PDA

View Full Version : Honda Fmx 650



yann
02/04/2008, 13:17
To amfilegomeno....
kai akomi "sta rafia"!
Ena ybridio apo diafora antallaktika,
me stoho na kratithi to kostos hamila,kato apo ton antagonismo
(oson afora tin katigoria "650 gia ola",opos tin eho onomasei,afou arga i grigora,
ola ta 650 ekei kataligoun).
Kataskeyasmeno apo tin MONTESA-HONDA (pou omos den anaferthike apo ton typo...)
stin Ispania (ayto to egrapsan,'ntaxei!), etyhe thyma marketing,afou o haraktiras tou
einai diaforetikos apo ayto pou vasistike i diafimistiki tou kampania!
Den mporeis na pareis ena kinitira me 44 ps,na ta kaneis 37,5,na ton valeis se neo
montello kai na perimeneis na poulisei.....
Ta pragmata itan syngehimena tote...o enas egrapse oti o kinitiras shediastike se lefko harti,
o allos oti tropopoiithike tou dominator,vasistike sto dominator,blah blah,eno to site tis Honda dialalouse peritrana: "The DOMINATOR engine"....
Den me enoiaze oti ki'an grafotan...to mihanaki mou arese,perimena kairo gia kati tetoio apo
ti Honda...gia na pantreyto!Opote den me enoiaxan oyte ta aloga,oyte to glam,oyte i tehnologia...
Ayto pou ithela einai (akomi):"Entouroeidi" thesi odigisis,"pano" sto mihanaki,etsi oste na
odigeitai "me ti mesi",kai na einai oso pio eykinito ginetai.Gia "hontres" oute kouventa!!!
Alla oute kai XR ("polemika" gia kathimerini hrisi).
To apotelesma tis agoras mou einai 100% epityhia ston tomea hristikotita (me ehei sosei apo pampolles "dyskoles"),alla poly meiomeni stous tomeis kinitiras kai asfaleia...me ehei rixei 2-3 fores "statika" apo svisimo me 1h kai ligo plagiasmenos,xereis tora,tsouf kai den to kratas,
sou fevgei kato ap'ta podia,asto kai stisou min pas kai esy mazi....
Alla otan frenarei,bythizei,glystraei (ligo kai me liga,hehe) to mprostino,akomi (htypa xylo)
den me rixei,alla me ekane na aisthanomai iroas pou den tsakisa ton pezo pou petahtike koitontas stin antitheti kateythinsi....12500km horis "gratzounies trivis"!!
Oso gia to moter...asto tora,polla egrapsa,ehoume kai douleies!!

Gia ypopsifio agorasti tou:
-Kainourio,mono heimona mipos kai vgalei ligoterous thoryvous....kai evlaviko strosimo...na meinei toulahiston to kylindropistono "kathreftis"....
-Metaxeirismeno ano ton 10000km,kai me symvouli empistou mihanikou pou "akouei" pragmatika!!"Akouste" to kala pagomeno!!
I karamela "ola etsi kanoun" eloiose!
Tora gleifoume ayti ton "anohon".....

yann
20/04/2008, 21:59
...Και τωρα το μοτεεεερ....!
Η αληθεια ειναι οτι η σχεση 1ης-2ας ειναι ασχετη....(για καθημερινη χρηση παντα)
οπως μου επεσημανε κοπελια,κατοχος Fmx,ως το παραπονο της,εκτος το σβησιμο...
"Οταν πηγαινω με λιγα-που δεν παω με πολλα-με κουραζει,η πρωτη ανεβαζει στροφες,
και η δευτερα "σκορτσαρει"...να'χα μια....μιαμιση!"..μου ειπε!
Που σημαινει οτι για chill αυτο το μοτερ δεν κανει...
Τωρα,λιγο "νευρικα",..."ισιωνουν" τα πραγματα...και εκει ειναι που "δενει" το συνολο.
Μονο που τοσο "κλειστο",μονο μουγκριζει!Ουτε γαυγιζει,ουτε δαγκωνει!
Πολυ "κλειστο" ρε παιδια....το πνιξανε οι καρεκλοκενταυροι....ακριβως,αυτοι που φτιαχνουν τους κανονισμους...τα μηχανακια φταινε για την ηχορυπανση οπως και για τους ρυπους...
"Ταπωστε τα"!!!Ασε τωρα τις συνεπειες....
Συνεκρινα το δικο μου,με οποιο αλλο συναντουσα στο δρομο,απο τη στιγμη που καταλαβα οτι κατι τρεχει με το μοτερ...γυρω στα 20 μηχανακια.Οσοι ειχαν εξατμιση "της μανας",με μια εξαιρεση,ειχαν προβλημα με σβησιμο του μοτερ...
Καποιοι που τοποθετησαν "ελευθερες" εξατμισεις (με τα παρελκομενα) κατα την αγορα,δεν ειχαν ιδεα για τι μιλουσα!!
Το προβλημα εντοπιζεται στο σεταπ λοιπον,σε συνδιασμο με την πολυ προσεκτικη ρυθμιση των βαλβιδων,που στη δικη μου περιπτωση χωρις "ελευθερες",μετριασε το προβλημα.
Αυτο εκανε τοτε και η αντιπροσωπεια!Απο τη μια,χαμηλωσε την τιμη της μοτο,απο την αλλη εκανε ειδικη τιμη για ελευθερες εξατμισεις στους ηδη κατοχους,ενω στην ουσια τις εκανε δωρο στους νεους αγοραστες!Επρεπε να περιμενω 'κανα χρονο για να το παρω,χεχε!
Αυτο το "τικτικτικ" που κανει στο ζεσταμα,ειναι "το λαμακι του αποσυμπιεστη" οπως λενε οι
εξ/νοι...δεν ειναι τιποτα!
Το "ντουκ-ντουκ" δεν ειναι τιποτα και αυτο,η καμπανα ειναι,οοοορε και για ποιον χτυπαει??
Για μενα χτυπαει,και για αλλους 6 στους 10,ποσοστιαια,που θα βαλουν το χερι βαθεια στην τσεπη πολυ γρηγοροτερα απο το αναμενομενο....
Το "χρρρρρρρ" που κανει παγωμενο,(κατω των 20*) "δεν ειναι τιποτα,η τρομπα λαδιου μεχρι να ανεβασει λαδι" μου ειπαν,ετσι αλλαχτηκε στις εργασιες εγγυησης...ομως συνεχιζεται ο ηχος,
και μαλλον οφειλεται στα γραναζακια που βρισκονται μπροστα απο την αντλια....
Ολα τα παραπανω εχουν εντοπιστει και σε "Dominator".Ειναι γνωστα προβληματα.
Και διορθωνονται,αρκει "να τα ακουμπησεις" απο λιγο εως πολυ.
Εγω ειμαι ακομα σε διλημα...αξιζει η οχι?
Χοντρα-χοντρα,...αυτα!

alexrs1
30/04/2008, 00:36
επισης,το μπροστινο εχει προμπλεμ.σηκωνοντας την μπροστινη ροδα στο σταντ,οταν πιανω τις μπουκαλες κουνιουνται.κατι που φαινεται και στο φρεναρισμα.γκουπ κανει και βουλιαζει πολυ κιολας.white power ελατηρια μου προτεινανε.καλο μηχανακι ειναι για φαν, οχι για ρεισιν,αλλα θελει εξατμισεις οπωσδηποτε

fantacid
30/04/2008, 00:45
37.5 hp!!!

:eyepop: :eyepop:

to RR tha pareis???


ama kanei kainurgio "tik tik" "duk duk" "xrts xrts" ti tha kanei meta??





k eisai akoma se dilima e???

wraia!!!!

yann
01/05/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από alexrs1
επισης,το μπροστινο εχει προμπλεμ.σηκωνοντας την μπροστινη ροδα στο σταντ,οταν πιανω τις μπουκαλες κουνιουνται.κατι που φαινεται και στο φρεναρισμα.γκουπ κανει και βουλιαζει πολυ κιολας.white power ελατηρια μου προτεινανε.καλο μηχανακι ειναι για φαν, οχι για ρεισιν,αλλα θελει εξατμισεις οπωσδηποτε
-Το εχω δει σε αλλον,το πηρουνι πολυ μαλακο στα πρωτα εκατοστα της διαδρομης του,με συμπεριφορα "μποινγκ-μποινγκ"!! Ισχυει μονο αν ο "τζογος" εμφανιζεται οταν πιανεις το κατω (κινουμενο,για απσαιντ νταουν) μερος του πηρουνιου,(οχι την"μπουκαλα")που σημαινει οτι κατι κατι τρεχει αναμεσα στα κινουμενα και σταθερα μερη του...(οχι ομως κρατωντας τον
τροχο,"τζογος" εκει μπορει να σημαινει προβλημα στα ρουλμαν του αξονα του!
-Αν ομως "χτυπαει" οταν κουνας τις μπουκαλες,μη σε ανησυχει αυτο,εκτος και αν συμβαινει καιρο τωρα...
Θελει απλως σφιξιμο το "ποτηρι".Αν εχεις κατω απο 1000 κμ (και σωστο εξ/νο..) θα γινει στο 1ο σερβις,αλλα θα ξαναχαλαρωσει αργοτερα,οποτε στην πρωτη ενοχληση ξανασφιξε!
Αν ειναι καιρο ετσι,το πιθανοτερο ειναι να εχουν "χτυπηθει" τα ρουλμαν,θα το καταλαβεις οταν
σφιξεις και το τιμονι κανει "μαγκωματα"! Ο ιδιος ιδιοκτητης Fmx,μου ειπε οτι αλλαξε "της μανας" με βελονοειδη,κατι που περιμενα οτι θα εχει (δεν εχω "λυσει" ποτε μπροστινο,το δικο μου "παει καλα" εκει,ουτε εχω καν κοιταξει το εν λογω κεφαλαιο στο "εγχειριδιο συνεργειου").Ελπιζω να θελεις μονο "σφιξιμο",
και το δικο σου Fmx,να ανηκει
στα "αθορυβα"!!

Υ.Γ.Για οσους εχετε το "εγχειριδιο",
μην "ψαχνεστε" αν οι φωτο δεν αντιστιχουν σε οτι διαβαζετε,παρτε ενα καθρεπτη,και κοιταξτε τη φωτο μεσα του(αν φαινεται με τετοιο τυπωμα)....τοτε εξηγουνται ολα....μερικα σλαιντς μπηκαν αναποδα (και τυπωθηκαν ετσι)!!

yann
01/05/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
37.5 hp!!!

:eyepop: :eyepop:

to RR tha pareis???


ama kanei kainurgio "tik tik" "duk duk" "xrts xrts" ti tha kanei meta??





k eisai akoma se dilima e???

wraia!!!!

Χε,χε!!
-"RR",εννοεις τις "αφρατες"?(Υπαρχουν και πιο "χοντρες",για αυτο τις λεω ετσι!)
Μπααα,δεν μπορω "μεσα" στη μηχανη...ασε που θελω να χωραω παντου!
-Μετα θα κανει'κανα μπουμ,και θα μπω και εγω στο κλαμπ των "σκασμενων κινητηρων"!!
Θα δειξει το μελλον...προς το παρον,αρχισα να του τα χωνω σε καθε ευκαιρια,να δουμε ποσο
θα αντεξει....
Τα αλογα ειναι αληθως λιγα,και το μεγα λαθος της Honda οσον αφορα την προοθηση του μοντελου...με λιγα κατοσταρικακια ομως διορθωνεται!...
Η αντιπρωσωπεια το καταλαβε πανω στον 1 χρονο κυκλοφοριας,και παρουσιασε το
"Concept FMX",με μειωση τιμης και "ντουμπλ-φας" εξατμισεις επιλογης τους (αλλα και εισαγωγης τους...)και φυσικα ζιγκλερ και φιλτρο.
...Οχι ομως ανταγωνιστικα...αν και δεν συγκρινεται με αλλα 650,αφου διαφερει απο ολα...
Η αδυναμια του φαινεται στο τερμα γκαζι...αν το εχεις συνιθησει δεν υπαρχει περιπτωση να σε τρομαξει ουτε η 1η....οταν ομως το οδηγεις "στη ροπη",εκει που τα μονοκυλινδρα δινουν τη
(χε,ψευδη αλλα πειστηκη) αισθηση της δυναμης,σε αποζημιωνει....
..Το δικο μου οχι βεβαια,αφου ακριβως εκει "χτυπαει" η καμπανα μου...και το "ντουκ-ντουκ" τα
χαλαει ολα....
Σημερα ολα γινονται,αφου υπαρχουν εξειδικευμενες εταιριες για ολα...
Και το ρισκο του να σου "βγει σκαρτο" κατι,μεγαλο και εμφανες σε καθε τομεα...
Ειναι οι εποχες τετοιες...ιδου λοιπον και το διλλημα...
να φτιαξω αυτο που ξερω καλα τι θελει,η να ρισκαρω αλλο...

Μηπως και ξερει κανεις ποιος εξειδικευεται σε καμπανες και σχετικα?(Παγκοσμιως).