PDA

View Full Version : κρανος για super motard (μηχανες χωρις φαιρινγκ=0 προστασια απο αερα)



675
13/04/2008, 20:09
ερχομαστε σαφως στην επιλογη ενος full face κρανους με καλο εξαερισμο και αεροδυναμικη..

οπως καταλαβαινετε δεν μπορω να "δανειστω" ενα κρανος απο ενα μαγαζι και να κανω τεστ ride:lol:




γι αυτο καλω ολους οσους εχουν καποια εμπειρια σε παρομοια κατασταση να με βοηθησουν


ειμαι αναμεσα σε arai rx7 και shoei x-spirit κυριως (ειναι 2 μοντελα που καθονται καλα στο κεφαλι μ) αλλα ειμαι ανοιχτος και σε αλλες προτασεις

μιλαμε για ταχυτητες που δεν θα ξεπερνουν τα 160 χιλιομετρα την ωρα :wave2:

Tigas
13/04/2008, 23:58
το arai να ξέρεις ότι έχει αρκετό θόρυβο, όχι εκνευριστικό αλλά . . . .

καλό κράνος σε θόρυβο που έχω είναι το sυomy και εάν δέν θέλεις να δώσεις και πολλά χρήματα nolan πολύ καλό και σε τούμπες(δοκιμασμένο μέχρι τα 140km :D )

675
14/04/2008, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
(δοκιμασμένο μέχρι τα 140km :D )


σε τι μηχανακι δοκιμασμενο?:wacko:

Ζεύκας
14/04/2008, 02:35
είχες ρε μ***** ΤΟ κράνος κ το πούλησες.... :rolleyes:

675
14/04/2008, 11:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
είχες ρε μ***** ΤΟ κράνος κ το πούλησες.... :rolleyes:


ποιο ρε?

το shoei xr1000?:lol: :lol:




αυτο ρε συ το πουλησα γιατι τελικα μου ηταν μικρο...


το small ηταν μικρο και το medium μου ηταν μεγαλο...

:look:

Nostradamus
14/04/2008, 11:48
X-lite..το εχω 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος τοσο απο θορυβο οσο και απο ζελατινα (τον τροπο που κλεινει), αεραγωγους κτλ..α και οδηγω GSR. :wave2:

675
14/04/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από (Mostra)damoS
X-lite..το εχω 2 χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος τοσο απο θορυβο οσο και απο ζελατινα (τον τροπο που κλεινει), αεραγωγους κτλ..α και οδηγω GSR. :wave2:


ποιο μοντελο εχεις? (χ-lite εννοω):lol:

:wave2:

Nostradamus
14/04/2008, 12:52
Το 601..και προσφατα δοκιμασα και το 602 και το 701...Εξαιρετικα σε σχεση με ενα SUOMY που εχει ενας φιλος απο αποψη αεροδυναμικων θορυβων βεβαιως βεβαιως γιατι αλλιως το SUOMY μαμει και δερνει σε εμφανιση και στον τροπο που ταιριαζει στην δικια μου καρκανα :D

Gregor
15/04/2008, 14:03
Σε ΚΤΜ 950 Supermoto είχα το ARAI Astro, τώρα πλέον το SHOEI X-Spirit το οποίο είναι σαφώς καλύτερο αεροδυναμικά συζητώντας από το προηγούμενο. Βέβαια το SHOEI είναι και το TOP μοντέλο της εταιρείας ενώ το ARAI όχι. Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος από αυτό το κράνος. Δεν προσπαθεί να βγει από το κεφάλι μου στις υψηλές ταχύτητες και έχω πολύ λιγότερη ησυχία.
Πραγματικά σε μεγάλες ταχύτητες αισθάνομαι τον αέρα στο στήθος αλλά όχι στο κεφάλι. Προσωπικά το θεωρώ ως το καλύτερο κράνος αεροδυναμικά μιλώντας που μπορεί κάποιος να αγοράσει ακόμη και για naked/supermoto.