PDA

View Full Version : επισκευή tdm850



george11largat
03/04/2008, 13:04
καλησπέρα ,
γνωστός μου πουλάει τδμ850 του 99 με λίγα χλμ σε καλή κατάσταση, καινούρια αμορτισέρ και λάστιχα, 800 ? λόγω κολλημένου μοτέρ.αναφέρει χαρακτηριστικά ότι δεν έχει πάρει ο στρόφαλος αλλά θα χρειαστεί κυλινδρο-πιστόνι. περίπου τί τάξη μεγέθους κόστος έχει ένα τέτοιο ρεκτιφιέ ή γενικό ρεκτιφιέ και αν αξίζει το κόπο από θέμα αξιοπιστίας .Τιμές λάρισα περίπου στο 1000? για το σέρβις (με εγγύηση) και 800 η αγορά ,καλά δεν είναι αν υποθέσουμε ότι τα υπόλοιπα είναι οκ?
Η΄να το αφήσω και να πάρω ένα πήγασο 650 με 2500? που δεν ξέρω όμως τι γίνεται στα εσώψυχά του?τουλάχιστον τώρα θα μπορώ να δείρω το μάστορα!!

reinmeister
03/04/2008, 14:04
ανεφερε του κι εσυ "χαρακτηριστικα" οτι μοτερ που εχει κολλησει ,εαν δεν ανοιχτει και μετρηθει, δεν υπαρχει καμια βεβαιοτητα αναφορικα με την αρτια κατασταση του στροφαλου κι οχι μονον...

george11largat
03/04/2008, 14:13
το μοτέρ είναι ήδη ανοιγμένο και έχω ήδη κανονίσει με μηχανικό να το δούμε επί τόπου και να εκτιμήσει κόστος.
σε μια τέτοια περίπτωση αξίζει το κόπο να το επισκευάσω ή θα είμαι συνέχεια στο μάστορα?
ένα πλήρες ρεκτιφιέ δεν είναι προτιμότερο από ενα μεταχειρισμένο μοτέρ που δεν έχεις λύσει και δεν ξέρεις τι γίνεται?

george11largat
03/04/2008, 14:14
ακόμα και στην περίπτωση του στροφάλου, πλήρες ρεκτιφιέ στα 1000-1200 ? με εργατικά +800 αγορά μου εξασφαλίζει κάπως περισσότερη αξιοπιστία από το να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι που δεν ξέρω τί έχει μέσα του?

FZR1000
03/04/2008, 14:51
εγω θα αλλαζα ολο το μοτερ με ενα μεταχ/νο καπου 1000 ευρω θα κανει. Απο τον νομο εχεις και εγγυηση 6 μηνων θεωρητικα...

reinmeister
03/04/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από george11largat
ακόμα και στην περίπτωση του στροφάλου, πλήρες ρεκτιφιέ στα 1000-1200 ? με εργατικά +800 αγορά μου εξασφαλίζει κάπως περισσότερη αξιοπιστία από το να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο μηχανάκι που δεν ξέρω τί έχει μέσα του?

ειναι λιγο μπρος γκρεμος και πισω ρεμα αυτες οι φασεις...μπορει "με το ματι" να δειχνει οκ αλλα να χρειαστει ενα σκασμο πραγματα αλλαγμα ,απο στροφαλο,μεχρι γραναζια,καρτερ κι ενα σωρο αλλα...σε αυτη την περιπτωση δεν συμφερει με τιποτα...απ την αλλη,μπορει με ενα ρεκτιφιε και δυο πιστονια να ξεμπερδεψεις...

θα συμφωνησω με τον fzr...καλυτερα μεταχειρισμενο μοτερ με γραπτη εγγυηση...εκτος αν ο μηχανικος ειναι κολλητος σου...