PDA

View Full Version : Μια απορία περί Michelin Anakee



ALX GS 11½
05/04/2008, 17:26
Όσοι τα έχετε, τι λένε στα στροφιλίκια; Μαθημένος με τα Tourance για δέκα συνεχόμενα χρόνια, κάνω την υπέρβαση και πάω στα Anakee κυρίως για τις καλύτερες επιδόσεις τους στο βρεγμένο σε σχέση με τα Tourance. Όμως μου φαίνεται πως τα anakee δεν έχουν το διαθέσιμο πέλμα όπως τα Tourance όταν πλαγιάσει η μοτοσυκλέτα (οπτικά τουλάχιστον)
Θυμάμαι παλιότερα που είχα φορέσει τα απαράδεκτα Michelin T66 είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα. Το λάστιχο μαύριζε ώς την άκρη πριν ακόμα φτάσω στις μοίρες της κλίσης που έφτανα με άλλα λάστιχα και φυσικά άρχιζαν τα γλιστρήματα.
Με το Tourance καταφέρνω να το μαυρίσω σχεδόν όλο (άντε να μένουν 1 με 2 χιλιοστά)
Με το anakee τι παίζει? Είναι ΟΚ σε αυτό το θέμα ή θα πάθω αυτό που είχα πάθει με τα T66?
Για πείτε όσοι τα έχετε και το στρίβετε το μηχανάκι σας ;)

harlek
05/04/2008, 17:45
Όντως το Anakee έχει πιο γλυκιά κορώνα, και πατιέται ευκολότερα όλο. Κι εγώ στο Tourance μένω με 2-3 χιλιοστά απάτητα μετά από τρελές κλίσεις (σε καλό οδόστρωμα), ενώ το Anakee το πάτησα πολύ γρήγορα όλο, χωρίς να γέρνω τη μηχανή περισσότερο.

Η πιο "αργή" κορώνα κάνει το Anakee σαφώς πιο διστακτικό σε αλλαγές κλίσεων, ενώ το Tourance πέφτει στο πλάι πολύ ευκολότερα. Το Anakee όμως είναι πιο σταθερό στον αυτοκινητόδρομο, στις ευθείες. Ως προς την πρόσφυση, θεωρώ τα Anakee ελάχιστα καλύτερα από τα Tourance στο στεγνό και χειρότερα (ω, ναι) στο βρεγμένο.

Από κει και πέρα, προσωπικά τα Anakee τα απεχθάνομαι σαν αίσθηση. Τα κράτησα ενάμιση μήνα και ξαναγύρισα σε Tourance. Πρακτικά, πέταξα 250 ευρώ, αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΑ με τίποτα.

Τα συμπεράσματά μου είναι από δοκιμή σε Pegaso, διαστάσεις 100/90-19 και 130/80-R17 και κρατάω επιφύλαξη για το αν μπορούν να γενικευτούν.

ALX GS 11½
05/04/2008, 17:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Όντως το Anakee έχει πιο γλυκιά κορώνα, και πατιέται ευκολότερα όλο. Κι εγώ στο Tourance μένω με 2-3 χιλιοστά απάτητα μετά από τρελές κλίσεις (σε καλό οδόστρωμα), ενώ το Anakee το πάτησα πολύ γρήγορα όλο, χωρίς να γέρνω τη μηχανή περισσότερο.

Η πιο "αργή" κορώνα κάνει το Anakee σαφώς πιο διστακτικό σε αλλαγές κλίσεων, ενώ το Tourance πέφτει στο πλάι πολύ ευκολότερα. Το Anakee όμως είναι πιο σταθερό στον αυτοκινητόδρομο, στις ευθείες. Ως προς την πρόσφυση, θεωρώ τα Anakee ελάχιστα καλύτερα από τα Tourance στο στεγνό και χειρότερα (ω, ναι) στο βρεγμένο.

Από κει και πέρα, προσωπικά τα Anakee τα απεχθάνομαι σαν αίσθηση. Τα κράτησα ενάμιση μήνα και ξαναγύρισα σε Tourance. Πρακτικά, πέταξα 250 ευρώ, αλλά ΔΕΝ ΤΑ ΑΝΤΕΧΑ με τίποτα.

Τα συμπεράσματά μου είναι από δοκιμή σε Pegaso, διαστάσεις 100/90-19 και 130/80-R17 και κρατάω επιφύλαξη για το αν μπορούν να γενικευτούν.

Mε προβλημάτισες τώρα :sick: Πιο καλά στο βρεγμένο τα Tourance? Όλοι λένε το αντίθετο!
Όσο για το πλάγιασμα, καλά το κατάλαβα λοιπόν. Το μάτι μου τελικά δεν με ξεγελάει, κι είναι πολύ βασικό για μένα να έχω διαθέσιμο πέλμα στο στροφιλίκι. Μου την δίνει να τελειώνει το λάστιχο πιο νωρίς από μένα ή την μοτοσυκλέτα. Η σταθερότητα στον αυτοκινητόδρομο δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

nassosxlvbros
05/04/2008, 18:03
Άλεξ προσωπικά στα συστήνω...με τα Anakee στο TA έξυνα τα κάγγελα...μ'αρέσει ρε Άλεξ που σχεδόν όλη η Ελλάδα λέει τα + των Anakee στο βρεγμένο,και προβληματίζεσαι γι'αυτά με μια μόνο άποψη...κάτσε να γράψουν αρκετοί,ψάξε και σε σάητ με BMW να ακούσεις και από κει γνώμες,ρώτα και κανέναν στο δρόμο......;)
βάλτα λέμεεε μη μασάς!

ALX GS 11½
05/04/2008, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
Άλεξ προσωπικά στα συστήνω...με τα Anakee στο TA έξυνα τα κάγγελα...μ'αρέσει ρε Άλεξ που σχεδόν όλη η Ελλάδα λέει τα + των Anakee στο βρεγμένο,και προβληματίζεσαι γι'αυτά με μια μόνο άποψη...κάτσε να γράψουν αρκετοί,ψάξε και σε σάητ με BMW να ακούσεις και από κει γνώμες,ρώτα και κανέναν στο δρόμο......;)
βάλτα λέμεεε μη μασάς!

Νάσο...εσύ τουλάχιστον με ξέρεις πως οδηγάω :wacko: και με προβληματίζει η ανικανότητα ενός ελαστικού στα πλαγιάσματα. Θα σπαστώ αγρίως αν το πάθω για δεύτερη φορά (και η δεύτερη με Michelin)
Ψήνομαι βεβαίως και για τα Continental Contitrail που έχω ακούσει καλά σχόλια για άσφαλτο βέβαια, γιατί για χώμα το ξεχνάω.

nassosxlvbros
05/04/2008, 18:16
κοίτα..σε BMW τα έχω δει,αλλά δε τα ξέρω, σε Varadero/Transalp είναι μια χαρά! άρα σε μηχανάκια με παραπλήσιο βάρος το λάστιχο παίζει καλά.Όσο για τη βροχή μη το ψάχνεις...η εμπιστοσύνη που του είχα δεν την έχω βρει σε άλλο λάστιχο,και ξέρεις ότι το ΤΑ δεν το πήγαινα ποτέ και πουθενά νορμάλ...μόνο κόμπο δεν τόδενα..και μην συγκρίνεις λάστιχο σαν το Τ-66 (τακουνάτο) σε βροχή! είναι άδικο!
Όσο για τα Continental....δεν τα έχω δει σε κανένα μηχανάκι...και για το Hornet που έψαχνα κανέναν δε βρήκα να μου πει +ή -....άστα για τους ευρωπαίους...
α! και εναλλακτικά τα τουριστάδικα Bridgestone BT-021 rear + BT-020 front είναι μια πολύ καλή επιλογή:δίγομα,πυρίτιο για τη βροχή και άφθονη γόμα στο κέντρο για πολλά κμ...τα έχω στη χορνέτα και δεν έχω κανένα παράπονο.!

ALX GS 11½
05/04/2008, 18:24
Τι να πω δεν ξέρω :confused: Βέβαια έχω λίγο καιρό διαθέσιμο να μαζέψω κι άλλες γνώμες πριν προχωρήσω στην αλλαγή.

nassosxlvbros
05/04/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Τι να πω δεν ξέρω :confused: Βέβαια έχω λίγο καιρό διαθέσιμο να μαζέψω κι άλλες γνώμες πριν προχωρήσω στην αλλαγή. βρες ένα μεταχείρω πίσινό Anakee σε καλή κατάσταση και κάνε το πείραμά σου...

ALX GS 11½
05/04/2008, 18:57
Αυτό κι αν είναι δύσκολο:dizzy:

nassosxlvbros
05/04/2008, 19:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από ALX GS 11½
Αυτό κι αν είναι δύσκολο:dizzy:

έγραψα και παραπάνω: "εναλλακτικά βάλε τα τουριστάδικα Bridgestone BT-021 rear + BT-020 front είναι μια πολύ καλή επιλογή:δίγομα,πυρίτιο για τη βροχή και άφθονη γόμα στο κέντρο για πολλά κμ...τα έχω στη χορνέτα και δεν έχω κανένα παράπονο.! "
και ετοιμάσου να ξύσεις τις...βαλβίδες και τα κοκκοράκια!!!:lol:


υγ κάνε μια βόλτα από τον Ααρών και βάλε αυτό που θα σου πει ανεξάρτητα αν θα τα βάλεις εκεί ή όχι...επίσης καλός είναι και ο γουήλ σιτης (wheel city)

harlek
06/04/2008, 03:37
ALX αν βάλεις τελικά τα Anakee, κάνε τον κόπο να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου από τη "μετάβαση". Πραγματικά θέλω να δω πώς θα σου φανούν αμέσως μετά τα Tourance.

ΥΓ: Γιατί δεν κοιτάς και τα νέα Tourance EXP; Θεωρητικά ανταποκρίνονται απόλυτα στις απαιτήσεις σου κι έχουν πολύ καλές κριτικές... Επίσης τα Bridgestone Battlewing 501/502

felter
06/04/2008, 10:26
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ Bridgestone ΜΕ ΑΖΩΤΟ 2psi ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ !!!!!!
ΣΤΟ R 1100 GS ΕΞΥΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑΝ !!!
ΤΟ Anakee ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ Bridgestone ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΝΑ ΜΙΣΟΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ
:smokin:

ALX GS 11½
06/04/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από felter
ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ Bridgestone ΜΕ ΑΖΩΤΟ 2psi ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ !!!!!!
ΣΤΟ R 1100 GS ΕΞΥΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΑΝ !!!
ΤΟ Anakee ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΙΣ ΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ Bridgestone ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΝΑ ΜΙΣΟΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΗ
:smokin:
Άζωτο???:nono: Για ποια Bridge λες? Για τα 501 -502 μου είπαν αρκετοί πως το μπροστινό γλιστράει και γενικώς δεν σου δίνει καλή αίσθηση.Τουλάχιστον σε GS

harlek
06/04/2008, 20:23
Επίσης φημολογείται ότι πολύ σύντομα (εντός 1-2 μηνών; ) έρχεται το Anakee 2, με διαφορετική σύνθεση γόμας μπρος-πίσω, καλύτερη σταθερότητα και πιο αργή φθορά (κατά τη Michelin πάντα). Η χάραξή του πέλματος (λένε) θα είναι η ίδια.