PDA

View Full Version : Τα φωτα σας παιδια



geos3
09/04/2008, 21:12
Θελω τη βοηθεια σας για την αγορα ενος κρανους Arai.Ημουν σχεδον αποφασισμενος για την αγορα ενος rx7 corsair.Στην εκθεση ομως με μπερδεψαν παλι γμτ.Στην συζητηση που ειχα με τον πωλητη μου ειπε οτι το corsair ειναι ακριβως το ιδιο με το viper εκτος απο μια επιστρωση(νομιζω) και τους αεραγωγους.Μου εξηγησε οτι για την μηχανη που εχω (fazer s2) και δεδομενου οτι δεν μπαινω σε πιστα και ειναι περισσοτερο για μεσα στην πολη και λιγοτερο για ταξιδια θα ειμαι πολυ καλυτερα με το viper απο αποψη θορυβου.Εκει ειναι που μπλεχτηκα παλι.Για ριχτε τα φωτα σας παιδια μπας κ βγαλω καμια ακρη κ το παραγγειλω τελικα

bentouza
09/04/2008, 21:54
μπες στη σελιδα της arai στην ευρωπη και διαβασε μονο σου για τι διαφορες εχουν τα κρανη οσον αφορα το κελυφος.για τον παραπανω θορυβο θα σου πουνε οσοι το εχουν.για τον αερισμο επισης.γενικα και στα δυο εχει παραπανω αποσο ξερω.
το RX7 ειναι το κορυφαιο τους.αν μπορεις οικονομικα το παιρνεις.τουλαχιστον ετσι σκεφτομαι εγω.:wave2:

geos3
09/04/2008, 22:20
Και εγω αυτου του σκεπτικου ειμαι φιλε bentouza απλα δεν θα ηθελα να εχω ενα κρανος για μεσα στην πολη που να μου παιρνει το κεφαλι απτον θορυβο ενω μπορω να εχω ενα εξισου καλο,γιατι απ'οσο ξερω ειναι απο τα ιδια υλικα, κ πολυ πιο αθορυβο γι'αυτο αν ξερει καποιος κατι θα ηταν πολυτιμη η βοηθεια του

road spirit
09/04/2008, 22:29
το rx7 παίζει να είναι απο τα πιο θορυβώδη κράνη που υπάρχουν

είναι φτιαγμένο για αγώνες και εκεί ο θόρυβος δεν απασχολει διότι έτσι και αλλιώς τα μοτόρια ουρλιάζουν περισσότερο απο τον αεροδυναμικό θόρυβο....

ναι, παίζει επίσης να είναι το καλύτερο, ή ένα απο τα 2-3 κορυφαία

αλλά, μεσα στη πόλη ο θόρυβος δεν θα σε απασχολήσει.... εκτός και αν πηγαίνεις 100+ ... στην πολη?

όταν θα βγαίνεις όμως έξω, για κανα ταξιδάκι, καμια μακρινή βόλτα, οι ωτοασπίδες είναι απαραίτητες... τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ χωρίς αυτές.... είναι και συνήθεια βέβαια...

και το viper μια χαρά κράνος είναι

lamoun
09/04/2008, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από geos3
...κ πολυ πιο αθορυβο...

Πιο αθόρυβο ναι, πολύ πιο αθόρυβο... μάλλον όχι.:sick:

geos3
10/04/2008, 09:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
το rx7 παίζει να είναι απο τα πιο θορυβώδη κράνη που υπάρχουν

είναι φτιαγμένο για αγώνες και εκεί ο θόρυβος δεν απασχολει διότι έτσι και αλλιώς τα μοτόρια ουρλιάζουν περισσότερο απο τον αεροδυναμικό θόρυβο....

ναι, παίζει επίσης να είναι το καλύτερο, ή ένα απο τα 2-3 κορυφαία

αλλά, μεσα στη πόλη ο θόρυβος δεν θα σε απασχολήσει.... εκτός και αν πηγαίνεις 100+ ... στην πολη?

όταν θα βγαίνεις όμως έξω, για κανα ταξιδάκι, καμια μακρινή βόλτα, οι ωτοασπίδες είναι απαραίτητες... τουλάχιστον εγώ δεν μπορώ χωρίς αυτές.... είναι και συνήθεια βέβαια...

και το viper μια χαρά κράνος είναι

Σιγουρα δεν πηγαινω μεσα στην πολη με 100+.Περισσοτερο με νοιαζει για το ταξιδι μιας και δεν εχω δοκιμασει ωτοασπιδες.Χαζη ερωτηση:Ακους τι γινετε γυρω σου η χανονται ολα οταν τις φορας?

Cpt. Haddock
10/04/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από geos3
Σιγουρα δεν πηγαινω μεσα στην πολη με 100+.Περισσοτερο με νοιαζει για το ταξιδι μιας και δεν εχω δοκιμασει ωτοασπιδες.Χαζη ερωτηση:Ακους τι γινετε γυρω σου η χανονται ολα οταν τις φορας?

Ακούς μια χαρά και γλυτώνεις τον υψίσυχνο θόρυβο του αέρα

Συνιστώνται ανεπιφύλακτα

:wave2:

road spirit
10/04/2008, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ακούς μια χαρά και γλυτώνεις τον υψίσυχνο θόρυβο του αέρα

Συνιστώνται ανεπιφύλακτα

:wave2:

έτσι ακριβώς

μπορεί να φανεί παράξενο σε μερικούς, αλλά θα είναι σε όσους δεν έχουν δοκιμάσει

μειώνεται σημαντικά ο θόρυβος του αέρα, αλλά ΚΑΙ τον κινητήρα ακούς καλύτερα, και το τι γίνεται γύρω σου το ακούς μια χαρά, με άλλα λόγια ΔΕΝ είναι επικίνδυνο όπως ίσως βιαστούν να πουν μερικοί...

το δε ταξίδι γίνεται πολύ πιο ξεκούραστο

meis
10/04/2008, 09:54
Βρε παιδια, με στείλατε!

Ειναι το rx7 θορυβώδες?
Ρε γαμώτ...
Βασικά ειναι το δεύτερο μου κράνος, (πριν ειχα ενα απλό lazer) και
δεν μπορω να κρίνω αν οντως ειναι οπως λέτε.. Δεν εχω φαίνεται μεγάλη
εμπειρία με κράνη...

Παντως γενικά δεν με ενοχλεί στα ταξίδια.....Ποσο δηλαδή πιο αθόρυβα ειναι τα
άλλα? Εχει κάνει κανεις την δοκιμή να μου πει??

Trans
10/04/2008, 11:19
Λοιπόν είχα το condor της Arai. Πολύ καλό κρανάκι, με λίγο -ως ελάχιστο- θόρυβο. Έχω τώρα το viper. Το ίδιο καλό κράνος με περισσότερο θόρυβο (όχι υπερβολικό αλλά λίγο ενοχλητικό) αλλά με πολύ καλύτερο "εξαερισμό". Τελικά μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις και τα δύο κράνη που θες και να δεις πόσο διατεθιμένος είσαι να κάνεις υποχώρηση στο θέμα θόρυβος - εξαερισμός.

Επιπλέον, μπορείς να δοκιμάσεις και τα shoei. Η κοπελιά μου που φοράει το Raid II μου λέει ότι είναι σχεδόν αθόρυβο.

Νομίζω περισσότερο σε μπέρδεψα παρά σε βοήθησα. Το καλύτερο πάντως που έχεις να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να τα δοκιμάσεις όλα στο κεφάλι σου. Άλλωστε δεν είναι μόνο το θέμα θόρυβος- εξαερισμός αλλά και το τι σου κάθεται καλύτερα στο κεφάλι.

geos3
10/04/2008, 11:28
Της arai μου καθονται καλα κ τα 2.Το κακο ειναι οτι δεν μπορω να τα δοκιμασω στο δρομο (λογω του οτι δεν τα εχει καποιος γνωστος να μου δωσει να φορεσω) ωστε να καταλαβω για τι διαφορα μιλαμε γι'αυτο ρωταω τους εχοντες.Κ το 'κακο' ειναι οτι το μονο κρανος που εχω φορεσει ειναι το shoei xr900 που εχω οποτε δεν εχω μετρο συγκρισης εκτος αυτου.Απλα εινα να αλλαξω κ να παρω arai τωρα.Αλλα αφου λυνετε το προβλημα με ωτοασπιδες λεω τελικα να προτιμησω το rx7

geos3
11/04/2008, 08:42
Τελικα χτυπησα το Rx7 απο αμερικη κ ειμαι σε αναμονη μεχρι να ερθει.Οπως ειπαμε αν ειναι δραμα η κατασταση υπαρχουν κ οι ωτοασπιδες ;) .Μιλαμε επαθα πλακα με την διαφορα τιμης με τα εδω μαγαζια.Καμια σχεση!!!Θα σας το δειξω οταν φτασει με το καλο.Ευχαριστω για την βοηθεια παιδες:D

bentouza
11/04/2008, 20:47
http://earplugstore.stores.yahoo.net/
τσιμπα και κανα δυο:lol: ωτοασπιδες.

δοκιμασε να βαλεις ωτοασπιδες στο αμαξι ενω ακους μουσικη.κοβει πολυ αυτοκινηταδικο θορυβο και συνεχιζεις να ακους μουσικη(καλα οχι τελεια).ειναι εντυπωσιακο!

καλες αγορες!

geos3
15/04/2008, 09:08
Thx bentouza αλλα προτιμω για τις ωτοασπιδες να παω σε ενα μαγαζι εδω να τις δοκιμασω πρωτα.Δεν περνανε με τπτ γμτ οι μερες να ερθει...........Καινουργιο κοσκινακι μου..........:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

BICILINDRICO
19/04/2008, 18:47
Πληροφοριακά, η Arai στα επίσημα press kit της, αναφέρει πως το πιο ήσυχο μοντέλο της είναι το RX-7...

geos3
23/04/2008, 08:02
Επανερχομαι λοιπον για να σας πω εντυπωσεις μετα απο 2 μερες συμβιωσης με το κρανακι.Κατ'αρχας ο τυπος που το αγορασα ηταν πολυ σωστος σε οτι ειπαμε.Να σας πω την αληθεια δεν καταλαβαινω κ τρομερη διαφορα στο θορυβο σε σχεση με το XR900 που ειχα πριν.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν σκυψω γινετε αλλο κρανος εντελως απο θεμα αεροδυναμικης κ εξαερισμου(που γι'αυτο ειναι σχεδιασμενο απ'οτι εχω διαβασει).Ειναι σαν να ανοιγεις air condition!Το προηγουμενο μετα τα 160 κουναγε(οταν ημουν ορθιος) ενω αυτο κ με 180 ειναι μια χαρα.Ειμαι ευχαριστημενος με την αγορα

kalafan
09/05/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από geos3
Τελικα χτυπησα το Rx7 απο αμερικη κ ειμαι σε αναμονη μεχρι να ερθει.Οπως ειπαμε αν ειναι δραμα η κατασταση υπαρχουν κ οι ωτοασπιδες ;) .Μιλαμε επαθα πλακα με την διαφορα τιμης με τα εδω μαγαζια.Καμια σχεση!!!Θα σας το δειξω οταν φτασει με το καλο.Ευχαριστω για την βοηθεια παιδες:D

φιλε μου καλοριζικο το κρανος σου.
Εμεινες ευχαριστημενος απο τον πωλητη;
Αν ναι,πες μας το LINK γιατι με ενδαιαφερει αμεσα.
Με το τελωνειο τι εγινε;
Ευχαριστω

geos3
10/05/2008, 08:05
Ευχαριστω φιλε μου.Ο πωλητης ηταν ενταξει σε οτι ειπαμε.Το αγορασα στις 10/4 κ 14/4 το πρωι ηταν σπιτι μου,κ υπολογισε οτι μεσολαβησε κ σκ.Απο το τελωνειο περασε κ δεν σταματησε γιατι ειχαμε συμφωνησει με τον τυπο να γραψει οτι εινα δωρο κ τιμη κατω απο 50$.Μην ξεχνας ομως οτι αυτο ειναι με δικη σου ευθυνη γιατι αν χαθει αποζημιωνεσαι με την τιμη που εχει δηλωθει!Κατι αλλο σημαντικο.Δοκιμασε το στο κεφαλι σου για το νουμερο σε καποιο μαγαζι εδω.Τα νουμερα ειναι τα ιδια με της αμερικης.το link ειναι http://stores.ebay.com/Powersport-Closeouts αν κ απ'οτι ειδα ειναι κλειστα εως 20/5.Καλες αγορες φιλε μου