PDA

View Full Version : Τα έχω 300 (?) ---- Building an '07EXC300 --- Unlimited Edition



Σελίδες : [1] 2 3 4 5

dirtbird
29/11/2006, 15:49
Όπως είχα υποσχεθεί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=31757&perpage=20&pagenumber=2) .....

με το που βγήκε από την κούτα, τοποθετήθηκαν η μεγάλη ποδιά και οι χούφτες mx ενώ στην πρώτη ευκαιρία θα μπουν και τα neoprene στα καλάμια..


70741

dirtbird
29/11/2006, 15:55
Ενώ έχουν παραγγελθεί το neoprene για την κάτω βάση του αμορτισέρ, το διάτρητο καπάκι φιλτρόκουτου και οι 'γρήγοροι' εξαεριωτήρες πηρουνιού...


70742

OldMan
29/11/2006, 16:03
Σωτήρη...

Πριν βρεις την πρώτη ευκαιρία (δηλ. σε κανα-δυό χρονάκια που θα πάει το πηρούνι για service :p ), κόψε αρκετό μήκος από τα "καλτσάκια" (να φτάνουν μέχρι την μέση του καλαμιού ή και ψηλότερα), γιατί "τρώνε" γύρω στους 2-3 πόντους από την ωφέλιμη διαδρομή του πηρουνιού (στο τερμάτισμα). + ότι "πάει" περίπατο η αίσθηση του βυθίσματος !!

Στην πράξη, το μόνο που προσφέρουν είναι να προστατεύουν τις τσιμούχες από "κλάσιμο", γιατί τα καλάμια πλέον, λόγω αντιτριβικών επιστρώσεων και επιφανειακών σκληρύνσεων, ΔΕΝ παθαίνουν τίποτε (όσον αφορά σε γδαρσίματα και "ψωριάσματα"...).

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
29/11/2006, 16:03
Εντωμεταξύ, χθες βγήκαν τα μαμά λάστιχα (όταν και άμα το δώσω θα τα έχει καινούργια :lol: ) και μπήκαν ένα ζευγάρι Bridgestone 601/2 που είχα και καθόντουσαν (αν και δνε είναι για λασπούλες):rolleyes: . Μαζί αλλάχτηκαν και τα γρανάζια σε 14/50....


70743

dirtbird
29/11/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σωτήρη...

Πριν βρεις την πρώτη ευκαιρία (δηλ. σε κανα-δυό χρονάκια που θα πάει το πηρούνι για service :p ), κόψε αρκετό μήκος από τα "καλτσάκια" (να φτάνουν μέχρι την μέση του καλαμιού ή και ψηλότερα), γιατί "τρώνε" γύρω στους 2-3 πόντους από την ωφέλιμη διαδρομή του πηρουνιού (στο τερμάτισμα). + ότι "πάει" περίπατο η αίσθηση του βυθίσματος !!

Στην πράξη, το μόνο που προσφέρουν είναι να προστατεύουν τις τσιμούχες από "κλάσιμο", γιατί τα καλάμια πλέον, λόγω αντιτριβικών επιστρώσεων και επιφανειακών σκληρύνσεων, ΔΕΝ παθαίνουν τίποτε (όσον αφορά σε γδαρσίματα και "ψωριάσματα"...).

:wave2: :beer: :wave2:

Thanks fore the info..
Ακριβώς για αυτό που γράφεις στο τέλος θέλωω να τα βάλω.


ΣΗΜ: λίγο υπομονή για τα σχόλια μέχρι να τελειώσω (για σήμερα) pls :wave2: :wave2:

OldMan
29/11/2006, 16:07
(θα τα σβύσω μετά....)

Γιατί καρντιά μου έβαλες "γρήγορους" εξαωερωτήρες ??? :look:

Η εξαέρωση του πηρουνιού γίνεται ΑΥΣΤΗΡΑ και ΜΟΝΟ όταν αυτό είναι ΚΡΥΟ (και σε πλήρη έκταση - δηλ. με κρεμασμένο μπροστινό), πράγμα που σημαίνει ότι έχεις όλον τον χρόνο να λασκάρεις τις βίδες με κατσαβίδι !!
(και είναι και μια καλή δικαιολογία για 2-3 μπύρες...) :lol:

dirtbird
29/11/2006, 16:08
Mιας και είμασταν εκεί οι βίδες στις κόντρες αντικαταστάθηκαν με πλαστικές μαύρες (για μείωση των μη αναρτώμενων μαζών :D :D ).... στο κουτάκι είναι οι μαμά....


70745

OldMan
29/11/2006, 16:12
(θα τα σβύσω μετά, είπαμεεεε...)

1. προφανώς πείραξες των ύψος του πηρουνιού στις μάνες, αλλά γιατί χρησιμοποιείς καρυδάκια του κώλου ??? :D

2. Μάλλον τα καβαλέτα του τιμονιού είναι στην "πίσω" θέση, οπότε επειδή "τρως όλο το φαί σου", γύρισέ τα στην "μακρινή".

dirtbird
29/11/2006, 16:17
Και φυσικά έγινε και η -προ πολλού αναμενόμενη- επίθεση με το ειδκο-γκρι -σπρευ-σαν-γράσσο-χαλκού στον πείρο του μπροστινού φρένου και το τακάκι των εμβόλων (καλά πως βγαίνουν έτσι τα τακάκια :smilea: - σήμερα είναι η σειρά του πίσω) και -ενθυμούμενος τις περιπέτειες του Katana- στις βίδες των ρεγουλατόρων της αλυσσίδας... (ακολουθεί φωτό για στραβούς)...


70746

dirtbird
29/11/2006, 16:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(θα τα σβύσω μετά....)

Γιατί καρντιά μου έβαλες "γρήγορους" εξαωερωτήρες ??? :look:

Η εξαέρωση του πηρουνιού γίνεται ΑΥΣΤΗΡΑ και ΜΟΝΟ όταν αυτό είναι ΚΡΥΟ (και σε πλήρη έκταση - δηλ. με κρεμασμένο μπροστινό), πράγμα που σημαίνει ότι έχεις όλον τον χρόνο να λασκάρεις τις βίδες με κατσαβίδι !!
(και είναι και μια καλή δικαιολογία για 2-3 μπύρες...) :lol:

You are approaching rapidly father's level ..... :smokin: :smokin:

dirtbird
29/11/2006, 16:27
Eπίσης από τα Powerparts, σειρά έχουν το προστατευτικό τρόμπας συμπλέκτη και πίσω δίσκου και μάλλον αυτά των ψυγείων (αν και ποτέ μου δεν έχω στραβώσει ψυγείο).

Σήμερα (άντε αύριο...) βάζω και την ΄καλή΄αλυσσίδα και μετά πρέπει να ενσκύψωμεν εις το καρμπ, καθότι το προτεινόμενο από την KTM jetting μάλλον είναι για τον grande pu@#o ... (κάτι που επιβεβαιώνεται αρκετά και στο ktmtalk forum)
Για αυτό τον λόγο σκέφτομαι να παραγγείλω και το παρακάτω σετ (έτσι για να έχουμε παραπάνω 'συλλογή')....


70749

dirtbird
29/11/2006, 16:30
Επίσης ενδιαφέρον δείχνει και το ακόλουθο ,όχι τόσο για την περίπτωση 'βρασίματος' (εδώ δεν μου έβραζε το 500 σε μονοπάτια) αλλά για την ευκολία ελέγχου ψυκτικού με μια ματιά...


70750

dirtbird
29/11/2006, 16:32
Τέλος γλυκοκοιτάω και κάτι μπλιμπλίκια σαν το Powernow (γνωστός που το είχε, είδε διαφορά)...


70751

dirtbird
29/11/2006, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σωτήρη...

Πριν βρεις την πρώτη ευκαιρία (δηλ. σε κανα-δυό χρονάκια που θα πάει το πηρούνι για service :p )

:wave2: :beer: :wave2:

Εννοείς 2 μηνάκια.... :smokin:

ΣΗΜ: μην σβήσεις τίποτα.....

dirtbird
29/11/2006, 16:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
(θα τα σβύσω μετά, είπαμεεεε...)

1. προφανώς πείραξες των ύψος του πηρουνιού στις μάνες, αλλά γιατί χρησιμοποιείς καρυδάκια του κώλου ??? :D

2. Μάλλον τα καβαλέτα του τιμονιού είναι στην "πίσω" θέση, οπότε επειδή "τρως όλο το φαί σου", γύρισέ τα στην "μακρινή".

Τα Facom είναι του κόλου?
Όχι δεν πείραξα ύψος στις πλάκες - είναι όπως βγήκε από την κούτα.
Που τα είδες ρε μάστορα όλα αυτά?

Δεν έχω ελέγξει σε ποιά θέση είναι τα καβαλέτα και τέλος σου χρειάζεται ένας Βuffalo Bill (με συνοδεία μαργαρίτες) να δεις ποιός τρώει το φαί του (κατηφόρισε εσύ με καλό καιρό και θα καταλάβεις:smilea: :beer: :beer: ).

OldMan
29/11/2006, 16:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Επίσης ενδιαφέρον δείχνει και το ακόλουθο για την ευκολία ελέγχου ψυκτικού με μια ματιά...

Interesting ...!!!

More details pls ....:confused:

dirtbird
29/11/2006, 16:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Interesting ...!!!

More details pls ....:confused:

There (http://www.rlrproducts.com/) you are mate....:wave2:

OldMan
29/11/2006, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Που τα είδες ρε μάστορα όλα αυτά?

πω πω τι καινούριες βίδες ...!!!! :look: :eek: :look:


70754

STOYBI
29/11/2006, 17:12
Αν δε τελειωσες μην φωναζεις... Θα καθαριση ο ολντ....:look:

1) Γιατι την ψησταρια για ποδια και οχι την γ@μ@τη απο σκληρο pvc βρε παιδακι μου?? ( φωτο θα στην βαλω το βραδακι ) ουτε τριξιματα , ουτε μονιμα βαθουλοματα, ουτε σπαει !!!

2) Ωραιοι οι εξαερωτηρες..... Αλλα και η επισημανση του ολντ ενδιαφερουσα .. Τελικα καλοι η οχι :confused: :confused:

3) Επισεις ενδιαφερον το συστημα για την περιπτωση βρασιματος... Οταν δεν εχεις βεντιλατερ ομως....:evil: Παιδια με εχει σωσει !!

4) Εχω αμφοβολιες αν επρεπε να αλαχτει το 13αρι γραναζι... Η πραξη θα δειξη !!

5)(κατηφόρισε εσύ με καλό καιρό και θα καταλάβεις ). + 100 :wave2:

OldMan
29/11/2006, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
1) Γιατι την ψησταρια για ποδια και οχι την γ@μ@τη απο σκληρο pvc βρε παιδακι μου?? ( φωτο θα στην βαλω το βραδακι ) ουτε τριξιματα , ουτε μονιμα βαθουλοματα, ουτε σπαει !!!

3) Επισεις ενδιαφερον το συστημα για την περιπτωση βρασιματος... Οταν δεν εχεις βεντιλατερ ομως....:evil: Παιδια με εχει σωσει !!

1) :a013: :a013: :a013:

3) Βεντιλατέρ ??? :eyepop:
(αδερφές και παληκάρια...) :sad:

STOYBI
29/11/2006, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
1) :a013: :a013: :a013:

3) Βεντιλατέρ ??? :eyepop:
(αδερφές και παληκάρια...) :sad:

Αδελφη !!!!!!! :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Θα στο ριξω μια φωτο το βραδακι !!! (Οτι παρει το κινητο !!) Και ΚΤΜ γνησιο ( 100 ευρω ) Αλλα κανει στα μοντ 04 και μετα !! ( Δεν εχει βαση το ψυγειο στα πιο πριν μοντελα ) ...

:beer: :beer:

:wave2:

dirtbird
29/11/2006, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
πω πω τι καινούριες βίδες ...!!!! :look: :eek: :look:

μόνο που η φωτό προέρχεται από το site της ΚΤΜ...
Να (http://www.ktm.com/PowerParts.50.0.html) αν δεν με πιστεύεις (ψάξε και λίγο τις κατηγορίες, μην τα θεςόλα έτοιμα :smilea: )

Το CR που έδωσα (του 97), δεν είχε βίδες σε τέτοια κατάσταση...... (κι αν είχε δεν τις είχα πειράξει εγώ)

dirtbird
29/11/2006, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αν δε τελειωσες μην φωναζεις... Θα καθαριση ο ολντ....:look:

1) Γιατι την ψησταρια για ποδια και οχι την γ@μ@τη απο σκληρο pvc βρε παιδακι μου?? ( φωτο θα στην βαλω το βραδακι ) ουτε τριξιματα , ουτε μονιμα βαθουλοματα, ουτε σπαει !!!

2) Ωραιοι οι εξαερωτηρες..... Αλλα και η επισημανση του ολντ ενδιαφερουσα .. Τελικα καλοι η οχι :confused: :confused:

3) Επισεις ενδιαφερον το συστημα για την περιπτωση βρασιματος... Οταν δεν εχεις βεντιλατερ ομως....:evil: Παιδια με εχει σωσει !!

4) Εχω αμφοβολιες αν επρεπε να αλαχτει το 13αρι γραναζι... Η πραξη θα δειξη !!

5)(κατηφόρισε εσύ με καλό καιρό και θα καταλάβεις ). + 100 :wave2:

1) Piece of mind (δες την από κοντά πρώτα)
2) Όμως διατηρώ επιφυλάξεις σχετικά με το αν 'το δουλεύει το πηρουνάκι του' (δες και σχόλιο περί σέρβις μπροστινού) :bigcry:
3) 4) Δεν βράζω.... ούτε καπάκια τρώω, άλλοι είναι οι λόγοι δεν τους ξαναλέω...:confused:
5):a014: :beer: :a014: :beer: (sorry, δεν έχει ποικιλία το μενού των emoticons) :wave2:

STOYBI
29/11/2006, 21:05
dirtbird

H ποδια που σου ελεγα.... Της ΚΤΜ γνησια η συγκεκριμενη !!! :rolleyes:

STOYBI
29/11/2006, 21:05
Ωπ.. Σορρυ.. την ξεχασα !! :look:


70770

dirtbird
29/11/2006, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
dirtbird

H ποδια που σου ελεγα.... Της ΚΤΜ γνησια η συγκεκριμενη !!! :rolleyes:

Kαι η δικιά μου ΚΤΜ POWERPART είναι , έχω δοκιμάσει στο παρελθόν πλαστική Acerbis και δεν μου πολυάρεσε...:cool:

STOYBI
29/11/2006, 21:16
dirtbird
4) Δεν βράζω.... ούτε καπάκια τρώω, άλλοι είναι οι λόγοι δεν τους ξαναλέω...

Το εντουρο εχει αλλαξει ( αν εχεις να βγεις πολλα χρονια ) απο τοτε που βγαιναμε παιρνοντας σβαρνα τα βουνα με τα yz & τα cr και πηγαιναμε με 1000 και κοβαμε την πεντελη 2 φορες κυκλο την ημερα !!!! Το εντουρο πια εχει γινει το τραιαλ του τοτε.. :rolleyes:

Τα καπακια ειναι στο προγραμα... Εγω τα τρωω ακομα ... Αμα σηκωνεσε και χωρις να χτυπησεις εχουν πλακα ειδικα στα μεγαλα ανηφορικα !! :smilea:

:beer: :beer:

:wave2:

STOYBI
29/11/2006, 21:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι η δικιά μου ΚΤΜ POWERPART είναι , έχω δοκιμάσει στο παρελθόν πλαστική Acerbis και δεν μου πολυάρεσε...:cool:


:nono: :nono: Δεν εχει σχεση !!

:wave2:

dirtbird
29/11/2006, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
:nono: :nono: Δεν εχει σχεση !!

:wave2: Καμμία αντίρρηση, απλά προτιμώ την μεγάλη αλουμινένια (για προστασία χρώματος σκελετού κ.τ.λ.) :beer:

dirtbird
29/11/2006, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
dirtbird

Το εντουρο εχει αλλαξει ( αν εχεις να βγεις πολλα χρονια ) απο τοτε που βγαιναμε παιρνοντας σβαρνα τα βουνα με τα yz & τα cr και πηγαιναμε με 1000 και κοβαμε την πεντελη 2 φορες κυκλο την ημερα !!!! Το εντουρο πια εχει γινει το τραιαλ του τοτε.. :rolleyes:

Τα καπακια ειναι στο προγραμα... Εγω τα τρωω ακομα ... Αμα σηκωνεσε και χωρις να χτυπησεις εχουν πλακα ειδικα στα μεγαλα ανηφορικα !! :smilea:

:beer: :beer:

:wave2:

Τα τελευταία χρόνια έβγαινα πολύ αραιά, γνωστά όλα αυτά που λες, προσωπικά βαριέμαι να τρώω μια μέρα σε μια ανηφόρα.

Τώρα αν εννοείς τα άλλα ... καπάκια :smilea: , ξέρωμεν και σκύβωμεν (θα το μαζέψει ο επόμενος :bigcry: )

STOYBI
29/11/2006, 21:31
Αντωνη... Φωτο απο βεντιλατερ-θερμοστατη ! Μετα απο εκει φευγει καλωδιο που παει στην αναμονη κατω απο την σελλα !! Στα παλιοτερα μοντ. μπαινει μονο με αλλαγη δεξιου ψυγειου ( το οποιο διαθετη την βαση του βεντιλατερ και την αναμονη του θερμοστατη ) !! :wave2:


70772

STOYBI
29/11/2006, 21:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Τα τελευταία χρόνια έβγαινα πολύ αραιά, γνωστά όλα αυτά που λες, προσωπικά βαριέμαι να τρώω μια μέρα σε μια ανηφόρα.

Τώρα αν εννοείς τα άλλα ... καπάκια :smilea: , ξέρωμεν και σκύβωμεν (θα το μαζέψει ο επόμενος :bigcry: )

Θα τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη!!

:beer: :beer: :beer:

:wave2:

STOYBI
29/11/2006, 22:31
Ωραιο site..dirtbird


70773

dirtbird
05/12/2006, 14:56
Eπίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά την τοποθέτηση του συμπλέκτη της Rekluse (http://www.rekluse.com/z-Start.html) , που πρακτικά -μεταξύ άλλων- καθιστά άχρηστη την έκδοση με μίζα που θα ακολουθήσει μέσα στο 2007....

STOYBI
05/12/2006, 15:28
[QUOTE]Eπίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά την τοποθέτηση του συμπλέκτη της Rekluse , που πρακτικά -μεταξύ άλλων- καθιστά άχρηστη την έκδοση με μίζα που θα ακολουθήσει μέσα στο 2007....[/QUOT


Μπαρντον ????
:confused: :confused:

OldMan
05/12/2006, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μπαρντον ???? :confused: :confused:

Έτσι ακριβώς θα κάνει ο Βρωμόπουλος όταν κατεβαίνει κατηφόρα με κλειστό γκάζι ...!!!

(το θέμα είναι να μην ακολουθείται και από "Ωχ αμάν" ...) :lol:

dirtbird
05/12/2006, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
[QUOTE]Eπίσης σκέφτομαι πολύ σοβαρά την τοποθέτηση του συμπλέκτη της Rekluse , που πρακτικά -μεταξύ άλλων- καθιστά άχρηστη την έκδοση με μίζα που θα ακολουθήσει μέσα στο 2007....[/QUOT


Μπαρντον ????
:confused: :confused:

Τι δεν κατάλαβες?

dirtbird
05/12/2006, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έτσι ακριβώς θα κάνει ο Βρωμόπουλος όταν κατεβαίνει κατηφόρα με κλειστό γκάζι ...!!!

(το θέμα είναι αν μην ακολουθείται και από "Ωχ αμάν" ...) :lol:

Συνιστώ να ξαναδιαβάσεις το σχετικό site.
1) Δεν πρόκειται για slipper clutch (μονόδρομος συμπλέκτης)
2) Δεν περιμένω να με σταματήσει το μοτέρ γηραιέ τετραχρονάκια :winka:

STOYBI
05/12/2006, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συνιστώ να ξαναδιαβάσεις το σχετικό site.
1) Δεν πρόκειται για slipper clutch (μονόδρομος συμπλέκτης)
2) Δεν περιμένω να με σταματήσει το μοτέρ γηραιέ τετραχρονάκια :winka:

Με απλα λογια.... Τι κανει δηλ ????

dirtbird
05/12/2006, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Με απλα λογια.... Τι κανει δηλ ????

Όταν ο κινητήρας είναι στο ρελαντί, ανοίγει η πλάκα πίεσης του συμπλέκτη (της καμπάνας) και δεν μεταδίδεται κίνηση στο κιβώτιο ταχυτήτων.

dirtbird
05/12/2006, 16:01
Περίμενε να ποστάρει και ο Stoubi και θα απαντήσω...

Πάντως μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχω γράψει ότι δουλεύει ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΑ :rotflmao: :rotflmao:

STOYBI
05/12/2006, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όταν ο κινητήρας είναι στο ρελαντί, ανοίγει η πλάκα πίεσης του συμπλέκτη (της καμπάνας) και δεν μεταδίδεται κίνηση στο κιβώτιο ταχυτήτων.

Καλο ακουγετε αλλα αυτο το πραγμα δεν το βλεπω να αντεχει σε πιεστικες καταστασεις ( κοληματα κ.λ.π.) !! Ασε που δεν πιστευω οτι θα εχει την αμεσοτητα του ποδιου στο κλακ του λεβιε των ταχητητων την ωρα που θα πρεπει !! Χωρια τα κομματια που θα χρειαστη να κατεβεις σβυστος ... ( υποθετω οτι σβηστος θα εισαι συνεχεια στην νεκρα ).

:rolleyes:

dirtbird
05/12/2006, 16:31
κοινώς, είσαι "αμπραγιαριστός" άνευ λόγου και αιτίας !!!

(γιατί καλέ μου άνθρωπε, το μηχανάκι σου δεν παίρνει μπροστά με ταχύτητα στο σασμάν ???) !


Καλο ακουγετε αλλα αυτο το πραγμα δεν το βλεπω να αντεχει σε πιεστικες καταστασεις ( κοληματα κ.λ.π.) !! Ασε που δεν πιστευω οτι θα εχει την αμεσοτητα του ποδιου στο κλακ του λεβιε των ταχητητων την ωρα που θα πρεπει !! Χωρια τα κομματια που θα χρειαστη να κατεβεις σβυστος ... ( υποθετω οτι σβηστος θα εισαι συνεχεια στην νεκρα ).


Δεν έγινε και τίποτα αν είμαι αμπραγιαριστός , το άνευ λόγου και αιτίας παρακάτω.
Το μηχανάκι παίρνει εμπρός με ταχύτητα.
Θέμα καταπόνησης υπάρχει όταν επιμένεις να βγάλεις μεγάλες ανηφόρες με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο, ακριβώς την ίδια καταπόνηση (στους δίσκους) που θα είχες εάν το πατινάριζες (μη γελάτε έχω δει πολλούς που το κάνουν).

Τώρα επι της ουσίας.

Το σύστημα είναι χρήσιμο στα ακόλουθα:
1) όταν ανεβαίνεις δύσκολη-παρατεταμένη-what have you ανηφόρα, είναι πολύ πιθανό κάποια στιγμή να χρειαστείς να 'δουλέψεις' το συμπλέκτη (είτε γιατί υπήρχε κάποια ρίζα-βράχος , ε'ίτε γιατί κάποιος που έμεινε μες την μέση σου έκοψε τη φόρα κ.τ.λ.) ασχέτως με το εάν το μηχανάκι έχει ροπή ή όχι. Τότε λοιπόν δεν χρειάζεται να πατήσεις συμπλέκτη και φυσικά έχεις καλύτερο έλεγχο του τιμονιού (ακόμα και για το ΚΤΜ που έχει τον πιο βολικό συμπλέκτη σε off road μοτό).
Πρόσφατο παράδειγμα, στην προχθεσινή μου βόλτα, ξεκινάει κάποιος μπροστά μου ο οποίος σε ανηφόρα με κλίση και πολύ γλιστερή (αργιλώδες - τρίμα) φρόξντισε και έμεινε στο δυσκολότερο σημείο και τον πέτυχα τη στιγμή που ανέβαινα. Περιττό να σας πω ότι με το μχνκι σβηστό με ταχύτητα και να πατάω στα λούκια εκατέρωθεν δεν μπορούσα να το κρατήσω συγχρόνως με μένα (κυλούσα αργά αλλά σταθερά προς τα πίσω) και τελικά κόντραρα στην μπροστινή ρόδα του επόμενου που ήταν σε πιο στέρεο έδαφος.
2) σε στροφές σε κλειστά τεχνικά κομμάτια (π.χ. μονοπάτια ανάμεσα σε δέντρα) πολλές φορές χρειάζεται να πατήσεις συμπλέκτη ιδιαίτερα εάν είσαι με 2α αντί για 1η για να μην σου σβήσει.
3) μπορείς επίσης να μπλοκάρεις τον πίσω τροχό στιγμιαία για καλύτερο πλασάρισμα (ή από ατζαμοσύνη) χωρίς να διακινδυνεύεις σβήσιμο του κινητήρα.

Για τα ΚΤΜ και όλα όσα έχουν υδραυλικό, δεν αναιρείται η λειτουργία της μανέτας, δλδ. μπορείς π.χ. στην έξοδο μιάς στροφής να ελέγξεις την παροχή δύναμης με χρήση του συμπλέκτη. Για αυτά με ντίζα δίνει συμπληρωματικό κιτ.

Το μόνο σημείο που θέλει προσοχή (σύμφωνα με αυτά που διάβασα στο ktmtalk) είναι να μην πατηθεί η μανέτα με σβηστό κινητήρα. Εκεί υπάρχει η περίπτωση να μείνει η κάτω αντλία ανοιχτή.

:wave2: :wave2:

dirtbird
05/12/2006, 16:33
Επίσης (για τον stoubi) δεν αναιρείται η λειτουργία του κιβωτίου, αλλάζεις ταχύτητες κανονικά (αν κατάλαβα καλά το τελευταίο σου σχόλιο)...

STOYBI
05/12/2006, 16:55
Καλο ακουγετε ( αν και θελει αρκετη προσπαθεια να ξεσυνηθισεις μηχανικες ενεργειες που κανεις σε καταστασεις σαν αυτες που περιεγραψες ) αλλα και παλι θα μεινω επιφυλακτικος στην διαρκεια ζωης του συστηματος ειδικα μετα απο καμμια 10αρια επιπονες και βασανιστικες φασεις που θα τυχουνε !!!

:beer: :beer:

Trickster
09/12/2006, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
Κωστα,δεν τσεκαρεις εκει σταθμη,δεν χρειαζεται..απλως αλλαζεις τα λαδια συμφωνα με τα σερβις του:)

Ευχαριστώ Σωτήρη.. :beer: δεν το έχω πάει ακόμα σε κανένα εξουσιοδοτημένο να το κοιτάξω και δεν ξέρω τι έχει κάνει ο προηγούμενος..
Αύριο λέω να πάω μια βόλτα προς τα πάνω με ένα φίλο.. θα σε πετύχω πουθενά ;;

dirtbird
10/12/2006, 10:26
Πλιτς που δεν τσεκάρεις...:lol: :lol:

Το μάνιουαλ τα χει λίγο μπερδεμένα ...έως βλαμμένα.

*Παρεπιμπτόντως επειδή πήρα ΚΑΙ το service manual ,σίγουρα έχουν να μάθουν κάτι από τους γιαπωνέζους. Νot impressed at all. Φαντάζομαι την εξήγηση.... αλλά άστο καλύτερα*

Το owners manual έχει 2 εργασίες συντήρησης:
α)έλεγχο στάθμης
β)αλλαγή λαδιών

ΚΑΙ το 200 έχει έλεγχο στάθμης. Γίνεται από την -μάλλον- 8άρα βίδα μπροστά από το ελατήριο επαναφοράς του πίσω φρένου.
Όσον αφορά την αλλαγή, υπάρχουν 2 βίδες ('τάπες') αποστράγγισης:
μία στο πίσω και από κάτω τμήμα από το πεντάλ φρένου και μία μπροστά από τον άξονα του λεβιέ ταχυτήτων. Για την δεύτερη, δεν σου δίνω και τον λόγο μου γιατί και για το δικό μου την έδιειχνε σε φωτό και απλά ..... δεν υπήρχε.
Τα παραπάνω τα παρατηρώ από το manual, δεν έχω έρθει σε φυσική επαφή με το 200άρι.

Για την αλλαγή λοιπόν λέει να βγάλεις τα παλιά λαδάκια και απλά να συμπληρώσεις 700ml, and that's all. Και αν σου πέσει παραπάνω? (big deal θα μου πείτε, στα DT μονίμως βάζαμε λίγο παραπάνω).
Πάντως αν το 200 έχει ίδιο design τάπας πλήρωσης με το 300, να είσαι προετοιμασμένος ότι θέλεις γύρω στα 10 λεπτά μέχρι να βάλεις λάδι γιατί η καμπάνα έρχεται πολύ κοντά στην τρύπα και αργεί το λάδι να κατέβει. Παρόλο που είχα υπομονή, δεν απέφυγα την διασπορά του λαδιού έξωθεν του κινητήρα...:smokin:
Για αυτό λοιπόν πρέπει να τσεκάρεις στο τέλος από την βίδα στάθμης μην το έχεις παρακάνει.
Πρώτη εκτίμηση: α!@#δια 700ml παίρνει, αφού έβαλα, μετά τσεκάρισα από την 'στάθμης' και στην αρχή έτρεχε κανονικά ενώ απλά πρέπει να στάζει. Δεν περίμενα όμως να 'κάτσει' το λάδι στο κάρτερ. Για αυτό βάλε λαδάκι όσο λέει, άστο κανά μισάωρο και μετά τσέκαρε από τη στάθμη.

Επίσης οι τάπες είναι μαγνητικές, εμένα στην πρώτη αλλαγή είχε πολύ'πράμα' επάνω.

.... πω ρε π@$τη μου πάλι μάνιουαλ θα συμπληρώνω.... :mad:

dirtbird
10/12/2006, 10:34
Μister old, μία ερώτηση.

Μια ζωή στα δίχρονα βάζαμε λάδι κιβωτίου δίχρονου (Motul Transoil κ.τ.λ.) ασχέτως αν και οι γιαπωνέζοι πρότειναν 'λάδι μηχανής' SAE 30 ή 40.

Η ΚΤΜ προτείνει το Μotorex Top Speed 4T 15w50 (αυτό έβαλα μια που είχα πάρει από τον Τανασ' για να το βάλω στο ΧΧ).
Νομίζω όμως ότι η Motorex δεν διαθέτει λάδι κιβωτίου δίχρονου.

Λες να είναι σύμπτωση?

:winka:

Trickster
10/12/2006, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Πλιτς που δεν τσεκάρεις...:lol: :lol:

Το μάνιουαλ τα χει λίγο μπερδεμένα ...έως βλαμμένα.

*Παρεπιμπτόντως επειδή πήρα ΚΑΙ το service manual ,σίγουρα έχουν να μάθουν κάτι από τους γιαπωνέζους. Νot impressed at all. Φαντάζομαι την εξήγηση.... αλλά άστο καλύτερα*

Το owners manual έχει 2 εργασίες συντήρησης:
α)έλεγχο στάθμης
β)αλλαγή λαδιών

ΚΑΙ το 200 έχει έλεγχο στάθμης. Γίνεται από την -μάλλον- 8άρα βίδα μπροστά από το ελατήριο επαναφοράς του πίσω φρένου.


thanx mr dirt!! Θα το τσεκάρω προσεχώς και θα επανέλθω!! :beer: :beer:

OldMan
11/12/2006, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Νομίζω όμως ότι η Motorex δεν διαθέτει λάδι κιβωτίου δίχρονου.
Λες να είναι σύμπτωση? :winka:

My lips are sealed !!! :smokin:


μέχρι το 2004 συνιστούσε SHELL "ειδικό" για σασμάν 2Τ (δεν θυμάμαι τον τύπο..), το οποίο - εντελώς τυχαία - είχε η SHELL στην γκάμα της !!! :winka:

dirtbird
11/12/2006, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
My lips are sealed !!! :smokin:


μέχρι το 2004 συνιστούσε SHELL "ειδικό" για σασμάν 2Τ (δεν θυμάμαι τον τύπο..), το οποίο - εντελώς τυχαία - είχε η SHELL στην γκάμα της !!! :winka:

Χε, χε, χε, χε

Τι λες να το αφήσω το φρέσκο? :winka: :winka:

dirtbird
18/01/2007, 19:25
Update..... :cool: :cool:


74886

dirtbird
18/01/2007, 19:26
...and...


74887

OldMan
18/01/2007, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...and...

Is our big fat ass slippery ??? :lol:

dirtbird
18/01/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Is our big fat ass slippery ??? :lol:

Πως φαίνεται ότι έχεις ΠΑΛΙΟ πια μηχανάκι....

Πρόκειται περί της για ψηλούς και κατά τα άλλα πανομοιότυπης με των κοντών :a22: :a22: σέλας με το παχύτερο αφρώδες.






















αν πάρει το μάτι σου καμμία με sissy bar, σφύρα :rolleyes: :rolleyes:

STOYBI
18/01/2007, 21:19
Τι ειναι τα μεταλικα πλαισια παλουκαριμ μου ??? :confused:

Trickster
18/01/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Τι ειναι τα μεταλικα πλαισια παλουκαριμ μου ??? :confused:

προστατευτικά για τα ψυγεία υποθέτω..! :)

STOYBI
18/01/2007, 21:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
προστατευτικά για τα ψυγεία υποθέτω..! :)


Για να προστατευσουν απο τι ???

Δεν τα κοβω να εχουν την αντοχη να μην στραβωνουν οι βασεις των ψυγειων απο τους βροντους !! :rolleyes:

OldMan
18/01/2007, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν τα κοβω να εχουν την αντοχη να μην στραβωνουν οι βασεις των ψυγειων απο τους βροντους !! :rolleyes:

Δίκιο έχεις, αλλά ΜΗΝ του το λέμε, γιατί θα στεναχωρεθεί ...!!! :sad:

STOYBI
18/01/2007, 21:55
.


74898

dirtbird
18/01/2007, 23:34
Kάτσε να τους βάλω ένα δύσκολο τώρα... :rolleyes:





quote:Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Δεν τα κοβω να εχουν την αντοχη να μην στραβωνουν οι βασεις των ψυγειων απο τους βροντους !!



Δίκιο έχεις, αλλά ΜΗΝ του το λέμε, γιατί θα στεναχωρεθεί ...!!! I

Δηλαδή ξαφνικά.... εσείς ξέρετε καλύτερα από την ΚΤΜ? :bigcry: :bigcry:

OldMan
19/01/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δηλαδή ξαφνικά....

Καθόλου ξαφνικά... :nono: :nono:


74914

OldMan
19/01/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εσείς ξέρετε καλύτερα από την ΚΤΜ? :bigcry: :bigcry:

Από την ΚΤΜ, όχι ...!!!

Από ψυγεία της ΚΤΜ, ναι ...!!!


74915

dirtbird
19/01/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από την ΚΤΜ, όχι ...!!!

Από ψυγεία της ΚΤΜ, ναι ...!!!


no comments :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
19/01/2007, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
no comments :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Μην γελάς ρε κακέ άνθρωπε....:D

Το έχω έτσι πάνω από 3 χρόνια (το αριστερό έχει και τις πλαστικές γρίλιες- όχι ακριβώς στην αρχική τους μορφή...) αλλά ΔΕΝ βάζω τα προστατευτικά γιατί πρέπει να το σφυρηλατήσω (και μάλλον κάπου θα "ανοίξουν" οι κυψελίδες ...) :sad:

Η γενική ιδέα είναι ότι, καλύτερα να ΜΗΝ πετάς το μηχανάκι πάνω σε βράχια από ψηλά παρά να βάλεις προστατευτικά ψυγείου !!! :beer:

dirtbird
19/01/2007, 14:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μην γελάς ρε κακέ άνθρωπε....:D

Το έχω έτσι πάνω από 3 χρόνια (το αριστερό έχει και τις πλαστικές γρίλιες- όχι ακριβώς στην αρχική τους μορφή...) αλλά ΔΕΝ βάζω τα προστατευτικά γιατί πρέπει να το σφυρηλατήσω (και μάλλον κάπου θα "ανοίξουν" οι κυψελίδες ...) :sad:

Η γενική ιδέα είναι ότι, καλύτερα να ΜΗΝ πετάς το μηχανάκι πάνω σε βράχια από ψηλά παρά να βάλεις προστατευτικά ψυγείου !!! :beer:

Aυτή είναι η κεντρική ιδέα... αλλά shit happens, και επιδή μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει ποτέ να στραβώσω ψυγείο...... φυλάγομαι. :wave2: :wave2:

dirtbird
19/01/2007, 14:49
Σχετικά με την τοποθέτηση.... η ΚΤΜ λέει να βγούν εντελώς τα ψυγεία (συνεπώς να τα αδειάσεις πλήρως και μετά βάλε - εξαέρωσε κ.τ.λ.)
Σκεφτόμουν να βγάλω μόνο τον πάνω σύνδεσμο (κολάρο μεταξύ των 2 ψυγείων) και να προσπαθήσω να βάλω τα προστατευτικά έτσι (φυσικά με τανκ, πλαστικά έξω).

Τι λες? :confused:

OldMan
19/01/2007, 14:59
Δεν νομίζω να χρειαστεί να βγει το τεπόζιτο ...

Αν τα προστατευτικά καταργούν τις πλαστικές γρίλιες (που μάλλον το κάνουν...) θα μπούνε χωρίς πρόβλημα !!
(δεν θα χρειαστεί να κατεβάσεις ψυγεία...)

Υ.Γ.
Η κόρνα χωράει ?? :confused:

dirtbird
19/01/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν νομίζω να χρειαστεί να βγει το τεπόζιτο ...

Αν τα προστατευτικά καταργούν τις πλαστικές γρίλιες (που μάλλον το κάνουν...) θα μπούνε χωρίς πρόβλημα !!
(δεν θα χρειαστεί να κατεβάσεις ψυγεία...)

Υ.Γ.
Η κόρνα χωράει ?? :confused:

Χρειάζεται γιατί τα 'τελάρα' των προστατευτικών μπαίνουν ΠΙΣΩ από τα ψυγεία (δλδ. αυτό που βλέπεις στη φωτό πάει πίσω), και για αυτό για να μην περιορίζεται η ρόη αέρα προς τα ψυγεία.

Η κόρνα αφού είναι μπροστά δεν πρέπει να καταργείται... κάτι ιστορίες διαβασα στα αμερικανάκια για ΄λιμάρισμα' και μείωση της γωνίας τιμονιού.

dirtbird
20/01/2007, 18:35
Λοιιιιιιπόν...

ναι oldman, οι κολλιέδες των κολλάρων είναι ξέσφικτοι στη φωτό


74980

dirtbird
20/01/2007, 18:39
...αλλά η κόρνα παρέμεινε :wave2:

(μάλλον θα μου χρειαστεί αύριο) :rotflmao: :rotflmao:


74981

dirtbird
20/01/2007, 18:40
.. και εξ'αριστερών...

Τελικά, ΔΕΝ είναι δυνατόν να μπουν τα προστατευτικά χωρίς να βγουν τα ψυγεία και το τεπόζιτο.
Η όλη ιστορία είναι ελφρώς σπαζοκεφαλιά την πρώτη φορά που θα τα βάλεις , αφού οι οδηγίες είναι πολύ σαφείς (αδειάστε κύκλωμα ψύξης, βγάλτε τεπόζιτο, ψυγεία και τοποθετείστε τα χρησιμοποιώντας τις βίδες που είναι στο σακουλάκι. :rolleyes: :rolleyes: ).

Στο επόμενο μου μηχανάκι θα μου πάρει πολύ λιγότερο να τα βάλω.

Τέλος , αυτά που χρειάζονται ρύθμιση μετά την τοποθέτηση, είναι τα στοπ του τιμονιού αλλιώς βρίσκουν τα πηρούνια στους πάνω σωλήνες ενίσχυσης των προστατευτικών - μειώνεται το κόψιμο αλλά λίγο.

:beer: :beer:


74982

dirtbird
20/01/2007, 18:54
Και επειδή προσέχουμε για να έχουμε, καθαρίζουμε (μέχρι εκεί που φτάνει το χέρι μας έστω) και λαδώνουμε (:confused: :) ) φιλτρόκουτο, τοποθετώντας βέβαια φρέσκο (μια που το άλλο δεν θα προλάβαινε να στεγνώσει) και καλολαδωμένο (:confused: :winka: αυτό πάει για quiz) φιλτράκι.


74983

Trickster
20/01/2007, 20:04
ρε dirtbird κανά τέτοιο θα βάλουμε;;

και το site (http://www.slavensracing.com/p_pipeguard.htm)


74987

Trickster
20/01/2007, 20:06
btw έκανα μαλακία στο δικό μου όταν έβαλα τα καλτσάκια. Ελυσα την δαγκάνα και έκοψα την ντίζα του κοντέρ.. :bigcry: :bigcry: :bigcry:

dirtbird
20/01/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
ρε dirtbird κανά τέτοιο θα βάλουμε;;

και το site (http://www.slavensracing.com/p_pipeguard.htm)

Η εξάτμιση της ΚΤΜ είναι αντοχής (για αυτό από την περασμένη Κυριακή την έβαλα με ένα βαθουλωματάκι αντί για λακούβα) λόγω πάχους τοιχώματος.
Αυτά τα ρημάδια δεν μου αρέσουν ρε γμτ.

Πάντως ΕΧΩ άνθρωπΑ να την διορθώσει άμα φάει καμμιά γερή..:smilea: :beer: :beer:

dirtbird
20/01/2007, 20:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
btw έκανα μαλακία στο δικό μου όταν έβαλα τα καλτσάκια. Ελυσα την δαγκάνα και έκοψα την ντίζα του κοντέρ.. :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Χωρίς να κόψεις το tie wrap ε?

Εγώ δεν έχω προλάβει να τα βάλω ακόμη....:confused:

dirtbird
31/01/2007, 14:06
zητούνται δανεικά... (http://www.infinitymachineanddesign.com/subtanks.htm)

είναι πολλά τα special parts ΑΡΗΗΗΗ... :rolleyes: :rolleyes:


76452

Julius
31/01/2007, 14:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
ρε dirtbird κανά τέτοιο θα βάλουμε;;

και το site (http://www.slavensracing.com/p_pipeguard.htm)


ego thelo na ftiakso tetoio apo carbon alla prota psaxno na vro nea eksatimi giati ayti poy foraei tora to ktm exei anoiksei stis enoseis kai den koliete....

STOYBI
31/01/2007, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
zητούνται δανεικά... (http://www.infinitymachineanddesign.com/subtanks.htm)

είναι πολλά τα special parts ΑΡΗΗΗΗ... :rolleyes: :rolleyes:

Ti τουτα τα μαντζαφλαρια παλι ????? :confused:

OldMan
31/01/2007, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ti τουτα τα μαντζαφλαρια παλι ????? :confused:
Subtanks (με αέρα κοπανιστό...) !!

(όταν έλεγα κάποτε για τον ρόλο του air champer στα πηρούνια, κάποιοι γελούσαν ...):D

OldMan
31/01/2007, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
zητούνται δανεικά... (http://www.infinitymachineanddesign.com/subtanks.htm)

Έλα ρε Σωτήρη, εντάξει είναι η τιμή ...
(σοβαρά μιλάω)

Με τα κλαδιά τι γίνεται..??? :sad:

dirtbird
01/02/2007, 08:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ti τουτα τα μαντζαφλαρια παλι ????? :confused:

Δεν έχεις αλλάξει ποτέ λαδάκια στα πηρούνια σου παληκάρ'μου?


πάμε και για άλλο φωτορομάντζο... :o

dirtbird
01/02/2007, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έλα ρε Σωτήρη, εντάξει είναι η τιμή ...
(σοβαρά μιλάω)

Με τα κλαδιά τι γίνεται..??? :sad:

Σύμφωνοι, καλή είναι η τιμή αλλά 100 εδώ 200 εκεί , 500 το Rekluse, ήδη παρήγγειλα το JD kit, σύν όλα όσα έχω ήδη βάλει, σε λίγο θα έχω περάσει τα 10 χιλιάρικα....:sick:


Αν χωράνε πίσω από τη μάσκα και καταφέρεις να στερεώσεις (έχω κάτι στο νου μου) και τα μαρκούτσια καλά δεν νομίζω να υπάρχει -σοβαρό- πρόβλημα.:rolleyes:

OldMan
01/02/2007, 11:57
Τι τραβάτε και σεις οι Παρνηθονταμαροχτυπημένοι !!! :sad:

STOYBI
01/02/2007, 12:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν έχεις αλλάξει ποτέ λαδάκια στα πηρούνια σου παληκάρ'μου?


πάμε και για άλλο φωτορομάντζο... :o

Ε.. Και ???

Αναλυτικα παιδακι μου ....

Τι θα σου προσφερουν τουτα τα μεταλικα μασταρια ????:confused:

Julius
01/02/2007, 12:39
re pou mporo na vro service manual gia to KTM mou?? exo ena thema me to mpouzi


br7es h' br8es?

na dokimaso br7eg poy leei o dirty?

vasika ti mpouzi leei h mama ktm oti prepei na forao?? sto 07 toy vromopoulou leei br7es



:eek: :uplate:

dirtbird
01/02/2007, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
re pou mporo na vro service manual gia to KTM mou?? exo ena thema me to mpouzi


br7es h' br8es?

na dokimaso br7eg poy leei o dirty?

vasika ti mpouzi leei h mama ktm oti prepei na forao?? sto 07 toy vromopoulou leei br7es



:eek: :uplate:

ΒR7EG έχει εμένα...

Τα pm που σου έστειλα τα κοίταξες?:smokin: :smokin:

dirtbird
01/02/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Ε.. Και ???

Αναλυτικα παιδακι μου ....

Τι θα σου προσφερουν τουτα τα μεταλικα μασταρια ????:confused:

Καλύτερο 'διάβασμα' στα ψιλά ΚΑΙ αυξημένη αντίσταση στο τερμάτισμα.:wave2:

STOYBI
01/02/2007, 12:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
re pou mporo na vro service manual gia to KTM mou?? exo ena thema me to mpouzi


br7es h' br8es?

na dokimaso br7eg poy leei o dirty?

vasika ti mpouzi leei h mama ktm oti prepei na forao?? sto 07 toy vromopoulou leei br7es



:eek: :uplate:

Εγω μια ζωη br8es φοραγα και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα !!!:rolleyes:

Ασχετο..

Πουλησα το αμαξι μου ο μλκς...:sick:

:wave2:

STOYBI
01/02/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Καλύτερο 'διάβασμα' στα ψιλά ΚΑΙ αυξημένη αντίσταση στο τερμάτισμα.:wave2:

Μηπως βρε σωτηρη ειναι λιγο περιτο το ολο θεμα...:rolleyes:

Πιστευω οτι τετοιου τυπου αξεσουαρ χρειαζονται αφου εχεις καταφερει να τελειωσεις το μπροστινο σου !!!:rolleyes:


:wave2:

dirtbird
01/02/2007, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Μηπως βρε σωτηρη ειναι λιγο περιτο το ολο θεμα...:rolleyes:

Πιστευω οτι τετοιου τυπου αξεσουαρ χρειαζονται αφου εχεις καταφερει να τελειωσεις το μπροστινο σου !!!:rolleyes:


:wave2:

Kαι πως εννοείς εσύ 'ότι τελειώνεις το μπροστινό σου?

Αν αντέχει στην προσγείωση από τριπλό, αν ξύνεις γόνατα, αν κάνεις back flip? :confused: :confused: :confused:

Julius
01/02/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Πουλησα το αμαξι μου ο μλκς...:sick:

:wave2:



ksereis tora e????? etsi opos ta peires, vale kai apo thn tsepi sou kana taliraki akoma kai pigene pare kana patini





asxeto , evala mesa to ford gia na toy peraso kotsadoura OEOOO

STOYBI
01/02/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι πως εννοείς εσύ 'ότι τελειώνεις το μπροστινό σου?

Αν αντέχει στην προσγείωση από τριπλό, αν ξύνεις γόνατα, αν κάνεις back flip? :confused: :confused: :confused:

Το εννοω οτι..

1) Δεν μου φερνει ενοχλητικους κραδασμους στα χερια..

2) Αποσβαινει πολυ καλα αποτομες συμπιεσεις απο στουμπια κλπ στα πολλα χιλμ.

3) Δουλευει πολυ καλα στα αποτομα μεγαλα κατηφορικα αποσβαινοντας τις οποιες ανωμαλιες του παρουσιαζονται εκεινη την στιγμη συχρονος !!!

Τι αλλο να ζητησω δηλ απο ενα μπροστινο συστημα ??:confused:

dirtbird
01/02/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Το εννοω οτι..

1) Δεν μου φερνει ενοχλητικους κραδασμους στα χερια..

2) Αποσβαινει πολυ καλα αποτομες συμπιεσεις απο στουμπια κλπ στα πολλα χιλμ.

3) Δουλευει πολυ καλα στα αποτομα μεγαλα κατηφορικα αποσβαινοντας τις οποιες ανωμαλιες του παρουσιαζονται εκεινη την στιγμη συχρονος !!!

Τι αλλο να ζητησω δηλ απο ενα μπροστινο συστημα ??:confused:

Ωραία, τότε μόνο άμα δοκιμάσεις κάτι καλύτερο θα καταλάβεις την διαφορά (για τα μηχανάκια που έχουμε). Πάντως στα ψιλά θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερο....


Φαντάσου στα μονοπάτια με τις χύμα πέτρες να μην χρειάζεται να έχεις 12psi και βγάλε εμπρός για να μην σου παίρνουν το τιμόνι οι πέτρες......




Και πες του από πάνω ότι και μπουζί του είπα τι να βάλει , και manual έτοιμο του'χω και ποσώς μας ενδιαφέρει για το αμάξι του...

Easy come, easy go :rotflmao: :rotflmao:


Eσύ τι θα πάρεις? :a13:

STOYBI
01/02/2007, 13:54
[i]Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbir


Eσύ τι θα πάρεις? :a13: [/B]

Δεν ξερω !!!:a018: :a018: Μου ηρθε αποτομα...

:a31: :a31:

Λεω η για το leon καινουργιο η για forester μεταχειρω... Αλλα μην το δενουμε κιολας..

:wave2:

Julius
01/02/2007, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Και πες του από πάνω ότι και μπουζί του είπα τι να βάλει , και manual έτοιμο του'χω και ποσώς μας ενδιαφέρει για το αμάξι του...

Easy come, easy go :rotflmao: :rotflmao:


Eσύ τι θα πάρεις? :a13:



:a012:

pao na alakso to apogeyma ta br8es poy peira se br7es kai na paro kai alla tria br7eg na ta dokimaso



:wave2:

OldMan
01/02/2007, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
:pao na alakso to apogeyma ta br8es poy peira se br7es kai na paro kai alla tria br7eg na ta dokimaso

Τι να δοκιμάσεις ρε Bro ??
(την διαφορά του S από το G ???) :confused:

dirtbird
01/02/2007, 15:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
:a012:

pao na alakso to apogeyma ta br8es poy peira se br7es kai na paro kai alla tria br7eg na ta dokimaso



:wave2:
Λοιπόν λάθος έκανα, BR7ES φοράνε τα 300άρια (κάποια μικρά φοράνε EG).



Nα τα πας πίσω και να πάρεις το πολύ 2, τι τα θες τα 4, ο Ητα-Βητα είσαι?

:bigcry:


check here (http://www.sparkplugs.co.uk/pages/pricing/applications/NGK-motorcycle.asp)

Julius
01/02/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Τι να δοκιμάσεις ρε Bro ??
(την διαφορά του S από το G ???) :confused:

nai , me eipane oti to G einai poio "Racing" kai thelo na to dokimaso mipos doulevei kalytera to mixanaki



vasika ekana malakia kai toy evala lathos typo styhn telaytaia volta o m@lakas kai to mixanaki den douleve arketa kala + pto den eperne me tipota mprosta kryo