PDA

View Full Version : Super Duke 990



ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
11/04/2008, 14:02
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ SUPER DUKE 990!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΤΙΜΗ ΣΕΡΒΙΣ,ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!
ΕΠΙΣΗς ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ TEST RIDE ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΕς ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ!ΣΤΡΟΦΕς ΚΤΛ!
ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΟ?
ΑΥΤΑ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

lkol
13/04/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΕΝΑ SUPER DUKE 990!
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΠΟ ΣΑΣ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ!
ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ,ΤΙΜΗ ΣΕΡΒΙΣ,ΑΝ ΒΓΑΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ!
ΕΠΙΣΗς ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΚΟΜΑ TEST RIDE ΘΕΛΩ ΚΑΠΟΙΕς ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ!ΣΤΡΟΦΕς ΚΤΛ!
ΑΠΟ ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΚ?ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΙΚΟ?
ΑΥΤΑ
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Λοιπόν, επειδή τα έχω πρόσφατα...

Είμαι κάτοχος ενός Super Duke εδώ κ κάνα τρίμηνο. Για αξιοπιστία δεν μπορώ να σου πω κ πολλά. Το δικό μου είναι 1 έτους κ μέχρι στιγμής κανέναν πρόβλημα. Το μόνο που έχω ακούσει είναι η τρόμπα του συμπλέκτη (της Magura), η οποία είναι κ το κλασσικό πρόβλημα όλων των LC8 που τη φοράνε. Αυτή κάποια στιγμη θα χρειαστεί αντικατ'ασταση. Τίποτα ιδιαίτερο λοιπόν.

Κατα τα λοιπά, σίγουρα να το πάρεις για test ride. Έχει πολύ ιδιαίτερη θέση, που αν έρχεσαι από ss σου φαίνεται τελείως περίεργη. Εγω γουστάρω τρελά, άλλοι όχι... Γούστα είναι αυτά.
Εγώ πριν είχα ένα Tuono 06, καμία σχέση σε θέση... Το tuono είναι street με τιμόνι, το Duke είναι ένα υβρίδιο μεταξύ motard κ ss. Ανταγωνιστικά πιο κοντά δηλαδή στο hyper της Duc.

Γενικά αν σε παίρνει οικονομικά, πήγαινε για το 07. Μπορεί να είναι λίγο πιο αδύναμο από τα 05-06, αλλά το μεγαλύτερο ρεζερβουάρ κ το καινούριο μούτρο-όργανα, νομίζω αξίζουν τα extra χρήματα. Η αυτονομία του παλιού είναι εκνευριστικά μικρή...

Από συμπεριφορά το μηχανάκι είναι αλλού...Κάνει τα πάντα εύκολα κ διασκεδαστικά. Δύναμη παντού, φρένα από άλλο πλανήτη, στρίβει για πλάκα.σουζάρει επίσης για πλάκα κ γενικά είναι ο ορισμός της διασκέδασης μέσα στην πόλη κ την πίστα.

Το μόνο αρνητικό είναι οι περιορσμένες δυνατότητες κινησης στην εθνική οδό. Κ δεν μιλάω για ταξίδια, αλλά είναι κουραστικό ακόμα κ Επίδαυρο να πας, το κομμάτι της εθνικής σε ταλαιπωρεί.
Όταν φτάνεις βέβαια Επίδαυρο σε αποζημιώνει.


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι πάλι, πάω να κάνω καμιά βόλτα :a29:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣΠ
14/04/2008, 13:43
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΦΙΛΑΡΑΚΙ!
ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ?
ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ TUONO K SUPER DUKE ΤΙ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ?
ΜΟΛΙΣ ΠΗΡΕ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΤΟ TUONO 2008!
ΤΟ ΟΔΗΓΗΣΑ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!
ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟ ΚΤΜ ΜΕ ΕΧΕΙ ΤΡΕΛΑΝΕΙ!
ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ,ΑΦΟΥ ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ Κ ΤΑ 2 ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ?
ΤΟ ΚΤΜ?

Η ΘΕΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ Μ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ!ΕΧΩ FAZER Κ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΝΙΖΕΙ!ΔΕΝ ΕΧΕΙ Κ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ(ΕΧΩ ΚΑΒΑΛΗΣΕΙ ΤΟ ΚΤΜ ΣΕ ΣΤΑΣΗ ΜΟΝΟ)!

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

kyriakosVFR
17/04/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από lkol


Το μόνο αρνητικό είναι οι περιορσμένες δυνατότητες κινησης στην εθνική οδό. Κ δεν μιλάω για ταξίδια, αλλά είναι κουραστικό ακόμα κ Επίδαυρο να πας, το κομμάτι της εθνικής σε ταλαιπωρεί.
Όταν φτάνεις βέβαια Επίδαυρο σε αποζημιώνει.


Δεν ξέρω αν σε κάλυψα, αλλά τώρα που το σκέφτομαι πάλι, πάω να κάνω καμιά βόλτα :a29:

Mε ενδιαφέρει και μενα αυτή η μοτοσυκλέτα : όταν λες εθνική ΔΕΝ.... , εννοείς ότι δεν μπορείς να πας πανω απο 150 χλμ ή κάτι άλλο? και με το μασκάκι που παίρνει το ΚΤΜ δεν γίνεται τίποτα?
Το TUONO παντως που οδήγησα (για λίγο) δεν με ενθουσίασε.Καλή μοτοσυκλέτα , με πολλή δύναμη , αλλά δεν μου έκανε "κλίκ" και από προστασία και αυτό μέχρι τα 150 χλμ , μετά ......πρέπει να πάρεις αναβολικά για να κρατηθείς :smilea:

lkol
17/04/2008, 13:45
Λοιπόν...

Καλύτερο δεν ξέρω ποιό είναι.... Κ τα δυο μου άρεσαν τρελά. Το Tuono δυστυχώς έφυγε χωρίς να προλάβω να το χαρώ λόγω στούκας (βγήκε ολική) :sad:

Σε σύγκριση μεταξύ των δυο, επαναλαμβάνω ότι είναι διαφορετικά μηχανάκια...

Ρεαλιστική ταχύτητα με το SuperDuke για Εθνική πάντως, είναι τα 150-160. Κ πάλι όμως ταλαιπωρία. Με το Tuono, μόλις είχα ξεπεράσει το πρώτο ζόρι, ταξίδευα άνετα με 200 σταθερά κ κατα περιόδους το άνοιγα. Σκυμμένος στο Tuono, πας άνετα με πάνω από 200 σταθερά. Με το Duke τα 200 είναι μάχη! :dizzy:

Το μασκάκι είναι επιεικώς Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο εμφανισιακά! :yuck:

Black Mamba
17/04/2008, 14:53
Ρε φιλε 200αρισες?:eek:
ΑΞΙΟΣ!:beer:
Μηπως πας γυμναστηριο γιατι περα απο σβερκο Σβατσενεκερ θελει και χερια Ποπαυ
για κρατηθεις πανω στο μηχανακι απο το αερα...
Εγω αναγκαστηκα να βαλω σταμπιλιζατερ γιατι εσφιγκα πολυ το τιμονι στα πολλα
και μου κουναγε...
Νομιζω οτι "βιωσιμη" ταχυτητα ειναι το πολυ τα 150χλμ με μικρα ανοιγματα στα 180...
Παντως αν παιζεις πιο πολυ εθνικη παρα πολη παρε κατι πιο φεριγκατο.
Γνωμη μου...
:beer:

ΥΓ: Το μασκακι ειναι για :bigcry: :bigcry: :bigcry:

lkol
17/04/2008, 14:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από black mamba
Ρε φιλε 200αρισες?:eek:
ΑΞΙΟΣ!:beer:
Μηπως πας γυμναστηριο γιατι περα απο σβερκο Σβατσενεκερ θελει και χερια Ποπαυ
για κρατηθεις πανω στο μηχανακι απο το αερα...
Εγω αναγκαστηκα να βαλω σταμπιλιζατερ γιατι εσφιγκα πολυ το τιμονι στα πολλα
και μου κουναγε...
Νομιζω οτι "βιωσιμη" ταχυτητα ειναι το πολυ τα 150χλμ με μικρα ανοιγματα στα 180...
Παντως αν παιζεις πιο πολυ εθνικη παρα πολη παρε κατι πιο φεριγκατο.
Γνωμη μου...
:beer:

ΥΓ: Το μασκακι ειναι για :bigcry: :bigcry: :bigcry:

Χεχε, μέχρι 245 έχω δει, αλλά μονο κ μόνο για την ιστορία...

Το δικό μου (R) φοράει από μαμά σταμπιλιζατέρ, αλλά γενικά αν σφίξεις με τα πόδια σου το τεπόζιτο, τα χέρια δεν έχουν θέμα.

Για την ιστορία επίσης.. τελική με το Tuono: 286, μέχρι 240 ήταν άνετα (σχετικά...)

Όλα αυτά βέβαια δεν έχουν κ πολύ νόημα. Αφου τα μηχανάκια αυτά είναι για βόλτες σε στροφιλίκια κ κακγουριές μεσα στην πόλη :evil:

:beer:

lkol
17/04/2008, 15:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
TI 286... RE TI LETE???


ME TO DOYKA EIDA 255.

ALLA AN GRAFEI 286 TO TUONO MH TO POLYPISTEPSETE KIOLAS E??MH TRELATHOYME KIOLAS....POY NA XTYPIESE TOSA DE BGAZEI..MONO GRAFEI.

Γενικά τα Aprilia φημίζονται για την αξιοπιστία του κοντέρ τους. Η αλήθεια είναι ότι φόραγε κ το κοντό γρανάζι μπροστά... Τεσπά, εγώ είπα τόσα κοντέρ, τώρα πόσα ήταν πραγματικά είναι μια άλλη ιστορία... :wave2:

lkol
17/04/2008, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν επηρεάζεται απ΄το γρανάζι, ούτε απ΄το προφίλ του ελαστικού Ιkol. Ότι και να βάλεις πάνω τα ίδια λεει.

Μιας και έχεις και τα 2, πες στον άπιστο dukasii ποιό είναι πιο δυνατό, γιατί το τρώει ο πωπός του να τον μετρήσω πουθενα :lol:

Μακράν το Tuono ρε Βύρωνα... Αρκετά πιο δυνατό από το Duke.

Απλώς το duke έχει δύναμη παντού... αλλά παντού λέμε, οπότε είναι η έννοια της αλητείας μέσα στην πόλη :smokin:

Ψηλά όμως το tuono τα σπάει :cool: