλα αυτά εγώ σε διαδρομές μεγαλύτερες της μιας ώρας την φοράω πάντα και δόξα τον θεό δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ η μέση.


125763

el_hymador
31/03/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από xrlantz
Ξέρεις τι ανακάλυψα...

στην αρχή σκαρφαλώνοντας στο motori είχα κάτι κράμπες...
στην πορεία ότι πονάει λίγο το αριστερό μπράτσο...
μετά ότι έχει γίνει τούμπανο...
ύστερα....
μετά......
....




Σήμερα το μικρό μου πόνυ κλείνει τις 10 μέρες...




Πονάω...... έχω πιαστεί........

Πιο πολύ με ενοχλεί η μέση... (επειδή και ο ορθοπεδικός μου είχε πει παλιότερα να την «προσέχω»)
φαντάζομαι δεν θα είμαι η μόνη που υποφέρει από την μέση και το motori ... γνωρίζει κανένας τι υπάρχει έξω στην αγορά για αντίστοιχες περιπτώσεις??

Θενκς προκαταβολικά..!


:a42:

Το παθαινα και εγω με καθε καινουργιο μηχανακι...ειναι μεχρι που να προσαρμοστεις σε αυτο...

στο ΚΤΜ παθαινα συχνα κραμπες στα ποδια λογο υψους (της μηχανης-οχι δικου μου...) και ειχα κατι πονακια στα μακρυνα ταξιδια...το αριστερο χερι μεχρι που να συνηθισει τον βαρυ υδραυλικο συμπλεκτη ειχε κουλαθει

μετα στο CBF ποναγαν λιγο οι καρποι μου και η μεση λογο σκληρων αναρτησεων και γιατι καθομουν σαν τσολιας συνηθισμενος απο τα on-off που ειχα πριν.

ειναι μεχρι που να προσαρμοστεις και να γυμναστουν - συνηθισουν ορισμενα σημεια του σωματος σου στα νεα δεδομενα.

Παρ΄ολα αυτα αν οι πονοι (ειδικα στην μεση) ειναι επιμονοι και δεν υποχωρουν με λιγη ξεκουραση κοιταξε το.

:wave2:

sober
31/03/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SpineshankD



τωρα για τα πιασιματα.... θα σου προτεινα να κανεις διαφορες ασκησουλες απλουστατες

τεντωματα και stretching πραγματα,αν βλεπεις οτι καθε φορα γινονται τα ιδια

!:lol:


:wave2:


Επισης προσπα8ησε να γυμνασεις τους κοιλιακους σου...αυτοι ''κρατανε'' τη μεση..Με προσοχη ομως γιατι μπορει να εχεις χειροτερα αποτελεσματα αν το παρακανεις..

Ρωτησε και καποιον φυσικο8εραπευτη για πιο εμπεριστατωμενη αποψη...

:wave2:

sniper
31/03/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
.... φυσικο8εραπευτη ....


Ασκήσεις ή θεωρία Φυσικής;

Μηχανική, ηλεκτρισμός.... γίνε λιγο πιο σαφής Plz :rolleyes: :lol:

sober
31/03/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ασκήσεις ή θεωρία Φυσικής;

Μηχανική, ηλεκτρισμός.... γίνε λιγο πιο σαφής Plz :rolleyes: :lol:

Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρη πως δεν εχει διαφορα ειτε πεις ΦυσιΚο8εραπευτης ή φυσιΟ8εραπευτης 8α παρω τη βοη8εια του κοινου ...

:o

devil's animal
31/03/2008, 15:28
τα περισσοτερα προβληματα της μεσης λυνονται με γυμναστικη.
κοιλιακοι + ΡΑΧΙΑΙΟΙ δυναμωνουν και βοηθουν την μεση να αντιμετωπισει πολλα πραγματα (λακουβες, σκυψιμο σε μηχανη, πολυωρη οδηγηση κ.λ.π.)
:wave2:

cityfly
31/03/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρη πως δεν εχει διαφορα ειτε πεις ΦυσιΚο8εραπευτης ή φυσιΟ8εραπευτης 8α παρω τη βοη8εια του κοινου ...

:o


εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι η διαφορά είναι σημαντική





























αλλά το σχόλιο του νίκου ήταν για το 8


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

toulis
31/03/2008, 15:32
Μήπως υπάρχει δυνατότητα να ρυθμίσεις της αναρτήσεις.

Δεν το θυμάμαι το μηχανάκι σου αλλά υποθέτω ότι όλο και κάποια ρύθμιση θα παίρνει

Ίσος να σε παίρνει να το μαλακώσεις λίγο.
:wave2:

xrlantz
31/03/2008, 16:03
Δεν θέλω να πειράξω τίποτα στο μηχανάκι...

Ψάχνω βασικά κάτι «φορεστικό» για να απορροφάει τους κραδασμούς και να μην μου ταράζει τόσο την μέση
;)

toulis
31/03/2008, 16:20
Ok

Ότι πεις

Εγώ πάντως είμαι της άποψης ότι τα μηχανάκια ( και όχι μόνο ) όταν τα αγοράζουμε προσπαθούμε να τα φέρουμε στα μέτρα μας.

Καμία φορά ένα από τα κριτήρια επιλογής μηχανής είναι και η δυνατότητα της να προσαρμοστεί εύκολα στης οδηγικες απαιτήσεις μας ( πχ ρυθμιζόμενο ύψος , ρυθμιζόμενες μενετές ,ρυθμιζόμενες αναρτήσεις και άλλα ) πράγματα που κάποτε θεωρούνταν πολυτέλεια και τώρα είναι αυτονόητα.

Απόψεις του στιλ ( το εργοστάσιο ξέρει πιο είναι το καλύτερο για εμένα ) νόμιζα ότι της λέγανε μόνο οι παππούδες μου.

:smilea:

npat
31/03/2008, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Αν και δεν ειμαι 100% σιγουρη πως δεν εχει διαφορα ειτε πεις ΦυσιΚο8εραπευτης ή φυσιΟ8εραπευτης 8α παρω τη βοη8εια του κοινου ...

:o

Και τα δύο είναι σε ευρεία χρήση και αναφέρονται στο ίδιο πράμα. Τώρα τελευταία μάλλον υπάρχει μια προτίμηση για το πρώτο (φυσιΚοθεραπευτής)...

sober
31/03/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Και τα δύο είναι σε ευρεία χρήση και αναφέρονται στο ίδιο πράμα. Τώρα τελευταία μάλλον υπάρχει μια προτίμηση για το πρώτο (φυσιΚοθεραπευτής)... :


:beer: :wave2: