PDA

View Full Version : Έκκληση - Κλοπή Ktm 525 Exc



petrogazz
05/04/2008, 17:46
To Σάββατο 1/3/2008 το πρωί στις 6:45 περίπου, στο κέντρο της Θεσσαλονίκης (Φιλίππου με Ιασωνίδου γωνία), άγνωστοι "σήκωσαν" μέσα από το κατάστημα φίλου, τη μοτοσικλέτα μου μάρκας KTM 525 EXC, που βρισκόταν εκεί.

Οι άγνωστοι αφού δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την κλειδαριά και το λουκέτο ασφαλείας, κατέβασαν την τζαμαρία και χωρίς να πτοηθούν από τον συναγερμό "σήκωσαν¨το KTM.

Είναι πορτοκαλί, μοντέλο 2003 με αριθμό πλαισίου ***** και αριθμό κινητήρα *****.

Παρακαλώ πολύ όποιον γνωρίζει κάτι, ή πέσει στην αντίληψή του κάποια πληροφορία να επικοινωνήσει στο τηλ. ******.

petrogazz
27/05/2008, 09:43
Mετά από σχεδόν 3 μήνες, εχθές με κάλεσαν από την ΤΑ Καλαμαριάς για να μου πουν ότι βρέθηκε το KTM.

To είχαν δύο 20χρονοι αλλοδαποί για να κάνουν ληστείες και εχτές έγινε καταδίωξη και τους έπιασαν.

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι για να τους σταματήσουν τους στούκαραν, με αποτέλεσμα η μηχανή να έχει ζημιές (υποπλαίσιο, μπορεί και πλαίσιο κτλ με μια γρήγορη ματιά που έριξα χτες το βράδυ).

trigger
27/05/2008, 10:38
To ευχάριστο είναι οτι τη βρήκες! :beer:
Ξέρει κανείς ποιός αναλαμβάνει στην περίπτωση αυτή την αποκατάστση των ζημιών;

sapila racing
27/05/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Mετά από σχεδόν 3 μήνες, εχθές με κάλεσαν από την ΤΑ Καλαμαριάς για να μου πουν ότι βρέθηκε το KTM.

To είχαν δύο 20χρονοι αλλοδαποί για να κάνουν ληστείες και εχτές έγινε καταδίωξη και τους έπιασαν.

Το άσχημο στην υπόθεση είναι ότι για να τους σταματήσουν τους στούκαραν, με αποτέλεσμα η μηχανή να έχει ζημιές (υποπλαίσιο, μπορεί και πλαίσιο κτλ με μια γρήγορη ματιά που έριξα χτες το βράδυ).

Αν είναι μόνο υποπλαίσιο καλα είναι, αν είναι και πλαίσιο κρίμα.
Πρέπει να είναι πολύ σπαστικο, να χαρείς η να τσαντιστείς που το βρήκαν.

Πάντως από προσωπική πείρα, το πλαίσιο στα KTM πολύ δύσκολα στραβώνει!

petrogazz
27/05/2008, 10:51
Αναγκαστικά εγώ θα τα πληρώσω και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διεκδικήσω χρήματα δικαστικά από τα τσογλάνια, αλλά δεν ξέρω αν θα μπω σε αυτή την διαδικασία.

OldMan
27/05/2008, 10:56
:look: :uplate: :look:

Ληστείες με 525 ??? :wacko:

petrogazz
27/05/2008, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :uplate: :look:

Ληστείες με 525 ??? :wacko:

και δικάβαλο μάλιστα :sick:

KaTaNaS
27/05/2008, 11:11
το πλαισιο δυσκολα να εχει παρει... θα πρεπει να επεσαν πανω σε μαντρα!


αντε καλες βολτες ξανα! :beer: :wave2:

petrogazz
27/05/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
το πλαισιο δυσκολα να εχει παρει... θα πρεπει να επεσαν πανω σε μαντρα!


αντε καλες βολτες ξανα! :beer: :wave2:

Toυς εμβόλισαν οι μπάτσοι από πίσω αριστερά. Θα δείξει, σήμερα θα πάω να το δω καλύτερα γιατί εχτες ήταν σε σκοτεινό σημείο και δεν μπόρεσα να το δω καλά.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!!!

OldMan
27/05/2008, 11:15
Όπως είπε παραπάνω και ο Σαπίλας, ΠΟΛΥ δύσκολο να "πάρει" το πλαίσιο...:winka:

Το υποπλαίσιο ή το αλλάζεις (ασφαλής λύση) ή το "φέρνεις" με το μάτι (φθηνή λύση).
(συνήθως στραβώνουν τα "αυτάκια" του πλαίσιου που βιδώνει επάνω τους το υποπλαίσιο...).



Υ.Γ.
Στο φινάλε, δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις ίσια στο βουνό ...:beer:

petrogazz
27/05/2008, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπως είπε παραπάνω και ο Σαπίλας, ΠΟΛΥ δύσκολο να "πάρει" το πλαίσιο...:winka:

Το υποπλαίσιο ή το αλλάζεις (ασφαλής λύση) ή το "φέρνεις" με το μάτι (φθηνή λύση).
(συνήθως στραβώνουν τα "αυτάκια" του πλαίσιου που βιδώνει επάνω τους το υποπλαίσιο...).



Υ.Γ.
Στο φινάλε, δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις ίσια στο βουνό ...:beer:

Με το μάτι δεν έρχεται, παραείναι στραβό (θα ανεβάσω φωτό το βράδυ). Μάλλον για αλλαγή πάμε.

Ίσια δεν χρειάζεται να πηγαίνω όντως, σιχαίνομαι τις ευθείες γενικώς :beer: !!!!!

Tpap
27/05/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :uplate: :look:

Ληστείες με 525 ??? :wacko:

μάλλον ήταν πολύ ριψοκίνδυνοι βλάκες...δεν λάβαν υπ'όψιν τους ότι τα ρημάδια αυτά σπάνε τοσο εύκολα που δεν θα προλαβαίναν να κάνουν ούτε 5μ από την τράπεζα που χτυπήσαν?
:ninja:

sapila racing
27/05/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Με το μάτι δεν έρχεται, παραείναι στραβό (θα ανεβάσω φωτό το βράδυ). Μάλλον για αλλαγή πάμε.

Ίσια δεν χρειάζεται να πηγαίνω όντως, σιχαίνομαι τις ευθείες γενικώς :beer: !!!!!


Αμα την εφαγε από πίσω και φάγανε τούμπα δεν θα εχει πάθει τίποτα μπροστά.

Η προσωπική πείρα που έλεγα ειναι απο στούκα που ειδα live μπροστά μου (και κατόπιν ημουν και μάρτυρας) με 640 που βαρεσε στο πλαι ενα Audi που βγήκε απο STOP.
To xτύπησε με τουλάχιστον 60 χωρίς φρένο και ο αναβάτης πέταξε και προσγειώθηκε 15 μέτρα πιο κάτω.
Οταν ειδαμε οτι ο αναβατης ηταν ΟΚ, και πήγα να σηκωσω τη μηχανή, στην αρχή τρόμαξα αφού ειχε γίνει 2 κομμάτια.
Το μπροστινό συνδεόταν με το υπόλοιπο μόνο με τις ντίζες!!! Λεω πάει για πέταμα...
Ομως είχε κοπεί ο σταυρός και τίποτα αλλο δεν ειχε πειραχτεί, ούτε σκελετός ούτε μπροστινό!!! Εκτός απο μερικά πλαστικά.
Αν ηταν ενα XT ας πούμε, θα ειχε παει το μπροστινό τουλάχιστον κατ απο το μοτερ.

Απο αυτό που ειδα θεωρώ απιθανο να εχιε παθει τίποτα ο σκελετός σου :wave2:

KaTaNaS
27/05/2008, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η προσωπική πείρα που έλεγα ειναι απο στούκα που ειδα live μπροστά μου (και κατόπιν ημουν και μάρτυρας) με 640

αποσβένονται οι δυναμεις στα ελαστικά πλαστικά, το υποπλάισιο, τα ελαστικά παρεμβύσματα στα καβαλετα τουτιμονιού και στις τιμονοπλακες....

τα υπολοιπα συνηθως μενουν αθικτα! :beer:

hector
27/05/2008, 11:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Όπως είπε παραπάνω και ο Σαπίλας, ΠΟΛΥ δύσκολο να "πάρει" το πλαίσιο...:winka:

Το υποπλαίσιο ή το αλλάζεις (ασφαλής λύση) ή το "φέρνεις" με το μάτι (φθηνή λύση).
(συνήθως στραβώνουν τα "αυτάκια" του πλαίσιου που βιδώνει επάνω τους το υποπλαίσιο...).



Υ.Γ.
Στο φινάλε, δεν υπάρχει λόγος να πηγαίνεις ίσια στο βουνό ...:beer:


.....αλλωστε αν δεν στραβωσεις το υποπλαισιο εντουρο δεν εχεις κανει!:wave2:

.....οχι δειξτε μου εντουρομηχανακι με ισιο υποπλαισιο....:eyepop:

petrogazz
27/05/2008, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
.....αλλωστε αν δεν στραβωσεις το υποπλαισιο εντουρο δεν εχεις κανει!:wave2:

.....οχι δειξτε μου εντουρομηχανακι με ισιο υποπλαισιο....:eyepop:

Στο KLX κατάφερα και το έκοψα από τις πολλές τούμπες, στο KTM δεν πρόλαβα!

GASer
27/05/2008, 12:51
το θέμα είναι θα σου το δώσουν πίσω ή θα σου τα σπάσουν πρώτα;

petrogazz
27/05/2008, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
το θέμα είναι θα σου το δώσουν πίσω ή θα σου τα σπάσουν πρώτα;

Με παρακαλούσαν να το πάρω εχτές το βράδυ (οι μπάτσοι) γιατί δεν έχουν χώρο :D

GASer
27/05/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Με παρακαλούσαν να το πάρω εχτές το βράδυ (οι μπάτσοι) γιατί δεν έχουν χώρο :D

πάλι καλά...

για καλό και για κακό ρώτησε δικηγόρο αν πρέπει να υπογράψεις ή να μην υπογράψεις κάτι

petrogazz
27/05/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
πάλι καλά...

για καλό και για κακό ρώτησε δικηγόρο αν πρέπει να υπογράψεις ή να μην υπογράψεις κάτι

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές!!!

petrogazz
27/05/2008, 22:57
Ένα δείγμα της ζημιάς...


132103

dirtbird
27/05/2008, 23:28
Δεν νομίζω να έχει πάρει ο σκελετός.

Έλεγξε όμως (σε μηχανουργείο...) για στραβές πλάκες (μάνες) και άξονες τροχών (τον εμπρός κυρίως).

Καλές επισκευές :beer: :wave2:

trigger
27/05/2008, 23:30
Mα κι αυτοί οι αστυνομικοί δεν παίζονται ρε πστ μου... μια φορά βρήκαν κλεμμένο μηχανάκι και το γαμήσανε! :sad:

petrogazz
27/05/2008, 23:31
Λίγο που το κοίταξα όντως δεν πρέπει να έχει πάρει. Ίσως χρειαστεί καβαλέτα τιμονιού (τιμόνι σίγουρα).
Ευτυχώς το πάτησαν από αριστερά και την γλίτωσε η εξάτμιση.
Από ότι φαίνεται και το πισινό (τροχός-ψαλίδι) δεν επηρεάστηκαν.
Μάλλον σχετικά φθηνά θα την βγάλω :beer:

nasos_wr426
27/05/2008, 23:32
Ελα ρε!Κι εγώ που νόμιζα ότι ο ιδιοκτήτης του απλα παράτησε το χόμπι!Το μηχανάκι το έβλεπα κάθε μέρα γιατί είναι ο δρόμος μου από εκεί!
Ευτυχώς που βρέθηκε!Είχα νιώσει κι εγώ κάποτε αυτό το συναίσθημα!

zolotas
27/05/2008, 23:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:look: :uplate: :look:

Ληστείες με 525 ??? :wacko:

πορτοφολαδες θα ηταν .......:rolleyes:

argy_kap
28/05/2008, 08:35
Δεν μπαίνεις και στο αρχικό post να σβήσεις αριθμό πλαισίου και κινητήρα????

dirtbird
28/05/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από argy_kap
Δεν μπαίνεις και στο αρχικό post να σβήσεις αριθμό πλαισίου και κινητήρα????


νταν!

:winka:

GASer
28/05/2008, 09:57
Ίσως αν ζητούσες αποζημίωση από την Αστυνομία; Στι κάτω-κάτω αυτοί το χάλασαν. Φαντάζομαι ότι ακούγεται περίεργο αλλά γιατί να μην το δοκιμάσεις;

petrogazz
28/05/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από GASer
Ίσως αν ζητούσες αποζημίωση από την Αστυνομία; Στι κάτω-κάτω αυτοί το χάλασαν. Φαντάζομαι ότι ακούγεται περίεργο αλλά γιατί να μην το δοκιμάσεις;

To σκέφτηκα, αλλά γενικά από ότι έχω ακούσει, ακόμα να γίνει "κανονικό" ατύχημα με κρατικό όχημα, με υπαιτιότητά τους, δύσκολα παίρνεις λεφτά.

Αν ήμουν δικηγόρος θα το κυνηγούσα. Προτιμώ αυτά που θα ξοδέψω στα δικαστικά να τα δώσω για να το φτιάξω.

petrogazz
29/05/2008, 13:38
News update!

Από τη δεξιά μεριά, λόγω της στρέβλωσης του υποπλαισίου, στο πάνω σημείο του πλαισίου που βιδώνει το υποπλαίσιο έχουμε crack.

Δεν φαίνεται να είναι κάτι σοβαρό μιας και εύκολα κολλάει εκείνο το σημείο.

Το πλαίσιο γενικά φαίνεται να μην έχει μασήσει.

petrogazz
04/06/2008, 08:42
Βρήκα ένα αυτόπτη μάρτυρα του συμβάντος και μου είπε άλλη εκδοχή (η οποία είναι και η κανονική).
Τα τυπάκια ήταν σε ένα φανάρι, τους είδε ένα περιπολικό και τους έκανε σήμα να σταματήσουν.
Αυτοί έφυγαν με σούζα και 2 στενά πιο κάτω συγκρούστηκαν με ένα ΙΧ και στην συνέχεια σε μια κολώνα.

Τα αποτελέσματα φαίνονται στην φωτογραφία.

Το άσχημο είναι ότι είναι πιθανό να έχει πάρει και το ψαλίδι οπότε το κόστος ανεβαίνει.


132709

KaTaNaS
04/06/2008, 08:58
ψαλιδι; :rolleyes: δυσκολο...

το φιλτρο αερως πεντακαθαρο...


το υποπλαισιο αλλαξε το... :wave2:

petrogazz
04/06/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
ψαλιδι; :rolleyes: δυσκολο...

το φιλτρο αερως πεντακαθαρο...


το υποπλαισιο αλλαξε το... :wave2:

Ήδη έχουν δρομολογηθεί τα πράγματα και πιστεύω να βγω για καμιά εντουράδα σύντομα!!!

sapila racing
04/06/2008, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από petrogazz
Ήδη έχουν δρομολογηθεί τα πράγματα και πιστεύω να βγω για καμιά εντουράδα σύντομα!!!

Καλά ξεμπερδέματα σου ευχομαι. :sun:

petrogazz
04/06/2008, 09:51
Eυχαριστώ για τα καλά σας λόγια!