PDA

View Full Version : Αγορά Bmw R1200 Gs



tbaris
05/04/2008, 12:44
Καλησπέρα,

Μετά από πολύ καιρό σκέψης αποφάσισα να δώσω το V-strom 650 και να προχωρήσω σιγά σιγά στην αγορά της BMW.

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε αν δίνουν κάποια δώρα στην αγορά αλλά και αν υπάρχει τίποτα προσφορά (π.χ άτοκες δόσεις κλπ) σε κάποια αντιπροσωπεία.

Είμαι απο Θεσσαλονίκη και εδώ απο ότι ξέρω υπάρχει μόνο μια αντιπροσωπεία.

Δεν με πειράζει να είναι Αθήνα ή οπουδήποτε απλά να μπορώ να πάρω ότι μπορώ.

Ευχαριστώ πολύ

Tigas
05/04/2008, 21:57
πέρσι που αγόρασα εγώ το δικό μου εάν έδινες το 50% προκαταβολή ήταν 1 χρόνο άτοκα το σύστημα της BMW μέσω eurobank νομίζω.

Τώρα για να πάρεις κανένα δώρο είναι ανάλογα τον dealer, πάντως είναι λίγο ''σφιχτοί'' άσε που δέν παίρνει και κανένας ανταλλαγή μηχανή που δεν είναι BMW και σε στέλνουν σε άλλους, έλεος μιλάμε.

δες τι προσφορά σου δίνουν στην Θεσσαλονίκη και θα δω εάν μπορώ να σε φτιάξω :wave2:

tbaris
07/04/2008, 10:21
Ευχαριστώ φίλε,

Στον Τρικαλιώτη που πήγα μου είπε οτι το παίρνει το V-strom ανταλλαγή, απλά θα πρέπει να το πάω να το δουν για να μου πεί πόσο.

Γενικά, σε εξοπλισμό δεν δίνουν τίποτα?

Cpt. Haddock
07/04/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Γενικά, σε εξοπλισμό δεν δίνουν τίποτα?

Απο bmw μην περιμένεις δώρα σαν αυτά που δίνει πχ ο Βυνιος...

Τι θέλεις απο εξοπλισμό;

tbaris
07/04/2008, 11:11
Αυτό που θέλω σίγουρα είναι βαλίτσες.

Ξέρετε αν οι Kappa που έχω στο V-strom κάνουν για το BMW?

Cpt. Haddock
07/04/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Αυτό που θέλω σίγουρα είναι βαλίτσες.

Ξέρετε αν οι Kappa που έχω στο V-strom κάνουν για το BMW?

Εξαρτάται.

Το GS εχει την εξάτμιση αριστερά, ενώ το στρωμα δεξια (αν εχεις το 650), αυτό το λέω εαν ειναι διαφορετικου μεγέθους οι βαλίτσες.

Τα κάγκελα ισως να μην κάνουν

dirtbird
07/04/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tbaris
Αυτό που θέλω σίγουρα είναι βαλίτσες.

Ξέρετε αν οι Kappa που έχω στο V-strom κάνουν για το BMW?

link (http://www.mo-tech.de/index.php?sprach_id=2)

Vagabond
07/04/2008, 13:13
Πριν εναμισυ μηνα αγορασα κι εγω ενα BMW R1200GS απο τον Τρικαλιωτη.Πηρα το 2007 μοντελο με ABS,ASC,θερμαινομενα grips,εξατμιση χρωμιου,πλαστικα προστατευτικα κυλινδρων,προεκταση φτερου και τις τρεις βαλιτσες της BMW 16500?-1000? (λογω αποσυρσης της παλιας μου μοτοσυκλετας) = 15.500?.
Αν σκοπευεις να παρεις μοντελο του 2007, απο οσο ξερω, σε ολες τις αντιπροσωπιες δινουν δωρο 1100? σε εξοπλισμο της μοτοσυκλετας.Ο Τρικαλιωτης ,σε περιπτωση που δεν ηθελες το δωρο αυτο των 1100? σε εξοπλισμο, εδινε εκπτωση 700? στην τιμη.
Γνωμη μου ειναι ,μια και δεν βιαζεσαι , να προσπαθησεις να δωσεις το V-Strom σε ιδιωτη, κερδιζοντας ετσι 500-1000? απο την τιμη που θα σου δωσει ο Τρικαλιωτης.
Επισης ,αγοραζοντας ενα μοντελο του 2007, που κατα τη γνωμη μου ειναι καλυτερο (και ομορφοτερο:rotflmao: ) θα επωφεληθεις της παραπανω προσφορας κερδιζοντας αλλα 1100?.Αν τωρα θελεις μοντελο 2008, θα πληρωσεις για μια μοτοσυκλετα με τα χαρακτηριστικα και τα εξτρα της δικης μου, περιπου 18.000?.Ισως και κατι παραπανω αν θα εχει και το ESA.
Τωρα, αν εχεις και οποιοδηποτε δικυκλο στο ονομα σου με ημερομηνια 1ης αδειας πριν το 1994, ειτε λειτουργει ειτε οχι, μπορεις να επωφεληθεις απο το μετρο της αποσυρσης δικυκλων και να γλιτωσεις 1000? απο την αγορα ενος GS1200 πληρωνοντας για τα πρωτα 5 ετη τελη κυκλοφοριας μονο 3? το χρονο.Συνολικο κερδος 1.500? περιπου.
Σε ο,τι αφορα τη χρηματοδοτηση, εγω επελεξα να παρω καταναλωτικο δανειο μονος μου και να αγορασω τη μηχανη μετρητοις μια και ετσι η δοση εβγαινε αρκετα μικροτερη απο τη χρηματοδοτηση της BMW (Eurobank,BMW financial ή Εμπορικη).Αξιζει λοιπον να κανεις μια ερευνα σε μερικες τραπεζες, μηπως και βρεις πιο συμφερουσα χρηματοδοτηση.Προτεινω Τραπεζα Κυπρου (Συνεπως) και Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο.
Επισης, μια και εισαι και εσυ απο Θεσσαλονικη και γνωριζεις οτι το καθεστως εδω ειναι μονοπωλιακο, σου συνιστω να κανεις μια ερευνα σχετικα με τον αντιπροσωπο/επισκευαστη που καλυπτει την πολη, σε ο,τι αφορα στις τιμες και τις υπηρεσιες που προσφερει.
Αυτα.Ελπιζω να βοηθησα.
Συγχαρητηρια για την επιλογη.Καλη επιτυχια στην ερευνα αγορας σου!

:beer:

peskandritsos
15/04/2008, 20:12
Συνφορουμιτες ειμαι κι εγω στην φαση να παρω η το 1200 μεταχειρισμενο του 2005 με 36000 χλμ η το καινουργιο 650 (800).Ενω ειχα ψιλοαποφασισει για το 1200 που μου αρεσει πιο πολυ διαβασα σε κατι σελιδες του φορουμ για καποια προβληματα με την μπαταρια,με τα φρενα και οτι τσιμπανε και λαδι οι μποξερ.Επισης εκει που γραφουνε για το ποσο κοστιζει το σεβις δεν διαβασα κανενα που να γραφει τι γινεται μετα τα 40000 χλμ.Θα μου πει καποιος καλα το 650 που δεν εχει κυκλοφορησει ακομα που ξερεις για τα σερβις???Αλλα τουλαχιστον αυτο θα ειναι καινουργιο με εγγυηση.Περιμενω την πολυτιμη βοηθεια σας:wave2: