PDA

View Full Version : ΧΩΜΑ Η ΠΙΣΤΑ



gkmaggas
07/04/2008, 21:01
Δυστηχως συμβαινουν συνεχως ατυχηματα...
Αυτο με εχει προβληματισει και σκεφτομαι να σταματησω να οδηγω μηχανη στο δρομο...
Πιστα και στην δικια μου περιοχη ΧΩΜΑ...Νομιζω οτι εκει ειμαστε πιο ασφαλεις...

Τι λετε???

Akatanomastos
07/04/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas

Τι λετε???

εγω νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολικο,

αν τωρα φοβασαι τοσο πολυ μπορεις να πηγαινεις κυριολεκτικα κοτα (οπως και πολλοι το κανουμε) και να μην εχεις κινδυνο.
βεβαια εξαρταται και το μηχανακι που χρησιμοποιεις στην πολη. αμα εχεις τουμπανακι θα το πηγαινεις παντα πανω απο 60 - 70 ταχυτητα ικανη για ατυχημα.

θεωρω πως με ταχυτητες μεχρι τα 50-60 δεν εχεις κινδυνο.δεν μιλαω για μεγαλους δρομους, κυριως για ποιο μικρους,
ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο αυτους που χτυπανε, και ας εχουν δικιο γιατι ο αλλος βγηκε πχ απο ΣΤΟΠ, κινουνται με ταχυτητες πανω απο 50-60 (παρανομο μεσα στην πολη) και προφανως δεν προλαβαινουν να αντιδρασουν..


τωρα απο τα δυο νομιζω πως το χωμα ειναι ποιο ακινδυνο
νταξει αν φτασεις στο σημειο να πηδας 4-5 μετρα στον αερα αρχιζει να εχει ενα ρισκο:lol: :rotflmao: :lol:

gkmaggas
07/04/2008, 21:22
Καθημερινα ποσες φορες βλεπεις λαλακιες?
Οσο για την ταχυτητα και σταματημενος κινδυνευεις...Δε λεω να σκοτωθεις αλλα κανα σπασιματακι
κριμα ειναι....


Αυτο για το χωμα και τα αλματα δεν το ειχα σκεφτει..λες να εχουμε αλλα κολπα εκει...5 μετρα αλμα
και συγκρουση με πουλι????:lol: :lol:

Akatanomastos
07/04/2008, 22:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
1) Καθημερινα ποσες φορες βλεπεις λαλακιες?
2)Οσο για την ταχυτητα και σταματημενος κινδυνευεις..




1) αν πηγαινεις μεχρι 50 προλαβαινεις να αντιδρασεις σε οτιδηποτε σου πεταχτει.
τωρα αν περνας απο σημειο με 0 ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ με 50χμ/ω προφανως δεν προλαβαινεις, αλλα εκει κοβεις ποιο πολυ.

γενικα αυτο λεμε, αν πηγαινεις συνεχεια κοτα δεν εχεις προβλημα..

θα μου πεις, εχω το 1000 και θα πηγαινω με 50?
ε αν εχεις προβλημα πανε αγορασε ενα 125 σκοοτερ να κυκλοφορεις και πηγαινε το 1000 στην πιστα να το σπας

2) ε καλα το ξερω..
εδω μπορει να περπατας, και να σου πεσει μπαλκονι στο κεφαλι, εγινε και αυτο περσι στο ηρακλειο κρητης.
μπορει να πεσει ενα πιανο πανω σου, μπορει να γλιστρυσεις, μπορει να χεστεις..

ε πολλα μπορουν να γινουν, αν ειναι ετσι καθεσε σπιτι σου ολη την βδομαδα και το σ/κ πας για <<εντουρο-βολτα>> στο παρκακι της γειτονειας σου:lol: :rotflmao: :lol:

Tigas
07/04/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

θεωρω πως με ταχυτητες μεχρι τα 50-60 δεν εχεις κινδυνο.δεν μιλαω για μεγαλους δρομους, κυριως για ποιο μικρους,
ειμαι σιγουρος πως πολλοι απο αυτους που χτυπανε, και ας εχουν δικιο γιατι ο αλλος βγηκε πχ απο ΣΤΟΠ, κινουνται με ταχυτητες πανω απο 50-60 (παρανομο μεσα στην πολη) και προφανως δεν προλαβαινουν να αντιδρασουν..


τωρα απο τα δυο νομιζω πως το χώμα ειναι ποιο ακίνδυνο
νταξει αν φτασεις στο σημειο να πηδας 4-5 μετρα στον αερα αρχιζει να εχει ενα ρισκο:lol: :rotflmao: :lol:


Εγώ δηλαδή Κολωνού & Αγησιλάου που πέρασα με πράσινο και πήγαινα το πολύ με 50χλμ με το σκούτερ και πέρασα πράσινο φανάρι και πρόλαβα τελευταία στιγμή με την άκρη του ματιού μου το μαλάκα που έπεσε επάνω μου και μου έσπασε τα κόκαλα, θα το έσωνα εάν πήγαινα πιο σιγά ??:confused: δεν νομίζω.

Σωστό μέν αυτό που λές να μήν οδηγούμε επιθετικά και κυρίως μέσα στις πόλεις αλλά δέν
εξαρτώνται όλα από την δικιά μας προσεκτική οδήγηση, όπως και να το κάνουμε είμαστε εκτεθειμένοι και προφανώς αυτό θέλει να επισημάνει και ο gkmaggas.

Akatanomastos
07/04/2008, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Εγώ δηλαδή Κολωνού & Αγησιλάου


κοιτα, εχουμε φτασει στο σημειο στην ελλαδα, το παραλογο, δηλαδη να παιρνας με πρασινο και παλι να εισαι στην τσιτα να το συζηταμε, και εχεις δικιο, προφανως..

ΑΛΛΑ, ετσι ειναι η κατασταση, και με αυτα τα δεδομενα μιλαμε.

δεν ξερω το ατυχημα σου πως εγινε, και περαστικα σου,
ομως αν εκει που περασες δεν ειχες ορατοτητα, επειδη πχ καποιος ειχε παρκαρει, τοτε ισως επρεπε να πας ποιο ανοιχτα η να κοψεις..

προφανως δεν ειμαι εγω ο δασκαλος που θα σε μαθω να οδηγας, και δεν θεωρω τον εαυτο μου οδηγαρα.αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν οδηγας οχι επιθετικα κατα κυριο λογω σωζεσαι.
σε αυτο συμφωνουμε ολοι.

τελος, μονο ετσι βρισκω την λυση, και αυτο με ρισκο, γιατι αλλιως το παρατας το σπορ οπως λεει και το παλικαρι που ανοιξε το θρεαντ..

Tigas
08/04/2008, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
κοιτα, εχουμε φτασει στο σημειο στην ελλαδα, το παραλογο, δηλαδη να παιρνας με πρασινο και παλι να εισαι στην τσιτα να το συζηταμε, και εχεις δικιο, προφανως..

ΑΛΛΑ, ετσι ειναι η κατασταση, και με αυτα τα δεδομενα μιλαμε.

δεν ξερω το ατυχημα σου πως εγινε, και περαστικα σου,
ομως αν εκει που περασες δεν ειχες ορατοτητα, επειδη πχ καποιος ειχε παρκαρει, τοτε ισως επρεπε να πας ποιο ανοιχτα η να κοψεις..

προφανως δεν ειμαι εγω ο δασκαλος που θα σε μαθω να οδηγας, και δεν θεωρω τον εαυτο μου οδηγαρα.αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν οδηγας οχι επιθετικα κατα κυριο λογω σωζεσαι.
σε αυτο συμφωνουμε ολοι.

τελος, μονο ετσι βρισκω την λυση, και αυτο με ρισκο, γιατι αλλιως το παρατας το σπορ οπως λεει και το παλικαρι που ανοιξε το θρεαντ..

Ήμουνα στην δεξιά πλευρά του δρόμου και ο τύπος ήταν σταματημένος στο φανάρι κανονικά πίσω από τις γραμμές για τους πεζούς και πάνω στην τρέλα του ξεκινάει(εγώ δυστυχώς πίσω από κτιρια δέν βλέπω:D ) κουμπώνουμε και δευτέρα και επιταχύνουμε.

Το μόνο που πρόλαβα μιά και πέρασε σφεντόνα ήταν να τραβήξω τα μούτρα λίγο απο το σκούτερ μην μου φάει και τα πόδια, ο τύπος βέβαια δέν με είδε και φρέναρε όταν πλέον ήμουνα στήν άσφαλτο δέν με είχε δεί καθόλου.

Η αιτιολογία ''ήμουνα απρόσεκτος δέν σε είδα'', επαγγελματίας οδηγός(όχι ταρίφας)

Αποτέλεσμα 2 μήνες και ακόμα είμαστε στο κάνε υπομονή:mad:

div400
08/04/2008, 00:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Δυστηχως συμβαινουν συνεχως ατυχηματα...
Αυτο με εχει προβληματισει και σκεφτομαι να σταματησω να οδηγω μηχανη στο δρομο...
Πιστα και στην δικια μου περιοχη ΧΩΜΑ...Νομιζω οτι εκει ειμαστε πιο ασφαλεις...

Τι λετε???

πολυ δυσκολη ερωτηση φιλε.....

η οδηγηση μοτοσυκλετας ενεχει και εναν (στην Ελλαδα αρκετα αυξημενο) βαθμο κινδυνου!
καθημερινα ο καθενας μας καλειτε να επανεξετασει την αποδοχη αυτου του κινδυνου ή οχι.
προσωπικα τον αποδεχομαι. ο καθενας μας ομως εχει διαφορετικο οριο.

προσωπικα δεν μπορω να φανταστω την ΜΗ οδηγηση μοτο εστω και στην διαδρομη σπιτι-δουλεια....ΤΩΡΑ, γιατι αυριο που ενδεχομενος να με περιμενουν να γυρισω σπιτι γυναικα/παιδια να μην ειναι πλεον αποδεκτος ο κινδυνος αυτος..δεν ξερω....

δοκιμασε για καποιες μερες να μην περνεις το μηχανακι αλλα το αυτο/το ή τα ΜΜΜ και δες...

:wave2:

SUZUKAKIAΣ
08/04/2008, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Δυστηχως συμβαινουν συνεχως ατυχηματα...
Αυτο με εχει προβληματισει και σκεφτομαι να σταματησω να οδηγω μηχανη στο δρομο...
Πιστα και στην δικια μου περιοχη ΧΩΜΑ...Νομιζω οτι εκει ειμαστε πιο ασφαλεις...

Τι λετε???

Οταν Θεε μου φυλαγε θα πεσεις (δεν λεω για σενα) πανω στην κοτρωνα και βγαλει το κεφαλι σου ζουμι η οταν θα πεσεις στον γκρεμο η οταν θα προσγειωθεις ανωμαλα απο ενα αλμα η οταν σου ρθει πετρα απο τον μπροστινο σου η οταν θα πεσεις και θα ναι βραχια η οταν δεν ανοιξεις πολυ το γκαζι σε ενα αλμα και πεσεις με την μπροστα ροδα η η η η η ....

τοτε θα δουμε ποιο δεν ειναι επικινδυνο....

Φιλικα παντα και δεν εννοουσα για σενα ολα αυτα:beer: :beer:

Παιδια και απο σκαλα πευτεις και την παθαινεις....

Μην σκευτομαστε ετσι....γνωμη μου

gkmaggas
08/04/2008, 11:58
Εκει στην πιστα ολα εξαρτωνται απο εμενα και τα λαθη μου...ΟΧΙ απο το μαλακα που
κανει επιδειξη και μαγκιες....η για να μην αδικουμε τους οδηγους αποροφημενοι απο
τα προβληματα της καθημερινοτητας πανε βαρκα γυαλο αδιαφοροντας για τα παντα

ΣΤΗΝ πιστα τρεχεις μεσα στα ΑΣΦΑΛΗ ΟΡΙΑ σου,γνωριζεις τους κινδυνους,προσαρμοζεσαι
στο περιβαλλον...ΣΥΝΕΣΗ χρειαζεται απο ολους και οποιος πει οτι προσεχει και δεν
θα του συμβει ποτε τοτε υπαρχει δωματιο στη ΤΡΙΠΟΛΗ(ψυχιατρειο) για τους συγγενεις
του ΘΕΟΥ!!!:wave2:

ktmakis
08/04/2008, 13:37
Αλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Δεν έχει καμμία σχέση έχει ο δρόμος με τη πίστα.
Στη πίστα ΠΟΤΕ μόνος.
Ακόμα και το ελάχιστο να σου συμβεί μπορεί να αποβεί μοιραίο.

gkmaggas
08/04/2008, 13:40
Safety first...Παντα ζευγαρι...και αμαξι στην παρεα...

ermiss
08/04/2008, 14:26
Πάντως αν και στην επαρχία, εντός πόλης είναι λίγο πιο χύμα η κατάσταση και πολλοί είμαστε αρκετές φορές χωρίς κράνη
(βλέπε αποστάσεις 5-10 τετραγώνων το πολύ, βλέπε ζέστη, βλέπε με να περνώ :lol: :lol: )

Απο την στιγμή που βλέπεις να εμβολίζουν scouter από πίσω με 5-10Km το πολύ εντός πόλης και την κοπελίτσα πάνω να μαζεύει τα μουτράκια της απο την άσφαλτο, σοβαρεύεις απότομα.

Μπορεί να κυκλοφορείς εντός πόλης χώρις προστασία αλλά το κράνος θα σε προστατεύσει από πολλές μαλακίες....

DrIoannis
08/04/2008, 14:45
Δυστυχώς τροχαίο ατύχημα μπορεί να συμβεί ακόμη και σταματημένος να είσαι.Δεν εξαρτάται από την ταχύτητα που έχεις.Ακόμη και χώμα-πίστα να πας μπορεί να τραυματιστείς.Βέβαια οι πιθανότητες για σοβαρό ατύχημα στην πίστα είναι σχετικά μειωμένες γιατί δεν υπάρχουν οχήματα που κινούνται αντίθετα και έχεις και εξόδους διαφυγής.Χώμα τα ανέφεραν παραπάνω.Προσωπικά από τον Νοέμβριο δεν πάω βόλτες στο δρόμο αλλά μόνο πίστα.Μία μέρα είπα να βγω λίγο αλλά απογοητεύτηκα(γλίστραγε,φορτηγάκια πεταγόταν από το πουθενά κλπ) και είπα να το ξαναδοκιμάσω αργότερα:dizzy: .

road spirit
08/04/2008, 15:15
ειναι γεγονός οτι οι δρόμοι μέρα με τη μέρα γίνονται όλο και πιο αφιλόξενοι για μοτο...(αύξηση κυκλοφοριακής πυκνότητας, αναλογικά άυξηση και άσχετων οδηγών, χωρίς εμπειρία, κλπ...), με παράλληλη στασιμότητα στην υποδομή των δρόμων...

στο κομμάτι της ευχαρίστησης με την μοτο, για μένα το παιχνίδι γίνεται πιά μόνο σε πίστα...
(και αν ημουν εντουράς, μονο σε χωμάτινες διαδρομές)... η πόλη δεν αποτελεί πεδίο απόλαυσης της οδήγησης πλέον, παρά μόνο διεκπεραιωσης των μετακινήσεων. Στατιστικά, τα περισσότερα ατυχήματα γίνονται σε αστικό περιβάλλον, ενώ έξω απο αυτο τα πράγματα είναι καλύτερα και πιο ελεγχόμενα...

Αν λοιπόν τηρείς τρόπο οδήγησης διεκπεραιωτικό, χωρίς γκάζια, χωρίς υπερβολές, έχεις κάνει το πρώτο βήμα... κότα ναι, γιατί όχι?? γιατί να βιαστώ? αφού έτσι και αλλιώς με μοτο κινούμαι πιο γρήγορα σε σχέση με τα άλλα μέσα... είναι ανάγκη να ανοίξω το γκάζι λίγο παραπάνω? να κερδίσω 5' ?? για να ρισκάρω να χάσω πολλά περισσότερα? ε, οχι... cool...

πάω μετά σε ένα trackday και ξεκαυλώνω και γουστάρω 10 φορές περισσότερο από ότι αν οδηγούσα το ίδιο "γρήγορα" και "οριακά" σε δρόμο...

Επίσης, για το αστικό περιβάλλον, υπάρχει και ο κανόνας του 200,5... αλλά άντε να το γράψεις εδω αναλυτικά και χωρίς να δημιουργηθούν παρεξηγήσεις...
Είναι 5-6 πράγματα που αν τηρούνται ευλαβικά, μειώνονται στο ελάχιστο οι πιθανότητες ατυχήματος... μας βάζουν σε θέση ελέγχου έναντι αρκετών αστάθμητων παραγόντων (όχι όλων)...

σχετικά με αυτό (το 200,5), θα πρότεινα να κάνεις λίγη υπομονή μέχρι να ετοιμαστεί το σχετικό βίντεο απο το πρόσφατο σεμινάριο οδήγησης πόλης (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53592), όπου εκεί ο Θ.Χ. μας τα εξήγησε αυτά πολύ παραστατικά...

σε πίστα ή σε χωμάτινη διαδρομή, εννοείται ότι είμαστε πιο ασφαλείς, υπο την έννοια ότι εξαρτώμαστε περισσότερο απο τη δική μας μαλακία και όχι τη μαλακία τρίτου. Συν ότι είθισται να είμαστε πάντα εξοπλισμένοι εκεί μέσα, ενώ κακά τα ψέματα, σε πόλη όλο και κάτι δεν φοράμε ή το παραλείπουμε..
Μάλιστα σε πίστα, οι αστάθμητοι παράγοντες είναι ελάχιστοι, ίσως μηδαμινοί, ενώ σε μια μονοπατάδα στο χώμα δεν είναι απαραίτητο ότι ξέρεις τι θα βρείς μπροστά σου στην επόμενη στροφή...

Operater
08/04/2008, 15:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Safety first...Παντα ζευγαρι...και αμαξι στην παρεα...

Γιατί άμαξι στην παρέα? :confused:

gkmaggas
08/04/2008, 15:50
Για τις δυσκολες στιγμες...χτυπατε ξυλο μαγγες...

stvr1
08/04/2008, 16:28
Φίλε μου, δυστυχώς είναι πολλά αυτά που σε κάνουν να σκέφτεσαι να περιορίσεις ή ακόμα και να διακόψεις τις σχέσεις σου με τους 2 τροχούς... Ατυχήματα, θάνατοι, κλοπές, άσχημη αντιμετώπιση από τους γύρω σου (στον δρόμο, στα πάρκινγκ που δεν σε αφήνουν να παρκάρεις, σε μαγαζιά που δεν υπάρχει χώρος για το κράνος σου), πιθανώς και άλλα τα οποία δεν μπορώ να σκεφτώ τώρα...

Το θέμα είναι αν αντέχεις να κάνεις κάτι τέτοιο. Εγώ θα τρελενόμουν αν άφηνα την μηχανή (έστω για την καθημερινή χρήση) χάριν αυτοκινήτου ή συγκοινωνίας...
Πέρα από τον χρόνο που γλιτώνω είναι λυτρωτικό να την οδηγήσω έστω και για λίγο κάθε μέρα, έστω και σπίτι- δουλειά- σπίτι. Με ηρεμεί... ακόμα και αν γίνει κάτι που θα με τρομάξει ή θα με εκνευρίσει, λίγα χιλιόμετρα πιο κάτω θα συνέλθω.

Προσέχουμε λοιπόν και "θωρακιζόμαστε" για να μην την στερηθούμε...