PDA

View Full Version : leasing και μηχανες.....



nikmak3
13/04/2008, 09:36
Καλημέρα σε ολους,ειμαι ελευθερος επαγγελματίας και σκεφτομαι να πάρω μια μηχανή με leasing....Απορία 1:ξερει κανείς εαν γίνεται και με τις μηχανές ή μονο με τα αμάξια;
απορία 2:δεν ξέρω τιποτα περι leasing απλα όλοι μου λενε κοιτα να την πάρεις με αυτο τον τρόπο για λιγότερη εφορια,εχουμε κανένα λογιστη στο forum να δώσει τα φώτα του για το τι ειναι leasing,ποια ειναι η διαδικασια αγορας μεσω leasing; και γενικα οτι πληροφορια καλοδεχούμενη


ευχαριστωωωωωωωω:beer:

liakaros
13/04/2008, 11:19
Αν δεν κανω λαθος το leasing συμφερει μονο εταιρειες...και πιο πολυ οσες ειναι Α.Ε

Δεν παιρνω και ορκο αλλα αν εισαι ιδιωτης δεν νομιζω οτι συμφερει και πολυ...

nakkip
13/04/2008, 11:28
Εμείς στο γραφείο εχουμε 2 αυτοκίνητα, μικρά, με λίσινγκ για τη δουλειά -μονό ζυγό - (Fiat Panda 1,2 και 1,4)
Συμφέρει στο ότι περνάς κάθε χρόνο παραπάνω έξοδα στη φορολογική σου δήλωση, και στο ότι δεν έχεις ένα αμάξι στην κατοχή σου που να φαίνεται στην εφορία.
Δεν έχεις το άγχος της συντήρησης και της μεταπώλησης του κλπ.
Εαν έχει βγει και για μηχανή θα ήταν σούπερ, μια και θα γλίτωνε η δικιά μου, τα 70-80 χλμ που γράφει μίνιμουμ κάθε μέρα

Tigas
13/04/2008, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
Καλημέρα σε ολους,ειμαι ελευθερος επαγγελματίας και σκεφτομαι να πάρω μια μηχανή με leasing....Απορία 1:ξερει κανείς εαν γίνεται και με τις μηχανές ή μονο με τα αμάξια;
απορία 2:δεν ξέρω τιποτα περι leasing απλα όλοι μου λενε κοιτα να την πάρεις με αυτο τον τρόπο για λιγότερη εφορια,εχουμε κανένα λογιστη στο forum να δώσει τα φώτα του για το τι ειναι leasing,ποια ειναι η διαδικασια αγορας μεσω leasing; και γενικα οτι πληροφορια καλοδεχούμενη


ευχαριστωωωωωωωω:beer:

για την απορία σου εάν γίνεται με leasing να πάρεις μοτοσυκλέτα γίνεται, το έκανε φίλος μου πρίν 1-2 μήνες(2 varadero κούτα)

nikmak3
13/04/2008, 22:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
για την απορία σου εάν γίνεται με leasing να πάρεις μοτοσυκλέτα γίνεται, το έκανε φίλος μου πρίν 1-2 μήνες(2 varadero κούτα)

wraiα για στειλε ενα πμ με λεπτομερειες......;)

tai
13/04/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
wraiα για στειλε ενα πμ με λεπτομερειες......;)
γιατι πμ ρε φιλε?:wacko:
ας μαθουμε και οι πολλοί τι παίζει:D

Vasilis_Strom
13/04/2008, 23:08
Για να μην μπλέκουμε τα πράγματα, άλλο το leasing, το οποίο αφορά μόνο απόκτηση παγίων στοιχείων, δηλαδή εξοπλισμού και ακινήτων για επαγγελματική χρήση, δηλαδή όχι μοτοσυκλέτες, και άλλο η μακροχρόνια μίσθωση ΙΧ επιβατικού με εξαγορά ή και χωρίς εξαγορά.

Εαν η εταιρεία σου και το αντικείμενο της μπορεί να δικαιολογήσει χρονομισθωση ΙΧ επιβατικού, ο νομοθέτης δεν διαχωρίζει τις μοτοσυκλέτες και τις συγκαταλέγει στα ΙΧ επιβατικά, αρα μπορείς να απευθυνθείς σε οποιαδήποτε εταιρεία ασχολείται με χρονομισθωσεις και να ζητήσεις αυτό που θέλεις.

:wave2:

Tigas
13/04/2008, 23:16
από ότι ρώτησα πρίν κανα 2 ώρες που ήταν εδώ δέν έχει καμια διαφορά με το ιχ.
στην εταιρία του έχει και ΙΧ και μοτοσυκλέτες.

όπως λέει και ο Vasilis_Strom πήγαινε σε μια εταιρία που κάνει αυτή την δουλειά και ρώτησε την διαδικασία τις παροχές και τις υποχρεώσεις που θα έχεις.

nikmak3
14/04/2008, 13:06
ωραια...ευχαριστω για την αμεση απαντηση.....ξερουμε ποιες εταιριες κανουν αυτη την δουλεια;Εγω εχω ακουσει μονο τηνdirent-leasing,ξερει κανεις αλλες;Και εαν ναι ας βαλει κανενα link.....


eyxaristw:beer:

Vasilis_Strom
14/04/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikmak3
ωραια...ευχαριστω για την αμεση απαντηση.....ξερουμε ποιες εταιριες κανουν αυτη την δουλεια;Εγω εχω ακουσει μονο τηνdirent-leasing,ξερει κανεις αλλες;Και εαν ναι ας βαλει κανενα link.....


eyxaristw:beer:

Από προσωπική εμπειρία, αρκετά ευέλικτη εταιρεία και πολύ συνεργάσιμη

http://www.optimumrental.gr

:wave2:

elmariacci
14/04/2008, 14:53
Ωραιο ακουγεται..για πειτε,για πειτε...:cool: :cool: :cool: