PDA

View Full Version : Disk lock



Ktm.Prestige
11/04/2008, 06:59
Μια ερώτηση ρε παιδιά....

Το Disk Lock , σε ποιά ρόδα είναι προτιμότερο να το βάζουμε,μπροστά ή πίσω?

Το έχω δει μπροστά (οι πιο πολλές εταιρείες στην συσκευασία τους δείχνουν την μπροστινή ρόδα) αλλά το έχω δει και στην πίσω ρόδα!!

Βοηθήστε....:sick: :sick:

Εχετλαίος
11/04/2008, 07:38
Έχω δει (δυστυχώς) από κοντά Varadero να έχει κλαπεί και να έχουν μείνει στο δρόμο πεσμένα καταγής τα καλάμια με τον μπροστινό τροχό ο οποίος ακόμα είχε πάνω στις δισκόπλακες 2 disc locks.
Το να βάζεις το disc lock στους εμπρός δίσκους είναι πιο εύκολο και γρήγορο (και εγώ το ίδιο κάνω) αλλά και στον πίσω δίσκο να το έβαζες αν θέλανε να στο κλέψουνε το μηχανάκι δε θα σταματούσαν σε αυτή την λεπτομέρεια. Καλύτερα disc lock + συναγερμός + δέσιμο σε σταθερό σημείο. Το δικό μου disc lock έχει πάνω και συναγερμό αλλά ξέρω ότι και αυτό είναι ημίμετρο...

Ktm.Prestige
11/04/2008, 07:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Έχω δει (δυστυχώς) από κοντά Varadero να έχει κλαπεί και να έχουν μείνει στο δρόμο πεσμένα καταγής τα καλάμια με τον μπροστινό τροχό ο οποίος ακόμα είχε πάνω στις δισκόπλακες 2 disc locks.
Το να βάζεις το disc lock στους εμπρός δίσκους είναι πιο εύκολο και γρήγορο (και εγώ το ίδιο κάνω) αλλά και στον πίσω δίσκο να το έβαζες αν θέλανε να στο κλέψουνε το μηχανάκι δε θα σταματούσαν σε αυτή την λεπτομέρεια. Καλύτερα disc lock + συναγερμός + δέσιμο σε σταθερό σημείο. Το δικό μου disc lock έχει πάνω και συναγερμό αλλά ξέρω ότι και αυτό είναι ημίμετρο...

Θα συμφωνήσω μαζί σου.Εαν στην βάλουν στο μάτι , και στο σπίτι μέσα να την έχεις θα στην πάρουν.
Απλά ρωτάω ποιό είναι ίσως το ιδανικότερο σημείο.

Χχχμμμ....μάλλον δεν υπάρχει!!

Εχετλαίος
11/04/2008, 08:24
Κοίτα, τελείως θεωρητικά, το καλύτερο σημείο είναι στο δίσκο από τη μεριά που κλειδώνει το τιμόνι και κάπου μέσα πίσω και πάνω ώστε να μην είναι τόσο εύκολα προσβάσιμο το λουκέτο.
Αλλά είπαμε....ημίμετρα κολλητέ...