PDA

View Full Version : διπλη χρηση



Ggeo
14/04/2008, 17:06
πιο μηχανακι θα προτεινατε για διπλη χρηση χωμα δρομο μεχρι 4000 και οχι πανω απο 250cc ???
Σκεφτομουνα το exc 200 αλλα θα με πεθανει στο δρομο...

MikeG
14/04/2008, 17:09
Το καινούριο WR250. :wave2:
Αλλιώς κοίτα το GAS GAS Pampera 450. :wave2:

KaTaNaS
14/04/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ggeo
πιο μηχανακι θα προτεινατε για διπλη χρηση χωμα δρομο μεχρι 4000 και οχι πανω απο 250cc ???
Σκεφτομουνα το exc 200 αλλα θα με πεθανει στο δρομο...

HONDA XR 250

Ggeo
14/04/2008, 17:20
οκ παιδια η λογικη λεει αυτα...
αλλα ψηνομαι για exc 200 τρελα!!!!τι να κανω ??? Δε θα πηγαινω με τιποτα δρομο????ευχαριστω για τισ συμβουλες!!!!

KaTaNaS
14/04/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ggeo
οκ παιδια η λογικη λεει αυτα...
αλλα ψηνομαι για exc 200 τρελα!!!!τι να κανω ??? Δε θα πηγαινω με τιποτα δρομο????ευχαριστω για τισ συμβουλες!!!!

me tipota...

θα κανεις μιξη λαδι βενζινα καθε μερα;

εχεις δοκιμασει την σελα τους;

δοκιμασε να οδηγησεις ενα στο δρομο, ειναι τοσο νευρικο που αγγιζει τα ορια του κουραστικου σε καθημερινη χρηση

τι χρηση θελεις να κανεις στο χωμα;

βρες ενα 200αρι με 2000 ευρα και ενα για την πολη με αλλα 2 χιλιαρικα

marios8
14/04/2008, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
HONDA XR 250


+1 :wave2:

Papas0uzas
14/04/2008, 21:22
+2

iatrodikastis
14/04/2008, 21:33
@zoubitos....δεν θα πεις την γνώμη σου?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Aδελφέ αν πάρεις το 200άρι γιά πολιτική χρήση...θα νιώθεις σαν φραπέ καλοχτυπημένος.

zubitos
15/04/2008, 07:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
@zoubitos....δεν θα πεις την γνώμη σου?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:








την έχω πεί (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=56857) :lol: :lol:

Skipper_d
15/04/2008, 09:48
Να σου πω εγω την γνωμη-εμπειρια μου?

Πρωτα απ΄ολα να σας ευχαριστησω ΟΛΟΥΣ που (διαβαζωντας τα γραφομενα σας) μεσα σε 2 ημερες με βοηθησατε να καταληξω στο τι μηχανακι να αγορασω.

Αγορασα λοιπον ενα EXC 200 κουτα !!

Ενα πραγματι καταπληκτικο μηχανακι!! Το δικο μου τουλαχιστον για τους καλοκαιρινους μηνες θα βρισκεται στο Αιγιο οπου και αλωνιζω τα βουνα (προετοιμασια για το χειμωνα που θα το φερνω Αθηνα οπου και ελπιζω να βρισκομαι με καποιους απο εσας για προπονησουλες)....

Οταν το αγορασα πριν 1 μηνα περιπου απο Πατρα το πηρα για να το παω Αιγιο οδηγωντας το, απο την παλια εθνικη, περιπου μιση ωρα δρομος.... Ενα θα σου πω ο κ@λ@ς μου ηθελε μασαζ για να συνελθει....

Ειναι πολυ σκληρο (για να πεθανει αυτο οποτε πεθαινει εσενα!!!), καθολου βολικο, πολυ νευρικο, με λιγα λογια ενα απιθανο μγχανακι για off και ενα "απαισιο" για on...

dirtbird
15/04/2008, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
....

Οταν το αγορασα πριν 1 μηνα περιπου απο Πατρα το πηρα για να το παω Αιγιο οδηγωντας το, απο την παλια εθνικη, περιπου μιση ωρα δρομος.... Ενα θα σου πω ο κ@λ@ς μου ηθελε μασαζ για να συνελθει....

Ειναι πολυ σκληρο (για να πεθανει αυτο οποτε πεθαινει εσενα!!!), καθολου βολικο, πολυ νευρικο, με λιγα λογια ενα απιθανο μγχανακι για off και ενα "απαισιο" για on...

check this.... (http://www.enduroeng.com/CategoryProductList.jsp?cat=Seats:Complete+Seats+for+08+KTM+Models) :winka: :beer:

Zid
15/04/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Να σου πω εγω την γνωμη-εμπειρια μου?

Πρωτα απ΄ολα να σας ευχαριστησω ΟΛΟΥΣ που (διαβαζωντας τα γραφομενα σας) μεσα σε 2 ημερες με βοηθησατε να καταληξω στο τι μηχανακι να αγορασω.

Αγορασα λοιπον ενα EXC 200 κουτα !!

Ενα πραγματι καταπληκτικο μηχανακι!! Το δικο μου τουλαχιστον για τους καλοκαιρινους μηνες θα βρισκεται στο Αιγιο οπου και αλωνιζω τα βουνα (προετοιμασια για το χειμωνα που θα το φερνω Αθηνα οπου και ελπιζω να βρισκομαι με καποιους απο εσας για προπονησουλες)....

Οταν το αγορασα πριν 1 μηνα περιπου απο Πατρα το πηρα για να το παω Αιγιο οδηγωντας το, απο την παλια εθνικη, περιπου μιση ωρα δρομος.... Ενα θα σου πω ο κ@λ@ς μου ηθελε μασαζ για να συνελθει....

Ειναι πολυ σκληρο (για να πεθανει αυτο οποτε πεθαινει εσενα!!!), καθολου βολικο, πολυ νευρικο, με λιγα λογια ενα απιθανο μγχανακι για off και ενα "απαισιο" για on... Καλορίζικο... το μοτό!!

Πατρινός η Αιγιώτης..?
Και by the way Αίγιο τι να αλωνίσεις... όλα καμμένα είναι απο το Κολοκοτρώνη και πάνω.. :sad:

Skipper_d
15/04/2008, 10:40
dirtbird : Πιστευεις οτι θα εχει μεγαλη διαφορα η μαλακη? Και μηπως λογο υψους (1.87) θα ηταν καλυτερο να δω την ψηλη και μαλακη?

zid : Ευχαριστω πολυ!!
Ενταξει μπορει να εχει πολλα καμενα... αλλα τι να κανω? Καθε ΣΚ ειμαι Αιγιο, αρχιζω και το jet σε λιγο...
Πανω απο την Ζηρια (χωριο, οχι το βουνο) ειναι πολυ καλα παντως...

Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο?

dirtbird
15/04/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
dirtbird : Πιστευεις οτι θα εχει μεγαλη διαφορα η μαλακη? Και μηπως λογο υψους (1.87) θα ηταν καλυτερο να δω την ψηλη και μαλακη?


Kαι εγώ 1.85 είμαι. Μόλις έβαλα την ψηλή - μαλακή και μετανιώνω που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό που παιδευόμουν με την ψηλή της ΚΤΜ (η οποία είναι πιο σκληρή από την στάνταρ).

Για να αγοράσεις από εδώ (http://www.ktm-parts.com)

Zid
15/04/2008, 10:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
dirtbird : Πιστευεις οτι θα εχει μεγαλη διαφορα η μαλακη? Και μηπως λογο υψους (1.87) θα ηταν καλυτερο να δω την ψηλη και μαλακη?

zid : Ευχαριστω πολυ!!
Ενταξει μπορει να εχει πολλα καμενα... αλλα τι να κανω? Καθε ΣΚ ειμαι Αιγιο, αρχιζω και το jet σε λιγο...
Πανω απο την Ζηρια (χωριο, οχι το βουνο) ειναι πολυ καλα παντως...

Εχεις να προτεινεις κατι καλυτερο? JEt ski εε? Παραλία?
ΧΜμ θα ρωτήσω το ξάδελφο .. που κάνει jeepαδες να μου πει καμια διαδρομή με πράσινο... γιατί με τα καμμένα έχει ρημάξει ο τόπος... και δεν ξέρω τι γίνεται πλέον...

Skipper_d
15/04/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι εγώ 1.85 είμαι. Μόλις έβαλα την ψηλή - μαλακή και μετανιώνω που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό που παιδευόμουν με την ψηλή της ΚΤΜ (η οποία είναι πιο σκληρή από την στάνταρ).

Για να αγοράσεις από εδώ (http://www.ktm-parts.com)

Με τελωνεια τι παιζει? κοβουν πραγματα?

dirtbird
15/04/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Με τελωνεια τι παιζει? κοβουν πραγματα?

Συνήθως όχι.

OldMan
15/04/2008, 12:39
Ρε Πορτοκαλί Αδερφάτο της Βαρυμπόμπης ...!!!

Μέχρι 4 χλμ είπε ότι θα κάνει ο άνθρωπος ...

(και χωρίς καθόλου σέλα βγαίνουν μια χαρά !!!)
:winka:

dirtbird
15/04/2008, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Μέχρι 4 χλμ είπε ότι θα κάνει ο άνθρωπος ...

:winka:


παω Αιγιο οδηγωντας το, απο την παλια εθνικη, περιπου μιση ωρα δρομος

Θεωρείς ότι 8 km/h είναι μία καλή μέση ταχύτητα για επαρχιακό δρόμο?:D :D



Ρε Πορτοκαλί Αδερφάτο της Βαρυμπόμπης ...!!! που'σαι.....last year...:winka:




(και χωρίς καθόλου σέλα βγαίνουν μια χαρά !!!) Aντώνη μου..... θα μας παρεξηγήσουν και δεν κάνει....:bigcry: :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

reinmeister
15/04/2008, 13:14
εαν δεν εχεις σκοπο να κανεις motocross παρε DRZ400E...ασπαστο,αξιολογο εντουρο και συμπαθεστατο στην πολη...

dirtbird
15/04/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εαν δεν εχεις σκοπο να κανεις motocross παρε DRZ400E...ασπαστο,αξιολογο εντουρο και συμπαθεστατο στην πολη...

Δεν μπορεί...... βαλτός είναι.....:confused: :confused:

:bigcry: :bigcry:

Stergios69
15/04/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν μπορεί...... βαλτός είναι.....:confused: :confused:

:bigcry: :bigcry:
Εγώ ορκίζομαι δεν είπα τίποτα... :rotflmao:

reinmeister
15/04/2008, 14:02
υπαρχει θεμα εδω για το οποιο δεν ειμαι ενημερωμενος...γκαραντι ομως...:D

fantacid
15/04/2008, 14:22
πανε παρε κανα χρ να ησυχασουμε ολοι!

:D

Vstrommer71
15/04/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πανε παρε κανα χρ να ησυχασουμε ολοι!

:D
χρ τι?Home ή Professional?:lol: :lol: :lol:

Zid
15/04/2008, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πανε παρε κανα χρ να ησυχασουμε ολοι!

:D :lol:

iatrodikastis
15/04/2008, 15:32
Αστο έχασε την μαγεία του...:(

marios8
15/04/2008, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν μπορεί...... βαλτός είναι.....:confused: :confused:

:bigcry: :bigcry:


:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao:

Skipper_d
05/05/2008, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]Kαι εγώ 1.85 είμαι. Μόλις έβαλα την ψηλή - μαλακή και μετανιώνω που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό που παιδευόμουν με την ψηλή της ΚΤΜ (η οποία είναι πιο σκληρή από την στάνταρ).



Να ρωτησω κατι ακομα μιας και ειμαστε στο ιδιο υψος?...
Πιθανολογω οτι ειμαστε κοντα και στα κιλα (εγω ειμαι 84 και πιστευω με πληρη εξαρτηση πανω απο τα 90...), μηπως λοιπον θα επρεπε να σκληρηνω την πισω αναρτηση?
Και εαν ναι πως θα ξερω ποσο να την σκληρηνω?

KaTaNaS
05/05/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Να ρωτησω κατι ακομα μιας και ειμαστε στο ιδιο υψος?...
Πιθανολογω οτι ειμαστε κοντα και στα κιλα (εγω ειμαι 84)

:lol: :rotflmao: :rotflmao:

ο Σωτηρης και εγω ειμαστε κατηγορία Γιγάντων

110 κιλα γυμνοί έκαστως! :lol: :rotflmao: :rotflmao:

Skipper_d
05/05/2008, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
:lol: :rotflmao: :rotflmao:

ο Σωτηρης και εγω ειμαστε κατηγορία Γιγάντων

110 κιλα γυμνοί έκαστως! :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:eek: :eek: :eek: :eek:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ουαου!! Ζωη να 'χετε!!

Παρ ολα αυτα τα 90 κιλα δεν πολλα για EXC 200 κουτα?

KaTaNaS
05/05/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Παρ ολα αυτα τα 90 κιλα δεν πολλα για EXC 200 κουτα?

ο σωτηρης ειναι ο ειδικος στις ρυθμισεις...
ξερω πως το σεταρισμα των μοτο απο το εργοστασιο γινεται με προτυπο αναβατη των 78 κιλων!

dirtbird
05/05/2008, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
Να ρωτησω κατι ακομα μιας και ειμαστε στο ιδιο υψος?...
Πιθανολογω οτι ειμαστε κοντα και στα κιλα (εγω ειμαι 84 και πιστευω με πληρη εξαρτηση πανω απο τα 90...), μηπως λοιπον θα επρεπε να σκληρηνω την πισω αναρτηση?
Και εαν ναι πως θα ξερω ποσο να την σκληρηνω?

Διάβασε αρχικά το manual σου σχετικά με τη ρύθμιση πίσω ανάρτησης (static-dynamic sag), μέτρα πόσο βυθίζεται με σένα πάνω και μετά βλέπεις εάν χρειάζεται πίσω ελατήριο.

Για να προφορτίσεις το ελατήριο, ξεσφιγγεις την βίδα αλλεν που έχει το δαχτυλίδι πάνω από το ελατήριο και μετά σφίγγεις το δαχτυλίδι (εάν ο πίσω τροχός είναι στον αέρα γίνεται και με τα χέρια).

Προσοχή, το σπέιρωμα στο σώμα του αμορτισέρ πρέπει να είναι καθαρό αλλιώς (ειδικά στα 08) υπάρχει περίπτωση να του κάνεις ζημιά (κάποιο λιπαντικό σπρευ με μέτρο βοηθάει).

dirtbird
05/05/2008, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Skipper_d
:eek: :eek: :eek: :eek:

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ουαου!! Ζωη να 'χετε!!

Παρ ολα αυτα τα 90 κιλα δεν πολλα για EXC 200 κουτα?

'στουμε...

Ναι αλλά εάν δεν σε ενοχλεί κάτι, μην το πειράζεις.

kordix
05/05/2008, 16:42
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
[B]Για να προφορτίσεις το ελατήριο, ξεσφιγγεις την βίδα αλλεν που έχει το δαχτυλίδι πάνω από το ελατήριο και μετά σφίγγεις το δαχτυλίδι (εάν ο πίσω τροχός είναι στον αέρα γίνεται και με τα χέρια).

Επίσης πρόσεξε μην σφίξεις πολύ τη βίδα άλλεν που κρατάει το δαχτυλίδι, γιατί σπάει εύκολα (το δαχτυλίδι).

Skipper_d
12/05/2008, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Kαι εγώ 1.85 είμαι. Μόλις έβαλα την ψηλή - μαλακή και μετανιώνω που δεν το είχα κάνει τόσο καιρό που παιδευόμουν με την ψηλή της ΚΤΜ (η οποία είναι πιο σκληρή από την στάνταρ).

Για να αγοράσεις από εδώ (http://www.ktm-parts.com)

:a012: :a012: :a012: :a19: :a19: :a012: :a012: :a012:

Εβαλα το σαββατο τη καινουργια σελα....!!!!!

Σαν να αλλαξα μηχανακι!!!!

Ασε που δεν πιαστηκε ο κωος μου !!!!