PDA

View Full Version : Ερωτήσεις για xtz 750 super tenere



Zid
07/04/2008, 10:42
Μπορεί κάποιος κάτοχος xtz 750 super tenere... η που να είχε παλιότερα...

Να μου πει 4-5 πληροφορίες για το συγκεκριμένο μηχανάκι ... δλδ όσον αφορά την οδηγική του συμπεριφορά... και αν έβγαζε κάποια standard προβλήματα....

LsKostas
07/04/2008, 11:06
1. Είναι το πλεον αξιοπιστο μηχανακι στην κατηγορια του.

2. ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ !!!

3. Ο κινητηρας του ειναι ιδιος με του ΤDM 850.Αλεξισφαιρος δλδ
και με απλη αλλαγη κεφαλης φθανει στα 80 αλογα απο τα 70.

4. Σταθερο σαν βραχος,στο ταξιδι...240 κιλά γεματο με 400 χλμ αυτονομια :a53: :a53:
Ανετα με καταλληλα λαστιχα με τακουνι οργωνει ΚΑΙ το χωμα...


5. Απο που νομιζεις οτι αντεγραψε το Adventure την σταση οδηγησης ????:D

6. DAKAR ... δεν χρειαζεται να πουμε αλλες λεπτομερειες νομιζω...


Ευχομαι να το οδηγησεις και να καταλαβεις αυτα που δεν μπορω να σου μεταφερω
απο εδω :wave2:

Zid
07/04/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
1. Είναι το πλεον αξιοπιστο μηχανακι στην κατηγορια του.

2. ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΠΟΤΕ !!!

3. Ο κινητηρας του ειναι ιδιος με του ΤDM 850.Αλεξισφαιρος δλδ
και με απλη αλλαγη κεφαλης φθανει στα 80 αλογα απο τα 70.

4. Σταθερο σαν βραχος,στο ταξιδι...240 κιλά γεματο με 400 χλμ αυτονομια :a53: :a53:
Ανετα με καταλληλα λαστιχα με τακουνι οργωνει ΚΑΙ το χωμα...


5. Απο που νομιζεις οτι αντεγραψε το Adventure την σταση οδηγησης ????:D

6. DAKAR ... δεν χρειαζεται να πουμε αλλες λεπτομερειες νομιζω...


Ευχομαι να το οδηγησεις και να καταλαβεις αυτα που δεν μπορω να σου μεταφερω
απο εδω :wave2: Τhanks Κostas.. for the info

Tο βάρος λίγο με προβληματίζει.. 240 κιλά.. αλλά αυτό το μηχανάκι το έχω ερωτευτεί από μικρός... όταν το είχε ενας φίλος του πατέρα μου..

Εχω βρει σε πολύ λογικές τιμές μερικά.. και σκέφτομαι να κάνω κίνηση....:)

LsKostas
07/04/2008, 13:29
:beer: :beer: :beer:

Να σαι καλα commando

Bavarian
07/04/2008, 14:39
Να το πάρεις.Πραγματικά αθραυστο το μοτέρ του και εξαιρετικά δυνατό.Ευκολα μπορείς να του βάλεις μοτέρ από TDM 850 και να το δυναμώσεις ακόμα περισσότερο.Στο χώμα συμπεριφέρεται εξαιρετικά καλά και δεν θα σε προβληματίσει το βάρος του λόγω της πολεμικής του θέσης οδήγησης είναι και καλοζυγισμένο.Εχει καλή προστασία από τον αέρα που γίνεται αντιληπτός μετά τα 140 αλλά μέχρι και τα 190 που είχα δει στο κοντέρ (άνοιγε κι άλλο το γκάζι!!!!!) δεν είναι ενοχλητικός.Τα φρένα του είναι λίγο πρόβλημα καθώς είναι αδύναμα στην άσφαλτο αλλά εξαιρετικά στο χώμα καθώς δεν μλοκάρουν εύκολα.Μια τρόμπα Nissin και αφαίρεση των προστατευτικών των δίσκων και καθάρισες.Επίσης να προσέξεις τα λάστιχα των καρμπυρατέρ καθέτου ροής αν έχουν αλλαχτεί γιατί συνήθως είναι ταλαιπωρημένα και σκισμένα και αφήνουν αέρα να περνάει προκαλώντας αρυθμίες στο μοτέρ.Επίσης πρόσεξε την εξάτμιση να μην είναι σαπισμένη.Γενικά είναι πολύ τίμια μοτοσυκλέτα πραγματικό διαμάντι που μαζί με το άφρικα έγραψε ιστορία στην Ευρώπη.Α και να μην ξεχάσω η Yamaha εχει πλήρη παρακαταθήκη ανταλλακτικών και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.:beer:

Antwnis
22/04/2008, 18:00
Πάρτο, πάρτο!!
Εγω έχω το 660 βέβαια αλλά το είχε ένας φίλος πριν κάποια χρόνια και το είχα οδηγήσει.
Το καλύτερο γκάζι της εποχής του στην κατηγορία του, η εξέλιξη του μοτέρ του είναι και σήμερα στο TDM 900. (Για μένα είναι υ π ε ρ α ρ κ ε τ α τα 70 άλογα που βγάζει!)
Τα μειονεκτήματα του είναι βέβαια το μεγάλο του βάρος, ότι καίει κάμποσο και από φρένα, χάλια. (διορθώνονται όμως αρκετά με σωληνάκια υψηλής).
Επίσης, και οι αναρτήσεις του είναι αρκετά μαλακές με αποτέλεσμα να υποφέρει στις μεγάλες ταχύτητες, ιδίως στο στρίψιμο.
Αν το βρείς όμως καλοσυντηρημένο και επέμβεις στα φρένα και στις αναρτήσεις του, θάναι το μηχανάκι της ζωής σου!!


:beer: