PDA

View Full Version : Οδηγηση και αλκοολ-Φοβερη διαφημιση



p@nos
08/04/2008, 14:53
Εχθες το βραδυ που χαζευα την τηλεοραση ειδα αυτη τη διαφημιση και μπορω να πω οτι μου τραβηξε αρκετα την προσοχη...


Πολυ εξυπνη και πολυ πετυχημενη...


δειτε την εδω (http://www.youtube.com/watch?v=eP6a7f3zqCU&feature=related)

Sapadak
08/04/2008, 14:58
Ετσι ακριβως


:beer:

Akatanomastos
08/04/2008, 15:00
ολο εξυπνες και ωραιες διαφημισεις ειναι οι εταιριες αλλα αυτες πλουτιζουν και ο κοσμος σκοτωνεται..:rolleyes:

p@nos
08/04/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ολο εξυπνες και ωραιες διαφημισεις ειναι οι εταιριες αλλα αυτες πλουτιζουν και ο κοσμος σκοτωνεται..:rolleyes:


καλα δηλαδη η εταιρια φταιει αν ο αλλος παει να οδηγησει λιωμα???

ειναι στην κριση του καθενος το ποσο θα συγκρατησει προτου οδηγησει...





ας μη μας φαινοντε ρε παιδια ολα στραβα κι αναποδα

apav
08/04/2008, 16:11
:smokin:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ολο εξυπνες και ωραιες διαφημισεις ειναι οι εταιριες αλλα αυτες πλουτιζουν και ο κοσμος σκοτωνεται..:rolleyes:

:confused:

Ποιος ανάγκασε τον_κακόμοιρο_τον κοσμάκη_που_σκοτώνεται_και_οι_εταιρίες_πλουτίζουν, να πιει; :sick:

fantacid
08/04/2008, 16:25
γ@μω τη ζιλετ μου μεσα

ξερετε ποσα κοριτσακια κοβουν τις φλεβες τους με δαυτα????






@ ρε παιδια ποιος ηταν αυτον που βγηκε απο το αμαξι, κατι μου θυμισε......
:confused: :confused: :confused:

p@nos
08/04/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid

@ ρε παιδια ποιος ηταν αυτον που βγηκε απο το αμαξι, κατι μου θυμισε......
:confused: :confused: :confused:




μαλλον το παιδι που καθαριζει τα ποτηρια ηταν...






:bigcry: :bigcry: :bigcry:

sergiosm
08/04/2008, 17:39
πολύ καλή διαφήμιση

dimokritos
08/04/2008, 17:48
καλό είναι να προβάλλονται όσες περισσότερες τέτοιες διαφημίσεις γίνεται. μήπως και μειωθούν λίγο τα νούμερα.

gdevelek
08/04/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ολο εξυπνες και ωραιες διαφημισεις ειναι οι εταιριες αλλα αυτες πλουτιζουν και ο κοσμος σκοτωνεται..:rolleyes:

θες να πεις πως οι διαφημίσεις είναι έξυπνες αλλά όσοι πίνουν και οδηγούν είναι βλάκες;

μαζί σου :beer: (το ποτήρι έχει ice tea)

cityfly
08/04/2008, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
γ@μω τη ζιλετ μου μεσα

ξερετε ποσα κοριτσακια κοβουν τις φλεβες τους με δαυτα????




τώρα που το φερε η κουβέντα

στην αγγλία μία από τις μαλακίες που κάνουνε είναι ότι απαγορεύεται να αγοράσεις ξυραφάκια, (ξυραφάκια έτσι αυτά του ξυρίσματος όχι καμιά λάμα σκέτη μιλάμε για ξυραφάκι ξυρίσματος, από αυτά που ο κόσμος ξυρίζεται έτσι για να ξερουμε και τι λέμε)

απαγορεύεται λοιπόν να αγοράσεις από αυτά τα φονικά πράγματα άμα είσαι κάτω από 16 ετών
:eek: :eek:

σαν να λέμε σε λίγο θα απαγορευτεί η ύπαρξη πετρών στον πλανήτη γιατί μπορεί κάποιος άμυαλος να σου την πετάξει στο κεφάλι και να στο ανοίξει

Akatanomastos
08/04/2008, 20:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
θες να πεις πως οι διαφημίσεις είναι έξυπνες αλλά όσοι πίνουν και οδηγούν είναι βλάκες;

μαζί σου :beer: (το ποτήρι έχει ice tea)

συμφωνω με αυτο, αλλα εγω θελω να πω πως οι εταιριες για να φτιαξουν το <<κοινωνικο>> τους προφιλ γυριζουν αυτες τις διαφημισεις και μαλλον επειδη ειναι υποχρεωμενες κατα καποιο τροπο..
στα παπαρια τους μας γραφουν

δεν μαρεσουν οι <<ψευτικοι>> φιλοι

gdevelek
08/04/2008, 20:29
εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου ποιος και με τι απώτερο στόχο τις φτιάχνει, με ενδιαφέρει να προβάλλονται

στις ΗΠΑ οι ραδιοφωνικοί σταθμοί είναι υποχρεωμένοι να παίζουν τα λεγόμενα "public service announcements", τα οποία θίγουν θέματα όπως ήπια οδήγηση, οδήγηση και αλκοόλ, ρατσισμό, σεβασμό άλλων εθνοτήτων (στις ΗΠΑ είναι μείζον θεμα αυτό) και άλλα παρόμοια θέματα

εδώ όμως είναι βαλκάνια

mikros boudas
09/04/2008, 10:52
οι εταιρεις δε σε υποχεωνουν να πιεις 3 μπουκαλια και μετα να πας για κοντρες
εσυ φταις που τσιμπας με την διαφημιση που εχει γκομενακια και κανεις υποσυνεισητα τον συνειρμο "αν πιω θα εχω τετοιο γκομενακι"
και παει λεγοντας...αυτοελεγχο θελει....αν αποκτησεις αουτοελεγχο τοτε η ζωη σου θα γινει πολυ καλυτερη
(δεν ειναι προσωπικο,γενικο ειναι!)

makis206
09/04/2008, 11:13
Πολύ καλή διαφήμιση :beer: :beer:

Akatanomastos
09/04/2008, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas

εσυ φταις που τσιμπας με την διαφημιση που εχει γκομενακια και κανεις υποσυνεισητα τον συνειρμο "

ε ρε φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι..

κανονικα θα πρεπει να υπαρχει καποιο μέτρο και καποια κριτηρια σε αυτα που προβαλλουν και προωθουν..
η ελευθερη αγορα πρεπει να χει καποιους κανονες.

ο ανθρωπος πολλα στοιχεια χαρακτηρα θα πρεπε να εχει που δεν εχει..

και κοκαινη αμα σου χουν καθε μερα μπροστα σου, θα αντισταθεις 1, 2 αλλα την τριτη θα δοκιμασεις..

p@nos
09/04/2008, 11:35
Ρε Ακατανομαστε πας να ανοιξεις αλλη μεγααααααλη κουβεντα...


:wave2:

fantacid
09/04/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
εμένα δεν με ενδιαφέρει καθόλου ποιος και με τι απώτερο στόχο τις φτιάχνει, με ενδιαφέρει να προβάλλονται

στις ΗΠΑ οι ραδιοφωνικοί σταθμοί είναι υποχρεωμένοι να παίζουν τα λεγόμενα "public service announcements", τα οποία θίγουν θέματα όπως ήπια οδήγηση, οδήγηση και αλκοόλ, ρατσισμό, σεβασμό άλλων εθνοτήτων (στις ΗΠΑ είναι μείζον θεμα αυτό) και άλλα παρόμοια θέματα

εδώ όμως είναι βαλκάνια

στα αμερικανικα παπουτσια στα σακουλακια ναφθαλινης εχει με μεγαλα γραμματα την προηδοποιση "DO NOT EAT" κ στο κατω μερος απο ενα λαβα λαμπ εχει "DO NOT DRINK"

οποτε καταλαβαινεις οτι αλλοι λαοι αλλες συνηθιες αλλα "εθιμα"

στην αμερικη αμα δωσει καμια σφαλαρια ο δασκαλος σε κανα σκασμενο την εχει κατσει για τα καλα

για πες τε μου ποιος απο σας δεν εχει δει το χερι του δασκαλου τεντωμενο κ να γραφει το ονομα του πανω???

:bigcry: :bigcry:

mikros boudas
09/04/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ε ρε φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι..

κανονικα θα πρεπει να υπαρχει καποιο μέτρο και καποια κριτηρια σε αυτα που προβαλλουν και προωθουν..
η ελευθερη αγορα πρεπει να χει καποιους κανονες.

ο ανθρωπος πολλα στοιχεια χαρακτηρα θα πρεπε να εχει που δεν εχει..

και κοκαινη αμα σου χουν καθε μερα μπροστα σου, θα αντισταθεις 1, 2 αλλα την τριτη θα δοκιμασεις.. ειναι τι ψαχνεις απο την ζωη σου...αν εισαι δειλος και πρεπει να πιεις για ριξεις γκομενα,δε φταει η εταιρεια,εσυ φταις που κρυβεσαι πισω απο την αδυναμια σου...το ιδιο με τα ναρκωτικα...το ιδιο με τα τσιγαρα,με τις μηχανες,με τα αμαξια...εαν δεν μπορεις να ανισταθεις δε φταιει η εταιρεια,να πουλησει θελει αυτη...εσυ τσιμπας...

mikros boudas
09/04/2008, 13:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στα αμερικανικα παπουτσια στα σακουλακια ναφθαλινης εχει με μεγαλα γραμματα την προηδοποιση "DO NOT EAT" κ στο κατω μερος απο ενα λαβα λαμπ εχει "DO NOT DRINK"

οποτε καταλαβαινεις οτι αλλοι λαοι αλλες συνηθιες αλλα "εθιμα"

στην αμερικη αμα δωσει καμια σφαλαρια ο δασκαλος σε κανα σκασμενο την εχει κατσει για τα καλα

για πες τε μου ποιος απο σας δεν εχει δει το χερι του δασκαλου τεντωμενο κ να γραφει το ονομα του πανω???

:bigcry: :bigcry: το κανουν για να ειναι καλλυμενες οι εταιρειες απο δικαστικης αποψης και καλα πως ενημερωσε για το τι μπορεις να παθεις αν το φας κλπ
με την ιδια λογικη,πρεπει και στις μηχανες να υπαρχουν τετοια χαρτια...

notakos600
09/04/2008, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
στα αμερικανικα παπουτσια στα σακουλακια ναφθαλινης εχει με μεγαλα γραμματα την προηδοποιση "DO NOT EAT" κ στο κατω μερος απο ενα λαβα λαμπ εχει "DO NOT DRINK"

οποτε καταλαβαινεις οτι αλλοι λαοι αλλες συνηθιες αλλα "εθιμα"

στην αμερικη αμα δωσει καμια σφαλαρια ο δασκαλος σε κανα σκασμενο την εχει κατσει για τα καλα

για πες τε μου ποιος απο σας δεν εχει δει το χερι του δασκαλου τεντωμενο κ να γραφει το ονομα του πανω???

:bigcry: :bigcry:

Εγώ πρόλαβα και τον ξύλινο χάρακα που προσγειωνόταν αρκετά πιο συχνά από όσο θα έπρεπε στα λεπτά και παγωμένα μου δάκτυλα, τελικά δεν έγινα καλύτερος άνθρωπος κι ας έχουν περάσει 36-37 χρόνια από τη πρώτη δημοτικού μου.
Τώρα σχετικά με την διαφήμιση γενικότερα, ας σκεφτούμε πως η παρουσία ενός προ'ι'όντος μπορεί να γίνει γνωστή ακόμη και με την γκρίζα διαφήμιση, κακολογώντας το δλδ.
Βρίστε με αρκεί να μην περνάω απαρατήρητος, ένα πράγμα.

Akatanomastos
09/04/2008, 14:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600



που χαθηκες εσυ βρε?

Akatanomastos
09/04/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
ειναι τι ψαχνεις απο την ζωη σου...αν εισαι δειλος και πρεπει να πιεις για ριξεις γκομενα,δε φταει η εταιρεια,εσυ φταις που κρυβεσαι πισω απο την αδυναμια σου...το ιδιο με τα ναρκωτικα...το ιδιο με τα τσιγαρα,με τις μηχανες,με τα αμαξια...εαν δεν μπορεις να ανισταθεις δε φταιει η εταιρεια,να πουλησει θελει αυτη...εσυ τσιμπας...

παμε παλι


Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
ε ρε φιλε δεν ειναι ακριβως ετσι..

κανονικα θα πρεπει να υπαρχει καποιο μέτρο και καποια κριτηρια σε αυτα που προβαλλουν και προωθουν..
η ελευθερη αγορα πρεπει να χει καποιους κανονες.

ο ανθρωπος πολλα στοιχεια χαρακτηρα θα πρεπε να εχει που δεν εχει..

apav
09/04/2008, 16:47
ακατανό, ελεύθερη αγορά, δηλαδή θες να βρίσκεις τα πάντα, και περιορισμοί, δεν μπορούν να συνυπάρξουν. Ποιος θα θέσει τους περιορισμούς; Τι θα έλεγες να σου απαγορεύσουν το τίτακατσαρόλι; Το παράδειγμα με την κόκα είναι άτοπο. Ως παράνομο προϊόν δεν διαφημίζεται.

νοτάκος, +1.000 για την απάντηση στο ξύλο.

:wave2:

notakos600
09/04/2008, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
που χαθηκες εσυ βρε?

Δουλεύω κοπροσκυλιάζοντας και κοπροσκυλιάζω δουλεύοντας (τον κόσμο).:wave2:

mikros boudas
09/04/2008, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
παμε παλι ξαναπαμε
τον χαρακτηρα σου δεν τον πλαθει η διαφημιση
εσυ δεχεσαι και τσιμπας σε αυτα που λενε και εχεις πλασματικες αναγκες
οι εταιρειες βαζουν στις διαφημησεις ο,τι θελουν αρκει να μην ειναι προσβλητικο και παρανομο
απο εκει και περα υπαρχει ελευθερια στο εμποριο


το εσυ δεν ειναι προσωπικο

madox
10/04/2008, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
το κανουν για να ειναι καλλυμενες οι εταιρειες απο δικαστικης αποψης και καλα πως ενημερωσε για το τι μπορεις να παθεις αν το φας κλπ
με την ιδια λογικη,πρεπει και στις μηχανες να υπαρχουν τετοια χαρτια...


Διαβασε ενα manual και θα ανακαλυψεις δεκαδες warning:wave2: