PDA

View Full Version : Αυτη την φορα δεν την γλυτωσα....



edmarios
07/04/2008, 12:18
Σημερα το πρωι... 8:30 ωρα στην Περιφερειακη Υμητου... Εκει που κοιλανε ολα νορμαλ και ολοι πανε στην πορεια τους εγω με το φορτηγακι της δουλειας πηγαινω παραγγελεια... Ξαφνικα βλεπω ενα BMW X3 να αλλαζει αποτομα λωριδα και κατι καπνους μπροστα... Ε δεν προλαβα να καταλαβω πως ο μπροστινος μου βρεθηκε κοκκαλομενος στον δρομο και εγω απο πισω με 80-90 χλμ... και ΜΠΑΜ!!! .... κατεβαινω κατω κοιταω το αυτοκινητακι μου... το ξανα κοιταω... κοιταω και τον αλλων 5 που ειχαν τρακαρει ηταν ολοι καλα δοξα τον θεο. Πηγαινω στην κυρια μπροστα που οδηγουσε το αυτοκινητο και την ρωταω : Εσεις εισασταν η πρωτη που φρεναρε (απλη απορια...) και μου λεει.... : ναι εγω αλλα φρεναρα για σοβαρο λογο.... Και τις εξηγω οτι δεν το ειπα για να την κατηγορησω αλλα για να ρωτησω.... Μετα ακολουθησαν τα συνιθησμενα... Τροχαια αστυνομια.... ΕΛΠΑ κτλ... Οποτε αν ειχατε σημερα μποτιλιαριστει στην Περ. Υμητου απο εμας θα ηταν.... :D

Υ.Γ Εγινε και ενα τρακαρισμα με ενα μηχανακι λιγο πιο πισω απο εμας το οποιο ειχε τρακαρει με φορτηγακι της αστυνομιας... αλλα πληροφορηθηκα απο τους αστυνομικους οτι το παιδι ειναι καλα και δεν εχει παθει τιποτα σοβαρο....:)

S705
07/04/2008, 13:15
entaxi more



ama eiste kala ola ta ala liga einai



ante kala na eimaste.....

:wave2:

devil's animal
07/04/2008, 13:42
περαστικα στην τσεπη του τελευταιου της καραμπολας!!
:winka:

sergiosm
07/04/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
περαστικα στην τσεπη του τελευταιου της καραμπολας!!
:winka:

:nono:

Δεν τους πληρώνει όλους το τελευταίος.

καθένας πληρώνει αυτόν που χτύπησε.

τώρα βέβαια το ποιος χτύπησε ποιον είναι ... άλλο θέμα.

α και τώρα που το θυμήθηκα:

ο ΚΟΚ λέει στο άρθρο 24 με τίτλο Επιβράδυνση

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.
2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή με το χέρι (έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς το πάνω και κάτω).
"3. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ."


Αυτό σημαίνει ότι δεν φταίει πάντα ο πίσω, ή τουλάχιστον (και μάλλον το πιο σωστό, δεδομένου ότι ο πίσω 99,99% δεν τηρεί τις αποστάσεις ασφαλείας) ΔΕΝ φταίει πάντα ΜΟΝΟ ο πίσω.

odt
07/04/2008, 14:33
Νταξ ρε φίλε...αφού ήσουν με το αυτοκίνητο και δεν χτύπησες...Το πολύ πολύ να κάνεις οικονομία για να καλύψεις τα έξοδα για κανα 2 μήνες...(ευκαιρία να κόψεις και το κάπνισμα, αν καπνίζεις :lol: )

Επειδή μου έχει τύχει σκηνικό που φρέναρε ο μπροστινός γιατί ήθελε να πάει κάτω από τη γέφυρα και διάλεξε λάθος λωρίδα...και έσκασα πίσω του...σου λέω ότι είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ότι δεν έφταιγες, μιας και εγώ τελικά τον πλήρωσα..Βέβαια...τώρα στην περίπτωση της καραμπόλας...δεν ξέρω τι γίνεται...ψάξτο μήπως γλυτώσεις από ταλαιπωρίες και έξοδα...:wave2:

blackbusa
07/04/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
:nono:

Δεν τους πληρώνει όλους το τελευταίος.

καθένας πληρώνει αυτόν που χτύπησε.

τώρα βέβαια το ποιος χτύπησε ποιον είναι ... άλλο θέμα.

α και τώρα που το θυμήθηκα:

ο ΚΟΚ λέει στο άρθρο 24 με τίτλο Επιβράδυνση

1. Απαγορεύεται η απότομη τροχοπέδηση, εκτός αν την επιβάλλουν λόγοι ασφάλειας.
2. Με εξαίρεση την περίπτωση που η μείωση της ταχύτητας γίνεται για την αποτροπή επικείμενου κινδύνου, ο οδηγός μπορεί να επιβραδύνει σε σημαντικό βαθμό την κίνηση του οχήματός του, μόνο αν αυτό δεν δημιουργεί κίνδυνο ή δεν προκαλεί δυσχέρεια στους άλλους οδηγούς και μετά προηγούμενη πάντοτε σαφή και έγκαιρη προειδοποίηση. Η προειδοποίηση δίνεται με τα φώτα πέδησης ή φωτεινού συναγερμού του οχήματος ή με το χέρι (έκταση του βραχίονα και συνεχής κίνηση αυτού προς το πάνω και κάτω).
"3. Ο οδηγός που παραβαίνει τις διατάξεις του άρθρου αυτού τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40,00) ευρώ."


Αυτό σημαίνει ότι δεν φταίει πάντα ο πίσω, ή τουλάχιστον (και μάλλον το πιο σωστό, δεδομένου ότι ο πίσω 99,99% δεν τηρεί τις αποστάσεις ασφαλείας) ΔΕΝ φταίει πάντα ΜΟΝΟ ο πίσω.

λογικα αναλογα με το φρεναρισματα που θα μετρησε η ΤΟΤΑ συν τα σημαδια* απο τις συγκρουσεις θα φανει πιος πληρωνει ποιον....λογικα ο καθενας πληρωνει τον μπροστινο του....αφου ουτε αποσταση ασφαλειας πρεπει να υπηρχε ουτε η ταχυτητα να αποφυγεις ενα τετοιο γεγονος...


*στην περιπτωση συγκρουσης με φρεναρισμα τα σημαδια/ζημιες ειναι σε ποιο χαμηλο σημειο


τα σιδερα φτιαχνονται....

:wave2:

sergiosm
07/04/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
λογικα αναλογα με το φρεναρισματα που θα μετρησε η ΤΟΤΑ συν τα σημαδια* απο τις συγκρουσεις θα φανει πιος πληρωνει ποιον....λογικα ο καθενας πληρωνει τον μπροστινο του....αφου ουτε αποσταση ασφαλειας πρεπει να υπηρχε ουτε η ταχυτητα να αποφυγεις ενα τετοιο γεγονος...
*στην περιπτωση συγκρουσης με φρεναρισμα τα σημαδια/ζημιες ειναι σε ποιο χαμηλο σημειο
τα σιδερα φτιαχνονται....
:wave2:

Συμφωνώ, αρκεί να έχει κάνει σωστή δουλειά η τροχαία, αλλιώς ...

edmarios
07/04/2008, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
περαστικα στην τσεπη του τελευταιου της καραμπολας!!
:winka:


Εγω ημουν ο τελευταιος.... Αλλα οντως δεν τους πληρωνω ολους εγω... Καλα τα λεει ο sergiosm...
Αλλα μαλλον θα κοψω το καπνισμα οπως ειπε και ο odt...:D Μαμησετα!!!! Εμεις να ειμαστε καλα και ολα τα αλλα φτιαχνονται...:beer:

castoras
07/04/2008, 15:14
Τελικά έμαθες ποιος ήταν ο σοβαρός λόγος που φρέναρε η κυρία???

Tpap
07/04/2008, 15:18
αυτό περιμένουμε να ακούσουμε...για να δούμε, θα μας πεί?

edmarios
07/04/2008, 15:50
δεν ξερω δεν ρωτησα δεν ακουστηκε κανενας λογος.... τι να πω... το μονο που ξερω ειναι οτι θα πληρωσω...:bigcry: :(

castoras
07/04/2008, 16:04
Καλύτερα που δεν εμαθες....μπορεί να σε απογοήτευε η απάντηση!!!
Χτύπησε το κινητό και τρόμαξα ή κάτι τέτοιο!!!:lol: :rotflmao:

Ζεύκας
07/04/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Καλύτερα που δεν εμαθες....μπορεί να σε απογοήτευε η απάντηση!!!
Χτύπησε το κινητό και τρόμαξα ή κάτι τέτοιο!!!:lol: :rotflmao:

αμάν!!! ξέχασα το σίδερο στη πρίζα! :lol:

ASTRAKITCAR
08/04/2008, 00:02
ΟΣΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ABS δεν αφηνουν σημαδια στην ασφαλτο...τα ελαστικα...

και επιπλεον ενας εμπειρος οδηγος μπορει να ακινητοποιησει οχημα δικυκλο ή τετρατροχο σε μικροτερη αποσταση απο οτι εναν οδηγο με οχημα abs...

εχει αποδειχτει σε πολλα test αυτο..px με λιγο camber παραπανω σε αυτοκινητο και συγκλιση των ελαστικων του εμπρος αξονα μεγαλωνει η επιφανεια τριβης με την ασφαλτο...

αρα η τροχαια μπουρδες μετραει με την μεζουρα,χρονια τωρα...αν η ασφαλτο ηταν οπως επρεπε να ηταν,αν πας με 100 σε οχημα χωρις abs τα ιχνη πχ θα ηταν 10 μετρα..σε χαλια ασφαλτο θα ηταν 20 μετρα..

αρα μπουρδες μετρανε οι δημοσιοι υπαλληλοι....

edmarios
08/04/2008, 08:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
αυτό περιμένουμε να ακούσουμε...για να δούμε, θα μας πεί?


Λογικα αυτη δεν θα μας πει... Αλλα η καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας της αττικης οδου θα μας πουν... και τοτε θα φανει γιατι φρεναρε και αν δεν υπαρχει σοβαρος λογως τοτε μαλλον θα με πληρωσει... Μου το ειπε και ενας φιλος αστυνομικος... Οτι το νομοσχεδιο εχει αλλαξει... Αν φρεναρει διχως λογω τοτε αποζημιωνει ολους τους απο πισω... δεν ξερω κατα ποσο στεκει ας ελπισουμε οτι ισχυει γιατι εχω παθει χοντρη ζημια....:rolleyes:

FZ1S
08/04/2008, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Συμφωνώ, αρκεί να έχει κάνει σωστή δουλειά η τροχαία, αλλιώς ...

Κοίτα τι μπορεί να σου τύχει.
Οταν πριν από 3 χρόνια με χτύπησε ένα αυτοκίνητο το οποίο ναι μεν το είχα δεξιά μου αλλά είχε μπει στο ρεύμα μου (δρόμο διπλής κατεύθνσης) & μετά από μέτρηση της τροχαίας διαπιστώθηκε ότι ήταν στο αντίθετο 2,5 μέτρα.
Η τροχαία άργησε να' ρθει 1 ώρα παρόλο που τα γραφεία της (τροχαία Αγίας Παρασκευής ήταν 1 χλμ) από το τόπο του ατυχήματος.
Αφού ήρθε & τους ρώτησα για την αργοπορία μου είπαν ότι περίμεναν την νυχτερινή βάρδια για να τους αλλάξουν, τι εννοώ ;
Το βράδυ που πήγα να πάρω την ταυτότητά μου γιατί μου την κράτησε μου λέει ο αξιωματικός : είσαι τυχερός που ήρθα εγώ γιατί ήσουν το πρώτο συμβάν για εμένα.
Δηλαδή του λέω & μου απαντάει αν ερχόταν η νυχτερινή βάρδια επειδή βιαζόταν να αλλάξει θα έβγαζε συνιπετιότητα γιατί είχες το αυτοκίνητο δεξιά σου ασχέτως αν ήταν στο αντίθετο ρεύμα, αυτό για το ακούν μερικοί-μερικοί & κοίταζε με μισό μάτι ορισμένους συναδέλφους του που ήταν εκεί.

edmarios
08/04/2008, 16:00
Nα κανω εγω μια ερωτηση? η αττικη οδος εφοσον εχει καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας ανα 100 μετρα...(αυτο μου το ειχε πει ενας σεκιουρητη που δουλευε για την αττικη οδο... group 4u) θα εχουν το τρακαρισμα σε βιντεο? Γιατι αμα φρεναρε χωρις λογω η πρωτη κυρια τοτε θα το κινησω δικαστικα το θεμα για να βγαλω την ζημια του αυτοκινητου μου... Και κατι αλλο ο Κ.Ο.Κ λεει οτι σε περιπτωση εκτακτου φρεναρισματος σε αυτοκινητοδρομο οτι αναβουμε τα φωτα εκτακτης αναγκης( ΑΛΑΡΜ) γιατι κανεις δεν τα ανοιξε? Πως μπορω να βρω εαν υπαρχει αυτο το βιντεο... θα αποδειχτει η αθωοτητα μου... μονο αυτο ζηταω την αποζημιωση για το αμαξι μου... δεν με νοιαζει τιποτα αλλο... δεν χτυπησα οποτε δεν θεωρω σωστο να ζηταω κατι που δεν δικαιουμαι...

Αν ξερει κανεις παρακαλω πολυ ας βοηθησει αν ξερει κατι παραπανω επι του θεματος....

Ευχαριστω!

blackbusa
08/04/2008, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Nα κανω εγω μια ερωτηση? η αττικη οδος εφοσον εχει καμερες διαχειρησης κυκλοφοριας ανα 100 μετρα...(αυτο μου το ειχε πει ενας σεκιουρητη που δουλευε για την αττικη οδο... group 4u) θα εχουν το τρακαρισμα σε βιντεο? Γιατι αμα φρεναρε χωρις λογω η πρωτη κυρια τοτε θα το κινησω δικαστικα το θεμα για να βγαλω την ζημια του αυτοκινητου μου... Και κατι αλλο ο Κ.Ο.Κ λεει οτι σε περιπτωση εκτακτου φρεναρισματος σε αυτοκινητοδρομο οτι αναβουμε τα φωτα αναγκης( ΑΛΑΡΜ) γιατι κανεις δεν τα ανοιξε? Πως μπορω να βρω εαν υπαρχει αυτο το βιντεο... θα αποδειχτει η αθωοτητα μου... μονο αυτο ζηταω την αποζημιωση για το αμαξι μου... δεν με νοιαζει τιποτα αλλο... δεν χτυπησα οποτε δεν θεωρω σωστο να ζηταω κατι που δεν δικαιουμαι...

Αν ξερει κανεις παρακαλω πολυ ας βοηθησει αν ξερει κατι παραπανω επι του θεματος....

Ευχαριστω!


Φιλαρακι χωρις να θελω να σε απογοητευσω.....η εν λογω κυρια μπορει να πει οτι αισθανθηκε μια αδιαθεσια,μια ζαλη,οτιδηποτε δηλαδη...γιαυτο δεν προλαβε να αναψει τα αλλαρμ...το θεμα ειναι οτι ο ΚΟΚ λεει οτι πρεπει να κρατας και αποστασεις ασφαλειας και αναλογη ταχυτητα...ωστε να προλαβεις και να φρεναρεις και να αναψεις τα αλλαρμ....πρωτα ειναι αυτα,και μετα τα αλλαρμ...τωρα απο την στιγμη που εγινε καραμπολα....να λες που δεν επαθες τιποτα εσυ...


:wave2:

edmarios
08/04/2008, 16:50
Για αυτο θελω και εγω το βιντεο... Γιατι και αλαρμ αναψα και ημουν με την ταχυτητα που επρεπε και ελεγαν τα ορια και κραταγα και αρκετη αποσταση γυρω στα 2 αυτοκινητα μπορει και λιγο παραπανω... Και γιατι ομως αυτη η κυρια να αποζημιωθει για το οχημα της χωρις να πληρωσει κανεναν και εγω το ΘΥΜΑ που ειμαι ο τελευταιος να κανω και δηλωση στον μπροστινο μου και να πληρωσω απο την τσεπη μου την ζημια στο αυτοκινητο μου??? Ειναι σωστο? Θα μου πεις βεβαια στην Ελλαδα ζουμε... Αλλα θα προσπαθησω οσο μπορω... Μηπως και γλυτωσω τιποτα... Αν και δεν το βλεπω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια....

:wave2:

blackbusa
08/04/2008, 17:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Για αυτο θελω και εγω το βιντεο... Γιατι και αλαρμ αναψα και ημουν με την ταχυτητα που επρεπε και ελεγαν τα ορια και κραταγα και αρκετη αποσταση γυρω στα 2 αυτοκινητα μπορει και λιγο παραπανω... Και γιατι ομως αυτη η κυρια να αποζημιωθει για το οχημα της χωρις να πληρωσει κανεναν και εγω το ΘΥΜΑ που ειμαι ο τελευταιος να κανω και δηλωση στον μπροστινο μου και να πληρωσω απο την τσεπη μου την ζημια στο αυτοκινητο μου??? Ειναι σωστο? Θα μου πεις βεβαια στην Ελλαδα ζουμε... Αλλα θα προσπαθησω οσο μπορω... Μηπως και γλυτωσω τιποτα... Αν και δεν το βλεπω αλλα η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια....

:wave2:


κατσε ρε φιλε...αν εκανες ολα αυτα...πως εσκασες στον μπροστινο σου???αποσταση ασφαλεια και χλμ δεν ειναι καποια στανταρ...ειναι απλα αυτα που σε μια τετοια περιπτωση δεν θα χτυπησεις τον μπροστινο σου....:confused:

apav
08/04/2008, 17:16
Πάντως 130χλμ (που είναι το όριο) και 10 μέτρα απόσταση (που είναι τα 2 αυτοκίνητα), δεν είναι αρκετά. :wave2:

odt
08/04/2008, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
...και εγω το ΘΥΜΑ που ειμαι ο τελευταιος να ...


Σκέψου να μην ήσουν ο τελευταίος και να ήσουν στη μέση...Θα πλήρωνες τον μπροστινό και θα στην είχε φορέσει κι ο πίσω...Εκεί να δεις ΘΥΜΑ που θα ήσουν...Γι οποιοδήποτε λόγο και να φρέναρε αυτή...έπρεπε να είχες μεριμνήσει και να είχες κρατήσει απόσταση ασφαλείας...(βάσει νόμου)

Βέβαια..όπως είναι η κατάσταση στις μέρες μας....μόλις τολμήσεις να αφήσεις απόσταση από τον μπροστινό σου μεγαλύτερη των 3-4 μέτρων...κάποιος θα χωθεί ανάμεσα...αλλά τι να κάνεις...ο νόμος είναι νόμος...

edmarios
09/04/2008, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Πάντως 130χλμ (που είναι το όριο) και 10 μέτρα απόσταση (που είναι τα 2 αυτοκίνητα), δεν είναι αρκετά. :wave2:


Κατα πρωτον δεν ειναι το οριο 130 αλλα 120 και στον συγκεκριμενο δρομο επειδη ειναι στροφες κτλ το οριο ειναι 80 και δεν πηγαινα πανω απο 80... Πουθενα το οριο στην Ελλαδα δεν ξεπερναει τα 120χλμ. Οποτε η αποσταση πιστευεω οτι ειναι αρκετη για να φρεναρεις αλλα δεν με ειδοποιησε ο μπροστινος με αλαρμ... Φρεναρα κανονικα και μετα ειδα καπνους και μεχρι να καταλαβω τι γινεται ειχα ακουσει το ΜΠΑΜ γιατι ο μπροστινος δεν μπηκε στον κοπο να αναψει αλαρμ! Και κατι τελευταιο μιλησα με εναν φιλο αστυνομικο και μου ειπε οτι εχει αλλαξει το νομοσχεδιο και οτι αν φρεναρει ο μπροστινος χωρις λογω και αιτια οτι δεν φταις εσυ αλλα κατι γινεται... το οποιο για να μην σας πω ψεματα δεν το θυμαμαι και πολυ καλα... Θα τον ρωτησω και θα ξανα ενημερωσω...:wave2:

edmarios
09/04/2008, 09:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Σκέψου να μην ήσουν ο τελευταίος και να ήσουν στη μέση...Θα πλήρωνες τον μπροστινό και θα στην είχε φορέσει κι ο πίσω...Εκεί να δεις ΘΥΜΑ που θα ήσουν...Γι οποιοδήποτε λόγο και να φρέναρε αυτή...έπρεπε να είχες μεριμνήσει και να είχες κρατήσει απόσταση ασφαλείας...(βάσει νόμου)

Βέβαια..όπως είναι η κατάσταση στις μέρες μας....μόλις τολμήσεις να αφήσεις απόσταση από τον μπροστινό σου μεγαλύτερη των 3-4 μέτρων...κάποιος θα χωθεί ανάμεσα...αλλά τι να κάνεις...ο νόμος είναι νόμος...

Σε αυτην την περιπτωση ομως θα με αποζημιωνε ο απο πισω και για τις 2 ζημιες και μπροστα και πισω... Τωρα οχι μονο θα κανω δηλωση στον μπροστινο μου που τον χτυπησα οχι μονο θα ανεβει το ασφαλιστηριο συμβολαιο αλλα θα πληρωσω και την ζημια που επαθα απο την τσεπη μου... ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ!!! Αυτο που λες για την αποσταση δεν ειναι παντα πχ εχθες δεν εγινε κατι τετοιο... Αλλες φορες γινεται... Εγω ενα ξερω πρεπει να βρω το βιντεο αν υπαρχει απο την αττικη οδο!!! Και αν δεν το δινουν θα κανω διαρρηξη...:lol: :lol:

castoras
09/04/2008, 09:24
Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται η μεικτή ασφάλεια,πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κι έτσι όπως έχουμε γίνει,είναι σίγουρο ότι θα εμπλακούμε σε ατύχημα,είτε φταίμε είτε όχι!:wave2:

edmarios
09/04/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από castoras
Σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεται η μεικτή ασφάλεια,πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο κι έτσι όπως έχουμε γίνει,είναι σίγουρο ότι θα εμπλακούμε σε ατύχημα,είτε φταίμε είτε όχι!:wave2:

Πες το ψεμματα... Απολυτο δικιο εχεις...

Τσακω μια να πανε τα φαρμακια κατω...:beer:

apav
09/04/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Κατα πρωτον δεν ειναι το οριο 130 αλλα 120 και στον συγκεκριμενο δρομο επειδη ειναι στροφες κτλ το οριο ειναι 80 και δεν πηγαινα πανω απο 80... Πουθενα το οριο στην Ελλαδα δεν ξεπερναει τα 120χλμ. Οποτε η αποσταση πιστευεω οτι ειναι αρκετη για να φρεναρεις αλλα δεν με ειδοποιησε ο μπροστινος με αλαρμ... Φρεναρα κανονικα και μετα ειδα καπνους και μεχρι να καταλαβω τι γινεται ειχα ακουσει το ΜΠΑΜ γιατι ο μπροστινος δεν μπηκε στον κοπο να αναψει αλαρμ! Και κατι τελευταιο μιλησα με εναν φιλο αστυνομικο και μου ειπε οτι εχει αλλαξει το νομοσχεδιο και οτι αν φρεναρει ο μπροστινος χωρις λογω και αιτια οτι δεν φταις εσυ αλλα κατι γινεται... το οποιο για να μην σας πω ψεματα δεν το θυμαμαι και πολυ καλα... Θα τον ρωτησω και θα ξανα ενημερωσω...:wave2:

Να του ζητήσεις να σου εξηγήσει τις συνέπειες άγνοιας νόμου.

ΚΟΚ (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf)

Άρθρο 20, σελ. 62, Όρια ταχύτητας.

Άρθρο 19, σελ. 60, Ταχύτητα και απόσταση μεταξύ οχημάτων.

Ξεχάσε όλα τα παραπάνω και χρησιμοποιήσε την εμπειρία σου, εάν είχες απόσταση ασφαλείας που καλύπτει την ταχύτητα που κινείσαι, κινδύνους που θα παρουσιαστούν μπροστά σου, και τις δυνατότητες σου να αντιδράσεις κάτω από αυτές τις καταστάσεις, θα σταματούσες έγκαιρα ή όχι.

Μακάρι να μην σου τύχει ποτέ με το μηχανάκι. :wave2: