PDA

View Full Version : ΚΤΜ-ΜV Agusta 125 ,1959



sapila racing
29/02/2008, 15:42
Και τώρα ενα για ΟΛΟ το Σαββατοκύριακο... :D


122207

sapila racing
03/03/2008, 11:27
Λοιπόν μια και βλεπω οτι εχει κολλήσει λιγο το πράγμα, να βοηθήσω λιγο.

Η μοτοσυκλέτα που ψάχνουμε ειναι φυσικα αγωνιστική, είναι 125 κυβικά μόνο παρ ολο τον όγκο του κινητήρα, και ειναι αποτέλεσμα συνεργασίας 2 μεγάλων εταιριών που ακόμα και σήμερα ειναι Top!

byron
04/03/2008, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Η μοτοσυκλέτα που ψάχνουμε ειναι φυσικα αγωνιστική, είναι 125 κυβικά μόνο παρ ολο τον όγκο του κινητήρα, και ειναι αποτέλεσμα συνεργασίας 2 μεγάλων εταιριών που ακόμα και σήμερα ειναι Top!

Φίλε αν το μηχανάκι φτιάχτηκε από 2 μεγάλες εταιρίες δεν μπορώ να το βρώ. Βρήκα κάποιο που του μοιάζει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρώ χωρίς fairing. Παρόλα αυτά οι ομοιότητες σε σκελετό, μπροστινό, εξάτμιση φτερά κλπ είναι πάρα πολλές.

Λοιπόν σύμφωνα με μία σελίδα που παρουσιάζει την ιστορία της ΚΤΜ (http://www.webermichl.at/index.htm?bikes/ktm/ktm_geschichte.htm) το 1959 φτιάχτηκε ένα αγωνιστικό 125 με τον κωδικό RS.
Aν δεν είναι αυτό, το ένα εργοστάσιο είναι της ΚΤΜ. Το άλλο δεν ξέρω ποιο είναι και βαρέθηκα να ψάχνω.....

ΥΓ :Βάζε τίποτα ποιό εύκολο ρε !!!!!! Ημαρτον λέμε :evil:


122760

tifoefs
04/03/2008, 12:54
πωπωπωωπω !!!

:eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop: :eyepop:

:beer:

sapila racing
04/03/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φίλε αν το μηχανάκι φτιάχτηκε από 2 μεγάλες εταιρίες δεν μπορώ να το βρώ. Βρήκα κάποιο που του μοιάζει πάρα πολύ, αλλά δυστυχώς δεν κατάφερα να το βρώ χωρίς fairing. Παρόλα αυτά οι ομοιότητες σε σκελετό, μπροστινό, εξάτμιση φτερά κλπ είναι πάρα πολλές.

Λοιπόν σύμφωνα με μία σελίδα που παρουσιάζει την ιστορία της ΚΤΜ (http://www.webermichl.at/index.htm?bikes/ktm/ktm_geschichte.htm) το 1959 φτιάχτηκε ένα αγωνιστικό 125 με τον κωδικό RS.
Aν δεν είναι αυτό, το ένα εργοστάσιο είναι της ΚΤΜ. Το άλλο δεν ξέρω ποιο είναι και βαρέθηκα να ψάχνω.....

ΥΓ :Βάζε τίποτα ποιό εύκολο ρε !!!!!! Ημαρτον λέμε :evil:

Μπράβο!! Eιναι αυτό που βρήκες αλλά ο κινητήρας δεν είναι ΚΤΜ.

Ειναι αλλης εταιρείας, αλλά η DOHC κεφαλή είναι σχεδιασμένη από τον Ludwig Apfelbeck και κατασκευασμένη από τηνμ Rotax για λογαριασμο της ΚΤΜ.

Μένει να βρεθεί τι κινητήρας είναι :wave2:

sapila racing
04/03/2008, 13:13
Να βοηθήσω λίγο αφού ζορίστηκες??

:lol:


122761

byron
04/03/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ειναι αλλης εταιρείας, αλλά η DOHC κεφαλή είναι σχεδιασμένη από τον Ludwig Apfelbeck και κατασκευασμένη από τηνμ Rotax για λογαριασμο της ΚΤΜ.

Μένει να βρεθεί τι κινητήρας είναι :wave2:


Δεν σε κατάλαβα όμως....... Εννοείς ότι η κεφαλή είναι Rotax/KTM και το υπόλοιπο μοτέρ είναι άλλου κατασκευαστή ; :confused:

Ο L.A που τον είχα αναφέρει πριν πολλές σελίδες, είχε δουλέψει εκτός απ΄την ΚΤΜ στην BMW και στη Horex. Η Horex έχει πεθάνει, άρα μένει η BMW. Αυτή είναι;

sapila racing
04/03/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν σε κατάλαβα όμως....... Εννοείς ότι η κεφαλή είναι Rotax/KTM και το υπόλοιπο μοτέρ είναι άλλου κατασκευαστή ; :confused:

Ο L.A που τον είχα αναφέρει πριν πολλές σελίδες, είχε δουλέψει εκτός απ΄την ΚΤΜ στην BMW και στη Horex. Η Horex έχει πεθάνει, άρα μένει η BMW. Αυτή είναι;

Ακριβώς έτσι, το μοτέρ είναι άλλου κατασκευαστή και βάλανε την κεφαλή που σχεδίασε ο L.A.

Επομένως ο L.A. εχει σχέση μόνο με την κεφαλή.

Το μοτερ κανονικά ανήκει στο κόκκινο μηχανάκι... :wave2:

byron
04/03/2008, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να βοηθήσω λίγο αφού ζορίστηκες??

:lol:

Αυτό που έβαλες δεν είναι αυτό που ψάχνουμε.... Εχει όμως σχεδόν ίδιο μοτερ εκτός της κεφαλής. Αυτό που έβαλες είναι μιας εταιρίας ή ψάχνουμε πάλι μισό μισό ;

sapila racing
04/03/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Αυτό που έβαλες δεν είναι αυτό που ψάχνουμε.... Εχει όμως σχεδόν ίδιο μοτερ εκτός της κεφαλής. Αυτό που έβαλες είναι μιας εταιρίας ή ψάχνουμε πάλι μισό μισό ;

Iσως δεν τα είπα καλά και σε μπέρδεψα.

Πάμε πάλι.

Το μηχανάκι που ψάχναμε και το βρήκες, ειναι ολο ΚΤΜ εκτός του κινητήρα από την κεφαλη και κάτω.

Η δευτερη φωτό που εβαλα ειναι μοτοσυκλέτα της άλλης εταιρείας και την εβαλα για να δείς το μοτέρ το οποίο σε αυτην την original εκδοση ειναι με την δική του κεφαλή με μονό εκκεντροφόρο.

byron
04/03/2008, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Iσως δεν τα είπα καλά και σε μπέρδεψα.

Πάμε πάλι.

Το μηχανάκι που ψάχναμε και το βρήκες, ειναι ολο ΚΤΜ εκτός του κινητήρα από την κεφαλη και κάτω.

Η δευτερη φωτό που εβαλα ειναι μοτοσυκλέτα της άλλης εταιρείας και την εβαλα για να δείς το μοτέρ το οποίο σε αυτην την original εκδοση ειναι με την δική του κεφαλή με μονό εκκεντροφόρο.

Φαντάζομαι ότι θεώρησες το ΚΤΜ εύκολο και είπες να το κάνεις λίγο πιό ενδιαφέρον ε;;;;:rolleyes:
Εχεις διώξει όλο το κόσμο ρεεεεεε. Που είναι το βαρύ πυροβολικό; Ο fillipos, o trigger, o stefanos.... :sad:

Μόνο εγώ έμεινα και αυτό επειδή θέλω να κάνω βόλτα το SB6 και σε καλοπιάνω. :lol:

trigger
04/03/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Μόνο εγώ έμεινα και αυτό επειδή θέλω να κάνω βόλτα το SB6 και σε καλοπιάνω. :lol:
Kοίτα να δείς που μόλις βρήκα κίνητρο για να ψάξω... :lol: :lol:

filipp0s
04/03/2008, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Φαντάζομαι ότι θεώρησες το ΚΤΜ εύκολο και είπες να το κάνεις λίγο πιό ενδιαφέρον ε;;;;:rolleyes:
Εχεις διώξει όλο το κόσμο ρεεεεεε. Που είναι το βαρύ πυροβολικό; Ο fillipos, o trigger, o stefanos.... :sad:

Μόνο εγώ έμεινα και αυτό επειδή θέλω να κάνω βόλτα το SB6 και σε καλοπιάνω. :lol:


φιλαράκι άμα έχεις κίνητρο...:winka:


Εγώ είπα: Δεν έχω χρόνο από τη δουλειά για ψάξιμο... κι άσε που όλα μου τα bookmarks τα 'εχω σπίτι. :sad:

Ψάχνω πάντως τα σκ... το προηγούμενο π.χ το σουηδικό που είχε το πολύ 2-3 αναφορές στο δίκτυο, έφαγα κανένα τετράωρο συνεχόμενο για να το βρώ!:eek:



:beer: :beer: :wave2:

byron
04/03/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να βοηθήσω λίγο αφού ζορίστηκες??

:lol:

Λοιπόν γιατί μας τα έκανες τσουρέκια. Το μηχανάκι που έβαλες για να βοηθήσεις......:rolleyes: έχει βγεί από το εργοστάσιο της MV-Agusta. Δεν βρήκα το ίδιο αλλά ο σκελετός η μπροστινή ανάρτηση και το μοτέρ είναι ίδιο με το ΜV Motogiro του 1954.

Επομένως το πράμα που έβαλες είναι ΚΤΜ-ΜV Agusta RS 125 ?


122789

sapila racing
04/03/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Λοιπόν γιατί μας τα έκανες τσουρέκια. Το μηχανάκι που έβαλες για να βοηθήσεις......:rolleyes: έχει βγεί από το εργοστάσιο της MV-Agusta. Δεν βρήκα το ίδιο αλλά ο σκελετός η μπροστινή ανάρτηση και το μοτέρ είναι ίδιο με το ΜV Motogiro του 1954.

Επομένως το πράμα που έβαλες είναι ΚΤΜ-ΜV Agusta RS 125 ?

Yes!

Ειναι KTM MV 125.

Kοίτα τα μοτέρ να δέις οτι είναι τα ίδια (εκτός κεφαλής βέβαια).

Πως σήμερα πχ το BMW εχει 4βαλβίδες και το Pegaso 5 (η τις μείωσαν?) με το Rotax?
Ε κάπως έτσι... :lol:

sapila racing
04/03/2008, 18:11
το freebieproxy μου την εφαγε...


122799

Operater
05/03/2008, 16:50
Παιχνίδια γνώσεων για να περναει ...η μέρα (μη πω η εβδομάδα) έχει γίνει το παρων thread! :rotflmao:
Ούτε σ' ένα δεν μπορώ να απαντήσω όσο και να ψάχνω...:a018: :a018: