PDA

View Full Version : διλημμα περι αναρτησεων africa....



sotiris68
31/03/2008, 20:18
φιλος εχει μια africa του 90 και το συνεργειο του ειπε για αλλαγη η επισκευη αμορτισερ και ελατηριων.αυτος σκεφτεται για wp εμπρος πισω η επισκευη(θα προτιμουσε επισκευη αμορτισερ και αλλαγη ελατηριων-350 ευρω) η white power αμορτισερ και ελατηρια εμπρος 650-700 ευρω,
τη μηχανη δε τη σπαει ουτε και εχει τρελλες απαιτησεις αλλα επειδη σκεφτεται να τη κρατησει να μη θελει σε κανα χρονο η δυο παλι αμορτισερ...
ποια λυση λετε οτι ειναι η πιο σωστη επισκευη η αγορα καινουριων wp,πεστε τι θα κανατε ρε παιδες:confused: :wave2:

dirtbird
31/03/2008, 20:29
Tόσα χρόνια την έχει την Αfrica και δεν τον ενοχλούσε κάτι ιδιαίτερα....

Να αλλάξει λάδια στο πηρούνι (και πιθανόν και τσιμούχες) και να στείλει το αμορτισέρ για σέρβις. Εάν ο επισκευαστής του αμορτισέρ πει ότι έχει τέτοιες φθορές που δεν επισκευάζεται, τότε να αλλάξει αμορτισέρ.

Τα ελατήρια -εφόσον του αρέσει έτσι όπως είναι τώρα- δεν χρειάζονται αλλαγή.

orcinious
31/03/2008, 23:27
:wave2:
το κόστος είναι δυσανάλογο ως προς την αξία της μηχανής
καλό θα ήταν να είναι βέβαιος ότι θα την κρατήσει αν είναι να τα δώσει τα λεφτά
Εγώ πρωσικά έχω στη κατοχή μου ένα super tenere με αμορτισέρ wp πίσω και wp ελατήρια μπροστά τα οποία όμως βρήκα ως μεταχειρισμένα δεν νομίζω να έδινα τόσα λεφτά.
οπότε ας τα επισκευάσει και αν πιάνουν τα χεριά του ας τα βγάλει από πάνω μονος του και να τα πάει αυτός σε μαγαζί με αναρτήσεις όλο και κάτι γλυτώνεις.