PDA

View Full Version : shiver ή versys;



aot
09/04/2008, 18:41
Καλησπέρα.
Είμαι οδηγός μοτο εδώ και 17 χρόνια όπου τα τελευταία 8 χρόνια είμαι κάτοχος ενός kle500.

Επειδή ήρθε ο καιρός (και τα χρήματα) για να αλλάξω μηχανή, έχω καταλήξει ανάμεσα στο versys (kawa) και στο shiver (aprilia). Την μηχανή την χρησιμοποιώ κυρίως σαν εργαλείο δουλειάς πράγμα το οποίο σημαίνει χρήση 90% εντός Αθήνας (περίπου 60-70 χλμ καθημερινά λόγω δουλειάς, γραφείο-πελάτες κλπ) και 10% για ταξίδι.

Η λογική λέει versys αλλά το συναίσθημα shiver. Για το aprilia ανησυχώ μήπως λόγω "σκληρής" χρήσης εντός πόλης (σταμάτα ξεκίνα στο κέντρο Αθήνας με καύσωνα κλπ) θα θέλει μια το ένα, μια το άλλο κ.ο.κ.

Η άποψη σας θα με βοηθήσει.
Ευχαριστώ

byron
10/04/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Η λογική λέει versys αλλά το συναίσθημα shiver. Για το aprilia ανησυχώ μήπως λόγω "σκληρής" χρήσης εντός πόλης (σταμάτα ξεκίνα στο κέντρο Αθήνας με καύσωνα κλπ) θα θέλει μια το ένα, μια το άλλο κ.ο.κ.

Η άποψη σας θα με βοηθήσει.
Ευχαριστώ

Αυτό γιατι το λές; Λόγω V κινητήρα;

Υδρόψυκτο είναι. Το πολύ πολύ να δουλεύουν τα βεντιλατέρ

makis206
10/04/2008, 11:31
Eφόσον κατάληξες σε αυτά τα δύο και για τη χρήση που λες ότι θα του κάνεις εγώ θα σου προτίνω το Versys κι ας μην πιάνει μία σε εμφάνιση δίπλα στο πανέμορφο Shiver. Oπωσδήποτε θα είναι πιο βολικό και θα απαιτήσει από σένα λιγότερους συμβιβασμούς για τη χρήση που αναφέρεις πάντα.

Προσωπικά θα έπαιρνα το Aprilia αλλά τα 17χρόνια πείρας σου σου δείχνουν φαντάζομαι ότι το Shiverάκι θα σε κουράσει λίγο παραπάνω στην καθημερινή μετακίνηση μέσα στην Αθήνα.

Καλώς ήρθες !:beer: :wave2:

SeNNinhA
10/04/2008, 11:37
Προσωπικά για να αγοράσω μια μηχανή μετράει και το συναίσθημα. Και το συναίσθημα ανάμεσα σε αυτές τις 2 λέει με κλειστά τα μάτια SHIVER.

Σίγουρα μιας και είναι νέο μοντέλο θα σε απασχολήσει πιθανά λίγο πιο πολύ από το versys αλλα δεν νομίζω για σοβαρά πράγματα. Και δεν θα με πείραζε να το προσέχω περισσότερο εαν με εξιτάρει και περισσότερο σε αντάλλαγμα.

fantacid
10/04/2008, 11:51
σκεψου να παρεις το versys κ στο πρωτο φαναρι να συναντησεις ενα γυαλιστερο shiveroni!

τι θα σκεφτεις?

"ανταλλασουμε φιλε?"

....ή κατι τετοιο

κοιτα εν ετη 2008 ολες οι μηχανες ειναι καλες
παρε αυτη που σαρεσει περισσοτερο κ μη κολας


αλλα επειδη ο διαολος εχει πολλα ποδαρια ........

για δες κ το street triple :evil:


:wave2:

aot
10/04/2008, 17:07
Τελικά αυτό που με προβληματίζει περισσότερο είναι αυτό που είπε ο makis206, ότι δηλαδή το shiver μάλλον θα είναι πιο κουραστικό μέσα στην καθημερινή κίνηση της Αθήνας, είδωμεν...

και 2 ακόμα ερωτήσεις:
1. Με μία after-market εξάτμιση (τελικό) και φίλτρο αέρος το versys κερδίζει κάτι σε απόδοση? και
2. Το shiver φοράει συγκεκριμένα για τον πίσω τροχό ελαστικό 180 και τον μήνα κάνω περίπου 1600 με 1800 χλμ πάντα με normal οδήγηση. Μπορείτε να μου πείτε από την εμπερία σας κάθε πότε θα χρειάζομαι αλλαγή πίσω ελαστικού?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

aot
10/04/2008, 17:18
Ξέχασα να αναφερθώ στον φίλο fantacid ο οποίος αναφέρει και το speed triple. Πολύ καλό αλλά με προβληματίζει τόσο το κόστος των σερβις (απ'ότι έχω διαβάσει σε περιοδικά) όσο και το ότι εάν το πάρω σίγουρα θα του βάλω και την arrow οπότε φθάνω αισίως τα 9000+ ευρω. Σίγουρα την κοιτάζω κι αυτή την επιλογή αλλά προσπαθώ να κινηθώ μέσα στο budget μου...οικογενειακές υποχρεώσεις γαρ.

byron
10/04/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
2. Το shiver φοράει συγκεκριμένα για τον πίσω τροχό ελαστικό 180 και τον μήνα κάνω περίπου 1600 με 1800 χλμ πάντα με normal οδήγηση. Μπορείτε να μου πείτε από την εμπερία σας κάθε πότε θα χρειάζομαι αλλαγή πίσω ελαστικού?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

φίλε μου, στο ερώτημα σου δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση και σίγουρα δεν έχει να κάνει με την διάσταση. Οι διαφορές στην τιμή του 180 με το 160 πχ δεν είναι σημαντικές.

Αφού θα κυκλοφορείς μέσα στην πόλη, ένα σχετικά μαλακό λάστιχο (Metzeler Μ3 πχ) μπορεί να σου βγάλει και 10.000 χλμ.

gavos
10/04/2008, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Ξέχασα να αναφερθώ στον φίλο fantacid ο οποίος αναφέρει και το speed triple. Πολύ καλό αλλά με προβληματίζει τόσο το κόστος των σερβις (απ'ότι έχω διαβάσει σε περιοδικά) ......

Εάν διάβασες για το speed triple τότε δικαιολογημένα τα service είναι πιο ακριβά, γιατί εσένα σε νοιάζει το street triple!! :winka:

aot
10/04/2008, 18:19
Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!

aot
10/04/2008, 19:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!


Οπότε να αλλάξω και τον τίτλο της συζήτησης....

Shiver, Versys ή Street Triple 675 για μέσα στην πόλη?

madox
10/04/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!


Το versys ειναι σαφως πιο ανετο αλλα το shiver ειναι πιο μικροκαμωμενο και φαινεται και πιο χαμηλο.Αποψη μου ειναι να παρεις το versys θα το ευχαριστηθεις και στα ταξιδια-αλλα καλλιτερα να κανεις καμμια δοκιμη-αν γινεται- πριν προχωρισεις σε αγορα:wave2:

THEOD
10/04/2008, 20:14
όπως κατάλαβες φίλε μου εδώ που έμπλεξες σύντομα θα καταντήσεις να ρωτάς μεταξύ καμμιά 10αριά μοντέλων επειδή ο καθένας θα σου προτείνει τον δικό του καημό...:D


Μεγάλο παιδί είσαι, άπειρος δεν είσαι, οπότε άκου τι θα κάνεις...

α) Ξεκαθάρισε μέσα σου μέχρι πιο ποσό θες να διαθέσεις. ειλικρίνια όμως εεεε ???

β) Με ανώτατο όριο το ποσό αυτό, δες σε ένα περιοδικό ποια μηχανάκια παίζουν μέχρι αυτά τα λεφτά...

γ) Από αυτά, με βάση το ένστικτό σου (μην φοβάσαι είναι αλάνθαστο...) ξεχώρισε αυτά που πιστεύεις ότι θα ταιριάζουν καλύτερα στην χρήση που θα κάνεις (και όχι στα όνειρά σου...)

δ) Από αυτά, ξεχώρισε τα 1-2 αίντε 3 που σου κάθονται ωραία στο μάτι...αυτά που γουστάρεις ρε παιδί μου....

ε) στα ελάχιστα που απομείνανε...κάνεις ένα τέστ-ντραίβ και αποφασίζεις...

Αλάνθαστη μέθοδος....:wave2:

gavos
10/04/2008, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
όπως κατάλαβες φίλε μου εδώ που έμπλεξες σύντομα θα καταντήσεις να ρωτάς μεταξύ καμμιά 10αριά μοντέλων επειδή ο καθένας θα σου προτείνει τον δικό του καημό...:D


Μεγάλο παιδί είσαι, άπειρος δεν είσαι, οπότε άκου τι θα κάνεις...

α) Ξεκαθάρισε μέσα σου μέχρι πιο ποσό θες να διαθέσεις. ειλικρίνια όμως εεεε ???

β) Με ανώτατο όριο το ποσό αυτό, δες σε ένα περιοδικό ποια μηχανάκια παίζουν μέχρι αυτά τα λεφτά...

γ) Από αυτά, με βάση το ένστικτό σου (μην φοβάσαι είναι αλάνθαστο...) ξεχώρισε αυτά που πιστεύεις ότι θα ταιριάζουν καλύτερα στην χρήση που θα κάνεις (και όχι στα όνειρά σου...)

δ) Από αυτά, ξεχώρισε τα 1-2 αίντε 3 που σου κάθονται ωραία στο μάτι...αυτά που γουστάρεις ρε παιδί μου....

ε) στα ελάχιστα που απομείνανε...κάνεις ένα τέστ-ντραίβ και αποφασίζεις...

Αλάνθαστη μέθοδος....:wave2:

Εγώ θα έκανα ένα toggle μεταξύ γ) και δ) :D

aot
10/04/2008, 20:56
Theod, απλώς θεωρώ ότι το να λέει ο καθένας τον καημό του... την άποψη του ή την εμπειρία του για τις παραπάνω μηχανές είναι λίγο χρήσιμο γιατί όλο και κάποια (μικρά ή μεγάλα) συμπεράσματα μπορούν να βγουν.


Σε ευχαριστώ πάντως.

fantacid
11/04/2008, 12:28
παρε αυτο που σου καθεται καλυτερα στο ματι,

κανε ενα τεστ ραιντ πριν για να σιγουρευτεις οτι το ενστικτο κ το γουστο σου δουλευουν ακομα

κ τραβα παρτο!!


καλυτερα να πληρωνεις ενα μηχανακι που γουστερνεις παρα να βαζεις βενζινη με μιση καρδια!

:wave2:

nelson
11/04/2008, 12:59
χμ...

το οτι κρέμασες αυτήν την συζήτηση κάτω απο την κατηγορία
APRILIA μου λέει οτι μάλλον έχεις αποφασίσει... :smokin:

καλή διασκέδαση όποιο κι αν πάρεις!

sumik
11/04/2008, 14:36
Γεια σου φίλε μου

Έχω το shiver εδώ και ένα μήνα...
Αν αποφασίσεις για την μηχανή σου με την λογική τότε φίλε για μέσα στην πόλη πρέπει να πάρεις παπί ή scooter! Εχουν τεράστια διαφορά με μηχανή στο μανουβράρισμα!

Αν πάρεις αυτό που σου κάνει κέφι πάρε Shiver δαγκωτό! Το μηχανάκι είναι πανέμορφο και ξεχωρίζει στον δρόμο καθώς δεν κυκλοφορούν και πολλά

Πρώτο service στα 1000kμ πλήρωσα 57 euro.
Επόμενο service στα 20.000!!!
Βέβαια λαδι μπορείς να αλλάζεις εσυ όποτε κρίνεις ότι ειναι απαραίτητο

Οπότε λογική=παπί
γούστα = μηχανή (αυτή που σου αρέσει)



Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Όλο ερωτήσεις είμαι....αλλά βλέπω ότι άλλο kle500 κι άλλο μηχανές 650+ cc.

Ανάμεσα στο shiver - versys και street triple , ποιό πιστεύετε είναι το ποιό ιδανικό για καθημερινή κίνηση μέσα στην πόλη? Δεν εννοώ μια διαδρομή απλώς σπίτι - γραφείο άντε και καμμιά βόλτα αλλά για συνεχείς διαδρομές εντός αλλά και στα πέριξ της Αθήνας. Με ενδιαφέρει κυρίως το "μανουβράρισμα¨ανάμεσα σε μποτιλιαρισμένα αυτ/τα (όσο μπορεί να γίνει με τις παραπάνω moto) καθώς επίσης και το κόστος χρήσης (σέρβις, αναλώσιμα κλπ).

Ναι το γνωρίζω ότι υπάρχουν πολύ πιο ιδανικές μηχανές για τις μετακινήσεις μου μέσα στην Αθήνα, αλλά απλώς σκέφτομαι ότι κάνω που κάνω τα όποια χιλιόμετρα, αλλά αφού με παίρνει οικονομικά (όσο με παίρνει...) τουλάχιστον να τα κάνω και να τα ευχαριστιέμαι!

aot
11/04/2008, 17:21
Φίλε sumik,
για "παπί" έχω τα τελευταία 8 χρόνια το kle500, φιλικό, δεν ζητάει πολλά και μανουβράρεται εύκολα.
Το θέμα είναι ότι θέλω να πάω σε περισσότερα κυβικά και ψάχνομαι γενικώς να βρω ποιά μηχανή 650+cc θα ήταν όσο το δυνατόν πιο βολική για μέσα στην Αθήνα...

Εάν μπορείς στείλε μου σε παρακαλώ λίγες περισσότερες εντυπώσεις (αρνητικές, θετικές) που έχεις από την moto σου.

EVI
11/04/2008, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot

1. Με μία after-market εξάτμιση (τελικό) και φίλτρο αέρος το versys κερδίζει κάτι σε απόδοση?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. [/B]

τι περιμενεις ακριβως να πετυχεις με εναν τελικο (οχι ολοσωμη) και ενα φιλτρο αερα?1,2 ιππους?
για να δεις διαφορα μεγαλη θα πρεπει να εχεις (καλυτερα ολοσωμο) τελικο φιλτρο αερα παουερ κομμαντερ και να το πας για δυναμομετρηση να σου φτιαξουν μιγματα κλπ που θα εχουν γινει πουταναριο με αποτελεσμα ναι μεν να αυξησεις τις τελικες (αναλογα με το γραναζι να αυξησεις και τις μεσσαιες) να εχεις περισσοτερη ιπποδυναμη αλλα και περισοτερα εξοδα σε βενζινες κλπ και αυτο υσχιει για ολες τις μοτοσυκλετες

εαν κανω καπου λαθος ας με διωρθωσει καποιος για να μην λεμε και αρλουμπες

:beer:

sumik
11/04/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από aot
Φίλε sumik,
για "παπί" έχω τα τελευταία 8 χρόνια το kle500, φιλικό, δεν ζητάει πολλά και μανουβράρεται εύκολα.
Το θέμα είναι ότι θέλω να πάω σε περισσότερα κυβικά και ψάχνομαι γενικώς να βρω ποιά μηχανή 650+cc θα ήταν όσο το δυνατόν πιο βολική για μέσα στην Αθήνα...

Εάν μπορείς στείλε μου σε παρακαλώ λίγες περισσότερες εντυπώσεις (αρνητικές, θετικές) που έχεις από την moto σου.

Φίλε δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλες μηχανές καθώς πριν είχα παπί...

Παρόλα αυτά θα προσπαθήσω να αναφέρω κάποια θετικά αρνητικά...

Λοιπών πιστεύω ότι απο εμφάνιση το Shiver είναι πάρα πολύ όμορφο και προκαλεί τα βλέμματα καθώς και ερωτήσεις στον δρόμο.
Το γκάζι του μου φαίνεται πραγματικά πάρα πολύ αλλά όπως είπα δεν έχω μέτρο σύγκρισης.
Οι χαρτογραφήσεις στον κινητήρα είναι πάρα πολύ καλές και οι διαφορές εμφανέστατες...
Είναι σχετικά άνετο στην πόλη και πραγματικά καταπληκτικό στο επαρχιακό δίκτυο.
Τα φρένα του πάρα πολύ δυνατά.

Αρνητικά:

1) Ο συμπλέκτης είναι λίγο βαρύς παρότι υδραυλικός
2)Ζέστη απο τον κινητήρα ίσως ενοχλήσει
3)Είναι γυμνό και έχεις πολύ αέρα μετά τα 130km/h

Πιστεύω ότι στα λεφτά του είναι πάρα πολύ καλή επιλογή και στο συνιστώ...
Ότι και να πάρεις καλοτάξιδο

aot
12/04/2008, 20:17
Πάντως μου φάνηκε λίγο ψηλό όταν ανέβηκα. Αν και μετρίου αναστήματος (1,75) ίσα που ακουμπούσα κάτω και το μπροστινό του μου φάνηκε επίσης σκληρό.
Βέβαια είμαι συνηθισμένος κι αλλοιώς από το Kle500 που έχω.

Μένει να το κάνω test ride για να το δω κι εν κινήση.

Κανείς άλλος με shiver για να μας πει εντυπώσεις?

tolkmt-03
12/04/2008, 20:29
Φίλε αν σου αρέσει πραγματικά το Shiver και θέλεις να το πάρεις,τότε σε καμία περίπτωση μην πας να κάνεις test ride το Street triple...:lol: :lol: :lol:

aot
12/04/2008, 20:41
Δεν λέω...απ'ότι διαβάζω το καλύτερο γκάζι και μαζεμένο γενικά μέγεθος σαν moto αλλά... το κόστος χρήσης (ειδικά εγώ που κάνω πολλά χλμ εντός πόλης) θα'ναι υψηλό καθώς επίσης κι'αυτά τα φανάρια.... είναι κάπως!

tolkmt-03
12/04/2008, 20:43
Kόστος χρήσης εννοείς βενζίνες και λάδια?
Αν εννοείς service και συντήρηση δεν νομίζω να έχει διαφορά με το aprilia.

aot
12/04/2008, 20:47
Να σου πω την αλήθεια δεν έχω δική μου άποψη απλώς απ'ότι διάβασα στο moto σ'ένα συγκρητικό που είχε το έβγαζε γενικώς ακριβό στην χρήση του (αναλώσιμα, εργατικά, κλπ)