PDA

View Full Version : Χοντρό πρόβλημα με Tdr 250



ignisport
08/04/2008, 15:33
prota apo ola prepei na anaferw oti einai TDR 250cc me carbs keihin 28mm , ekana mia ri8misoula oso mporousa doulepse komple gia mia mera kai tin epomenh mera , paw na to parw kai dn anoige kamia taxitita oles kremasmenes , kserei kaneis na mou dwsei ta fota tou mpas k ri8mistei? kanenas mastoras dn to pianei sta xeria tou giati leei einai palio.

Episis exw parathrhsei oti to filtro venzinis ka8e 100 m stegnonei opote lew simera na valw apeu8eias solinaki k na vgalw to filtro :/

http://i27.tinypic.com/ilhc9c.jpg

http://i31.tinypic.com/33dh2m1.jpg

lamoun
08/04/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
Episis exw parathrhsei oti to filtro venzinis ka8e 100 m stegnonei opote lew simera na valw apeu8eias solinaki k na vgalw to filtro :/

Φουλάρισε και το ντεπόζιτο. Άν δεις διαφορά τότε το φίλτρο σου αντιστέκεται αρκετά στη ροή της βενζίνης, και θα πρέπει να το αλλάξεις και κάτι πιο "ελαφρύ" (Παθών..)

ignisport
08/04/2008, 15:39
xwris to filtro katevazei potami venzina, me to filtro apla paratiro oti sixna stegnwnei! epeisis yparxei periptosh na iparxei toso mperdema eksetias ton carbs? piga proxtes 10 km volta k ta evgala me proti deutera :( , episis vgazei tiga akautes.

File exeis msn?

lamoun
08/04/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
xwris to filtro katevazei potami venzina, me to filtro apla paratiro oti sixna stegnwnei!

Τότε έχεις πρόβλημα εκεί, βγάλε το φίλτρο και κάνε μια δοκιμή.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
yparxei periptosh na iparxei toso mperdema eksetias ton carbs? piga proxtes 10 km volta k ta evgala me proti deutera :( , episis vgazei tiga akautes.

File exeis msn?

Τα carbs τα έχεις καθαρίσει?

Δεν είμαι του msn, το χρησιμοποιώ σπανίως. Άν θες μπορούμε να τα πούμε εκεί, αλλά δεν είμαι ειδικός. Θα ήταν καλύτερα να γράψεις εδώ τα προβλήματα, με όσο το δυνατό περισσότερη σαφήνεια (και με ελληνικούς χαρακτήρες) για να σε βοηθήσουν οι γνώστες.

lamoun
08/04/2008, 16:08
Μπορείς άν θέλεις να ζητήσεις την γνώμη των παιδιών στο 2strokers.com (http://www.2strokers.com/forum/index.php?www).

ignisport
08/04/2008, 16:08
Τα Carbs ειναι πεντακάθαρα , αλλα σιγουρα και αρίθμηστα , στις φωτο που παρέθεσα πρίν έχω μια φωτο με τα carbs Μου , ξερει κανεις πως να τα ρυθμησω αυτα τα διαολια?αν οντως φταινε αυτα

notakos600
08/04/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
Τα Carbs ειναι πεντακάθαρα , αλλα σιγουρα και αρίθμηστα , στις φωτο που παρέθεσα πρίν έχω μια φωτο με τα carbs Μου , ξερει κανεις πως να τα ρυθμησω αυτα τα διαολια?αν οντως φταινε αυτα

Τo YPVS να υποθέσω ότι το έχεις ρυθμίσει στα σημάδια και τις εγκοπές?
Τα καρμπυρατέρ μόνο από manual, που νομίζω πως κάνει και του TZR 250.
Πρόσεξε μόνο μη κάνεις πολύ φτωχό το μίγμα και σου κολλήσει. Θα βρω από αρχείο ότι έχω σε TZR να σε βοηθήσω. Σε κάποιο ΜΟΤΟ εκεί γύρω στο ΄90 είχε για το TDR του Χατζάρα και πολλές πληροφορίες σχετικά.

lamoun
08/04/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Τα καρμπυρατέρ μόνο από manual, που νομίζω πως κάνει και του TZR 250.
Πρόσεξε μόνο μη κάνεις πολύ φτωχό το μίγμα και σου κολλήσει.

To θέμα είναι οτι το παιδί έχει keihin ενώ το μαμα ήταν mikuni. :sick:

http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_TDR_250

notakos600
08/04/2008, 23:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
To θέμα είναι οτι το παιδί έχει keihin ενώ το μαμα ήταν mikuni. :sick:

http://en.wikipedia.org/wiki/Yamaha_TDR_250

Ωπ, αυτό λόγω κεκτημένης μου ξέφυγε, ναι όντως είναι ψιλομπέρδεμα, back to basics τώρα.

ignisport
09/04/2008, 22:10
Eνώ μου είχαν πει σε μια γιαμάχα οτι δεν τα ρυθμίζουν αυτα , πήγα σε μιά άλλη και μου είπε ενα παιδι οτι με 60 ευρω θα μου τα ρυθμίσει και το yvps το θέμα είναι άλλο τα carbs μου είναι τα Keihin PWK 28mm και λενε πανω only for racing use (αυτα είχε οταν το πηρα) Aυτα αν μου τα ρυθμίσει το παλικάρι ξερετε αν ξερυθμίζοντε ευκολα? γιατι δν μου είναι δυνατο να πληρώνω ενα μηχανακι 20ετιας καθε 15 μερες 60 ευρω!

lamoun
09/04/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
Aυτα αν μου τα ρυθμίσει το παλικάρι ξερετε αν ξερυθμίζοντε ευκολα? γιατι δν μου είναι δυνατο να πληρώνω ενα μηχανακι 20ετιας καθε 15 μερες 60 ευρω!

Άν τα καμπυρατέρ είναι και καλή κατάσταση, όχι δεν θα χρειαστεί ξανά ρύθμισμα.
(ίσως χρειαστεί κάποια μικρορύθμιση χειμώνα - καλοκαίρι, αλλά μπορείς να κρατήσεις αρχείο ώστε να μη χρειαστεί να το ξαναπάς σε μηχανικό)

notakos600
09/04/2008, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ignisport
Eνώ μου είχαν πει σε μια γιαμάχα οτι δεν τα ρυθμίζουν αυτα , πήγα σε μιά άλλη και μου είπε ενα παιδι οτι με 60 ευρω θα μου τα ρυθμίσει και το yvps το θέμα είναι άλλο τα carbs μου είναι τα Keihin PWK 28mm και λενε πανω only for racing use (αυτα είχε οταν το πηρα) Aυτα αν μου τα ρυθμίσει το παλικάρι ξερετε αν ξερυθμίζοντε ευκολα? γιατι δν μου είναι δυνατο να πληρώνω ενα μηχανακι 20ετιας καθε 15 μερες 60 ευρω!

Ένα είναι σίγουρο : θα σου αλλάξει τον αδόξαστο μέχρι να το ρυθμίσεις, αλλά μετά...... θα χαίρεσαι κάθε στιγμή μαζί του, είναι πολύ καλό μηχανάκι, παλιό αλλά καλό.
Υπομονή, ψάξιμο και θα το μάθεις απ' έξω το ποίημα σε λίγο καιρό.

ignisport
09/04/2008, 22:25
αν ειδατε τις φωτο που εκανα στο αρχικο μου μυνημα περι του θεματος το μηχανακι εχει φαει πολυ μετατροπη στα παντα αλλα ειναι πανεμορφο , το πηρα μονο 400 ευρω και το εχω ερωτευτει!! δεν το αλλαζω με τιποτα και ας εχουμε την ιδια ηλικια χαχα 20 χρονων παρακαλω και οι δυο μας! Απλα δεν θα μπορω να χωνω 100 ευρω τον μηνα :/ ευχομαι πραγματικα να μην θελει συνεχεια ρυθμισεις στα carbs.

orcinious
11/04/2008, 19:49
Γεια σου φίλε.
Αν το μηχανάκι σου είναι σε εργοστασιακή κατάσταση όσον αφορά τα μηχανικά μέρη, καλό θα ήταν να μαλάξεις τα carb με τα εργοστασιακά τα οποία απλά θα τα φέρεις στα specs τη Yamaha και θα ξεμπερδέψεις εύκολα και σχετικά ανέξοδα.
:D
Αν πάλι φοράει εξατμίσεις έχει θυριδωματα η ο προηγούμενος έχει ανοίξει τις βαλβίδες εξαγωγης θέλει πολύ ψάξιμο και αμφιβάλω αν θα τη βγάλεις με 60€.

:nono:

ignisport
12/04/2008, 16:05
Δυστηχώς δεν τα έχω τα εργοστασιακά , και μου είπαν κατι τρελά ποσά για να τα αγοράσω. Επείσης το πήγα στην μαμά γιαμάχα και με διώξαν τελικά δεν τα ρυθμίζουν τα δικά μου.

stefanos
12/04/2008, 20:11
Στο συμπέρασμα οτι θέλει ρύθμιση καρμπυρατέρ πώς φτάσαμε?

santorius
13/04/2008, 20:36
Μπουζί τσέκαρες ?
Power valve?
Στη φωτό φαίνεται να εχει εξατμίσεις tzr 250.
Τι άλλες αλλαγές έχει?
Κανονικά φοράει Mikuni 28 με επίπεδο slide.

reinmeister
14/04/2008, 00:58
τσεκαρε μια τα καρμπς σου και δες αν τα εντοσθια ειναι ιδια με αυτα που λεει η keihin αρχικα...

http://www.keihin-us.com/pwk.htm


εαν ειναι οκ, στην συνεχεια τσεκαρε τις σταθμες τους...η εργοστασιακη ειναι 19mm...τις περισσοτερες φορες τα προβληματα ξεκινουν απο κει...λαβε επισης υπ οψιν το γεγονος οτι το pwk ειναι οριζοντιου ροης ...στο tdr σου μονο οριζοντια δεν θα την χαρακτηριζα οποτε εχεις ουτως η αλλως θεμα με την σταθμη......θελει ψαξιμο απο γνωστη εν ολιγοις...

δες αυτα και τα ξαναλεμε...