PDA

View Full Version : ξένος τύπος για το F 800 ...



road spirit
02/04/2008, 13:57
μάλιστααα... το γράφω με επιφύλαξη :

στο τελευταίο τεύχος του ΜΟΤΟ, κάτι που τράβηξε τη προσοχη μου ... πάντως οι πούστηδες το έχουν με ψιλά γράμματα... :alien:

στη στήλη που βάζουν κάποιες αναφορές / επισκόπηση ύλης απο ξένα περιοδικά, στη κάτω μεριά της σελίδας (δε θυμάμαι απο πιο περιοδικό είναι, δεν το έχω μπροστά μου τώρα)
γράφει οτι οι τύποι άνοιξαν τον κινητήρα του 800 (μετά απο long term test??)... και αυτό που αντίκρυσαν ΔΕΝ τους άρεσε καθόλου...

κάπου εκεί σταματά το σχόλιο...

τι να ήταν άραγε...? :confused: :look:

θα αρχίσουνε τα όργανα... :p

Cpt. Haddock
02/04/2008, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
θα αρχίσουνε τα όργανα... :p

κανονίστε... :smokin:

MikeG
02/04/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μάλιστααα... το γράφω με επιφύλαξη :

στο τελευταίο τεύχος του ΜΟΤΟ, κάτι που τράβηξε τη προσοχη μου ... πάντως οι πούστηδες το έχουν με ψιλά γράμματα... :alien:

στη στήλη που βάζουν κάποιες αναφορές / επισκόπηση ύλης απο ξένα περιοδικά, στη κάτω μεριά της σελίδας (δε θυμάμαι απο πιο περιοδικό είναι, δεν το έχω μπροστά μου τώρα)
γράφει οτι οι τύποι άνοιξαν τον κινητήρα του 800 (μετά απο long term test??)... και αυτό που αντίκρυσαν ΔΕΝ τους άρεσε καθόλου...

κάπου εκεί σταματά το σχόλιο...

τι να ήταν άραγε...? :confused: :look:

θα αρχίσουνε τα όργανα... :p

Μην ανυσηχείς.... & διάβασε & το thread δίπλα για το Test ride μου :winka: :wave2:

road spirit
02/04/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Μην ανυσηχείς.... & διάβασε & το thread δίπλα για το Test ride μου :winka: :wave2: το διάβασα :)

άλλο όμως αυτό, και άλλο το τι φθορές μπορεί να παθαίνει ο κινητήρας μετα απο αρκετά x000 στο χιλιομετρητή... αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα... κατι τέτοιο αφήνει να εννοηθεί το σχόλιο ...

βέβαια, δεν ξέρουμε υπο τί συνθήκες το χρησιμοποιούσαν, αν το ξέσκισαν το μηχανάκι χωρίς στρώσιμο, χωρίς σωστές & προβλεπόμενες αλλαδιές λαδιών, και χίλια δυο... οπότε δεν ειναι για να κάνουμε υποθέσεις

MikeG
02/04/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το διάβασα :)

άλλο όμως αυτό, και άλλο το τι φθορές μπορεί να παθαίνει ο κινητήρας μετα απο αρκετά x000 στο χιλιομετρητή... αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα... κατι τέτοιο αφήνει να εννοηθεί το σχόλιο ...

βέβαια, δεν ξέρουμε υπο τί συνθήκες το χρησιμοποιούσαν, αν το ξέσκισαν το μηχανάκι χωρίς στρώσιμο, χωρίς σωστές & προβλεπόμενες αλλαδιές λαδιών, και χίλια δυο... οπότε δεν ειναι για να κάνουμε υποθέσεις


Κοίτα ξέρω F800ST με 80000 & δεν έχει το παραμικρό. Επίσης όπως σου έχω πει εμπιστεύομαι τον εδώ μηχανικό για το τι μου λέει. Θα μου το έλεγε αν είχε δει κάτι, μιας & είμαστε φιλαράκια καλά.
Θα τον γνωρίσεις στη βόλτα :winka:

div400
02/04/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
μάλιστααα... το γράφω με επιφύλαξη :
στο τελευταίο τεύχος του ΜΟΤΟ, κάτι που τράβηξε τη προσοχη μου ... πάντως οι πούστηδες το έχουν με ψιλά γράμματα... :alien:
στη στήλη που βάζουν κάποιες αναφορές / επισκόπηση ύλης απο ξένα περιοδικά, στη κάτω μεριά της σελίδας (δε θυμάμαι απο πιο περιοδικό είναι, δεν το έχω μπροστά μου τώρα)
γράφει οτι οι τύποι άνοιξαν τον κινητήρα του 800 (μετά απο long term test??)... και αυτό που αντίκρυσαν ΔΕΝ τους άρεσε καθόλου...
κάπου εκεί σταματά το σχόλιο...
τι να ήταν άραγε...? :confused: :look:
θα αρχίσουνε τα όργανα... :p

περιοδικο ΜΟΤΟ τευχος412 σελ 281>
το ξενο περιοδικο ειναι το MOTO JOURNAL τευχος 1798 ΦΕΒ.08 για οποιον γαλλομαθη θελησει να το παρει και να μας ενημερωσει σχετικως.....:D

το σχολιο που γραφει λεει:
''Αν και τιποτα δεν ξεφυγε απο τις επιτρπόμενες ανοχές του κατσκευαστή, τα εσω του δικυλινδρου κινητηρα του F800S, επιφυλασσαν μερικες δυσαρεστες εκπληξεις στους Γαλλους συναδέλφους''

:wave2:

sniper
02/04/2008, 15:02
Μαλακία άρθρο... αν είδαν κάτι ας το έλεγαν..... τι σημαίνει "είδαν κάτι που δεν τους άρεσε";

Ανόητοι.....

DUKASII
02/04/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαλακία άρθρο... αν είδαν κάτι ας το έλεγαν..... τι σημαίνει "είδαν κάτι που δεν τους άρεσε";

Ανόητοι..... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΚΙΛΙΝΔΡΟ..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol:

div400
02/04/2008, 15:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Μαλακία άρθρο... αν είδαν κάτι ας το έλεγαν..... τι σημαίνει "είδαν κάτι που δεν τους άρεσε";

Ανόητοι.....

το quote ειναι απο την περιληψη/παρουσιαση που κανει το ΜΟΤΟ σε περιοδικα ξενου τυπου....:winka:

αδαη ιαπωνοφιλε χοντακια:D

sniper
02/04/2008, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΚΙΛΙΝΔΡΟ..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Tropeas
02/04/2008, 15:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΚΙΛΙΝΔΡΟ..:rotflmao: :lol: :rotflmao: :bawl: :lol:
σαν το δικό μου και του crooky??? :bawl: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

Cpt. Haddock
02/04/2008, 15:51
κορίτσια.... :smokin:

el_hymador
02/04/2008, 15:59
Για τα S και ST δεν εχει ακουστει κατι παντως...

''Αν και τιποτα δεν ξεφυγε απο τις επιτρπόμενες ανοχές του κατσκευαστή, τα εσω του δικυλινδρου κινητηρα του F800S, επιφυλασσαν μερικες δυσαρεστες εκπληξεις στους Γαλλους συναδέλφους''


κανα κορκοδειλας (ετσι ειναι το σωστο, οχι κροκοδειλος:lol: ) πεταχτηκε; :confused: τι σημαινει επιφυλασσαν δυσαρεστες εκπληξεις;

μ@λ@κι@ μου φαινεται...

Anty12
02/04/2008, 16:15
Αν αναφέρεσαι στο τεστ (http://www.motorradonline.de/test/gebrauchtberatung/dauertest-abschlussbilanz-bmw-f-800-s---sie-kuessten-und-sie-schlugen-sie.274510.htm) (Ιούνιος 2006-Σεπτ 2007) του 800S από το Γερμανικό Motorrad, όπου μετά από 50000klm, οι κεφαλές την είχαν ακούσει γύρω από την περιοχή των βαλβίδων , η BMW αναγνώρισε το πρόβλημα , και το διόρθωσε , αλλάζοντας επίστρωση....(λέμε τώρα......:rolleyes: )


126224

sapila racing
02/04/2008, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Anty12
Αν αναφέρεσαι στο τεστ (http://www.motorradonline.de/test/gebrauchtberatung/dauertest-abschlussbilanz-bmw-f-800-s---sie-kuessten-und-sie-schlugen-sie.274510.htm) (Ιούνιος 2006-Σεπτ 2007) του 800S από το Γερμανικό Motorrad, όπου μετά από 50000klm, οι κεφαλές την είχαν ακούσει γύρω από την περιοχή των βαλβίδων , η BMW αναγνώρισε το πρόβλημα , και το διόρθωσε , αλλάζοντας επίστρωση....(λέμε τώρα......:rolleyes: )

H φωτό δεν αναφέρεται σε βαλβίδες.

Εχει(ουν) αρπάξει χοντρα το(α) πιστόνι(α) και εχει και αρκετή πτωση συμπίεσης στον 1ο κύλινδρο.
Σίγουρα θα έκαιγε και αρκετά λάδια.
Για 50.000 χλμ δείχνει πολύ χάλια, ας ελπίσουμε οτι το διόρθωσαν.

Anty12
02/04/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
H φωτό δεν αναφέρεται σε βαλβίδες.

Εχει(ουν) αρπάξει χοντρα το(α) πιστόνι(α) και εχει και αρκετή πτωση συμπίεσης στον 1ο κύλινδρο.
Σίγουρα θα έκαιγε και αρκετά λάδια.
Για 50.000 χλμ δείχνει πολύ χάλια, ας ελπίσουμε οτι το διόρθωσαν.

Αναφέρεται στην περιοχή των κεφαλών απέναντι από τις βαλβίδες εισαγωγής.
Κατα παράξενο τρόπο οι καμπύλες (οι επάνω στην φώτο) έδειξαν ότι η συμπίεση ανέβηκε μετά το τεστ....:confused:

Pavlos01
05/04/2008, 13:00
Παιδιά εγω θα το πω και ας με βαρέσετε.

Αυτό το πρόβλημα που βλέπετε 'οπως και αρκετα άλλα μικροποβλήματα είναι από τα πρώτα 06 μοντέλα ( όπως και το μοντέλο του τεστ ).

Από το 07 και μετά όπως και στο GS όλα αυτά διορθώθηκαν ώστε το μηχανάκι να ανταποκρίνετε στο όνομα BMW.

Για να καταλάβετε το F800S/ST του 08 όπως και το GS έχει εντελώς διαφορετικό θόρηβο κινητήτα και αίσθηση κηβωτίου από τα πτώτα μοντέλα.

Βέβαια η BMW δήλωσε ότι θα κάνει όλες τις απαραίτητες αλλαγές στα μοντέλα 06 μέσα στην εγγύηση.

Παύλος

Για όποιον έχει απορία εγώ έχω το F800S '06

Orfeus
06/04/2008, 15:41
Συγγνωμη ρε Παυλο....Αν την εχει ακουσει το εσωτερικο του μοτερ και στα 50000χλμ τα παιξει θα το ανγνωρισει κανεις???Καλες οι καμπανιες,αλλα καμπανια για το μοτερ που με βαση τα ανω δεν το βλεπω καλα,δε θα βγει...και προσωπικα με ανησυχει...Κ γω το 06 εχω...και να πω την αμαρτια μου στην επομενη αλλαγη λαδιων θα μετρησω τα λαδακια....