PDA

View Full Version : Ενα κερί για το φίλο που παλεύει την ύστατη μάχη .



kaps
12/04/2008, 02:32
10.40μ.μ τηλεφώνημα ξαφνικό με κάνει αυτόματα να σκεφτώ πως κάτι κακό θα ακούσω. Δυστυχώς ο Κώστας με το fazer 600 6 μηνών μηχανή ( και η πρώτη που είχε ) δεν φόρεσε το κράνος για μια κοντινή βόλτα με ένα φίλο μας . Στο γυρισμό έσφιξε το γκάζι παραπάνω και σε μια κατά τα άλλα ευθεία με ελαφρά στροφή στην παράπλευρο του Αλσους Συγγρού στη Κηφισιά έφυγε αφρενάριστος και έπεσε διαδοχικά σε δύο μάντρες . 11.00μ.μ στο ΚΑΤ με διαλυμένο κρανίο τον εγκέφαλο έξω σε κώμα με δική του ωστόσο αναπνοή . Οι γονείς ράκοι οι φίλοι το ίδιο . Στις 2.30π.μ τον μεταφέρανε στον Ερυθρό Σταυρό . Τον είδα ......Λυπήθηκα και εξοργίστηκα . Εφυγα και πήγα στο σημείο που έπεσε ..Δεν το καταλαβαίνω πως έφυγε. Πήγα στο Κατσίμπα να δω τη μηχανή ..Διαλυμένη μα ακόμα το λαμπάκι του συναγερμού άναβόσβηνε σαν να ήθελε να μου δώσει μια ελπίδα πως όλα ήταν ένα κακό όνειρο ή έστω όλα θα γίνουν όπως ήταν προ δύο ημέρες που είχαμε συναντηθεί και γελάγαμε στην καφετέρια .Τώρα είναι στον Ερυθρό με χωρίς ελπίδα.΄Σταμάτησα στηνΑγ.Βαρβάρα και άναψα ένα κεράκι . Ο Θεός να βάλει το χέρι του .......Και έτσι και ξανασταθεί στα πόδια του αν........τότε του χρωστάω μια σφαλιάρα για να θυμάται τις τόσες φορές που του έλεγα "Βάλε κράνος βάλε κράνος".....

requiem
12/04/2008, 02:39
όχι ρε πούστη μου...
εύχομαι μέσα από τα βάθη της ψυχής μου να γίνει ΚΑΛΑ τέτοιες μέρες που έρχονται να ακούσει αυτός εκεί πάνω την ευχή μου αλλά της οικογένειάς του και των φίλων του:sad:

vagelis24
12/04/2008, 02:56
ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.

:sad:

xampos
12/04/2008, 03:01
γιατι δεν το φορεσες το ρημαδι ρε :(

blackbusa
12/04/2008, 03:04
:rolleyes: :mad:





:sad:


:sad:


:sad:

trigger
12/04/2008, 03:11
Aυτή η πουτ@να η στιγμή... :sad:

Εχετλαίος
12/04/2008, 08:01
Κρίμα το κοπέλι...

div400
12/04/2008, 08:07
ευχομαι να γινει καλα το παλικαρι.....

:sad:

McTalas
12/04/2008, 11:32
:( :( :( :(
:a35:
κριμα ρε παιδια...

DrIoannis
12/04/2008, 11:40
Μόλις εχθές έχασα ένα γνωστό μου.Τι να πω,προσοχή.Κουράγιο στους δικούς του.

THEOD
12/04/2008, 11:46
Ας ελπίσουμε ότι θα τα καταφέρει και θα επανέλθει...

Κρίμα ρε γαμώτο... νέοι άνθρωποι με όλη την ζωή μπροστά τους αποδεκατίζονται σαν κοτόπουλα στα καλά καθούμενα...και είναι ακόμα μεγαλύτερο κρίμα γιατί πολλά από αυτά τα ατυχήματα θα μπορούσαν να αποφευχθούν με λίγη προσοχή, αλλά και γιατί οι συνέπειές τους θα μπορούσαν να είχαν ελαχιστοποιηθεί με την χρήση κράνους και άλλου εξοπλισμού...
Τι να πώ...Κουράστηκα τόσα χρόνια να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια...
Και κουράστηκα να αποχαιρετώ γνωστούς....
:( :( :(

Chris_Cb1300
12/04/2008, 11:58
Τι να πω??Αμα σου τρέχει η μαλακία.........:(

mikros boudas
12/04/2008, 12:18
ελπιζω αλλα...


αυτο το κρανος...αυτο το κρανος....οσο αποσταση και να πρεπει να κανεις...παντα πρεπει να ειναι στη θεση του,πανω απο το μυαλο...

apav
12/04/2008, 12:46
:sad:

SpineshankD
12/04/2008, 12:50
κριμα γαμωτο...κριμα

:sad:

glanza2
12/04/2008, 13:19
κριμα ρε γαμωτο μακαρι να γινει καλα

nassosxlvbros
12/04/2008, 13:21
Εύχομαι να τη σκαπουλάρει....:sad:

S705
12/04/2008, 15:10
:( :(

mats8282
12/04/2008, 15:33
:sad: :sad:

AFTER
12/04/2008, 15:37
:(

mako
12/04/2008, 18:10
:sad:

kaps
12/04/2008, 18:47
Δυστυχώς μέρος του εγκεφάλου χύθηκε στο οδόστρωμα . Τώρα είναι Ευαγγελισμό . Το καλό είναι πως διατηρεί σταθερή τη πίεση και την αναπνοή του . Ξέρω ότι έχει γερή κράση . Σήμερα ξαναπέρασα από το σημείο και κατάλαβα τι πήγε στραβά . Στην ελάχιστη στροφή του δρόμου ( που είναι χωρίς φωτισμό και σήμανση γαμώ το Δήμο ) μπήκε με πάνω από 180 . Ηξερα από συζητήσεις μας πως φοβόταν να πατήσει μπροστινά φρένα στο πανικό του και είχε φάει ήδη τρεις τούμπες από την λάθος κίνηση να πατάει μόνο πισινό . Βρήκα λοιπόν κομμάτι από τη πίσω ζάντα σπασμένο . πήγα ξανά εκεί που είναι η μηχανή . Πράγματι το πίσω λάστιχο κλαταρισμένο . Κατάλαβα τι έκανε ..Πάτησε πισινό από το πανικό του και από μαρτυρίες του φίλου ντελαπάρισε . Είπε συγκεκριμένα πως΄από την απόσταση που τους χώριζε είδε τα φώτα της μηχανής να έρχονται μπρος πίσω . Σημάδι πως του έφυγε στη στροφή και τον καταπλάκωσε . Το άλλο κακό είναι πως δεν φόραγε τα προστατευτικά στο μπουφάν με αποτέλεσμα κάπου να μάγκωσε από τη τριβή με την άσφαλτο και να παγιδεύτηκε το κεφάλι του κάτω από τη μηχανή . Το ειρωνικό είναι πως όταν τον είδα όλα τα άλλα μέρη του σώματός του δεν έχουν τίποτα ούτε γρατζουνιά . Μόνο το ξεροκέφαλό του που δεν έβαζε κράνος για τόσο μικρές αποστάσεις .... Μακάρι αν ζήσει αν και δύσκολα ... και αν ζήσει τι κουσούρι θα του μείνει;.......

kaps
12/04/2008, 18:51
Δηλαδή πατώντας το πισινό έριξε με το κώλο τη μηχανή στη μάντρα έσπασε τη ζάντα έσκασε το λάστιχο και ...

kalesin
12/04/2008, 18:53
................................

τσαμπα

requiem
12/04/2008, 18:56
σκέτη ανατριχίλα το όλο σκηνικό:sad:
σου έχω στείλει π.μ. kaps

DimChios
12/04/2008, 19:26
μακαρι το παιδι να γινει καλα!

Μακαρι να μην εχει τη τυχη του φιλου μου Νικου πριν 2 χρονια σε παρομοιο σκηνικο!

:sad:

pipis
12/04/2008, 19:36
Αν χρειαστεί αίμα εγώ μπορώ να δώσω. Εχει περάσει 1 χρόνος από την περασμένη φορά.
Ελπιζω να γινει καλα... Ενημερωσε μας για την υγεια του..
κριμα.. πραγματικα κριμα. Τον ξαδερφο μου απο μηχανακι τον εχασα και ξερω..

SUZUKAKIAΣ
12/04/2008, 19:36
1) Πρωτη μηχανη fazer 600 (για πρωτη ειναι πυραυλος) και μετα απο 6 μηνες ετρεχε με πανω απο 180 σε τετοιο σημειο και χωρις κρανος και χωρις μπουφαν??

2) Οταν ειναι να περασεις απο τετοιο σημειο τοσο κεντρικο ,δεν εχει σχεση ποσο μικρη ειναι η διαδρομη που θα κανεις για να δικαιολογησει να μην φορας κρανος......

Μεσα απο την καρδια μου να γινει καλα το κοπελι.....

Και συγχωρεστε με αν τα πα σας ξερολας ,αλλα ακολουθησα την συμβουλη του SNIPER (:beer: ) που ειπε οταν παρατηρουμε κατι λαθος να το επισημαινουμε μιας και τα βλεπουν πολλοι αυτο το φορουμ.

Και δεν τα λεω με κακια και με ειρωνια.Και οτι ο καθενας μας μπορει να του ρθει η μαλακια μια κακια στιγμη και να κανει τραγικο λαθος...

Αυτα....

Περαστικα φιλε.....;)

Ταξιδευτής
12/04/2008, 19:40
Κριμα.... :( :( :( :( :(

Και τωρα; Σκεφτομαι τους δικους τους ανθρωπους που ζουν εναν εφιαλτη που δεν θα ηθελε κανεις μας να ζησει ποτε... Και ακομα και αν ζησει τελικα το παλικαρι, ΠΩΣ θα ζησει;
ΜΑΚΑΡΙ να γινει το Θαυμα και να γινει καλα... Αλλιως οι ζωες των δικων του καταστραφηκαν μαζι με τη δικη του....

ΜΑΚΑΡΙ με ολη μου την ψυχη να γινει καλα το παιδι.... :(

Τι λογια να πεις.... :sad:

2sfe
12/04/2008, 20:22
Μακάρι να γίνει καλά :(
Εχω χάσει καί εγώ "ξεκράνωτο" φίλο.
Και αυτός ήταν άθικτος εκτός απο το κεφάλι.
2 λόγια προσευχή για το παιδί, γιατι ετσι που τα περιγράφεις, το χτύπημα ήταν... :(

evvou
12/04/2008, 20:39
Προσευχομαι πως ολα θα πανε καλα για τον φιλο σου...αναψε μια λαμπαδα στον Αγιο Εφραιμ στη Νεα Μακρη να βαλει το χερακι του....

ευχομαι οτι καλυτερο για το παλικαρι

McGyver
12/04/2008, 21:09
Εύχομαι ό,τι καλύτερο για το παιδί...

Υστερόγραφο...
Όποιος ξαναγράψει ο,τιδήποτε "άκυρο" σε τέτοια θέματα, ιδίως για να "την πει" σε άλλο χρήστη πάει για ντουζάκι...
Λίγος σεβασμός στους συνανθρώπους μας που υποφέρουν είτε βρίσκονται στο κρεβάτι της εντατικής είτε ξεροσταλιάζουν και χάνουν χρόνια κάθε μέρα έξω από αυτή . + _

soteas
12/04/2008, 21:14
γιατί ρε παιδιά....


γιατί ρε πούστη μου.....


εγώ και άλλοι φοράμε και κουκούλα με το κράνος, ξέρω ότι φαινόμαστε γελοίοι
αλλά υπάρχουν κι άλλοι τρόποι να πουλήσουμε μούρη...
κριμα ρε γαμωτο...


ΚΡΆΝΟΣ ΠΑΙΔΙΑΑΑ!!!!!!!!!

VanDiemen
12/04/2008, 21:49
Θα ανάψω ένα κεράκι για το παληκάρι.

sfigas
12/04/2008, 22:12
κουραγιο φιλαρα...

mikros boudas
12/04/2008, 22:42
οπως καταλαβαινετε οι πιθανοτητες ειναι εναντια στις προσδοκιες....αφου υπαρχει εκτεταμενη εγκεφαλικη ζημια......ευτυχως στα ποδια μπαινουν λαμες...στα χερια το ιδιο...στο μυαλο ομως τιποτα...

kaps
12/04/2008, 22:51
Ετσι είναι αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία και πάνω από όλα δεν είναι δυνατόν ..μόλις εχθές το πρωί μιλάγαμε και κανονίζαμε να πάει τη μηχανή να κολλήσει το σπασμένο πλαίσιο από άλλα τούμπα ( ανώδυνη) μιας και του είχα φάει τα αυτιά να του το επανλαμβάνω συνέχεια . Μπορεί και αυτό λέω να έπαιξε κάποιο δραματικό ρόλο ( εννοώ το ραγισμένο πλαίσιο) στο ατύχημα . Πάντως τώρα γύρισα από ευαγγελισμό όπου είναι στην εντατική .. οι γιατροί απλά αναμένουν...:sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad: :sad:

gdevelek
12/04/2008, 23:02
αφού παραπάνω λες πως μπήκε στη στροφή με 180... τι "ευθύνη" να έχει το πλαίσιο... :confused:

mats8282
12/04/2008, 23:07
Εχω περασει τα ιδια ακριβως 2 βδομαδες στο προαυλιο του ΚΑΤ....Και να την γλυτωνε ο ξαδερφος θα εμενε φυτο εντελως....Ουτε γρατζουνια....Μονο κεφαλι.....

Υπαρχει παντα αυτη η ελπιδα μεχρι το τελος που σε κανει και χαμογελας ενω εισαι αυπνος 3-4 μερες επειδη ειναι πετυχημενο και το 4ο χειρουργειο....

Υπομονη και ψυχραιμια σε ολους σας...

mikros boudas
12/04/2008, 23:17
παντως απο το να μεινει "φυτο" (λογω σπουδων εχω αρκετες γνωσεις πανω στο brain plasticity και απο την στιγμη που μερος του εγκεφαλου αποκολληθηκε ειναι δικοπο μαχαιρι...μπορει να μην επαθε απολυτως τπτ η μπορει να μην εχει την δυνατοτητα ουτε να κουνησει 1 δαχτυλο) καλυτερα να...καταλαβαινεις...ειναι χειροτερο για ολους η παραλυση και πολυ περισσοτερο η νοητικη....χειροτερα θα ειναι αν "καταλαβαινει" τι συμβαινει γυρω του και ειναι φυτο...ολοι μας σχεδον εχουμε απο ενα αντιστοιζο περιστατικο απο οικογενεια/φιλους και καταλαβαινουμε τα συναισθηματα...ειναι δυσκολα...κουραγιο σε ολους σας...

nktR
12/04/2008, 23:24
:( :( :(

μία προσευχή και δύναμη στο παλικάρι

alximistis
12/04/2008, 23:59
Δύναμη κουράγιο κι ελπίδα!!! Κι όσοι πιστεύετε... ρίξτε καμιά προσευχή για το παλλικάρι. Δύσκολα τα πράγματα αλλά είναι ακόμα ζωντανός! Μακάρι...

H.A.Balafoutre
13/04/2008, 00:27
Κρίμα ρε γαμώτο....:sad:

Εύχομαι καλή δύναμη κι ότι καλύτερο για πλήρη ανάρρωση....

Πραγματικά εύχομαι...δεν ξέρω....το παλικάρι να γίνει καλά ρε γμτ.....τι να πω.:sad:

legendta2
13/04/2008, 01:36
παιδία δέν έχω ξανασυσητήσει στο forum αυτό και με το που μπήκα διάβασα για το ατύχημα που είχε το παιδί. Καταρχάς με λένε Γιάννη και έχω ένα cb 400 sf και θα ήθελα να σας ευχηθώ καλός σας βρήκα. Όσο για το παιδί που χτύπησε άν μπορώ να κάνω κάτι πολύ ευχαρίστως και αίμα αν χρειαστεί είμαι μέσα. Περαστικά.:bigcry:

SUZUKAKIAΣ
13/04/2008, 01:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
1) Πρωτη μηχανη fazer 600 (για πρωτη ειναι πυραυλος) και μετα απο 6 μηνες ετρεχε με πανω απο 180 σε τετοιο σημειο και χωρις κρανος και χωρις μπουφαν??

2) Οταν ειναι να περασεις απο τετοιο σημειο τοσο κεντρικο ,δεν εχει σχεση ποσο μικρη ειναι η διαδρομη που θα κανεις για να δικαιολογησει να μην φορας κρανος......

Μεσα απο την καρδια μου να γινει καλα το κοπελι.....

Και συγχωρεστε με αν τα πα σας ξερολας ,αλλα ακολουθησα την συμβουλη του SNIPER (:beer: ) που ειπε οταν παρατηρουμε κατι λαθος να το επισημαινουμε μιας και τα βλεπουν πολλοι αυτο το φορουμ.

Και δεν τα λεω με κακια και με ειρωνια.Και οτι ο καθενας μας μπορει να του ρθει η μαλακια μια κακια στιγμη και να κανει τραγικο λαθος...

Αυτα....

Περαστικα φιλε.....;)

3) Ραγισμενο πλαισιο?????????Μαλλον πρεπει να αναιρεσω αυτο που ειπα κακια στιγμη.....

Συγνωμη που το λεω αλλα δεν ηταν κακια στιγμη.......πολυ κακως οδηγουσε με ραγισμενο πλαισιο....και με πανω απο 180 και σε στροφη....

Και παλι μακαρι να γινει καλα το κοπελι......:(

dodos 900
13/04/2008, 03:02
Έυχομαι αυτή η ιστορία να τελειώσει ευχάριστα.Είναι δύσκολο,αλλά καλή τύχη να έχει και να γίνει
καλά.

castoras
13/04/2008, 13:44
Καλή τύχη να έχει το παιδί και να αναρώσει γρήγορα...

tai
13/04/2008, 15:22
εύχομαι και προσεύχομαι για οτι "καλύτερο" :sick:
(το καλύτερο αποτέλεσμα δεν ειναι πάντα αυτό που ευχόμαστε):(

GIXXERAKIAS
13/04/2008, 19:45
Κριμα γμτ.:sad: :sad:

Ελπιζω να τα καταφερει το παιδι.Δεν υπαρχουν λογια...:sad: :sad:

kaps
14/04/2008, 06:55
Σίγουρα τα 180 + και το ξεροκέφαλο του που δεν έβαζε κράνος φταίνε απλά κάνω συνειρμούς και σκέφτομαι το πλαίσιο . Με τόσα χιλιόμετρα το πλαίσιο έφταιγε ;.Οχι βέβαια αλλά κάτι με τρώει επειδή είχε και ένα φίλο μαζί σε άλλη μηχανή (1000 αρι ) μήν και μπήκαν μαζί και στριμώχτηκε διότι δεν υπάρχει φρενάρισμα κάτω άρα και η σκέψη μου πως τελευταία στιγμή προσπάθησε να κόψει αναιρείται . Απλά εκεί που ξεκινάει ο τοίχος έχει ένα βαθύ γδάρσιμο . Και η ζάντα η πίσω κομμένη ...Τέλος πάντων δεν θα ξαναπώ τίποτα . Περιμένω σήμερα να έρεθι η επιστημονική ομάδα του Ευαγγελισμού να τον δει . Η τελευταία πληροφορία που έχω είναι πως έχει εκτεταμένες αλλοιώσεις ο εγκέφαλος . Θα ξαναγράψω όταν έχω θετικές πληροφορίες ..Κουράστηκα ...

tsoukas77
14/04/2008, 20:39
Κριμα...
Ευχομαι την καλυτερη δυνατη εξελιξη...

Tigas
14/04/2008, 22:23
το να συζητάμε κατόπιν εορτής τί έφταιξε δέν νομίζω ότι έχει και τόση σημασία.

ας γίνει αυτό το δυστυχές συμβάν παράδειγμα για όλους εμάς που οδηγούμε μηχανές.

εύχομαι να μήν υποφέρει ούτε το παλικάρι ούτε οι γονείς του :( κρίμα:sad:

devil's animal
14/04/2008, 22:47
:sad: :sad: :sad: :sad:
δυναμη και κουραγιο στον ΙΔΙΟ και στους δικους του ανθρωπους.

icex
15/04/2008, 00:00
Περαστικα στο παληκαρι και πολυ δηναμη στην οικογενια του.:(