PDA

View Full Version : παει το μοτερ ζωη σε΄μας...



nic mor
09/04/2008, 20:30
Καλησπέρα θα σας πω τι μου συνεβει με τη μηχανη μου v-strom 650 abs στις 11 /01/08 ξαφνικά έσβησε η μηχανή χωρις προειδοποίηση λαμπάκια θερμοκρασίες κλπ και την πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Εκέι μου είπανε οτι κολλησε το μοτερ επειδη δεν ειχε λαδι και οτι δε περναει στην εγγυηση γιατι επρεπε να κοιτάω τα λάδια καθε βδομάδα (οπως λεει το βιβλίο ) αντι για καθε 1000 χλμ που τα κοιταγα εγω. Με παραπέμψανε στα κεντρικά του σφακιανάκη και ειπαν οτι η επισκευη θα παει 3200 και μου προτειναν 30% έκπτωση. Μετα απο επιστολή μου στην ιαπωνια με πηραν τηλέφωνο και μου ειπανε οτι δεν θα περάσει η επισκευή τα 1000 ευρω και τα υπόλοιπα θα μου τα κάνουν δώρο. Μετά απο 63 μέρες έδωσε ο θεός και μου επισκευασανε το μηχανάκι και πλήρωσα 958 ευρω. Ξαναέστειλα γραμμα στους «κινέζους» με τα παράπονα μου και ξαναρώτησα γιατί δεν περνάει στην εγγύηση. Φυσικά με γραψανε...... και με πήραν απο το Σφακιανάκη και μου είπαν επι λέξη «μάλλον έπρεπε να σας αφήσουμε να τα πληρώσετε όλα για να βάλετε μυαλό».
Αυτή είναι η ιστορία μέσες άκρες, υπήρχαν και άλλα ψιλοπροβλήματα με τα συνεργεία κλπ, τα οποία τα οποια θα τα πω οσο πιο διακριτικα μπορω γιατι καποια φιλαρακια απο το forum του v-strom μου ειπαν και τους ευχαριστω να προσεχω για να μην βρεθω αντιμετοπος με καμια αγωγη.λοιπον σε επισιμο συνεργειο που βρισκετε στη λεωφορο ....... (εκει που μαζεβονται τα τρ@βεστι)ειχα κανει και το σερβις (πριν τη βλαβη στα 6000χμ)
εκτος οτι δεν μου ειπαν τι εχει η μηχανη γιατι κολησε κτλ μολις την εστρωσα και πηγα για σερβις μου ειπε ο ....... αρχιμαστορας οτι θα αλλαξουμε μονο λαδια γιατι ολες οι αλλες εργασιες γινανε 2 μηνες που ηταν η μηχανη μεσα!φιλτρο αερα καθαρισαμε μπαταρια φορτισαμε δεν θελει κατι αλλο ειπε ο μακακα εκεινη την ωρα πεταχτηκε ενας αλλος μηχανικος και του λεει ρε ..... δεν θα δουμε αμα πατησαν οι βαλβιδες και γενικα να ανοιξουν να δουν πως πηγε η επησκευη και δεν ηθελε ο μ@λ@κ@ς γιατι ειχε 3 τρακαρισμενα και 5 καινουργια για ελενχο και πουλημα.τοτε τους ειπα εγω και τα κανανε ολα και φυσικα το φιλτρο αερα (που ειχαν καθαρισει)ηταν για πεταμα η μπαταρια (η φορτισμενη) ηταν ξεφορτιστη και ολοι οι αλλοι ελενχοι ρελαντι κτλ δεν ειχαν γινει!
δικηγορο δεν μπορουσα να βαλω γιατι δεν εχω ουτε το χρονο ουτε το χρημα γι΄αυτο δεχτικα την προταση τους.
Ήδη έκανα κινήσεις και έστειλα επιστολή στο ΙΝΚΑ και στο ΕΚΠΟΙΖΩ και περιμένω εξελίξεις.ακολουθουν περιοδικα διεθνη site-forum etc.
Αυτά είχα να σας πώ και ελπίζω κανείς από σας να μην περάσει τα ίδια που πέρασα και εγώ τους τελευταίους 2 μηνες.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους και συγνωμη που σας κουρασα..


Υ/Γ η μηχανη ηταν απο το σφακιανακη ειχε ολα τα προβλεπομενα σερβις και απο τα 12500χμ που εχω μεχρι τωρα το πολυ τα 1000χμ να ηταν στην πολη και η οδηγηση μου ειναι πολυ ιπια εσκιζα τη μηχανη μονο σε αττικη οδο κτλ

MikeG
09/04/2008, 20:33
Επικοινώνησε & με τη ΜΟΤΕΚ.

Σου εύχομαι καλό κουράγιο & σύντομα ξεμπερδέματα. Ποτέ ξανά!!

:wave2:

Επίσης καλώς όρισες στο φλόρουμ! :wave2:

THEOD
09/04/2008, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
Καλησπέρα θα σας πω τι μου συνεβει με τη μηχανη μου v-strom 650 abs στις 11 /01/08 ξαφνικά έσβησε η μηχανή χωρις προειδοποίηση λαμπάκια θερμοκρασίες κλπ και την πήγα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο. Εκέι μου είπανε οτι κολλησε το μοτερ επειδη δεν ειχε λαδι και οτι δε περναει στην εγγυηση γιατι επρεπε να κοιτάω τα λάδια καθε βδομάδα (οπως λεει το βιβλίο ) αντι για καθε 1000 χλμ που τα κοιταγα εγω.

Αυτό που εγώ δεν καταλαβαίνω από την όλη ιστορία είναι...
ΓΙΑΤΙ έμεινε από λάδι ???
Και ΠΟΥ πήγε το λάδι που είχε μέσα ???

Tpap
09/04/2008, 21:07
Αφού γράφει ότι είναι δίχρονο.
Δεν το διάβασες προσεκτικά.

madox
09/04/2008, 21:52
μα καλα ειναι δυνατον να θελουν κοιταγμα τα λαδια καθε εβδομαδα?ουτε διχρονο να ηταν:eyepop: :eyepop: :sad:

Tomahawk
09/04/2008, 23:43
Κατα την ταπεινή μου γνώμη εφόσον έγιναν στην ώρα τους όλα τα προβλεπώμενα και απαιτούμενα service (συμπεριλαμβανομένου και της αλλαγής λαδιών) θα έπρεπε μέσω του συνήγορου του πολίτη και των αρμόδιων φορέων να κινηθείς νομικά ενάντια στο συνεργείο που σου έκανε τα service!
Όμως θα πρέπει οι εργασίες να έχουν καταγραφεί στο βιβλίο service γιατί είναι αποδεικτικό στοιχείο!
Αυτό μπορεί να γίνει είτε είναι εξουσιοδωτιμένο είτε όχι το συνεργείο!


Επιβάλλεται να το ψάξεις! (Γνώμη μου)

Orfeus
09/04/2008, 23:54
Υπαρχει αλλο ενα παληκαρι στο φορα εδω που επαθε αυτο το πραγμα.Ας ελπισουμε σε πρωτη φαση οτι θα το διαβασει και θα μιλησει.

el_mojito
10/04/2008, 01:12
Ρε παιδιά, πάω στοίχημα οτι το μηχανάκι μετά το service το τελευταίο πρίν το κόλλημα που έφαγε το μοτέρ,ΗΤΑΝ ΧΩΡΙΣ ΛΑΔΙ.
Δεν εξηγείται αλλιώς ρε φούστη μου.Τί να πω?Το αδειάσανε για να το αλλάξουνε και ξέχασαν να βάλουν άλλο??

Τα'χω πάρει γαμώ τους εμπόρους και τα κολοεξουσιοδωτημένα τους που ρουφάνε το αίμα του οποιουδήποτε πάει εκεί προσφέροντας ΚΟΛΟΥΠΗΡΕΣΙΕΣ.

Και κάποιο άλλο παλικάρι απο το FORUM έίχε τραβήγματα με BMW κιολας.

Υπομονή ρε man...

p@nos
10/04/2008, 01:13
καλα εμεινε η μηχανη χωρις λαδια και δεν το καταλαβες???

κανονικα πολυ προτου κολλησει θα επρεπε να εκανε σαν κουδουνιστρα...

μηπως σου λενε πιπες γενικοτερα???



δε μιλας με καποιον εμπειρογνωμονα καλυτερα...:confused:

xampos
10/04/2008, 01:27
:eyepop: :sick: :sick: τι αλλο θα ακουσουμε

φιλε σκισε τουσ τον κ*λο τουσ κεραταδες :mad: :(

Orfeus
10/04/2008, 03:00
Μιλαω για παληκαρι με V Strom 650.

TROOPER
10/04/2008, 07:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Επικοινώνησε & με τη ΜΟΤΕΚ.

Σου εύχομαι καλό κουράγιο & σύντομα ξεμπερδέματα. Ποτέ ξανά!!

:wave2:

Επίσης καλώς όρισες στο φλόρουμ! :wave2:

+1

:wave2:

Zid
10/04/2008, 07:23
Χμμ περίεργο μου φαίνεται να γράφει στο manual κοίταγμα λαδιών κάθε 1000 χλμ...

δλδ στο service book γιατί σου γράφει αλλαγή λαδιών κάθε 1000 5000 10000 κτλ...

και να μη το καλύπτει και η εγγύηση εφόσον εχεις το service book με σφραγιδες κτλ...

Και ειδικά αν ηταν μέσα στη 2ετία.. το πρόβλημα... τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην το καλύπτει...

με κάθε επιφύλαξη κάτι δεν μου αρέσει.. .:rolleyes:

DrIoannis
10/04/2008, 08:13
Όταν σου είπε ότι πρέπει να κοιτάς τα λάδια κάθε εβδομάδα τι του είπες?Μήπως κάθε εβδομάδα πρωί πρωί να πηγαίνουμε στο συνεργείο και παρουσία μηχανικού να τα ελέγχουμε και να υπογράφουμε?Μην τρελαθούμε τώρα.

danaos75
10/04/2008, 08:38
Όταν σου είπε ότι πρέπει να κοιτάς τα λάδια κάθε εβδομάδα τι του είπες?Μήπως κάθε εβδομάδα πρωί πρωί να πηγαίνουμε στο συνεργείο και παρουσία μηχανικού να τα ελέγχουμε και να υπογράφουμε?Μην τρελαθούμε τώρα.

+100000000

τι ειπες τώρα :eek: :eek:

Akatanomastos
10/04/2008, 12:44
καλα ρε μαγκες, αν δεν εχει λαδια στο καρτερ κολλαει ολο το μοτερ?:confused:

hidefnick
10/04/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε μαγκες, αν δεν εχει λαδια στο καρτερ κολλαει ολο το μοτερ?:confused:

Τουλάχιστον. Αλλά ανάβουν και τα σχετικά λαμπάκια (κοκκίνου χρώματος) στο καντράν. Και είναι λίγο κουφό να μην άναψαν. (καμμια τρομπίτσα μήπως?)

Επίσης λέμε και κανένα ψεματάκι. "βεβάιως και τα έλεγχα κάθε βδομάδα" πχ στους ξερόλες γκιόζηδες, που αν τους κάτσει τίποτα εκτός αυτών που περιγράφονται στα workshop manual κάνουν τις απίστευτες καταστροφές, και εμείς τις πληρώνουμε.

Πάντως τελικά μάλλον πριν τα εξουσιοδοτημένα πρέπει σε ανάλογες περιπτώσεις να κινούμαστε νομικά. Τα 1000 που πλήρωσε ο φίλος ενδεχομένως να μην τα πλήρωνε αν πήγαινε παρέα με το εξώδικο (που θα του στοίχιζε λιγότερο) στο συνεργείο.

costas81
10/04/2008, 13:55
και μετά αναρωτιέσαι αν αξίζει να αγοράζεις μηχανάκι από τον επίσημο αντιπρόσωπο ή να γλιτώσεις τα 2,000+ και να τα κρατήσεις για την περίπτωση που θα σου κάτσει στραβή σαν και αυτή.

Αλλιώς για ποιό λόγο ρε αλήτες αντιπρόσωποι να σας σκάμε 2000 σχεδόν σε κάθε μηχανάκι ε?


:evil:

xaris_sm
10/04/2008, 13:57
ναι για τετοιο μηχανακι υπερβολικο μου ακουγετε καθε βδομαδα να τσεκαρεις το λαδι...εγω εδω στο ΚΤΜ το τσεκαρω καθε βδομαδα και δεν θελει συμπληρωμα (καθε δευτερη μπορει λιγο :D )


και μιας και μιλαμε και για συνεργεια εχω να πω οτι είναι ολοι Γ.Τ.Π ασε τους βαρεθηκα τους κεραταδες με οσα εχω δει και εχω ακουσει, αν δεν ειναι αδελφος σου η κολητος σου την εκατσες.

:wave2:

Tpap
10/04/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε μαγκες, αν δεν εχει λαδια στο καρτερ κολλαει ολο το μοτερ?:confused:

όχι όλο-έτσι όπως το κοιτάς και κάτω.

sniper
10/04/2008, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
καλα ρε μαγκες, αν δεν εχει λαδια στο καρτερ κολλαει ολο το μοτερ?:confused:


Όχι κολλάει απο την κεφαλή και πάνω... το κάτω συνεχίζει να δουλεύει μόνο του....

notakos600
10/04/2008, 14:07
Τελικά η εγγύηση τι ρόλο βαράει σε όλο αυτό το κουτοπόνηρο κύκλωμα της κονόμας που αρέσκεται να αποκαλείται εισαγωγή , εξουσιοδοτημένα και το λουρί της μάνας?
Και τέλος πάντων ήρθε η ώρα ο κάθε αλητήριος να πάει να ανοίξει τυροπιτάδικο και να ασχολείται με οτιδήποτε άλλο εκτός από αυτό που νομίζει πως ασχολείται και να αφήσει επίσης τον καθένα μας ήσυχο.
Από τα λεφτά μας ζούνε και ως γνωστόν δεν φυτρώνουν, ούτε μας τα χαρίζουν.
Στυλιάρι χωρίς έλεος σε κάθε ψευτοεπαγγελματία.

xaris_sm
10/04/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι κολλάει απο την κεφαλή και πάνω... το κάτω συνεχίζει να δουλεύει μόνο του....


χαχαχ ελα βρε...απλα δεν θα το διατυπωσε καλα το παιδι


:rotflmao:

Akatanomastos
10/04/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
όχι όλο-έτσι όπως το κοιτάς και κάτω.


Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Όχι κολλάει απο την κεφαλή και πάνω... το κάτω συνεχίζει να δουλεύει μόνο του....

επειδη εγραψα μαγκες πεταχτηκατε ως μαγκες ή το χετε μεσα σας ετσι και αλλιως ?

notakos600
10/04/2008, 14:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
επειδη εγραψα μαγκες πεταχτηκατε ως μαγκες ή το χετε μεσα σας ετσι και αλλιως ?


:a014: :a014: :a014:

Tpap
10/04/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
επειδη εγραψα μαγκες πεταχτηκατε ως μαγκες ή το χετε μεσα σας ετσι και αλλιως ?

τι μάγκες μωρέ...απλά μου αρέσει οτρόπος που σκέφτεσαι..:rotflmao:

apatsi02
11/04/2008, 09:23
Παλικάρια μία είναι η λύση....
Να κάνουμε τα βασικά μόνοι μας λάδια φίλτρα τακάκια μπουζι κλπ
και να μάθαίνουμε το σερβισ μάνουαλ απ'έξω
όσο μπορούμε να τους αποφεύγουμε τους π@π@ρες

άμα δουν το τζίρο τους να μειώνεται κατά 50-60% μπορει και να στρώσουν χαρακτήρα
όλοι το ξέρουμε από τα σέρβισ τα βγάζουν
ακούω να λένε
δεν παιρνω παραεισαγωγής,δεν κάνω μόνος μου τα σέρβισ κλπ
γιατί σε μια στραβή δεν θα χω εγγύηση
μα πόσοι και πόσοι την πάτησαν ακόμη και με εταιρείες χρυσοπληρομένες (Β.Μ.W) και μετά
η αντιπροσωπεία έκανε τον κινέζο με πιο γνωστή περίπτωση του ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
μόνο κάνα φτηνό εξάρτημα της πλάκας αλλάζουν (κάνα διακόπτη φλας και τέτοια) με ευκολία

να κάνω και μια ερώτηση: ξέρετε ότι σε κάθε σερβισ μάνουαλ λέει τις δυνάμεις με τις οποίες
πρέπει να βιδώνουμε με δυναμόκλειδο κάθε βίδα της μηχανής
ΠΟΣΟΥΣ ΚΕΡΑΤΑΔΕΣ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ???????????

Πρόσφατα αγόρασα από ιταλία ενα v11 lemans και έχω ορκιστεί να μην περάσει την πόρτα ελληνικού συνεργείου:nono:
κάλιο να το πηγαίνω ιταλία κάθε 2-3 χρόνια...

Τώρα οσον αφορά τον φίλο μας έχω μία απορία
ένας κινητήρας χωρίς λάδι και ακουγετε διαφορετικά και αποδίδει λιγότερο
δεν υπήρχε κανένα σύμπτωμα?

byron
11/04/2008, 09:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από apatsi02
Παλικάρια μία είναι η λύση....
Να κάνουμε τα βασικά μόνοι μας λάδια φίλτρα τακάκια μπουζι κλπ
και να μάθαίνουμε το σερβισ μάνουαλ απ'έξω
όσο μπορούμε να τους αποφεύγουμε τους π@π@ρες

Τώρα οσον αφορά τον φίλο μας έχω μία απορία
ένας κινητήρας χωρίς λάδι και ακουγετε διαφορετικά και αποδίδει λιγότερο
δεν υπήρχε κανένα σύμπτωμα?

H λύση που προτείνεις δεν είναι λύση και είναι εις βάρος σου, μιας και πετάς το δικαίωμα της επισκευής στα σκουπίδια αφού ακυρώνεις την εγγύηση. Κουτοπόνηροι, και τζιτζιφιόγκοι πάντα θα υπάρχουν. Η μόνη λύση είναι να έχεις τις σφραγιδούλες σου πως είσαι τυπικός, να λές ότι κάνεις ότι προβλέπεται απ΄το user manual και αν κάνουν τους κινέζους, τους στέλνεις το 1ο εξώδικο με καταγγελία σε όποιες άλλες υπηρεσίες μπορείς.

Να ΄σαι σίγουρος ότι αν κάνεις αυτά που λες στο lemans, στην απευκταία περίπτωση που θα πάθεις κάτι, οι εξουσιοδοτημενοι είτε έδώ είτε Ιταλία θα σου κουνήσουν μαντήλι.

Το μοτέρ πριν σπάσει από λάδι, δεν ακούγεται διαφορετικά ούτε αποδίδει λιγότερο. Ξαφνικά κάνει κρακ, ή συνεχίζει να δουλεύει, με ήχο σαν το εργοστάσιο της Χαλυβουργικής. :wave2:

apatsi02
11/04/2008, 13:36
Το γκούτσι είναι εκτος εγγυησης οπότε δεν έχω και τίποτα να χάσω

Ωστόσο έχεις ένα δίκιο γιατί πρέπει να υπάρχει και μια διέξοδος για όσους δεν θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο να ασχολούνται

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον την εξέλιξη στην υπόθεση του ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
http://www.motomag.gr/index.php?option=com_fireboard&Itemid=137&func=view&id=21378&catid=1
μακάρι να έχουμε το πρώτο δεδικασμένο και εκεί πάνω να μπορούμε να πατήσουμε όλοι μας

nic mor
11/04/2008, 16:04
μαγκες sorry που δεν απανταω αλλα πραγματικα δεν εχω το χρονο.
το μοτερ μου μεχρι τη στιγμη που εσβυσε πανω σε μια αλλαγη δεν ειχε κανει κανενα ηχο καμια ενδειξη θερμοκρασιας η πιεσης ακομα και στο συνεργειο (κολυμενο πλεον)δεν αναβε η λυχνια ελειψης λαδιου.

peyton
11/04/2008, 18:11
αυτος ο Σφακιανακης ρε παιδια δεν ειναι που τραγουδαει Ο ΑΕΤΟΣ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ??????
φιλαρακο υπομονη εσυ εισαι ΣΩΣΤΟΣ, αγγιξες το ονειρο,
δυστηχως υπαρχουν και λαμογια!!!!!! ΕΛΕΟΣ

Εχετλαίος
14/04/2008, 12:45
Επικονώνησε γρήγορα με ΜΟΤΕΚ και ΙΝΚΑ.
Μην το αφήσεις. Προτείνω να γίνει sticky σε όλα τα ματοσυκλετιστικά φορά μπας και συνετιστούνε ορισμένοι πια!

KAT600
14/04/2008, 15:49
Νίκο καλημέρα.

Η περίπτωση σου παρουσιάζει ενδιαφέρον και θα ήθελα να επικοινωνήσεις μαζί μου, εφόσον φυσικά το επιθυμείς καθώς πιστεύω ότι μπορώ να βοηθήσω.

Για τη ΜΟΤ.Ε.Κ.

Η πρόεδρος
Ριζοπούλου Κατερίνα
www.motek.gr

Akatanomastos
15/04/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
τι μάγκες μωρέ...απλά μου αρέσει οτρόπος που σκέφτεσαι..:rotflmao: :p

hidefnick
16/04/2008, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από nic mor
μαγκες sorry που δεν απανταω αλλα πραγματικα δεν εχω το χρονο.
το μοτερ μου μεχρι τη στιγμη που εσβυσε πανω σε μια αλλαγη δεν ειχε κανει κανενα ηχο καμια ενδειξη θερμοκρασιας η πιεσης ακομα και στο συνεργειο (κολυμενο πλεον)δεν αναβε η λυχνια ελειψης λαδιου.

Αστοχία κάποιου υλικού μου φαίνετε η δουλειά και όχι έλλειψη λαδιού...........