PDA

View Full Version : Διαδικασία Πώλησης/Αγοράς Μεταχειρισμένης Μοτο



Σελίδες : [1] 2

nelson
01/04/2008, 10:17
γεια χαρά!

είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


- όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :nono: :rotflmao:

kakofonixx
01/04/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
γεια χαρά!

είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


- όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :nono: :rotflmao:

1. ειναι θεμιτοτατο!
2. & 3. πατε παρεα σε ενα ΚΕΠ με τις ταυτοτητες, την αδεια κυκλοφοριας και ενα παραβολο (ειναι ειδικο για τη μεταβιβαση / δεν θυμαμαι των ποσο / το πληρωνει ο αγοραστης / το ειχαμε παρει απο την Αγροτικη τραπεζα) και η ολη διαδικασια διαρκει 5 λεπτα

:beer:

nelson
02/04/2008, 18:24
ευχαριστώ πολύ :beer:

trigger
03/04/2008, 01:37
Ρώτα τον Pap για σιγουριά! Πλέον τα ξέρει καλύτερα και από τα ΚΕΠ :lol:

TROOPER
03/04/2008, 06:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Ρώτα τον Pap για σιγουριά! Πλέον τα ξέρει καλύτερα και από τα ΚΕΠ :lol:

+1

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

zephyr1
03/04/2008, 10:11
Οπωσδηποτε αφου τσεκαρει την μηχανη και συμφωνησει να την παρει, να φτιαξεις ενα χαρτι που θα λεει οτι η μηχανη ελεχθηκε απ'τον μηχανικο του ή αυτον και για οτιδηπωτε παθει η μηχανη στα χερια του δεν φερνεις καμια ευθυνη εσυ.Υπογεγραμενο και απο τους 2.

Ειναι καινουργια μοδα να το περνουν και μετα αν προκυψει κατι να σε τραβανε.:mad:

:wave2:

dimokritos
03/04/2008, 12:35
στην ίδια φάση είμαι από την πλευρά μόνο του αγοραστή. το να κρατήσεις μια ταυτότητα για 10-20 λεπτά όσο θα κάνεις αυτός την βόλτα του νομίζω είναι ότι καλύτερο. απλό και καθαρό. το δίπλωμα όχι γιατί μπορεί να τον σταματήσουν για έλεγχο στην επόμενη στροφή.

όταν συμφωνηθεί η αγορά, πάτε στα κεπ, έπειτα σε μια τράπεζα και πληρώνετε το παράβολο που αντιστοιχεί στα κυβικά της μηχανής και ξαναπάτε στα κεπ για να πάρει ο αγοραστής την προσωρινή άδεια κυκλοφορίας. μόλις βάλετε τις υπογραφές την δεύτερη φορά στα κεπ, μπορείς και να πληρωθείς τότε. έτσι δεν θα υπάρχουν και περιθώρια να γίνει η στραβή από κανέναν.

καλό είναι να πας με την μηχανή στα κεπ σαν πωλητής ώστε να γίνει και ο τελευταίος οπτικός έλεγχος απο τον αγοραστή πρίν πέσουν οι υπογραφές, για να είσαι και εσύ καλυμμένος.

μετά από μερικές μέρες που θα βγει η κανονική άδεια, θα ειδοποιηθεί ο αγοραστής να την παραλάβει.

μόνο την άδεια κυκλοφορίας και την ταυτότητά σου χρειάζεσαι είτε σαν πωλητής είτε σαν αγοραστής.

καλοπούλητη η παλιά/καλορίζικη η καινούρια

:wave2:

dimokritos
03/04/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Οπωσδηποτε αφου τσεκαρει την μηχανη και συμφωνησει να την παρει, να φτιαξεις ενα χαρτι που θα λεει οτι η μηχανη ελεχθηκε απ'τον μηχανικο του ή αυτον και για οτιδηπωτε παθει η μηχανη στα χερια του δεν φερνεις καμια ευθυνη εσυ.Υπογεγραμενο και απο τους 2.

Ειναι καινουργια μοδα να το περνουν και μετα αν προκυψει κατι να σε τραβανε.:mad:

:wave2:

αυτό που λες είναι πολύ σωστό. η παρακάτω υπόθεση αφορά κακοπροαίρετο πωλητή:

αν πράγματι έχει κάτι η μηχανή που δεν μπορεί να διακρίνει ο μηχανικός, δεν το αναφέρει σκοπίμως ο πωλητής και βγεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ο έρμος ο αγοραστής σε ποιόν θα πρέπει να αναζητήσει ευθύνες? στον μηχανικό ή στον πωλητή? επειδή και εγώ τώρα αγοράζω μηχανή με καίει λίγο το θεματάκι.

zephyr1
03/04/2008, 13:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
αυτό που λες είναι πολύ σωστό. η παρακάτω υπόθεση αφορά κακοπροαίρετο πωλητή:

αν πράγματι έχει κάτι η μηχανή που δεν μπορεί να διακρίνει ο μηχανικός, δεν το αναφέρει σκοπίμως ο πωλητής και βγεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα, ο έρμος ο αγοραστής σε ποιόν θα πρέπει να αναζητήσει ευθύνες? στον μηχανικό ή στον πωλητή? επειδή και εγώ τώρα αγοράζω μηχανή με καίει λίγο το θεματάκι.

Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μπορει να κατοχυρωθει, γιατι ουτε και αυτος που πουλαει ειναι μεσα στο μηχανακι για να ξερει περα απ'της φυσικες φθορες(λαστιχα-τακακια-αλυσιδα-γραναζια) τι θα βγαλει το μηχανακι του, ειδικα αν δεν σου εχει βγαλει τιποτα ποτε.

Ο ερμος ο αγοραστης να παει να παρει καινουργιο.

Ετσι και αλλιως ο ιδιωτης πωλητης σε μεταχειρισμενο δεν παρεχει καμια εγγυηση.

Εγω προσωπικα εφαγα στραβα- πεσμενα- χτυπημενα μηχανακια μεχρι να μαθω να ξεχωριζω το ''καλο'' απο το ''κακο'' ,οχι και λιγες φορες, ηταν ομως εξ ολοκληρου δικια μου ευθηνη ,δεν ζητησα ποτε απ τον αλλο ευθηνη γιατι με επιασε μαλ@κα. :wave2:

MikeG
03/04/2008, 13:06
Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να σε στείλει το ΚΕΠ στο μηχανολογικό?
Να σου πει δε μπορεί & άλλες συνεφής μπούρδες? :confused:

dimokritos
03/04/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να σε στείλει το ΚΕΠ στο μηχανολογικό?
Να σου πει δε μπορεί & άλλες συνεφής μπούρδες? :confused:

όχι, δε νομίζω. το κεπ τα αναλαμβάνει όλα αν είναι καθαρή η άδεια και δεν έχει τίποτα παρακρατήσεις. δοκίμασε σε κάποιο άλλο κεπ μήπως έπεσες σε βαριεστημένο υπάλληλο.

dimokritos
03/04/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Το θεμα ειναι οτι κανενας δεν μπορει να κατοχυρωθει, γιατι ουτε και αυτος που πουλαει ειναι μεσα στο μηχανακι για να ξερει περα απ'της φυσικες φθορες(λαστιχα-τακακια-αλυσιδα-γραναζια) τι θα βγαλει το μηχανακι του, ειδικα αν δεν σου εχει βγαλει τιποτα ποτε.

Ο ερμος ο αγοραστης να παει να παρει καινουργιο.

Ετσι και αλλιως ο ιδιωτης πωλητης σε μεταχειρισμενο δεν παρεχει καμια εγγυηση.

Εγω προσωπικα εφαγα στραβα- πεσμενα- χτυπημενα μηχανακια μεχρι να μαθω να ξεχωριζω το ''καλο'' απο το ''κακο'' ,οχι και λιγες φορες, ηταν ομως εξ ολοκληρου δικια μου ευθηνη ,δεν ζητησα ποτε απ τον αλλο ευθηνη γιατι με επιασε μαλ@κα. :wave2:

εντάξει τώρα απάντηση δεν είναι να πάει να πάρει καινούριο. χαίρω πολύ.

ναι, από ιδιώτη δεν έχεις καμία εγγύηση οπότε τα σπασμένα σου τα βγάζεις στο μηχανικό. ούτε και αυτός βέβαια σου δίνει πιστοποιητικό καλής λειτουργίας στον έλεγχο αλλά τουλάχιστον ξεσπάς.

μακριά απ' όλες τις αναποδιές...

rocketman
09/05/2011, 23:46
Γεια σας παιδια ειμαι νεος στο forum και γενικοτερα στα θεματα περι δικυκλων και θα ηθελα την βοηθεια σας.Αρχικα ειμαι φοιτητης (20 ετων ) και θελω να αγορασω μια μηχανη 400cc μεταχηρισμενη αν ειναι δυνατο και εδω θα ηθελα τη βοηθεια σας κατ αρχην δεν εχω εισοδημα αλλα εχω Α.Φ.Μ. και ηθελα να ρωτησω αν μπορω να την αγορασω κατ αρχην, (οι δικοι μου ειναι κατα της μηχανης) οποτε δεν μπορω να υπολογιζω να μπει στο ονομα των γονεων μου και να την χρησιμοποιω εγω και επισης δεν μπορω να υπολογιζω να την παρουν στο ονομα τους και να μου την μεταβιβασουν ή να μου την κανουν δωρεα οποτε αν καταφερω κατι θα το καταφερω μονος μου.Και θα ηθελα να μαθω αν χωρις να δηλωσω εισοδημα μπορω να κανω την αγορα ή θα εχω μπλεξιματα με εφοριες και τα σχετικα.

BLiTzER
10/05/2011, 00:28
Η κατοχή μοτοσυκλέτας δεν αποτελεί τεκμήριο. Δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα. Δεν έχω δηλώσει ποτέ μηχανάκι μου και έχω αγοράσει 5 τα τελευταία 4 χρόνια (από 600 μέχρι 1000 cc).

ilias s.m.
10/05/2011, 00:33
Καταρχην φιλε μου να δεις ποσα αλογα βγαζει η μηχανη που θα παρεις για να σε καλυπτει το διπλωμα:winka:

Νομιζω οτι στον τομεα της φορολογιας παιζει ρολο η αξια της μηχανης.
Αν δεν ειναι μεγαλης αξιας δεν πιστευω να εχει προβλημα!

flickbat
10/05/2011, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρε παιδιά υπάρχει πιθανότητα να σε στείλει το ΚΕΠ στο μηχανολογικό?
Να σου πει δε μπορεί & άλλες συνεφής μπούρδες? :confused:



Μπορεί να συμβεί (δική μου περίπτωση) , όταν η διαδικασία γίνεται γρηγορότερα (αυθημερόν και επί τόπου) στο μηχανολογικό αφού έχεις-ετε τα απαραίτητα δικαιολογητικά* και έτσι παρακάμπτεται η αποστολή των δικαιολογητικών από το ΚΕΠ στο μηχανολογικό και αποστολή της καινούργιας άδειας από το μηχανολογικό στο ΚΕΠ και παραλαβή της από τον νέο ιδιοκτήτη, αφού όλο αυτό χρειάζεται κάποιες μέρες να γίνει.

Η διαδικασία στο μηχανολογικό μου πήρε 20' .

*Παράβολο-Ταυτότητες-Άδεια κυκλοφορίας



:a013:

PortisHead
10/05/2011, 09:51
Υποψιν οτι το ΚΕΠ δεν φερει καμια ευθυνη.
Ειναι απλα ο proxy μεταξυ εσας των 2 και του Υπουργειου.
Αν δεν βγει αδεια απο το υπουργειο οτιδηποτε αλλο χαρτι ειναι ακυρο
Μαλιστα τα μονα χαρτια που εχετε στα χερια σας ειναι οι 2 υπευθυνες δηλωσεις σας , "...πουλησα στον..." και "...αγορασα απο τον...το ταδε μηχανακι..."
Το ΚΕΠ δε σου δινει κανενα χαρτι ,
και η μηχανη πρακτικα ανηκει ακομα σε σενα.

latris mixanis
10/05/2011, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nelson
γεια χαρά!

είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


- όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :nono: :rotflmao:

1. Δεν μπορείς να κρατήσει τα πρωτότυπα χαρτιά. Θα μπορούσες όμως να τον βάλεις να σου υπογράψει μια υπεύθυνη δήλωση ότι σε περίπτωση ατυχήματος μπλα μπλα και να κρατήσεις φωτοαντίγραφα (ταυτότητας κ άδειας οδήγησης) τα οποία και θα επιστρέψεις με την παράδοση της μηχανής και ύστερα από έλεγχο ότι είναι οκ.

2-3 Μπορείτε να πάτε στο ΚΕΠ ή στο Υπουργείο. Νομίζω χρειάζεσαι και υπεύθυνη δήλωση (για την εφορία σίγουρα).

:wave2:

DrEvil
10/05/2011, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Υποψιν οτι το ΚΕΠ δεν φερει καμια ευθυνη.
Ειναι απλα ο proxy μεταξυ εσας των 2 και του Υπουργειου.
Αν δεν βγει αδεια απο το υπουργειο οτιδηποτε αλλο χαρτι ειναι ακυρο
Μαλιστα τα μονα χαρτια που εχετε στα χερια σας ειναι οι 2 υπευθυνες δηλωσεις σας , "...πουλησα στον..." και "...αγορασα απο τον...το ταδε μηχανακι..."
Το ΚΕΠ δε σου δινει κανενα χαρτι ,
και η μηχανη πρακτικα ανηκει ακομα σε σενα.


Το ΚΕΠ θα δώσει στον αγοραστή μια επικυρωμένη φωτ/πια της άδειας, όπου και θα φαίνονται τα στοιχεία του αγοραστή.
Από εκείνη την στιγμή μπορεί να την ασφαλίσει και κυκλοφορήσει χωρίς πρόβλημα.
Επίσης από εκείνη την ώρα η μεταβίβαση θεωρείται λήξασα για τον πωλητή.

rocketman
10/05/2011, 18:38
Παιδια χιλια ευχαριστω για τις απαντησεις σας :a20: :a20: .Αρχικα επειδη δεν καταλαβα δηλαδη επειδη η κατοχή μοτοσυκλέτας δεν αποτελεί τεκμήριο μπορω να παω με την ταυτοτητα μου , ενα παραβολο και το διπλωμα οδηγησης και απλα την παιρνω? Οσο για την τιμη της υπολογιζω γυρω στα 800-1000 και σε ιπποδυναμη 40-90 hp (το διπλωμα μεχρι τι ιπποδυναμη μου επιτρεπει να αγορασω?)

rocketman
10/05/2011, 18:40
*Και οσο για το κυβικα ελεγα για 250-750cc

daz
10/05/2011, 18:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από rocketman
(το διπλωμα μεχρι τι ιπποδυναμη μου επιτρεπει να αγορασω?)

Αναλόγως το δίπλωμα που έχεις. ;)

sNaKeGT
04/04/2015, 22:49
Παιδια σορρυ που ξαναφερνω αυτο το παλιο θεμα στη "φορα" αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει αλλαξει κατι εως τοτε? Απλα η μονη αλλαγη ειναι οτι πας στο υπουργειο αντι για κεπ τωρα?

harris_x
04/04/2015, 22:57
Παιδια σορρυ που ξαναφερνω αυτο το παλιο θεμα στη "φορα" αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν εχει αλλαξει κατι εως τοτε? Απλα η μονη αλλαγη ειναι οτι πας στο υπουργειο αντι για κεπ τωρα?
Τα ΚΕΠ τα ξεχνάς μιας και η διαδικασία έχει αλλάξει και έως ότου ολοκληρωθεί η μεταβίβαση, μετά από 1,5 μήνα δηλαδή, το μηχανάκι παραμένει στην ιδιοκτησία του πωλητή!

Πας υπουργείο και πρέπει να έχεις μαζί σου:

Άδεια κυκλοφορίας
Ταυτότητες (αγοραστή και πωλητή)
ΑΦΜ (απλά να το ξέρεις)
Βεβαίωση ΔΟΥ οτι δεν οφείλονται τέλη κυκλοφορίας
ΚΤΕΟ
Παράβολο όπου την αξία του θα την μάθεις απο το υπουργείο προτού πας για την μεταβίβαση και το παίρνεις από τράπεζα.

Cpt. Haddock
04/04/2015, 23:05
Μετακινηθηκε κι εγινε στικυ :wave2:

sNaKeGT
05/04/2015, 17:02
Τα ΚΕΠ τα ξεχνάς μιας και η διαδικασία έχει αλλάξει και έως ότου ολοκληρωθεί η μεταβίβαση, μετά από 1,5 μήνα δηλαδή, το μηχανάκι παραμένει στην ιδιοκτησία του πωλητή!

Πας υπουργείο και πρέπει να έχεις μαζί σου:

Άδεια κυκλοφορίας
Ταυτότητες (αγοραστή και πωλητή)
ΑΦΜ (απλά να το ξέρεις)
Βεβαίωση ΔΟΥ οτι δεν οφείλονται τέλη κυκλοφορίας
ΚΤΕΟ
Παράβολο όπου την αξία του θα την μάθεις απο το υπουργείο προτού πας για την μεταβίβαση και το παίρνεις από τράπεζα.


Σε ευχαριστω φιλε.

macedonas
05/04/2015, 20:50
Πριν απο τρεις μέρες έκανα τη μεταβίβαση κανονικά στα ΚΕΠ.
Ο αγοραστής πήρε την παλιά άδεια σφραγισμένη οτι έγινε μεταβίβαση του οχήματος και με αυτή έβγαλε κανονικά αφάλεια στο όνομά του.
Το μηχανάκι δεν παραμένει στην ιδιοκησία του πωλητή !! Απλώς ο αγοραστής δεν μπορεί να παραλάβει την νέα άδεια.
Αυτό είναι καλό γι'αυτόν που πουλάει γιατί τον διασφαλίζει κατα κάποιο .
Εγώ έκανα στο παλικάρι που αγόρασε το μοτο μου εξουσιοδότηση γαι να την παραλάβει ο ίδιος.

Φώτης82
24/04/2015, 12:13
Πριν απο τρεις μέρες έκανα τη μεταβίβαση κανονικά στα ΚΕΠ.
Ο αγοραστής πήρε την παλιά άδεια σφραγισμένη οτι έγινε μεταβίβαση του οχήματος και με αυτή έβγαλε κανονικά αφάλεια στο όνομά του.
Το μηχανάκι δεν παραμένει στην ιδιοκησία του πωλητή !! Απλώς ο αγοραστής δεν μπορεί να παραλάβει την νέα άδεια.
Αυτό είναι καλό γι'αυτόν που πουλάει γιατί τον διασφαλίζει κατα κάποιο .
Εγώ έκανα στο παλικάρι που αγόρασε το μοτο μου εξουσιοδότηση γαι να την παραλάβει ο ίδιος.

Καλημερα ,
Θα ήθελα την βοήθεια σου για ενα μηχανάκι που πρόκειται να έρθει στα χέρια μου σχετικά άμεσα,
Το μοτο βρίσκεται στην Κεφαλονιά και εγω δυστυχως στην Αθήνα .......Ο πατέρας μου θα το πάρει για μένα και το παλικάρι που θα μας το δώσει , θέλει απλά να το ξεφορτωθεί ..... Δηλαδή θα ειναι δωρεά .
Εγω απο ότι κατάλαβα πρέπει να κανω εξουσιοδότηση στον πατέρα μου ετςι ώστε να περαστεί απευθείας στο όνομα μου .
Αυτο θα μπορέσει να γίνει σε ενα ΚΕΠ .
Τι δικαιολογίτικα και διαδικαςιες χρειάζονται ;
Ευχαριστω.

pipe_smoker
24/04/2015, 12:18
Καλημερα ,
Θα ήθελα την βοήθεια σου για ενα μηχανάκι που πρόκειται να έρθει στα χέρια μου σχετικά άμεσα,
Το μοτο βρίσκεται στην Κεφαλονιά και εγω δυστυχως στην Αθήνα .......Ο πατέρας μου θα το πάρει για μένα και το παλικάρι που θα μας το δώσει , θέλει απλά να το ξεφορτωθεί ..... Δηλαδή θα ειναι δωρεά .
Εγω απο ότι κατάλαβα πρέπει να κανω εξουσιοδότηση στον πατέρα μου ετςι ώστε να περαστεί απευθείας στο όνομα μου .
Αυτο θα μπορέσει να γίνει σε ενα ΚΕΠ .
Τι δικαιολογίτικα και διαδικαςιες χρειάζονται ;
Ευχαριστω.

Γιατί δεν κάνεις κι ένα τηλέφωνο στο ΚΕΠ να ρωτήσεις να είσαι σίγουρος?
Άμα δεν πέσεις σε μλκ μπορεί να βγάλεις άκρη εύκολα;)

Φώτης82
24/04/2015, 12:30
Γιατί δεν κάνεις κι ένα τηλέφωνο στο ΚΕΠ να ρωτήσεις να είσαι σίγουρος?
Άμα δεν πέσεις σε μλκ μπορεί να βγάλεις άκρη εύκολα;)



Οκ, ευχαριστω.

harris_x
24/04/2015, 15:40
Όπως φαίνεται από τα παρακάτω:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=56545&page=2&p=2573943&viewfull=1#post2573943
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=56545&page=2&p=2574137&viewfull=1#post2574137


Για ακόμα μια φορά τα έχουν κάνει μπουρδέλο...

Οπότε, σχετικά με τα ΚΕΠ, μη το δένετε οτι θα βγάλετε άκρη.

Dennis-
02/06/2015, 00:45
Την περασμενη εβδομαδα εκανα μεταβιβαση κανονικα στα κεπ.
Εχουμε και λεμε.

Ταυτοτητες και οι δυο και κοπια.
Αφμ να το ξερεις (το εχει πανω στα καινουργια διπλωματα)
Κτεο και οριτζιναλ και κοπια
Απο την δου τα τελη οτι ειναι πληρωμενα ενα χαρτι
Παραβολο πηρα απο την πειραιως αφου η εθνικη δεν εβγαζε. Ειναι αναλογα τα κυβικα ο πινακας που κυκλοφορει στο ιντερνετ ισχυει απλα δινεις +9 ευρο. Βεβαια αυτη στην τραπεζα με εστειλε στα κεπ πρωτα για να μαθουμε ακριβως το ποσο απ το παραβολο αλλα δεν μπηκα στον κοπο γιατι δεν τα αλλαξανε εδω και χρονια.

Στο τελος τις μεταβιβασης υπογραψαμε στην αδεια (ηταν το παλιο καλο πρασινο χαρτι) αγοραστης πωλητη. , ο αγοραστης βαζει το ονομα του εκει και τελος.

Υπευθηνες δηλωσεις δεν καναμε γιατι ηταν φιλος και δεν ξερω αν χρειαζετε πλεον.

macedonas
02/06/2015, 21:45
Υπεύθυνη δήλωση να κάνετε και οι δύο.
Θα τις χρειαστείτε του χρόνου για να το δηλώσετε στη φορολογική δήλωση που θα κάνετε !!

bleach
09/07/2015, 09:48
Συνεχίζοντας από εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=145641&p=2611018&viewfull=1#post2611018), ξέρει κανείς αν υπάρχει εναλλακτικός τρόπος για την έκδοση του παραβόλου (τώρα που οι τράπεζες δεν εξυπηρετούν); Μπορώ πχ να το εκδώσω από το Υπουργείο Μεταφορών; Τηλεφωνό από το πρωί αλλά δεν απαντάει κανείς :D

Edit: Επιπλεόν, πώς επιλέγεις σε ποιας περιφέρειας (http://www.kteohellas.gr/category/249/%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1.html) το λογαριασμό πληρώνεις το παράβολο; Ίσως να γίνεται και με απευθείας μεταφορά χρημάτων μέσω ebanking και την απόδειξη συναλλαγής εκτυπωμένη (όπου στην αιτιολογία θα αναγράφεται η πινακίδα)...

GFawkes
09/07/2015, 09:52
Εφορια πας και τελειωνεις....δεν υπαρχει και ψυχη...

bleach
09/07/2015, 10:07
Εφορια πας και τελειωνεις....δεν υπαρχει και ψυχη...

Ωπ, παίζει αυτό; Γαμάτο!

DAYMAN
09/07/2015, 10:12
Αναμονη μεχρι οχι να ανοιξουν οι τραπεζες αλλα μεχρι το συστημα να επανελθει στο συνολο εργασιων πλην των 120 ευρω που δινουν στους δικαιουχους συνταξιουχους κτλπ.Ρωτησα στο ΚΕΠ αλλα δεν ηξερα και αυτι.Προσπαθησα μεσω συζυγου που ειναι υπαλληλος της Πειραιως αλλα και παλι τιποτα.Βρισκομαι και εγω στο σταδιο αγορας και περιμενω.

bleach
10/07/2015, 13:56
Αναμονη μεχρι οχι να ανοιξουν οι τραπεζες αλλα μεχρι το συστημα να επανελθει στο συνολο εργασιων πλην των 120 ευρω που δινουν στους δικαιουχους συνταξιουχους κτλπ.Ρωτησα στο ΚΕΠ αλλα δεν ηξερα και αυτι.Προσπαθησα μεσω συζυγου που ειναι υπαλληλος της Πειραιως αλλα και παλι τιποτα.Βρισκομαι και εγω στο σταδιο αγορας και περιμενω.
Πάντως εγώ που μίλησα με μια φίλη που δουλεύει σε τράπεζα μου είπε ότι η εναλλακτική είναι το e-παράβολο που βγάζεις από το taxisnet.. Το χει κάνει κανείς έτσι; Ποιό παράβολο μ' ενδιαφέρει από το taxisnet; Θα ρωτήσω και στην εφορία αλλά δεν έχω προλάβει να πάω...

BLiTzER
12/07/2015, 23:23
Έψαχνα χτες το e-παράβολο, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Η σελίδα είναι αυτή: https://www1.gsis.gr/sgsisapps/eparavolo/welcome.htm

Αλλά δε βρίσκω πουθενά επιλογή για μεταβίβαση. Αν το'χει κάνει κάποιος, ας μας δώσει τα φώτα του πώς λειτουργεί κι αν βγάζει άμεσα κάποια βεβαίωση που μπορεί να εκτυπωθεί.

leftos
13/07/2015, 12:02
δεν το εχω δουλεψει το ιντερνετικο
Αλλα στα υπουργεια σταυρου και εθνικης αμυνας καποιοι διεκπεραιωτες γυρω γυρω στο βγαζουν εκεινη την ωρα (απο ιντερνετ λογικα κατι στον υπολογιστη κανουν) και πληρωνεις κατι τις παραπανω, Αυτοι ξερουν και τους λογαριασμους που πρεπει να γινουν οι πληρωμες των παραβολων.

BLiTzER
13/07/2015, 12:06
Οι λογαριασμοί είναι εύκολο να βρεθούν: http://www.diekpereoseis.gr/metavivasi-aytokinhta

Όπως και να κάνεις την πληρωμή κάπου γενικά κι όχι συγκεκριμένα για μεταβίβαση (πιθανότατα αυτό κάνουν οι "διεκπεραιωτές"). Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν υπάρχει επιλογή μεταβίβασης. Αν γίνεται άμεσα στην εφορία, μάλλον θα το προτιμήσω.

bleach
13/07/2015, 12:07
δεν το εχω δουλεψει το ιντερνετικο
Αλλα στα υπουργεια σταυρου και εθνικης αμυνας καποιοι διεκπεραιωτες γυρω γυρω στο βγαζουν εκεινη την ωρα (απο ιντερνετ λογικα κατι στον υπολογιστη κανουν) και πληρωνεις κατι τις παραπανω, Αυτοι ξερουν και τους λογαριασμους που πρεπει να γινουν οι πληρωμες των παραβολων.
Εννοείς ιδιώτες;; ΑΚΡΑΙΟ!

Οι υπεύθυνοι του υπουργείου δεν έχουν απάντηση στο αν υπάρχει "κανονική" λύση στο θέμα "Παράβολο Μεταβίβασης" τώρα που οι τράπεζες δεν εξυπηρετούν;

GeorgePod
27/07/2015, 21:38
Γεια σας παιδια,ειμαι νεος στο forum και ηθελα να ρωτησω για την πωληση μιας ισψς συλλεκτικης μηχανης.Ειναι το πρωτο μου μηχανακι μεχρι και τωρα και σκεφτομαι μετα και απο προταση των γονιων μου να το πουλησω για την αγορα αυτοκινητου μιας και το νοεμβρη γινομαι 18 και θα βγαλω διπλωμα.Προκειται για ενα Gerosa V110 με μοτερ minarelli 50cc του 1978.338987
338988
338989
Αξιζει να πωληθει?Το απεκτησα ως δωρο περυσι απο μια δουλεια και το δουλευω μονο στη γειτονια,πληρως λειτουργικο,οι μονες μετατροπες ειναι η διπλη σελα και τα πατακια μπρος πισω τα οποια ετσι τα βρηκα.Επισης εχει ολα τα χαρτια του κανονικα και ασφαλεια.
Δεν θελω να το πουλησω αλλα αν υπαρχει περιπτωση να προσελκυσει καποιον που θα δωσει καποια λεφτα θα ηθελα να ακουσω γνωμες ωστε να αποφασισω αν ειναι να το δωσω.Ευχαριστω προκαταβολικα.

greco13
19/09/2015, 10:07
Καλημέρα σε όλους!!
Ένας φίλος θέλει να αγοράσει μηχανάκι από Θεσσαλονίκη (βρισκόμαστε Αθήνα). Εκτός από τον προφανή τρόπο να μεταβούμε Θεσσαλονίκη για την αγορά υπάρχει τρόπος να γίνει η χαρτούρα από εδώ και να του στείλει τη μηχανή με μεταφορική?

lykourgi
19/09/2015, 10:15
Καλημέρα σε όλους!!
Ένας φίλος θέλει να αγοράσει μηχανάκι από Θεσσαλονίκη (βρισκόμαστε Αθήνα). Εκτός από τον προφανή τρόπο να μεταβούμε Θεσσαλονίκη για την αγορά υπάρχει τρόπος να γίνει η χαρτούρα από εδώ και να του στείλει τη μηχανή με μεταφορική?
Ο αγοραστής κάνει εξουσιοδότηση στον πωλητή (ή σε οποιονδήποτε άλλον στη Θεσσαλονίκη), ώστε να διεκπεραιώσει αυτός (ο Σαλονικιός) τη διαδικασία.

greco13
19/09/2015, 11:22
Ευχαριστώ πολύ!

guardian
12/11/2015, 12:12
Θέλω να αγοράσω μεταχειρισμένη μηχανή από ιδιώτη. Η μηχανή είναι Αθήνα και εγώ επαρχία. Μπορεί να γίνει αυτό εξ αποστάσεως και ποια είναι τα βήματα για να είμαι εξασφαλισμένος ότι δεν θα γίνει καμιά στραβή?

BLiTzER
12/11/2015, 12:16
Δύσκολο. Καλύτερα να πας ή να βρεις κάποιον γνωστό σου εκεί.

guardian
12/11/2015, 12:24
Οπότε πρέπει να αγγαρέψω κάποιον γνωστό μου, ε? ... Είναι θέμα αυτό...Με εξουσιοδότηση να φανταστώ?

BLiTzER
12/11/2015, 12:42
Αυτό είναι το καλύτερο, για να βεβαιωθείς ότι θα γίνει η μεταβίβαση. Μια άλλη λύση είναι να μαζέψει εκείνος όλα τα απαραίτητα χαρτιά για σένα και να στα στείλει, ώστε να κάνεις εσύ τη μεταβίβαση. Αλλά αυτό έχει λίγο μεγαλύτερο ρίσκο.

srv
14/11/2015, 20:48
Καλησπέρα παιδιά,ήθελα την βοηθειά σας σε ένα μπέρδεμα που έχει γίνει.

Τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

1)Η μηχανη ειναι στην εφορια ακομα στο ονομα του πατερα μου.Δεν εχει περασει ακομα 1 χρονος ωστε να δηλωσουμε στην φορολογικη δηλωση τις μεταβολες που γιναν και οτι ηρθε στο ονομα μου κτλ.

2)Τελος του μηνα θα αναρτηθουν ηλεκτρονικα τα τελη κυκλοφοριας του 2016.Και λογικα θα ειναι στο ονομα του πατερα μου.

Την μηχανη τελος του μηνα θα την εχει ο αγοραστης.Τα παραβολα ομως θαρθουν στο ονομα του πατερα μου!
Τι κανουμε τωρα πανω σε αυτο?Τα πληρωνει λογικα ο αγοραστης σε εναν μηνα ως νεος κατοχος της μοτοσυκλετας.

Ερωτημα 1)Μπορει να παει ο αγοραστης απευθειας στην εφορια και να τα εκδοσει στο ονομα του κατευθείαν?Ασχετως αν ακομα φενεται οτι η μηχανη ειναι στο ονομα του πατερα μου?Γινεται στην Εφορια να πληρωσεις εκει τα τελη κυκλοφοριας?Η ειναι υποχρεωτικο μονο σε τραπεζες και ελτα?

Ερωτημα 2)Ποτε τελικα θα μεταφερθουν τα τελη κυκλοφοριας στο ονομα του νεου ιδιοκτητη?Απο το 2016 και μετα που θα δηλωσει στην φορολογικη του δηλωση στην εφορια οτι αγορασε την μοτοσυκλετα?Θα γινει αυτοματα αυτο η πρεπει να κανουμε τιποτα απο πριν?Μπορει απο τωρα απευθειας να δηλωθει στην εφορια η μηχανη οτι ειναι στο ονομα του?Η πρεπει να περιμενει του χρονου να την δηλωσει στην φορολογικη του δηλωση?

Ερωτημα 3)Με τις υπευθηνες δηλωσεις που θα χρειαστουν για την εφορια φτιαχνουμε 2 με τα στοιχεια και αφμ επανω οτι πουλησα την μοτοσυκλετα και αλλη μια οτι εκεινος αγορασε την μοτοσυκλετα κτλ και του δινω την μια υπευθηνη δηλωση (οτι του πουλησα την μοτο) και εκεινος μου δινει την αλλη (οτι αγορασε την μοτο)?Και του χρονου τα δινουμε τα χαρτια στην εφορια?

Ευχαριστω

toyar
14/11/2015, 20:57
θα ζητησεις απο τον αγοραστη τα χρηματα για τα τελη και θα του τα πληρωσεις ηλεκτρονικα οπως εμφανιζονται τωρα στο taxis
μετα τη μεταβιβαση τα επομενα τελη σε ενα χρονο θα βγουν στο ονομα του
επειδη η μοτο ειναι μικρη δεν δηλωνεται στην εφορια γιατι δεν ειναι τεκμηριο
η μονη υποχρεωση και το μονο σημειο που εμφανιζεται ειναι τα τελη μια φορα το χρονο

BLiTzER
14/11/2015, 20:57
Ποια παράβολα; Στα τέλη κυκλοφορίας αναφέρεσαι;

1) Αν το μηχανάκι περάσει στην κυριότητα του αγοραστή σε μια βδομάδα, είναι δική του υποχρέωση να πληρώσει τα τέλη. Το πώς θα το κάνει δε σε αφορά, είναι δικό του πρόβλημα. Ή σου δίνει τα λεφτά και τα πληρώνεις εσύ τώρα.

2) Ξανά, δε σε ενδιαφέρει. Το μόνο που σε ενδιαφέρει είναι ότι το μηχανάκι φεύγει από το όνομα σου πριν τελειώσει το έτος.

3) Η μια δήλωση θα αναφέρει ότι αγόρασε την τάδε μοτοσυκλέτα έναντι του τάδε ποσού και, αντίστοιχα, η άλλη ότι την πούλησες. ΑΝ σου ζητηθούν ποτέ τα χαρτιά, τα δίνεις. Δε χρειάζεται να καταθέσεις κάτι.

Γενικά μη μπερδεύεις τη μεταβίβαση με τη δήλωση. Από τη στιγμή που γίνεται η μεταβίβαση, το μηχανάκι παύει να σου ανήκει, άσχετα αν έχει δηλωθεί σε οποιαδήποτε φορολογική δήλωση ή όχι.

srv
14/11/2015, 21:42
Χιλια Ευχαριστω παιδια για τις άμεσες απαντήσεις.

BLiTzER
14/11/2015, 22:35
0) Εφόσον του ανήκει η μοτοσυκλέτα, οφείλει να έχει και το χαρτί ΚΤΕΟ του έτους.

1) Την εκτύπωση του ειδοποιητηρίου για τα τέλη την κάνεις στο gsis.gr. Χρειάζεται εγγραφή.

2) Απ'όσο ξέρω, καμία. Τουλάχιστον μέχρι 1000cc που είχα, δε χρειάστηκε ποτέ να τη δηλώσω.

3) Αν γίνει η μεταβίβαση, δε σε ενδιαφέρει τίποτα άλλο. Δεν είναι δικό σου πρόβλημα. Στο ξαναείπα.

4) Ακόμα κι αν δεν ενημερωθεί η εφορία, πάλι δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις τα τέλη, εφόσον το μηχανάκι δε σου ανήκει. ΔΕΝ είναι δικό σου πρόβλημα. Κράτα τα αποδεικτικά.

5) Τις θες ως αποδεικτικά για την αγοραπωλησία.

6) Να χαλαρώσεις και να πας καμιά βόλτα.

7) Ναι.

srv
16/11/2015, 16:06
Εκανε μηπως κανενας προσφατα αυτες τις μερες μεταβιβαση?Επεσα μολις τωρα σε αυτο το αρθρο (ειναι σημερινο)

http://www.zougla.gr/greece/article/freno-stis-metavivasis-oximaton

leftos
18/11/2015, 17:45
Εχω καταθεσει πινακιδες επαγγελματικου φορτηγου απο την προηγουμενη πεμπτη που παρασκευη μου εληγε το κτεο και οντως δεν μπορουν να μου δωσουν χαρτι ακινησιας.
Ειχε πεσει το συστημα μου ειπαν και ελα αυριο. Πηγα την Δευτερα και μου ειπε οτι θ'αργησει και να παρω τηλεφωνο να ρωτησω πρωτα μην πηγαινω απο εκει.
Τωρα διαβασα και το αρθρο και καταλαβα οτι μετα απο τα Α4 για αδειες θα κανουμε μεταβιβαση στο μιλητο!!!

Tedvj23
18/11/2015, 18:00
Εκανε μηπως κανενας προσφατα αυτες τις μερες μεταβιβαση?Επεσα μολις τωρα σε αυτο το αρθρο (ειναι σημερινο)

http://www.zougla.gr/greece/article/freno-stis-metavivasis-oximaton

Χθες τριτη mitzubishi evo X εγινe κανονικοτατα..:beer:

νεοσσός
18/11/2015, 21:43
Έβγαλε σήμερα ανακοίνωση (http://www.yme.gr/?aid=4568&tid=21) το υπουργείο.


18/11/2015

Διευκρινίσεις σχετικά με με τη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και τα έντυπα αδειών και τις πινακίδες κυκλοφορίας


Το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, σχετικά με τα ζητήματα που έχουν ανακύψει α.) σε σχέση με τη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και δικτύου και β.) με τα έντυπα αδειών και τις πινακίδες κυκλοφορίας, διευκρινίζει τα ακόλουθα:
1) Για την εύρυθμη λειτουργία του πανελλαδικού μηχανογραφικού συστήματος και δικτύου του Υπουργείου Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και των Περιφερειακών Υπηρεσιών Μεταφορών και Επικοινωνιών της Χώρας, το Υπουργείο προέβη άμεσα σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες, προκειμένου να αποκατασταθούν άμεσα οι παρατηρηθείσες δυσλειτουργίες και να υπάρξει άμεση αποκατάσταση της οποιασδήποτε βλάβης, με ταυτόχρονη διασφάλιση του δημοσίου συμφέροντος. Ήδη, το σύστημα, σήμερα 18-11-2015 και ώρα 15:50, έχει τεθεί σε πλήρη λειτουργία.
Δυστυχώς για χρόνια, οι προηγούμενες κυβερνήσεις δε φρόντισαν για την υλοποίηση ενός νέου, σύγχρονου, συνολικού ηλεκτρονικού συστήματος για τις Μεταφορές. Ήταν ένα ακόμη βαλτωμένο έργο, που οδηγεί για πολλά χρόνια το Υπουργείο Μεταφορών και τις υπηρεσίες των Περιφερειών της χώρας να είναι εξαρτημένες από έναν και μόνο μειοδότη, για τη λειτουργία και τη συντήρηση του συστήματος.
Στόχος μας είναι ο εκσυγχρονισμός του ηλεκτρονικού συστήματος του Υπουργείου και η μεταφορά των δεδομένων του υπάρχοντος συστήματος σε ένα νέο ηλεκτρονικό σύστημα. Έργο που θα ολοκληρωθεί την επόμενη διετία.
2) Η έλλειψη σε έντυπα αδειών κυκλοφορίας οφείλεται στο γεγονός ότι ο διαγωνισμός (Διακήρυξη 2/2013) που προκήρυξε η Γενική Γραμματεία Εμπορίου - Καταναλωτή απέβη άγονος. Ο εν λόγω διαγωνισμός επαναλήφθηκε το 2014 και με την υπ’ αριθμ.111347/02-11-2015 απόφαση της Γενικής Γραμματείας Εμπορίου – Καταναλωτή. Κατακυρώθηκε η προμήθεια και η εκτύπωση 3.200.000 αδειών κυκλοφορίας στη μειοδότρια «INFORM Π. ΛΥΚΟΣ Α.Ε». Οι άδειες αυτές θα παραδοθούν το Φεβρουάριο 2016. Με τις εν λόγω άδειες θα εφοδιαστούν όλα τα οχήματα που σήμερα διαθέτουν ως έντυπο άδειας απλό φύλλο χάρτου Α4 και θα επαρκέσουν για την κάλυψη των αναγκών για ένα (1) ακόμη έτος.
Επίσης, το Υπουργείο, για να μη παρουσιαστεί ξανά πρόβλημα με έλλειψη αδειών κυκλοφορίας, προκήρυξε νέο διαγωνισμό (Διακήρυξη 2/2015). Θα διενεργηθεί τη 18η Δεκεμβρίου 2015, για την προμήθεια και εκτύπωση 2.800.000 αδειών κυκλοφορίας.
3) Πινακίδες κυκλοφορίας οχημάτων υπάρχουν σήμερα σε όλες τις Υπηρεσίες Μεταφορών και Επικοινωνιών των Περιφερειακών Ενοτήτων της Χώρας. Βρίσκεται σε εξέλιξη ηλεκτρονικός ανοικτός μειοδοτικός διαγωνισμός (Διακήρυξη 1/2015) για την προμήθεια πινακίδων όλων των κατηγοριών οχημάτων και σε ουδεμία περίπτωση θα παρουσιαστεί οποιοδήποτε πρόβλημα έλλειψης πινακίδων.

azar41
31/03/2016, 13:31
Xαιρετώ την παρέα, επαναφέρω το θέμα για μια απορία που προέκυψε.Σε μεταβίβαση μεταχειρισμένης μοτο με εξουσιοδότηση, εκτός απο τα γνωστά,χρειάζεται και ασφάλεια σε ισχύ;

geobiker
18/04/2016, 19:15
καλησπέρα φίλοι και φίλες... αν και μπαίνω άκομψα στο φόρουμ (για πρώτο ποστ), αναζητώ μια συμβουλή-απάντηση στο ζήτημα που έχει προκύψει με την πώληση του καλού μου zx130. Το μηχανάκι έιχε αγοραστεί (καινούριο) από γνωστό έμπορο με δόσεις με συνέπεια την παρακράτηση της άδειας από τον έμπορο. Η τράπεζα ένω το δάνειο είχε αποπληρωθεί οριστικά προ τριμήνου κ ενώ μου είχε στείλει χαρτιά με δόσεις (μηδενικές προφανώς, αφού είχα ξεχρεώσει) και αντίστοιχα χαρτιά για φορολογική χρήση δε μου είχε στείλει το ρημάδι το χάρτι για την άρση.. τέλος πάντων με τα πολλά παρέλαβα το χαρτί αυτό και έφυγα σφαίρα στο κατάστημα όπου μου ανακοίνωσαν ότι θα μου παραδώσουν τα χαρτιά άρσης σε δέκα [10] (!!!!) εργάσιμες. Το θέμα ειναι ότι έχει βρεθεί αγοραστής για το παπί ο οποίος λόγω επαγγελματικής ανάγκης χρειάζεται άμεσα το παπί και φυσικά εγώ χρειάζομαι άμεσα τα χρήματα.. ο άνθρωπος είναι ευγενέστατος μου πρότεινε να με πληρώσει κανονικά και να κάνουμε τη μεταβίβαση όποτε είναι εφικτό. Ωστόσο κολλάω να παραδώσω το παπί έστω και λαμβάνοντας το συνολικό ποσό χωρίς να υπάρχει μεταβίβαση ή έστω κάποιο δημόσιο έγγραφο που να καλυπτόμαστε και οι δύο από το νόμο ό,τι κ αν προκύψει έστω και σ' αυτες τις λίγες μέρες.. παρακαλώ τα φώτα σας.. σας υπερευχαριστω για το χρόνο σας προκαταβολικά.

BLiTzER
18/04/2016, 19:17
Να περιμένεις, να κάνετε τη μεταβίβαση κανονικά. Ο - υποψήφιος - αγοραστής μπορεί να είναι ο καλύτερος άνθρωπος του κόσμου και να κάνει τα πάντα όπως πρέπει, αλλά δε θέλεις να έχεις στο μυαλό σου το "αν", πίστεψέ με.

Tedvj23
18/04/2016, 19:18
ΜΟΝΟ με μεταβιβαση χωρις πολλα λογια γιατι δεν θα τελειωσουμε ποτε..:beer:

geobiker
18/04/2016, 19:26
απαντήσεις αστραπή... σας ευχαριστώ φίλοι.. ελπίζω να μη χάσω κ εγώ τον αγοραστή και ο αγοραστής να μη φύγει λόγω ολιγωρίας εμπόρου. :a018:

toyar
18/04/2016, 20:12
σε παρακρατηση σε αυτοκινητο μολις ξοφλησα ο εμπορος ενημερωθηκε απο την τραπεζα και μου εδωσε αμεσα μια απλη υπευθυνη δηλωση για την αρση με την οποια εκανα μεταβιβαση στο ονομα μου
μηπως μπορεις να κανεις μεταβιβαση με μια τετοια υπευθυνη δηλωση + μια δικια σου στο ονομα του αγοραστη;

thunder ace
18/04/2016, 20:19
αν δεν κανεις την μεταβιβαση,μη δωσεις μηχανακι.Παθων και πληρωνω ακομα.

spyrval
18/04/2016, 20:45
αν δεν κανεις την μεταβιβαση,μη δωσεις μηχανακι.Παθων και πληρωνω ακομα.

Δηλαδή; Για πες να έχουμε το νου μας.

geobiker
19/04/2016, 08:00
σε παρακρατηση σε αυτοκινητο μολις ξοφλησα ο εμπορος ενημερωθηκε απο την τραπεζα και μου εδωσε αμεσα μια απλη υπευθυνη δηλωση για την αρση με την οποια εκανα μεταβιβαση στο ονομα μου
μηπως μπορεις να κανεις μεταβιβαση με μια τετοια υπευθυνη δηλωση + μια δικια σου στο ονομα του αγοραστη;

έχει, λέει, πολλές τέτοιες δηλώσεις (οι οποίες πρέπει να επικυρωθούν από στο ατ), και δεν προλαβαίνει νωρίτερα...........

toyar
19/04/2016, 14:17
αν για δουλεια 10 λεπτων θελει 10 εργασιμες ενω ο αλλος καιγεται ειναι μεγαλος καραγκιοζης που μαλλον περιμενει να τον χαρτζηλικωσεις για να κουνηθει

viper1
20/04/2016, 05:45
γεια χαρά!

είμαι σε φάση που αφενός πουλάω τη μοτοσυκλέτα μου, αφετέρου ενεδεχομένως
η "νέα" μου μοτοσυκλέτα να αγορασθεί μεταχειρισμένη...

τα ερωτήματα (προς τους πιο παλιούς και έμπειρους) 3 :

1. έρχεται ένας υποψήφιος αγοραστής και προφανώς (και δικαίως) θέλει να οδηγήσει τη
μοτοσυκλέτα πρωτού μου δώσει τα ωραία του λεφτάκια... πως μπορώ να καλυφθώ εγώ
οτι δεν την παίρνει και εξαφανίζεται ή οτι δε τη στουκάρει και μετά κάνει τον κινέζο; Προφανώς
πρώτα ζητάω να δώ ταυτότητα και άδεια οδήγησης αλλά είναι θεμιτό να τα "κρατήσω" στην
κατοχή μου όσο οδηγάει τη μοτοσυκλέτα;

2. κλείνει η συφωνία με το καλό... υπογράφουμε-πληρώνουμε / πληρώνουμε-υπογράφουμε
πως είναι ασφαλής η διαδικασία και για τις 2 πλευρές;

3. τι ακριβώς προβλέπει η μεταβίβαση, τι έγγραφα χρειάζονται (πέραν προφανώς ταυτοτήτων
και την άδεια κυκλοφορίας) και που μπορεί να γίνει;


- όπως ίσως καταλάβατε δεν εμπιστεύομαι και πολύ εύκολα... :nono: :rotflmao:

Έχω αλλάξει πολλές μοτο. Είναι πολύ λίγες οι φορές που έδωσα την μηχανή να την δοκιμάσουν. Ότι έγγραφα και να κρατήσεις αν γίνει μ@λακια εσύ θα εισαι ο μόνος χαμένος. Προσωπικά ζητούσα πάντα ραντεβού σε συνεργείο. Και στη αγγελία το έγραφα ότι βόλτες να δω πως πάει πόσα βγάζει κλπ δεν παίζουν. Έχω προσωπική Εμπειρία από φίλο πριν πολλά χρόνια που έδωσε ένα gsxr 1100w σε υποψήφιο αγοραστή δοκιμαστική το καβαλησε με έναν φίλο του και πήγαν και τσακιστηκαν .ο ένας δεν την έβγαλε καθαρή και ο φίλος έτρεχε στα δικαστήρια για χρόνια.

geobiker
06/05/2016, 11:25
ερώτηση.. έχει ένας τύπος παπί το οποίο πουλάει. το είχε αγοράσει και αυτός πρόσφατα κ συνεπώς έχει το προσωρινο χαρτί άδειας από τα κεπ. Επειδή το μηχανακι το χρειάζομαι υπεραμεσα ξέρετε αν μπορεί να κάνει μεταβίβαση μ αυτό το χαρτί?? ευχαριστώ!!

noodles
07/05/2016, 15:46
για το χαρτι α4 μιλας? αυτη ειναι η αδεια του παπιου μεχρι να τυπωθει αλλη σε πρασινο χαρτι.
μπορεις να κανεις μεταβιβαση κανονικα και σε ενα το ιδιο χαρτι θα σου τυπωσουν.

spyrval
07/05/2016, 17:07
ερώτηση.. έχει ένας τύπος παπί το οποίο πουλάει. το είχε αγοράσει και αυτός πρόσφατα κ συνεπώς έχει το προσωρινο χαρτί άδειας από τα κεπ. Επειδή το μηχανακι το χρειάζομαι υπεραμεσα ξέρετε αν μπορεί να κάνει μεταβίβαση μ αυτό το χαρτί?? ευχαριστώ!!

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά υποθέτω ότι έχεις αναρωτηθεί ή έχεις μάθει γιατί το πουλάει αμέσως μόλις το πήρε, έτσι;

geobiker
08/05/2016, 09:45
πιθανολογώ μπίζνα... αλλά και πάλι σε καλή τιμή το δίνει.. αν έχει κάτι το παπί θα το καταλάβει ο μάστοράς μου υποθέτω-ελπίζω.

spyrval
08/05/2016, 14:16
ΟΚ, εύχομαι όλα καλά. Απλά επειδή το "χρειάζομαι υπεράμεσα" που έγραψες στο προηγούμενο ποστ είναι συνήθως κακός σύμβουλος.

sbv
15/05/2016, 23:24
μια ερωτηση οταν πας να κανεις μεταβιβαση το μηχανακι φαινεται πουθενα ποσοι ηταν οι προηγουμενοι ιδιοκτητες του?

lleonidas
15/05/2016, 23:30
Όχι ακριβώς.Από το έγγραφο της εφορίας(αποδεικτικό πληρωμής τελών) φαίνεται που έχουν πληρωθεί τα τέλη κυκλοφορίας από το πρώτο έτος κυκλοφορίας και στην άδεια νομίζω πως φαίνεται ο μήνας και το έτος της τελευταίας μεταβίβασης.

sbv
15/05/2016, 23:35
δηλαδη στην ουσια περα απο τον προηγουμενο κατοχο δεν μπορεις να ξερεις ποσοι το εχουνε περασει?
αυτο με τα τελη στο δικο μου μηχανακι γραφει μονο για το τελευταιο που πληρωσε ο προηγουμενως ιδιοκτητης πχ

spyrval
16/05/2016, 09:24
δηλαδη στην ουσια περα απο τον προηγουμενο κατοχο δεν μπορεις να ξερεις ποσοι το εχουνε περασει?
αυτο με τα τελη στο δικο μου μηχανακι γραφει μονο για το τελευταιο που πληρωσε ο προηγουμενως ιδιοκτητης πχ

Πριν κάτι χρόνια πήγα σε αστυνομικό τμήμα που ήταν κοντά στον έμπορο που είχε το μηχανάκι που αγόραζα. Αν θυμάμαι καλά ήταν για το γνήσιο της υπογραφής στην εξουσιοδότηση που κάνεις για να διεκπαιρεώσει την πώληση. Η κοπελίτσα που ήταν εκεί μου λέει, μηχανάκι αγοράζεις; Κάτσε να ρίξουμε και μια ματιά πόσους ιδιοκτήτες είχε και μην τυχόν είναι κλεμμένο. Το μηχανάκι βέβαια ήταν πρώτο χέρι και φαινόταν από την άδεια.Είδα πάντως στην οθόνη του υπολογιστή όλα τα στοιχεία της μηχανής και του ιδιοκτήτη.

Υποθέτω λοιπόν ότι αν πας στην αστυνομία, δώσεις νούμερο πινακίδας και πεις παιδιά το αγοράζω, μπορούμε να το κοιτάξουμε μήπως είναι κλεμμένο και πάθω καμιά πλάκα, θα σου πουν.

sbv
16/05/2016, 11:14
Α ωραία να ξέρουμε και τι γίνεται ευχαριστώ :D

ποπαϋ
13/06/2016, 11:28
Μία ερώτηση,
την πληρωμή πως την κάνετε;
1. λ7 στο χέρι;
2. μεταφορά μεσω ebanking;
3. κάτι άλλο;

αν μιλάμε για το 1. νομίζω ότι δεν κυκλοφορεί ρευστό πχ 4000 κασέρι να μετρηθούν επιτόπου στο μηχανολογικό όταν γίνεται η μεταβίβαση (άσε που υπάρχει ο κίνδυνος κάποια να είναι πλαστά)
αν μιλάμε για το 2. η μεταφορά γίνεται πρίν ή μετά την επίσκεψη στο μηχανολογικό; Είτε πριν είτε μετά ο ένας θα πρέπει να εμπιστευτεί τον άλλον..

BLiTzER
13/06/2016, 11:35
Αν παίρνω μετρητά, τα ελέγχω σε μηχανάκι. Αυτό έκανα στην τελευταία μου πώληση. Στην προτελευταία μου, πήγαμε σε τράπεζα και τα κατέθεσα κατευθείαν (προϋποθέτει να σε εμπιστευτεί ο αγοραστής ή να τον εξασφαλίσεις με κάποιον τρόπο), οπότε έγινε ταυτόχρονα και ο απαραίτητος έλεγχος. Πλέον, με τα cc, δε θα έβαζα 4 χιλιάρικα στην τράπεζα, εκτός αν δεν τα είχα ανάγκη άμεσα.

Και μέσω e-banking το έχω κάνει, ως πωλητής πάντα. Τσέκαρα στο κινητό μου ότι τα λεφτά βρίσκονται στον λογαριασμό μου και έδωσα το μηχανάκι.

Πάντα κάποιος θα πρέπει να εμπιστευτεί τον άλλον, αλλά αυτό το βάρος ΠΡΕΠΕΙ να πέφτει στον αγοραστή. Ένας καλός τρόπος είναι να έχουν γίνει οι σχετικές υπεύθυνες δηλώσεις/εξουσιοδοτήσεις, μαζί με τα λεφτά να γίνει ανταλλαγή χαρτιών/κλειδιών (ώστε να είναι και οι 2 κατοχυρωμένοι) και μετά να πάτε μαζί για τη μεταβίβαση.

ποπαϋ
13/06/2016, 11:38
αρα εάν ένας εκ των δύο έχει σκοπό να εξαπατήσει ο άλλος δεν μπορεί να προστατευτεί 100%

BLiTzER
13/06/2016, 11:45
Μμ, βασικά ναι. Αλλά φαντάζομαι ότι αν είσαι λίγο υποψιασμένος, αυτό θα το καταλάβεις σε κάποιο στάδιο της συναλλαγής.

Επειδή εγώ γνωρίζω ότι είμαι οκ, φροντίζω πάντα να κάνω τον άλλον να με εμπιστευτεί. Αν δε με εμπιστευτεί, ψάχνω κάποιον τρόπο να εξασφαλιστούμε, πριν φτάσουμε στο τελικό στάδιο. Αν πάλι δεν υπάρχει εμπιστοσύνη ή κάτι μου φαίνεται στραβό και επειδή εγώ κατά 99% δε θα εμπιστευτώ τον άλλον, δεν προχωράω.

Μου'χε τύχει πρόπερσι, αφού κάναμε δηλώσεις, να μη θέλει ο αγοραστής να δώσουμε τα λεφτά στην τράπεζα (και να κατατεθούν στον λογαριασμό μου), πριν πάμε για τη μεταβίβαση. Εγώ δεν υπήρχε ΚΑΜΙΑ περίπτωση να καταθέσω χαρτιά μεταβίβασης, πριν πάρω και ελέγξω τα λεφτά. Του είπα "οκ, τα λέγαμε" και καβάλησα το μηχανάκι για να φύγω. Τελικά άλλαξε γνώμη και πήγαν όλα καλά.

ποπαϋ
13/06/2016, 12:04
στο θέμα της "εμπιστοσύνης" τα γατόνια είναι έτη φωτός μπροστά απο έναν ιδιώτη που κάνει μια αγοραπωλησία μία φορά στα 6-7 χρόνια. άστο.

οι τράπεζες δεν παράχουν "κάποια" μορφή διασφάλισης της όλης διαδικασίας;

BLiTzER
13/06/2016, 12:21
Δεν έχω ιδέα, αλλά έχω αλλάξει (αγορά και πώληση) 7 μηχανάκια σε 7 χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. ;)

Ένας άλλος τρόπος είναι να μετρηθούν/ελεγχθούν τα λεφτά KAI τα έγγραφα (υπενθυμίζω ότι πλέον χρειάζεται αντίγραφο ΚΤΕΟ και βεβαίωση εξόφλησης τελών από τη ΔΟΥ), πριν τη μεταβίβαση. Ο αγοραστής τα κρατάει πάνω του. Πηγαίνετε μαζί για τη μεταβίβαση. Ανταλλαγή χρημάτων/κλειδιών, κατάθεση εγγράφων, σχεδόν ταυτόχρονα. Τώρα, αν αρχίσει να τρέχει μέσα στο παράρτημα του Υπουργείου, τι να σου πω... :lol:

ποπαϋ
13/06/2016, 12:28
την διαδικασία την ξέρω.
Σε αυτό το "Ανταλλαγή χρημάτων/κλειδιών, κατάθεση εγγράφων, σχεδόν ταυτόχρονα." προσπαθώ να ελαχιστοποιήσω τον κίνδυνο.

BLiTzER
13/06/2016, 12:30
Πωλητής ή αγοραστής είσαι;

ποπαϋ
13/06/2016, 12:31
και τα δυο για διαφορετικά οχήματα

Sapadak
13/06/2016, 12:32
Με επιταγή ημέρας και χωρίς δικαίωμα μεταβίβασης αυτής δε γίνεται??
Ετσι διασφαλίζεται ο πωλητής οτι έχεις τα χρήματα για να αγοράσεις το μοτοσακο και του τη δίνεις στα χέρια του μόλις παρεις τα χαρτιά/κλειδιά

panos_zip
13/06/2016, 12:32
Κάτι που μπορεί να σε γλιτώσει από μπελάδες είναι η τράπεζα και το μηχανογραφικό να ειναι πολύ κοντά.
Αν κάνεις τα χαρτιά και πρέπει να πας 5 χιλιόμετρα δρόμο για να πληρωθεις, ε ειναι λίγο μλκια.

BLiTzER
13/06/2016, 12:43
Πες στον υπάλληλο (ευγενικά :p) αν μπορεί να ελέγξει τα χαρτιά και να τα κρατήσει μέχρι να γίνει η ανταλλαγή χρημάτων/εγγράφων/κλειδιών. Γίνεται και του λες να προχωρήσει.

ποπαϋ
13/06/2016, 12:53
η επιταγή ημέρας είναι μια λύση.

ποπαϋ
13/06/2016, 12:56
Πες στον υπάλληλο (ευγενικά :p) αν μπορεί να ελέγξει τα χαρτιά και να τα κρατήσει μέχρι να γίνει η ανταλλαγή χρημάτων/εγγράφων/κλειδιών. Γίνεται και του λες να προχωρήσει.

διακρίνομαι για την ευγένεια μου αλλά μπορεί να κάνει τέτοιο πράγμα ο υπάλληλος;
μπορεί να υπαναχωρήσει ο πωλητής κα να πει στο μηχανολογικό να ακυρώσει την μεταβίβαση;

BLiTzER
13/06/2016, 13:06
Εννοούσα την ώρα που δίνεις τα χαρτιά, να τα κρατήσει για 30 δευτερόλεπτα μέχρι να αλλάξουν χέρια τα χρήματα. Δεν ξέρω αν γίνεται. Τώρα το σκέφτηκα :p

ποπαϋ
13/06/2016, 13:10
για να αλλάξουν χέρια τα χρήματα πρέπει να είναι ρευστό. Ρευστό δεν υπάρχει.

η λύση της επιταγής ημέρας μου φαίνεται πιο καλή.

BLiTzER
13/06/2016, 13:11
Πώς εγγυάσαι ότι τα χρήματα υπάρχουν, στην περίπτωση της επιταγής;

theofilos888
13/06/2016, 13:14
Πώς εγγυάσαι ότι τα χρήματα υπάρχουν, στην περίπτωση της επιταγής;

Επιταγη ημερας παιρνεις απο την τραπεζα, αφου τους δωσεις το ποσο μετρητα. Στην εκδιδει το ταμειο.

Sapadak
13/06/2016, 13:15
Πώς εγγυάσαι ότι τα χρήματα υπάρχουν, στην περίπτωση της επιταγής;

Τελικά δεν .... ούτε η τράπεζα

Η τράπεζα δεν φέρει καμία ευθύνη για την πληρωμή αυτής και αν δεν υπάρχουν διαθέσιμα κεφάλαια στο λογαριασμό του εκδότη, η επιταγή θα σφραγισθεί ως ακάλυπτη, ενώ η πράξη θεωρείται ποινικό αδίκημα.

Απο εδώ (https://www.euretirio.com/epitagi/)

Δε μπορώ να πιστεψω οτι δεν υπάρχει διαδικασία της τράπεζας να δεσμέυσει τα λεφτα του πωλητή :cry:


edit
Ωραίος Θεόφιλε

ποπαϋ
13/06/2016, 13:15
η επιταγή ημέρας (νομίζω) εκδίδεται απο τράπεζα, άρα η τράπεζα θα πρέπει να διασφαλίσει την κάλυψη της επιταγής. (νομίζω)