PDA

View Full Version : Πάνω στη τρέλα μου...



daddy78
04/04/2008, 10:47
.... αποφάσισα γίνω βουνίσιος!

30 γαρ, και μπουχτισμένος απο την καθημερινότητα, έψαξα μέσα μου :ZZZ: :ZZZ: και βρήκα όμορφα συναισθήματα παλιά, και βαθειά ριζωμένα.

Θυμήθηκα τότε, που ανυπομονούσα να πάρω το ποδήλατο (BMX τότε, MTB αργότερα) και να ανηφορίζω για χιλιόμετρα στους δασωμένους λόφους και βουνά, με μηδέν προστατευτικό εξοπλισμό (αντέχαμε τότε τα χαστούκια :lol:!) για να χαρώ τη φύση, τα δέντρα και τις μυρουδιές, αλλα περισσότερο για να πάρω το (κατηφορικό) μονοπάτι της επιστροφής, όσο πιο γρήγορα μπορούσα, χωρίς φρένα αν ήταν δυνατό, ανάμεσα απο αγκάθια, πέτρες, ρυάκια και δέντρα...

Και μιάς και όσο τα σκέφτομαι όλα αυτά τόσο γουστάρω και ανηπομονώ.........

ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΑ ΠΟΙΗΤΙΚΑ!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

τι μηχανακι να πάρω?? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Είμαι 1.75, 75κιλά, δεν έχω πολλά να διαθέσω, είμαι αρχάριος, έχω πολύ όρεξη, καλός μαθητής, και ώς πρώτη επαφή θα έδινα περισσότερη βάση στα παρακάτω χαρακτηριστικά:

1) Αξιοπιστία
2) Ευκολία χειρισμού (για να μάθω χωρίς να ξενερώσω)
3) Φτηνή συντήρηση
4) Αξια αγοράς

Βάση των παραπάνω, έχω (ψιλο)καταλήξει στα παρακάτω μεταχειρισμένα:

1) XR 250 '98+ (Υπέρ: Αξιοπιστία, δυνατότητα κάλυψης μεγαλύτερων αποστάσεων. Κατά: Βάρος, Τιμή απόκτησης, συντήρησης)

2) WR 200 (Υπέρ: Τιμή απόκτησης / συντήρησης, Βάρος, Κατά: Αξιοπιστία + έχω διαβάσει διάφορα και ψιλοφοβάμαι οτι με το WR θα μπλέξω μέχρι να το φέρω σε ικανοποιητική κατάσταση...)

3) ΚΤΜ 125 EXC '02+ (Υπέρ: Στήσιμο, Βάρος, Fun Factor(?). Κατά: Τιμή απόκτησης / συντήρησης Αξιοπιστία (?), μεταπώληση)


Αυτά είναι τα (σχεδόν) αντικειμενικά χαρακτηριστικά που έχω μάθει για το καθένα. Προσωπική άποψη όμως δεν έχω καθώς δεν έχω οδηγήσει κανένα απο αυτά.

Έτσι λοιπόν, αν έχετε (γενικότερα) όρεξη να βοηθήσετε ένα νέωπα με τις εμπειρίες και τις απόψεις σας, όποιες και άν είναι αυτές, ποσταρετε αβέρτα, you are more than welcome!

Stergios69
04/04/2008, 10:51
Το XR 250 είναι καλό αλλά θα το ''τελειώσεις'' γρήγορα...
Για τα άλλα δεν ξέρω, αλλά το wr200 φαίνεται καλό αρκεί να βρεις κάποιο προσεγμένο που να μην θέλει πολλά μαζέματα...
Δε βλέπεις και κανα DRZ400;
Πιο σύγχρονο, απροβλημάτιστο αλλα κάπως βαρύ και ακριβότερο από τα 3...

dirtbird
04/04/2008, 11:05
Κάτι μεταξύ μικρού δίχρονου(125 ή 200) ή τετράχρονου (250).

Πιο fun μάλλον είναι τα 125 (φυσικά μιλάμε για enduro μηχανάκια , ΟΧΙ εντουροποιημένα mx).

Θέμα αξιοπιστίας για τα μικρά δίχρονα δεν τίθεται αφού μπορούν να επανέλθουν με λιγότερα έξοδα, απο κει και πέρα όλα εξαρτώνται από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη.

daddy78
04/04/2008, 13:09
Οι απόψεις προς το παρόν συγκλίνουν προς μικρό δίχρονο....


καλό το DRZ αλλα αν το πάρω, θα έρχεσαι φίλε Στέργιε να μΕ το σηκώνεις (με την καλή έννοια πάντα) κάθε φορά που θα σαβουριάζομαι?

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


έχει κανείς εμπειρία απο EXC125? είναι καλό σχολείο?

fantacid
04/04/2008, 13:47
που θα βρεις καλυτερο σχολειο απο xr 400 τουμπανακι?

:winka:

daddy78
04/04/2008, 13:48
που θα βρω τα λεφτα που θελεις εσυ για να μου δωσεις το δικο σου? :lol: :lol: :lol: :lol:

GASer
04/04/2008, 14:06
Κατά την γνώμη μου, το καλύτερο για αρχάριο που θα σε μαθαίνει για πολύ καιρό και δεν θα το τελειώσεις γρήγορα (βασικά μπορείς να το κρατήσεις για "παντα" είναι ένα CRFX-250 ή ακόμα και 230.

daddy78
04/04/2008, 14:15
Gaser :wave2: , συμφωνώ μαζί σου, καλό το CRF, όπως και το νέο 2,5αρι της Yamaha, αλλα δεν ξέρω ακόμα κατα πόσο αξίζει να επενδύσω τέτοιο ποσό απο τη στιγμή που ακόμα δεν έχω πατήσει ΄χωμα και δεν ξέρω πως θα μου βγεί το πράγμα.

Για αυτό σκέφτομαι για κανένα φτηνό, μτχ. Αν μου κάτσει καλα και το γουστάρω, θα έχω κατασταλάξει και στο τί θέλω, τι μου ταιρίάζει και θα μπορώ να κινηθώ αναλόγως για κάτι καλύτερο...

GASer
04/04/2008, 14:25
Δεν μπορώ να μπω στην τσέπη σου, οπότε εσύ διαλέγεις!

Και εγώ άρχισα εντούρο με Suzuki TS 50ΧΚ, όπως και να έχει όμως επειδή θα σου αρέσει σίγουρα το χώμα, φρόντισε να πάρεις κάτι που:

1. Δεν θα σου κοστίσει ένα σωρό λεφτά σε μαζέματα... με αποτέλεσμα να ξοδέψεις περισσότερα
2. Δεν θα το τελειώσεις σύντομα και θα ψάχνεις πάλι για μηχανάκι... με αποτέλεσμα να ξοδέψεις περισσότερα
3. Δεν θα είναι ακατάλληλο για αρχάριο (ρετάλι, λιωμένο, χάλια από αναρτήσεις) γιατί θα σε οδηγήσει να τα παρατήσεις
4. Θα σου αφήσει αρκετά χρήματα για να πάρεις εξοπλισμό της προκοπής (εγώ πήρα πρώτα εξοπλισμό-μεταχείρο στην αρχή και μετά μηχανάκι)

CRFX-250 και όχι CRF ή CRE

daddy78
04/04/2008, 15:01
GASer ευχαριστώ για τα σχολιά σου :beer: έπεσες μέσα. Για το CRFX δεν πολυκυκλοφορεί, απο μια συντομη αναζήτηση που έκανα, μάλλον δύσκολα θα το βρώ μτχ.....

marios8
04/04/2008, 15:17
Δίχρονο έως 200 κ.εκ. απο το 2000 και μετά. :beer: :wave2:

daddy78
04/04/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Δίχρονο έως 200 κ.εκ. απο το 2000 και μετά. :beer: :wave2:


Επάνω που πήγαινα να ξεκολήσω απο την πορτοκαλιά αμαρτία (βλ. KTM 125 EXC '02 :cry: ) , ήρθες σαν την άνοιξη και με έβαλες πάλι πισω στον σωστο (?) δρόμο

Άντε εβίβα :beer:

marios8
04/04/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από daddy78
Επάνω που πήγαινα να ξεκολήσω απο την πορτοκαλιά αμαρτία (βλ. KTM 125 EXC '02 :cry: ) , ήρθες σαν την άνοιξη και με έβαλες πάλι πισω στον σωστο (?) δρόμο

Άντε εβίβα :beer:


Μήν ξεχνάς και το ΚΤΜ 200 EXC απο 02 και μετά. Λίγη παραπάνω ροπή δεν χάλασε ποτέ κανέναν:winka:


:beer: :beer: :wave2:

iatrodikastis
04/04/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Μήν ξεχνάς και το ΚΤΜ 200 EXC απο 02 και μετά. Λίγη παραπάνω ροπή δεν χάλασε ποτέ κανέναν:winka:


:beer: :beer: :wave2:


Tελικά είμαι ένα και βάλε χρόνο μπροστά.:smokin:


+1000.

daddy78
05/04/2008, 00:57
το 200αρακι είναι έρωτας ειδικά από '02 και μετά που έχουν τα 48αρια πιρούνια, μένει μόνο να βρεθεί φιλάνθρωπος πωλητής :lol: :lol:

Παίζουν όμως μερικά του '99-'00, λέτε να αξίζει η αγορά?