PDA

View Full Version : R1 & Ταξίδια



PaloukiLook
07/04/2008, 15:46
Αρχικά, χαιρετώ την αγαπητή παρέα του Forum… και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα.
Πριν 3 μήνες αγόρασα ένα R1 και τώρα που έχει στρώσει λίγο ο καιρός, θέλω σιγά σιγά να ξεκινήσω μερικά κοντινά ταξιδάκια, 500-600ΚΜ το πολύ. Πριν αρχίσω τις εξορμήσεις έχετε να μου δώσετε καμία συμβουλή(σε μηχανολογικό επίπεδο)… Γενικά το R1 ανταπεξέρχεται άνετα σε μεγάλες αποστάσεις? οι ανεβάζει θερμοκρασίες και θα θέλει κάθε 1 ώρα Brake?

sniper
07/04/2008, 15:50
1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;

PaloukiLook
07/04/2008, 16:03
Μηχανή για ταξίδια έχω…(ΤDM900 & GS650). Το θέμα είναι ότι πάντα ήθελα να χτυπήσω και ένα supersport για να πάρω μια γεύση από πίστα. Το πρόβλημα όμως είναι ότι μου άρεσε! γουστάρω πολύ να την οδηγάω και θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και εκτός πόλης! Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου… Υπάρχει κάτι στο όποιο πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή?

sniper
07/04/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
..... Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου… Υπάρχει κάτι στο όποιο πρέπει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή?


Δεν θεωρώ εγώ κάτι.... δεν ανήκει στην κατηγορία των μηχανών για ταξίδι... άσχετα αν τις καβαλάμε και κάνουμε 1500χλμ σε 2 μέρες...

Και δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω... απλά μία μέρα, φόρτωσέ την και κάνε 500 χλμ σερί.... κι όχι η μηχανή εκτός από βενζίνη δεν χρειάζεται κάτι άλλο.... Εσύ είναι άλλο θέμα τι θα θες στο τέλος της διαδρομής....

PaloukiLook
07/04/2008, 16:17
Πιστεύω πως τα νιάτα μου θα ταθούν υπέρ μ και δεν θα χρειάζομαι μασάζ στο τέλος τις διαδρομής…
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!

zephyr1
07/04/2008, 16:18
Μπορω να γραψω αρκετα πραγματα για την ερωτηση σου αλλα αρκεσου σ'αυτο.

Πηγα Τσεχια-Τουρκια-2 χ 36ωρα και αρκετα ταξιδια των 500-1000 χλμ. Αν το γουσταρεις δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Tip: Mετα τα 200 κουμπωμα πανω στο ντεποζιτο και enjoy the adrenaline ride!:beer: :beer: :beer:

alexk
07/04/2008, 21:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;

Esy ti zori travas re sniper?
R1 exeis odigisei esy re palikari kai exeis apopsi?

gdevelek
07/04/2008, 21:51
O sniper έτσι απαντάει, καλώς ή κακώς (δηλαδή κακώς)

φίλε το Ρ1:

- είναι κουραστικο για τον αναβάτη αφού η στάση του είναι πολύ σκυφτή
- είναι κουραστικό για τον/την συνεπιβάτη αφού η σέλα/φλούδα είναι σκληρή και η στάση και πάλι σκυφτή και τα μαρσπιέ λίγο ψηλά
- το μηχανάκι δεν φορτώνεται εύκολα και, το κυριώτερο για πολλούς, όμορφα
- το μηχανάκι δεν θα έχει το παραμικρό πρόβλημα, ίσα ίσα αν είχε φωνή θα σε ευχαριστούσε για την ξεκούραστη διαδρομή, και από θερμοκρασίες θα είναι χαμηλά γιατί θα πηγαίνεις κυρίως με 6η και κάτω από 200 (υποθέτω)

τώρα από κει και πέρα εσύ μπορεί να την καταβρείς τις πρώτες Ν φορές αλλά κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα προτιμήσεις το ΤΔΜ για ταξίδια

argi6argi
07/04/2008, 22:06
Φίλε το μηχανάκι δεν θα έχει κανένα πρόβλημα. Μια χαρά θα πας και θα γυρίσεις. Οι θερμοκρασίες θα μείνουν χαμηλά όσο δεν έχει κίνηση. Αν βρείς κίνηση η θερμοκρασία ανεβαίνει αρκετά γρήγορα (στο 2005) που έχω αλλά δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα. Μην ανησυχείς καθόλου. Εγώ, ούτε με τη θέση οδήγησης είχα ποτέ πρόβλημα (1.78 είμαι).
Εσύ, θα μας πείς όταν γυρίσεις.
Καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Ζεύκας
08/04/2008, 02:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Tip: Mετα τα 200 κουμπωμα πανω στο ντεποζιτο και enjoy the adrenaline ride!:beer: :beer: :beer:

pssss...2 words: double bubble... :smokin:

Tpap
08/04/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από PaloukiLook
............................................θα ήθελα να την χρησιμοποιώ και εκτός πόλης! ................................................Αν θεωρείς ότι δεν είναι μηχανή για ταξίδια, τουλάχιστον προσπάθησε να αιτιολογήσεις την απάντηση σου.............................

τι ειιιιίπε ο πόντικας, ρεεεε...!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :lol:

aman17-2
08/04/2008, 15:16
[B]1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)


όπα ρε παιδιά δεν χαλαρόνουμε λίγο με τα ss ?
δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται? έχω σουπερ δυνάμεις κ αντέχω

κ μια χαρά κατεβαίνω από την μηχανή

μην σας πω ότι πλέον είμαι πιο άνετος από ότι το bandit που είχα γιατί στις ταχύτητες που πάω ανταπεξέρχεται πιο χαλαρά....

μήπως το πρόβλημα δεν είναι η διαδρομή αλλά το πόσο κουρασμένα χρόνια έχουμε στην πλάτη μας?
και το πως πάμε στο δρόμο?

γιατί κ εγώ φοβόμουν πριν πάρω το gixxer για το ότι θα βγαίνω βόλτα κ θα κατεβαίνω σακάτης κ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...

έλεος πια

(δεν αναφαίρομαι σε εσένα προσωπικά αλλά στα άπειρα ποστ που υπάρχουν στο φόρουμ για το θέμα αυτό..απλά πλέον και εγώ μπορώ να έχω άποψη)

μια χαρά βολτούλες θα πάς κ θα το ευχαριστηθείς όσο δεν φαντάζεσαι....(αρκεί να μην είναι διαδρομή με φανάρια κ μποτιλιαρίσματα....)

gdevelek
08/04/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2

δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται? έχω σουπερ δυνάμεις κ αντέχω


εσύ είσαι πάνω στην παύλα ακόμη...

κάτσε να κλείσεις χρόνο... ;)

R-1nas
08/04/2008, 16:11
Μην ακους τον sniper, ειναι πικραμενος γιατι εχει Honda :rotflmao:

Anyway ο ορος ταξιδι δεν ακουγετε ωραιος. Βολτα 600χλμ ομως κανουμε συχνα.

Και πραγματικα το R1 ειναι το πιο ανετο (οσο αφορα 2004-2006). οπως γραφτηκε κουμπονεις και πας 200αρες+.

Μια αλλη Ζελατινα (εβαλα PUIG γαμαει!) νομιζω θα βοηθουσε παρα πολυ! Επισης εχει μια η Yamaha σαν ομορφια δεν λεει πολλα αλλα κανει τρελη δουλεια!

Θερμοκρασια 75 kai καλοκαιρι 83-84 maximum.

Ολα αυτα μονος. Δικαβαλο ειναι πικρα. :nono: Υπαρχει γκρινια απο την παντοφλα:bigcry:
Ειναι πολυ ψηλα η θεση με αποτελεσμα να παλευει με τον αερα, να ποναει η μεση να καιγετε η κωλαρ...αγχμ.. το ποπουδακι της, τα μπουτια της και φυσικα οταν σταματας να βρωμαει απο τον στροβιλισμο που κανουν τα καυσαερια....

Η κλασσικη ατακα δηλαδη θα ειναι "Αχχχ Αγαπη μου, μυριζεις Ρενα".....

Επισης θα ηθελα να πω οτι πρεπει να σκεφτεσαι πριν ξεκινησεις μια τετοια μεγαλη βολτα τη θελεις.... Να φτασεις γρηγορα, η να πας νορμαλ(φτανεις πιο γρηγορα) ? Εαν θες να πας γρηγορα, πιστεψε με και 300αρες να πας και εγω με 150 την ιδια ωρα θα φτασουμε.

Ειναι πολυ απλο. Εαν κρατησεις μια ταχυτητα 150-170 θα βγαζεις μια αυτονομια 180-200χλμ και μετα ρεζερβα. Εαν ανεβασεις ρυθμο θα σταματας καθε λιγο και λιγακι και θα χανεις χρονο.
Εχω φτασει την Ρενα καθε 120-130χλμ αναβε ρεζερβα. Πηγαινα γληγορα :nono: πονεσε η τσεπη μου, ασχημα (και η πλατη,μεση,χερια,σβερκο)

Ααα... και μην μασας εγω εχω σαμαρια, και tail-bag και μια τσαντα πλατης. Το φορτωνω καργα και με κοιτανε σαν τρελο! δεν μασαει ! Παιρνεις πραγματα για 7μερες χαλαρα. Ολα απο την OXFORD.

http://a286.ac-images.myspacecdn.com/images01/28/l_60abd430979c8589dc4994aebf46e0b5.jpg

http://a789.ac-images.myspacecdn.com/images01/75/l_e99ccb4a8cf47e4781f96006dcc24ef4.jpg

http://a518.ac-images.myspacecdn.com/images01/72/l_4b9f43a44ce886c4c770bd83b92316b5.jpg

Tpap
08/04/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
[B]όπα ρε παιδιά δεν χαλαρόνουμε λίγο με τα ss ?
δηλαδή εγώ που έχω gsxr 600 k7 εδώ κ 1 μήνα περίπου κ πάω κάθε σαββατο σχεδόν 300 κ 400 κμ βόλτα πως γίνεται?

εμ, πως γίνεται?:confused:

φίλε ΟΛΑ γίνονται, (σήμερα) ακόμη και του σπανού τα γένια γίνονται.

γνωστός πήγαινε ναύπλιο μια φορά τον μήνα με glx.

τι θες να πεις λοιπόν, οτι ένα ss κατασκευάστηκε με σκοπό τον τουρισμό?

επειδή ΕΣΥ το κάνεις, και τι?

πρέπει να το κάνουν και άλλοι?

με το μηχανάκι σου μπορεις να κάνεις οτι γουστΕρνεις. Όταν κάποιος όμως ερωτά πρέπει να ακούει πρωτα το σωστό.

Και είναι σωστό ΟΤΙ ΕΝΑ ςς ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟ/ΒΟΛΤΕΣ 500ΧΛΜ/ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ /ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.

τόσο απλά.

Ζεύκας
08/04/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
εμ, πως γίνεται?:confused:

έλα τσώπα...τσώπα.... :a9:

εσύ είσαι easy rider, δεν ξέρεις απ'αυτά! :D

SPORAKIAS
08/04/2008, 16:30
αμα την γουσταρεις την μηχανη δεν θα εχεις κανενα προβλημα..ΤΕΛΟΣ....:smokin:

βεβαια με βαζεις σε σκεψεις αν την γουσταρεις...μονο και μονο που κανεις αυτες τις ερωτησεις τον εαυτο σου και κατ'επεκαση εδω..

εχω το 636 04 ...την πηρα γιατι την γουσταρα...

στην πρωτη μου μεγαλη βολτα με ss ...(cbr 03,διημερο,σε σφυκτο ορεινο στροφιλικη,δικαβαλο-2 ζωα πανω του το καθενα 90 κιλα :lol: ) αφου γυρισα σπιτι ειχα δεσει για 2 μερες τους καρπους .....καταλαβαινεις γιατι...:D

οταν την αλλαξα λογω ανωτερας βιας δεν το σκεφτηκα καν να παρω αλλου στυλ μηχανη...ξανα ss πηρα....

και μονοημερες 500χλμ εχω κανει και ταξιδια δικαβαλα με σαμαρια -tankbag εχω κανει ....οντως πιο επιπονο αλλα ποτε δεν σκεφτηκα να αλλαξω την μηχανη μου λογω οτι ειναι ''αβολη'' οταν κανεις πολλα χλμ....

οσο αφορα τη μηχανη...δεν παθαινει τπτ....ξεζουμησε τη....σκυλια μαυρα....:evil:

καλες βολτες να εχεις με το καινουριο σου εργαλειο...:beer: :wave2:

aman17-2
08/04/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εσύ είσαι πάνω στην παύλα ακόμη...

κάτσε να κλείσεις χρόνο... ;)

με το ρυθμό που πάω κ τα κμ και τους δρόμους που έχει εδώ (Ιταλία)
δεν νομίζω να χαλαστώ γρήγορα

αλλά και μετά Έβρο/Ροδόπη/Ξάνθη πάλι πας με όποιο ρυθμό θέλεις μιας κ η λέξη κίνηση είναι άγνωστη...
οπότε για τον ρυθμό κ τα ΚΜ που πάω είναι η καλύτερη λύση για μένα
Είχα κ v-strom 650 K7 και gsf 650 s bandit K7

aman17-2
08/04/2008, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
εμ, πως γίνεται?:confused:

φίλε ΟΛΑ γίνονται, (σήμερα) ακόμη και του σπανού τα γένια γίνονται.

γνωστός πήγαινε ναύπλιο μια φορά τον μήνα με glx.

τι θες να πεις λοιπόν, οτι ένα ss κατασκευάστηκε με σκοπό τον τουρισμό?

επειδή ΕΣΥ το κάνεις, και τι?

πρέπει να το κάνουν και άλλοι?

με το μηχανάκι σου μπορεις να κάνεις οτι γουστΕρνεις. Όταν κάποιος όμως ερωτά πρέπει να ακούει πρωτα το σωστό.

Και είναι σωστό ΟΤΙ ΕΝΑ ςς ΔΕΝ ΦΤΙΑΧΘΗΚΕ ΓΙΑ ΤΟΥΡΙΣΜΟ/ΒΟΛΤΕΣ 500ΧΛΜ/ΣΥΝΕΠΙΒΑΤΗΣ /ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ.

τόσο απλά.

άλλο το ότι δεν είναι η καλύτερη λύση για τουρισμό κ άλλο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΒΟΛΤΕΣ 500κμ οπότε αλλαξέ την

1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;


απλά φαντάζομαι ότι με την ερώτηση αυτή ήθελε να ακούσει το πώς να το πάει στο δρόμο (όπως γράψανε πιο πάνω χαλαρά για να βγάζει περισσότερα κμ με τα ίδια λίτρα
το ότι πάει χαλαρά κ με τα σαμάρια πίσω κ τέτοια
κ όχι κράξιμο που πήρε ss και θέλει να κάνει μια βόλτα 500κμ




δηλαδή αν είναι να αρχίσουμε να γράφουμε τα On-off μην τα πάτε στις στροφές...μόνο ευθεία...
αλλιώς αλλάξτε τα....
υπερβολές που απλά τρομάζουν τον κόσμο που δεν ξέρει (όπως κ εμένα πριν αγοράσω τις μηχανές που είχα)

Ταξιδευτής
08/04/2008, 21:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
......


:beer: Ω-Ρ-Α-Ι-Ο-Τ-Α-Τ-Ο-Σ αδερφε! Σαμαρια, tail bag κ φυγαμε! :cool: :wave2:

Προς τον φιλο που σκεφτεται για ταξιδια με το Ρο: εγω πηγα περισυ το καλοκαιρι ταξιδακι Πολωνια με την μηχανη μου και δεν ειχα κανενα προβλημα! :) Ετσι κ αλλιως συντομα μαθαινεις και μερικες ξεκουραστες ...στασεις :lol: πανω στη μηχανη και εισαι μια χαρα! :)

Καλοριζικο και καλοταξιδο φιλε! :smokin:

sniper
08/04/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από aman17-2
....
δηλαδή αν είναι να αρχίσουμε να γράφουμε τα On-off μην τα πάτε στις στροφές...μόνο ευθεία...
αλλιώς αλλάξτε τα....
....


Συγκεκριμένο Varadero σε στροφιλίκι θα σου ρίξει τέτοιο τσάι που θα νοιώσεις σαν Κινέζος αυτοκράτορας.... Αυτό πάλι δεν σημαίνει ότι τα On-off φτιάχτηκαν για στροφιλίκι σφιχτό ή ανοιχτό...

Όπως είπε κι ο Tpap και με glx πας ταξίδι.... αλλά....

Κι εγώ SS έχω και μ' αυτό τα κάνω όλα.... αλλά εσύ πας και παίρνεις R1 και ρωτάς ΕΜΑΣ τι μπορεί να κάνει;

Εκεί είναι η δική μου ένσταση/απορία.....

R-1nas
08/04/2008, 22:20
Εγω παντος ειδα συμβουλες να ζηταει ο ανθρωπος, αλλα εσυ κλασσικα τον επιασες απο τα μουτρα....

δεν πας πισω στο Honda Threat σου λεω εγω τωρα :wave2:

stvr1
08/04/2008, 23:34
Φίλε το R1 είναι σκέτη απόλαυση όταν του δίνεις χιλιόμετρα. Με μία προϋπόθεση: να είσαι μόνος σου! Και για εσένα αλλά κυρίως για τον κακόμοιρο τον συνεπιβάτη. :hypnotize

Βενζίνη θέλει αρκετή σε σχέση με άλλες μηχανές (supersport είναι, τι περιμένεις;). Κατα τα άλλα είναι μαγεία!

Όσο για κάτι που γράφτηκε για στροφές, σαφώς και θα στρίψει καλύτερα από άλλες μηχανές στην άσφαλτο (πχ Varadero... έλεος!) και αυτό διότι είναι φτιαγμένο και στημένο για τον σκοπό αυτόν! Τώρα αν είναι κουλός ο οδηγός και τον περάσει καμία μαούνα σε στροφή δεν φταίει το R1. Ιδιαίτερα το 07, έχει και εύκαμπτο πλαίσιο που βοηθά πολύ στο στρίψιμο!

Πούστη κλέφτη, που να φύγεις ευθεία σε φουρκέτα και να ανακαλύψεις τι τελική πιάνει στον γκρεμό!!!! :mad: :mad: :mad:

Sorry, όσο σκέφτομαι τι στερούμαι, πληγώνομαι....

Καλά ταξίδια, φίλε! :wave2:

div400
09/04/2008, 00:18
Ωραιααααα, τα SS δεν κανουν για ''ταξιδια'', τα ταξιαδιαρικα δεν ειναι να στριψεις, τα ον-οφ δεν μπορουν μεσα στην πολη και τα παπια ειναι παντελως αχρηστα!!!!

:a24:
ας γυρισουμε 40 χροναι πισω που καποιος θα ειχε μονο ΜΙΑ (1) μηχανη για τα παντα, απο αστικες μετακινησεις και αγωνες scramble εως ταξιδια στην αλλα ακρη της ευρωπης!

μας δωσανε επιλογες και αμεσως να βαλουμε ταμπελες και ορια!!!!!


μηχανακια ειναι ολα (τριμπουρδελα τα περισσοτερα) και κανουν τα παντα! ΕΜΕΙΣ ειμαστε το μονο που τα περιοριζει!

και τελος απαντωντας στον φιλο paloukiLook: καβαλα το οσο αντεχεις ΕΣΥ! αν ειναι σε καλη κατασταση δεν θα εχεις κανενα προβλημα (σε μηχανολογικο επιπεδο...)....

υγ: τωρα βεβαια εγω SV εχω οποτε η γνωμη μου δεν ειναι και πολυ σοβαρη...
αφου ολο και καποιος θα πεταχτει και θα το πεταξει αυτο ως επιχειρημα...το λεω εγω πρωτος ωστε να του στερησω τα ''πυρομαχικα'' :D :lol:

Operater
09/04/2008, 00:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
....το λεω εγω πρωτος ωστε να του στερησω τα ''πυρομαχικα'' :D :lol:

Kαι το λες και εσυ που άλλαξες λάδια σε ιταλικό μηχανάκι... :lol:

Ρε σεις, με cb-1 έκανα ένα σκασμό ταξιδια... :D :D χωρις να περιαυτολογώ

div400
09/04/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Kαι το λες και εσυ που άλλαξες λάδια σε ιταλικό μηχανάκι... :lol: ...


που εχει αυστριακο κινητηρα και του βαλαμε αμερικανκα λαδια.....:hypnotize :confused:

Operater
09/04/2008, 00:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
που εχει αυστριακο κινητηρα και του βαλαμε αμερικανκα λαδια.....:hypnotize :confused:

...και τζαπανέζικα ηλεκτρικα.... :confused:

Da.Vintage
09/04/2008, 07:20
Ρε το παιδί το πήρε γιατί γουσταρε τώρα αν μπορεί να κάνει εντούρο και με το ρ1 μαγκιά του...

τί πρόβλημα υπάρχει με κάποιον που εκφράζει κάποια απορία γιατί πρέπει να βγαίνουν κάποια άτομα και να απαντάνε ερριστικά και με ειρωνία?


Εγώ απ'όσο ξέρω δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις μόνο χαζές απαντήσεις!

stvr1
09/04/2008, 16:06
τί πρόβλημα υπάρχει με κάποιον που εκφράζει κάποια απορία γιατί πρέπει να βγαίνουν κάποια άτομα και να απαντάνε ερριστικά και με ειρωνία?

Σωστός!
Στο κάτω κάτω της γραφής αν θεωρούμε βλακεία την ερώτηση δεν απαντάμε. Δεν έχουν όλοι τις ίδιες γνώσεις ούτε και την ίδια αντίληψη, αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να τους μειώνουμε. :nono:

Πάντως enduro μην κάνετε με το R1...:uplate: Είναι κρίμα και άδικο! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ammon_ra
19/04/2008, 15:24
παιδια το μιχανακι ειναι οπως το δεις!!!
εγω περσι το καλοκαιρι εκανα κατι που για μερικους θα ακουστει τρελλα αλλα εγω το γουσταρα πολυ.
ξεκινισα απο διδυμοτειχο μεχρι κοζανη απο εκει κατεβικα λαρησα μεχρι αρκιτσα πειρα το καραβακι για αιδιψω. κατεβικα μεχρι χαλκιδα περασα αττικη οδο εφτασα πατρα περασα απεναντι ιταλια εκανα 6500 χιλιομετρα στιν ιταλια και γυρισα απο ιγουμενιτσα διδυμοτειχο μονοκοπανια με ρ1 06
οτι και να σας λεω εγω και οτι και να μου λετε εσεις το κιριοτερο πιστεθω ειναι 1.
και αυτο ειναι να εχεις την καρδια.
πολλοι εχουν varadero και τα βγαζουν μονο για καφε.
αποφαση θελει και μερικα λεφτα.
ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες.
καλησπερα σας


128037

ammon_ra
19/04/2008, 15:45
1


128042

ammon_ra
19/04/2008, 15:46
2


128043

ammon_ra
19/04/2008, 15:47
3


128045

ammon_ra
19/04/2008, 15:48
4


128046

ammon_ra
19/04/2008, 15:49
5


128047

ammon_ra
19/04/2008, 15:55
μπορει ο κολος μου να μουδιασε αλλα πιστευω οτι και varadero να ειχα παλι θα μουδιαζε.
συγνωμη αν σας ζαλησα αλλα θελω να δειξω οτι το καθε μηχανακι μπορει να κανει ταξιδια αρκει ο αναβατης του να το λεει η καρδια του.
το ταξιδι αυτο θα το ξαναεκανα ευχαριστως με την πρωτη ευκαιρια.
καλη σας μερα και καλο πασχα να εχουμε.
παντα ορθιοι παιδια.
ps. signomi gia tixon orthografika lathi alla exo sinithisei na grafo mono me greeklish.
ps2 na exete efxarista kai orthia xiliometra

ammon_ra
19/04/2008, 16:02
kai epeidi eida oti o filos mou o aman17 egrapse kai aftos :P to bandit stin photo diko tou itan :D :D
se sinithismeni gira ego ekaiga ligo ligotero apo to bandit tou san katanalosi
ola einai mia idea paidia
aman17 kaloriziko to gixxer sou :D :D

Tpap
19/04/2008, 17:18
Ωραίες οι φωτό σου φίλε, και σου εύχομαι να έχεις πάντα καλά και ασφαλή ταξίδια.

Έχω ξαναγράψει οτι ο καθένας χρησιμοποιεί το ''εργαλείο'' του, όπως εκείνος γουστΕρνει.

SS σε καφέ δίπλα στο σπίτι σου, SS φορτωμένο τίγκα κ υπερατλαντικά ταξίδια, κοκ...

Από την άλλη όμως η αίσθηση που αποκομίζω όταν βλέπω τέτοιες εικόνες είναι ίδια με το αν έβλεπα ένα 1000αρι στρώμ, τριβάλιτσο με συνεπιβάτη στην πίστα των Σερρών να κυνηγάει χρόνους........

zephyr1
19/04/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap



Από την άλλη όμως η αίσθηση που αποκομίζω όταν βλέπω τέτοιες εικόνες είναι ίδια με το αν έβλεπα ένα 1000αρι στρώμ, τριβάλιτσο με συνεπιβάτη στην πίστα των Σερρών να κυνηγάει χρόνους........


Κομπλεξικε :a22: :wave2: :lol:

R-1nas
19/04/2008, 21:43
Respect !

Εγω ψαχνω τρελους για να παμε βολτα Costa - Costa απο Barcelona μεχρι Costa del sol, Malaga Spain.....

aman17-2
20/04/2008, 10:18
etsi etsi....
wraies voltes

to bandit logika ekaige ta entera tou
afou sta 220 itan konta sto terma k to R1 itan relanti

gi ayto k efyge :)

k twra me gixxer aygousto pame gia kamia 4-5.000 km se 2 bdomade.s..an katsei kala i douleia
KAVLAAAAaaaaa

panosko
22/04/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Respect !

Εγω ψαχνω τρελους για να παμε βολτα Costa - Costa απο Barcelona μεχρι Costa del sol, Malaga Spain.....


Όποτε το αποφασίσεις είμαι μέσα!

bar-code
03/03/2009, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Respect !

Εγω ψαχνω τρελους για να παμε βολτα Costa - Costa απο Barcelona μεχρι Costa del sol, Malaga Spain.....


kai ego psaxno parea gia ena tetio engxeirima....

Thunderace
03/03/2009, 17:30
kanei gia ta ksidia to R1.
Edw einai to Thunderace mou Italia


157366

TOLISTOLAROS
03/03/2009, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
.........
υγ: τωρα βεβαια εγω SV εχω οποτε η γνωμη μου δεν ειναι και πολυ σοβαρη...
.....
:rolleyes:
Η γνώμη σου δεν είναι και πολύ σοβαρή...



................


.








....................................

..............











..........................................







είναι


ΝΟΜΟΣ.

Δε θέλω ηττοπάθειες ρε!!!

TOLISTOLAROS
03/03/2009, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thunderace
kanei gia ta ksidia to R1.
Edw einai to Thunderace mou Italia
Φίλε μη κάνεις καμμιά μ@λ@κία και το πουλήσεις...Αυτό και το thundercat είναι απ'τα πιο όμορφα και cult μηχανάκια πλέον.





...........



κάτι σαν τα SV...:cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

YΓ:Ωραίο το αυτοκόλλητο με την Ελλαδάρα στο fairing.
Bάλε κι ένα τέτοιο και είσαι μάγκας!! :wave2:


157368

extremist
03/03/2009, 19:14
Δηλαδή με ποιο μηχανάκι δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλει να κάνει ο φίλος με το R1;
Το θέμα είναι ότι τα μηχανάκια που ανήκουν στην κατηγορία Supersport έχουν κατασκευαστεί με
προοπτικές πίστας.Απο΄κει και πέρα υπάρχουν στιγμές που νιώθεις αδικιμένος επειδή έχεις SS και το πας πίστα,σβήνεις τα λάστιχα σε όποια διαδρομή γουστάρεις και παίζεις με τα όρια σου ενω υπάρχουν και άτομα με το ίδιο μηχανάκι που το έχουν πάρει για να κάνουν τη βόλτα τους η οτιδήποτε άλλο.Εκέι πιστέυω είναι το ζουμί..Παρόμοια κατάσταση είναι αυτή του έντουρα που θα δεί τον τρελό παλίκαρο με το ξερό και πεντακάθαρο CRF του να κάνει σούζες σε δημόσιους δρόμους..

Thunderace
09/03/2009, 01:03
Fobero!!!!

Pou mporo na to brw?
Yparxei tipota se online store? Zw Germania. Eisai apo Rodo?

To Thunderace einai ontos poly kalo, oxi epeidi to exw, alla pezeis poly kala se eparxiakous me ta neas genias SS. Den exei eksapseis o kinitiras alla dynami omoiomorfa kai pantou. To exoun katalabei polloi kai zitane sta metaxeirismena Thundercat kai Ace trella lefta an einai se kali katastasi.




Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Φίλε μη κάνεις καμμιά μ@λ@κία και το πουλήσεις...Αυτό και το thundercat είναι απ'τα πιο όμορφα και cult μηχανάκια πλέον.





...........



κάτι σαν τα SV...:cool: :cool: :cool: :cool: :cool:

YΓ:Ωραίο το αυτοκόλλητο με την Ελλαδάρα στο fairing.
Bάλε κι ένα τέτοιο και είσαι μάγκας!! :wave2:

ammon_ra
14/03/2009, 10:39
to thema den einai to mixanaki alla i kardia tou anabati kai to ti thelei na kanei.
thimame pitsirikades me penintari papi kaname poreies pou tora den mporo na dianoitho oti tha tis ekana me papi.
ola mia idea einai.
kai oso gia aftous pou psaxnous polous gia na kanoun taksidia tous leo ena.
to poli ena deftero mixanaki na xreiastei. me ta polla ginonte poles malakies sto dromo, eno ena deftero mixanaki einai mono gia ora anagkis.
ego prosopika efiga apo EBRO kai eftasa mexri PATRA gia na pao italia kai na bro to deftero mixanaki gia tis boltes mas :P. Aman17 to karokairi erxetai kaloriziko kai to xiliari.(epitelous dialekses ena mixanaki tis prokopis) :):):)

TOLISTOLAROS
14/03/2009, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thunderace
Fobero!!!!

Pou mporo na to brw?
Yparxei tipota se online store?

Κάνε κλικ εδώ:http://www.keiti.com/goods/index.php

Η εταιρεία λέγεται keiti και το συγκεκριμένο tank pad είναι αυτο:

http://www.keiti.com/goods/goods-ins.php?index_id=416

Και στην Ελλάδα τα φέρνει κάποιος αλλά δε θυμάμαι ποιός...

edit:Τα φέρνει ο Μπέζας
http://www.bele.gr/main.php?id=371


Αρχικά δημιουργήθηκε από Thunderace
Eisai apo Rodo?

Όχι αλλά εδώ βρέθηκα και με βλέπω για πάντα


Αρχικά δημιουργήθηκε από Thunderace
To Thunderace einai ontos poly kalo, oxi epeidi to exw, alla pezeis poly kala se eparxiakous me ta neas genias SS. Den exei eksapseis o kinitiras alla dynami omoiomorfa kai pantou. To exoun katalabei polloi kai zitane sta metaxeirismena Thundercat kai Ace trella lefta an einai se kali katastasi.

Μηχανάκια σαν το Thunderace,Thundercat,ZZR600 δε βγαίνουν πια και δε βλέπω να ξαναβγαίνουν...
Υπάρχει ένα Τhundercat άσπρο-κόκκινο στη Ρόδο σε πολύ καλή κατάσταση.Μια φορά έπιασα κουβέντα με τον ιδιοκτήτη:το μοτερ 120000χλμ και ξυρίζει.Δεν έχει βαφτεί ποτέ και γυαλίζει απίστευτα.
Μάντεψε τί μου απάντησε όταν τον ρώτησα αν το δίνει...

R-1nas
14/03/2009, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Κάνε κλικ εδώ:http://www.keiti.com/goods/index.php

Η εταιρεία λέγεται keiti και το συγκεκριμένο tank pad είναι αυτο:

http://www.keiti.com/goods/goods-ins.php?index_id=416

Και στην Ελλάδα τα φέρνει κάποιος αλλά δε θυμάμαι ποιός...

edit:Τα φέρνει ο Μπέζας
http://www.bele.gr/main.php?id=371



Όχι αλλά εδώ βρέθηκα και με βλέπω για πάντα



Μηχανάκια σαν το Thunderace,Thundercat,ZZR600 δε βγαίνουν πια και δε βλέπω να ξαναβγαίνουν...
Υπάρχει ένα Τhundercat άσπρο-κόκκινο στη Ρόδο σε πολύ καλή κατάσταση.Μια φορά έπιασα κουβέντα με τον ιδιοκτήτη:το μοτερ 120000χλμ και ξυρίζει.Δεν έχει βαφτεί ποτέ και γυαλίζει απίστευτα.
Μάντεψε τί μου απάντησε όταν τον ρώτησα αν το δίνει...

την γυναικα του ανετα.... το μηχανακι ποτε ?

Παρε τα @@ μου ?

:P :P :P

TOLISTOLAROS
15/03/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Παρε τα @@ μου ?

:P :P :P
Το 'ξερα ότι θα'ταν δύσκολο να βρεθεί η απάντηση.. :D :D :D

Thunderace
16/03/2009, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOLISTOLAROS
Το 'ξερα ότι θα'ταν δύσκολο να βρεθεί η απάντηση.. :D :D :D

:rotflmao:

Thunderace
16/03/2009, 03:26
Thanx TOLISTOLAROS :)

PaloukiLook
29/03/2009, 18:55
Από προσωπική εμπειρία έχω να πω το εξής… Σε 1 1/5 χρόνο έχω κάνει 34.000χλμ σύνολο 56.000χλμ και το θηρίο δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Σκιστε τα μηχανάκια σας άφοβα, είναι έτοιμα να σας πάνε παντού…

dimitris_r_ena
07/01/2010, 22:18
ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑΣ ΠΑΝΕΥΤΙΧΗΣ ΠΡΟΣΦΑΤΟΣ ΚΑΤΟΧΟΣ R1 06
ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΩ ΤΙΝ ΜΗΧΑΝΗ ΑΚΟΥΓΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΔΕΣ,ΤΙ ΝΑ ΤΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΣΤΙΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ.
Ε ΛΟΙΠΟΝ ΟΥΤΕ Η ΜΕΣΗ ΜΟΥ ΠΟΝΑΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΣΒΕΡΚΟΣ ΤΠΤ.ΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΟ ΤΗ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.ΚΑΙ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ Κ ΤΕΤΟΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΙΣΤΑ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΚΤΛ.ΔΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΕΓΩ ΠΧ ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΜΗΧΑΝΕΣ ΤΥΠΟΥ ΤΔΜ ΒΑΡΑΝΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΦΗ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ 200ΑΡΕΣ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΖΕΙ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΕΠΙΔΕΙ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΗΡΕ R1 ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΒΟΛΤΑ.(ΝΑ ΠΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΣΩ ΓΙΑ ΤΙΝ ΚΩΛΟΠΙΝΑΚΙΔΑ ΕΚΤΟΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΤΗΣ ΒΑΣΗΣ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΝ ΒΓΑΛΩ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΦΛΑΣΑΚΙΑ).

klaudiog
08/01/2010, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
1. Πήρες λάθος μηχανάκι για ταξίδια (αν πεις ταξίδι μια βόλτα 500 χλμ)
2. Αν δεν ξέρεις τι πήρες, κακώς το πήρες....

Κι αφού το πήρες, τι ακριβώς ρωτάς τώρα;




eleossssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Tpap
27/03/2010, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από klaudiog
eleossssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Πράγματι...:D

7Tolis
05/09/2014, 12:04
Πρόσφατα ταξίδεψα 450 χλμ με R1 και δεν έπαθα τίποτα.ουτε πιάστηκα ούτε οτι κουλαμάρα εχω διαβάσει.Εχω και το tdm που έχω κάνει αποστάσεις.Ε και;Στη τελική οπως θέλει το δουλευει ο καθένας το μπισικλετ του.Αίντε.

sapila racing
05/09/2014, 12:15
Πρόσφατα ταξίδεψα 450 χλμ με R1 και δεν έπαθα τίποτα.ουτε πιάστηκα ούτε οτι κουλαμάρα εχω διαβάσει.Εχω και το tdm που έχω κάνει αποστάσεις.Ε και;Στη τελική οπως θέλει το δουλευει ο καθένας το μπισικλετ του.Αίντε.

ΟΚ αλλά 450 χλμ δεν είναι ταξίδι. ;)

7Tolis
05/09/2014, 12:17
ΟΚ αλλά 450 χλμ δεν είναι ταξίδι. ;)

πήγα για τσιγάρα.

sapila racing
05/09/2014, 12:20
πήγα για τσιγάρα.

ΟΚ.
Συμπέρασμα, το R1 κανει για να πηγαίνεις για τσιγάρα.

Bowleno
05/09/2014, 12:51
πήγα για τσιγάρα.


Δεν έχει περίπτερα εκεί στον Δομοκο; :confused::p


(4 ετών θρεντ πήγες και ξέθαψες )

MG-KTiNoS
05/09/2014, 13:21
Πιστεύω πως τα νιάτα μου θα ....

ΜΑΣ ΤΑΠΩΣΕΣ

7Tolis
05/09/2014, 13:35
ΟΚ.
Συμπέρασμα, το R1 κανει για να πηγαίνεις για τσιγάρα.
Από το να πηγαίνεις στα μαστόρια είναι προτιμότερο. Μια χαρά κυκλοφορείς πάντως και όπου υπάρχει άσφαλτος μπορείς να πας.

Arxagelos
07/09/2014, 09:05
http://sjaaklucassen.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=125&lang=en

grharris
07/09/2014, 11:04
Μια χαρα τελειο ειναι το R1 για 500αρες-600αρες και εχω κανει τα περισσοτερα χιλιομετρα μονοκουκι σε μια μερα αλλα και σε πενταημερο και ειμουνα πολυ πιο ανετα και ξεκουραστα απο οτι αλλο εχω οδηγησει σε ταξιδι.

Στα θετικα, δεν με ενοχλησε η μεση γιατι το βαρος δεν πεφτει πανω της οπως στα on-off και ξεπιανομουνα/ξεκουραζομουνα ξαπλωνοντας στο ντεποζιτο.
Επισης, δεν πιανοταν καθολου ο αυχενας απο την πιεση του αερα στο κρανος γιατι εχει πολυ καλυτερη αεροδυναμικη προστασια απο τα on-off και τα γυμνα.
Ακομα ενα στα θετικα, δεν πιανοταν ο κολος μου λογω της δυνατοτητας αλλαγης θεσης οπως εξηγησα και για την μεση.

Στα αρνητικα που θελουν προσοχη, οχι μεγαλη και βαρια τσαντα στην πλατη, θα σου ξεπατωσει τις ωμοπλατες.
Επισης, για λογος που εξηγουνται παραπανω, καλο ειναι να μην βαλεις ουτε tankbag.
Τελος, συνογηγο δεν εχω παρει σε μεγαλη βολτα/ταξιδι, ουτε θα επαιρνα καο ουτε θα πηγαινα εγω σαν συνοδηγος σε οποιοδηποτε ss.

7Tolis
08/09/2014, 09:18
http://sjaaklucassen.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=125&lang=en

Αυτός το παραέκανε.Είπαμε..νταξ,χαρα στο κουράγιο του.

Bowleno
08/09/2014, 12:07
Αυτός το παραέκανε.Είπαμε..νταξ,χαρα στο κουράγιο του.


Ε, προφανώς αυτουνού τα περίπτερα πέφτουν κάπως πιο μακριά.... :tooth:

amyroukai
08/09/2014, 12:34
Και ο nick sanders με r1 δεν είχε κανει το γύρο του κόσμου;

7Tolis
08/09/2014, 13:30
Θα πήγε να βρει φυτείες Βιρτζίνια.
Ξέχασα να κουοτάρω γμτ.

ammon_ra
10/09/2014, 15:47
καλησπερα κι απο εμενα
οπως ειπανε και ποιο πανω ξεθαψατε ενα παλιο ποστ να θυμηθουμε κι εμεις τα παλια.
διαβασα ολες τις αποψεις και αυτο που προσωπικα εχω να πω ειναι οτι το ταξιδι για τον καθενα ειναι κατι μοναδικο.
δεν βαζουμε κοντρα ποιος θα μπορεσει να κανει τα ποιο πολλα μαζεμενα χιλιομετρα.

τι να το κανω να ξεκινισει καποιος απο εδω να φτασει μεχρι νορβιγια αλλα να μην σταματησει να δει ουτε ενα αξιοθεατο.
δεν εχει σημασια να κανεις χιλιαδες χιλιομετα, σημασια εχει να τα απολαυσεις.

θα μηλισω προσωπικα σαν εμπειρια με ταξιδι R1

πριν μερικα χρονια εφυγα ενα ταξιδι για να απολαυσω την αποκτιση της Ρενας μου.
Μενω στον ΕΒΡΟ και οπως καταλαβαινετε οπου και να ξεκινησω να παω ειναι ταξιδι :P
ξεκινησα με κατι μικρο οπως ηταν η πανελληνια της ασπροβαλτας τυπικη χαλαρη μικτη διαδρομη 320 χιλιομετρων. δεν αισθανθικα τιποτα

αμεσως μετα πηγαμε παρεα με καποια ατομα απο την λεσχη μας στο τελευταιο GP που εγινε στην Κωσταντινουπολη περιπου 300 χιλιομετρα κι αυτη η διαδρομη αλλα με διαφορετικες συνθικες ταξιδιου. στο συγκεκρημενο ταξιδι αν θελετε να το πειτε ετσι ημουν παρεα με ενα vstorm 1000 και με ενα varadero καμπυλατερατο.
πηγεναμε πορεια 180-190 στην εγνατις τους και σας πληροφορω οτι το R1 ειχε την μικροτερη καταναλωση σε σχεση με τα αλλα δυο μηχανακια.

και μετα ηρθε η ωρα του ταξιδιου μου.
ξεκινησα να παω υγουμενιτσα για να παω σε ενα φιλο μου στην ναπολη της ιταλιας.
εκτος απο στασεις για βενζινη και τσιγαρο πρωτη σταση με διανυκτερευση ηταν κοζανη 500 χιλιομετρα ταξιδι.
δεν καταλαβα τιποτα.
την επομενη μερα που ξυπνησα αντι να παω γιαννενα υγουμενιτσα οπως ηταν το προγραμμα μου πειρα την παλια εθνικη και βγηκα λαρισσα απο εκει νεα εθνικη και κατεβαινα προς πατρα.
οπως κατεβαινα περναω λαρισα περναω βολο περναω λαμια καποια στιγμη εκει λιγο μετα τα καμενα βουρλα σταματαω για βενζινη σε ενα βενζιναδικο και οπως σησυτουσα με ενα παλικαρι εκει μου λεει οτι αν δεν εχω βιαστικο προγραμμα να βγω στην εξοδο της ακριτσας και να παρω το καραβακι για αιδυψο.
οπως και το εκανα βγηκα αιδυψο και κατεβικα σχεδον ολη την ευβοια. εκεινο το βραδυ εμεινα στο προκοπι στο προσκινιμα του αι γιαννη του ρωσου. πολυ ομορφες διαδρομες μεσα στο πρασινο.
την αλλη μερα πετυχα αρκετους αθηναιους που ειχαν βγει βολτα σε εκεινα τα μερη και παρεα με μερικους βγηκαμε μεχρι χαλκιδα και μετα ατικη οδο.
απο εκει εγω ριο αντιριο πατρα καραβι και αντε γεια.
το ταξιδι της ιταλιας ειναι αλλο θεμα και δεν θελω να σας κουρασω αλλα πιστεψτε με μπορει να μην εκανα 1500 χιλιομετρα μαζεμενα αλλα καθε χιλιομετρο το απολαυσα.
δεν ξερω αν σαν φαινετε για ταξιδι αυτο που εκανα αλλα εγω το θεωρω

Red Rider
10/09/2014, 23:37
Φυσικά παίζει και η φυσική κατάσταση του οδηγού.
Ένας αγύμναστος άνθρωπος είναι λογικό να κουραστεί αν όχι αμέσως,σίγουρα γρήγορα,πάνω σε ένα ss.

tai
11/09/2014, 15:53
Με ολα τα κάνεις όλα!
απλά με κάποια το κάνεις ποιο ξεκούραστα και ποιο άνετα.
Ολα τα αλλα είναι δικαιολογίες απο κουλούς και φοβιτσιαριδες :D

billy of the R6
20/09/2014, 11:34
Σημασία έχει να αγαπάς την μηχανη που καβαλάς, εγώ δεν την αλλάζω την r6 με τίποτα, αν έχεις ενδοιασμούς για την μηχανη σου τότε ίσως ψάξου για κάτι αλλο.

stavrouliasp
20/09/2014, 15:55
Και μην ακούσω κανέναν να λέει ότι το r1 δεν πάει χώμα ε;

Sjaak Lucassen Around The World: http://youtu.be/Q5iU7twPOio

zandesiro
21/09/2014, 17:01
http://sjaaklucassen.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=142&Itemid=125&lang=en


Και μην ακούσω κανέναν να λέει ότι το r1 δεν πάει χώμα ε;

Sjaak Lucassen Around The World: http://youtu.be/Q5iU7twPOio

323258
Μεγαλο αλανι ο τυπος...Τα ειπαμε φετος...

323259

Τον ρωτησα...."Γιατι με το R1 και οχι με καποιο ον/οφ"??

Και μου ειπε..."Ταξιδεψε με την μηχανη που αγαπας και οχι με αυτην που πρεπει..."!

Τωρα ο καθενας μπορει να το παρει οπως θελει!

Το επομενο σχεδιο ειναι να παει στο βορειο πολο με το R1....

harris_x
23/09/2014, 14:02
323258
Μεγαλο αλανι ο τυπος...Τα ειπαμε φετος...

323259

Τον ρωτησα...."Γιατι με το R1 και οχι με καποιο ον/οφ"??

Και μου ειπε..."Ταξιδεψε με την μηχανη που αγαπας και οχι με αυτην που πρεπει..."!

Τωρα ο καθενας μπορει να το παρει οπως θελει!

Το επομενο σχεδιο ειναι να παει στο βορειο πολο με το R1....
:a10:

spyrakos35
23/09/2014, 18:43
323258
Μεγαλο αλανι ο τυπος...Τα ειπαμε φετος...

323259

Τον ρωτησα...."Γιατι με το R1 και οχι με καποιο ον/οφ"??

Και μου ειπε..."Ταξιδεψε με την μηχανη που αγαπας και οχι με αυτην που πρεπει..."!

Τωρα ο καθενας μπορει να το παρει οπως θελει!

Το επομενο σχεδιο ειναι να παει στο βορειο πολο με το R1....

+1300

Με το φουζουρου ειμαι τρελα ερωτευμενος......

και ασε τον μιστερ Τ να λεει τα δικα του.....