PDA

View Full Version : BAD COMPANY ...live report



Uriah Heep
13/04/2008, 01:11
Μόλις γύρισα από τη συναυλία των "Bad Company".
Γνωρίζοντας ότι δεν θα δω τον Paul Rodgers να τραγουδάει αλλά μόνο ένα μέλος από την θρυλική μπάντα, πέρασα πολύ ωραία.
Είμαι ορκισμένος φαν του classic rock των 70ς...

Το μοναδικό παληό μέλος ο Mick Ralph, στα 64, αρκετά γερασμένος να "φέρνει" μεταξύ Άντονι Κουήν και Μιχάλη Μενιδιάτη...

Ο μπασίστας νέος, φτυστός ο Boy George σε rock version, με καουμπόικο καπέλο...
...αδερφάρα, τον φαντάζομαι να καβαλάει την ροζ BMW 1200 GS που βρήκε ο liberec!

Ο δεύτερος κιθαρίστας απλά rock...

Ο τραγουδιστής εξαιρετικός. Είναι δύσκολο να μεγαλώνεις με τον Paul Rodgers και όταν έρθει κάποτε η μπάντα στην πόλη σου για πρώτη φορά, να πεις ότι σε ικανοποίησε ένας αντικαταστάτης του.
Κι όμως Ναι!!! Ο τύπος πατάει γερά στο στιλ του Paul, είναι πολύ επικοινωνιακός, συμπαθέστατος και πιστεύω ότι ήταν ο καταλύτης για την πετυχημένη ροκ αντίδραση!

Βγήκα πριν μία ώρα από το Principal όπου έγινε η συναυλία. Βγήκα ικανοποιημένος, έχοντας ροκάρει με Bad Company!

Έχοντας συγγένεια πρώτου βαθμού με τους FREE, έπαιξαν το Fire and Water και για "encore" το All right now!

Ένα δεύτερο "encore" το περιμέναμε όλοι. Δεν είχαν συμπληρώσει ούτε μιάμισυ ώρα στη σκηνή και η συναυλία ήταν sold out...
Δυστυχώς δεν έγινε. Περίμενα ότι θα παίζανε το Bad company, που δεν το περιλάμβανε τελικά η play list.

Για όσους έχουν μεγαλώσει με τα...
all right now
can't get enough of your love
are you ready for love
...και τινά ακόμα κλασσικά κομμάτια της ροκ...

μη τους χάσετε, θα περάσετε καλά! Νομίζω ότι σήμερα 13/4 παίζουν στο "κύτταρο".

cheers!

:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 01:44
Τι να γράψω,τι να γράψω....μπαα τίποτα.Απλά,πίνοντας απ' αυτό το περίεργο ημίγλυκο κρασί θα θυμηθώ.
Θα θυμηθώ πάρτυ,μουσικά ψαξίματα με τ' άλλα παιδιά τού Γυμνασίου,ήχους που θέλαμε να βγάλουμε και δεν μπορούσαμε,κιθάρες που βλέπαμε στη βιτρίνα και ξεροσταλιάζαμε...

Αχ φίλε Βασίλη τι μάς κάνεις βραδυάτικα...Rock steady man!!:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

gcrook
13/04/2008, 03:03
Για μενα παντως φετος Whitesnake και Def Leppard, και τελος απο συναυλιες.
( Ισως και Juno Reactor, ασχετο με ροκ αλλα... )
Μακαρι να ερχοταν παλι και κανενας Satriani, αλλα αμα ειναι να παιζει μπροστα σε 1500 ατομα (και αν) ....:sad:

TROOPER
13/04/2008, 04:06
δλδ τωρα εσεις ειστε απο αυτους τους τυπους που ακουνε τη μουσικη αυτηνανε τη.....ροκπωςτηλενε ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ ????

:lol: :lol: :lol: :lol:

billy :beer: :beer: :beer: :beer:

liberec
13/04/2008, 04:47
:bigcry: :bigcry: :bigcry:


127314

liberec
13/04/2008, 05:35
οι περασμένες μου αγάπες


127315

Uriah Heep
13/04/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τι να γράψω,τι να γράψω....μπαα τίποτα.Απλά,πίνοντας απ' αυτό το περίεργο ημίγλυκο κρασί θα θυμηθώ.
Θα θυμηθώ πάρτυ,μουσικά ψαξίματα με τ' άλλα παιδιά τού Γυμνασίου,ήχους που θέλαμε να βγάλουμε και δεν μπορούσαμε,κιθάρες που βλέπαμε στη βιτρίνα και ξεροσταλιάζαμε...

Αχ φίλε Βασίλη τι μάς κάνεις βραδυάτικα...Rock steady man!!:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:



Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Τέλος πάντων,μπαίνουμε στο μαγαζί όπου έπαιζε μια άθλια μουσική,συνοδευόμενη από βίντεο κλιπς.....

Βλέποντας τις φωτογραφίες στους τοίχους, νόμισα ότι έβλεπα τη δισκοθήκη μου!

Είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να μεταφέρεις το ...mood της εποχής. Είχα την τύχη ν΄αγοράσω από δισκοπωλείο το τελευταίο άλμπουμ των Beatles όταν κυκλοφόρησε το ΄70, να μου φέρουν στη γιορτή μου το "Get yer ya yas out" των Rolling Stones, το φρέσκο, να περιεργάζομαι το (πραγματικό) φερμουάρ στο εξώφυλλο του Sticky fingers μόλις το παρέλαβε φίλος ...δισκοπώλης μαζί με το Aqualung των Jethro Tull, που ακούγαμε την εισαγωγή του και μας έφευγε ο τάκος...
.
.
...και ακόμα μας φεύγει!

Εποχές με πάρτυ και Samba Pa Ti, Revival και All right now...

Απλά ήταν οι εποχές που δημιουργούσαν από ...μηδενική βάση τη μουσική, που θα ανακύκλωναν για δεκαετίες τα μελλοντικά συγκροτήματα και θα έδιναν την ψευδαίσθηση στον κόσμο ότι γράφουν ιστορία...

...θυμίζοντας το ανέκδοτο με τον ελέφαντα και το ποντίκι, που έτρεχαν σε μιά αλάνα και όταν σταματήσανε λέει το ποντίκι ..."κοίτα σκόνη που σηκώσαμε"!

Αυτή η μουσική έχει "χαράξει" την ψυχή μας, τη ζωή μας ....
...και όσοι έχουν ζήσει, ταξιδέψει με τραίνο και interail μαζί με χίππυς και αλάνια της εποχής, έχουν ροκάρει σε συναυλίες στο εξωτερικό στα "early seventies", πίστευαν πραγματικά στο σύνθημα του Μάη του ΄68 "ρεαλισμός είναι η διεκδίκηση του αδύνατου", έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ότι τουλάχιστον μουσικά ξεπεράστηκε το όριο του αδύνατου κατά πολύ!

Ζώντας στη μεταεμμηνοπαυσιακή μουσικά εποχή...
...χωρίς καν αντίλαλους από μουσικούς υπερβατικούς καλπασμούς...
...στην ηχορύπανση των πνευματικών βοθρολυμάτων που σερβίρει αφειδώς η νέα τάξη πραγμάτων...
...με την μετριότητα να αφοδεύει τη γνώμη της στα ...media σε συνδυασμό με τη φήμωση της όποιας διανόησης...
...κάτι τέτοιες στιγμές σαν τη χθεσινή, αποτελούν δροσερές σταγόνες στην ξηρασία που πλάκωσε!

Ακούω όλα τα είδη μουσικής.

Παρ΄όλ΄αυτά, δεν ξέρω γιατί μου φαίνονται πιό ...πειστικές, κάτι επαγγελματίες τουρμπογκόμενες του πρώην Υπαρκτού, προσποιούμενες ότι έρχονται σε οργασμό με τον 85άρη που θέλουν να παντρευτούν...

...από τα νέα ροκ συγκροτήματα που προσπαθούν να πείσουν ότι παίζουν ...ροκ!

ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?

:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep


ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?

:beer: :beer: :beer: Έτσι!


127331

the who
13/04/2008, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Έτσι!

Ετσι Ευαγγελε,Ρορυ στη Φιλαδελφεια,πρεπει να ημουν γυρω στα 17.Το βραδυ ειχε τζαμαρει στο Τιφανις στην Πλακα με το φιλο μου τον Κυριακο στα τυμπανα.Περριτο να σου πω οτι ο Κυριακος τοχει οροσημο εκεινο το βραδυ.:beer: :beer: :beer:

Operater
13/04/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
......

ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?

:beer: :beer: :beer:

:nono:

Διαφωνώ καθέτως, οριζοντίως και σε όλες τις νοητές διαστάσεις! :lol:

Υπάρχει και η νέα γενιά που συνεχίζει να ακούει και να ψάχνει για ακούσματα...:)


127332

vangelis 64
13/04/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ετσι Ευαγγελε,Ρορυ στη Φιλαδελφεια,πρεπει να ημουν γυρω στα 17.Το βραδυ ειχε τζαμαρει στο Τιφανις στην Πλακα με το φιλο μου τον Κυριακο στα τυμπανα.Περριτο να σου πω οτι ο Κυριακος τοχει οροσημο εκεινο το βραδυ.:beer: :beer: :beer: Αχ να μη σε ξέρω από τότε ρε γαμώτο!:cry: :cry: :cry: Δεν χρειάζεται να σού πω πως ήμουν κι εγώ στη συναυλία αλλά,αν δεν βαριέσαι γράψε μερικά λογάκια γι' αυτό το τζαμάρισμα.
Ξέρεις,τούς καλλιτέχνες που μού τραβάνε την προσοχή μ' αρέσει να τούς ψάχνω και σαν ανθρώπους,τι ρόλο βαράνε δηλαδή στη ζωή τους.
Για τον Rory και μόνο τη φάτσα του να φέρεις στο μυαλό σου αισθάνεσαι ματζόρε ρε παιδί μου.Για λέγε...:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Ταξιδευτής
13/04/2008, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep

...και όσοι έχουν ζήσει, ταξιδέψει με τραίνο και interail μαζί με χίππυς και αλάνια της εποχής,

Kαι εμεις οι νεοτερες γενιες περπατησαμε στα ιδια χναρια αδερφε Βασιλη....:) Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο σε αυτη τη ζωη.....:smokin:

Τι μου θυμησατε.... Θα πω κατι και ας ακουστει περιεργο: Απο τα παλια δισκοπωλεια του ΤΟΤΕ ξερετε τι μου εχει μεινει; Η μυρωδια του βυνιλιου των δισκων και του χαρτιου των εξωφυλλων.....

Βυρωνας, 80s, παρτυ σε σπιτια φιλικα, και Bad company till the day I die....
:beer:

Operater
13/04/2008, 10:14
Kαι κύριε Βασίλη, ας υποδεχτούμε (με δέος) τους Eloy. Mε ψυχεδέλεια που δεν χωρά ο νούς, μόνο μπάντα δεν μπορείς να την πεις, παρά ορχήστρα! Με μουσικάρες στα όργανα....

All senses-transcending-vibrations-expanding-the answer-approaching-the day of revelation!


127333

the who
13/04/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αχ να μη σε ξέρω από τότε ρε γαμώτο!:cry: :cry: :cry: Δεν χρειάζεται να σού πω πως ήμουν κι εγώ στη συναυλία αλλά,αν δεν βαριέσαι γράψε μερικά λογάκια γι' αυτό το τζαμάρισμα.
Ξέρεις,τούς καλλιτέχνες που μού τραβάνε την προσοχή μ' αρέσει να τούς ψάχνω και σαν ανθρώπους,τι ρόλο βαράνε δηλαδή στη ζωή τους.
Για τον Rory και μόνο τη φάτσα του να φέρεις στο μυαλό σου αισθάνεσαι ματζόρε ρε παιδί μου.Για λέγε...:beer: :beer: :beer: :beer: :wave2:

Τι να σε πω Ευαγγελε.Πηγαμε στο τιφανις οπως πηγαιναν οι αλλοι στο κατηχητικο.Δεκαξι δεκαεφτα χρονων,ψαρωμενοι,με δακρυα ακομα απο τα δακρυγονα κι ειδαμε το θεο.Ετσι μας φανηκε τοτε.Ειχαμε κατσει σε μια γωνια και δε βγαζαμε αχνα.Ο τυπακος πρεπει να επινε πολλα ξυδια παντως.
Η ολη φαση δεν ειχε καμμια σχεση με τη συναυλια φυσικα.
:beer: :beer: :beer:

hercul
13/04/2008, 10:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Για μενα παντως φετος Whitesnake και Def Leppard, και τελος απο συναυλιες.
( Ισως και Juno Reactor, ασχετο με ροκ αλλα... )
Μακαρι να ερχοταν παλι και κανενας Satriani, αλλα αμα ειναι να παιζει μπροστα σε 1500 ατομα (και αν) ....:sad:

Για whitesnake αν βολέψει με εξεταστική παίζει να κατέβω αθήνα!!:beer:

Όσο για τους παλιούς νομίζω ότι γεννήθηκα σε λάθος εποχή...

Μπορεί να είμαι μεταγενέστερος αλλά καλλιτέχνες όπως o Rory, οι Page και Plant και ο Uli John Roth(δικοί μου αγαπημένοι) δεν γίνεται να σε αφήσουν ανεπηρέαστο!! :beer:

Operater
13/04/2008, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από hercul
Για whitesnake αν βολέψει με εξεταστική παίζει να κατέβω αθήνα!!:beer:

Όσο για τους παλιούς νομίζω ότι γεννήθηκα σε λάθος εποχή...

Μπορεί να είμαι μεταγενέστερος αλλά καλλιτέχνες όπως o Rory, οι Page και Plant και ο Uli John Roth(δικοί μου αγαπημένοι) δεν γίνεται να σε αφήσουν ανεπηρέαστο!! :beer:

Earth, Wind and Fire ε? :rolleyes: D' aranjuez?

the who
13/04/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Βλέποντας τις φωτογραφίες στους τοίχους, νόμισα ότι έβλεπα τη δισκοθήκη μου!

Είναι από δύσκολο έως ακατόρθωτο να μεταφέρεις το ...mood της εποχής. Είχα την τύχη ν΄αγοράσω από δισκοπωλείο το τελευταίο άλμπουμ των Beatles όταν κυκλοφόρησε το ΄70, να μου φέρουν στη γιορτή μου το "Get yer ya yas out" των Rolling Stones, το φρέσκο, να περιεργάζομαι το (πραγματικό) φερμουάρ στο εξώφυλλο του Sticky fingers μόλις το παρέλαβε φίλος ...δισκοπώλης μαζί με το Aqualung των Jethro Tull, που ακούγαμε την εισαγωγή του και μας έφευγε ο τάκος...
.
.
...και ακόμα μας φεύγει!

Εποχές με πάρτυ και Samba Pa Ti, Revival και All right now...

Απλά ήταν οι εποχές που δημιουργούσαν από ...μηδενική βάση τη μουσική, που θα ανακύκλωναν για δεκαετίες τα μελλοντικά συγκροτήματα και θα έδιναν την ψευδαίσθηση στον κόσμο ότι γράφουν ιστορία...

...θυμίζοντας το ανέκδοτο με τον ελέφαντα και το ποντίκι, που έτρεχαν σε μιά αλάνα και όταν σταματήσανε λέει το ποντίκι ..."κοίτα σκόνη που σηκώσαμε"!

Αυτή η μουσική έχει "χαράξει" την ψυχή μας, τη ζωή μας ....
...και όσοι έχουν ζήσει, ταξιδέψει με τραίνο και interail μαζί με χίππυς και αλάνια της εποχής, έχουν ροκάρει σε συναυλίες στο εξωτερικό στα "early seventies", πίστευαν πραγματικά στο σύνθημα του Μάη του ΄68 "ρεαλισμός είναι η διεκδίκηση του αδύνατου", έχουν κάθε δικαίωμα να πιστεύουν ότι τουλάχιστον μουσικά ξεπεράστηκε το όριο του αδυνάτου κατά πολύ!

Ζώντας στη μεταεμμηνοπαυσιακή μουσικά εποχή...
...χωρίς καν αντίλαλους από μουσικούς υπερβατικούς καλπασμούς...
...στην ηχορύπανση των πνευματικών βοθρολυμάτων που σερβίρει αφειδώς η νέα τάξη πραγμάτων...
...με την μετριότητα να αφοδεύει τη γνώμη της στα ...media σε συνδυασμό με τη φήμωση της όποιας διανόησης...
...κάτι τέτοιες στιγμές σαν τη χθεσινή, αποτελούν δροσερές σταγόνες στην ξηρασία που πλάκωσε!

Ακούω όλα τα είδη μουσικής.

Παρ΄όλ΄αυτά, δεν ξέρω γιατί μου φαίνονται πιό πειστικές κάτι επαγγελματίες τουρμπογκόμενες του πρώην Υπαρκτού, ότι έρχονται σε οργασμό με τον 85άρη που θέλουν να παντρευτούν...

...από τα νέα ροκ συγκροτήματα που προσπαθούν να πείσουν ότι παίζουν ...ροκ!

ΥΓ το ποστ δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις περί των μουσικών, γιατί δεν υπάρχουν κοινά σημεία. Είναι σκέψεις που μπορούν να κατανοήσουν μόνο οι παληοί. Έτσι Βαγγέλη?

:beer: :beer: :beer:

Το γελοιο με ολη αυτη τη φαση της μουσικης ειναι οτι αυτοι που δεν τα προλαβαν ολα αυτα μας θεωρουν μιζερους και κολλημενους.Πως ομως να τους εξηγησεις οτι οταν εχεις δει Frank Zappa,BOC,Camel,WHO και αλλους θρυλους της ροκ τρελαινεσαι γιατι δεν υπαρχει σημερα κατι ανταξιο τους?
Και πως να τους μεταφερεις το κλιμα στις συναυλιες,τις μυρωδιες μεσα στο magic bus,το κεφι στο Λουκυ Λουκ,την τρελλα στις καταληψεις του Βερολινου,το Γερμανο ιδρυτη του κοινοβιου στα Ματαλα που επαιζε το satisfaction με το ρουθουνι του,την Πρεβελη?
Γιατι δεν ηταν η μουσικη απο μονη της αλλα μια τεραστια παρεα που ταξιδευε.Κι ισως ακομα καποιοι λιγοι να συνεχιζουν το ταξιδι.
:sun: :sun: :sun:

vangelis 64
13/04/2008, 10:36
Μιας και το thread γίνεται πολύ ενδιαφέρον,ανέσυρα κάποια από τα εφηβικά μου μουσικά σκιρτήματα.
Ήταν λοιπόν στά τέλη τής δεκαετίας τού 70 όταν οι Dire Straits έκαναν το πρώτο τους άλμπουμ.
Μού είναι δύσκολο να περιγράψω το σοκ που έπαθα ακούγοντας αυτήν την κιθάρα,που όμοιά της δεν είχαμε ακούσει,την κιθάρα τού Mark,τα τύmpανα τού Pick Withers...πωπωωω!!!
Ήταν λοιπόν και μια εκπομπή στην ΕΡΤ,το "Μουσικόραμα",κάθε Παρασκευή στις εφτά.Τότεχωρίζανε τη σχολική βδομάδα στη μέση.Τρείς μέρες πρωί και δυό απόγευμα και αντιστρόφως.
Όταν ήμασταν λοιπόν απογευματινοί την Παρασκευή,σχολάγαμε στις 7 παρά 10 και έτρεχα σπίτι να δώ την εκπομπή.Τότε ήταν η πρώτη φορά που είδα κλιπ τών Straits,γυρισμένο στο στούντιο και παίζανε κανονικά,δεν ήταν playback!
Ήταν η πρώτη εκτέλεση τού Sultans of swing η οποία υπάρχει(?)σε 45άρι δισκάκι και διαφέρει σε κάποια σημεία από την μετέπειτα γνωστή.
Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι πήγε να σπάσει η καρδιά μου από τη λαχτάρα-αγωνία-χαρά...ό,τι νά'ναι!:lol: ,βλέποντας το δεξί χέρι τού Knopfler κι ενώ ήμουν σίγουρος ότι έπαιζε με τα δάχτυλα κι όχι με πέννα.
Ξέρω είναι δύσκολο να μεταδώσεις τέτοια συναισθήματα,αλλά τα εφηβικά ινδάλματα αφήνουν βαθειά αποτυπώματα.:beer: :beer: :beer: :wave2:


127335

Operater
13/04/2008, 10:41
Where are you think you going? E βαγγέλη? :smilea:

the who
13/04/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Μιας και το thread γίνεται πολύ ενδιαφέρον,ανέσυρα κάποια από τα εφηβικά μου μουσικά σκιρτήματα.
Ήταν λοιπόν στά τέλη τής δεκαετίας τού 70 όταν οι Dire Straits έκαναν το πρώτο τους άλμπουμ.
Μού είναι δύσκολο να περιγράψω το σοκ που έπαθα ακούγοντας αυτήν την κιθάρα,που όμοιά της δεν είχαμε ακούσει,την κιθάρα τού Mark,τα τύmpανα τού Pick Withers...πωπωωω!!!
Ήταν λοιπόν και μια εκπομπή στην ΕΡΤ,το "Μουσικόραμα",κάθε Παρασκευή στις εφτά.Τότεχωρίζανε τη σχολική βδομάδα στη μέση.Τρείς μέρες πρωί και δυό απόγευμα και αντιστρόφως.
Όταν ήμασταν λοιπόν απογευματινοί την Παρασκευή,σχολάγαμε στις 7 παρά 10 και έτρεχα σπίτι να δώ την εκπομπή.Τότε ήταν η πρώτη φορά που είδα κλιπ τών Straits,γυρισμένο στο στούντιο και παίζανε κανονικά,δεν ήταν playback!
Ήταν η πρώτη εκτέλεση τού Sultans of swing η οποία υπάρχει(?)σε 45άρι δισκάκι και διαφέρει σε κάποια σημεία από την μετέπειτα γνωστή.
Αυτό που θυμάμαι ήταν ότι πήγε να σπάσει η καρδιά μου από τη λαχτάρα-αγωνία-χαρά...ό,τι νά'ναι!:lol: ,βλέποντας το δεξί χέρι τού Knopfler κι ενώ ήμουν σίγουρος ότι έπαιζε με τα δάχτυλα κι όχι με πέννα.
Ξέρω είναι δύσκολο να μεταδώσεις τέτοια συναισθήματα,αλλά τα εφηβικά ινδάλματα αφήνουν βαθειά αποτυπώματα.:beer: :beer: :beer: :wave2:

Οποτε θελω να "τουμπαρω" τη γυναικα μου της βαζω να ακουσει dire straits.Πετυχαινει παντα:lol: :lol: :lol:

vangelis 64
13/04/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Where are you think you going? E βαγγέλη? :smilea: Ακριβώς,αν κι αυτό το κομμάτι πρέπει να είναι από το Communique νομίζω.
Εγώ την είχα ψωνίσει με το Setting me up και το θέμα τής εισαγωγής.Δεν κατάφερα να το παίξω ποτέ!:bigcry: :bigcry: :cry: :cry:

the who
13/04/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ακριβώς,αν κι αυτό το κομμάτι πρέπει να είναι από το Communique νομίζω.
Εγώ την είχα ψωνίσει με το Setting me up και το θέμα τής εισαγωγής.Δεν κατάφερα να το παίξω ποτέ!:bigcry: :bigcry: :cry: :cry:

six blade knife:beer: :beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
six blade knife:beer: :beer: :beer: :a23: :a23: :a23:

hercul
13/04/2008, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Earth, Wind and Fire ε? :rolleyes: D' aranjuez?

Δεν κατέω τι με λες ... :look: :D
Αν εννοείς το συγκρότημα δεν έχω ακούσει ιδιαίτερα!

the who
13/04/2008, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
:a23: :a23: :a23:
Εχεις ακουσει καθολου Mountain?http://www.youtube.com/watch?v=KszD_MfB798
Κιθαρα Leslie West φοβερος ο χοντρος
Τυμπανα Corgy Laing Τα τυμπανα σε hard rock
Μπασο Felix Papalardi Παιδι μεταναστων απο το Αργος!!!Εκανε την παραγωγη σε ΟΛΕΣ τις δουλειες των Cream.Ο Hendrix που εκεινη την εποχη ειχε πεντ'εξι :lol: :lol: :lol: κοματια στο top ten τον ηθελε να του κανει παραγωγη εστω εναν δισκο.Αλλα ο Αργειτης επειδη ειχε συμβολαιο δια λογου με τον Clapton αρνηθηκε.

Uriah Heep
13/04/2008, 11:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ήταν λοιπόν στά τέλη τής δεκαετίας τού 70 όταν οι Dire Straits έκαναν το πρώτο τους άλμπουμ.
Μού είναι δύσκολο να περιγράψω το σοκ που έπαθα ακούγοντας αυτήν την κιθάρα,που όμοιά της δεν είχαμε ακούσει,την κιθάρα τού Mark...

Dire Straits είδα ζωντανά στο στάδιο Comunale του Torino το 80-81 όταν σπούδαζα στην Ιταλία.
55.000 κόσμος!
Απίθανη ακουστική και διασκευασμένες, με μεγάλη έμπνευση και ευρηματικότητα, όλες οι εισαγωγές των κομματιών που παίζανε.
Τούς είδα γιατί τους θεωρούσα από τότε μαζί με τους Police το νέο αίμα που πραγματικά ...κάτι είχε να πεί, όπως και τελικά αποδείχθηκε.

Μόνο στο Τορίνο...Ζαppa, Ten Yars After, Uriah Heep, Ginger Baker & friends, Status Quo, Rolling Stones ανήμερα του τελικού στο Μουντιάλ! 1982 ...Η συναυλία ξεκινούσε στις 5 το απόγευμα , γιατί έπαιζε στον τελικό η Ιταλία. Ο Jagger φορούσε τη φανέλα του Paolo Rossi, σούταρε προς τον κόσμο 3 μπάλες και είπε το προφητικό θα βάλετε 3 γκολ... Η Ιταλία νίκησε εκείνο το βράδυ την Γερμανία 3-1...

Ας μη πιάσω, τώρα, καταστάσεις 74 και μετά, στο εξωτερικό που βίωσα...ιδίοις βλεφάροις και ιδίοις τυμπάνοις σε συναυλιακούς χώρους...

...γιατί δεν θα το γλυτώσω το μπλάστρι στο κεφάλι από τη γυναίκα μου Κυριακάτικα! Πρέπει να μαγειρέψω για την οικογένεια...

:beer: :beer: :beer:

the who
13/04/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep


...γιατί δεν θα το γλυτώσω το μπλάστρι στο κεφάλι από τη γυναίκα μου Κυριακάτικα! Πρέπει να μαγειρέψω για την οικογένεια...

:beer: :beer: :beer: [/B]

Κι εγω παω βολτα τα παιδια.Καλη ορεξη και τσακο και :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Εχεις ακουσει καθολου Mountain?http://www.youtube.com/watch?v=KszD_MfB798
Κιθαρα Leslie West φοβερος ο χοντρος
Τυμπανα Corgy Laing Τα τυμπανα σε hard rock
Μπασο Felix Papalardi Παιδι μεταναστων απο το Αργος!!!Εκανε την παραγωγη σε ΟΛΕΣ τις δουλειες των Cream.Ο Hendrix που εκεινη την εποχη ειχε πεντ'εξι :lol: :lol: :lol: κοματια στο top ten τον ηθελε να του κανει παραγωγη εστω εναν δισκο.Αλλα ο Αργειτης επειδη ειχε συμβολαιο δια λογου με τον Clapton αρνηθηκε. Πω πωω ξήγα!!:beer: :beer: :beer: Τούς τύπους δεν τούς ήξερα αλλά είναι pure rock!:a18: :a18: :a20: :a012:

Uriah Heep
13/04/2008, 12:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Υπάρχει και η νέα γενιά που συνεχίζει να ακούει και να ψάχνει για ακούσματα...:)

Άμα ψάχνει ...νέα ακούσματα στο "Fire and Water" που έχεις επισυνάψει στη φωτογραφία...
.
.
.
.
.
....είναι σε καλό δρόμο!

:beer: :beer: :beer:

liberec
13/04/2008, 12:51
Με τους Dire Straits έννιωθα ξανά το ίδιο όταν μάθαινα τους Pink Floyd.
Dark Side of the Moon ήτανε το 1973 και ήμουνα 13 και άρχιζα να ακούω πιο περίπλοκη μουσική από τους Beatles και όταν μου το έβαλε ένας τύπος [σε πομπίνα] και με ανάγκασε να το γράψω, δεν τον καταλάβαινα, δεν μου άρεσε και απορούσα. Μέχρι το τρίτο άκουσμα, εκεί έγινε το κλικ και έμαθα να ακούω αλλιώς την μουσική. Όχι μόνο τον φανερό, επιφανειακό ρυθμό, αλλά κυρίως την προσμονή για το πέρασμα, ΤΙΣ ΠΑΥΣΕΙΣ!! Γιατί από τότε ξέρω, ότι
ΟΙ ΠΑΥΣΕΙΣ........ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!!
Το ίδιο λοιπόν τότε το 1978 όταν παρουσιάστηκαν οι Dire Straits μου το ξαναθύμισαν, την αλήθεια αυτή. Και μέχρι και σήμερα θεωρώ τα αργά και βασανιστικά τους κομμάτια σαν "γνήσια Dire Straits" ενώ τα γρήγορα ροκενρολάκια απλώς συπλήρωμα, για να πουλάει ο δίσκος από την αρχή.


127337

the who
13/04/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Πω πωω ξήγα!!:beer: :beer: :beer: Τούς τύπους δεν τούς ήξερα αλλά είναι pure rock!:a18: :a18: :a20: :a012:
Απο βδομαδα θα σου σενιαρω ντιβιντι.Να ξερεις μονο πως ειμαι μουχλας:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
ενώ τα γρήγορα ροκενρολάκια απλώς συπλήρωμα, για να πουλάει ο δίσκος από την αρχή. Αν εννοείς κομμάτια σαν το Walk of life ας πούμε,θα συμφωνήσω.Αλλά κομμάτια σαν τα Setting me up,Lady writer,Southbound again και κάμποσα άλλα,προσωπικά τα θεωρώ καταπληκτικά!:beer: :beer:

vangelis 64
13/04/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Απο βδομαδα θα σου σενιαρω ντιβιντι.Να ξερεις μονο πως ειμαι μουχλας:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: :beer: Άντε να σε δω παλιό:a024: χιχιχι.Κι άμα γουστάρεις τίποτα από τον avatarούχο μου,κάνουμε και τράμπα.:beer: :beer: :wave2:

liberec
13/04/2008, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Αν εννοείς κομμάτια σαν το Walk of life ας πούμε,θα συμφωνήσω.Αλλά κομμάτια σαν τα Setting me up,Lady writer,Southbound again και κάμποσα άλλα,προσωπικά τα θεωρώ καταπληκτικά!:beer: :beer:

μην το παίρνεις καταλεξί, απλά στο Making Movies είναι πολλά φανταστικά κομμάτια και το Solid rock [χωρίς να είναι κακό] είναι υποδεέστερο των Romeo nad Julia και άλλων
Το ίδιο και στο Bros in Arm που αναφέρεις, δές Walk of life και το αμέσως επόμενο Your latest trick....

τα favorits μου:
Brothers in Arm
Romeo and Juliet
Where Do You Think You're Going?
Single-Handed Sailor
Love over Gold
Fade to Black
KAI....
You and Your Friend - σαν the best

vangelis 64
13/04/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
μην το παίρνεις καταλεξί, απλά στο Making Movies είναι πολλά φανταστικά κομμάτια και το Solid rock [χωρίς να είναι κακό] είναι υποδεέστερο των Romeo nad Julia και άλλων
Το ίδιο και στο Bros in Arm που αναφέρεις, δές Walk of life και το αμέσως επόμενο Your latest trick....

τα favorits μου:
Brothers in Arm
Romeo and Juliet
Where Do You Think You're Going?
Single-Handed Sailor
Love over Gold
Fade to Black
KAI....
You and Your Friend - σαν the best All right!:a013:

mako
13/04/2008, 20:05
Οχι ρε παλληκαρια!!!!!!!!!! Μη μου το κανετε αυτο. Μη γραφετε ονοματα μαγαζιων, συγκροτηματων κλπ. Μη γραφετε για τοτε καταστασεις!!!!!!!!!!!!!! Με κανετε να νιωθω ...................................:a024:
Ευχαριστως θα τα ξαναζουσα.-:a20: :a10: :winka: :beer:

Uriah Heep
14/04/2008, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Το γελοιο με ολη αυτη τη φαση της μουσικης ειναι οτι αυτοι που δεν τα προλαβαν ολα αυτα μας θεωρουν μιζερους και κολλημενους.Πως ομως να τους εξηγησεις οτι οταν εχεις δει Frank Zappa,BOC,Camel,WHO και αλλους θρυλους της ροκ τρελαινεσαι γιατι δεν υπαρχει σημερα κατι ανταξιο τους?
Και πως να τους μεταφερεις το κλιμα στις συναυλιες,τις μυρωδιες μεσα στο magic bus,το κεφι στο Λουκυ Λουκ,την τρελλα στις καταληψεις του Βερολινου,το Γερμανο ιδρυτη του κοινοβιου στα Ματαλα που επαιζε το satisfaction με το ρουθουνι του,την Πρεβελη?
Γιατι δεν ηταν η μουσικη απο μονη της αλλα μια τεραστια παρεα που ταξιδευε.Κι ισως ακομα καποιοι λιγοι να συνεχιζουν το ταξιδι.
:sun: :sun: :sun:


Δεν χρειάζεται να πείσει κανείς, κανέναν και για τίποτα! Δεν υπάρχει άλλωστε και ο λόγος.
Δεν είμαστε άμισθοι managers, που αναλάβαμε το promotion μιας εποχής που έφυγε ανεπιστρεπτί!
Αφού έχουμε ξεκαθαρίσει με τους εαυτούς μας ότι δεν είμαστε μίζεροι και κολλημένοι, δεν χρειάζεται να κάνουμε τον κόπο να πείσουμε και τον υπόλοιπο κόσμο.
Απλά, σήμερα δεν υπάρχει γονιμοποιό μουσικό περιβάλλον...
Όσο για τα ονόματα που αναφέρεις, τα πράγματα θα ξεκαθαρίσουν και για τον τελευταίο είρωνα της μοναδικής εποχής ...μετά από 100 χρόνια!
Η γιαγιά μου από την Σμύρνη όταν "έφυγε" στα 95 της, το ΄95, εκτός από το ρεπερτόριο των Σμυρναίϊκων, ήξερε το Obladi oblada των Beatles και το Satisfaction των Rolling Stones...
...δεν θα πω ότι ήξερε και το Suzi Q των C.C.Revival γιατί δε θα μΕ πιστέψετε!
Το θέμα είναι τι "σημάδια" θα έχουν αφήσει τα σύγχρονα ροκ συγκροτήματα μετά από 50 χρόνια...
...αν θα είναι μεγαλύτερα από τα αποτυπώματα που αφήνει στο πέρασμά του ένας γυμνοσάλιαγκας...
...και αν τελικά θα μπορεί να ξεχωρίσει κανείς, ότι το όνομα ανήκει σε συγκρότημα της ροκ και όχι σε ...απαλό υγρό καθαρισμού για την ευαίσθητη περιοχή!


:beer: :beer: :beer:

hercul
14/04/2008, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Uriah Heep
Δεν χρειάζεται να πείσει κανείς, κανέναν και για τίποτα! Δεν υπάρχει άλλωστε και ο λόγος.
Δεν είμαστε άμισθοι managers, που αναλάβαμε το promotion μιας εποχής που έφυγε ανεπιστρεπτί!


+650!! :beer: :beer:

Εξάλλου η μουσική και η τέχνη γενικότερα είναι τα συναισθήματα που προκαλεί στον κάθε άνθρωπο προσωπικά! Όλα τα άλλα είναι μπαρούφες!!