PDA

View Full Version : Μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία- απορίες!



jfx
09/04/2008, 01:51
Επειδη σιγα σιγα ετοιμαζομαι για αγορα και δεν εχω ξαναασχοληθει...

Εστω οτι βλέπω ενα μηχανακι μεταχειρισμένο εξω απο την αντιπροσωπεια της γιαμάχας ας πουμε και το πουλαει.
Ποια ειναι η ιστορία του?

-Το εχει βαλει καποιος ιδιώτης εκει και μολις βρεθει αγοραστης, παιρνει ενα ποσοστο η αντιπροσωπεια και γινεται σε μενα η μεταβιβαση απο τον αγοραστή?

-Το αγόρασε η αντιπροσωπεια απο αυτον για μικρη τιμη κι εμενα μου το πουλαει πιο ακριβα? το ήλεγξε πριν το παρει ετσι?

Υπ'οψιν οτι για το μηχανακι που σκεφτομαι δινει και εγγυηση ενα χρόνο.


Ακόμα:
Μου λεει ο τυπος παρ΄το και πηγιανε να το ελεγξεις οπου θες. Και ρωταω εγω, εστω το παω σε ενα μαστορα, αυτος τι θα ελεγξει και πως?

Κυριως το πλαισιο και ο κινητηρας ειναι που θελουν ελεγχο. Το πλαίσιο γνωριζω οτι υπαρχουν ειδικά μηχανηματα που το μετρανε αν ειναι οκ, αλλά εχουν πανω απο 25.000ευρωπαικά το καθένα.
Οπότε αν το παω σε ενα απλά μάστορα που δεν εχει τετοιο, με ποιο τρόπο ακριβως ελέγχει το πλαίσιο?

Πως ελεγχει τον κινητηρα? το παει μια βολτα και το ακουει?
το βαζει σε Δυναμόμετρο?

Υπαρχει καποιος τρόπος να δω αν εχει γινει καλό στρώσιμο?

Και ενα ερώτημα που με βασανίζει ρε γαμώτο...
αν κανεις μια τετοια αγορά 12.000 ευρώ και του ριξεις ακομα κανενα χιλιάρικο, πως γινεται σε 2 χρόνια να το μετανοιωνεις? καποια μαλακία δεν θα εγινε? καμια πτώση? τι διαολο για δυο χρόνια παιρνεις τετοιο μηχανακι?:confused:

Φχαριστώ σας!

p@nos
09/04/2008, 01:58
λΕπον πρεπει να κανονισουμε μια μερα...

:D



Αληθεια το μηχανακι σου τι χρωμα ειναι???


Βλεπω 2-3 καβασακια στη σχολη...

:D :D :D

jfx
09/04/2008, 02:03
Ναι πρεπει για να σου πω το πονο μου γιατι μου χει παρει τα μυαλα η @#%$%^ η R6....

Ειναι το γκρι-κοκκινο με τη βαλίτσα απο πίσω:P

Το αφηνω συνηθως οππως κοιτας τη γραμματεια στο δεξι του χερι κατεβαινεις τη σκαλα και οπως εχει κατεβει φατσα φορα ειναι ο κάβασος.

Για πες μου ομως και για τα αλλα ε? ε?:p

p@nos
09/04/2008, 02:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Ναι πρεπει για να σου πω το πονο μου γιατι μου χει παρει τα μυαλα η @#%$%^ η R6....

Ειναι το γκρι-κοκκινο με τη βαλίτσα απο πίσω:P

Το αφηνω συνηθως οππως κοιτας τη γραμματεια στο δεξι του χερι κατεβαινεις τη σκαλα και οπως εχει κατεβει φατσα φορα ειναι ο κάβασος.

Για πες μου ομως και για τα αλλα ε? ε?:p



ααααα εγω το εχω δει εξω απ'τα ηλ5...

:p


τα αλλα αν ειναι θα τα πουμε απο κοντα...

:winka:



εχεις μσν?

zzr2005
09/04/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

Εστω οτι βλέπω ενα μηχανακι μεταχειρισμένο εξω απο την αντιπροσωπεια της γιαμάχας ας πουμε και το πουλαει.
Ποια ειναι η ιστορία του?

-Το εχει βαλει καποιος ιδιώτης εκει και μολις βρεθει αγοραστης, παιρνει ενα ποσοστο η αντιπροσωπεια και γινεται σε μενα η μεταβιβαση απο τον αγοραστή?

-Το αγόρασε η αντιπροσωπεια απο αυτον για μικρη τιμη κι εμενα μου το πουλαει πιο ακριβα? το ήλεγξε πριν το παρει ετσι?

Υπ'οψιν οτι για το μηχανακι που σκεφτομαι δινει και εγγυηση ενα χρόνο.



την πραγματική του ιστορια δεν μπορείς να την ξερεις παρά μονο αν γνωριζεις τον προηγουμενο ιδιοκτητη....;)
μποερις να τσεκαρεις το βιβλιο service το οποιο δεν λεει και κατι σοβαρο βεβαια καθως ειναι ευκολο με καταλληλους γνωστους να βαλει σφραγιδες καθε ξεκαρφωτος μηχανικος....

το μηχανακι παιζει να το εχει αγορασει η αντιπροσωπεια ή και να το εχει προς επιδειξη καποιος πελάτης.....(οταν πουληθει περνει ενα ποσο η αντιπροσωπεια)
πολύ πιθανόν η αντιπροσωπεια να μην εχει ελέγξει τιποτα για το μηχανακι.....
ειδικα αν το πηρε ανταλλαγή προσπαθώντας να ξεφορτωθει ενα αλλο μεταχειρισμενο....;)
οι εμποροι συνηθως δεν λειτουργουν με βαση ποιοτικα κριτηρια αλλα ποσοτικα....
φιλος μου εχει πουλήσει σε αντιπροσωπεια μεγαλο παρταλι TDR για να αγοράσει καινουργιο...το οποιο μονο απο θαυμα επερνε μπρος.....ετυχε οταν το επεδειξε στον εμπορο να παρει και ο εμπορος το αγορασε....
προφανως ειναι τοσο μεγαλο το περιθωριο κερδους στα καινοργια που χεστηκε για την κατασταση του παλιου...
εξαλλου σε καποιον ασχετο θα βρει να το πασάρει..... :eek: ;)


Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
Ακόμα:
Μου λεει ο τυπος παρ΄το και πηγιανε να το ελεγξεις οπου θες. Και ρωταω εγω, εστω το παω σε ενα μαστορα, αυτος τι θα ελεγξει και πως?

Κυριως το πλαισιο και ο κινητηρας ειναι που θελουν ελεγχο. Το πλαίσιο γνωριζω οτι υπαρχουν ειδικά μηχανηματα που το μετρανε αν ειναι οκ, αλλά εχουν πανω απο 25.000ευρωπαικά το καθένα.
Οπότε αν το παω σε ενα απλά μάστορα που δεν εχει τετοιο, με ποιο τρόπο ακριβως ελέγχει το πλαίσιο?




ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΖΕΙ.....:lol: :lol:
ΤΟ ΧΑΙΔΕΥΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΙΣΜΑ ΤΟΥ ΜΕΓΑ ΕΛΛΗΝΑΡΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ....:lol:
παντως ενας εμπειρος μηχανικος φανταζομαι μπορει να διαπιστωσει πλαισια που εχουν μπει σε καλιμπρα....
αν παλι δεν εχει μπει και ειναι στραβο θα παει βαρκα γιαλό, οποτε θα το καταλαβεις κ εσυ με ενα απλο test ride....


Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx


Πως ελεγχει τον κινητηρα? το παει μια βολτα και το ακουει?
το βαζει σε Δυναμόμετρο?

Υπαρχει καποιος τρόπος να δω αν εχει γινει καλό στρώσιμο?


ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΒΟΛΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΟΥΕΙ....οσο αξιοπιστο ειναι αυτο....:confused:
δυναμομετρο πρεπει να πληρωσεις για να το μετρησεις εννοειται....
αν εχει γινει καλο στρωσιμο απλα ο κινητηρας θα αποδιδει καλυτερα και θα εχει μεγαλυτερη αντοχη στο χρονο.....πραγμα που θα το δεις στο μελλον....

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.....

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ....ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΙ ΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΙΣ...;)
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Κ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΕΓΓΥΗΣΗ....ΚΑΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ Ή ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ....;)

Το μεταχειρισμενο εχει παντα ρισκο....για αυτο και με πολύ λιγοτερα λεφτά περνεις πολύ καλες μοτοσυκλέτες μολις 1 ή 2 ετών/.....

ΜΟΖΑΡΤ
09/04/2008, 12:57
η μηχανη ειναι σαν την γυναικα.
ποτε δεν ψαχνεις τον προτερο βιο της γιατι θα αυτοκτονησεις ειδικα αν εχει κανει καλιμπρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παρτην γ@μ@την και μετα δωστην σε αλλον πιο πινασμενο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





α ολες οι γυναικες εχουν παει με τρεις πριν απο σενα και ολα τα μηχανακια στις μαντρες εχουν 11,000 χιλιομετρα :rotflmao: :rotflmao:

zzr2005
09/04/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
η μηχανη ειναι σαν την γυναικα.
ποτε δεν ψαχνεις τον προτερο βιο της γιατι θα αυτοκτονησεις ειδικα αν εχει κανει καλιμπρα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

παρτην γ@μ@την και μετα δωστην σε αλλον πιο πινασμενο :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:





α ολες οι γυναικες εχουν παει με τρεις πριν απο σενα και ολα τα μηχανακια στις μαντρες εχουν 11,000 χιλιομετρα :rotflmao: :rotflmao:

το θέμα ειναι μην σου μεινει πανω στο γ@μησι και μεινεις με την κ@βλα....:lol: :lol:

επισης αν καποια στιγμη ανακαλύψεις οτι η μοτοσυκλέτα που πηρες πρωτο χερι ειχε παει πριν με τρεις κατόχους και η κοπέλα σου αντιστοιχα με 11000 ανδρες σοβαρεύουν τα πραγματα.....:lol: :lol:

ΜΟΖΑΡΤ
09/04/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
το θέμα ειναι μην σου μεινει πανω στο γ@μησι και μεινεις με την κ@βλα....:lol: :lol:

επισης αν καποια στιγμη ανακαλύψεις οτι η μοτοσυκλέτα που πηρες πρωτο χερι ειχε παει πριν με τρεις κατόχους και η κοπέλα σου αντιστοιχα με 11000 ανδρες σοβαρεύουν τα πραγματα.....:lol: :lol:
γι'αυτο πρεπει να παιρνεις απο κολητο σου να γλυτωνεις τα βασανα :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

notakos600
09/04/2008, 13:43
Παίζει τα συγκεκριμένα μηχανάκια να είναι από τέστ περιοδικών, που ως γνωστόν τα ξεκ@λιάζουν ασύστολα , φύση και παραφύση όλοι οι δημοσιογράφοι και το στρώσιμο γι αυτά να αποτελεί κβαντικό θεώρημα?

jfx
09/04/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005


ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΘΑ ΣΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.....

Η ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΟΛΩΜΑ....ΠΡΟΣΕΞΕ ΟΙ ΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΙΣ...;)
ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ Κ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ Η ΕΓΓΥΗΣΗ....ΚΑΛΙΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΡΙΣΤΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΠΡΟΗΛΘΕ ΑΠΟ ΚΑΚΗ ΔΙΚΉ ΣΟΥ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ Ή ΚΑΚΗ ΧΡΗΣΗ....;)

Το μεταχειρισμενο εχει παντα ρισκο....για αυτο και με πολύ λιγοτερα λεφτά περνεις πολύ καλες μοτοσυκλέτες μολις 1 ή 2 ετών/..... [/B]


αν μιλάμε για τον επίσημο συνεργάτη της μοτοδυναμικής? Δεν ειναι οποιοδήποτε κατάστημα, εχει και ταμπελάκι στη πόρτα που λεει: επισημος συνεργάτης μοτοδυναμικης 2008!

Και σε αυτη την περίπτωση εχω ρίσκο στην εγγυηση?
Τι ακριβώς ορους μπορεί να βαλει στους οποιους να στηριχτει μετα και να μου πει δε στο φτιάχνω...?

ΑΝ του ζητησω τα στοιχεια του παλιου ιδιοκτήτη για να επικοινωνησω μαζι του θα μου τα δώσει?




Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Παίζει τα συγκεκριμένα μηχανάκια να είναι από τέστ περιοδικών, που ως γνωστόν τα ξεκ@λιάζουν ασύστολα , φύση και παραφύση όλοι οι δημοσιογράφοι και το στρώσιμο γι αυτά να αποτελεί κβαντικό θεώρημα?


Δεν ξερω για άλλα, ομως αν εχει 9000 χλμ οπως αυτο που κοιταω γω, δεν το νομιζω....
Ξερεις ποσα sessions θελει για να μαζέψεις 9000χλμ?:rotflmao:

Και κατι ακομα, αν του πω να κανω τεστ ride, Μου δινει το μηχανακι κι απλα φευγω και παω και το βολτάρω οπου θελω ή μου λεει θα πας εδω γυρω το τετραγωνο ή θα με ακολουθαει κι αυτος με αλλο μηχανακι ξερω γω...?

notakos600
09/04/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
αν μιλάμε για τον επίσημο συνεργάτη της μοτοδυναμικής? Δεν ειναι οποιοδήποτε κατάστημα, εχει και ταμπελάκι στη πόρτα που λεει: επισημος συνεργάτης μοτοδυναμικης 2008!

Και σε αυτη την περίπτωση εχω ρίσκο στην εγγυηση?
Τι ακριβώς ορους μπορεί να βαλει στους οποιους να στηριχτει μετα και να μου πει δε στο φτιάχνω...?

ΑΝ του ζητησω τα στοιχεια του παλιου ιδιοκτήτη για να επικοινωνησω μαζι του θα μου τα δώσει?






Δεν ξερω για άλλα, ομως αν εχει 9000 χλμ οπως αυτο που κοιταω γω, δεν το νομιζω....
Ξερεις ποσα sessions θελει για να μαζέψεις 9000χλμ?:rotflmao:

Και κατι ακομα, αν του πω να κανω τεστ ride, Μου δινει το μηχανακι κι απλα φευγω και παω και το βολτάρω οπου θελω ή μου λεει θα πας εδω γυρω το τετραγωνο ή θα με ακολουθαει κι αυτος με αλλο μηχανακι ξερω γω...?


Κανονικά σου δίνει κάνα δεκάλεπτο μόνος σου και αφήνεις ταυτότητα εκεί. Αν θέλει όλα γίνονται μάλλον.

jfx
09/04/2008, 16:57
Για πείτε κανενα tip, τι να κοιταξω κατά το τεστ ράιντ? μιλαμε για σουπερσπόρτ (R6)

μαστορα τελικά αξιζει να φερω μαζι μου? να το ακουσει κι αυτος?:confused:

ειχα δει καποτε κι ενα κινκ που ελεγε τι κοιταμε σε ενα μεταχειρισμενο, καποια σημεια κτλ...
αλλά δε μπορω να βρω, αν εχει κανενας κατι τετοιο πρόχειρο...!



Ε ρε και να την παρω τη μαυρη....:beer:

zzr2005
09/04/2008, 17:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
αν μιλάμε για τον επίσημο συνεργάτη της μοτοδυναμικής? Δεν ειναι οποιοδήποτε κατάστημα, εχει και ταμπελάκι στη πόρτα που λεει: επισημος συνεργάτης μοτοδυναμικης 2008!

Και σε αυτη την περίπτωση εχω ρίσκο στην εγγυηση?
Τι ακριβώς ορους μπορεί να βαλει στους οποιους να στηριχτει μετα και να μου πει δε στο φτιάχνω...?



το οτι ειναι επισημος συνεργατης εμενα δεν θα με εξασφαλιζε...γιατι μιλαμε γιαμεταχειρισμενο....

ας πουμε....ο προηγουμενος του εχει πιει το αιμα και μετα απο 3000 χιλιομετρα σου βγαζει δισκους συμπλέκτη....μιλαμε για ενα αναλωσιμο ειδος το οποιο ομως φθειρεται εμτα απο πολλες χιλιαδες χιλιομετρα
ο εμπορος αν θελει μπορει αν σου πει οτι το εσκισες στο συμπλεξαρισμα και τους έλιωσες....
αν εξαιρει τετοιου ειδους βλαβες ας πουμε απο την εγγυηση ειναι ενα ρισκο....
πολλες βλαβες μπορουν να οφειλονται στη χρηση που γινεται απο εσενα κ αυτο μπορει να επικαλεστει κ ο εμπορος σε ενα μεταχειρισμενο....


Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx

Δεν ξερω για άλλα, ομως αν εχει 9000 χλμ οπως αυτο που κοιταω γω, δεν το νομιζω....
Ξερεις ποσα sessions θελει για να μαζέψεις 9000χλμ?:rotflmao:



τα χιλιομετρα γυρίζουν ξέρεις.....;)
επισης 9000 χιλιομετρα με το κοντερ στα κοκκινα εντος πολης ειναι πολυ χειροτερα απο 50000 χιλιομετρα στην Εθνική....
μην στηριζεσαι στα χιλιομετρα για την αγορα....παρε κανα δυο γνωμες απο γνωστους μηχανικους και καλή τύχη....:wave2:

Daemon
09/04/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
αν μιλάμε για τον επίσημο συνεργάτη της μοτοδυναμικής? Δεν ειναι οποιοδήποτε κατάστημα, εχει και ταμπελάκι στη πόρτα που λεει: επισημος συνεργάτης μοτοδυναμικης 2008!

Και σε αυτη την περίπτωση εχω ρίσκο στην εγγυηση?
Τι ακριβώς ορους μπορεί να βαλει στους οποιους να στηριχτει μετα και να μου πει δε στο φτιάχνω...?

ΑΝ του ζητησω τα στοιχεια του παλιου ιδιοκτήτη για να επικοινωνησω μαζι του θα μου τα δώσει?
...

Τι μοντελο ειναι? Ποτε ειναι η πρωτη αδεια? Μηπως εχει ακομα ενα χρονο που λες εγγυηση αντιπροσωπειας? Αν εχει ληξει η εγγυηση αντιπροσωπειας η μονη εγγυηση ειναι μεταξι μαγαζιου και'σενα. Η Μοτοδυναμικη δεν εχει καμια σχεση..

Συνηθως μια μοτοσυκλετα οταν ειναι ανταλλαγη ελεγχεται απο το καταστημα οταν το παιρνει. Αν εχει καποιο προβλημα ειτε δεν το παιρνει και το αφηνει στον πωλητη να το φτιαξει, ειτε το παιρνει σε καποια πολυ μικροτερη τιμη γαι να μπορει να το φτιαξει και να το πουλησει μετα. Εγω προσωπικα δεν θα ηθελα να μου ερθει αυτος που του το πουλησα να μου το φερει στο κεφαλι.. ;)

dimokritos
09/04/2008, 19:36
κοίταξε το να αγοράσεις από έμπορα είναι δίκοπο μαχαίρι. από τη μια δεν είναι ιδιώτης, ξέρει τον χώρο και μπορεί να καλύψει πολλά κουσούρια που ίσως να είχε κάποια μηχανή. από την άλλη όμως δεν πρέπει να είναι και πολλοί που για μερικά χιλιάρικα θα σε κορόιδευαν και θα διακινδύνευαν την φήμη τους.

η εγγύηση αν δεν είναι γραπτή και με ξεκάθαρους όρους δεν υπάρχει. μην μείνετε στα λόγια λοιπόν και βάλτε καμιά υπογραφούλα. αν δεν υπάρχει γραπτώς και παρ ελπίδα τύχει κάτι σοβαρό στο μηχανάκι μην περιμένεις να βρεις το δίκιο σου.

δες όσο πιο πολύ μπορείς το πλαίσιο και κυρίως τα σημεία κολλήσεων για ασυνέχειες. εξτρά κόστος είναι οι δίσκοι φρένων και γρανάζια-αλυσίδα. κατά το test ride, πηγαίνοντας με χαμηλή ταχύτητα, πάτα παρατεταμένα και με σταθερή πίεση τη μανέτα του φρένου, με λίγη όμως δύναμη ίσα που να αρχίζει να πιάνει. αν νιώθεις στο χέρι σου ότι η δύναμη που δέχεσαι από τη μανέτα δεν είναι σταθερή και μοιάζει με κυματομορφή, ίσως να είναι στραβωμένοι οι δίσκοι.

οποιεσδήποτε γρατσουνιές οπουδήποτε στη μηχανή, δεν μπορεί όλες να είναι από "χαζομάρα" και απροσεξία του μηχανικού...

jfx
10/04/2008, 01:23
λοιπον το υποψήφιο μηχανακι ειναι ενα yamaha R6 μαυρο του 2006. Πάντως τα χιλιόμετρα(9000) δεν ειναι αρκετα λίγα για 2 χρόνια κατοχής?

Αυριο το πρωι θα παω να το ξαναδω και να τσεκαρω οσα περισσότερα μπορώ απο ετούτον (http://www.mybike.gr/index.php?showtopic=1499) τον οδηγό απο το δίπλα φορουμ.

Το συγκεκριμενο μαγαζι παντως ειναι μεγαλο και γνωστο εδω στην πάτρα, εχει πελατεία και ονομα αρά εχω πιθανότητες να μη ρισκάρει το ονομα του με τα μεταχειρισμένα.

Θα του ζητησω και τα χαρτια βεβαια να δω ποτε πηρε πρώτη αδεια κτλ...

alfa156
10/04/2008, 19:19
καλα μην νομιζεις οτι ολοι εχουν την δυνατοτητα να γραψουν πολλα χιλιομετρα με τετοιο μηχανακι!και εγω οταν ειχα παρει το δικο μου το 2003 ειχε 3600κμ,,το πουλησε ο πρωτος επειδη...δεν αντεχε η συνοδηγος!οποτε μπορει να το πηρε και να μην τον βολεψε...ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν?

zzr2005
10/04/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από alfa156
καλα μην νομιζεις οτι ολοι εχουν την δυνατοτητα να γραψουν πολλα χιλιομετρα με τετοιο μηχανακι!και εγω οταν ειχα παρει το δικο μου το 2003 ειχε 3600κμ,,το πουλησε ο πρωτος επειδη...δεν αντεχε η συνοδηγος!οποτε μπορει να το πηρε και να μην τον βολεψε...ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν?

στις καινουργιες μοτοσυκλέτες ο εγκέφαλος δεν δινει και πληροφοριες για τα πραγματικά χιλιόμετρα, πτώσεις κτλ??

jfx
11/04/2008, 02:55
Ρε παιδιά σας ευχαριστώ ολους οσους μου απαντάτε!

Αυριο πρωί εχει τεστ ράιντ και παω και στο μηχανικο. Εχω κανει και λιστα με πραγματα που θα ελεγξω.
Χθες βραδυ δε καταφερα να κοιμηθω στάλα.
Σημερα τα ίδια... ξαπλώνω να κοιμηθω και δε κλείνει βλεφαρο...

Ιδια συναισθημα με τη μερα που εφερνα ο αη βασιλης τα δωρα και τα βαζε κατω απο το δεντρο... αγωνία στο τέρμα...

ρε μου εχει κολλησει ενα πλατυ χαμογελο στη μαπα, εγω θα πηγαινα και τωρα να το παρω λογω ενθουσιασμου. Ομως μου εχει μεινει λίιιιιγη λογική σκεψη και ακομα θα εχω και τη γνωμη του πατερα

καλα οτι να ναι γραφω τωρα για να περασει η ωρα...
Άιντε να δουμε:beer:

jfx
11/04/2008, 13:16
:beer: :beer:

Όλα καλά τα βρήκα παρά μόνο ενα πράγμα...

Πήγα στο λαστιχά να βαλω αέρα και μου ειδαμε εκει περα ενα στράβωμα στη ζάντα, εκει που ειναι η ρίγα, ετσι οπως γινεται αν πεσεις σε λακούβα...

μου λεει οτι εχει κανενα 50αρι να το ισιώσω αλλά επειδή θα το ζεστάνουν θα λιώσει η κοκκινη ρίγα που έχει από τη μάνα του ή οποια ειναι βαμμενη και οχι αυτκόλλητο...

το δειχνω στον μαγαζάτορα, μου λεει οτι δεν την ειχε υπ'οψιν του και τι θα μου τη φτιάξει αυτος στον τόρνο.

Πως ακριβώς ισιωνουν αυτου του ειδους τα στραβοματάκια στις ζάντες? υπαρχουν πολλοί τρόποι?
υπάρχει καποιος τρόπος που δε χαλαει τη ρίγα? γιατι οπως και να εχει, αλλο το βαμμενο απο τη μαμα του, αλλο το αυτκόλλητο....

ακομα, η ζαντα αν την ιδιωσουν μετα ειναι σαν καινουρια ετσι? δεν εχει κανενα πρόβλημα ε?

mikros boudas
11/04/2008, 23:11
φιλε,ενας φιλος μου πηρε περυσι ενα ktm lc4 του 1998 απο πολυ γνωστο μαγαζι....
καλα ακουσες,ktm του 98...του αρεσε,εδωσε 3,200 και το πηρε...ακριβα το πηρε,του το δωσανε για 2001 μοντελο(η αδεια εγγραφε '98) και ο πωλητης ελεγε πως εγινε λαθος κλπ....η μηχανη ειναι μια χαρα...κανεις δε το περιμενε,μηχανικος η μη,ολοι του λεγαμε να μην το παρει γιατι θα εχει περασει απο 15 χερια η μηχανη...το πηρε και σε μια βολτα ετυχε να βρει τον ιδικτητη της μηχανης!την ειχε 4 χρονια απο καινουργια(1998+4=2002) και μετα την εδωσε στο μαγαζι οπου πουληθηκε το 2007...δευτερο χερι,ktm δεκαετιας σχεδον χωρις κανενα προβλημα....
αλλος φιλος μου πηρε ninja 636 του 2004 μοντελο και σε εναν μηνα ηθελε στροφαλο γιατι ειχε "αρπαξει"....ειχε γραπτη εγγυηση ομως και ολα καλα...απο εμπορο δε μπορεις να ξερεις τι παιζει...μαι μαντρα στη γειτονια μου παιρνει ο,τι τουμπαρισμενο υπαρχει,το συμμαζευει και το πουλαει μετα σαν ζεστο ψωμακι...ψαξτο πολυ καλα,ειδικα για την μηχανη που θελεις να παρεις...απο ιδιωτη δε βρηκες κατι?

Akatanomastos
11/04/2008, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
η μηχανη ειναι σαν την γυναικα.
ποτε δεν ψαχνεις τον προτερο βιο της γιατι θα αυτοκτονησεις ειδικα αν εχει κανει καλιμπρα

παρτην γ@μ@την και μετα δωστην σε αλλον πιο πινασμενο

α ολες οι γυναικες εχουν παει με τρεις πριν απο σενα και ολα τα μηχανακια στις μαντρες εχουν 11,000 χιλιομετρα

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol: :bigcry:

jfx
12/04/2008, 00:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
φιλε,ενας φιλος μου πηρε περυσι ενα ktm lc4 του 1998 απο πολυ γνωστο μαγαζι....
καλα ακουσες,ktm του 98...του αρεσε,εδωσε 3,200 και το πηρε...ακριβα το πηρε,του το δωσανε για 2001 μοντελο(η αδεια εγγραφε '98) και ο πωλητης ελεγε πως εγινε λαθος κλπ....η μηχανη ειναι μια χαρα...κανεις δε το περιμενε,μηχανικος η μη,ολοι του λεγαμε να μην το παρει γιατι θα εχει περασει απο 15 χερια η μηχανη...το πηρε και σε μια βολτα ετυχε να βρει τον ιδικτητη της μηχανης!την ειχε 4 χρονια απο καινουργια(1998+4=2002) και μετα την εδωσε στο μαγαζι οπου πουληθηκε το 2007...δευτερο χερι,ktm δεκαετιας σχεδον χωρις κανενα προβλημα....
αλλος φιλος μου πηρε ninja 636 του 2004 μοντελο και σε εναν μηνα ηθελε στροφαλο γιατι ειχε "αρπαξει"....ειχε γραπτη εγγυηση ομως και ολα καλα...απο εμπορο δε μπορεις να ξερεις τι παιζει...μαι μαντρα στη γειτονια μου παιρνει ο,τι τουμπαρισμενο υπαρχει,το συμμαζευει και το πουλαει μετα σαν ζεστο ψωμακι...ψαξτο πολυ καλα,ειδικα για την μηχανη που θελεις να παρεις...απο ιδιωτη δε βρηκες κατι?


η αλήθεια ειναι οτι yamaha R6 2006 και σε μαυρο κιόλας δεν πωλουνται και παρα πολλά καθε στιγμη ...

Από την άλλη, δε με πειράζει να δώσω λίγα λεφτα παραπάνω για να εχω και την εγγυηση του καταστήματος(μιλάμε πάντα για γραπτη και με συγκεκριμενους ορους). Στον ιδιώτη ομως δεν εχω καμια εγγυηση, γι αυτο προτιμω και μαγαζι.

Αυριο θα εχω νεότερα...!

Και μια ερωτησούλα, αν το παρω, τι θα εχει το σερβις που θα του κανω?(μιλαω για 2 χρόνων μηχανακι)
Εχω υπόψη μου: αλλαγη λαδιών, φιλτρου, αλλαγη υγρών φρένων...
Τι αλλο ε?ε?

mikros boudas
12/04/2008, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από jfx
η αλήθεια ειναι οτι yamaha R6 2006 και σε μαυρο κιόλας δεν πωλουνται και παρα πολλά καθε στιγμη ...

Από την άλλη, δε με πειράζει να δώσω λίγα λεφτα παραπάνω για να εχω και την εγγυηση του καταστήματος(μιλάμε πάντα για γραπτη και με συγκεκριμενους ορους). Στον ιδιώτη ομως δεν εχω καμια εγγυηση, γι αυτο προτιμω και μαγαζι.

Αυριο θα εχω νεότερα...!

Και μια ερωτησούλα, αν το παρω, τι θα εχει το σερβις που θα του κανω?(μιλαω για 2 χρόνων μηχανακι)
Εχω υπόψη μου: αλλαγη λαδιών, φιλτρου, αλλαγη υγρών φρένων...
Τι αλλο ε?ε? θα σου προτεινα και δισκους αλλα απο εδω δε μπορω να πω σιγουρα αφου δεν τους εχω δει...2 χρονια ειναι καιρος αφου καθοτανε...σιγουρα ολα τα υγρα και τα φιλτρα παντως....βαλβιδες:rotflmao: δε χρειαζεσαι αφου καθοτανε!!κανε ενα τσεκ σε ντιζες κλπ συρματενια...