PDA

View Full Version : για τους κομπιουτεραδες



power hornet
08/04/2008, 12:32
συγνωμη που ανοιγω ποστ εδω και οχι σε φορουμ με το συγκεκριμενο,αλα επειδη εδω εχω δει το κατεχετε και εχετε βοηθησει αμα μπορειτε θελω την βοηθεια σας.
πριν δυο εβδομαδες κατεβασα και εγκατεστησα το lineage οπως και αρκετοι θα το εχουν να παιζουν τσαμπα online εκει στο φακελο τοθ παιχνιδιου ειχε ενα φακελο system που επρεπε να το σβησεις και να βαλεις ενα αλο με φακελο παλι system,απο τοτε που εγινε αυτο το pc εχει ορισμενο προβλημα βγαζει συνεχεια καθε και λιγο ενα παραθυρο που λεει windows explorer probleμ.
το εκανα unistall το παιχνιδι εσβησα και το φακελο εκανα και ενα ccleaner τιποτα το προβλημα παραμενει.
να σημειωσω το pc δουλευει κανονικα απλα οταν το κανει αυτο καποια στιγμη εξαφανιζοντε τα εικονιδια απο την επφανεια εργασιας και ξαναεμφανιζοντε.δεν θελω να κανω φορματ εκτος αμα ειναι η τελευταια λυση.θα ανεβασω και φωτο να δειτε τι γραφει.

power hornet
08/04/2008, 12:33
αυτο εδω μου βγαζει.
http://img134.imageshack.us/img134/6330/dsc01978kj0.th.jpg (http://img134.imageshack.us/my.php?image=dsc01978kj0.jpg)

power hornet
08/04/2008, 12:35
http://img134.imageshack.us/img134/6330/dsc01978kj0.jpg

gkmaggas
08/04/2008, 12:39
Αρχικα εγκατεστησε τον ie7 και βλεπεις...

mpou
08/04/2008, 12:43
Μηπως να κανεις ενα System Restore σε μια προηγουμενη ημερομηνια?

power hornet
08/04/2008, 12:43
και αυτο.
http://img81.imageshack.us/img81/8316/dsc01979ij1.th.jpg (http://img81.imageshack.us/my.php?image=dsc01979ij1.jpg)

power hornet
08/04/2008, 12:44
για το ie7 θα το παρει?γιατι εχω windows μαιμου τα xp profesional sp2

power hornet
08/04/2008, 12:45
κεφτομουν να κανω system restore αλα τι γινετε εχθες το απενεργοποιησα και δεν ξερω αμα το ενεργοποιησω θα επιστερψει σε παλια ημερομηνια?

gkmaggas
08/04/2008, 12:49
Αν εχεις σβησει αρχειο το restore ισως να μην βοηθησει,αυτο το κανει οταν ανοιγεις ie?
Στο mozilla εχεις προβλημα??

gkmaggas
08/04/2008, 12:50
Απο antivirus πως εισαι??

Daemon
08/04/2008, 12:51
Νoμιζω λεει explorer.exe οχι iexplorer.exe..

power hornet
08/04/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Νoμιζω λεει explorer.exe οχι iexplorer.exe.. ναι σωστα αυτο λεει,το κανει και χωρις να ανοιξω mozilla η explorer εξαλου mozila χρησιμοποιω,το εκανε παιδια εκει που εκανα εγκατασταση το lineage και διεγραψα το φακελο του παιχνιδιου system για να το αντικαταστησω με το ιδιο.ετσι μου ειπε ενα παλίκαρι που το εχει κανει και αυτος.απο antivurious εχω nod32 avg antispyware σκαναρισα τιποτα καθαρος αλα κατεβασα και το avg free antirvirus δεν βρηκε τιποτα.

fantacid
08/04/2008, 12:57
εαν εγραψες κ εσβησες το windows\system
θελει νεο φορματ γιατι με απλα λογια του αλλαξες τα φωτα!

εαν ειναι lineage\system κανε επανεγκατασταση το lineage κ κανε
uninstall

power hornet
08/04/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εαν εγραψες κ εσβησες το windows\system
θελει νεο φορματ γιατι με απλα λογια του αλλαξες τα φωτα!

εαν ειναι lineage\system κανε επανεγκατασταση το lineage κ κανε
uninstall οχι ειναι το δευτερο που αναφερεις lineage/system

fantacid
08/04/2008, 13:10
ξανακανε ινστολ το παιχνιδι κ βεβαιωσου οτι ολα ειναι οκ

μετα αρχισε ξανα τις δοκιμες.

καλη τυχη
:wave2:

lamoun
08/04/2008, 15:03
Και άν δε πιάσει αυτό, μπορείς να βρείς στο net το αρχείο explorer.exe ή αλλιώς στείλε μου με p.m. το email σου για να στο στείλω.

Φρόντισε να κρατήσεις σε κάποιον άλλο φάκελο το explorer.exe που έχεις ήδη, για backup, σε περίπτωση που δε δουλέψει.

Thelw_Gazi
08/04/2008, 17:07
Καταρχάς ο Internet Explorer δεν έχει καμία σχεση με το πρόβλημά σου...

Είμαι σίγουρη ότι δεν σου ζήτησε να διαγράψεις τον φάκελο System των Windows μιας και κάτι τέτοιο δεν γίνεται να συμβει χωρίς να σου κλείσει εντελώς το pc :)

Προφανώς σου ζήτησε να αντικαταστήσεις το φάκελο System που βρίσκεται στο φάκελο του Lineage των Program Files.

Δες τι γίνεται...

1.Δεν γνωρίζουμε από πού πήρες το παιχνίδι.Το αγόρασες από επίσημο κατάστημα; Το πήρες δήθεν αυθεντικό από μαγαζάκι της κακιάς ώρας;Το πήρες αντεγραμμένο ή κρακαρισμένο; Και από ποιόν;Αν στο έδωσε κάποιος ρώτα τον αν του βγάζει το ίδιο πρόβλημα.Αν ναι, έχει προβληματική έκδοση παιχνιδιού (το αρχείο δεν είναι υγιές με άλλα λόγια), οπότε πας να βρεις κατευθείαν άλλη έκδοση.Κατέβασέ την από αλλού τόσα sites υπάρχουν να σε εξυπηρετήσουν!

2.Δεύτερη περίπτωση είναι να μην έκανες σωστά το install του παιχνιδιού.Σε αυτή τη περίπτωση ξαναεγκαθιστάς το Lineage και αν δεις ότι υπάρχει ακόμα πρόβλημα κοιτάς τα 1,3 που σου γράφω.

3.Τρίτη περίπτωση είναι να σου ζήτησε αντικατάσταση αρχείων του System των windows και όχι όλου του φακέλου System!! Σε αυτή τη περίπτωση αν παρουσιάζεται πρόβλημα μπορει να ισχύει η περίπτωση 1 ή αλλιώς το εξής σενάριο: αν είχες παλιότερα εγκαταστήσει άλλο παιχνίδι που ξεφορτώθηκες από το pc σου με άτσαλο τρόπο (λανθασμένη απεγκατάσταση προγράμματος) πολύ πιθανόν να ξέμειναν τα ήδη αντικαταστημένα αρχεία system που πλέον όχι μόνο δεν εξυπηρετούν πουθενά αλλά να χρειάζεται για το Lineage να επανακτηθούν τα αρχικά και να μην μπορεί να γίνει αυτό.Σε αυτη τη περίπτωση πας γα format.

:*

power hornet
08/04/2008, 18:11
δυστηχως εκανα φορματ δεν γινοταν αλιως.πως μπορω αμα ξερετε ειχα αντιγραψει το φακελο του mozilla ωστε μην χασω τις σελιδοδεικτες μου και το ειχα βαλει στο αλο σκληρο.αφου εκανα φορματ και κατεβασα τον mozila εκανα copyu paste τον φακελο που ειχα κρατησει αλα δυστηχως δεν βγαζει τους σελιδοδεικτες μηπως μαλλον δεν γινοταν αυτο?

Thelw_Gazi
08/04/2008, 18:17
Τους σελιδοδείκτες σου δεν τους κρατάς σε backup αντιγράφοντας το φάκελο των Bokkmarks.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ανοίξεις τον Bookmark Manager και να πατήσεις File--> Export...

Ετσι θα εξαχθούν αυτόματα όλοι οι σελιδοδείκτες σου σε αρχείο μορφής htm το οποίο μετά το format θα κάνεις import στον bookmark manager, ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (επιλέγοντας import και όχι export δηλαδή).

:)

lamoun
08/04/2008, 18:18
Δυστυχώς τα αρχεία που λές είναι στον φάκελο

C:\Documents and Settings\*Username*\Application Data\Mozilla\Firefox, οπότε μάλλον τα έχασες με το format.

O φάκελος Application Data είναι κρυφός, θέλει ρύθμιση για να εμφανιστεί.

fantacid
09/04/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Thelw_Gazi
......


κοπελια νομιζω οτι το πισι μου επαφε bios corrupt
θα ερθεις να βαλεις ενα χερακι???


το πιασες το υπονοουμενο ........ετσι?

:winka:


:smokin:

Thelw_Gazi
09/04/2008, 14:17
κοπελια νομιζω οτι το πισι μου επαφε bios corrupt


AXAXAXXAXAAXAXAX:p