PDA

View Full Version : Riga 19S (GP 50cc)



sapila racing
21/02/2008, 17:18
Να σας δυσκολέψω λίγο... :D


121208

marulis
21/02/2008, 17:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
το βρηκες :D :D Βασικά το σκέφτηκα επειδή έχει ξανά μπει μοτο της εταιρίας ( νομιζω Ο Byron το ειχε βαλει ) και μου εκανε μεγαλη εντύπωση.

@ sapila racing , ιταλικό πενηντάρι ε, motori minarelli

sapila racing
21/02/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από marulis


@ sapila racing , ιταλικό πενηντάρι ε, motori minarelli [/B]

50ρι αλλα όχι Ιταλικό.

byron
22/02/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Να σας δυσκολέψω λίγο... :D

Είναι Kreidler Van Veen ?

sapila racing
22/02/2008, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το Suzuki είναι αυτό. :D :D

το 50άρι είναι Ισπανικό ή Γαλλικό;

Ούτε τονα ούτε τ' άλλο! ;)

byron
22/02/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το 50ρι εμεινε καναδυό σελίδες πίσω.

Είναι Ευρωπαϊκό;

sapila racing
22/02/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Είναι Ευρωπαϊκό;

Ναι Ευρωπαικό είναι.

byron
22/02/2008, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Δωσε καμμια πληροφορια για το 50αρι.

Δεν χρειάζεται....:D

The Latvian Sarkana Zvaigzne (Red Star) moped factory made mopeds under the brand name Riga named after the city they were made in. But they also made a lot of 50cc racebikes ,a fact not so widely known in the west. They are one of the few factories who made 50cc racebikes in series. It is very hard to get info about Riga bikes. The old east-west barrier still has its effects. Also the Riga bikes were not for export to the west in any way. The one that made it to the west before the wall came down was stripped of its internals (state secrets inside) Not that there was anything to learn from the engine internals
The engine was made not by Riga ,but by the Serpuchov scientific institute near Moscow. Soviet system made a sharp difference between production facilities and engineering- and design facilities. The Serpuchov one was for automotive research. All soviet motorsport designs that are not based on normal production parts (like the Vostok 4 cilinder racebike) come from this institute. The ShK 50 engine mounted in the most successful Riga models was a well designed engine. It has a 6 speed gearbox of cassette type ,a dry clutch and a rotary disc valve inlet. Technically the gearbox has some MZ influences ,and the cylinder and crankshaft parts have some similarities with early Jamathi racebikes. This is no coincidence ,as the Jamathi team earned a little money by helping the Riga team with some tuning ideas and by selling them the needed racing quality parts for the Riga team bikes. Meeting point were the GP at Sachsenring and Brno.


121295

sapila racing
22/02/2008, 14:02
To βρήκες!!

καμμια καλή φωτό δεν βρήκες?? :)


121296

sapila racing
22/02/2008, 14:05
Βέβαια δεν μας είπες ποιό μοντέλο ειναι ακριβώς....

Να και μια διαφήμιση με το 19S που ειχε και υδρόψυξη και 16,5 ίππους στις 15000 στροφες.


121297

p@nos
22/02/2008, 14:08
Ωραιος ρε byron!!!!

:beer: :beer: :beer:


Ρε παιδια πειτε κανα search tip γιατι δεν μπορω να βρω τιποτα.

Εβαλα πχ στο google αναζητηση ''two stroke 50 fairing yellow'' και διαφορες αλλες παραλλαγες αλλα δεν βοηθαγε ιδιαιτερα.

byron
22/02/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
καμμια καλή φωτό δεν βρήκες?? :)

:D :D


121298

byron
22/02/2008, 14:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από p@nos
Ρε παιδια πειτε κανα search tip γιατι δεν μπορω να βρω τιποτα.

Εβαλα πχ στο google αναζητηση ''two stroke 50 fairing yellow'' και διαφορες αλλες παραλλαγες αλλα δεν βοηθαγε ιδιαιτερα.

Δεν βοηθάει το ψάξιμο στα τυφλά. Εχω κάνει bookmark καμμιά 60αριά site και ξέρω πάνω κάτω που να ψάξω. Επίσης βοηθάει το να έχει κάποιος τις βασικές γνώσεις στα μηχανάκια.

Tο συγκεκριμένο το βρήκα, γνωρίζοντας ότι τα πιο γνωστά μηχανάκια της κατηγορίας ήταν της Kreidler, Derbi, Morbidelli, Gerelli κλπ. Στο ψάξιμο για αυτά (πχ. 50cc GP motorcycles), σε βγάζει σε κάποια γνωστά site, τα οποία έχουν Links και πάει λέγοντας... :wave2:

tifoefs
22/02/2008, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν βοηθάει το ψάξιμο στα τυφλά. Εχω κάνει bookmark καμμιά 60αριά site και ξέρω πάνω κάτω που να ψάξω. Επίσης βοηθάει το να έχει κάποιος τις βασικές γνώσεις στα μηχανάκια.

Tο συγκεκριμένο το βρήκα, γνωρίζοντας ότι τα πιο γνωστά μηχανάκια της κατηγορίας ήταν της Kreidler, Derbi, Morbidelli, Gerelli κλπ. Στο ψάξιμο για αυτά (πχ. 50cc GP motorcycles), σε βγάζει σε κάποια γνωστά site, τα οποία έχουν Links και πάει λέγοντας... :wave2:

να σε στειλω ενα προγραμμα να βαλεις για να σε κλεψω τα μπουκμαρξ ;;


:look:

byron
22/02/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
να σε στειλω ενα προγραμμα να βαλεις για να σε κλεψω τα μπουκμαρξ ;;


:look:


:mad: :mad: :lol: :smokin:

p@nos
22/02/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν βοηθάει το ψάξιμο στα τυφλά. Εχω κάνει bookmark καμμιά 60αριά site και ξέρω πάνω κάτω που να ψάξω. Επίσης βοηθάει το να έχει κάποιος τις βασικές γνώσεις στα μηχανάκια.

Tο συγκεκριμένο το βρήκα, γνωρίζοντας ότι τα πιο γνωστά μηχανάκια της κατηγορίας ήταν της Kreidler, Derbi, Morbidelli, Gerelli κλπ. Στο ψάξιμο για αυτά (πχ. 50cc GP motorcycles), σε βγάζει σε κάποια γνωστά site, τα οποία έχουν Links και πάει λέγοντας... :wave2:




:sad: :sad: :sad: