PDA

View Full Version : μπουκωμα



sloumos
17/12/2004, 13:03
Καλημερα σε ολους τα φωτα σας παιδια!!
Μετά απο ακινησια 1 εβδομαδας και μετα απο (ασκοπες)προσπαθειες εκινησης της μοτο ενω γυρναει η μιζα κανονικα και με την μπαταρια φορτισμένη δεν μπορω να το βαλω μπροστα με τιποτα.
Δοκιμασα σε κατηφορα ( οχι μεγαλη ) με 3ες με 4ες με σπρωξιμο αλλα τιποτα.
καμια φορα η εξατμιση κάνει σκασίματα σαν πυροβολισμός ακούγεται αλλα δεν παιρνει πρεπει να ειναι μπουκωμένο.
Του δώσαμε μέχρι και halls με vaporaction (σε όλες τις γεύσεις)τίποτα
εχω σκάσει
:confused:
Παίδες καμια άλλη ιδέα .

sloumos
17/12/2004, 13:07
Α ξέχασα να σας πω ότι το μοτο είναι cd400 super four 97.
και για να το μετακινήσεις για πολύ χεράτα πρέπει να είσαι ο Arlond (170 κιλάκια)+καμιά 15 λίτρα η βενζίνη που έχει μέσα άστα να πάνε.
Κουράστηκα μόνο που το έγραψα φανταστήτε χτές που το κουβαλούσα!!!


:bigcry:

free rider
17/12/2004, 13:17
σε τετρακοσια gsxf οταν δεν παίρνει μπροστά του "ρίχνω " μια πρώτη με τσόκ αναμένο χωρίς να ανοιγω γκάζι και ξεκολάει...
μάλλον πρέπει να άνοιγες πολύ γκάζι και να μπούκωσε....
εκτός και κάτι δεν δουλεύει καλα....
αν έχεις καμιά κτηφοριά κοντά σου προσπάθησέτο μόνο π΄ροσεχε να έχει καλά ασφαλτό γιατι θα σου σύρει ο πίσωγ τροχός...αν εχει χαλίκι...

:beer:

hornet
17/12/2004, 13:23
Μαλιστα.....!!!!
1ον Τσεκαρε ανορθωτη
2ον μπουζια
3ον ηλεκτρονικη

Αμα μου λες οτι πας σπρωχτικη και δεν παιρνει!!!!!
Με μια εβδομαδα ακινησια πρεπει να παρει μπαμ!

Παντως δυο περιπτωσεις μια τερμα choke καθολου μα καθολου γκαζι μην βαλεις καθολου το χερι σου απανω στο γκαζι μονο πατα το κουμπι να δεις αν θα παρει

Η κλειστο choke τερμα γκαζι συνεχεια ομως αμα παρει κλεισε το γκαζι για να μην δεις τα πιστονια σε τροχια στον αρη

Avapxia
17/12/2004, 20:46
Leei o hornet:
Μαλιστα.....!!!!
1ον Τσεκαρε ανορθωτη
2ον μπουζια
3ον ηλεκτρονικη


An kai sumfwnw me ta kolpa tou Horny, exoun dokimastei, 0a ebgaza ta mpouzia na ta melethsw prin apo ka0e allh dokimh.
Genika h meleth twn mpouzi kai h sugkrish tous, einai to pan ths diagnwshs twn problhmatwn ths opoiasdhpote mhxanhs.

Polu mauro ugro shmainei oti pragmati to mpoukwses. Bale nea mpouzi mh dokimaseis na ta ka0ariseis ektos ki an exeis mikroskopikh ammobolh.
An einai stegna, gkriza, einai mia xara. Alla den exeis belnzinh.
Gure thn mhxanh oso antexeis me th benzinh anoixth na deis na trexei apo tous uperxulisthres, an oxi DEN EXEIS BENZINH, sthn roufi3an otan elupes edw kai deka meres ;)

An exeis tote kati mporei na einai boulwmeno, douleue swsta h mhxanh prin 11 meres;

Mhpws sou boulwse kaneis thn e3atmish, den ebre3e na gemisei nero. Mexri kai fwlia apo pontiki exw brei mesa.

Ta hlektronika apa3 kai leiturgousan swsta prin de blepw ton logo enw ka0ise h mhxanh 2 bdomades na mporousan na pa0oun kati, ektos ki an fortises th mpataria me 36V

Mhn sprwxneis, an einai na parei 0a parei eukola kai sta0meumenh to sprw3imo mono th miza gleitwnei apo to na thn kayeis. H kathfora boh0aei an den exeis gerh mpataria alla pisw panta se perimenei h anhfora.

KoZmas

sloumos
18/12/2004, 16:04
Παιδια σας ευχαριστώ για τισ συμβουλές σας ήταν πράγματι σημαντικές ..
Αλλάζοντας μπαταρία πρίν 10 μέρες περίπου μου τσεκαρανε τον ανορθωτή πρώτα και μετα την αλλάξαμε προληπτηκά μιας και τα είχε φάει τα ψωμιά της .
Η ηλεκτρονική ήταν οκ .
Το μόνο που δεν είχα δοκιμάσει ήταν τα μπουζια
Τελικά τα μπουζιά ήταν βραχυκυκλωμένα
και αλλάζοντάς τα η μηχανί ζωντάνεψε.
Ευτυχώς έχω δικό μου χώρο και δεν είναι προσβάσιμος από τρίτους ώστε να μπορούν να κάνουν το οτιδήποτε .
Να φανταστείτε ούτε βρέχεται και το μόνο που μας χωρίζει είναι η πόρτα της αυλής και εγω κοιμάμαι στα 3 μέτρα μέσα!!!
Αλλωστε δεν έλειπα απλα δεν την χρησιμοποιούσα λόγω καιρού και δουλειάς ήμουν με το κουτί!!
Οφείλω ένα ευχαριστώ στον free rider, hornet και Avapxia(KoZmas) που μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν και σας χρωστάω καφεδάκι αν βρεθήτε προς Πειραια πμ me.
Καλές βόλτες σε όλους και πάντα όρθιοι


YΓ. Μακρια απο παππουδες ούτε βλέπουν αλλά ούτε και ακούνε.
Πριν 2 μέρες κάποιος παππούς βγήκε από στοπ και κτύπησε ένα παληκάρι με XT στον ΑΓ.Διονύσιo εγώ ήμουν με το αμαξι ακριβως απο πισω απο τον παππoυ και το παλικαρι επεσε στην πορτα του συνοδιγου ,κατεβαινω να δω πως ειναι το παλικαρι και ο παππους ελεγε οτι δεν τον ειδα δεν τον ακουσα αλλα ετρεχε πολλη μου γυρισαν τα ματια σεβαστικα την ηλικια του και δεν τον κουτουπωσα
μετα κοιταγε την μπαγαντελα του ενα citroen toy 80 και έλεγε ποπω ζημια!!
Ειδοποιησα τοτα και 166 να ερθει γρηγορα καλα που φοραγε κρανος και δεν ετρεχε γιατι θα ειχε απογειωθει πρεπει να κτυπησε το ποδι του απο το τιμονι του xt .
και το αλλο που με εξοργησε πηγαινε να του βγαλει το κρανος να δει αν ηταν καλα!!!
Τον αποθησα να μην τοθ βγάλει το κράνος και γυρισα το παλλικαρι μπρουμιτα και περιμεναμε να ερθει το 166.
Τελικά αναγκαστικα να φυγω γιατι ειχα αργησει στην δουλεια μου αλλα ειχε μαζευτει κοσμος και ηταν οφθαλμοφανεστατο το τι ειχε γίνει.
Ελπιζω να μην ηταν κανενας απο το forum.

Καλές βόλτες σε όλους και πάντα όρθιοι





:beer:

k_dvr
18/12/2004, 17:30
Ελπίζω να άφησες όνομα και τηλέφωνο για να μην την κάνει ο παππούς?

sloumos
19/12/2004, 20:02
Και ονομα και τηλέφωνο αλλα και μια προχειρη φωτοτυπια ταυτοτητας που ειχα στο αμάξι!!!
:beer:

sloumos
19/12/2004, 20:03
Ελπίζω να τα βρούνε και να μην την χρειαστει το παλικάρι
:beer: