PDA

View Full Version : κληση για πινακιδα πισω απο τη ροδα



675
12/04/2008, 12:51
χθες βραδυ φοκων και σμυρνης εφαγα τη πρωτη μου κληση απο 2 ζηταδες 750αρηδες ροπατους


με σταματαει στην ακρη του λεω


-θες να τ αφησω ανοιχτο ν ακουσεις την εξατμιση?
-οχι για τη πινακιδα σε σταματησα.. γιατι την εχεις εκει κρυμμενη?
-ετσι το πηρα κυρ αστυνομε το μηχανακι και δεν εχω βρει λασπωτηρα να στηριξω τη πινακιδα που να τη βαλω?
-δεν εχει σημασια η πινακιδα πρεπει να φαινεται δεν μπορω να μη σε γραψω, επρεπε να εχεις βρει ενα τροπο να τη βαλεις και να μη την εχεις εκει κατω μες στις λασπες!


σημειωστε οτι φυσικα σε ολα τ αλλα ημουν απολυτα νομιμως
θα μπορουσαν αν ηθελαν να με γραψουν για κανα φλασακι να κανουν κι αυτοι τη δουλεια τους..


με λιγα λογια εφαγα 300 ευρωπαικα (μονο αποκρυψη πινακιδας) κι ενα φιλαρακι που δεν ειχε καθολου πινακιδα ειχε φαει 200:uplate:

ερωτηση 1η: υπαρχει τετοια διαφορα στο προστιμο οταν δεν εχεις καθολου πινακιδα και οταν εχεις αλλα δεν ειναι σε εμφανες σημειο?

ερωτηση2η: υπαρχει περιπτωση να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει?

ktmakis
12/04/2008, 13:06
απαντώ στη 2η ερώτηση:
Ναι υπάρχει αναλόγως του τι μηχανάκι καβαλάς και πως σε "κόβει" εκείνη τη στιγμή΅
Περιστατικό δικό μου πριν 1μιση χρόνο:

Κατεβαίνω τη Κιφισίας στο ύψος του ΟΤΕ.
Εχει 2 Ζδες δίπλα που τους έχω δεί από πριν. ακούνε την εξάτμιση του ΚΤΜ (125 EXC με αγωνιστικά νούμερα απινακίδωτο) και κάθονται από πίσω μου. Κορνάρει και κάνω στην άκρη ακριβώς έξω από τον ΟΤΕ.
Χαρτιά κλπ ολα ΟΚ.
Ζ:Γιατί δεν έχεις πινακίδα ?
Ε: Σε αγωνιστικό απαγορεύεται για λόγους ασφαλείας. Το μεταφέρω πάντα με τρευλερ αλλά το πάω για πούλημα στο κέντρο.
Ζ: ΟΚ αλλά αμα πέσεις σε κανα μυστήριο θα τη φάς τη κλήση.
Ε: ΟΚ Ευχαριστω.

Βέβαια πήγαινα σιγά με το κρανάκι μου και το μπουφανάκι μου και τα χαρτιά μου όπως και τη πινακίδα όλα σε φάκελλο.

Εφυγα και πραγματικά δεν πίστευα πως τη γλίτωσα !!!

Τώρα αμα κατέβαινα σουζαριστός φαντάζομαι θα μου την είχαν ρίξει τη καμπάνα.

gkmaggas
12/04/2008, 13:06
Υπαρχει περιπτωση να μη σε γραψει αρκει να εισαι λογικος και να μην πεις αυτο



-θες να τ αφησω ανοιχτο ν ακουσεις την εξατμιση?

Δεν τους αρεσουν οι εξυπναδες του τυπου δε βρηκα βαση κτλ...

Καλητερα κατσε αδιαφορος και ησυχος να σε γραψουν..Εγω ετσι εχω γλυτωσει..

Δειχνουν κατανοηση ΚΑΠΟΙΟΙ--ΛΙγοι

:wave2:

xampos
12/04/2008, 13:07
η πινακιδα ενα προστιμο εχει ητε ειναι σε μη εμφανες σημειο ητε δεν την εχεις καθολου !!
300 ?

ο ζητας αμα ειναι και λιγο καλος και εσυ εισαι σωστος με κρανος κτλ μπορει να σε αφισει ,, ισα ισα οι υπολοιπη μπατσοι δεν σου τη χαριζουνε

εγω στην πλατεια του χωριου μου χωρις κρανος και με εγραψε μπατσικο

apav
12/04/2008, 13:14
ΚΟΚ (http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf), άρθρο 90, σελ. 138. Τον ξεχάσαμε; :look:

Ένα πρόστιμο για πινακίδα, 300?. Τα 200? κάπως αλλιώς τα δικαιολόγησαν.

Γιατί να πάρεις κλήση εάν είσαι νόμιμος;

ΥΓ Για τους καθρέφτες τι σου είπαν; :D

675
12/04/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από gkmaggas
Υπαρχει περιπτωση να μη σε γραψει αρκει να εισαι λογικος και να μην πεις αυτο



-θες να τ αφησω ανοιχτο ν ακουσεις την εξατμιση?

Δεν τους αρεσουν οι εξυπναδες του τυπου δε βρηκα βαση κτλ...

Καλητερα κατσε αδιαφορος και ησυχος να σε γραψουν..Εγω ετσι εχω γλυτωσει..

Δειχνουν κατανοηση ΚΑΠΟΙΟΙ--ΛΙγοι

:wave2:


αυτο που ειπα το ειπα πολυ χαλαρα στην αρχη γιατι δεν ηξερα στην ουσια γιατι με σταματησαν..

μετα απλα συζητουσαμε αφου πρωτα εκεινος με ρωτησε γιατι εχω εκει τη πινακιδα...

εκτος απο αυτο περι βασης ηρεμα συζητουσαμε και δε του λεγα πολλα πολλα απλα του ειπα οτι γενικοτερα ειχε πολλα μαζεματα το μηχανακι και προσφατα ειχα στο μυαλο μου να φτιαξω και τη πινακιδα..


ολα αυτα ηρεμα και συζητησιμα χωρις μαγκιες και λοιπα και με πολυ ωραιο τροπο...

μετα μ λεει δεν μπορω ομως να μη σε γραψω...

του λεω "εσεις ξερετε κυρ αστυνομε.."

:wave2:

675
12/04/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
[

ΥΓ Για τους καθρέφτες τι σου είπαν; :D


ευτυχως τιποτα...:winka:

McTalas
12/04/2008, 13:21
εγω που δεν ειχα καθολου πινακιδα πανω στην μηχανη αλλα την ειχα μαζι μου και του ειπα πως περιμενω την ουρα να μου ερθει για να την βαλω με εγραψε κανονικοτατα 300?... και κατα τα αλλα ημουν 100% νομιμος, αλλα του την εφερα αλλιως..:D

675
12/04/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
αλλα του την εφερα αλλιως..:D


δλδης?:confused:

schumacher_
12/04/2008, 22:50
Αν βάλεις βάση, έστω και ανακλινόμενη, μπορείς να πας να κάνεις κάτι σαν παράπονο/έφεση στη ΓΑΔΑ, στην Άμεση Δράση, εφόσον σε έγραψε Ζ... ψάξε λίγο πού ακριβώς πρέπει να πας, πρέπει να είναι κάπου στον 3ο-4ο... Με λίγο καλούς τρόπους και με κάποιο πειστήριο ότι το έχεις φτιάξει, μπορεί να γίνει δεκτή η έφεσή σου και να σου ανακαλέσουν το πρόστιμο.

Έγραψαν γνωστό πριν λίγο καιρό γιατί είχε την πινακίδα από κάτω, έκανε παράπονο μετά από 2-3 μέρες (είχε βάλει ανακλινόμενη εντωμεταξύ) και του την ακύρωσαν την κλήση.

:wave2:

mikros boudas
12/04/2008, 23:23
θεωρητικα δεν μπορει να αποδειξει αν ειχες η οχι ανακλινομενη βαση.οποτε την κοτσαρεις πανω,πας στο τμημα,κανεις εφεση ακι λες οτι απλα ειχε γραψει οτι δεβ φαινοτανε καλα επειδη ηταν ανακλυνωμενη

schumacher_
13/04/2008, 00:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mikros boudas
θεωρητικα δεν μπορει να αποδειξει αν ειχες η οχι ανακλινομενη βαση.οποτε την κοτσαρεις πανω,πας στο τμημα,κανεις εφεση ακι λες οτι απλα ειχε γραψει οτι δεβ φαινοτανε καλα επειδη ηταν ανακλυνωμενη

Με το ίδιο σκεπτικό έγινε και αυτό που περιέγραψα πιο πάνω...

Εξάλλου το "χωρίς καλή ορατότητα πινακίδα" μπορεί να σημαίνει πολλά... από το να είναι πίσω από τη ρόδα, μέχρι να είναι λερωμένη, ξεβαμμένα τα γράμματα, να είναι κομμένη/τσακισμένη κλπ κλπ...

Ξαναλέω όμως, νομίζω πως είναι στην κρίση του εκάστοτε υπευθύνου που ακούει/διαβάζει την απολογία σου...

:wave2:

McTalas
13/04/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
δλδης?:confused:
Οπως ειπε και καποιος πιο πανω εκανα "ενσταση".

xaris_sm
14/04/2008, 10:33
οι αληθεια ειναι οτι οι Ζαδες σκαλωνουν με το θεμα της πινακιδας τρελα...εμενα τοσες φορες που με σταματανε θα πληρωνα κλισεις σε ολη μου την ζωη για αυτο ειναι στη θεση της,κανει που που κανει λιγο θοριβο ασε μη μας τρωει ο κ0λ0ς μας

:wave2:

Εχετλαίος
14/04/2008, 11:25
Παιδιά λεπτό το θέμα.
Μπορεί να μη φαίνεται η πινακίδα σου διότι (καθόλα μα όοοοολα τα άλλα να είσαι προβλεπόμενος) βαρέθηκες να σε γράφουν στα σημεία που με όριο 40 και 50 εσύ πήγαινες με 80 (και πάλι σερνόσουνα). Μπορεί όμως και από την άλλη να μη φαίνεται η πινακίδα σου διότι μόλις λήστεψες και σκότωσες κάποιον και το παίζεις αδιάφορος και προβλεπόμενος για να διαφύγεις ήρεμα και ωραία.
Είναι δύσκολο ακόμα και για έναν ικανό αστυνομικό μοτοσυκλετιστή (με κατανόηση και ψαγμένο και όλα τα συναφή για τον κόσμο των 2 τροχών) να γνωρίζει ποιός είναι ποιός και τι έχει κατά νου.
Οπότε....την κάνουμε την καγκουριά (και η δικιά μου πινακίδα παραποιημένη είναι και κακώς) αλλά έχουμε και την ωριμότητα να κάτσουμε και να φάμε και το μπουγιουρντί χωρίς κλαψες και σούξου μούξου.

SvsGreek
14/04/2008, 13:26
Καλο θεμα.....
Οταν ειχα το gsxr k5 με σταματησαν σε ενα μηνα 3 φορες.....στην Σαλονικα. Κ να φανταστειτε παντα φοραω κρανος κλπ. Κ ουτε κανω μαγκιες στον δρομο. Ειχα στη μηχανη ολοσωμη akrapovic (εκανε πολυ θορυβο αυτη), κ την πινακιδα στο undertray το μανισιιο.

Το ενα μπλοκο ηταν μεγαλο, με γαλοναδες. Εκει εφαγα 300 για την εξατμιση.....

Το 2ο μπλοκο ηταν απο Ζηταδες, εφαγα 300 για την πινακιδα.

Ε στο 3ο απλα ετυχα σε γνωστο κ με αφησε!

Κ ολα αυτα οταν ειχα ηδη βαλει τη μηχανη για πουλημα.
Παρολα αυτα ομως δεν θεωρω οτι πραξαν λανθασμενα. Εκανα μλκ κ ημουν παρανομος. Ιδιως η εξατμιση με κουραζε ακομα κ εμενα. Θεωρω οτι μια μηχανη ΠΡΕΠΕΙ να κανει παραπανω θορυβο, ιδιως για να μας προσεχουν, κ στο fazer 1000 που εχω τωρα φοραει μια akrapovic, η οποια ομως κανει μια χαρα θορυβο, οχι πολυ δυνατο. Επομενως καλα μου εκαναν τοτε κ με εγραψαν.
Για την πινακιδα κ παλι εχουν δικιο. Αν αυριο καποιος κλεψει την μανα μας, την αδερφη μας, ή τη γυναικα μας με μηχανη χωρις πινακιδα, κ αρπαξει καμια τσαντα να δω τι θα πουμε τοτε για οσους δεν εχουν πινακιδες. Απλα κυνηγανε πολυ τα SS, κ με το που σε βλεπουν απο μακρια τριβουν τα χερια τους.

Παντως τωρα με το fazer δεν με εχουν σταματησει ποτέ.....
Καταλειγοντας θεωρω οτι στο χερι μας ειναι αν μας γραψουν ή οχι. Εξαλλου υπαρχουν κ οι ανακλινομενες βασεις πινακιδας για οσους πανε λιγο (ή πολυ) παραπανω απο τα ορια.

motorpsycko
14/04/2008, 13:57
Πλεον με τους Ζ δεν βγαινει καμια ακρη. Μισουν τα μηχανακια μαλλον επειδη τα καβαλανε με το ζορι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. Εχω πετυχει ακομα και τους ειδικους φρουρους με τα DR τα 200αρια να την πεφτουν σε μηχανακια και να τα κλεινουν μπας και γραψουν κανα παπι παραπανω. Η μονη ελπιδα ειναι να μην ασχοληθουν μαζι σου γιατι απο το να προσπαθεις να αποδειξεις σε ενα πορωμενο υπηρετη ενος απολυτως παραλογου ΚΟΚ οτι δεν εισαι ελεφαντας καλυτερα να περασεις απαρατηρητος. Δεν εχω βγαλει παντως ποτε ακρη με κανεναν τους και δεν τους παρακαλαω κιολας γιατι πιο πολυ απ ολα σιχαινομαι και το κυρηγμα τους. Οσον αφορα τις εξατμισεις κανει δεν κανει θορυβο αμα την δουν αλλαγμενη και την παλευουν ν ασχοληθουν ετοιμασου να πληρωνεις τ αποτελεσματα μιας db μετρησης που γινεται αναλογα με τις ορεξεις τους. Πικρα μεγαλη...

gdevelek
14/04/2008, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Πλεον με τους Ζ δεν βγαινει καμια ακρη. Μισουν τα μηχανακια μαλλον επειδη τα καβαλανε με το ζορι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως.

σου φαίνεται περίεργο και ανεξήγητο που κάνουν τη δουλειά τους;

για φαντάσου... :sick:

δες πώς το βλέπει ο ακριβώς από πάνω... :wave2:

devil's animal
14/04/2008, 14:41
ολα ειναι θεμα ανθρωπου παιδια.
μπορει να πεσεις στον τυπο που καβαλαει και αυτος το ss του και μπαινει στην πιστα καθε σ/κ και γουσταρει και ασχολειται και σε καταλαβαινει και ΑΝ του φερθεις ομορφα και ωραια να σου την χαρισει.

και μπορει να πεσεις και στο στραβοξυλο και να την φας στεγνα και ασαλιωτα.:rotflmao:




αυτα τα ολιγα απο καποιον με σχετικη εμπειρια στο θεμα...:rotflmao:

Bavarian
14/04/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Πλεον με τους Ζ δεν βγαινει καμια ακρη. Μισουν τα μηχανακια μαλλον επειδη τα καβαλανε με το ζορι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. Εχω πετυχει ακομα και τους ειδικους φρουρους με τα DR τα 200αρια να την πεφτουν σε μηχανακια και να τα κλεινουν μπας και γραψουν κανα παπι παραπανω. Η μονη ελπιδα ειναι να μην ασχοληθουν μαζι σου γιατι απο το να προσπαθεις να αποδειξεις σε ενα πορωμενο υπηρετη ενος απολυτως παραλογου ΚΟΚ οτι δεν εισαι ελεφαντας καλυτερα να περασεις απαρατηρητος. Δεν εχω βγαλει παντως ποτε ακρη με κανεναν τους και δεν τους παρακαλαω κιολας γιατι πιο πολυ απ ολα σιχαινομαι και το κυρηγμα τους. Οσον αφορα τις εξατμισεις κανει δεν κανει θορυβο αμα την δουν αλλαγμενη και την παλευουν ν ασχοληθουν ετοιμασου να πληρωνεις τ αποτελεσματα μιας db μετρησης που γινεται αναλογα με τις ορεξεις τους. Πικρα μεγαλη...





Υπάρχει και το μετρό και τα λεωφορεία...:winka:

adam_tsouk
14/04/2008, 17:39
ρε παιδια, φτου φτου φτου μακρυα απο.. μενα :lol: αλλα εχουν χρονια να με σταματησουν!

και πλεον εχω και ανοιχτη εξατμιση :rolleyes:

μαλλον ειναι τι δικαιωματα δινεις ή σε ποσο κ##λωμενο επεσες!

Αλλα οχι να προκαλουμε και να ζηταμε και ρεστα!

THEOD
14/04/2008, 17:55
,,,,,,,

THEOD
14/04/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από motorpsycko
Πλεον με τους Ζ δεν βγαινει καμια ακρη. Μισουν τα μηχανακια μαλλον επειδη τα καβαλανε με το ζορι δεν μπορω να το εξηγησω αλλιως. Εχω πετυχει ακομα και τους ειδικους φρουρους με τα DR τα 200αρια να την πεφτουν σε μηχανακια και να τα κλεινουν μπας και γραψουν κανα παπι παραπανω. Η μονη ελπιδα ειναι να μην ασχοληθουν μαζι σου γιατι απο το να προσπαθεις να αποδειξεις σε ενα πορωμενο υπηρετη ενος απολυτως παραλογου ΚΟΚ οτι δεν εισαι ελεφαντας καλυτερα να περασεις απαρατηρητος. Δεν εχω βγαλει παντως ποτε ακρη με κανεναν τους και δεν τους παρακαλαω κιολας γιατι πιο πολυ απ ολα σιχαινομαι και το κυρηγμα τους. Οσον αφορα τις εξατμισεις κανει δεν κανει θορυβο αμα την δουν αλλαγμενη και την παλευουν ν ασχοληθουν ετοιμασου να πληρωνεις τ αποτελεσματα μιας db μετρησης που γινεται αναλογα με τις ορεξεις τους. Πικρα μεγαλη...

Άσχετα από τα ανωτέρω (που δεν συμφωνώ...) το γεγονός είναι ένα...

ΠΟΤΕ δεν θα σε γράψουν για μια παρανομία που δεν έχεις κάνει...

Εγώ προσωπικά αν και νόμιμος από χαρτιά, κράνος, εξάτμιση κλπ με σταματάνε ΠΟΛΥ σπάνια και μόνο αν έχω κάνει καμμιά ψιλοκαγκουριά χωρίς να τους έχω δεί... :blush: Και στο 90% των περιπτώσεων την γλυτώνω... :cool:
Οι χειρότερες περιπτώσεις είναι τα μεγάλα μπλόκα και ειδικά τα "εκπαιδευτικά"...Σε αυτά συνήθως υπάρχει παρών-επικεφαλής μεγάλος γαλλονάς με ξινισμένα μούτρα που τον ξεβολέψανε από την γραφειάρα του και τον βγάλανε στον δρόμο για να αξιολογήσει τα νεούδια...Δεν την γλυτώνεις με τίποτα εκτός αν πέσεις σε ...συγγενή :lol:

mats8282
14/04/2008, 18:26
Εμενα με το ΤΤR παντως ενω με ειχανε σταματησει απειρες φορες με γραψανε μονο μια για πεζοδρομιο....Που ειχα ανεβει για 2 μετρα με 3 χλμ και νεκρα...Ενα πεζοδρομιο μεγαλυτερο απο δρομο και χωρις κανενα πεζο πανω για να μπω μπροστα σε ενα φαναρι και να μην κανω μανουβρα....Αλλα....Την εκανα οποτε τα εσκασα τα 80Ε....Οχι δεν τον ειδα τον Ζητα που ηταν στο φαναρι :lol:

Ουτε καθρεφτες ειχα αλλα δεν με γραψανε ποτε....Ουτε για την Remus που φοραγα για κανα χρονο αν και δεν εκανε πολυ θορυβο...Η πρωτη ομως κινηση οταν το αγορασα ηταν να ισιωσω την διπλωμενη πινακιδα :)

Με το GSR δεν με εχουν σταματησει ποτε 2 χρονια τωρα...


ΥΓ Τι ειχα ακουσει απο τον ξαδερφο οταν το αγορασα για την ισιωμενη πινακιδα δεν λεγεται :lol:

675
14/04/2008, 19:40
παιδες προς θεου προσωπικα δεν ζηταω τα ρεστα που με εγραψαν η αληθεια ειναι αυτη..

πηγε σημερα το πρωι ο πατερας μ στην ΓΑΔΑ (εγω ειμαι λαμια για σπουδες) με φωτο απο την πινακιδα που εφτιαξε για το μηχανακι μου (πρωην μηχανακι μιας κι εχουν δοθει οι προκαταβολες ποια και φευγει) και κατα 99% θα μ τη σβησουν ειπε ο διοικητης ...

τυχερος ημουν και οχι φθηνα αλλα τζαμπα τη γλυτωσα:D




παντως θελω να πω οτι μου τη δινει το γεγονος οτι εγω που τα εχω ΟΛΑ κυκλοφορω στο δρομο κ μην εχοντας μονο πινακιδα τρωω 300 ευρω...
αλλοι ομως οπως και μερικοι φιλοι μου (2 συγκεκριμενα) κυκλοφορουν ακομη και χωρις ασφαλεια , χωρις διπλωμα χωρις τπτ ...μονο με μια αδεια κυκλοφοριας κι εκεινοι τη γλυτωνουν χωρις κανενα προστιμο....

:sick:

mats8282
14/04/2008, 20:49
Μηπως ειναι ομορφα και γλυκα αγορια??

:blush: :blush:

devil's animal
14/04/2008, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675



παντως θελω να πω οτι μου τη δινει το γεγονος οτι εγω που τα εχω ΟΛΑ κυκλοφορω στο δρομο κ μην εχοντας μονο πινακιδα τρωω 300 ευρω...
αλλοι ομως οπως και μερικοι φιλοι μου (2 συγκεκριμενα) κυκλοφορουν ακομη και χωρις ασφαλεια , χωρις διπλωμα χωρις τπτ ...μονο με μια αδεια κυκλοφοριας κι εκεινοι τη γλυτωνουν χωρις κανενα προστιμο....

:sick:


μην τους ζηλευεις αυτους.
:nono:

αυτοι μπορει σε μια στραβη να πληρωνουν για την υπολοιπη ζωη τους. και τα 300€ να ειναι το μηνιατικο που θα σκανε σε κανα κακομοιρη που θα εχουν παρασυρει και θα τους εχει τραβηξει.

οσο πιο πολυ φιλας τον κωλ0 σου, τοσο το καλυτερο...
:wave2:

apav
15/04/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
τα εχω ΟΛΑ

:eek:


Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
μην εχοντας μονο πινακιδα

:bigcry: Και καθρέφτες, και, και, και. :wave2:

Πρώτα κοιτάμε να είμαστε εμείς σωστοί και μετά να τους κάνουμε υποδείξεις για τους φίλους μας. :beer:

motorpsycko
15/04/2008, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Υπάρχει και το μετρό και τα λεωφορεία...:winka:

AΣ ΠΑΝΕ ΜΕ ΜΕΤΡΟ ΟΙ ΜΠΛΕ... ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.:sick:

motorpsycko
15/04/2008, 16:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
σου φαίνεται περίεργο και ανεξήγητο που κάνουν τη δουλειά τους;

για φαντάσου... :sick:

δες πώς το βλέπει ο ακριβώς από πάνω... :wave2:
ΑΝ ΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΙ ΟΥΤΕ ΚΙ ΟΣΟΙ ΚΑΘΑΡΙΖΟΥΝ Μ ΕΝΑ "ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ" ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΩΡΕΣ ΕΞΑΛΛΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΡΚΕΤΑ ΕΚΤΡΟΠΑ... :sun:

SUZUKAKIAΣ
16/04/2008, 00:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
ερωτηση2η: υπαρχει περιπτωση να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει?

Ειχε μπλοκο στην γειτονια μου (εξω απο την πολη) 2 αστυνομικοι με 50 μετρα διαφορα.

Ημουν χωρις κρανος γιατι πηγαινα στο περιπτερο της γειτονιας με το παπι..

Ο πρωτος ηταν γνωστος γειτονας και τον βλεπω και τον χαιρετω.
Ο δευτερος μ κανει σημα να σταματησω και πεταγεται στην μεση του δρομου και δεν σταματω...

Και μετα με παιρνει τηλ ο μπατσος ο γνωστος
Ε=ΕΓΩ

Ζ-Καλα μαλακας εισαι?Γιατι δεν σταματησες αφου ξερεις οτι εδω στην γειτονια δεν σε γραφω και ξερω οτι παντα φορας κρανος οταν πας εκτος γειτονιας...
Ε-Καλα....ειστε ακομα εκει?
Ζ-Ναι μου λεει.

Και παιρνω το κρανος και παω.

Ε-Ελα τι γινεται??
Ζ-Μαλακα πηγαινε να ζητησεις συγνωμη απο τον συναδελφο γιατι με εκθεσες..
Ε-Σιγα μην του ζητησω συγνωμη αυτος να μου ζητησει που παραλιγο να με σκοτωσει που μου πεταχτηκε...
Ζ-Ασε τις βλακειες και πηγαινε.
Ε-Ναι αλλα θα ρθεις και συ μαζι μου...

Και παμε και αρχιζε να φωναζει ο αλλος και να ωρειεται

Α=ΑΛΛΟΣ ΜΠΑΤΣΟΣ

Α-Γιατι δεν σταματησες....(φωναχτα)
Ε-Μην μου φωναζεις τωρα και αντε να κυνηγησετε κανενα κλεφτη (χαχα εκει ειχε πολυ γελιο) η κανενα 15χρονο που οδηγαει κρυφα αμαξι και πανε και σκοτωνουν αθωους ανθροπους και να αφησεις εμας με τα μηχανακια που δεν φοραμε κρανος μα την κεφαλη μας θα σπασουμε....εγω δεν ξαναφοραω κρανος γιατι δεν αφορα εσενα αμα εγω φοραω κρανος...και ουτε ξανασταματαω.
Α-Εμαθα τωρα τον πατερα σου και θα πηγαινω στο μαγαζι κατω απο την πορτα να του αφηνω την κλιση.Καν δεν θα σε σταματαω.
Ε-Δεν περναει κατω απο την πορτα τπτ γιατι εχει πατουρα:lol: :lol:
Α-Καλα κοροιδευε αν ειχα εγω την μηχανη θα σε ειχα ριξει κατω...
Ε-Οπα ρε θα με ειχες ριξει κατω....σιγα....
Α-Καλα ρωτα στην πιατσα να δεις ποσους εχω ριξει...

Και εκει πεταγεται ο αλλος μπατσος ο γνωστος μου και λεει λοιπον σταματηστε και οι 2 για να μην σας σφαλιαρω και τους 2.....
Ηταν ο γνωστος μου μεγαλος καμια 45 και ο αλλος ηταν πιτσιρικας καμια 22 χρονων...

Καλα πολυ γελιο



ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΥΠΩΘΗΚΑΝ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΘΟΜΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ

ktmakis
16/04/2008, 00:29
Γα@#$@μάτο !!!! :rotflmao: :rotflmao: :lol: :beer:

trigger
16/04/2008, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ

Α-Καλα κοροιδευε αν ειχα εγω την μηχανη θα σε ειχα ριξει κατω...
Ε-Οπα ρε θα με ειχες ριξει κατω....σιγα....
Α-Καλα ρωτα στην πιατσα να δεις ποσους εχω ριξει...
Κάτι τέτοια διαβάζω και θυμάμαι αυτόν (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=53066&highlight=%F3%EA%DD%F6%F4%E7%EA%E1) :mad:

SUZUKAKIAΣ
16/04/2008, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas
εγω που δεν ειχα καθολου πινακιδα πανω στην μηχανη αλλα την ειχα μαζι μου και του ειπα πως περιμενω την ουρα να μου ερθει για να την βαλω με εγραψε κανονικοτατα 300?... και κατα τα αλλα ημουν 100% νομιμος, αλλα του την εφερα αλλιως..:D

Πωπω τωρα το θυμηθηκα...

Ημουν Αθηνα περυσι και πηγαινα σε ενα φιλο μ που χε τρυπανι για να βαλω την πινακιδα στο παπι.

Την πινακιδα την ειχα βαλει στην πλατη μου για να καταλαβετε εκει που βαζουν το οπλο στις ταινιεσ.

Και στη πειρεως με σταματαει ενασ ζητασ και λεω α ωραια γι πινακιδα με σταματησε και εχω την δικαιολογια

Και πριν καλα καλα κατεβω κατω το χερι μου πισω στην πλατη μου και βγαζω την πινακιδα και τισ βιδεσ απο την τσεπη τα χαρτια και το διπλομα και πριν πει κουβεντα του τα μοστραρω (οπως οταν εχουμε τραπουλοχαρτσ και λεμε τραβα ενα) ετσι.....

Εντο μεταξυ φορουσα κουκουλα μεσα απο το κρανοσ


Και του λεω τωρα παω να βαλω την πινακιδα..

Και μου απανταει με περιεργο υφοσ ''βαλτα ολα μεσα εκει που τα χεσ δε θελω να δω τπτ και ελα να σου πω κατι''

Τα φυλαω ολα εγω μεσα στο μηχανακι και την πινακιδα στην πλατη μου


Και μου λεει ''καταλαβεσ τι εκανεσ??''

Του λεω τι επειδη περασα με κοκκινο.??? (με ειχε σταματησε ακριβως διπλα στο φαναρι οταν περιμενα και μου λεει κανε στη ακρη μεσα στο στενο οποτε και καλα ηταν σαν να περασαμε και οι 2 με κοκκινο)


Μου λεει ''οχι΄΄ το αλλο που εκανεσ το καταλαβεσ??

Του λεω οχι τι??

Μου λεει σε σταματαει αστυνομικοσ (αυτοσ δηλ) και βαζεισ το χερι σου στην πλατη και βγαζεισ οτιδηποτε και το στρεφεισ προσ εκεινον??/

Εντομεταξυ μου λεει η πινακιδα γυαλισε κ ολασ και εβαλα το χερι μου στο οπλο αν δεν το προσεξεσ και τελευταια στιγμη ειδα οτι ηταν η πινακιδα...

Εσυ μου λεει θα σουν στο χωμα και εγω στην φυλακη





ΚΑι εμεινα μ@λ@κασ εκεινη την ωρα και του λεω καλα ε δεν το σκευτηκα καν 1000 συγνωμη εχεισ δικιο του λεω...

Μου λεει δεν σ λεω ετσι που ειμαι τωρα τπτ για την πινακιδα αλλα προσεχε τι κινησεισ κανεισ...

:eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

tifoefs
16/04/2008, 14:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
χθες βραδυ φοκων και σμυρνης εφαγα τη πρωτη μου κληση απο 2 ζηταδες 750αρηδες ροπατους


με σταματαει στην ακρη του λεω


-θες να τ αφησω ανοιχτο ν ακουσεις την εξατμιση?
-οχι για τη πινακιδα σε σταματησα.. γιατι την εχεις εκει κρυμμενη?
-ετσι το πηρα κυρ αστυνομε το μηχανακι και δεν εχω βρει λασπωτηρα να στηριξω τη πινακιδα που να τη βαλω?
-δεν εχει σημασια η πινακιδα πρεπει να φαινεται δεν μπορω να μη σε γραψω, επρεπε να εχεις βρει ενα τροπο να τη βαλεις και να μη την εχεις εκει κατω μες στις λασπες!


σημειωστε οτι φυσικα σε ολα τ αλλα ημουν απολυτα νομιμως
θα μπορουσαν αν ηθελαν να με γραψουν για κανα φλασακι να κανουν κι αυτοι τη δουλεια τους..


με λιγα λογια εφαγα 300 ευρωπαικα (μονο αποκρυψη πινακιδας) κι ενα φιλαρακι που δεν ειχε καθολου πινακιδα ειχε φαει 200:uplate:

ερωτηση 1η: υπαρχει τετοια διαφορα στο προστιμο οταν δεν εχεις καθολου πινακιδα και οταν εχεις αλλα δεν ειναι σε εμφανες σημειο?

ερωτηση2η: υπαρχει περιπτωση να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει?

Ειδες τι επαθες για ναχεις το λοστρις στα σιδερα χωμενο στο υπογειο ;;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stvr1
16/04/2008, 17:45
ερωτηση2η: υπαρχει περιπτωση να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει?

Ναι. Με είχαν σταματήσει χωρίς πινακίδα με το συγχωρεμένο το R1 και μου είπαν απλώς να την βάλω διότι είναι μαλακία να φάω πρόστιμο 200 ευρώ για κάτι τέτοιο. Βέβαια δεν πούλησα εξυπνάδα και δεν άρχισα καραγκιοζιλίκια και παρακαλετά, τους είπα οτι αν με γράψουν θα έχουν και απόλυτο δίκιο. Την πινακίδα την έβαλα μετά διότι τα παιδιά ήταν πολύ εντάξει (ΠΟΛΥ σπάνιο για μπάτσους) και τους έδωσα τον λόγο μου.

Πρίν 1 εβδομάδα με σταμάτησαν με το TDM για τυπικό έλεγχο σε μπλόκο με ζητάδες και κουτάκιδες. Φυσικά μου είπαν να ακούσουν τις εξατμίσεις :look: ... Ο κουτάτος ήθελε να μου την κόψει, αλλά ο ζητας αφου είδε στην πινακίδα την επωνυμία του συνεργείου (και συμπτοματικά γνώριζε τον μάστωρα) μου είπε να φύγω και να κοιτάξω να βάλω κανένα σιγαστήρα... Το ότι δεν παίρνουν βέβαια σιγαστήρα είναι μία άλλη υπόθεση...

SUZUKAKIAΣ
16/04/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
.......Την πινακίδα την έβαλα μετά διότι τα παιδιά ήταν πολύ εντάξει (ΠΟΛΥ σπάνιο για μπάτσους) και τους έδωσα τον λόγο μου.....

Θα πω 2 πραγματα χωρις κακια και ειρωνια....απλα τα λεω...

1) Περιμενες τους μπατσους να σ πουν να την βαλεις....?

και 2) Για ποιον λογο την ειχες βγαλει?Μαλλον χωρις κανενα συγκεκριμενο γιατι αν ειχες λογο δεν θα την εβαζες παλι μετα που στο παν οι μπατσοι....

stvr1
16/04/2008, 23:04
Δεν την είχα βγάλει, απλά δεν είχα ασχοληθεί ακόμα για να την βάλω (ήταν ακόμα καινούρια). Μερικές φορές παραβίαζα και τα όρια ταχύτητας (βλ. εθνική οδός, αττική οδός κτλ) και η αλήθεια είναι οτι με βόλευε η παράλειψή μου αυτή.
Οι συγκεκριμένοι ζητάδες λειτούργησαν σαν καταλύτης για κάτι που φαντάζομαι ότι θα γινόταν αργά ή γρήγορα...

SUZUKAKIAΣ
17/04/2008, 02:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από stvr1
Δεν την είχα βγάλει, απλά δεν είχα ασχοληθεί ακόμα για να την βάλω (ήταν ακόμα καινούρια). Μερικές φορές παραβίαζα και τα όρια ταχύτητας (βλ. εθνική οδός, αττική οδός κτλ) και η αλήθεια είναι οτι με βόλευε η παράλειψή μου αυτή.
Οι συγκεκριμένοι ζητάδες λειτούργησαν σαν καταλύτης για κάτι που φαντάζομαι ότι θα γινόταν αργά ή γρήγορα...

Α μαλιστα...ετσι οκ...

Γιατι μ φανηκε πολυ περιεργο καποιος που δεν εχει πινακιδα να την βαλει επειδη του το παν οι μπατσοι...

Ok dute....:wave2: :wave2:

Albatros
05/05/2008, 17:01
Εδω φιλοι μου Ζτας έγραψε το παιδί μου για κράνος, πεζό ,ενώ περνούσε από μπροστά του γιατί πριν λίγα λεπτά τον είχε δει περιπολικό που ερχόταν πίσω του (βάλε τους καθρέφτες τούλεγααααα) ,χωρίς κράνος. Ο οδηγός του περιπολικού είπε στον Ζτα και τον έγραψε χωρίς να τον έχει δει ο ίδιος και όχι επαυτοφόρω εμπάσει περιπτώσει.175 ευρώπουλα (και φωνές πάλι γιατι δεν φορούσε κράνος ο junior).

orangefactor
05/05/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Albatros
Εδω φιλοι μου Ζτας έγραψε το παιδί μου για κράνος, πεζό ,ενώ περνούσε από μπροστά του γιατί πριν λίγα λεπτά τον είχε δει περιπολικό που ερχόταν πίσω του (βάλε τους καθρέφτες τούλεγααααα) ,χωρίς κράνος. Ο οδηγός του περιπολικού είπε στον Ζτα και τον έγραψε χωρίς να τον έχει δει ο ίδιος και όχι επαυτοφόρω εμπάσει περιπτώσει.175 ευρώπουλα (και φωνές πάλι γιατι δεν φορούσε κράνος ο junior).

μαλακια που την υπεγραψε επρεπε να φυγει κυριος,αλλα τωρα ζητας θα του ελεγα τα κλασικα τα ζηταδικα τα ψευτομαγκικα κ θα τον ψαρωσανε.
αλλα μεγαλυτερη μαλακια απο ολες ηταν οτι δεν φοραγε κρανος!!

geolykgsxr
06/05/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από 675
χθες βραδυ φοκων και σμυρνης εφαγα τη πρωτη μου κληση απο 2 ζηταδες 750αρηδες ροπατους


με σταματαει στην ακρη του λεω


-θες να τ αφησω ανοιχτο ν ακουσεις την εξατμιση?
-οχι για τη πινακιδα σε σταματησα.. γιατι την εχεις εκει κρυμμενη?
-ετσι το πηρα κυρ αστυνομε το μηχανακι και δεν εχω βρει λασπωτηρα να στηριξω τη πινακιδα που να τη βαλω?
-δεν εχει σημασια η πινακιδα πρεπει να φαινεται δεν μπορω να μη σε γραψω, επρεπε να εχεις βρει ενα τροπο να τη βαλεις και να μη την εχεις εκει κατω μες στις λασπες!


σημειωστε οτι φυσικα σε ολα τ αλλα ημουν απολυτα νομιμως
θα μπορουσαν αν ηθελαν να με γραψουν για κανα φλασακι να κανουν κι αυτοι τη δουλεια τους..


με λιγα λογια εφαγα 300 ευρωπαικα (μονο αποκρυψη πινακιδας) κι ενα φιλαρακι που δεν ειχε καθολου πινακιδα ειχε φαει 200:uplate:

ερωτηση 1η: υπαρχει τετοια διαφορα στο προστιμο οταν δεν εχεις καθολου πινακιδα και οταν εχεις αλλα δεν ειναι σε εμφανες σημειο?

ερωτηση2η: υπαρχει περιπτωση να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει?





θα σου πω τι ακριβως συμβαινει για να ξερουν και οι υπολοιποι μηχανοβιοι.
ειτε εχεις την πινακιδα σου κρυμμενη(κατω απο το φτερο ή πισω απο τη ροδα)
ή εντελως βγαλμενη το προστιμο ειναι 300 ευροπουλακια.
γιατι του φιλου σου τον γραψαν 200ε δυο πραγματα συμβαινουν.ή ο μπασκινος
δεν γνωριζε καλα τα προστιμα ή τον εγραψε για κατι αλλο(ας δει την κληση).

να σε σταματησει ζητας και να μη σε γραψει;ειναι θεμα ατομου.απλα αυτο που
εχω καταλαβει εγω ειναι να μην κοροιδευεται,ειρωνευεστε ή προσπαθειστε να
πειτε ψεμματα για οτιδηποτε σε μπατσο.καντε τον μαλθακο για λιγο γιατι σας μαμισε
και τα προστιμα ειναι τσουχτερα.

:wave2: :wave2: :wave2: