PDA

View Full Version : Προσοχή στις χαλαρωμένες βίδες



Aggelos_SV
04/04/2008, 14:18
Πριν από κάνα μήνα που έπλενα το SV , και καθώς καθάριζα την δεξιά πλευρά της μοτό ,παρατήρησα από την μέσα πλευρά του πλαισίου να κρέμεται πάνω στο μοτέρ μια μεταλλική ψύκτρα(?) (στον κόκκινο κύκλο της φωτό )
Κρεμόταν από δύο καλώδια,τα οποία βέβαια αν δεν υπήρχαν,σίγουρα θα την είχα χάσει την ''ψύκτρα'' στο δρόμο.
Κατάλαβα τότε τι ήταν αυτό το τσικ τσικ που άκουγα καμιά φορά σε φρεναρίσματα ή σε πλαγιάσματα.:rolleyes:

Το εξαρτηματάκι αυτό δένεται με 2 βίδες στην εσωτερική πλευρά του πλαισίου.Οπότε σήκωμα ρεζερβουάρ,βγάλσιμο φιλτροκουτιού(ΠΡΟΣΟΧΗ,βλ.παρακάτω) και ξαναβίδωμα του εξαρτηματακίου.
Όλα κομπλέ...αλλά...

Όπως τράβαγα το φιλτροκούτι προς τα πάνω για να έχω πρόσβαση για να βιδώσω την ψύκτρα,το ένα από τα δύο σωληνάκια των αναθυμιάσεων λαδιού που πάνε στο φιλτροκούτι βγήκε από αυτό χωρίς να το αντιληφθώ.

Μετά από 3-4 μέρες βλέπω λάδια από την αριστερή πλευρά του πλαισίου και με λούζει κρύος ιδρώτας:eyepop: .Ξανανοίγω το ρεζερβουάρ, βγάζω το φιλτροκούτι και ευτυχώς βρήκα τη διαρροή.Ξανάβαλα το σωληνάκι στη θέση του, έσφιξα καλά καλά το κολάρο του και όλα οκ.

Ηθικό δίδαγμα:
1.Πλένουμε το μηχανάκι στο χέρι ,για να έχουμε την ευκαιρία να παρατηρούμε αν όλα είναι στη θέση τους.
2.Τσεκάρουμε συχνά τις βίδες μας(και αυτή που έχουμε στο κεφάλι μας,όσοι τέλος πάντων την έχουμε ακόμα )


126370

lamoun
04/04/2008, 14:44
Μμμ... Στο GS500 όταν το πήρα (καινούριο) έφυγε βίδα από τα πλαϊνά καπάκια του κινητήρα.

Καλό είναι κάθε τόσο να σφίγγουμε τις βίδες (είναι μέρος του service αλλά ποιός το κάνει;;; )

Tropeas
06/04/2008, 12:24
Αγγελε εγω θα γινόμουν κακός αν επέμενα να αλλάξεις το συνεργείο σου?
γιατί είναι γνωστό απο προσωπική μου εμπειρία ότι είνια κατα καιρούς απρόσεχτο?
Γενικά οι βίδες ΔΕΝ φεύγουν τόσο εύκολα , ΌΤΑΝ τις ΕΧΕΙΣ ΒΙΔΩΣΕΙ ΣΩΣΤΑ και ΟΛΕΣ... :rolleyes:
θυμάμαι είχες κάτι επισκευές σε εκέινη την μεριά παλιότερα?

Aggelos_SV
06/04/2008, 12:57
Kακός δεν θα γινόσουν καθόλου,αφού έχω διαπιστώσει ήδη τις ''απροσεξίες''.
Εξάλλου το μηχανάκι έχει να πάει συνεργείο από τον Αύγουστο,το ενδιάμεσο μικρό σέρβις(λάδια δλδ και διάφορες άλλες μικροδουλειές) το κάνω πλέον μόνος μου.Για τα μεγάλα σέρβις μάλλον έχω βρει το νέο μου συνεργείο,αρχίζει από Ε και τελειώνει σε υθυμίου:lol: :lol:

Πάντως κι άλλες φορές έχω δει χαλαρωμένες βίδες (στο ψυγείο, στο μανιτάρι, και στο κάλυμμα του μπροστινού γραναζιού ).Έχουμε τους κραδασμούς μας οι V2:rolleyes:
Το ζητούμενο είναι να ρίχνουμε καμιά ματιά και μεις αν όλα είναι οκ και να μην περιμένουμε πως το συνεργείο μας θα διευθετήσει 100% ό,τι δεν πάει καλά στην μοτό μας.

dimval
24/03/2009, 13:00
Διαπίστωσα πρόσφατα και εγώ μια τάση να τσακώνονται οι βίδες με τη μηχανή΄, ειδικά με after market τελικά.
Μετά από οδήγηση σε ανοιχτό δρόμο, έψαχνα μάταια να κατεβάσω ταχύτητα μιας και κατέβηκαν ...μόνες τους στη προηγούμενο χιλιόμετρο. Με έκτη στο σπιτι...

Ομοιώς και τα μαρσπιέ συνεπιβάτητων εξατμίσεων....

Προσοχή λοιπόν. Locktite, κορυφαία ανακάλυψη!

SVX
24/03/2009, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Διαπίστωσα πρόσφατα και εγώ μια τάση να τσακώνονται οι βίδες με τη μηχανή΄

Προσοχή λοιπόν. Locktite, κορυφαία ανακάλυψη!

kai ta tetrakilindra einai fantastiki anakalipsi!!!


V2 ΚΑΙ με λασκα βιδες....ΡΕΕΕεεεεεεε

:beer:

TOLISTOLAROS
24/03/2009, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimval
Προσοχή λοιπόν. Locktite, κορυφαία ανακάλυψη!
Προσοχή πάντως τί Loctite βάζουμε και που.
Ψάξτε εδώ (http://www.henkelna.com/cps/rde/xchg/henkel_us/hs.xsl/1554_USE_HTML.htm?countryCode=us&BU=industrial&parentredDotUID=0000000GHE&redDotUID=productfinder&param1=pageIndex%3D0|action%3Dsearch|mode%3Dadvanced|keyword%3D|y%3D355|x%3D0|applicationRedDotUID%3 D0000000276|subsubapplicationRedDotUID%3D|subapplicationRedDotUID%3D00000002IP|brandRedDotUID%3D0000 000389|)

σχετικά με τί είδους Loctite θέλετε.
Για θέματα σαν του Άγγελου το Loctite 242 (http://www.henkelna.com/cps/rde/xchg/henkel_us/hs.xsl/1554_USE_HTML.htm?countryCode=us&BU=industrial&parentredDotUID=0000000GHE&redDotUID=0000000HWW) είναι μια χαρά.

Υπαρχουν όμως και υπερβολικά ισχυρές που μετά δε βγαίνουν...

Αν και πιστεύω με μια Bison καλύπτεσαι για τέτοια θέματα

ΚΑΣΤΟΡΙΑ
28/03/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Προσοχή πάντως τί Loctite βάζουμε και που.
Ψάξτε εδώ (http://www.henkelna.com/cps/rde/xchg/henkel_us/hs.xsl/1554_USE_HTML.htm?countryCode=us&BU=industrial&parentredDotUID=0000000GHE&redDotUID=productfinder&param1=pageIndex%3D0|action%3Dsearch|mode%3Dadvanced|keyword%3D|y%3D355|x%3D0|applicationRedDotUID%3 D0000000276|subsubapplicationRedDotUID%3D|subapplicationRedDotUID%3D00000002IP|brandRedDotUID%3D0000 000389|)

σχετικά με τί είδους Loctite θέλετε.
Για θέματα σαν του Άγγελου το Loctite 242 (http://www.henkelna.com/cps/rde/xchg/henkel_us/hs.xsl/1554_USE_HTML.htm?countryCode=us&BU=industrial&parentredDotUID=0000000GHE&redDotUID=0000000HWW) είναι μια χαρά.

Υπαρχουν όμως και υπερβολικά ισχυρές που μετά δε βγαίνουν...

Αν και πιστεύω με μια Bison καλύπτεσαι για τέτοια θέματα

+!1 προσοχη πια loctite χρησιμοποιουμε! ΟπωS ειπα και ο Αγγελοs πιο πανω, κ μενα με'χουν λασκαρει βιδεs οπωs ψυγεια και δαγκανεs!!