PDA

View Full Version : Moto Morini 500 Turbo ,1981



sapila racing
21/02/2008, 12:36
Kι ενα προχωρημένο :lol:


121175

dirtbird
21/02/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Kι ενα προχωρημένο :lol:

Δεν πρέπει να είναι, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο (σε αισθητική φαίρινγκ-οσέλλας-ουράς) είχε παρουσιάσει η Morini (και νομίζω ότι ήταν και Turbo) αλλά τελικά δεν βγήκε στην παραγωγή.:confused:

dirtbird
21/02/2008, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν πρέπει να είναι, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο (σε αισθητική φαίρινγκ-οσέλλας-ουράς) είχε παρουσιάσει η Morini (και νομίζω ότι ήταν και Turbo) αλλά τελικά δεν βγήκε στην παραγωγή.:confused:


Tελικά .... μάλλον πρέπει να είναι (http://www.motomoriniclub.nl/turbo.html)
:wave2: :wave2:

dirtbird
21/02/2008, 13:33
:sun: :sun:


121180

sapila racing
21/02/2008, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν πρέπει να είναι, αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι παρόμοιο (σε αισθητική φαίρινγκ-οσέλλας-ουράς) είχε παρουσιάσει η Morini (και νομίζω ότι ήταν και Turbo) αλλά τελικά δεν βγήκε στην παραγωγή.:confused:

Και βέβαια είναι και είναι Turbo όπως είπες και εισαι και πολύ γρήγορος βρε παιδί μου :lol:

Συνηθως η αυθόρμητη πρώτη σκέψη που μας έρχεται ειναι και η σωστή!! :wave2:

hdbiker
11/06/2008, 13:17
Ειναι η πρωτη μοτοσυκλετα turbo στον κοσμο,500 κυβικων που εφτιαξε πρωτη η Moto Morini.Οταν ο Lambertini την σχεδιασε(μου το ειπε ο ιδιος)το προβλημα του ηταν οτι στην Ευρωπη τοτε δεν υπηρχε μια τοσο μικρη τουρμπινα για να την εγκαταστησει κ ρωτησε στην Ιαπωνια μια μικρη εταιρια τουρμπινων που δουλευε κατω απο την εποπτεια της Honda.,η οποια εφτιαχνε μικροτουρμπινες,
Οταν οι ιαπωνες του ζητησαν τα σχεδια του για να δουν τι ακριβως εψαχνε,ο ιδιος ο Lambertini μου ειπε οτι τους τα εδωσε αλλα πολυ παραποιημενα γιατι ηξερε οτι οι ειδικοι της Honda θα τα μελετουσαν...Κ δεν επεσε καθολου εξω αφου σε λιγο η Honda παρουσιασε κ αυτη ενα μοντελλο turbo δειχνοντας για πολλοστη φορα ποσο καλα γνωριζουν την αντιγραφη...!
Το turbo 500 κυβικων Moto Morini τελικα δεν θα βγει ποτε στην παραγωγη γιατι κοστιζε ακριβα κ θα ηταν δυσκολη η αγορα του στο ευρυ κοινο.
Εμεινε ομως στην καρδια ολων σαν η πρωτη μοτοσυκλετα turbo 500 κυβικων κ η Moto Morini ειχε κ αυτην την πρωτια!
Αυτα για να θυμουντε οι παλιοι κ να μαθαινουν,να γνωριζουν οι νεοι!!:beer:

sapila racing
11/06/2008, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από hdbiker
Ειναι η πρωτη μοτοσυκλετα turbo στον κοσμο,500 κυβικων που εφτιαξε πρωτη η Moto Morini.Οταν ο Lambertini την σχεδιασε(μου το ειπε ο ιδιος)το προβλημα του ηταν οτι στην Ευρωπη τοτε δεν υπηρχε μια τοσο μικρη τουρμπινα για να την εγκαταστησει κ ρωτησε στην Ιαπωνια μια μικρη εταιρια τουρμπινων που δουλευε κατω απο την εποπτεια της Honda.,η οποια εφτιαχνε μικροτουρμπινες,
Οταν οι ιαπωνες του ζητησαν τα σχεδια του για να δουν τι ακριβως εψαχνε,ο ιδιος ο Lambertini μου ειπε οτι τους τα εδωσε αλλα πολυ παραποιημενα γιατι ηξερε οτι οι ειδικοι της Honda θα τα μελετουσαν...Κ δεν επεσε καθολου εξω αφου σε λιγο η Honda παρουσιασε κ αυτη ενα μοντελλο turbo δειχνοντας για πολλοστη φορα ποσο καλα γνωριζουν την αντιγραφη...!
Το turbo 500 κυβικων Moto Morini τελικα δεν θα βγει ποτε στην παραγωγη γιατι κοστιζε ακριβα κ θα ηταν δυσκολη η αγορα του στο ευρυ κοινο.
Εμεινε ομως στην καρδια ολων σαν η πρωτη μοτοσυκλετα turbo 500 κυβικων κ η Moto Morini ειχε κ αυτην την πρωτια!
Αυτα για να θυμουντε οι παλιοι κ να μαθαινουν,να γνωριζουν οι νεοι!!:beer:

Πολύ ενδιαφέρον!
Πάντως μου φαίνεται δύσκολο σε ενα χρόνο (το CX500 παρουσιάστηκε το 82) να πρόλαβαν να φτιάξουν την πρωτη μοτοσυκλέτα παραγωγής με turbo και ταυτόχρονα να εξελίξουν τον υπερβολικα πολύπλοκο ψεκασμό που χρησιμοποίησαν, μια και ο V2 είναι δύσκολο να δουλεψει σωστά με Turbo.
Ολα βέβαια είναι πιθανά.
Δυστυχως παρέμεινε σαν ενα πρωτότυπο, οπότε οτι πρωτιά και να είχε, δεν λέει τίποτα εφ οσον δεν ειδε το φως της παραγωγης. wave2:
Turbo ειχε δοκιμάσει κι ο Taglioni σε μοτερ Pantah την ιδια περίοδο, αλλά κι αυτό εμεινε σαν πρωτότυπο.

Επίσης δεν ειναι ούτε αυτη ούτε η άλλη η πρωτη Turbo αφου πουλιόταν σε μικρά νούμερα βέβαια, το Kawasaki Z1 TC το 1978 στην Αμερική. Το Turbo ηταν εγκατεστημένο εκ των υστέρων αλλα ηταν η πρωτη.

hdbiker
11/06/2008, 13:50
Πολυ σωστα!
Το μορινι το παρουσιασανε ετοιμο το 1981 στην εκθεση στο Μιλανο οποτε ενα χρονο μετα η Honda μπορουσε ανετα να το αντιγραψει.Μην ξεχνας ποσο δουλευουν οι ιαπωνες κ με ποιο τροπο.
Παντως μετεφερα τα λογια του Lambertini απο συζητηση που ειχα μαζι του αν κ τα εχει ξαναπει κ σε περιοδικο motociclismo d epoca.
Το πρωτοτυπο υπαρχει ακομα δηλ αυτο της φωτο στην Μπολωνια.Υπαρχει κ πρωτοτυπο 125 κυβικων με τουρμπινα το οποιο το εχω δει κιολας απο κοντα.:beer:
Το μεγαλυτερο προβλημα ηταν τοτε να βρουν τουρμπινα τοσο μικρη που να δουλευει με μικρα κυβικα αφου οι αμερικανικες ηταν για πολλα κυβικα..

hdbiker
14/12/2008, 16:54
Το turbo 500 κυβικων Moto Morini : http://www.motomoriniclub.nl/turbo.html :beer:


150232

SVX
14/12/2008, 17:51
το Σχεδιαγραμμα ειναι ολα τα λεφτα!!!! :a013:

hdbiker
02/02/2009, 13:38
500 turbo


154146

hdbiker
02/02/2009, 13:40
:beer:


154149

hdbiker
02/02/2009, 13:41
:D


154150

hdbiker
02/02/2009, 13:44
sapila racing: Αυτα για να θυμουντε οι παλιοι κ να μαθαινουν,να γνωριζουν οι νεοι!!
:beer: :wave2:


154153