PDA

View Full Version : Ήχος από μπροστινή ανάρτηση



Harrys
10/04/2008, 16:31
Καλησπέρα παιδιά μου παρουσιάζει ένα θόρυβο όταν φρενάρω και γονατίζει η μηχανή σαν ρουλεμάν δηλ κάνει κρακ κρακ ενώ δεν ξέρω άν έχει σχέση αλλά το υγρό φρένων πάνω από τη δεξιά μανέτα είναι στο lower. Πρέπει να έχει τακάκι λίγο ακόμα μέχρι να του κάνω service. Του έχει παρουσιαστεί κάποιου αντίστοιχο πρόβλημα?
μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!! θα το πάω στο μηχανικό μου αλλά και μια γνώμη ακόμα. Ευχαριστώ

OldMan
10/04/2008, 16:34
Από που ακούγεται ο θόρυβος ??? :confused:




Υ.Γ.
Ρουλεμάν που κάνει κρακ κρακ είναι για τον φούτσο ...:winka:

Harrys
10/04/2008, 16:36
Από ότι καταλαβαίνω από τα μπροστινά πιρούνια και οι κραδασμοί περνάνε έντονα στο τιμόνι..

OldMan
10/04/2008, 16:43
Αν έχει τα χλμ του το μηχανάκι, μπορεί να προέρχονται από τα ρουλεμάν του λαιμού :wave2:

Αλλιώς ψάχνεσαι με την δαγκάνα του φρένου ...

Harrys
10/04/2008, 16:47
40000 αλλά δεν το ζορίζω γενικά ούτε σε λακούβες το κοπανάω αλλά ποιος ξέρει..

DPF
13/04/2008, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Harrys
Καλησπέρα παιδιά μου παρουσιάζει ένα θόρυβο όταν φρενάρω και γονατίζει η μηχανή σαν ρουλεμάν δηλ κάνει κρακ κρακ ενώ δεν ξέρω άν έχει σχέση αλλά το υγρό φρένων πάνω από τη δεξιά μανέτα είναι στο lower. Πρέπει να έχει τακάκι λίγο ακόμα μέχρι να του κάνω service. Του έχει παρουσιαστεί κάποιου αντίστοιχο πρόβλημα?
μου έχει σπάσει τα νεύρα!!!! θα το πάω στο μηχανικό μου αλλά και μια γνώμη ακόμα. Ευχαριστώ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ LOWER ΤΑ ΥΓΡΑ ΦΡΕΝΩΝ ΘΕΛΕΙΣ ΤΑΚΑΚΙΑ ΑΜΕΣΩΣ. ΤΙ ΤΑ ΚΡΑΤΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΜΕΤΑΛΟ ΜΕ ΜΕΤΑΛΟ.ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ. ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ !!!!!!!. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ SKF ΜΕ ΠΕΙΡΟΥΣ ΟΧΙ ΜΕ ΜΠΙΛΙΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΩΡΑ [ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ].-

:beer: :beer:

Vasilis_Strom
14/04/2008, 14:46
Με τα χιλιόμετρα που έχεις και με τα ρουλεμάν που έχει το V-Strom κατά 90% ο θόρυβος είναι από εκεί

:wave2:

Tpap
14/04/2008, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από που ακούγεται ο θόρυβος ??? :confused:


Ακούγεται απο υγρό επειδή έχει κατέβει η στάθμη του.
Και δεν ειναι κρακ-κρουκ, είναι πλατς-πλουτς.
Για ξανά ακουσέ το πιο προσεκτικα.

Harrys
15/04/2008, 17:30
Παιδιά μ...κία..είχε τερματίσει τελικά το τακάκι το μπροστινό από τη μία πλευρά σχεδόν όλο και ψιλοεύρισκε σίδερο με σίδερο..μου τα άλλαξε και τώρα δεν ακούγεται τίποτα.. θα δω αργότερα στο επόμενο service αν θα χρειαστεί αλλαγή κανένας δίσκος..!!!Τυχερός είμαι...

Thanx!!:D