PDA

View Full Version : Αγορά Marchesini από Αμερική



lixno
09/04/2008, 21:17
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ τροχών supermoto της Marchesini από Αμερική μιας και η τιμή εκεί είναι εξαιρετικά χαμηλή. Κοστίζουν 1.000 ευρώ ενώ εδώ ή στην Ευρώπη αγγίζουν τα 1.900 ευρώ! Έχω στην Αμερική ένα γνωστό που μπορεί να τις αγοράσει και να μου τις στείλει χωρίς τιμολόγια ως δώρο. Ξέρει κάποιος αν θα την γλυτώσω από το τελωνείο?Δεν θα ήθελα να φάω κανά χαράτσι τρελό και να τρέχω και να μην φτάνω.
Ευχαριστώ πολύ

urinam
09/04/2008, 21:44
κλασική λύση είναι να αναγράφεται η λέξη ¨δώρο¨ στο κουτί. Το κάνουν πολλοί, με κράνη κτλ και δουλεύει, αλλά δεν ξέρω με τις ζάντες (μεγαλύτερο κουτί).

madox
09/04/2008, 21:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από lixno
Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω ένα σετ τροχών supermoto της Marchesini από Αμερική μιας και η τιμή εκεί είναι εξαιρετικά χαμηλή. Κοστίζουν 1.000 ευρώ ενώ εδώ ή στην Ευρώπη αγγίζουν τα 1.900 ευρώ! Έχω στην Αμερική ένα γνωστό που μπορεί να τις αγοράσει και να μου τις στείλει χωρίς τιμολόγια ως δώρο. Ξέρει κάποιος αν θα την γλυτώσω από το τελωνείο?Δεν θα ήθελα να φάω κανά χαράτσι τρελό και να τρέχω και να μην φτάνω.
Ευχαριστώ πολύ


1000ε:confused: απο ποιο μαγαζι?

dimokritos
09/04/2008, 23:59
με τόσο μεγάλο και βαρύ κουτί, και το όνομα του bush ως αποστολέα να έχει επάνω, δεν το γλιτώνεις το άνοιγμα.

εκτός από δώρο, δηλώνουν και αξία μαζί με τα μεταφορικά κάτω από 45$ για να γλιτώσεις τελωνείο. άρα πολύ δύσκολο να το φάνε.

lixno
10/04/2008, 01:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
1000ε:confused: απο ποιο μαγαζι?

Ρίξε μια ματιά στα www.supermotopro.com και http://store.eastcoastwheels.com/completewheels1.html. Πολύ καλά προϊόντα για supermoto έχει και στο www.motostrano.com.


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απ' ότι φαίνεται με συμβουλεύετε να μην προχωρήσω στην αγορά γιατί είναι πολύ πιθανό να την πατήσω με το τελωνείο.

Ktm.Prestige
10/04/2008, 08:20
Στην θέση σου θα ρωτούσα τον φίλο μου απο Αμερική που είναι.Ίσως να γνωρίζει κάτι παραπάνω εφόσον έχει εξυπηρετήσει και άλλον φίλο σου.
Η άλλη είναι να ρωτήσεις σε κανά ΚΕΠ που είναι και απρόσωπα τα πράγματα!
:wave2:

argi6argi
10/04/2008, 08:34
Θα πρότεινα USPS για μεγαλύτερη σιγουριά όσον αφορά το τελωνείο αλλά έχε υπόψην σου οτι όταν κάτι στέλνεται σαν δώρο ή δείγμα δεν ασφαλίζεται και αν χαθεί, την έκατσες.
Εγώ μέχρι και ντεπόζιτο, δεν είχα πρόβλημα πάντως.

Δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

2sfe
10/04/2008, 08:38
Να πω και εγω την εμπειρία μου.
Φίλος πρόσφατα αγόρασε απο Αμερικη πράγματα μοτό, γύρω στα 1700$, είπε στον αποστολέα να τα βγάλει απο τα κουτιά τους, και γενικά να τα βάλει με τρόπο ώστε να βγει μικρή η κούτα (τελικά ήταν σαν μια που θα χωρούσε μισή ζαντα), και του ήρθε ανοιγμένο αλλα χωρίς να πληρώσει.
Πάντως εαν δεν κάνω λάθος το σίγουρο ειναι οτι πρέπει να στείλεις με USPS, &απο εκει και πέρα παίζετε το πράγμα.
Ισως δεν πιστέψουν το "δώρο" σε τέτοια περίπτωση και να χρειαστεί να γράψεις οτι είναι μετάχειρες ή επιστροφή απο εγγύηση ή κάτι άλλο να κάνεις δουλειά.
Στον φίλο μου υπήρξε & ενα απρόοπτο ειπε να του βάλουν μια απόδειξη απέξω 100$ αλλα ο πωλητής έκανε λάθος και έβαλε οτι του κατέβηκε, 2 απο 150 νομίζω.
Ευτυχώς που δεν έβαλε 1700$ γιατι αλλιώς......:eek:
Η ουσία είναι οτι δεν πλήρωσε.
Ισως γιατι τα πράγματα δεν ηταν αναγνωρίσιμα εύκολα.(?)

edmarios
10/04/2008, 09:40
Εγω εχω μαθει οτι αν τα στειλεις με USPS υπαρχει μια περιπτωση να γλυτωσεις τελωνειο ενω αν τα στειλεις με DHL H TNT θα περασουν απο τελωνειο για τον λογο οτι και αυτες απο τον εκτελωνισμο περνουν μιζα... Και αν το καλοσκεφτειτε ψιλο στεκει... τελος παντων... Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει οποιος ξερει κατι ας πει...

schumacher_
10/04/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από edmarios
Εγω εχω μαθει οτι αν τα στειλεις με USPS υπαρχει μια περιπτωση να γλυτωσεις τελωνειο ενω αν τα στειλεις με DHL H TNT θα περασουν απο τελωνειο για τον λογο οτι και αυτες απο τον εκτελωνισμο περνουν μιζα... Και αν το καλοσκεφτειτε ψιλο στεκει... τελος παντων... Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει οποιος ξερει κατι ας πει...

Αυτό είναι που ακούγεται γενικώς...

Εγώ πριν ένα 2μηνο έφερα από Αμερική πάντως κάτι με FedEx, σε 3 μέρες ήταν σπίτι μου και ούτε τελωνείο ούτε τίποτα... μάλλον είναι πώς θα σου κάτσει.

Με USPS όσες φορές έχω παραγγείλει, έρχονται όλα οκ

SeNNinhA
10/04/2008, 09:55
1. Αναγράφεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ "GIFT" στο εντυπο αποστολής καθώς και "USED"
2. Δηλώνεις αξία 45 ευρώ (και αν πιασει έπιασε)
3. Έρχεται με USPS

Ακόμη και στην περίπτωση που ανοιχτεί και περάσει τελωνειο να υπολογίζεις ότι ο φόρος είναι 3% επί της αξίας+μεταφορικά και επιπλέον σε αυτό ΦΠΑ 19% και γύρω στα 80 ευρώ εκτελωνιστικά κερατιάτικα οπότε πάλι πιο φθηνά θα σου έρθει.

lixno
10/04/2008, 13:24
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω μια απορία όμως: Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν τελικά θα ανοίξουν το δέμα ή όχι γιατί δεν θα υπάρχουν καθόλου τιμολόγια αγοράς. Ο φίλος μου θα τα αφαιρέσει τελείως και θα βάλει μέσα στο δέμα μία ευχετήρια κάρτα π.χ. ως δώρο για χρόνια πολλά. Αν δεν υπάρχουν καθόλου τιμολόγια και φαίνεται για δώρο έστω κι αν το ανοίξουν πώς θα μπορέσουν να δασμολογήσουν;

fantacid
10/04/2008, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από lixno
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Έχω μια απορία όμως: Δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ αν τελικά θα ανοίξουν το δέμα ή όχι γιατί δεν θα υπάρχουν καθόλου τιμολόγια αγοράς. Ο φίλος μου θα τα αφαιρέσει τελείως και θα βάλει μέσα στο δέμα μία ευχετήρια κάρτα π.χ. ως δώρο για χρόνια πολλά. Αν δεν υπάρχουν καθόλου τιμολόγια και φαίνεται για δώρο έστω κι αν το ανοίξουν πώς θα μπορέσουν να δασμολογήσουν;

αν το δασμολογισουν μονοι τους θα σε χρεωσουν ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ κ μαλλον δε θα σου αρεσει πολυ

καλο θα ειναι να βαλουν ενα τιμολογιο γυρω στο 200αρι ωστε να ειναι σχεδον πιστευτο
κ usps οπωσδηποτε!

SeNNinhA
10/04/2008, 14:05
Το τιμολογούνε στο περίπου

mouse
10/04/2008, 14:47
δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=51299&highlight=%F4%E5%EB%F9%ED%E5%E9%EF

lixno
10/04/2008, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από mouse
δες εδω

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=51299&highlight=%F4%E5%EB%F9%ED%E5%E9%EF

Πολύ χρήσιμη η πληροφορία. Άνοιξα και διάβασα και τον σχετικό κανονισμό της ΕΕ και είναι ξεκάθαρο πλέον ότι για να μην δασμολογηθεί καθόλου το αντικείμενο η αξία του δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 33 ευρώ. Δεν έχει καμμία σημασία εάν είναι δώρο από ιδιώτη ή οτιδήποτε άλλο.
Σε απλά ελληνικά αυτό σημαίνει ότι ο τελωνειακός αν ανοίξει οποιοδήποτε δέμα που δεν έχει τιμολόγια και κρίνει ότι η αξία των αντικειμένων ξεπερνάει τα 33 ευρώ, έχει την ευχέρεια να σε δασμολογήσει όπως επιθυμεί. Δημόσιο είναι αυτό, τα έχει προβλέψει όλα και δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι. :mad:

madox
10/04/2008, 18:41
Ακριβως!Βαλε ενα τιμολογιο κανενα 200ρικο να φαινεται λιγο πιστευτο(αν βαλεις υπερβολικα μικρο τοτε ο τελωνειακος μπορει να ψαξει,αν εχει το χρονο,να δει ποσο παει στην ελλαδα)και προτιμισε την USPS.Πολλες φορες ειναι και θεμα τυχης η φορτου εργασιας του τελωνειακου:winka: (κατι ξερω και μιλαω):wave2: