PDA

View Full Version : honda hornet 07



st.John
06/04/2008, 13:33
προηγουμενο σαββατο πηγα στιν εκθεση μηχανης, τρομερη, για να δω καποια μοντελα που μου αρεσουν...
το αγαπημενο μου ειναι το hornetaki 600 οπου και ανεβηκα τουλαχιστον 8 φορες απο 5 λεπτα η καθε μια. θα ηθελα ομως να ρωτησω εσας που ειστε εμπειροι και συγκεκριμενα εσεις που το εχετε οδηγησει αν για εναν νεο οδηγο ειναι καλη μηχανη. διαβασα αρθρα που λενε οτι ειναι φιλικη αν και μπορει να γινει και πιο τερατακι... ενας λεει οτι εχει περισσοτερη ιπποδυναμη και απο το ρ6? ισχυει? μπορειτε να μου δωσετε οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για το μελισσακι? hornet ελληνιστη ειναι ειδος βεσπας που ειναι........ για ολο το story πληκτρολογιστε hornet --> wikipedia και διαβαστε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

και για τις ευρωπαικες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

ευχαριστω πολυ :D

sakisdani750
06/04/2008, 15:23
αν ειναι η πρωτη σου μηχανη τοσο μεγαλη τοτε παρε ειναι πολυ φιλικια και δεν εχει και γκαζι που θα σε τρομαξει!

τωρα αν ειναι ποιο γρηγορο απο το ρ6 δεν νομιζω μπορει στα χαμηλα να εχει καλυτερη ροπη αλλα δεν λεει τπτ αυτο!

soteas
06/04/2008, 15:32
τιμή? :confused: :beer:

st.John
06/04/2008, 15:51
7 xiliarikakia kai kati psila

vangelis 64
06/04/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
ενας λεει οτι εχει περισσοτερη ιπποδυναμη και απο το ρ6? ισχυει? Ούτε στα πιο τολμηρά του όνειρα!:wave2:

Anritsu
06/04/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
προηγουμενο σαββατο πηγα στιν εκθεση μηχανης, τρομερη, για να δω καποια μοντελα που μου αρεσουν...
το αγαπημενο μου ειναι το hornetaki 600 οπου και ανεβηκα τουλαχιστον 8 φορες απο 5 λεπτα η καθε μια. θα ηθελα ομως να ρωτησω εσας που ειστε εμπειροι και συγκεκριμενα εσεις που το εχετε οδηγησει αν για εναν νεο οδηγο ειναι καλη μηχανη. διαβασα αρθρα που λενε οτι ειναι φιλικη αν και μπορει να γινει και πιο τερατακι... ενας λεει οτι εχει περισσοτερη ιπποδυναμη και απο το ρ6? ισχυει? μπορειτε να μου δωσετε οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για το μελισσακι? hornet ελληνιστη ειναι ειδος βεσπας που ειναι........ για ολο το story πληκτρολογιστε hornet --> wikipedia και διαβαστε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

και για τις ευρωπαικες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

ευχαριστω πολυ :D

Το έκανα και εγώ βόλτα το καινούριο το Hornet . Kαι το Transalp . Σε σύγκριση με το κουρασμένο και 18ετιας BROSακι μου μου φάνηκε σαν να ανέβηκα σε ελέφαντα καθώς το τεποζιτο ειναι αρκετά φαρδύ . Επίσης δεν είχε ξανατύχει να οδηγήσω 4κιλύνδρο και φοβόμουνα πως δεν θα μπορούσα να το κάνω καλά .Γενικότερα το μηχανάκι έχει ωραία αίσθηση οδήγησής και αρκετό γκάζι . Περίμενα να δώ αυτό το περίφημο " ψόφιο στα χαμηλά" αλλά με 3η ,4η ,5 η το μηχανάκι επιτάχυνε ευχάριστα και χωρίς κομπιάσματα με 4-5 Κ στροφές .Τον τελευταίο καιρό με απασχολούσε η αγορά καινούριου και το Hornet θα ήταν μέσα στις επιλογές αν έψαχνα για γυμνό. Βεβαία κακά τα ψέματα , στην κατηγορία αυτή value for money , είναι μάλλον το GSR που αν δεν κάνω λάθος με ABS πρέπει να βγαίνει κάπου 1500 εβρά πιο κάτω από το hORNET .

:wave2:

nassosxlvbros
06/04/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από st.John
προηγουμενο σαββατο πηγα στιν εκθεση μηχανης, τρομερη, για να δω καποια μοντελα που μου αρεσουν...
το αγαπημενο μου ειναι το hornetaki 600 οπου και ανεβηκα τουλαχιστον 8 φορες απο 5 λεπτα η καθε μια. θα ηθελα ομως να ρωτησω εσας που ειστε εμπειροι και συγκεκριμενα εσεις που το εχετε οδηγησει αν για εναν νεο οδηγο ειναι καλη μηχανη. διαβασα αρθρα που λενε οτι ειναι φιλικη αν και μπορει να γινει και πιο τερατακι... ενας λεει οτι εχει περισσοτερη ιπποδυναμη και απο το ρ6? ισχυει? μπορειτε να μου δωσετε οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες για το μελισσακι? hornet ελληνιστη ειναι ειδος βεσπας που ειναι........ για ολο το story πληκτρολογιστε hornet --> wikipedia και διαβαστε:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

και για τις ευρωπαικες:
http://en.wikipedia.org/wiki/Hornet

ευχαριστω πολυ :D

καλά, είπαμε είναι δυνατό αλλά μη τα ισοπεδώνουμε όλα!άλλο streetfighter και άλλο supersport!

είναι ένα πολύ καλό σχολείο για να σε βάλει στο τριπάκι των streetfghter/γυμνών μοτο : καθημερινή μετακίνηση,δουλειές αλλά και γιατί όχι και track bike με ελάχιστο κόστος,αλλά και ταξιδάκια με κάποιους συμβιβασμούς στη ταχύτητα.Τα όπλα του; είνα πρακτικά άθραυστο,με κορυφαία φρένα για την κατηγορία,και στριφτερό όσο χρειάζεται...όσο για βελτιώσεις ότι θέλεις...
:wave2:

εεεε,χμ,Hornet = σφήκα Ελληνιστί, και όχι μέλισσα...μη το υποβιβάζεις και σε μελισσάκι το εργαλείο! :wave2:

nassosxlvbros
06/04/2008, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sakisdani750
αν ειναι η πρωτη σου μηχανη τοσο μεγαλη τοτε παρε ειναι πολυ φιλικια και δεν εχει και γκαζι που θα σε τρομαξει!

τωρα αν ειναι ποιο γρηγορο απο το ρ6 δεν νομιζω μπορει στα χαμηλα να εχει καλυτερη ροπη αλλα δεν λεει τπτ αυτο!

αυτό είναι σχετικό...ένα μηχανάκι με 220 τελική δε νομίζω να μη σε τρομάζει αν έρχεσαι από παπί σε αυτό...αλλά με σύνεση και σεβασμό στο γκάζι όλα μαθαίνονται!:wave2:

Greg61
06/04/2008, 19:25
Με το 600αράκι του '04, απο τον Ιαν. '04 έχω ήδη γράψει 82.000 χλμ εντός (1/3) κι εκτός πόλης (2/3) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα.
Μου δίνει πάντα και πρόθυμα ό,τι του ζητήσω (και δέν είναι λίγα), χωρίς ποτέ να γογκύξει.

Είναι πράγματι πολύ φιλικό προς τον αρχάριο οδηγό, χωρίς να σημαίνει οτι θ' αφήσει ανικανοποίητους και τους εμπειρότερους, εφόσον ο καθένας ξέρει τί μπορεί να του δώσει το μηχανάκι και δέν ζητάει "λαγούς με πετραχήλια".
Χωράει άνετα κι ελίσσεται εύκολα ανάμεσα στά ακινητοποιημένα στην κίνηση αυτοκίνητα σε τέτοιο βαθμό ώστε, μόνο με παπί θα μπορούσε κάποιος να ελιχθεί καλύτερα.

Η κατανάλωσή του, για μέν την πόλη κυμαίνεται στα 17χλμ/λίτρο και σε ταξίδι απο 15,5χλμ/λίτρο (ταχύτητες 130-180) έως και 19,6χλμ/λίτρο (ταχύτητες 90-110).
Η αυτονομία του σέ κάθε περίπτωση ξεπερνά (με το δικό μου γεροντίστικο δεξιό καρπό) τα 230χλμ.

Έχω οδηγήσει στην κίνηση το νέο του '07, και μου φάνηκε οτι έχει πολλά περισσότερα προτερήματα και θέτει λιγότερους περιορισμούς στον αναβάτη του, απ' ότι το δικό μου.

Μπορείς να το βρείς με τιμή κάτω απο τα επίσημα 7.950Ε που ανακοινώνει η αντιπροσωπεία.

Σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα!